Haan MEANWS Spelling. VOOR ELKE SCHOEN EEN PASSENDE KOUS Hei 53e Jaargang No. 16177 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 19 Maart 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25 franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per k eek 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72ï4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTEXTIëN 15 regels I 1-75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven rege'.abor.nementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden f 600.-, Verlie6 van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk f 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 19 Maart. Brandbommen. Prof. Wester van de Hoogere Krijgsschool heeft gisteren hier in Haarlem over bescher ming tegen gas aanvallen gesproken, en daar bij ook de beruchte brandbommen ter sprake gebracht. Ons verslag van zijn rede vermeldt dit a.v.: „Het gebruik van brandbommen tegen de burgers zal veel grooter zijn. Deze bommen wegen namelijk slechts 1 a 2 K.G. en kunnen dus in groote getale meegevoerd worden. Door brandbommen op verschillende punten van een stad te laten vallen, zal men het beoogde doel, paniek te stichten onder de bevolking, gemakkelijk kunnen bereiken. De brandbom men, die gemaakt zijn van een mengsel, dat bij ontbranding zeer hooge temperaturen (tot plm. 3400 gr.) bereikt, omgeven door een huls van licht en brandbaar materiaal, zullen door hun gering gewicht, doorgaans niet verder in een huis doordringen dan den zolder. Het is dus gewenscht alle brandbare goederen, die dikwijls op den zolder staan, te verwijderen, de vloer te bedekken met een laagje zand en bovendien te zorgen dat er een kist met zand en een schop aanwezig is. De brandbommen, die, wanneer ze met water bespoten worden, op gevaarlijke wijze gaan spatten, kunnen echter vrij gemakkelijk met een schop op gelicht en in de zandkist gedeponeerd wor den, waar zij dan rustig uitbranden." Het wil mij voorkomen dat de professor de zaak wat al te eenvoudig voorstelt. Men zal zich bij het onderzoek van dit vraagstuk heusch niet tot bewoonde huizen van meer dan één verdieping, op welker zolders wat rom mel ligt, kunnen bepalen. Dat is maar een soort van de zeer brandbare trefpunten die een stad voor een bombardementsvliegtuig biedt. Er zijn tallooze houten schuurtjes en tallooze garages, waarin auto's met gedeeltelijk of ge heel gevulde benzinereservoirs, door welker daken de bommen kunnen vallen. Meent prof. Wester dat ten allen tijde bij al die brand haarden menschen aanwezig zullen zijn, die „vrij gemakkelijk" de brandbommen in een aanwezige kist-met-zand zullen deponeeren? Voorziet hij niet, evenals ik, dat tijdens een bomaanval slechts zeer weinigen het hoofd koel zullen houden, en dat verreweg de mees ten zullen trachten te vluchtenin de eerste plaats ver weg van de vele brand bare plaatsen? Meent hij dat velen in hun huizen zullen wachten tot er een bom op zol der valt, en het ding dan rustig in den zand kist zullen gaan deponeeren? Ettelijke andere vragen rijzen. Er is altijd een groot aantal leegstaande huizen. Hoe denkt prof. Wester daarin brand te voorkomen? Er zijn werkplaatsen en fa brieksgebouwen die 's nachts, op Zaterdag middag en op Zondag gesloten en meeren- deels onbewaakt zijn. Hetzelfde geldt voor vele kantoren. Vele fabrieken en werkplaatsen hebben geen zolderverdieping. Dit geldt b.v. voor alle moderne drukkerijen. Er is veel brandbaar materiaal in schier alle fabrieken en kantoren. Hoe beschermt men die? Als ze eenmaal branden, kunnen ze heele buurten aansteken. De door prof. Wester bedoelde zolderver diepingen in woonhuizen bevatten bijna alle niet alleen rommelzolders, maar ook slaap plaatsen, vele slaapkamertjes. Wanneer moe ten die ontruimd worden? Volgens de her haaldelijk in andere landen geuite verwach ting zou een volgende oorlog zonder oorlogs verklaring met een onverhoedschen lucht aanval beginnen. Dus moet men tevoren ontruimen. Wanneer? Het woningvraagstuk zal hierdoor ongekende nieuwe afmetingen aannemen. Hier blijft het nog lang niet bij. Wat moet er gebeuren als bommen niet door het dak vallen maar erop blijven liggen of in de go ten terechtkomen? Moet de bewoner met zijn zandkist het dakraam uit, tijdens het bombar dement? Hoevelen zullen dit doen? Wat ge beurt er als bommen vlak naast de huizen val len en kozijnen, deuren, veranda's in brand zetten? Ik moet eerlijk zeggen dat de professorale uiteenzettingen betreffende bescherming tegen brandbommen mij zeer ontoereikend lijken. Ik wijs daarop omdat het mij voor komt dat men, als men over luchtbescher ming spreekt, het aspect van de zaak in zijn geheel moet behandelen en zich niet bepalen tot een detail van hetgeen voor de getroffen stad een geweldige ramp zou zijn. Juist die brandbommen behooren tot het allergevaarlijkste bij een luchtaanval, en hun lichtheid maakt dat zeer groote hoeveel heden door slechts weinige vliegtuigen kun nen „uitgestrooid" worden. Als men de men schen tot bescherming daartegen wil aan sporen, en straks wettelijk dwingen, moet men de zaak in vollen omvang duidelijk maken en behandelen. R. P. (Minister Slotemaker de Bruine zal nogeens overwegen, of het mogelijk is, een wettelijke regeling in zake de spelling voor te stellen.) Ach, gaan wij weer 't spellingspel spelen, Dat eerder het doel heeft gemist? De eerste partij bracht krakeelen En eindigde zeer „onbeslist". Op andere spelregels zinnen Is best, maar men doe het dan met Het voornemen om het te winnen. De troef is in naam van de wet" De zaak komt dan zeker in orde, Wij volgen den spelleider wel, Want niemand wil spelbreker worden, Daarvoor staat -teveel op het spel. De meesten zijn zeer onverschillig, Maar gaat de regeering vooraan, Dan zullen zij even gewillig In 't wettelijk spellingspoor gaan. Ons kwelt geen taalkundige stelling, Ons drukt slechts de zorg des gemoeds, Wanneer men dan praat over spelling, Hoe spelt ons de toekomst iets goeds? P. GASUS. HAARLEM TEL.10070-HEEMSTEDE TEL.29280 (Adv. Ingez. Med.) Teylers Tweede Genootschap. Prijsuitreiking aan dr. H. B. G. Casixnir. Directe urien van Teylers Stichting en de le den van Teylers Tweede Genootschap (het genootschap van beoefenaren der weten schappen) hadden voor het jaar 1935 uitge schreven een prijsvraag waarbij verlangd werd een verhandeling over de wisselwer king tusschen atoomkernen en electronen. Van de ingekomen antwoorden is er een met de: gouden medaille bekroond en de schrij ver bleek te zijn dr. H. B. G. Casimir, assis tent voor de theoretische natuurkunde te Lei den. Hedenmiddag is in tegenwoordigheid van de directeuren van Teylers Stichting en van de leden van Teylers Tweede Genoot schap te Haarlem de: prijs aan den geluk kigen winnaar uitgereikt. De secretaris van het Genootschap deed voorlezing van het judi cium waaraan het volgende is ontleend: „De verhandeling ingezonden onder een aan Lorentz' academisch proefschrift ontleend motto: „Maar juist hierin is voor een deel het nut van elke uitbreiding onzer natuur kennis gelegen, dat zij ons duidelijker voor oogen stelt, wat er nog te doen overblijft." is een degelijk en knap stuk werk. De schrijver schroomt niet diep op de theoretische aflei dingen en hun grondslag in te gaan. Noch tans beperkt hij zich, en voorzoover aflei dingen en bewijsvoeringen in andere publi caties te vinden zijn, herhaalt hij die niet. Op andere punten is hij uitvoeriger, daar waar hij de resultaten van eigen onderzoekingen aangeeft welke nieuw zijn en in de littera tuur nog onbekend. Het grootste deel der ver handeling is gewijd aan de discussie van de dusgenaamde hyperfijnstructuur der spec traallijnen, een met de scherpste onderschei dingsvermogens der spectroscopische instru menten juist ontleedbare subtiele geaard heid van het uitgezonden licht, waarin be paalde eigenschappen van de atoomkern zelf te voorschijn treden. Op heldere en beknopte wijze, in een ver zorgden stijl, als vakman voor ingewijde vak- genooten, heeft de geleerde schrijver het re sultaat aangeboden va:/ omvangrijke, moei lijke en diepgaande stndies, welke hem tot uitkomsten leidden, welke onze kennis verder uitbreiden. Dit werk zou niet aldus geschreven hebben kunnen worden zonder een zeldzame zekerheid en volledige beheersching van de gansche quantummechanica. Een vaste hand en een scherpe pen getuigen van een werk- zamen, krachtigen en wakkeren geest. Het is voor de natuurkundigen in Nederland een geluk, dat er onder hen iemand werkzaam is met de niet falende zekerheid, den rustigen moed en frïssche durf van dezen vermoedelijk nog jongen schrijver. Directeuren van Teylers Stichting en de leden van Teylers Tweede Genootschap aar zelden daarom niet dit antwoord te bekronen met den ter beschikking staanden prijs en aan dit werk de1 gouden medaille toe te kennen." Vervolgens werd aan dr. H. B. G. Casimir de* gouden medaille met een kort woord van hartelijken gelukwensch overhandigd. Het borgstellingsfonds. Voorstel komt a.s. Woensdag in den Haarlemschen raad. Het voorstel van B. en W. om medewerking te verleenen voor de stichting van een borg stellingsfonds te Haarlem komt a.s. Woens dag in den gemeenteraad aan de orde. (Adv. Ingez. Med.) VIERDE HAARLEMSCHE VOORJAARSBEURS. Hedenmiddag geopend. In alle zalen van het Gemeentelijk Con certgebouw heerschte vanmorgen vroeg weer een groote drukte. De laatste hand werd ge legd aan het in orde maken van de ongeveer zeventig stands, die tezamen de vierde Haar- lemsche Voorjaarsbeurs vormen, die door de af deeling Haarlem en Omstreken van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen georganiseerd wordt. De algemeene leiding berust weer bij den secretaris van de Voorjaarsbeurs, den heer J. van der Burg. die zijn sporen op dit gebied al lang verdiend heeft en die er ook nu weer voor heeft gezorgd, dat alles tot in de pun tjes verzorgd en geregeld is. Alle stands waren vanmorgen, toen we er eau kijkje gingen nemen, nog niet gereed, maar dat zou vanmiddag twee uur bij de opening stellig wel het geval zijn. Links van den ingang in de groote zaal vindt men den stand van den Ned. Bond tot bestrijding der Vivisectie, die van deze gele genheid gebruik heeft gemaakt door een pak kende reclame de aandacht op zijn humaan, werk te vestigen. De N.V. Kremer's Koffie- en Theehandel heeft een flinke expositie van haar geurige en welriekende producten. Aan eiken bezoe ker, die bij het binnenkomen uit de automaat een nummer heeft ontvangen, eindigende op 10, wordt een half pond thee of een ponds bus koffie overhandigd. De firma J. Th. Kort te Haarlem zal de- monstreeren van welk een uitstekende kwali teit haar Epada-bovenmatrassen zijn. zoowel wat soepelheid, sterkte als aangename ligging betreft. Op deze matrassen, die in 29 lan den gepatenteerd zijn, wordt vijftien jaar garantie gegeven. Deze firma is dus wel ze ker van haar zaak. Men kan hier zien, hoe de matras, die door een paar zware wielen be werkt wordt, dadelijk weer haar gewonen vorm aanneemt, als de wielen zich verplaatst hebben. Een pakkende reclame is ook gemaakt door den bekenden Brandstoffenhandel N. van Breemen en Co. te Haarlem. In zes oranje kleurige bakken liggen diverse soorten anthraciet en cokes. In het midden staat een ijzeren 1/2 H.L. maat boordevol met het zwarte goud. De firma geeft steeds de volle maat in gewicht en in warmte. De wasscherij „Kleverpark" van W. J. A. Thijssen, die vlak bij den ingang van de groote zaal een flinke stand heeft, houdt weer een demonstratie van boordenstrijken en van de machinale huiswasch, die wel de noodige belangstelling zal trekken. Stand No. 38 is van Cebuto, het bekende Auto Reisbureau van Jac. Heemskerk aan het Plein te Haarlem. Hier is een pakkende reclame voor de buitenlandsche tochten, die men met de touringcars van den heer Heems kerk kan maken. Elke 50ste kooper van een Cebuto-reisgids ontvangt een bon, recht ge vende op een gratis dagreisje met een luxe touringcar. De Koninklijke Nederlandsche Zout- industrie te Boekelo maakt in stand No. 43 reclame met haar reinigingsmiddel Rabrama, waardoor o.a. het zilverpoetsen overbodig is geworden In het midden van de zaal staat een groote heldere stand, die onmiddellijk de aandacht van de bezoekers vraagt. Die is van de N.V. Colgate Palmolive Handel Maatschappij te Amsterdam. De geur van de heerlijke toilet- en scheerzeep komt, u tegemoet. De firma Crama uit de Kleine Houtstraat, die ook nimmer ontbreekt, demonstreert weer in stand No. 16 het Smyrna-werk. Zij garandeert, dat de zelf gemaakte tapijten, loopers, kussens en kleine kleedjes altijd goedkooper en degelijker zijn, dan die men gemaakt koopt. Een schitterende stand is No. 19, in ge bruik genomen door het bekende Stoffenma- gazijn „Favoriet" uit de Barteljorisstraat 27. De prachtige kleuren van de stoffen komen hier goed tot hun recht. Iets dergelijks kan men ook zien in stand No. 36 van de N.V. De Groot uit de Groote Houtstraat 98. Ook hier mooie stoffen en fournituren. De Fabriek van Maggi's Voedingsmiddelen te Amsterdam, is eveneens weer present-, dit maal in stand No. 27. Hier kan men voort durende demonstraties zien met Maggi's soe pen, bouillon en aroma. Bijzonder smaakvol is wederom de stand van de N.V. Electrische Luxe Broodfabrieken H. Franken Jr. te Haarlem, Heemstede en Bloemen daal. Zoo ooit. dan is hier van toe passing het spreekwoord: ..Goede wijn be hoeft geen krans". Speciaal de aandacht zal hier trekken een heel groot chocolade Paaschei op wielen, volgeladen met- en voortgetrokken door een groote hoeveelheid kuikens. Alle andere heerlijkheden behoe ven niet besproken te worden. Ze zijn van de bekende prima kwaliteit. De bezoeksters zullen stellig ook veel aan dacht hebben voor stand No. 29. waar de Stofzuiger Centrale P. Elzerman uit Amster dam o.a. haar Hamilton Beach Klop-veeg- stofzuigers laat bewonderen. Een groote oppervlakte van de zaal is in beslag genomen door E. Ostermann en Co.'s I-Iandel Maatschappij te Amsterdam, de fa- brikante van Persil „Henco", Henkel's wasch- en bleeksoda, „Ata", „Imi" en „Sil", bij de huisvrouwen welbekend. Het Gemeentelijk Gasbedrijf zal ook hier weer kookdemonstraties geven op Vrijdag 20 en Maandag 23 Maart in de tuinzaal. In stand No. 24 exposeert dit bedrijf o.a. Gey sers en gasfornuizen. De Oliefabrieken Calvé Delft hebben even eens een groote stand voor haar flesschen Delftsche slaolie, plantenvetten, 'Delfia. Mayonaise enz. in potjes, enz. In de kleine zaal worden doorloopend bakdemonstraties gegeven, die wel weer druk bezocht zullen worden. Het Gemeentelijk Electriciteifcsbedrijf is present in stand No. 4. Ook wordt de aandacht gevraagd voor de stand van den Brandstoffenhandel „De Spaarnestad" te Haarlem. Smaakvol is weer de stand van De Haas' Tafelazijn, tafelzuren, mosterd, enz. Ook voor de rangschikking niets dan lof. Die is „af". In de bovenzaal vindt men op het podium de artikelen, die door jongelui van de Haar- lemsche Werkinrichting „Nazorg" vervaar digd zijn, zooals matten, mandenwerk, bor stels, enz. Die zijn alle keurig gemaakt. In deze zaal is ook reclame-materiaal aan wezig van de Vereeniging tot bevordering der beiangen van Slechthoorenden. Hier mogen apparaten geprobeerd worden. Op verschillende plaatsen in de zaal en ook op de galerij is een smaakvolle versiering van planten en bloemen aangebracht en de Radio- Centrale zorgt voor muziek. Tijdens deze Voorjaarsbeurs, die tot en met 26 Maart wordt gehouden, zullen verschil lende attracties plaats hebben. Het woord is aan.... Venizelos De groote oorlog werd ge streden om den Balkan te europeaniseeren. John Gunther: De oorlog slaagde erin. Europa min of meer te bal- kaniseeren. Dronken sportvlieger in hooger beroep veroordeeld. Drie weken hechtenis en zes maanden intrekking van het vliegbrevet. De Haarlemsche rechtbank heeft heden uit spraak gedaan in de zaak tegen een 31-jarigen sportvlieger, geboren te Almelo, thans wonen de te Londen, die in tweede instantie door den kantonrechter was veroordeeld tot één maand hechtenis, zes maanden intrekking van zijn vliegbrevet en f 50 boete, omdat hij op 19 Mei van het vorige jaar, toen hij onder den in vloed van sterken drank verkeerde, op een gevaarlijke manier met zijn vliegtuig over het vliegveld Schiphol had getaxied en niet da delijk had voldaan aan het bevel van den plaatsvervangenden havenmeester den motor van zijn toestel stop te zetten. De Officier van justitie had veertien dagen geleden overeenkomstig het vonnis van den kantonrechter één maand hechtenis en zes maanden intrekking van het vliegbrevet en f 50 boete geëischt. De rechtbank vernietigde op formeele gron den het vonnis van den kantonrechter en ver oordeelde, opnieuw rechtdoende, den vlieger tot drie weken hechtenis en zes maanden in trekking van zijn vliegbrevet. De rechtbank ontsloeg verdachte op juridi sche gronden van het tweede feit, het niet op eerste vordering voldoen aan het bevel van den plaatsvervangenden havenmeester. Zij verwierp het verweer van den verdedi ger, mr. J. Deen ik uit Haarlem, dat verdachte de openbare orde en veiligheid niet in gevaar zou hebben gebracht, omdat Schiphol geen openbaar terrein is. Volgens de rechtba-nk moet onder orde en veiligheid worden verstaan de natuurlijke orde in de maatschappij, welke ook op een niet-openbaar terrein kan worden verstoord. GEWELDIG SORTIMENT KOUSEN EN SOKKEN tfeh.. Ccon{éstcaal 1Z9 (Adv. Ingez. Med.) De vier Locarnolantlen bereikten bij hun be sprekingen van Woensdagavond op vier punten overeenstemming. pag. 4 De overstroomingen in de Ver. Staten nemen catastrofale afmetingen aan. pag. 4 De oorlog in Oost-Afrika: Bombardementen ten in het noorden en het zuiden. pag. 4 Het groote belang der padvinders-wereldjam boree voor deze streek. pag. 6 Bij de spoorwegen is een ingrijpende reorga nisatie op handen. pag 3 De koffieinvoer wordt voor den tijd van drie maanden gecontingentcerd. pag. 3 Het Nederlandsch B-elftal heeft met 40 van Southend United gewonnen; de zwaluwen lijden een groote nederlaag tegen de Roode Duivels. pag. 10 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Brandbommen. Hoe ik groeide: De brief. Mr. E. Elias: Haagsch allerlei. Spaansche miniaturen. pag. 1 pag 3 pag. 3 pag. 3 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Vol kenbondssancties tegen Duitschland? pag. 4 Jhr. dr. J. C. Mollerus: De Ned. Indische kof fiecultuur. pag. 10 E. E. J.-P.: Modeshow v. d. Laan's Modema gazijnen. J. B. Schuil over Piet de Leugenaar. Damrubriek. Voor de Vrouw. Hoe het er vanmorgen op de Voorjaarsbeurs uitzag. Drukke voorbereidende werkzaamheden. pag. 2 pag. 11 pag. 10 pag. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1