ro GESCHENKEN OP SUNLIGHT OMSLAGEN 1 m Joüs^°Ms,Lb,''I De klanten schrijven ons KAST PAPIER Opklapbedden AdverteerinHaarfem'sDagblad WOENSDAG IS MA" ART 1936 HAAREE M'S DAGBEAD V. A. R. A. JUBILEUM-REVUE. Ons Gemeentelijk Concertgebouw was gis teravond bij de opvoering van de jubileum revue van de Vara tot de laatste plaats bezet en de geestdriftige stemming was er al. toen de heer H. F. Oets, voorzitter van de Haar- lemsche afdeeling bij de opening had mede gedeeld dat de collecte van de jubileum- busjes te Haarlem 3079,851/2 gulden had op gebracht. Maar zij kwam eerst recht goed, op het moment, toen het doek als een soort- schuifdeksel naar 4 kanten openschoof en de bij de Vara-leden zoo bekende Flierefluiters op het podium zichtbaar werden. Want dit was dan toch het eigenlijke begin van de revue. In zijn propaganda-rede voor de pauze zeide de heer De Vries, dat de revue voorna melijk een stuk Var a-historie wilde geven van de afgeloopen tien jaar en dus ook de strijd met de Avro daarin wel een groote plaats moest innemen. Het was vooral voor de pauze, dat deze strijd in verschillende scènes tot uiting kwam en geen naam is gisteravond dan ook zoo dik wijls genoemd als die van den leider van de Avro. In zijn rede deelde de heer A. de Vries mede, dat bij de groote waardeering welke het werk van de Vara van de leden in dezen tijd mocht ondervinden, velen toch ook uiting hadden gegeven aan hun meening, dat in de jubileum-revue te veel aandacht was ge schonken aan den strijd met de Avro. De spreker meende daarom het standpunt van de Vara te moeten verdedigen. De Vara zou zoo zei de heer de Vries niets liever willen dan rustig naast de andere omroepvereenigingen voortwerken en den strijdbijl begraven, maar hij zag in 't werk van de Avro en vooral van den leider, den heer Vogt een gevaar voor de Vara en het Ne- derlandsche volk en hij was van meening, dat men daarvoor de oogen niet mocht sluiten. De heer de Vries zag namelijk in de Avro geen neutrale omroepvereeniging, maar sprak als zijn meening uit, dat de Avro zich onder de tegenwoordige leiding, meer en meer in fas cistische richting ontwikkelde. De heer de Vries meende om dit te bewijzen een felle kritiek te moeten uitoefenen op het hoofdartikel „Stof moet Warrelen", opgenomen in de laatste Radio-Bode, waarin de heer Vogt de houding van Hitler, in de kwestie van de verbreking van het Locarno-Pact had verde digd. De leider van de Avro had zich hierin en volgens den heer de Vries ook vroeger reeds eenige malen achter de dictatuur gesteld en tegen de democratie en het zou struisvogel politiek zijn zich hiervoor blind te houden. Vandaar zoo zei spreker ook de vele aan vallen op de Avro in deze jubileumrevue. Aan het slot van zijn rede huldigde de heel de Vries allen, die offers hebben gebracht voor het Vara-jubileum en in het bijzonder Haar lem, dat volgens hem een zoo goed figuur met de offer-busjes had gemaakt. Het is natuurlijk niet aan den recensent zich te mengen in den strijd tusschen de Vara en de Avro, en er zijn trouwens in deze jubi leum-revue gelukkig genoeg scènes, die geheel buiten dezen strijd omgaan. Zoo waren zuiver en ook goede revue de twee sketches, die den artist in de studio toonden bij de uit zending en de luisteraars, die onder een ge- .zejlig spelletje kaart nauwelijks eenige aandacht voor den radio-zanger toonen. Aller aardigst was ook de uitzending van het hoor spel in de studio in beeld, welke sketch her innerde aan een eenacter van Sacha Guitry, waarin op dezelfde parodistische wijze de illusies van den luisteraar wreedelijk worden verstoord. ij Dat ook aan het „Plan van den Arbeid" een plaats in deze revue was ingeruimd, spreekt van zelf en dit gedeelte was ook om de geestdrift, waarmee het verdedigd werd zeker niet het slechtste deel van den avond. De Flierefluiters hadden wel het grootste aandeel in het succes van deze revue. Zij speelden met opgewektheid en élan onder de geestdriftige leiding van Eddy Walis, die als Steh-Geiger nu en dan een combinatie van Willem Mengelberg en Paganini te zien gaf en het deed de vele Vara-luisteraars blijk baar deugd de hen zoo bekende musici nu eindelijk ook eens in levende lijve aan het werk te zien. En dan waren er nog eenige andere bekende krachten, welke men anders alleen maar in de huiskamer te hooren krijgt, die men nu op het podium zag optreden. Daar waren Jan Lemaire, Hetty Beck en Carel Rijken, die op de planken van ouds thuis zijn, al leek het mij toe, dat zij in tooneelstukken meer in hun element zijn dan in de revue. Wij zagen in hen weer gedemonstreerd, dat tooneelarties- ten zich in een revue niet geheel durven laten gaan en nooit volkomen één worden met de zaal. Emmy Arbous gelukte dat beter, al is haar werk dan ook meer dat van het cabaret dan van de revue. Haar chansons behoorden zeer zeker tot het beste deel van den avond. Den heer Albert de Booy kon ik minder waardeeren. Hij brengt een zoo groote zelfgenoegzaamheid mee op het tooneel, dat dit van te voren reeds irriteert en zijn prestaties wettigen die zelf genoegzaamheid allerminst. Hij is een zeer middelmatig revue-artist en bleef in alles dan ook bij de anderen ten achter, waarvan hij zelf blijkbaar allerminst overtuigd is. De revue had veel succes en het publiek uitte zijn bijval op enthousiaste wijze. De geestdrift laaide vooral op, toen de Inter nationale door de Flierefluiters werd ingezet en het publiek dit lied staande meezong. Ook de Marseillaise, die gespeeld werd na het too neel van het Plan van den Arbeid, werd door het publiek staande meegezongen. En de revue eindigde nogmaals met de Internationale en het geroep van „Vrijheid" door de stampvolle zaal. J. B. SCHUIL. MUZIEK. VREDESACTIE. De afdeeling Haarlem van den „Int. Vrou wenbond voor Vrede en Vrijheid" deelt ons mede, dat zij op de Jaarbeurs der Vereeniging van Huisvrouwen in het Gem. Concertgebouw aanwezig zal zijn met een kleine stand, waar het Wereldpetitionnement van den Int. V. V. V. V. ter teekèning ligt. Dit petitionnement beoogt het verzamelen van 50 millioen hand- teekeningen over de geheele wereld voor het beëindigen van den bewapeningswedloop en het vervangen van Geweld door Recht. Het is de „Opracht der Volken aan de Regeeringen der Geheele Wereld." Ook kan men zich aan deze stand reeds opgeven voor den Vrouwen Vredesgang 1936 en er eventueel kleine (of groote) bijdragen voor storten. Viool-Voordrachtavond. De bovenzaal van het Gemeentelijk Con certgebouw, die in het verleden tot zoo menig luisterrijk concert diende, maar langzamer hand, vooral na de verbouwing tot repetitie- en recreatielokaal gedegradeerd is, gaf Dins dagavond weer eens een indruk, die aan haar goeden tijd herinnerde behalve dan dat zij nu heel wat beter verlicht en gelijkmatiger verwarmd is dan in haar roemrijke jaren! zij was nagenoeg geheel gevuld met een aan dachtig auditorium en op het podium werd geconcerteerd. „Geconcerteerd": het woord mocht voor dezen avond, waarop leerlingen van den viool-paedagoog Jan Hoeben proeven van be kwaamheid aflegden, in dubbele mate gelden. Want het concerteerende element was bij zonder sterk vertegenwoordigd. Tusschen kwart voor acht en kwart voor tien, toen de pauze begon, hoorden we o.a. vijf volledige vioolconcerten, waarvan vier, nl. die van Seybold, Kreutzer, Vivaldi en Viotti, de voor het genre gebruikelijke afmetingen hebben. Een deel van een „Schülerkonzert" van Rie ding ging daaraan nog vooraf en het concert van Seitz is ook voor leerlingen bestemd en dus vrij beknopt; Seybold heeft zich die be perking niet opgelegd. Maar, wat ik zeggen wilde, dat alles bij elkaar was wel een beetje teveel van het goede, vooral omdat het, be halve de progressie in de technische eischen, allemaal één genre, één vonm en één klank kleur bleef. Om bekwaamheid of vorderingen te toonen, volstaat in den regel één enkel hoofddeel uit een concei't. De heer Hoeben houde mij deze op- en aanmerking ten goede. Ik wil ze terstond ver zachten door te zeggen, dat ik het spel zijner leerlingen met groot genoegen gevolgd heb. We waren getuige van een voortschrijding: van de allereerste beginselen af tot een echt vioolconcert. Daar kwam eerst een kleuter met stukjes van 4 noten op de a-snaar en de 2de vinger moest eerst c en daarna cis grijpen. Dat lukte zeer wel, en de stroefheid van het beharste paardenhaar deed zich maar een enkelen keer gelden. Daarna kwam een jonge violist, die ook de e-snaar binnen het terrein zijner werkzaamheid betrok. Na tuurlijk had bij deze elementaire producties de door den leeraar bespeelde piano het meeste te vertellen. Maar in de volgende nummers werden de rollen omgekeerd. Het Schülerkonzert van Rieding beweegt zich alleen in de eerste positie, maar we waar deerden de vastheid van maat en rythme, waarmee het gespeeld werd en de zekerheid in de zaagstreken en in de eenvoudige arpeg gio's. Ook het concert van Seitz werd zeer zuiver gespeeld, met bijzonder goede toonvorming op alle snaren, wat vrijheid van voordracht, een zekere mate van virtuoziteit, in het An dante wat sentiment, in de Finale rythmi- sche levendigheid. Het plagiaat van den Marsch uit Bellini's „Norma" kunnen we den componist moeilijk vergeven. Zoo klommen de prestaties verder op. In no. 5 hoorden we een cadens a la concert van Mendelssohn, grooter sprongen over de snaren, dubbelgrepen, moeilijker streken enz. Het begon martiaal, maar wat gejaagd. Met no. 6 (Kreutzer) kwamen we aan het standaardtype van het klassieke vioolcon cert, met no. 7 aan dat van het oude, en met "Viotti weer in dat van het eerstgenoemde. Over het geheel werd er zeer goed gespeeld, en vooral de leerlinge die Viotti speelde gaf blijken van goed ontwikkelde techniek, alleen waren haar positi ewi,sselin gen nog t'e veel portamento. Tusschen de concerten in werd nog een Sonate voor 2 violen van Corelli ge speeld. Na de pauze was de orkestklasse aan 't woord. Met Jan Hoeben aan den vleugel ver tolkte die een vijfdeelige „Sonate" van Pur- cell en een vierdeelige van G. Sammartini; in deze laatste was de overladen vulling van de c.ontinuopartij door de „bewerking" van Hugo Riemann eenigszins storend. De or kestklasse speelde ook de gefugeerde Alle gro's van Purcell met voldoende zekerheid; ernstige fouten in het samenspel kwamen niet voor. Bij de „2 Nordische Weisen" van Grieg miste zij den steun van het klavier, zoodat nu de intonaties wel eens minder ze ker werden; de rythmische vastheid werd door den dirigeerstok van den leeraar be waard. De chromatiek van het eerste der twee kwam er niet altijd volkomen juist af; het tweede klonk veel aardiger en beter. De paedagogische bekwaamheid van Jan Hoeben heeft zich door dézen voordrachts avond weer in een helder licht getoond; de bloemenhulde waaronder een fraaie mand was dan ook even verdiend als de warme bijvalsbetuigingen der vele aanwe zigen. K. DE JONG. Werkloosheid is dalende. Doch nog boven 1935. De directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede. dat in de week 24 t.m. 29 Februari 1936 het aantal leden van ingevolge het Werk loosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereeni- gingen bedroeg 537.200 (waarvan 74.600 land arbeiders). De werkloosheid onder deze verzekerden bedroeg voor het geheel: in de week 24 t.m. 29 Februari 1936 33.3 i de vorige verslagweek (3 t.m. 8 Febr. 1936) 35.9 de overeenkomstige verslagweek van 1935 32.6 i de overeenkomstige verslagweek van 1934 26.9 Laat men de landarbeiders buiten beschou wing, dan bedroeg de werkloosheid onder de overige verzekerden: Het schitterende ontbijtservies, hetwelk U In deze advertentie aantreft, kunt U tijdelijk gratis krijgen als U de hiernaast aangegeven aantallen omslagen van Sunlight Zeep, welke om de stukken zeep zijn ge wikkeld en hieronder zijn afgebeeld, inzendt aan Levër's Zeep Maatschappij N.V. Afd. Geschenken, Vlaardingen. Indien in Uw woonplaats een Sunlight Geschenken depot of tijdelijk inwisseladres is, kunt U de artikelen aldaar persoonlijk afhalen. De bekende geschenken bon blijft zijn waarde behouden. Verzuim dus niet deze uit te knippen en op de gewone manier te sparen. Het sparen van Sunlight omslagen gaat vlug in zijn werk, want in elke doos zitten er twee! En Sunlight Zeep, de zuiverste en doelmatigste zeep die er bestaat, heeft U natuurlijk geregeld in huis nodig, daar Sunlight Zeep in onze samenleving een onmisbaar dagelijks gebruiksartikel is geworden. Het zal U dus gemakkelijk genoeg vallen om heel wat van het mooie Sunlight-servies bijeen te krijgen. Begin onmiddellijk met het sparen van de Sunlight- omslagen, want de aanbieding eindigt 30 Mei a.s. Elke doos Sunlight Zeep be vat 2 omslagen. Ge bruikt U de kleine 2-i stuks verpakking dan moeten alle bovenstaan de aantallen omslageny verdubbeld wor den. V°($o^r 'Oor, '}fj V- PERSONALIA. Mevr. A. A. E. DenijsKlipp is door de Rechtbank te Haarlem beëedigd als transla- trice voor de Duitsche taal. in de week 24 t.m. 29 Februari 1936 35.4 in de vorige verslagweek 36.9 in de overeenkomstige week van 1935 34.6 in de overeenkomstige week van 1934 28.0 Zooals uit deze cijfers blijkt, is het werk loosheidspercentage (zonder landarbeiders), dat van de tweede helft van December 1935 af vrijwel stationnair op het hoogtepunt van omstreeks 36.7 stond, op het einde van Fe bruari 1936 gedaald tot 35.4. Bij 1062 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 29 Februari 1936 in to taal 483 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 456.388 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 463.963 werkloos, onder wie 442.297 mannen. UIT DE STAATSCOURANT LANDSADVOCAAT. Bij K.B. is met ingang van 1 April 1936, aan mr. J. H. Telders. landsadvocaat te 's-Graven- hage, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn gemelde betrekking, met dankbetui ging voor de vele en belangrijke diensten door hem aan den lande bewezen en is, met ingang van denzelfden datum als zoodanig benoemd jhr. mr. G. W. van der Does, thans plaatsver vangend landsadvocaat. MARKIEZEN Levering door geheel Nederland Eerste Heemiteedsche Mnrkiezenfabriek M. TH. HESSELS Havenstraat 39, Heemstede Tel. 2S702 - Opgericht 1924 HEEFT U STOF? Damesmantel n. maat 15. Overjas n. maat 16, Colbertcostuum n. maat Alles prima fournituren en afwer king. Colbertcostuum keeren 13 Overjas keeren 9. Adres: J, MULLER, Joh. de Breukstraat 1. Bel op 16077 en wij komen bij u thuis. Op al deze prijzen geven wij tijdelijk 10 pCt. korting. 25 vel 40 cent Boekh. VBKO, Zijlstraat 98 2de huis v.a. Stadhuis Haarl. met massieven ombouw 8.25, 2 pers. 14.75. 2 0 modellen. Eer ste klas, 15 jr. garantie. 2 pers. prima Java kapok bedstel, pracht damast 24.50. Gesloten huis. ORIOXAVEG 8. HAARLEM Nrd. Hebt gij als particulier iets te vragen ot aan te bieden. Een GROENTJE in HAAR LEM'S DAGBLAD is het beste middel. Officiëele (Crisis) Bekendmaking. De Nederlandsche Akker- bouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokker erwten, gedenatureerd in het tijdvak van 23 Februari 1936 tot en met 29 Februari 1936 voor de kwaliteitsklassen C en D res pectievelijk 3.50 en 3.per 100 K.G. zal bedragen; de steunvergoeding voor in dat zelfde tijdvak gedorschte gele erwten, voldoende aan de standaardmonsters C. én D. z?.l respectievelijk 3.en 2.50 per 100 K.G. bedragen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 8