Woorden. Kroon-Behangsels Het Haarlemsche Gemeentepersoneel. BERICHT Hit ff'fótóé 53e Jaargang No. 16175 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 17 Maart 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. VV. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOIVL UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week f 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72S4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 14 regels f 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles iildien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 17 Maart. Prestige. De nuchtere beschouwer van het door Hitier ontketende nieuwste Europeesche dispuut, dat in wezen een Fransch-Duitsch dispuut is, kan zich niet ontrekken aan den indruk, dat men thans van weerszijden bezig is zijn prestige te handhaven door de zaak zoo in gewikkeld mogelijk te maken. Hiertoe zijn de vanouds-erkende deskundigen op complicatie- gebied, de diplomaten, te hulp geroepen en zij ontplooien hun schitterendste gaven. Niet zonder reden heeft Hitier baron von Neurath, die geen nationaal-socialist is, op Buitenland- sche Zaken aan het bewind gelaten. Hij heeft Europa in de war gebracht met het woord „alsbald", dat zoowel „dadelijk" als „strakjes" beteekent, en trouwens nog veel meer. Wie dit alles wil onderzoeken raadplege het speciale artikel, dat wij in dit nummer aan de betee- kenissen van „alsbald" hebben gewijd. En hij duizele! De Engelschen, wier Foreign Office erop gezwoegd moet hebben, zijn erin geslaagd „alsbald" te vertalen met „forthwith", ook een woord vol prettige speling. En nu zegt u na tuurlijk, dat het wel zoo eenvoudig ware ge weest als minister Eden even' minister Von Neurath had opgebeld en hem gevraagd: „Wat bedoel je eigenlijk: dadelijk, of straks, of over een maand, of binnen een jaar moeten we jullie voorstellen bespreken?" maar dat béwijst dat u niet diplomatiek denkt. De Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, Flandin, heeft haastig een koene afwijzende verklaring afgelegd maar daar bijgevoegd: „Ik 'erken dat ik de tekst van het Duitsche ant woord nog niet heb gelezen". En u zegt in uw eenvoud: „Weer zoo'n haastige Franschman. Waarom wachtte hij niet even tot-ie de tekst gezien had?" Mis! Weer denkt gij niet diplo matiek. De krasse verklaring was tot het Fransche volk gericht, de daarop volgende er kenning tot het buitenland En tenslotte heeft de Volkenbondsraad ver klaard dat het niet aan hem is, Duitschland de" toezeggingen te doen die het verlangt. Het Duitsche antwoord was vaag. Dit antwoord op het Duitsche antwoord is even vaag. Inmiddels houdt men zich ook bezig met de vraag, wat een „symbolische bezetting" van het Rijnland is. Voelt gij het intense belang van deze zaak? Neen? Het is, uit het stand punt van Hitier beschouwd, een bezetting die het Duitsche volk den indruk geeft dat het Rijnland zich in staat van militaire verdedi ging bevindt. Dat is het wel niet, met 40.000 man of zoo erin, maar de Duitschers vinden het genoeg. Aangezien het Duitsche volk het genoeg vindt, vindt de Fransche regeering het teveel. Zij wil Hitier iets laten toegeven, om het Fransche volk te kunnen laten lachen over dit succes en over de zwakke bezetting. Dus moet er wat af. Liefst flink wat af. Daar kan men een heelen tijd over praten. Het is niet van daadwerkelijke beteekenis, maar het is heel belangrijk omdat de volks- massaas zoo dom zijn, en zich dik maken over al die prestige-kwesties. Bovendien zijn ver scheidene Rijnsteden dolblij met hun pas- verworven garnizoenen. De winkels trekken er profijt van, de meisjes vinden het verbazend aardig, de muziekkorpsen spelen in de straten en met de lente op komst belooft het heel wat vertier. Derhalve is het niet makkelijk die gar nizoenen weer te gaan verminderen in aantal, of ze te decimeeren. Vooral niet met een volks stemming in het vooruitzicht. Maar de Fran- schen hebben een KamerverkiesLng in het vooruitzicht, en Sarraut denkt dus ook extra- diep oyer zijn prestige. Hij moet een onverzet telijke houding blijven aannemen. In deze lastige omstandigheden winnen de diplomaten tijd, vallen over woorden, schep pen onschuldige misverstanden, zijn vooral vaag en schieten niet op. Erger u aan deze dingen niet. Zij hebben een zeer goede zijde. Zij beteekenen namelijk in de eerste en voornaamste plaats, dat er geen oorlog van komt. U moet ook niet schrikken van foto's, zooals die romantische nachtelijke aanblik van het fort Ehrenbreitstein, bij Co- 1 blenz, met dreigend-bewapende schildwachten op de torenhooge wallen. De vesting Ehren breitstein is namelijk wel imposant, maar vol komen verouderd. Er worden thans prestiges geregeld. Mi nister Eden heeft het ongetwijfeld heel druk, want hij moet de heeren zoover zien te krij gen dat zij de situatie gelijktijdig voor het Duitsche en het Fransche volk aannemelijk kunnen maken. En als die dan allebei geko zen hebben, en Hitier het Rijnland nog altijd bezet zal houden symbolisch, natuurlijk! kan men wel eens over de nieuwe Duit sche voorstellen gaan praten. „Alsbald" be teekent dus in de practijk zeker niet „onmid dellijk", of „dadelijk", eigenlijk ook niet „strakjes" en evenmin „over een jaar", maar veeleer „te zijner tijd" of „op het daartoe ge schikte oogenblik in een niet te ver verwij derde toekomst". En de schildwacht op den ouwen vesting muur van Ehrenbreitstein klopt rustig zijn wachtje. Hij heeft niets te schieten. R. P, (Er is een misverstand ontstaan door een foutieve vertaling in het Engélsch van het woord ..alsbald", voorkomende in het Duitsche ant woord op de uitnoodiging ter deel neming aan de besprekingen in den Volkenbondsraad.) Het woord speelt wel een groote rol, Op onzen "vreemden wereldbol, Hij is met woorden boordenvol En slaat er dikwijls van op hol Een schreeuwend, een manmoedig woord, Een 't moet-nu-maar-eens-uit-zijn woord, Een geeuwend en een goedig woord, Een dit-zal-mijn-besluit-zijn woord. Een grappig, een kwaadaardig woord, Een sta-nou-niet-te-liegen woord, Een happig en een waardig woord, Een man-je-ziet-ze-vliegen woord. Een nuchter, een berispend woord, Een hou-nou-op-met-zeuren woord. Een schuchter en een gispend woord, Een wat-kan-mij-gebeuren woord. Een klagend en een krachtig woord, Een laat-me-je-voorspellen woord, Een vragend, een omslachtig woord, Een 'k laat-me-niets-vertellen woord. Een giftig, onvertelbaar woord, Een kom-het-zal-wel-wennen woord. Een kiftig, onherstelbaar woord, Een laat-je-nou-niet-kennen woord. Een stichtend, een poëtisch woord, Een helpend, een bekorend woord, Een zwichtend en een ethisch woord, Een overstelpend, storend woord. Een oolijk woord, een treurig woord, Een steunend en een prijzend woord, Een vroolijk woord, een zeurig woord, Een dreunend, een bewijzend woord. Een stekend, een voorzichtig woord, Een slap en een benepen woord, Een wiekend, een zwaarwichtig woord, Een knap en een geslepen woord Ik ben al veel te lang aan 'twoord, Maar een, dat er nog onder hoort, Worde de vrede niet verstoord, Door 't ergst.... een Onbegrepen woord. P. GASUS. Voor elke smaak, voor elke beurs. Alléén Gr. Houtstr. 179, Telel. 14269 (Adv. Ingez. Med.) Inbraak bij de Britsche admiraliteit. Poging tot diefstal van geheime stukken? LONDEN, 17 Maart (Reuter). In het ge bouw van de admiraliteit is in den nacht van Zaterdag op Zondag een inbraak gepleegd. De inbrekers, die via het bureau van den eersten zeelord zijn binnengekomen, zijn door gedrongen tot het gedeelte van het gebouw, waar zich de marinebureaux bevinden en tot de fotografiezaal. Men gelooft, dat hier sprake is van een poging beslag te leggen op geheime documenten. Er is echter geen enkel docu ment verdwenen en het eenige voorwerp dat schijnt te zijn meegenomen, is een lens van een fotografietoestel ter waarde van 20 pond. SPEELTUINVEREENIGING „MEERLEBOS". De heeren J. Smit, 2e voorzitter, W. J. Hart man, secretaris, H. Hagen, penningmeester, A. Mein, 2e secretaris en F. v. d. Wal, com missaris van de speeltuinvereeniging „Meer- lebos", hebben een circulaire tot de leden dei- ver eeniging gericht, waarin zij hun ontevre denheid betuigen over handelingen van den voorzitter. Deze zaak zal op een vergadering ter sprake komen. Correspondentie tusschen B. en W. en den Minister over de salarisverlaging. PRINS SERGE MDIVANI, is, zooals wij gisteren meldden, te Palmbeach (Florida) door een trap van zijn paard tijdens het polospel verongelukt. Hij was de vroegere echtgenoot van Pola Negri. Zijn broer Alexis kwam ver leden jaar Augustus bij een auto-ongeluk in Spanje om het leven. De meerderheid van B. en W. wil geen gevolg geven aan het Koninklijk besluit. Onze lezers weten dat B. en W. van Haar lem aan den Minister van Binnenlandsche Zaken indertijd hebben medegedeeld, dat zij geen vrijheid konden vinden bij den raad voor stellen aanhangig te maken tot een nieuwe verlaging der salarissen van het gemeente- personeel. Dit in antwoord op de mededeelmg van den Minister van 4 September 1935 met het verzoek om, in verband met de korting op de wedden en loonen van het rijkspersoneel van 5 pet. ingaande 1 Januari 1936, ook de loo nen van het gemeentepersoneel te verlagen om de bestaande verhouding te bestendigen. Daarop is, zooals men weet, het koninklijk besluit gekomen, waarbij de raad werd aan gemaand binnen een termijn van 3 maanden (18 Maart) de wedden en loonen van het ge meentepersoneel te herzien overeenkomstig de door den Minister gegeven richtlijnen. B. en W. hebben in een schrijven van 7 Ja nuari 1936 aan den Minister uiting gegeven aan hun teleurstelling en tegelijkertijd uit voerig aangetoond, dat naar hun inzicht de uitvoering van het koninklijk besluit onge twijfeld aantasting van de autonomie der ge meente beteekent, zonder dat de plaatselijke "omstandigheden daartoe ook maar in het minst aanleiding geven. Aan den brief van B. en W. ontleenen wij nog, dat B. en W. uiteenzetten, dat er geen redenen zijn voor de verlaging van de loonen en wedden van het gemeentepersoneel. Bij de begrooting voor 1936 is geen verzwaring van den belastingdruk 'in uitzicht gesteld. Maar niet in het minst is de salarisverhooging af te raden met het oog op het peil waarop de te genwoordige salarissen en loonen zich verhou den tot die van vergelijkbare functionarissen in particuliere- en overheidsbedrijven. Met aanwezige loonstatistieken wordt dit nader aangetoond. Daaruit blijkt, dat de loonen der gemeente werklieden te Haarlem lager zijn dan de loo nen die aan volslagen vaklieden in particuliere bedrijven betaald worden. Als de salarissen der Haarlemsche ambte naren vergeleken worden met de salarissen in andere steden, blijkt, dat Haarlem niet hoog staat. F „Uit 't vorenstaande blijkt wel overduidelijk dat de bezoldiging in onze gemeente niet uit gaat boven die, vastgesteld door genoemde ge meenten en zelfs in vele gevallen, vooral wat de hoogerbezoldigde functiën betreft, aanzien lijk beneden de elders vastgestelde bedragen blijft". Verder merken B. en W. nog op: „Wij mogen hierbij niet onvermeld laten, dat het personeel vooral het laatste jaar sterk is verminderd. Niet alleen is het personeel in vasten dienst sterk ingekrompen, doch ook het personeel in lossen dienst is zooveel mogelijk ontslagen. Een en ander heeft tot gevolg ge had. dat de taak van het personeel in vast dienstverband aanmerkelijk is verzwaard." „Wat den levensstandaard betreft merken wij op, dat deze in onze gemeente hoog is te noemen en althans na de wijziging der sala rissen en loonen per 1 Maart 1935 eerder nei ging vertoont tot stijging dan tot daling: en mocht al op een enkel onderdeel eenige prijs daling zijn waar te nemen, welke niet gecom penseerd wordt door verschillende prijsstij gingen, is die daling niet van dien invloed, dat zij in een percentsgewijze vermindering van het loon tot uitdrukking kan worden ge bracht." Dat de loonen van het personeel in onze ge meente bij vergelijking met die, zoowel in het particuliere bedrijf als bij andere gemeenten, daar zeker ook thans nog niet boven-uit-ste- ken. ja er zelfs dikwijls beneden blijven, vindt zijn oorzaak naar B. en W. verder uiteenzetten in de omstandigheid, dat Haarlem de eerste gemeente in het land was die een 7 pet. kor ting invoerde en verder in verschillende an dere daarop gevolgde kortingen en verla gingen. „Een en ander is oorzaak geworden, dat Haarlem wij kunnen het gerustelijk ver klaren (zoo zeggen B. en W) wat het per centage van korting betreft aan de spits is blijven staan van de gemeenten, welke in de laatste jaren dergelijke besluiten hebben ge nomen en welke in financieel opzicht met onze gemeente kunnen worden vergeleken. Bij invoering van een nieuwe korting toch. zouden de loonen komen op een peil, hetwelk een vergelijking met andere, met onze ge meente gelijk te stellen gemeenten, in geen enkel opzicht zou kunnen doorstaan." De minister heeft hierop d.d. 1 Februari ge antwoord. Hij schrijft o.a. dat alhoewel de loonen der werklieden niet boven het plaatse lijk loonpeil liggen, door hem niet kan worden ingestemd met ongewijzigde handhaving. Verder zegt de minister: De loonen voor de Rijkswerklieden in een gemeente der le klasse bedragen sedert de op 1 Januari '36 ingevoerde verlaging van 5 pCt.: groep I 20,52—25.99, groep II 21.89— 27.36; groep III f 23.2628.73: groep IV 24.26—30.10: groep V 27.3632.83: groep VI 29.18—34.66; terwijl de huidige loonen der werklieden in Haarlem aldus zijn geregeld: groep I 25.92—/' 28.80; groep II 26.88— f 29.76; groep Hl 27.84— f 30.72; groep IV' 28.8031.68; groep V 30.72— 33.60: groep VI 33.12-/ 36.—. Verlaging dezer loonen tot het Rijksloonpeil is dus noodzakelijk. Wat de salarissen der ambtenaren betreft zegt de minister, dat de door B. en W. getrof fen. vergelijking van de .wedden verbonden aan de laagste en hoogste rangen ter secretarie in een aantal gemeenten met die te Haarlem naar zijn meening geenszins aantoont dat Haarlem in dit opzicht in een ongunstige uit zonderingspositie verkeert. De minister zegt verder: Kennisneming van een en ander heeft dan ook geen wijziging gebracht in het standpunt, dat geleid heeft tot de totstandkoming van het Koninklijk Besluit van December 1935. Bedoeld Koninklijk Besluit heeft echter niet de strekking, een verlaging van 5 pCt. over de geheele lijn, zonder eenige uitzondering te eisc-hen. Zoo zal naar mijn meening de verlaging van de salarissen van het lagere politiepersoneel eenigszins kunnen worden gemitigeerd, terwijl voor enkele, zoowel in het kader der regeling als in vergelijking met-overeenkomstige func ties elders thans reeds laag bezoldigde functies ik denk hier b.v. aan die van geneeskun dige en ingenieur de gevraagde verlaging ge heel of ten deele achterwege zal kunnen blij ven. Tot zoover de briefwisseling. B. en W. noemen dit laatste antwoord van den minister opnieuw teleurstellend. B. en W. schrijven daarop in hun praeadvies aan den raad: De vraag rijst of deze weerlegging van ons betoog wellicht een gevolg is van het door den Minister van Binnenlandsche Zaken in genomen standpunt, dat, tengevolge van de verlaging van het Rijkssalarispeil, zonder meer de bezoldiging van het personeel dezer ge meente moet worden verlaagd. Een zoodanig verband, dat ook ten opzichte van mogelijk verder gaande salarisverlaging van groote be teekenis moet worden geacht, meenen wij niet te mogen bevorderen door aan Uw Raad voor stellen tot herziening der bezoldiging van het gemeentepersoneel aan te bieden. Naar onze meening is op de hiervoor ontvouwde gronden ook overigens geen aanleiding tot zoodanige herziening te adviseeren. Derhalve geven wij u in overweging te besluiten, geen gevolg te ge ven aan het Koninklijk besluit van 5 December 1935, No. 25. Een minderheid in ons college betreurt een verlaging van het salarispeil voor het perso neel der gemeente; een deel meent, dat een weigerende houding ten opzichte van de be doeling der Regeering niet wenschelijk is; het andere deel gaat verder en is van meening, dat een zoodanige houding niet langer toe laatbaar is. De minderheid kan zich derhalve met het ontwerp-besluït en ons daarop be trekking hebbende advies niet vereenigen". Een minderheidsvoorstel van Wethouder Roodenburg. De heer W. Roodenburg, wethouder van fi nanciën, heeft als minderheid in het college van B. en W. een voorstel ingediend dat neer komt op een korting van 5 pCt., evenwel soe pel toegepast om tot ronde bedragen te komen. Verder wil de heer Roodenburg den kin dertoeslag, waarop indertijd een korting werd toegepast, weer geheel herstellen. Hij wil verder de korting niet toepassen op het personeel bij het voorbereidend onderwijs en op de kweekelingen zonder akte. Verder stelt hij de volgende overgangsbe palingen voor. Te bepalen: a. Indien tengevolge van de bepalingen van dit besluit voor hen die op jaarloon zijn aan gesteld de vermindering van het geldinkomen over een jaar berekend: 1. 50.— of minder bedraagt zal die vermin dering ingaan op 1 Mei 1936; 2. meer dan 50.doch minder dan 150.— bedraagt, zal die vermindering in twee gelijke deelen worden geleden en wel op 1 Mei 1936 en op 1 Augustus 1936; 3. 150.of meer bedraagt, zal die vermin dering in drie zoo mogelijk gelijke deelen wor den geleden en wel op 1 Mei 1936, 1 Augustus 1936 en 1 November 1936. b. Indien tengevolge van de bepalingen van dit besluit voor hen, die op weekloon zijn aangesteld de vermindering van het geldin komen per week: 1. 1.of minder bedraagt, zal die vermin dering ingaan op 1 Mei 1936; 2. meer dan 1.doch minder dan 2.— bedraagt, zal die vermindering in twee gelijke deelen worden geleden en wel op 1 Mei 1936 en op 1 Augustus 1936; 3. 2.of meer bedraagt zal die vermin dering in drie zoo mogelijk gelijke deelen wor den geleden en wel op 1 Mei 1936, 1 Augustus 1936 en 1 November 1936. c. dat het bedrag, waarmede krachtens de onder a en b gestelde regelen op 1 Mei 1936. respectievelijk 1 Augustus 1936 het salaris of loon nog niet wordt verminderd, in den vorm van een tijdelijke toelage zal worden toege kend tot uiterlijk 1 Augustus 1936, respectie velijk 1 November 1936. Regenten van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis en den Armenraad uit te noodigen tot herziening van de bezoldiging van het aan die instellingen verbonden personeel over te gaan in overeenstemming met de hiervoor be paalde normen. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Het woord is aan. Edison De grootste moeilijkheid in de wereld is, dat de men- schen niet ivillen denken. Neemt Duitschland de uitnoodiging aan? Gunstige verwachtingen te Berlijn. BERLIJN, 17 Maart (Reuter). Hitler is alhier teruggekeerd en op het oogenblik wordt het antwoord op de uitnoodiging van den Volken bondsraad besproken. De algemeene indruk is, dat de uitnoodiging zal worden aangenomen en dat de Duit sche delegatie vanavond of morgen naar Londen zal vertrekken. (Adv. Ingez. Med.) Groot offensief van Graziani verwacht. In den sector van Sasahbaneh. DJIBOETI, 17 Maart (A.N.P.) Blijkens uit Addis Abeba afkomstige berichten, aldus seint Stefani, maakt men zich in Abessynische kringen zeer ongerust over de jongste bewe gingen der Italiaansche troepen in den sector van Sassabaneh. Men verwacht een nieuw groot offensief van generaal Graziani. MODERNEEN TOCH GOEDKOOPE BEHANGSELS. 800 soorten uit voorraad leverbaar. EERSTE SCHOTENSCHE PAPIERHANDEL H. M. B A K K E R, Gen. Cronjéstraat 155 Telef. 11657. VAKKUNDIG PERSONEEL. Voor zelfbehangers gratis afranden. (Ook R. D.-behangsels.) (Adv. Ingez. Med.) De Duitsche delegatie zal gelijke rechten heb ben op de conferentie te Londen. pag. 4 De oorlog in Abessynië: de legers van ras Kassa en ras Se.vocm toch in tact gebleven? pag. 4 Te Berlijn is een hernieuwde actie begonnen tegen de politieke opposanten. pag. 4 De meerderheid van B. en W. van Haarlem wil de salarissen van het gemeentepersoneel niet verlagen. pag. 1 De gevolgen van een evcntueele tariefsverla ging te Heemstede op de directe en indirecte belastingen aldaar. pag. 3 Optimistische stemming ter jaarbeurs. pag 3 Ninto en Horecaf werken samen om vreemde lingen naar ons land te krijgen. pag- 3 Wat beteekent „alsbald" in de Duitsche nota. pag. 2 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Prestige. Hoe ik groeide: De pers. pag. 1 pag. 3 C. J. B.: Een brug van Scandinavië naar het continent. pag. 10 K. de Jong: Vijfde ledenconcert van Toon kunst. pag. 11 J. B. Schuil over: „Er staat geschreven". pag. 11 J. II. de Bois: Jubileumtentoonstelling van de Graphisclie pag. 6 E. E. J.P.: Modeshow H. Koster. pag. 6 C. J. v. T. Onze 39: P. G. van Engelen. pag. 6 Schaakrubriek. pag. 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 9.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1