De Padvinders Wereld-Jamboree te Vogelenzang. lili SHAG iobhelmann Gekkerman! DONDERD'S'G '19 M'A'A'RT '1935 HAAREEM'S DA'GBEAD Het groote belang voor deze streek. Nu het practisch gesproken vaststaat, dat de vijfde wereldjamboree in 1937 te Vogelen' zang zal worden gehouden (de regeering moet alleen de genomen besluiten nog offi cieel bekrachtigen) hebben wij ons gewend tot de heeren W. Dorst en Dr. J. Rinse te Overveen om aan hen nog nadere bijzon derheden over deze internationale gebeurte nis te vragen. Beide heeren zijn bestuurslid van de afdeeling Haarlem der Kennemer Padvinders. Van andere zijde hadden wij vernomen, dat juist de Haarlemsche bestuursleden het leeuwenaandeel hadden genomen in de werk zaamheden, die aan deze beslissing vooraf gingen. Nu de besprekingen zoo ver zijn gevorderd, dat de definitieve beslissing niet twijfelach tig meer is, aldus de heer Doi-st, wil ik u in de eerste plaats wijzen op het groote belang der Jamboree voor Nederland en speciaal voor onze streek. Inderdaad mag deze Jamboree een inter nationale gebeurtenis worden genoemd, want gedurende enkele weken zullen de oogen der geheele wereld op Nederland en speciaal op Haarlem en omgeving gevestigd zijn. Het doel der Jamboree. Toen Lord 'Baden Powell nu ruim 27 jaar geleden de padvindersbeweging stichtte, be doelde hij daarmede den grondslag to leg gen voor een wereldbroederschap onder de jeugd van alle landen. Hij wilde komen tot de vorming van nuttige menschen. die ern stig willen medewerken tot een gelukkiger en betere samenleving, die zich trainen in op merkingsgave. hun handen weten te gebrui ken en te dienen! Overal ter wereld vond dit denkbeeld in gang; er werden vereenigingen opgericht, zoodat er thans reeds meer dan drie millioen padvinders zijn. Al deze jonge menschen hebben hetzelfde doel voor oogen; ze hebben een gelofte ge- daan met dezelfde strekking; gaan va-ij wel hetzelfde gekleed. Dus bestaat er een band tusschen alle padvinders der wereld. Het doel der jamboree nu, is dezen band te verstevigen, door de jongens bij elkaar te brengen, en elkaar te leeren kennen en be grijpen. Iedere vier jaar wordt een jam boree gehouden, telkens in een ander land. De padvindersbeweging heeft veel overge nomen van oude Indiaansche gewoonten en gebruiken en een jamboree was een bijeen komst van Indianen-opperhoofden uit ver schillende streken, een soort groote vergade ring. die met verschillende feestelijkheden gepaard ging. In de padvinderswereld heeft de jamboree de beteekenis gekregen van een Internationale bijeenkomst, waar het contin gent van ieder land een demonstratie geeft van zijn kunnen. Ook worden nationale bij eenkomsten gehouden, zooals in 1932 in Was senaar. Dit nationale kamp was een buiten gewoon succes, het werd o.a. bezocht door Lord Baden Powell, wijlen Prins Hendrik en wijlen Mgr. Aengenent, Bisschop van Haar lem. Dit kamp heeft ons veel geleerd en de daar opgedane ervaringen komen ons thans goed te pas bij de organisatie van de ko mende wereld-jamboree. Het terrein. „Het terrein, waarop deze jamboree zal worden gehouden", zei de heer Dorst, „heeft het Haarlemsche Bestuur uitgezocht; wij wa ren direct zóó overtuigd van de gunstige lig ging, de schoonheid van de omgeving en vooral van de geschiktheid van dit terrein, dat wij alles in het werk gesteld hebben om de keuze hierop te doen vallen! De ligging is zeer gunstig ten opzichte van bevolkingscentra en leent zich dus bij uit stek voor massabezoek. De bodemgesteldheid is zéér goed en het terrein toont het typische Hollandsche landschap als verbinding tus schen polderland en duinen, dicht bij zee en plassen en dus geschikt voor excursies naar badplaatsen, watersportcentra en groote steden. Het bestaat uit prachtigen beboschten zand grond en duinen, behoorende bij de landgoe deren van Jhr. W. P. Barnaart, de families Verdegaal en eenige anderen en ligt langs den Vogelenzangscheweg ter hoogte van de Bekslaan. Aan de Bekslaan zal de hoofdingang ko men, en dicht daarbij enorme parkeerterrei nen. Het geheele kampement zal ongeveer 150 a 200 HA. beslaan. Ieder land zal een apart afgezet stuk grond toegewezen krijgen, waar op gekampeerd wordt, want iedere groep deelnemers brengt haar eigen tenten mede. Het terrein is zeer mooi, en leent zich bij zonder goed voor een gunstige verdeeling, zoodat bezoekers telkens slechts een onder deel te zien krijgen, wat de bezichtiging na tuurlijk veraangenaamt. Vlak achter den ingang komen de hoofd gebouwen, zooals een hoofdkwartier, te ves tigen in Huize „Teylingerbosch" en eenige gebouwen waarin o.a. ondergebracht zullen worden een eerste-hulp-dienst. voedseldistri butie-centrale, winkelstraat, administratie, perscommissie, postkantoor enz. Tevens zal er gelegenheid zijn voor gods dienstoefening en bijzondere bijeenkomsten. Een groot demonstratieterrein wordt vrijge houden voor allerlei oefeningen, waarlangs tribunes worden opgericht. De demonstra ties zijn voor het publiek toegankelijk en zéér interessant. Verdeeld over het terrein komen dan de eigenlijke kampeerterreinen. Gelegen- heir om te zwemmen en te baden is er volop in de zee, die in een uur door de duinen be reikt kan worden. Drinkwater zal verkregen worden, waar schijnlijk gedeeltelijk door bronnen op het terrein, en gedeeltelijk door dit te betrekken van de Provinciale Waterleiding Maatschap pij, over het pompstation te Bennebroek. Het embleem. Iedere jamboree heeft een eigen embleem, dat overal tot uiting komt. Alle deelnemers dragen dit embleem op ae uniform, het wordt aangebracht op de hoofdingangspoorten, hoofdgebouwen, briefpapier, enz. Bij de vierde jamboree in Arrowe-park nabij Birken head in Engeland, bestond het embleem uit een cirkel, waarin eenige pijlen, symbool voor de „vredespijlen". Voor de komende jamboree zal de jam boree-commissie waarschijnlijk als em bleem kiezen een cirkel met een scheep je en een jacobsstaf. Met het scheep je wordt bedoeld de „Halve Maan", waarop Hudson met een Hollandsche beman ning in 1624 naar Amerika voer en daar aan de Hudson baai een nederzetting Nieuw Am sterdam stichtte, waaruit het tegenwoordige New-York is ontstaan. Een jacobsstaf was -sen instrument, waarmede de oude zeevaarders de hoogte van maan en sterren konden meten, ter bepaling van de plaats, waar zij zich be vonden. Het randschrift zal luiden; „Met geringe middelen groote resultaten", hetwelk zéér wel van toepassing is op de pad vindersbeweging". Voedselvoorziening. Dr. J. Rinse kon ons veel vertellen over de voedselvoorziening. Het voedsel wordt op het terrein aangebracht bij het centrale voedsel distributie-comité. dat het. weer onderverdeelt over verschillende sub-kampen, die zich met de verdere verdeeling belasten. Groote keu kens zullen er op het. terrein niet komen, want iedere groep kookt in haar eigen openlucht keuken haar eigen maal. Hierbij wordt zoo mogelijk rekening gehouden met de gebrui ken van het land. waarvan de bezoekers af komstig zijn. Iemand, die in zijn vaderland geen aardappelen kent, hoeft ze ook hier niet te-eten! Omdat de jongens, die den geheelen dag in de buitenlucht zijn, met wit brood waarschijnlijk niet te verzadigen zouden zijn wordt een speciaal soort brood gebakken. De ervaring in Wassenaar heeft geleerd, dat hiervan 400 gram per dag per persoon vol doende is. Bovendien zal bij het ontbijt pap, bijvoorbeeld havermout, worden verstrekt." Eenige cijfers.. Tenslotte noemden beide heeren eenige cij fers. De totale kosten voor de jamboree worden op 700.000 gulden begroot, waarvoor een l rantiefonds aanwezig moet zijn. Bijna alle omliggende gemeenten en speciaal de ge meente Bloemendaal en reeds zéér vele par ticulieren, hebben hiervoor toezegging ge daan. Dit bedrag moet worden gedekt uit het kampgeld der deelnemers en de opbrengst der entree-gelden. Verder overweegt men de uitgave van een jamboree-postzegel met toeslag. Het aantal deelnemers wordt geschat op 30 a 40 duizend, terwijl men 40' duizend be zoekers verwacht. Voor dit enorme aantal deelnemers, zullen dagelijks 15.000 brooden noodig zijn. Geen enkele bakkerij in Noord- Holland is groot genoeg om dit kwantum te leveren, maar door samenwerking tusschen verschillende bakkerijen zal dit vraagstuk op te lossen zijn. Voor de geheele jamboree zullen verder noodig zijn een millioen K.G. brandhout, 20 duizend K.G. aardappelen en naar verhou ding enorme hoeveelheden groenten, vet en andere ververschingen. Waarschijnlijk zal melk niet naar het terrein worden vervoerd, maar worden vervangen door melkpoeder, omdat melk te vlug aan bederf onderhevig is, bij vervoer en distributie in den zomer. Bij het nationale kamp van 1932 heeft dit systeem ook zéér goed voldaan. Tot zoover dit belangwekkend onderhoud. Wij vernamen nog, dat de voorbei-eidende werkzaamheden, die zéér veel tijd gekost hebben, geheel belangeloos zijn verricht. Het is verheugend, dat op de geheele we- .eld menschen worden gevonden, die bereid zijn met hart en ziel de jeugd te leiden en op te voeden in den geest als bedoeld door Lord Baden.Powell of Gilwell. Daarom hopen wij, dat deze jamboree in alle opzichten moge sla gen en dat wij onze lezers nog veel belang rijk nieuws over dit wereldgebeuren zullen kunnen brengen! VOOR DE PUP Onderwijs aan slechthoorende kinderen. Filmavond van de Ver. tot behartiging der belangen van slechthoorenden. Het bestuur van de afdeeling Haarlem en omstreken van de vereeniging tot bevordering der belangen van slechthoorenden heeft Woensdagavond in de kroonzalen van restau rant Brinkmann aan de Groote Markt een avond georganiseerd, waar de film: „Een be zoek aan de gemeentelijke school voor slecht hoorenden te 's-Gravenhage" werd vertoond. De voorzitter, de heer A. A. Hillebrand, heet te allereerst den Commissaris der Koningin jhr. mr. dr. A. Röell, den wethouder van on derwijs den heer A. G. Boes, den heer H. v. d. Weijer. inspecteur van het L. O., verschillen de Raadsleden en vertegenwoordigers van scholen in Haarlem en Heemstede welkom. Daarna was het woord aan den heer Her man Snijders, algemeen voorzitter van de ver eeniging, die een inleiding hield. „De afdee ling Haarlem, zoo begon hij, bestaat al bijna twintig jaar en is een der actiefste afdee- lingen geweest, wat ook noodig is voor den groei van de vereeniging. Wij moeten dank baar zijn dat zij van 3 a 4 man is gegroeid tot een ledental van 600o a 7000 bij ongeveer 40 afdeelingen in Nederland en Indië. Toch zijn ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG (Adv, Ingez. Med.) er nog velen, die de vereeniging niet kennen. Vervolgens behandelde spr. het doel en stre ven van de vereeniging, waarin allen die dat wenschen kunnen werken in het belang van de slechthoorenden. „Het is onze taak hen te brengen naar en in het volle leven van de goedhoorenden. Spr. schetste de ellendige ge volgen van doofheid en slechthoorendheid. Niemand dacht vroeger aan maatschappelijke zorg voor slechthoorenden. In 1908 werd de vereeniging opgericht door een paar mannen. Zij had en heeft nog steeds tot taak te wer ken tegën vereenzaming der slechthoorenden; en verder te zorgen voor verspreiding van hoorinstrumenten en vooral de jeugd bruik baar te maken voor de gemeenschap door haar te leeren gebruik te maken van hulpmiddelen. Het werk voor het slechthoorende kind moet op den voorgrond staan. Daarbij wordt hulp ontvangen van het gevormde onderwijsfonds en ook van de commissie voor arbeidsbemid deling." Spr. besloot met voorlezing van eenige pro pagandistische zinnen uit het orgaan der ver eeniging. Vervolgens werd de film gedraaid, die is vervaardigd door een der leerkrachten aan de school, den heer J. P. W. de Bruin, die met mej. J. G. de Jong, leerares aan de school en het hoofd den heer P. Linthorst tevens het filmplan maakte. De heer De Bruin gaf bij de film uitleg terwijl mej. De Jong als opera trice fungeerde. Het eerste deel gaf een beeld van de ge meenteschool in den Haag, waarin het heele bedrijf was vervat en waarin de kinderen als ongekunstelde acteurs optraden. In een ver haal van een kind dat in de school wordt op genomen wordt een goede indruk gegeven van inrichting der schoollokalen. Het tweede deel was in hoofdzaak aan het onderwijs ge wijd, aan het spreekonderwijs, het bijbrengen van begrippen, het leeren liplezen en het on derricht in verschillende practische en theo retische vakken. Tenslotte gaf deel twee een beeld van het werk voor de hoorend-stommen en van het genot van een schoolreis. Deel drie toonde, welke aandacht aan de medische verzorging werd besteed,- bij de schoolcontrole en in de pleeghuizen. Ook werden tooneeltjes uit de gezondheids kolonie geprojecteerd, evenals uit- het padvin- derskamp van de slechthoorende kinderen. Tot slot bracht de film een lipleesles in beeld. Met groote belangstelling werden de toe lichtingen bij de film en de film zelf gevolgd door de aanwezigen. MACHINISTENEXAMENS. De heer J. Kollenberg te Zwanenburg is ge slaagd voor het theoretisch gedeelte van het machinisten-diploma B. ADVERTENTIES TER AANPRIJ ZING VAN GENEESMIDDELEN OF GENEESWIJZEN worden alleen ter plaatsing aanvaard, wanneer zij voorzien zijn van een stempel van de Com missie van Controle op de Aanprijzing van Geneesmid delen en Geneeswijzen, ge vestigd te 's-Gravenhage, Segbroeklaan 33. ANNONCES VAN GELD- AANB1EDINGEN worden eerst na, van een bevoegde instan tie verkregen, gunstige infor matie, ter plaatsing aanvaard. Bescherming tegen aanvallen uit de lucht. Lezing van prof. Wester voor de Maatsch. ter Bevordering der Pharmacie. Voor het departement Noord-Holland der Nederl. Maatschappij ter bevordering der pharmacie heeft gistermiddag prof Wester, apotheker en hoogleeraar aan de Hoogere Krijgsschool te 's-Gravenhage, in één dei- zalen van café-restaurant Brinkmann, een lezing gehouden over bescherming tegen aanvallen. De voorzitter sprak bij den aanvang een speciaal woord van welkom tot de aanwezige autoriteiten namelijk den commissaris van politie, den heer E. H. Tenckinck, die tevens als hoofd van den Haarlemschen luchtbe schermingsdienst en als vertegenwoordiger van den burgemeester aanwezig was, de hoof den van verschillende gemeentelijke diensten, het bestuur van de afdeeling Haarlem van Roode Kruis en leden van het comité voor plaatselijke luchtbescherming. Prof. Wester die hierna het woord kreeg, zeide, dat hij zich niet zou beperken tot de .gasbescheiiming, maar dat hij de luchtbe scherming in het algemeen zou bespreken. De Hollanders loopen voor een actie als de lucht bescherming slechts warm, wanneer het -ge vaar voor de deur staat, aldus prof. Wester. Inderdaad neemt de belangstelling voor dit onderwerp op het oogenblik sterk toe. Vanzelf rijst de vraag, of er nu nog maat regelen te treffen zijn voor de algemeene veiligheid. Prof. Wester beantwoordde deze vraag bevestigend. Het is niet te ontkennen, dat het gevaar toeneemt. De luchtmacht der omringde landen wordt nagenoeg iederen dag uitgebreid en het lijdt geen twijfel, dat in een toekomstigen oorlog het luchtwapen een buitengewoon belangrijke rol zal spelen, gevaren, waarop men van deze zijde bedacht moet zijn, zijn drieërlei. Men kan een aan val verwachten met brisantbommen, met brandbommen en met gasbommen. Voor de burgerbevolking hebben de projectielen van de eerste categorie het minste gevaar. Door het groote gewicht van deze bpmmen kunnen de vliegtuigen er slechts weinig meevoeren. Bovendien zullen zij in de eerste plaats ge bruikt worden om strategische punten als spoorwegstations, kazernes, fabrieken e.d. te vernielen en niet zoozeer om de burgerbe volking te treffen. Het gebruik van brandbommen tegen de burgers zal veel grooter zijn. Deze bommen wegen namelijk slechts 1 a 2 K.G. en kunnen dus in grooten getale meegevoerd worden. Door brandbommen op verschillende punten van een stad te laten vallen, zal men het beoogde doel, paniek te stichten onder de bevolking, gemakkelijk kunnen bereiken. De brandbom men, die gemaakt zijn van een mengsel, dat bij ontbranding zeer hooge temperaturen (tot plm. 3400 gr.) bereikt, omgeven door een huls van licht en brandbaar materiaal, zullen door hun gering gewicht, doorgaans niet verder in een huis doordringen dan den zolder. Het is dus gewenscht alle brandbare goederen, die dikwijl op den zolder staan, te verwijderen, de vloer te bedekken met een laagje zand en bovendien te zorgen dat er een kist met zand en een schop aanwezig is. De brandbommen, die, wanneer ze met water bespoten worden, op gevaarlijke wijze gaan spatten, kunnen echter vrij gemakkelijk met een schop op gelicht en in de zandkist gedeponeerd wor den. waar zij dan rustig uitbranden. Veel moeilijker is echter de bescherming tegen de gasbommen. Prof. Wester zette eerst den aard van deze vernietigingsmiddelen uit een. Spr. zeide, dat de chemische strijdwijze geen uitvinding is uit den wereldoorlog, waar zij voor 't eerst op groote schaal is toege past, maar dat zij reeds in de 17de eeuw be- eend was. Prof. Wester onderscheidde de gif gassen in verstikkende gassen, traan-, nies en blaartrekkende gassen. In een toekomstigen oorlog zullen de traan- en niesgassen het belangrijkst zijn, aldus spr., terwijl de blaartrekkende gassen (waarvan het mosterdgas het beruchtste is) voor de burgerbevolking het gevaarlijkst zullen zijn. De bescherming tegen deze gassen kan in dividueel èn collectief geschieden. Bij de indi- vidueele bescherming moet men rekening houden met de beschutting van de ademha lingsorganen, en het oog en die van de huid. De bescherming van de ademhalingsorganen kan volgens twee principes plaats vinden. Men kan de lucht zuiveren óf men kan zich isoleer-en van de buitenlucht. De hoofd zaak hierbij is het gasmasker, waarbij de lucht, door middel van kool en watten ge zuiverd wordt van schadelijke gassen. Prof. Wester besprak verschillende typen van gas maskers. De voornaamste eisch voor een al gemeene toepassing van gasmaskers is, dat zij voldoende zekerheid bieden en niet te kostbaar zijn. 2 blaartrekkende gassen, zooals het mosterdgas, tasten de huid aan. Een enkel druppeltje van deze vloeistof (een gas is het eigenlijk niet) veroorzaakt de kwaadaardigste brandwonden. De eenige bescherming is ge legen in geprepareerde kleeding. Natuurlijk kan men zich ook in veiligheid stellen in viuchtkelders. De inrichting hiervan, die tot de collectieve bescherming behoort, is vol gens spr. echter de taak van de gemeenten. In Nederland is nog betrekkelijk weinig op dit gebied gedaan. Tenslotte wees prof. Wester nog op de be langrijke taak. die de apotheker met zijn kennis van vergiften en chemicaliën, bij de bescherming tegen gasaanvalllen heeft te vervullen. EXAMEN-OOMMISSIE BOEKHOUDEN. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, heeft in de commissie, in 1936 belast met het examineeren van hen, die een akte van bekwaamheid wenschen te verkrij gen tot het geven van middelbaar onderwijs in het boekhouden (akte K XII en Q), of tot het geven van lager onderwijs in d-e begin selen der handelskennis (akte U), benoemd: tot lid en voorzitter: dr. S. Elzinga, inspec teur van het gymnasiaal en het middelbaar onderwijs in de 3e inspectie, te Haarlem; tot leden o.m.: dr. H. J. M. Janzen te Haar lem; K. Pijper te Aerdenhout; en J. H. Textor te Overveen. Huize Teylingerbosch, waar het hoofdkwartier komt. „DE MACHT VAN HET KLEINE". De in de laatste week van Februari gehou den actie om meer leden te winnen voor de afdeeling Heemstede van bovengenoemde vereeniging heeft veel succes gehad. Behalve het reeds bestaande ledental van 550 gaven zich 700 nieuwe leden op, zoodat het leden- i-al thans ongeveer 1250 bedraagt. Het bestuur is daar zeer dankbaar voor. Mochten er nog Hemstedenaren zijn, die zich nog niet opgaven als lid, doch wel 2Vz et. per week willen missen voor het mooie werk 1 van de verpleging van lijders aan vallende ziekte, dan kunnen zij zich opgeven bij Broe- 1 der J. Kortenhoeven, Postlaan 11 te Heemstede, I Luuring, Haemstedeplein 17, Heemstede. Buitenlandsche politiek en de oorlog. Lezing van Mr. J. Fuchs. Voor de Algemeene Vereeniging „Nooit meer Oorlog" sprak Woensdagavond in het ge bouw „De Nijverheid" Mi*. J. Fuchs uit Am sterdam over het onderwerp „Oorlog en bui tenlandsche politiek". De politiek van Duitschland, Japan en Ita lië vormt een gevaar voor den wereldvrede, waarbij de spreker opmerkte dat de Italiaan- sche operaties in Abessynië zeer veel gelijken op de Japansche in Mandsjoekwo. Den laatsen tijd is de aandacht voor de Abessynische kwestie verflauwd, door het op treden van Duitschland, dat het Rijnland heeft bezet. De demilitariseering van dit ge bied was overeengekomen door de verdra gen van Versailles en Locarno. Door het eer ste verdrag verloor Duitschland veel grond gebied, waarna het steeds heeft gestreefd, naar gelijkgerechtigdheid. Dit bewijst o.a. het verdrag van Locarno en de terugkeer van Duitschland in den Volkenbond. De Fransch-Duitsche verhouding is voor Europa van zeer groote beteekenis. De herbewapening van Duitschland en de laatste daden vooral, waren volgens den spre ker een gevolg- van de behoefte het prestige tegenover het binnenland te bewaren, of schoon de bezetting van het Rijnland volgens Duitschuand 't gevolg is van het Fransch-Rus- sische verdrag. Bovendien liggen in de gede militariseerde zone van Duitschland belang rijke industrieën. Op het oogenblik neemt Duitschland een geïsoleerde positie in Europa in. Frankrijk staat sterker en heeft het recht aan zijn zijde. Ofschoon de publieke opinie tegen Duitschland is. mag men niet vergeten, dat alle andere landen steeds bewapend heb ben. Over de vraag of er kans is dat in Europa oorlog zal komen, zei Mi-, Fuchs dat men eerst moet zien wat het afgeloopen jaar bracht. De mogelijkheid dat de Abessynische kwestie ook oorlog in Europa zal veroorzaken is uitgesloten. De Saar- en de Memel-geschillen kunnen ook geen gevaar meer opleveren. Zelfs de moord op Dollfuss en die op Koning Alexan der hebben geen ernstige conflicten ten ge volge gehad, waardoor het oorlogsgevaar is gestegen. Al te pessimistisch hoeven wij dus niet te wezen, meende Mr. Fuchs. Ook de Japansche expansiepolitiek kwam ter sprake, waarbij men moet weten dat Italië en Japan ongeveer even groot zijn, doch dat Italië 40 millioen inwoners heeft en Japan 30 milllioen meer. Japan wil een „groot Azië en is tegen el'ke versterking van China, omdat Japan zelf de leiding wil nemen. Dit land heeft trouwens altijd een imperialis tische politiek gevoerd. China was altijd na tionalistisch gezind. Als slot behandelde spr. de moeilijkhe den tusschen Japan en Amerika over den Pacific en Japan en Engeland, dat in Singa pore een sleutelpositie heeft. Strijd in het Verre Oosten zou gevaar kun nen opleveren voor onze koloniën. De ontwikkeling van China is ook van groot belang voor den wereldvrede. Daarna was er gelegenheid tot het stellen van vragen. TEGEN VERSTOPPING zijn Leo pill en een mild en prompt werkend laxeermiddel, dat uit zuiver plantaardige bestanddeelen is samengesteld. L e o p i 11 e n hebben, zelfs in chronische gevallen, sedert 20 jaar tot uitstekende resultaten geleid. Leopillen in doosjes vanaf 20 ct. Bij alle apothekers en drogisten. (Adv. Ingez. Med.) Het Ziekenfondswezen. Een brochure om aan te dringen op eenheid der ontevredenen. Ons wordt toegezonden een door F. M. van Vliet te Santpoort geschreven brochure over het ziekenfondswezen in Nederland. Hij be toogt daarin dat de strijd op het ziekenfonds- .ebied ontbrand is in IJmuiden, Utrecht, den Haag, Maastricht, Oosterbeek, Assen, Vlaar- dingen en nog andere steden. Deze plaatselijke acties staan wel afzonderlijk maar hebben toch in de kern een overeenkomst, zoodat van een landelijke quaestie gesproken kan worden, die haar oorzaak vindt in de houding van de „Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst" wat de maatschappij-zieken fondsen betreft. De schrijver is van meening dat door de maatschappij-ziekenfondsen geen rekening wordt gehouden met de huidige tijds omstandigheden. De contributie kan lager ge steld worden, terwijl ook tegenover de werk- loozen een extra tegemoetkomende houding kan worden aangenomen die door de fondsen zelf gedragen kan worden. Uitvoerige bijzonderheden worden medege deeld over de ziekenfondsquaestie te IJmuiden. De schrijver zegt, dat dit fonds een reserve gemaakt heeft van f 60.000. Ziekenfondsen hebben, naar hij meent, geen reserves van be teekenis noodig, zoodat hij meent te mogen concludeeren, dat de leden van het fonds in IJmuiden en omstreken in de afgeloopen jaren zeker f 50.000 te veel aan contributies Detaald hebben. „Te veel, ja en waarvoor? Om de gel den bijeen te brengen waarvan de leden mis schien later nog eens profijt zouden kunnen hebben? Om daarvoor misschien ten bate van de leden een consultatiebureau te bouwen of iets soortgelijks? Laten wij u niet langer in het onzekere laten. Die reserves van de diverse Maatschappij-fondsen zijn het onvervreemd baar eigendom van de Maatschappij. De leden hebben daarop geen recht, de Maatschappij kan verlangen, dat een deel, of zelfs het ge heel, naar het hoofdbureau te Amsterdam wordt opgezonden. Misschien zal men dit trachten te verdedigen door te zeggen, dat het Hoofdkantoor financieele hulp moet ver- leenen aan andere ziekenfondsen. Noodlijden de Maatschappij-fondsen bestaan inderdaad, bijvoorbeeld in Friesland. Het eigenaardige is evenwel, dat daar de kleine onderling be heerde fondsen wél uitkomen. De conflicten zullen zich, naar schrijver verwacht, ook gaan uitstrekken tot de midden standsziekenfondsen. Achter al deze conflicten staat de Maat schappij, die niets anders is dan een vereeni ging tot behartiging van de financieele belan gen der doktoren. Van een wettelijke regeling verwacht de schrijver ook niets, omdat de Maatschappij in de Centrale commissie voor het Ziekenfonds wezen den grootsten invloed heeft. „Wij kun nen van de regeering niets verwachten en daarom moeten wij het zelf doen." strijders in verschillende plaatsen m het die ook telefonisch is te bereiken onder no, I land moeten zich zoo besluit de schrijver 28637, of _bij den secretaris, den heer J. W. vereenigen om daardoor het beoogde doel, een goedkooper ziekenfondswezen, te bereiken.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10