WatU Instantine? Brutale overval mislukt Instantine ECHTE WALES-ANTHRACIET MAANDAG 16 MAART 1936 HAARLE M'S DAGBLAD 3 Twee man bij een dominê binnengedrongen De daders, evenals een derde persoon, aangehouden. Westzaan is Zondagochtend in opschud ding gebracht door een brutalen inval in de "woning van den rustenden predikant Ds. Van Dokkum, gelegen aan de Dorpsstraat. Tijdens de afwezigheid van den 84-jarigen ouden heer, die tegen tien uur ter kerke was gegaan, vervoegde zich te half elf een twee tal mannen aan de woning van den predi kant, die beweerden van een bank te komen en den dominé te willen spreken. Door het luikje in de deur gaf de huishoudster, de 28-jarige mejuffrouw T. Staal, hen te ver staan, dat de dominé niet thuis was De mannen zeiden echter op zijn terugkomst te willen wachten en werden toen binnen ge laten. Daar maakten zij het zich gemakkelijk. Zij namen plaats, staken een sigaar op en lieten zich de koffie, welke de huishoudster hun braoht, goed smaken. Nadat zij zich even uit de kamer hadden verwijderd, kwam een der mannen terug, zwaaiend met een breek ijzer, de huishoudster toeroepend: „Je geld of je leven!" Mej. Staal, die nu de bedoeling van het tweetal doorzag, begon luid te schreeuwen, teneinde de aandacht van voorbijgangers te trekken. Zij kreeg toen eenige opstoppers en viel op den grond, waarna haar een doek in den mond werd gestopt. Inmiddels was de andere onverlaat zijn strooptocht door het heerenhuis begonnen. Het hulpgeroep van de huishoudster, die zich krachtig verweerd had werd echter door twee passeerende meisjes gehoord. Een hunner woonde toevallig dicht bij den vader van de huishoudster en deze werd dan ook dadelijk gewaarschuwd. De zestigjarige man spoedde zich onmiddellijk per fiets naar het huis van den dominé. Op zijn vraag, waar zijn dochter was, kreeg hij ten antwoord: „Die komt direct!" Daar de indringers geen aanstalten maakten de deur te openen, smeet de heer Staal zijn fiets door het raam naar binnen. Begrijpende, dat hun plan mislukt was. poogden de twee man nen de vlucht te nemen, hetgeen de heer Staal trachtte te verhinderen. In de gang raakte hij met een hunner slaags, doch de man slaagde er in te ontsnappen, evenals zijn metgezel. Zonder zich tijd te gunnen naar zijn dochter om te zien, achtervolgde de heer Staal een der vluchtenden. Op zijn geroep kwamen omwonenden toegesneld en het resultaat was, dat de man kon worden gevat. Ook de andere kerel, die den anderen kant was opgegaan, kon worden gegrepen. Beiden werden aan de politie overgeleverd. Op kor ten afstand van het huis trof de politie nog een derden man aan, die tot het complot behoorde en juist bezig was den motor van de auto, waarmede het drietal gekomen was, aan te slaan. Ook deze persoon werd gear resteerd. De mannen zijn ingesloten in het bureau van politie te Zaandam. Het zijn de Amster dammers P H., J. G. P., en H. D. B. Bij fouil leering werd op een hunner een gouden hor loge en een beursje bevonden. In de woning van den predikant, die kort na 'het gebeurde thuis kwam, was alles over hoop gehaald. Er werd behalve het horloge en het beursje, waarin zeven a acht gulden was, niets vermist. De daders waren onge veer 25 jaar oud. Zij zullen voor den Officier van Justitie te Haarlem worden geleid. De hiushoudster was niet gewond, doch zij was begrijpelijk zeer overstuur, (A.N.P.) Vestiging van nieuwe winkels kan nog niet verboden worden. Raadsbesluit van Bussum opgeschort. Bij Koninklijk Besluit is de beslissing van den Gemeenteraad van Bussum van 11 Februari j.l. waarbij voor den tijd van één jaar een vestigingsver bod voor winkels zou woi'den afgekon digd, opgeschort tot 1 Augustus. Bussum is de eerste gemeente, waar de Raad een dergelijke verordening heeft goedgekeurd. De burgemeester, de heer De Bordes, maakte bezwaar dit besluit uit te voeren, omdat hij het in strijd met het algemeen belang acht. Hij heeft derhalve een beroep op de Kroon ge daan met als resultaat, dat de verordening thans is opgeschort. Oss raakt alle geheimen kwijt. Nu oude moordzaak opgehelderd. Twee mannen in arrest. Op Donderdag 9 November 1933 keerde een troepje kooplieden na afloop van de paarden markt te Heesch huiswaarts. Men deed onder weg het café De Zwaan te Heesch aan. waar echter oneenigheid ontstond over den ge- voerden handel, welke twist zoo hoog liep, dat de waardin het beter achtte het gezelschap buiten de deur te zetten Toen zij het gezelschap inderdaad buiten het café had gedreven, bleef een der man nen zitten. Het bleek, dat hij hevig uit zijn zijde bloedde. Het was de koopman L. van Boxtel uit Uden, die den bijnaam had Mie van Os. Geneeskundige hulp werd spoedig ingeroepen, en dr. Binsbergen uit Distelrode moest een ernstige messteek in de hartstreek constateer en. De man werd naar een zieken huis in 's Hertogenbosch overgebracht, waar hij denzelfden avond overleed De gemeentepolitie van Heesch en de mare chaussee van Geffen stelden een onderzoek in. Een speurhond bracht hen naar het woon wagenkamp te Heesch, waar verschillende per sonen werden verhoord en zekere S. en M. als vermoedelijke daders werden gearresteerd. Wegens gebrek aan bewijs moesten zij echter weer worden vrijgelaten. Dezer dagen heeft een hernieuwd onderzoek van de gemeentepolitie van Heesch onder de leiding van den burgemeester, geleid tot de arrestatie van Joh. S. uit Uden, die in een woonwagenkamp onder Grave vertoefde De man heeft volledig bekend. Hij noemde als zijn medeplichtige M. R. uit Oss, Beiden zijn te Heesch opgesloten. Technische Hoogeschool krijgt hoogspannings-laboratorium. Zooals men weet, heeft de regeering haar eisch, dat de K.EM.A. van Arnhem naar Delft zou worden verplaatst, laten vallen en daarop heeft de aandeelhoudersvergadering der K.E.M.A. bsloten de vestiging in Arn hem te handhaven en de uitbreiding van de be staande gebouwen goedgekeurd. De heer Van der Waerden heeft over deze aangelegenheid schriftelijke vragen gericht tot de regeering, welke de ministers van Wa terstaat en van Onderwijs, K. en W. aanlei ding geven het geheele verloop dezer zaak in dun breede uiteen te zetten, alsook hoe de toekomstige verhouding zal zijn tusschen rijk en de K.E.M.A. Zij betoogden daarin, dat van den eisch van verplaatsing naar Delft om financieele re denen o.a. de kosten zouden voor het rijk aanmerkelijk hooger worden is afgezien. Nu hierdoor de Technische hoogeschool geen beschikking krijgt over het hoogspan ningslaboratorium van genoemde N.V zal de T. H. een eigen laboratorium krijgen, voor den bouw waarvan de eerste termijn binnen kort zal worden aangevraagd en welks stich ting minder kost dan verplaatsing der K.E. M.A. zou vragen. Pensionneering van spoorweg personeel. Overeenstemming tusschen directie en personeelraad bereikt. Tusschen de directie van de Ned. Spoorwe- g_en en den Personeelraad is thans naar de N. R. Crt. meldt overeenstemming bereikt inzake de pensionneering van personeel met het oog op de afvloeiing en wel op de volgen de grondslagen: 1. De directie krijgt de bevoegdheid ieder lid van het personeel op 60-jarigen leeftijd ontslag te verleenen met dadelijk ingaand pensioen: 2. Aan wachtgelders van 60-jarigen leeftijd of ouder zal op den datum van de in werking tredmg der gewijzigde pensioenwet dadelijk ingaand pensioen worden verleend; 3. Personeel van 55 jaar of ouder kan op eigen verzoek door de directie gepensionneerd worden; 4. Aan wachgelders van 55 tot 60 jaar zal, indien zij binnen zes maanden na de inwer kingtreding van de gewijzigde pensioenwet daartoe aan de directie het verzoek richten, dadelijk ingaand pensioen worden veiieend; 5. Ofschoon van de onder 1. bepaalde be voegdheid in het algemeen slechts gebruik zal worden gemaakt met betrekking tot overcom pleet personeel, behoudt de directie zich even wel de bevoegdheid voor, om personeel, dat onder de thans van kracht zijnde pensioenwet met vervroegd ouderdomspensioen ontslagen kan worden, te allen tijde op 60-jarigen leef tijd ontslag met dadelijk ingaand pensioen te verleenen. De verschillende personeelsorganisaties zul len zich over deze voorstellen moeten beraden. De personeelraad beveelt aanvaarding aan. 20.000 deelnemers aan den Stillen Omgang. "Voor rechtvaardigheid en vrede gebeden. Voor de 55ste maal is, sedert het herstel van het eeuwenoude gebruik, de Stille Om gang gehouden. Een goede 20.000 Katholieke mannen hebben -stil biddend voor zichzelf en voor anderen door de straten van oud- Amsterdam den weg afgelegd, welke honder den jaren terug werd gevolgd door priesters en geloovigen, ter eere van het Heilig Sacra ment van Mirakel. De algemeene intentie van den bedetocht van dit jaar was: Voor Rechtvaardigheid en Vrede onder de Volken. Reeds enkele maan den geleden werd zij bepaald, maar recente internationale gebeurtenissen zullen de man nen tot vuriger en dringender gebed hebben aangespoord. Uit alle hoeken des lands wa ren zij gekomen: uit Friesland en Zeeland, uit Brabant en Amstelland, uit Salland en Kennemerland en uit de Drentsche venen, uit den Achterhoek en Zuid-Holland, uit Twente en Gooi- en Eemland. uit Nijmegen en Groningen. Tallooze treinen voerden de Stille-Omgan- gers naar de hoofdstad, waar de eerste groe pen laat iri den avond aankwamen. De eerste trein, uit het Oosten des lands, arriveerde om kwart voor elf, en met tussehenpoozen van 10 tot 15 minuten volgden de anderen, hetgeen op het Stationsplein dra een onge wone volte gaf. Doch zonder drukte of luid ruchtigheid bleef men wachten de reizi gers van ver gebruikten nog iets tot het uur was gekomen, dat de zwijgende bede tocht een aanvang nam. Toen voor de cafés het sluitingsuur had geslagen en de laatste gasten zich huiswaarts spoedden, begaven de eerste groepen zich op weg. Van het Spui sloeg men de kleine Begijn- slootsteeg in, om in de Kalverstraat, waar eer tijds de N.Z. Kapel stond, het stille gebed aan te vangen. Via den Dam, waar werd ge beden voor Koningin en Vaderland, bewogen de duizenden mannen zich over den Nieu- wendijk, de Martelaarsgracht en de Prins Hendrikkade. Op de Nieuwe Brug werd een stil gebed gestort voor de zeevarenden en voor de zielen van hen. die op zee zijn om gekomen. Zonder stilhouden ging het de Nieuwe Brugsteeg door, rechtsaf de War moesstraat in, door de Nes en de Lange Brug steeg naar de Lange Brug. waar vijf maal Onze Vader en Wees Gegroet werd gebeden voor Kerk en Paus en voor de eenheid der Christenen. Rechtuit liep men de Taksteeg in en via de Kalverstraat. door Enge en Wijde Kapelsteeg rond de plaats van de vroegere Heilige Stede. Daar was de devotie geëindigd. De werkende leden van het Gezelschap van den Stillen Omgang zorgden, dat de regeling vlot verliep, terwijl de politie al haar mede werking verleende voor een goeden gang van zaken. De groepen, die het eerst den Omgang hadden volbracht, begaven zich vervolgens naar de haar aangewezen kerk of kapel om er het H. Misoffer bij te wonen en te com- municeeren. De groepen, welke eerst later aan de beurt zouden komen voor den bede tocht, vervulden eerst hun kerkelijke plich ten. Tegen vijf uur was de Omgang, die door goed. droog weer begunstigd werd. ten einde. Na de H. Mis te hebben bijgewoond ver spreidden de bedevaartgangers zich over de café's van de oude stad om den inwendigen mensch te versterken. Velen begaven zich rechtstreeks naar het Centraal Station, waar voor deze geleo^^d alle wachtkamers be schikbaar waren, we'ke nog voor de aanwe zigen te klein bleken. Evenals de aankomst, is ook het vertrek vlot verloopen. De treinen hebben bijna geen vertraging gehad. In INSTANTINE schiep de weienschap hei pijn stillende middel van den mo dernen tijd In INSTANTINE rijn voortreffelijke werkzaamheid en absolute onschadelijkheid op inderdaad ideale wijze vereenigd In INSTANTINE bezit dus de door pijnen ge plaagde mensch het middel S I en voörkomt pijnen! (Adv. lngez. Med.) Avond van de Ned. Natuurhist. Vereeniging. Lezing van Prof. Koningsberger over de suikerindustrie. HAARLEM Maandag. Voor de lezing over „Wetenschap en prak tijk in de Java suikerindustrie", welke Prof. Dr. V. J. Koningsberger hield, bestond veel belangstelling. De voorzitter, de heer G. A. van Schaik. heette allen welkom, in het bijzonder jhr. Bo- reel van Hogelanaen. en herdacht vervolgens met enkele woorden het overleden eerelid der af deeling, den heer H. Heukels. Prof. Koningsberger toonde enkele grafie ken, waaruit bleek de uitbreiding der rietsui kercultuur sinds 1830, toen kol. v. d. Bosch het cultuurstelsel invoerde, waarbij elke in lander 1 5 van zijn land met suikerriet moest beplanten. Na pl.m. 13 jaar kwam de vrije Europeesche cultuur. In 1932 was zij uitge breid over pl m. 200.000 H.A., sindsdien echter sterk ingekrompen, daar de onlogische syste men van protectie, tolmuren die den afzet van de rietsuiker belemmeren, hiertoe dwon gen. Men gevoelt op Java als een grief dat hier te lande 17 millioen subsidie wordt ge geven voor de bietsuikercultuur. Beter zou het zijn, de cultuur van de suikerbiet tegen te gaan en de Javarietsuiker te importeeren, waarbij ook de stoomvaartmaatschappijen voordeel zouden hebben. Elke fabriek op Java moet ieder jaar an deren grond in huur nemen en mag slechts eenmaal in de drie jaar bij denzelfden eige naar terugkomen: in die tusschenliggende ja ren worden op deze gronden Inlandsche ge wassen verbouwd De Inlanders zijn teven in de fabriek werk zaam. Indië heeft een grooten rijkdom aan goedkoope werkkrachten, het bezit behoor lijke gronden en een uitstekende irrigatie. Foto's gaven een zeer duidelijk beeld van het planten der stekken, het uitstoelen hier van, het z.g. aanaarden enz. „Een groote moeilijkheid heeft de Sereh- ziekte opgeleverd, vertelde spr. Zij breidde zich in 1883 zeer sterk uit. Toen begon men be hoefte te gevoelen aan mannen der weten schap en de ziekte werd aanleiding tot het wetenschappelijk onderzoek en gaf den stoot tot de oprichting van het proefstation te Pas- soeroean. Spr. vestigde speciaal de aandacht op het werk van Soldwebel, die op de gedach te kwam de rietstekken eens te planten in grond, waar nooit suikerriet gestaan had, die dus niet besmet kon zijn, n 1. in de bergen. En werkelijk had dit succes. Toen begon het zoe ken om een voor de Sereh-ziekte immuun sui kerriet te kweeken. Zeer belangrijk was de ontdekking dat suikerriet wel vertiel zaad gaf, zoodat het mogelijk was te kruisen. Alle mo gelijke soorten riet werden hiertoe ingevoerd, doch kwamen dan eerst in quarantaine. En zoo gelukte het na vele kruisingen een aantal soorten te winnen, die immuun waren en te vens een hooge suikerproductie gaven. De werkzaamheden van het proefstation breidden zich steeds uit: hiertoe behoorden ook een pi-oefvelddienst, bemestingsnroeven. erondkarteering, onderzoek der grondsoorten, bestudeering van insectenplagen en rietver- edeling. De heer Van Schaik dankte den soreker na afloop voor zijn duidelijke voordracht. WIE SUKKELT ER met zijn brandstof? Die narigheid is voor goed voorbij als U voortaan bij HOENDERDOS bestelt. Brandstof van HOENDERDOS stookt men met genoegen. Onze anthraciet is ge garandeerd goed. Door jarenlange ervaring weten wij precies welke brandstof ieder noodig heeft. Het is weinig riskant voor U de paar mud die U dezen winter nog noodig hebt voor proef eens bij ons te bestellen. U kunt dan eens ondervinden hoe buitengewoon prettig en gemakkelijk elke brandstof van HOENDERDOS stookt. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1JIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIM (Adv. Ingez. Med.) BROCHURE Ds. COHEN DOOR JUSTITIE VRIJGEGEVEN De Officier van Justitie te Leeuwarden heeft vrijgegeven de in beslag genomen brochure geschreven door Ds. Cohen uit Dokkum welke brochure tot titel had „Luchtbescher ming" met de mededeeling, dat hij geen ter men heeft gevonden om tot vervolging van Ds. Cohen in verband met de gehouden preek over luchtbescherming, te beslissen DIESELTRACTIE WORDT WEER UITGEBREID Bij het ingaan van den nieuwen zomerdienst der spoorwegen op 15 Mei a.s. zullen vier vijfde van het aantal in den reisgids aangegeven Die- seltreinen inderdaad Dieseltractie hebben. EXAMENS MODE ACADEMIE. Aan de Mode Academie „Erkama", Ph. Jan sen. Haarlem en Amsterdam, slaagden 14 Maart j.l. voor leerares: Ria Bos, Overveen; voor coupeuse-tailleuse: C. v. Klooster. Ab coude; L. Daane, Vijfhuizen; M. Beentjes, Heemskerk en L Beurkens, Haarlem; voor coupeuse: B. Kops, Haarlem; M. Seel, A. Seysener, A. Goemans. A. Ledden en G. Holleman. allen te Hillegom; C. Captein. Heemstede; Tr. Henneman. Heemskerk; A. Halman, A. Mulder, A. Geerdlnk en J. Schmelzer, allen te Amsterdam. Uitvoering der leerlingen van Mej. Van Teutem. HAARLEM Maandag. In het Protestantsche Jeugdhuis aan de Heemsteedsche Dreef hebben Zaterdagmid dag de leerlingen van mej. To van Teutem hun eerste openbare uitvoering gegeven. Het vriendelijk zaaltje van dit moderne ge bouw was tot de laatste plaats bezet, toen het troepje jonge pianisten den aanwezigen een welkomstlied toezong, waarin zij het audito rium bescheidenlijk verzochten niet te streng te oordeelen, want dat zij het allemaal heusch wel 'n beetje „eng" vonden. Maar veel was er van die „Bühnenfieberniet te merken, want de jongens en meisjes brachten hun nummers er zonder uitzondering goed af. Nu ja. de een was wel wat vrijmoediger dan de ander en maakte zijn of haar buiging met wat méér overmoed dan een andere broeder in de kunst, maar wat spel betreft en dat was toch maar de hoofdzaak deden zij niet voor elkaar onder Het programma, dat de leerlingen van mej. van Teutem uitvoerden, was zoo samenge steld, dat het uitermate geschikt was voor de jeugdige exeeutantjes. Niet te zware muziek en korte nummers. De aardige melodietjes van Carse en Gurlitt, die zoo bijzonder ge- eigend zijn om door kinderen uitgevoerd te worden, waren goed vertegenwoordigd. Maar ook de sonatine s, die ten gehoore gebracht werden, klonken uitstekend. Enkele nummers werden door twee leerlingen vierhandig uit gevoerd. Ter afwisseling vergastten mej. van Teutem en mej. L. Muilemeister, den aanwezigen op een tweetal duetten voor piano en viool, n.l de sonate in bes gr. terts van Locatelli en het Adagio uit het vioolconcert in g. kl. terts van Max Bruch. Deze eerste openbare uitvoering van de leerlingen van mej. van Teutem mag volko men geslaagd heeten en de leerares kan ver heugd zijn over de keurige prestaties van haar discipelen. En de artisten zelf waren, toen zij naar huis gingen, niet weinig trotsch, dat zij hun de buut op het muziekpodium voor al die vaders en moeders en „vreemde" belangstellenden zoo glansrijk hadden volbracht. Een drenkeling met eigen aardige gewoonten. Avontuur aan de Zomervaart. HAARLEM Maandag. Er was gisteren, gelijk de andere Zondag ochtenden, een rustige Zondagstemming op de Zomervaart. Niet het vele gerij van de melkwagens en andere vervoermiddelen welke de richting Haarlemmermeer of van daar naar Haarlem rijden en evenmin 't gejoel en geroep van de kinderen die naar school gaan, neen gistermorgen om half negen waren het bijna alleen de kerkgangers die de Zomervaart pas seerden. Eén van hen was genaderd tot aan de plek tegenover de Oosterkerk, dicht bij de watermolen en werd plotseling in zijn rustige wandeling gestoord door iets wat hij daar in de, veelal onaangename ruikende en modde rige Zomervaart zag liggen. De man ging wat meer naar den waterkant om zich wat beter te kunnen oriënteeren en schrok geweldig. Neen, hij vergiste zich niet, daar lag iemand te water I Duidelijk zag hij de beide schoenen en de beenen. Vlug keek hij om zich heen of iemand hem behulpzaam kon zijn doch de Zomervaart lag geheel verlaten. Wat moest hij doen? Nog kort geleden was hem medegedeeld dat men een drenkeling niet direct uit het water mocht halen, doch allereerst de politie moest waar schuwen. daar dit vanwege de Justitie noodig was om de situatie te kunnen opnemen. Dit zich nu goed herinnerende spoedde hij zich zoo vlug mogelijk naar het politiepost huis aan de Amsterdamschevaart om de po litie met zijn lugubere vondst op de hoogte te stellen. Direct was alles in actie, want men weet hoe. indien er met spoed moet worden opgetreden, de Haarlemsche politie actief is. Telefonisch werd het hoofdbureau op de hoog te gebracht en met grooten spoed gingen er 3 agenten op de fiets naar de Zomervaart.waar inmiddels degene die de boodschap had aan gebracht ook weder was gearriveerd om de juiste plek direct te kunnen aanwijzen, ten einde onnoodig opzien te vermijden. Daar aangekomen, de fietsen tegen het hek geplaatst en aan den waterkant staande moes ten zij toegeven dat zij dezen rustigen Zon dagochtend een onaangename taak hadden te vervullen. Duidelijk was het te zien. Doch ge lukkig lag de drenkeling niet ver van den wal en zouden zij hem spoedig op het droge kun nen hebben. Geholpen door collega's en reeds omringd door enkele voorbijgangers boog de vlugste agent zich het meest voorover en ja. het gelukte hem den drenkeling bij zijn schoen te pakken. Langzaamaan en zoo voorzichtig mogelijk trok men den voet naar den walkant het been kwam ook al te voorschijn. Neen. het was geen man, het was een vrouw, want het was een zeer lange kous. Doch wat was dat? Aan het einde van de lange dameskous bleek dat een grappenmaker aan het werk was geweest. Op schitterende wijze waren twee dameskousen geheel opgevuld met vod den, waren een paar lage schoenen aange trokken en zoo in de modder gestoken. Dat het een vroolijk oogenblik was, vooral bij de omstanders, is wel te begrijpen en de politieagent, die er op uit was gestuurd om de drenkeling uit het water te haler, legde de beide beenen over het, ?tuur om deze als over winnende bewijsstukken te kunnen toonen. De grappenmaker had inderdaad succes van zijn werk! Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 16 Maart: Sedert eenige dagen wordt uit den Haarlemmermeer- en Lutkemeerpolder turf naar Amsterdam en Haarlem ver voerd. Er is in de arbeiderswijken vooral gebrek aan brandstof: turf is er peper duur. Velen vervoeren nu per handkar die brandstof naar de steden. Zaterdag was de Amsterdamsche straatweg^tls met wagentjes bezaaid. Het uitventen levert een flink daggeld op Jubileum van Dansinstituut Fortgens. HAARLEM Maandag. Het 12Va-jarig bestaan van het Dansinstituut W. Fortgens is Zaterdag op waardige wijze gevierd In de middaguren was er receptie in gebouw Dreefzicht en zeer velen hebben van de gele genheid gebruik gemaakt om den heer en mevrouw Fortgens te complimenteeren. Ook van de zijde der vakorganisaties mocht het ju- bileerende dansinstituut hulde en waardee ring in ontvangst nemen. Ta! van sprekers lieten hun goede wenschen van bloemstukken vergezeld gaan. Des avonds werd in de zalen van Dreefzicht een dansfeest gegeven, waarop het echtpaar Fortgens nogmaals een hartelijke huldiging ten deel gevallen is. Toen omstreeks tien uur de jubilaris en zijn echtgenoote op het „feest terrein verschenen stelde de groote schare aanwezige leeiiingen en oud-leerlingen zich in slagorde op om hen een enthousiast „Lang zullen ze leven" toe te zingen. Gesproken werd vervolgens allereerst door den heer J. Land- wert, voorzitter der huldigingscommissie, die namens de feestcommissie eenige vriendelijke woorden tot het echtpaar Fortgens richtte en als huldeblijk van leerlingen en oud-leerlingen een stencilmachine aanbood. Daarna is nog het woord gevoerd door den heer Spijker na mens de Amsterdamsche dansleeraren, den heer W. Schroder namens het comité van Haarlemsche dansleeraren en nog een der collega's den heer De Boo. De heer Fortgens bracht daarna allen, die aan dezen feestdag hun medewerking hadden verleend, zijn groo ten dank. Het behoeft geen betoog, dat het uur van afscheid nemen nog niet was aange broken. maar dat men lang bijeen bleef om Terpsichore de noodige eer te bewijzen. De heer R. van den Berg had de algemeene lei ding van het feest, terwijl The Musical Luna tics voor de dansmuziek zorgden. Als inter mezzo verscheen de humorist Albert Klein op het tooneel. die met zijn liedjes en grappen groote vroolijkhc-id teweeg bracht. De heer Fortgens kan ongetwijfeld met ge noegen op dezen mijlpaal in de historie van zijn instituut terugzien. o.a. a f 2.25 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A. - TELEFOON 18100 (Adv. lngez. Med.) Districtsschoolartsendiensten. Geen medewerking van Bloeinendaal. BLOEMENDAAL Maandag. Naar aanleiding van de vraag, welke door den heer Enschede in de raadszitting van 14 November j.l. tot B. en W. werd gericht met betrekking tot de oprichting van districts schoolartsendiensten, deelen B. en W. den Raad thans het volgende mede: In 1928 nam de afd. Noord-Holland van de Vereeniging voor Nederlandsche Gemeenten het initiatief om de vraag onder de oogen te zien of het medisch-hygienisch schooltoezicht en de tandheelkundige verzorging onderwer pen, die destijds in verschillende gemeenten aan de orde waren voldoende was en in welk opzicht daarin verbetering zou zijn te brengen. Na een inleiding van dit onderwerp van Dr. M. van der Hoeve, directeur van den Gemeen telijken Geneeskundigen Dienst te Amersfoort en een verder onderzoek kwam de afdeeling tot de slotsom, dat een afdoende regeling van deze aangelegenheid zou zijn te verkrijgen door de instelling van schoolartsendistricten, waarin ambtelijke artsen werkzaam zouden zijn. Het lag in de bedoeling, dat het Rijk, de Pro vincie en de Gemeenten gezamenlijk de kosten zouden dragen. Aangezien evenwel het Rijk voorshands geen beslissing nam. heeft de Pro vincie zich bij circulaire van 5 Februari 1930 voorloopig bereid verklaard, 50 pet. der kosten voor haar rekening te nemen indien de districtsvorming zou voldoen aan de eischen door Ged. Staten te stellen. Een dier eischen is, dat de districten zooveel mogelijk zouden passen in de organisatie van de tuberculose bestrijding. Op 15 October 1931 werd deze aangelegen heid opnieuw besproken in een vergadering van de afd. Noord-Holland van de Vereen, voor Nederlandsche Gemeenten. In die verga dering werd het meest doelmatig geacht, dat de gemeenten Heemskerk. Wijk aan Zee en Duin. Beverwijk, Zand voort en Bloemendaal een district vormden. Beverwijk en Bloemen daal zouden gezamenlijk overleggen welke de zer beide gemeenten het initiatief voor de sa menwerking zou nemen, waarna wij op 22 Januari 1932 aan den burgemeester van Be verwijk hebben medegedeeld niet bereid te zijn. aan de totstandkoming van districts schoolartsendiensten mede tewerken aangezien werd gevreesd, dat door vorming van betrek kelijk kleine districten in financieel opzicht geen voordeel van de invoering te verwachten zou zijn. DE BRUG OVER HET ZUIDER BUITEN SPAARNE. B. en W. van Haarlem hebben de nieuwe brug over het Zuider Buiten Spaarne, tegen over de Rustenburgerlaan, den naam gegeven van „Buitenrustbrug". SPEELTUINVEREENIGING „FLORA". Bovengenoemde Speeltuinvereeniging houdt hedenavond 8 uur een buitengewone leden vergadering in het Gebouw Politiepost Boekenrodestraat. Er is een belangrijke agenda.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5