Rijkseenheid. Venizelos overleden. BERICHT Uti BéUuuuukstê 53e Jaargang No. 16176 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 18 Maart 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: i'. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGA VEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREROOM. ABONNEMENTEN: per week f 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden f 3.25. franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post 0.72V2. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 11.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-. Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 18 Maart. Nog een Idealist. De idealisten die meenen dat men den oorlog, den massamoord der volken, uit kan roeien worden zooals u weet nogal eens uit gelachen. Men wordt ook boos op hen, en de lieden die boos worden zeggen dat zij met hun beide beenen op den grond staan, dat zij nuchter en verstandig zijn, dat men niet naar het onmogelijke moet streven, dat idealen dwaasheden zijn en dat de oorlog een onvermijdelijkheid is, of een noodlot of zooiets. Maar er zijn ook andere idealisten in dezen merkwaardigen tijd, en tot hen behoort Alden H. Waitt, kapitein bij den chemischen dienst in het Amerikaansche leger, die in het bekende tijdschrift „Scientific American" een artikel heeft geschreven onder den titel „Het Ideale Gifgas". Hij begint in den volgenden trant: „Met het zoeken naar het ideaal oor- logsgas houden zoowel de strategen zich bezig, als de physiologen, de natuurkun digen en de scheikundigen. Daar voorts in onzen tijd een oorlog zoowel met geld als met projectielen wordt gevoerd, ver- eischen de beschikbare middelen, dat strikte zuinigheid wordt betracht. Aan gezien een ideaal nu eenmaal onbereik baar is, is het noodig, dat een compro mis wordt verkregen. Niettemin kunnen wij streven naar een ideaal, ook al we ten wij, dat wij het nimmer kunnen be reiken. Op die wijze heeft de militaire scheikundige althans een richtpunt". Wat mij in dit betoog vooral treft is de zin: „Niettemin kunnen wij streven naar een ideaal, ook al weten wij, dat wij het nimmer kunnen bereiken". Deze zin heeft kapitein Waitt niet van zicli zelf. Die heeft-ie overgeschreven van ver scheidene van die laakbare vredes-idealisten, die utopistische oorlogsbestrijders. Maar hij kent natuurlijk zijn Pappenheimers. Hij weet dat dezelfde menschen, die kwaad over zoo'n argument worden als de oorlogsbestrijders het gebruiken, het zeer gezond zullen vin den als hij het bezigt. Hij geeft er dus blijk van met beide beenen op den grond te staan; het onmogelijke niet te willen nastreven enz. enz. Van de oorlogsbestrijders, die meenen dat hun ideaal wel bereikbaar is, heelemaal bereikbaar, zwijg ik nu maar. Uit beschei denheid. De Amerikaansche gas-idealist begint dan met zijn technische uiteenzettingen. Ik zal u slechts op enkele bekoorlijke staaltjes van zijn liefelijk betoog onthalen: „Bij mosterdgas ligt de voor de longen fatale dosis tusschen 0.06 en 0.2 ounce per 1000 kubieke voet lucht, al naar ge lang van den tijd, gedurende welken het slachtoffer er aan is bloot gesteld. De oogen worden reeds beschadigd bij con centraties in een verhouding van 1 op 14.000.000, echter slechts wanneer zij lang aan de inwerking van het gas zi>x bloot gesteld. De geur van mosterdgas is waar neembaar in concentraties van 1 op 10 millioen deelen lucht; nietemin brandt het reeds op de huid als men gaat zitten op grond, die sporen mosterdgas bevat in een zóo nietige concentratie, dat de gein* er van niet waarneembaar is. De werkzaamheid dezer stoffen in kleine concentraties vormt evenwel slechts een der factoren van een ideaal gifgas, en men moet nog een langen weg afleggen, eer men dit ideaal heeft be reikt Tegen het ideale gifgas moet de vijand zich ook moeilijk kunnen bescher men. Het moet in staat zijn, de bescher mende uitrusting van den tegenstander te doordringen, of deze althans op een zware proef te kunnen stellen. Het nieuwe gas moet meer presteeren dan den vijand dwingen zijn gasmasker aan te doen. Het moet alle deelen van het lichaam aantasten. Ook in dit op zicht moet het met mosterdgas concur- reeren, dat zoowel in gasvormigen als in vloeibaren toestand zoowel de longen als de oogen en de huid aantast. Het nieuwe gas moet verder in staat zijn door het masker heen te dringen De rest, die naar rato is, bewaar ik u. Het is de plicht van een dagblad de vor deringen der moderne beschaving, waartoe vooral de techniek behoort, te vermelden. De Westersche beschaving werkt, zooals ieder een weet, in dit opzicht in Europa en Ame rika met gelijke kracht. Volle sympathie heerscht tusschen beide werelddeelen. Het zal u ook interesseeren dat zich een modern idealisme ontwikkelt, dat van het gifgas, dat dank zij de onbeperkte geldmid delen waarover het beschikken kan en de geestdrift die in het in zijn adepten ontwik kelt ons allen naar de schepping van het ideale gifgas, althans naar het compromis (Ook van Java komen thans pro testen tegen het feit, dat Minister Oud in zijn reisbelastingontioerp Indië als buitenland heeft be schouwd.) Ons land en Neerland-over-zee, Zijn één en onverbreekbaar één, Minister Oud ziet ze als twee, Door zijn fiscale brilglas heen. De reisbelasting van zijn hand, Die zooveel tongen losser maakt, Ziet onzen Oost als buitenland, Dit standpunt wordt terecht gewraakt. Van Java komt een luid protest, En het beginsel vind ik waar. Is Oost ook Oost en West ook West, Hier hooren zij toch bij elkaar. Want daar werkt Nederlandsche kracht, Daar geldt een Nederlandsch gezag, Daar woont een Nederlandsch geslacht, Daar waait de Nederlandsche vlag. Onz' Oost en Neërland zijn één rijk, Vereend onder één koningin, Maar. geen der twee, zeg 'k tegelijk, Is nu nog rijk in d' andren zin. P. GASUS. HOLLAND—BELGIë. Ook geen kaart voor 't stadion. Inderdaad, dat is een strop, Maar de radio-distributie Lost zoo'n euvel voor U op. (Adv. Ingez. Med.) dat daaraan nabij komt, zal voeren. Geen gasmasker zal meer baten, alle lichaamsdee- len zullen gelijktijdig worden aangetast. De Riddertijd der twintigste eeuw naakt! We zitten er trouwens al een heele eind in. Wat een beschaving, wat een vooruitgang, welk een Christenen! R. P. Een Engelsche Uitvinding. Is de duikboot machteloos Onze Londensche correspondent meldt: In het debat over de vlootbegrooting, dat in het Lagerhuis heeft plaats gehad en waarin namens de Admiraliteit o.a. de ver zekering is gegeven dat het slagschip ter dege met aanvallers uit de lucht zal kunnen afrekenen, heeft voorts het Conservatieve lid de Chair onthuld dat Groot Brittannië thans een verdedigingsmiddel tegen duik- booten bezit dat ook aan de onderzeesehe bedreiging van het slagschip nagenoeg een einde maakt. Hij beschreef het middel als een verbetering van het systeem van de terugkaatsende straal, blijkbaar een electri- sche straal van hoog vermogen want volgens den spreker is .een duikboot die dicht genoeg een slagschip nadert om met effect een tor pedo te kunnen lanceeren er geweest wan neer het slagschip dit verdedigingsmiddel bezit 1150 van een penning meester verdwenen. Zonderling geval. Dinsdagmiddag kwart voor één heeft de penningmeester van een woningbouwvereeni- ging alhier bij de politie aangifte gedaan van de vermissing van een geldzakje, inhoudende f 1150 aan bankpapier, uit een actetasch. Dit geld is het eigendom van de vereeniging. De penningmeester had het geld Maandag avond thuis nageteld en met twee zakken zil vergeld in de actetasch gedaan. Er zaten toen dus drie zakken met geld in. Daarna heeft hij de tasch in zijn brandkast gesloten. Dinsdagmorgen heeft de penningmeester de tasch meegenomen naar de fabriek te dezer stede, waar hij werkzaam is en haar in zijn kastje gesloten. Ditzelfde heeft hij elf jaar lang gedaan. Dinsdagmorgen half twaalf is hij met de tasch naar een bank alhier gegaan om het geld te storten. Hier kwam hij tot de ontdek king, dat het bankpapier verdwenen was. Na tuurlijk ging hij onmiddellijk naar de politie, die dadelijk een uitgebreid onderzoek instelde, echter zonder eenig resultaat. Men staat voor een raadselachtig geval. Nergens was een spoor van braak te vinden. Het onderzoek wordt voortgezet. KRUITMAGAZIJN HALFWEG. Zooals gemeld is het Departement van De fensie voornemens in het Sectopark bij de kom van Halfweg een munitiemagazijn te bouwen ter berging van ten hoogste 100.000 K.G. ontplofbare stoffen. Hedenmorgen, konden bezwaren hiertegen volgens de Hinderwet bij een Commissie van Ged. Staten worden ingediend. 'De Commissie hield zitting in het gebouw der Provinciale Griffie. De zitting was niet openbaas. (Adv. Ingez. Med.) Staatsman en revolutionair. Verscheidene malen Crieksch Minister-President. PARIJS, 18 Maart. De bekende Grieksche staatsman Venizelos is he denmorgen om 8.50 uur overleden. De Grieksche staatsman Eleutherios Veni zelos werd op 23 Augustus 1864 op Kreta ge boren. Hij is dus 71 jaren oud geworden. Zijn familie was in 1770 uit Griekenland geëmi greerd. Venizelos genoot zijn opleiding te Syra en Athene. Op 23-jarigen leeftijd behaal de hij zijn graad aan de universiteit van Athene Hij vestigde zich als advocaat op Kreta, doch ging spoedig in de politiek. Bij den opstand van 1889 moest Venizelos vluch ten. Na zijn terugkeer werd hij gekozen tot lid van de Wetgevende Vergadering van Kre ta. In 189? behoorde hij tot de leiders van den opstand. Het was Venizelos, die de Britsche, Fransche en Italiaansche admiraals ontving, die kwamen onderhandelen over de voorwaar den voor een bij legging van het geschil tus schen. de insurgenten en de Turken. In December 1898 landde prins George van Griekenland als Hooge Commissaris van de mogendheden op Kreta. Een paar maanden later werd Venizelos leider van de Uitvoeren de Macht. In 1904 ontstond tusschen den prins en Venizelos een verwijdering. De Venizelisten werden kort daarop bij de verkiezingen ver slagen, maar Venizelos organiseerde een op stand, welke de impopulariteit van den Hooge Commissaris deed toenemen. In September 1906 verliet de prins het eiland. Zijn plaats werd ingenomen door Alex Zaimis, die niet door de mogendheden, maar door den koning van Griekenland was be noemd. Vooral aan Venizelos' beleid was het te danken, dat een samengaan tusschen Kreta en Griekenland tot stand kwam. In 1909 werd Venizelos door de militaire liga uitgenoodigd naar Athene te komen. Hij over tuigde toen koning George en de Liga, dat de beste manier oin uit de gevaarlijke situatie te geraken de herziening van de Grondwet door een Nationale Vergadering zou zijn. Minister-president Na de verkiezingen, welke in Augustus 1910 werden gehouden, werd Venizelos minister president van Griekenland. Hoewel hij zeer groote macht had, besloot hij toen loyaal sa men te werken met den koning en diens op volgers. In 1911 werd de Grondwet geleidelijk herzien. De reorganisatie van leger en vloot werden onderscheidenlijk toevertrouwd aan Fransche en Britsche missies. Venizelos werkte hard aan de tot stand ko ming van den Balkanbond en op 29 Mei 1912 werd het Grieksch-Bulgaarsch verdx-ag getee- kend. Als opvolger van koning George, die op 18 Maart 1913 te Saloniki werd vermoord, be steeg diens zoon, Constantijn, den troon. Coxx- stantijn heeft nooit de houding van Venize los tegenover prins George op Kreta kunnen vergeten. Griekenland in den oorlog Toen de wereldoorlog uitbrak, was de posi tie van Griekenland zeer ingewikkeld, daar Griekenland met Servië verbonden was door een verdrag, dat in den zomer van 1913 was tot stand gekomen. Venizelos was een vurig aanhanger van de Geallieerden, terwijl ko ning George met de Centrale mogendheden sympathiseerde. Voor Turkije den oorlog inging, had Veni zelos openlijk een aansluiting van Grieken land bij de Entente bepleit. Er zouden dan ver schillende concessies moeten worden gedaan. De koning sprak zijn veto uit tegen de voor stellen van Venizelos en deze moest aftredexx. hoewel hij in de Kamer de meerderheid had. Bij de vei'kiezingen, welke in Juni 1915 wei-den gehouden, behaalden de Venizelisten 190 van de 316 zetels. Desondanks kwam Venizelos pas aan het bewind na een in Augustus gehouden Kamer zitting. De situatie was toen ernstig gewijzigd. De mobilisatie in Bulgarije, op 29 September 1915, deed het Grieksch-Servische verdrag van kracht worden. Gi-iekenland moest Servië helpen. Een paar dagen later kreeg Venizelos na groote moeite de toestemming van den ko ning, te mobiliseeren. Venizelos. Na de landing van geallieerde troepen te Saloniki op 1 October, verzekerde Venizelos zich in een stormachtige Kamerzitting van het vertrouwen der meerderheid, toen hij ver klaarde dat Griekenland door Selvië te hel pen deed, wat het aan zijn eer verplicht was. Niettemin moest Venizelos kort daarop aftre den. Het kwam tusschen koning' Constantijn en hem tot een openlijke breuk. De positie van Constantijn werd versterkt door het uitblijven van successen der geallieer den. In September 1916 vertrok Venizelos naar Kreta, vanwaar uit hij proclamaties richtte tot de „ware patriotten". Begin October van dat jaar vertrok hij naar Saloniki. Hij vonxx- de een voorloopige Regeering, welke ongeveer twee maanden later door Groot Brittannië en Frankrijk, maar niet door Italië werd er kend. Aan de zijde der Geallieerden In Juni 1917, toen koning Constantijn ge dwongen werd af te treden, keerde Venizelos naar Athene terug. Toen werd een algemeene Grieksche mobilisatie afgekondigd. Grieken land opende formeel de vijandelijkheden aan de zijde der geallieerden. De populariteit van den minister-president nam evenwel meer en meer af door liet aftreden van den koning, de successen der Centralen, vooral op den Bal kan, den wensch neutraal te zijn, waaraan Duitsche propaganda niet vreemd was. Offi cieren en ambtenaren traden af wegens po litieke meèningsverschillen. De oppositie werd steeds meer actief. Bij de vredesonderhandelingen deden Veni zelos en zijn collega's hun best om zoo veel mogelijk voordeelen voor Griekenland te be halen. Zij vonden te Parijs en Londen gehoor. In April 1919 landden de Grieken te Smyrna. Griekenland had bij de verdragen van San Remo, Sèvres en Neuilly gunstige resultaten behaald. De vertegenwoordiger van Grieken land werd een vooraanstaande figuur in de zittingen der geallieerden. Niettemin werd in Augustus 1920 een aanslag gepleegd op het leven van Venizelos, terwiji hij drie maanden later (14 November 1920) bij de Grieksche ver kiezingen een geweldige nederlaag leed. Constantijn en Venizelos De voortdurende mobilisatie, de handhaving van den staat van oorlog, het slechte beheer van de medewerkers van Venizelos, diens Het woord is aan.... Coventry Patmore: Het grensgebied tusschen verstand en gevoel is het jachtterrein des duivels. voortdurende afwezigheid deden zijn popu lariteit groote schade, terwijl de populariteit van koning Constantijn toenam. Constantijn keerde terug, doch twee jaren later (30 September 1922) abdiceerde hij defi nitief. Bij de verkiezingen van December 1923 behaalde Venizelos wederom de meerder. Hij keerde naar Athene terug, waar hij begin Ja nuari 1924 aankwam. Van 11 Januari tot 4 Februari was Venizelos minister-president. Om gezondheidsredenen trad hij toen af. Hij vertrok naar het buitenland en verbleef voor al in Frankrijk. Kort na zijn vertrok werd de republiek geconstitueerd. Tot 1928 hield Ve nizelos zich afzijdig. Hij nam toen als opvol ger van Kaptrandair de leiding der liberalen over; hij verklaarde, dat dit de beste waarborg tegen een dictatuur was. Hij bracht de re geering ten val. vormde een nieuwe regeering en behaalde bij de verkiezingen een groote meerderheid. Hij sloot, verschillende overeen komsten met andere mogendheden: een vx-iendschapsverdrag met Mussolini, een han delsverdrag met Joego Slavië. terwijl hij on derhandelingen voerde met Bulgarije en Tur kije. Het aanzien van Griekenland steeg hier door en zijn diplomatieke positie werd sterker. In Maart 1933 werd Venizelos ten slotte bij de verkiezingen verslagen. In datzelfde jaar werd nog een aanslag op zijn leven gepleegd. De belangrijke rol, welke Venizelos in den jongsten tijd heeft gespeeld, de opstand op Kreta, zijn verblijf te Pax-ijs, de restaxxratie van het koningschap en het succes van zijn partij bij de jongste verkiezingen liggen nog versch in het geheugen. Hij heeft zijn grooten tegenstander uit deze laatste periode, gene i-aal Kondylis, niet lang overleefd. DE BRUG OVER DE BRONSTEEVAART. Hedexx werd in het Raadhuis aanbesteed het bouwen van een vaste brug over de Bron- steevaart. De uitslag was als volgt: N. V. Aanxx. Mij. Noord-Holland te Heems kerk f 16.587; J. Apeldoox*n, Egmondbinnexx f 17,590; B. Smallegange exx H. Bax te Haar- iexxx f 24,587; H. J. Brand, Beemster f 18,380; Gebr. Bx*oertjes, Heemstede en Bloemexxdaal f 17.690; R. Bijker, Haarlem f 18.856, Firnxa N. Cobelens. Haarlem f 15.550; M Ebbing, Haar lem f 17.977; P. van Hoften. Haarlem f 16.980; G. Kruining, Heemstede f 19,600; W. Luppes, Haarlem f 21,900; J. P. A. Nelissen, Haaiïenx f 16,174, Gebr. v. d. Putten Heemstede f 16,148, N.V. Rijswijksche Betonbouw Rijswijk f 19,686, A. J. W. vaxx Sambeek, Heemstede f 17,150, v. d. Velde's Betonbouw, Haaxdem f 19,760. De Later en Meijers, Oegstgeest f 21,490; J. Splin- tex-, Leiden, f 14.975. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Duitschland heeft de uitnoodiging ont zich op de zitting van den Volkcnbondsraad te doen vertegenwoordigen definitief aan vaard. pag. 4 De oorlog in Abessynië: Zware strijd bij den Amba Aladzji. pag. 4 De Grieksche staatsman Venizelos is heden morgen overleden. pag. 1 Van onzen Londenschcn correspondent: Een Engelsche uitvinding. pag. 1 De onderhandelingen over de loonen in de bouwvakken zijn geëindigd. pag. 3 Zeven scheepswerven gaan samenwerken. pag. 3 Minister Slotenxaker wil de spellingsregelen gaan wijzigen. pag. 3 Schaakrubrick. pag. 9 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Nog een idealist. pag. 1 Van onzen Londenschen correspondent: In en om St. James's Palace. pag. 4 J. B. Schuil over de jubileumrevue van de V. A. R. A. pag. 10 K. de Jong: Viool-voordrachtavond. pag. 10 J. H. de Bois: Haarlem's Kunstbezit. pag. 3 H. D. Vertelling. P. H. K.: Een gezellig diner- tje bij oom Bcrtus. pag. 11 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge-> nomen op pag 7, Eexx overzicht van de Volkenbondsraadszittiixg iix St. James's Palace te Loxxden. Voox-zitter Bruce ziet men op de foto rechts op dexx achtergrond. Rechts van hem ziet men dexx Franschen minister van buitenlandsche zaken Flaixdin exx den Italiaan Grandi.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1