CHELMIS Nieuw! Een heerlijke sigaret! 10 stuks - 10 cents ECHTE WALES-ANTHRACIET MODESHOW Kreymborq BERICHT Worstelaars en indringers raakten slaags in Velsensch café. DONDERDAG '19 MAART T93S H A A R E E M'S D A G B CAD (Adv. Ingez. Med.) VOOR DEN- -KANTONRECHTER- Weinig pleizïer van een gra tis autoritje. Eenigen tijd geleden heeft een jongeman een auto weggenomen, die op de Turfmarkt stond. Met die auto is hij in gezelschap van twee meisjes een ritje gaan maken. Eerst zijn de jongelui naar Spaarndam gereden en later zijn ze op den Zeeweg geweest, waar een der meisjes achter het stuur kwam. Ten slotte zijn ze naar Haarlem teruggekeerd en het gratis tochtje eindigde met een botsing bij het kruispunt van den Rijksstraatweg en de Overtonstraat. Op dat oogenblik zat het andere meisje aan het stuur Voor den kantonrechter moest het drie tal verschijnen om zich te verantwoorden over hun domme daad. Nadat eerst de zaak tegen het minder jarige meisje was behandeld, kwam het meisje voor. dat had gestuurd, toen de bot sing was geschied. Zij had geen rijbewijs gehad. De eisch, die de ambtenaar van het Open baar Ministerie tegen haar vroeg was twee maal f25.boete of tweemaal 10 dagen hechtenis, omdat zij geen signaal had gege ven en teveel naar links had gereden en zoo doende de botsing had veroorzaakt. De kan tonrechter veroordeelde het meisje tot twee boetes van f 10.of tweemaal zes dagen. Vervolgens werd de zaak tegen den jongen behandeld. Hij toonde zich tamelijk onver schillig en kreeg voor zijn houding een uit brander van den kantonrechter. De ambte naar vroeg tegen hem, omdat hij de eigen lijke aanstichter van het onheil was geweest, de zwaarste straf: f 50.— boete of 50 dagen. De kantonrechter maakte ervan f 30.of 30 dagen. Het revuegezelschap dat in botsing kwam. Op 10 Februari werd behandeld de zaak tegen een lid van een revuegezelschap, dat met eenige andere leden in een auto van Amsterdam naar Den Haag was gereden en op de Amsterdamsche Vaart niet het teeken had gezien, dat een motorrijder gaf toen hij naar links van den weg wilde rijden naar een benzinepomp. Een botsing was ontstaan en de motorrijder was tegen den grond ge slingerd. Twee vrouwelijke leden van het ge zelschap legden verklaringen af, die nogal wat hiteriteit verwekten, doch die er op neer kwamen, dat zij niet veel hadden gezien van de toedracht van het ongeluk. De motor rijder had de politie niet in de zaak willen mengen, maar laad daar later spijt van ge kregen want van de onderlinge schikking, ter vergoeding van de schade was niets ge komen Een getuige, die gedagvaard was, kon niet verschijnen daar hij op dat oogenblik in Portugal was. Vandaag was hij echter terug en verscheen hij wel. Hij had achterin de auto gezeten en met een ander meisje uit het gezelschap ge praat zoodat hij eigenlijk niet veel had ge zien. Wel had hij nog opgemerkt dat de voor hun rijdende motorrijder een teeken met zijn arm had gegeven. De aangeredene verklaar de een paar honderd meter achter zich de auto te hebben zien aankomen en zijn hand te hebben uitgestoken. De ambtenaar zeide de verklaringen van de meisjes te willen uitschakelen, daar ze geen waarde hadden. De verklaringen van den getuige a décharge gaf den verd. geen décharge, terwijl de verklaring van een on partijdig ooggetuige hem sterk belast. Spr. gaf vervolgens een opsomming van diefstallen, in het strafregister van verd. genoemd, waarop deze verontwaardigd wilde wegloopen. Nadat de ambtenaar er op had gewezen, dat van de vergoeding niets was terecht ge komen, eischte hij f 30 boete of 15 dagen rekening houdende met de civiele vordering. De verdediger keurde het voorlezen van verdachte's strafregister door den ambtenaar af, omdat het bovendien met deze zaak niets te maken had en het vier jaar geleden was dat vend, de diefstallen had gepleegd. Als de auto zoo ver achter den motorrijder heeft gereden als deze heeft gezegd, dan had hij allang den weg hebben kunnen overste ken zonder gevaar. Pleiter concludeerde tot vrijspraak. De kantonrechter veroordeelde den man echter tot f 30 boete saibs. 10 dagen. o.a. a f 2.25 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJ1NSWEG 67A. - TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) AGENDA DONDERDAG 19 MAART Gem. Concertgebouw: 4e Haarlemsche voor- jaarsbeurs v. d. Ned. Ver. van Huisvrouwen. 3—5.30 uur en 7.30—11 uur. Stadsschouwburg: „Eens komt de nacht", door het Nieuw Schouwtooneel. 8.15 uur. Rembrandt Theater: Magda Schneider en Benjamino Gigli in: „Vergeet me niet". 2.30 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De roos van de ran cho" met John Boles en Gladys Swarthout. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Kermisgasten" met Joh. Kaart, Henr. Davids, Sylvain Poons. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Anna Sten en Fredrïc March in „Gewetenswroeging". Op het too- neel: Riche Hayes 2" jongleur comic. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling „Kunst zij ons Doel." 104 uur. Bloemen da al: Raadsvergadering, 2 u. VRIJDAG 20 MAART Stadsschouwburg: La Argentina. 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: Ned. Indisch Tooneel „De Ober" 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: 4e Haarlemsche voor- jaarsbeurs v. d. Ned. Ver. van Huisvrouwen. 1.30—5.30 en 7.30—11 uur. Kruisweg 70: Buitengew. alg. aandeelhou- dersverg. N.V. Hollandsche Voorschotbank. 11 uur. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling „Kunst zij ons Doel." 10—4 uur. Haarlemmerliede: Raadsvergadering v.m. 9.30 uur. Van der Laan's Modemagazijnen. Woensdagmiddag en -avond hield de fa. Van der Laan in de zalen van „Lido" een modeshow, die zeer druk bezocht was. en die gehouden werd op den eersten stralenden Maartschen lentedag, zoodat bij alle belang stellende bezoeksters een voorjaarsstemming heerschte, die zich best bij de nieuwe mode aanpaste. Negen mannequins toonden de nieuwste modellen, waarvan de opeenvolging begon met de nog steeds zeer in trek zijnde trui tjes, zooals we ze huiselijk-weg noemen, daar na de sportieve mantels en costuums die met die truitjes natuurlijk nauw verbonden zijn. Opvallend aan de huidige mode is, dat bijna alles met ceintuurs gedragen wordt, zoowel breed als smal, zoowel van leer als van de stof van het costuum een ceintuur hoort er bij. Van de truitjes noemen wij een grijs en wit, met een korte mouw en geborduurd met rood en groen. Allerlei kleuren komen daar bij te pas, maar vooral veel pasteltinten zoo als zachtgeel, lichtblauw, beige, lichtgroen en dergelijke. Soms worden die zachte en zeer tecre kleuren plotseling verlevendigd door een donkere tint die er een pikant effect aan geeft, zoo o.a. aan een lichtgrijsbeige japon netje met een havana-bruinen mantel met wijde boven- en zeer strakke ondermouwen. Verder was de mantel wijd en loshangend, terwijl de japon nog gegarneerd was met bruine knoopen en een bruine ceintuur. Op een donkerblauwe japon hoorde een lichtblauw getailleerd jasje, bij een bruine rok paste een groen-wit-bruin geruit man teltje, groene handschoenen en een bruin hoedje. Veel Angora wordt er gedragen, veel halve mouwen en hoog gesloten halzen, waarvan echter zoo nu en dan beslist wordt afgewe ken, waardoor de V-'hals weer verschijnt. De hoedjes zijn 'voor het minder gekieede en sportieve genre natuurlijk vrij klein; maar ze zijn ook pittig, eenvoudig gegarneerd met een enkel piekje of veertje of wat kleu rige bloemetjes. Bij de gekieede mantels en toiletten komen ook de grootere hoeden voor den dag, steeds nog zeer sober gegarneerd, en voor zoover van een voiletje voorzien, hangt dit heel weinig van voren over of garneert den hoed in een toef boven op. De zomermantels zijn veel blauw, of in lichte fantasiestof: heel mooi was een don kerblauwe mantel met frte platte plooitjes over de mouwen en een Ceintuur met zilver band bestikt. Een totaal ander genre was daarentegen een lichte in diagonaal-stof, geelachtig van kleur en met donkerbruin gegarneerd. Veel was er ook te bewonderen bij de meer gekieede soorten, de complets, de mantels en de middag- en avondtoiletten. Opvallend daarbij was een model van Molijnen,"zwarte mantel en rok, witte satijnen blouse en een garneering van gele tulpen; verder een wit. zijden jasje met zwarte cirkeltjes, een zwarte rok en een roode shawl en ceintuur en dan nog .een witgebloemd zwart jasje op een zwarte japon waarop enkele bloemen van het manteltje waren geappliqueerd, zooals u ziet dus steeds nog veel zwart en wit, maar ook donkerblauw en wit, en bedrukte zijden stoffen. Deze laatste doen het altijd uitstekend voor den zomer, en zoowel het lichtere jonge- meisjesgenre als het meer gekieede soort voor de ouderen passen goed bij lentedagen. Een bijzonderheid was het Chineesch-aan- doend manteltje in blauwwit geruit, dat op den rug sloot, en daardoor van voren ook wel iets van een kiel had. Toen de mantel uitgetrokken werd, bleek er onder een buitengewoon smaakvolle don kerblauwe japon gedragen te-worden. Hierbij paste een blauwe hoed in koelie model, groot en plat en met een verlengstuk van den bol, omdat hij toch ook op het hoofd diende te blijven staan! Een enkel strandcostuumpje kwam vertel len, dat de shorts in wol gedragen worden, en in volkomen eenheid met de blouse er boven zijn. Wat vaak een jasje schijnt, is een blouse: de knoopen waarmee het gesloten wordt, duiden dat aan en daardoor hebben zij iets sportiefs en tegelijk gekleeds, waardoor zij voor menige gelegenheid kunnen dienen. Zeer aantrekkelijk was ook een zwart moiré-taft jasje met een zwart Angora-rok, een witte blouse en een witte corsage, en nog een complet in een blauwwit ruitje, waarvan het jasje geen mouwen had, maar zeer wijde armsgaten, en dat van voren veel korter viel dan van achteren. Hierbij hoorden blauwe handschoenen en een blauwe ceintuur. Ook in de zomeravond toiletten was een groote verscheidenheid: een vroolijk ge bloemd toilet had mouwen, die teruggesla gen en op den schouder vastgeknoopt bleken te zijn, waardoor zij lang en halflang gedra gen konden worden. Van een zwart toilet met groene ceintuurgesp was alleen op iedere ondermouw een groote bloem in kleurige kraaltjes geborduurd. Bij een ander kleurig gebloemd avondtoilet werd het bonte getem perd door een lange zwa^je tule avondcape. Tot slot werden aan alle mannequins weer bloemen aangeboden, wat een gelegenheid is om deze nog eens allen de revue te zien pas- seeren. Het kwam mij voor, dat ditmaal meer werk dan anders was gemaakt van de jonge meisjes-mode: een der mannequins droeg niet anders dan voor onze zeventien en achttien lentes en zij deed dit met passende opgewektheid. E. E. J^-P. SYNAGOGEDIENSTEN NED. ISRAëL. GEMEENTE Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den ingang van Sabbath to 5.30 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdic ast te 1 uur. Avonddienst te 6.55 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zon dag te 7.30 uur. Avonddiensten te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath niet. Zondag te 7 r. Werkdagen te 7.15 uur. De diensten op Sabbath vinden plaats ter nagoge Lange Begijnestraat 11. De overige diensten, alsmede Talmoed Torah, worden ver richt in het Gemeentegebouw, Lange Wijn- '14. De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen Oostelijken tot Zuidelijken wind. Helder tot licht be wolkt. Droog weer. Kouden nacht. Over dag weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 770.1 m.M. te Boedapest. Laagste 751.1 m.M. te Vardö. Het buitenlandsch weerbericht meldt Het blijft mooi. De depressie in het Noordoosten trok af. De koude luchtmassa aan haar Westzijde bracht weer vorst in Zweden, terwijl de luchtdruk aldaar sterk stijgt. Het gebied van hoogen luchtdruk in Centraal- Europa is daardoor bezig zich naar het Noorden uit te breiden. In het midden kwam de vereeniging tot stand van de depressie bij IJsiand en de stationnaire depressie ten Westen van de golf van Biscaje. Langs de Westzijde van dit ge bied van lagen luchtdruk stroomt voch tige Oceaanlucht naar het Noorden, die regen geeft langs de Westkust van Frankrijk, voor den ingang van het Ka naal en iia Ierland. Daarentegen bren gen winden uit dezelfde richtingen zeer droge, continentale lucht'over centraal en Oost-Frankrijk naar de omgeving der Noordzee. De stations in de middelge bergten melden alle hooge temperatu ren en zeer groote droogte. In de Pool- zee is het zeer koud. Evenzoo blijft de vorst op IJsland aanhouden. VOOR ONZE OMGEVING IS TE REKE NEN OP VOORTDUREN VAN HET GUN STIGE WEER MET TEMPERATUREN TEGEN HET VRIESPUNT IN DEN NACHT. BAROMETERSTAND Vorige stand 767 m.M. Stand van heden 763 m.M. Neiging achteruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Groote Houtstraat 37, Haarlem Prijsverlaging Kleeding naar maat. Bewerking uitsluitend echt kleermakers werk. Nieuwste stoffen. Keuze uit meer dan 500 van de meest moderne dessins. Costuum naar maat (Adv. Ingez. Med.) „Jong Holland snakt naar werk." Propagandavergadering te Haarlem. Het Haarlemsche Comité van Actie voor de Centrale voor Werkloozenzorg, heeft een propaganda-avond georganiseerd op Vrij dagavond 20 Maart in de Wilhelmiixakerk, Ged. Oude Gracht, waar de heer W. J. Hem mes uit Utrecht, hoofdbestuurslid van de Centrale voor Werkloozenzorg, zal spreken over „De nood der Jeugd en de kerk". Het ope ningswoord zal gesproken worden door Ds. G. J. Waardenburg. Ds. J. W. Siertsema zal een slotwoord spreken. Welwillende medewerking wordt verleend door mej. Dora Vex-meer, zang, den heer Möhringear, orgel en het Hoogexx- birk-ensemble. Deze propaganda-avond dient om meer bekendheid te geven aan de jeugdwerkkam pen, die op acht plaatsen in ons land gehou den worden en waarvoor in de week van 30 Maart tot 4 April a.s. ook te Haarlem de zoo genaamde „Jong Holland snakt naar werk"- collecte wordt gehouden. HET JUBILEUM DER FIRMA HÖMMEN. Zooals gemeld bestaat de zaak in dames- stoffen van de firma Hommen en Co., Ane- gang 38 en 40 alhier, heden 40 jaar. Door de tijdsomstandigheden had geen of- ficieele feestviering plaats, maar toch kwamen des morgens reeds vele telegrammen, brieven en bloemstukken in. Velen kwamen ook per soonlijk gelukwenschen. Hierbij was het be stuur van de Anegangvereeniging, waarvan de voorzitter, de heer D. J. van Ellinckhuijsen, een waardeerende toespraak hield. PROPAGANDA-FILMAVOND DER V. D. J. O. Als slot van een groote propaganda-actie van de afdeeling Haarleua der Vrijzhanig De mocratische Jongeren Organisatie wordt Zon dag 22 Maart a.s. ixx de bovenzaal vaia Café- Restaurant Brinknxaxxxx op de Groote Markt een propaganda-filmavond gehouden. Als sprekers zullen daar optreden de heeren J. C. Deering, secretaris-penningmeester van het hoofdbestuur en leeraar M.O. te Utrecht (vroe ger te Haarlem) met het onderwerp: „Vrijheid, gelijkheid en broederschap" en Dr. A. J. van Leusen, lid van de Provinciale Statten van Noordholland, te Velsen, met het onderwerp: „De overwinning der Jeugd". Verder zullen enkele smalfilms vertoond worden, waaronder de film „V. D. J. O. flitsen", kamp- en landdagfilm der organisatie, opge nomen door Ko Nieuwenhuijzen te Hilversum. Tenslotte zal mej. A. van Aken enkele liederen zingen. Na afloop van dit programma blijven de aanwezigen nog eenigen tijd gezellig bijeen. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in M a a r t nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Drie straffen van zes maanden met aftrek geëischt. Vier IJmuidenaren zijn in den nacht van 5 op 6 Januari binnengedrongen in een café aan het Stationsplein te Velsen, waar een woi'stelgezelschap een besloten dansavond had geoi-ganiseerd. Zij hebben, als donkemannen, op woeste wijze in het café huisgehouden, met stoelen, tafels en aschbakken gegooid en zich verzet tegen agenten die hen wilden verwijderen. Ook hebben zij met een mes gestoken. Een der agenten is door de slagen, die hij daarbij heeft opgeloopen. nog steeds niet in staat te werken. Een dokter getuigde dat de toestand van dezen agent nog steeds lang nie't goed is. Een andere agent vei-klaarde dat een der verdachten eerst is verwijderd en de ander werd niet toegelaten. Een der verdachten greep zich aan den deurpost vast en riep: „Ik ben ook een bokser", waarop hij den agent bij den keel greep. Hiei-mede is de vechtpartij begonnen. Daarop vloog een tafel door de lucht, die in stukken viel. Vervolgens werd met stoelen en aschbakken gesmeten. Een andere verdachte heeft ook naar den agent gegrepen en tx-achtte zijn wapenstok te bemachtigen. Een groote tafel werd in de richting van den agent geworpen, die onder de tafel door- dook. Weer een andere verdachte sprong op het biljart en trachtte de lichtkroon van het plafond te trekken. Dit lukte echter niet. Sneden in kleeren en handen en ook in den rug van een getuige, bewezen dat ook glaswerk in het gevecht was betrokken. De eerste verdachte ontkent iets misdaan te hebben. Toen hij er kwam waren de an deren er al. zei hij. Verd. geeft toe reeds in eenige café's te zijn geweest en niet geheel nuchter te zijn geweest. De tweede verdachte zegt er haast niet te kunnen uitkomen, omdat hij het „schanda lig" vond. Hij was eerst in de zaal van het dansgezelschap geweest, doch daai-na werd hem te kennen gegeven dat hij niet toege laten kon worden, waarop hij. weer naar het café is gegaan, dat voor de danszaal ligt. Van een vechtpartij, waaraan hij zelf zou hebben deelgenomen, kan hij zich niets her inneren. De derde verdachte zegt zich van geen kwaad bewust te zijn. Hij had een agent van politie nog een hand gegeven en vriendelijk met hem gesproken. De agent van politie me'ent dat van „hand jes geven" geen sprake isOok kan deze getuige zich niet herinneren, dat de ver dachte door iemand met een biljart-queue is bedreigd. De president meent dat de hand van een bokser wel eens iets harder kan drukken dan van een ander, waarop de verdachte nu zegt „heelemaal geen bokser te zijn" en dat ook niet. gezegd te hebben. Mr. J. H. C. Slotemaker verdedigde een verdachte en meende dat dezen man niets anders ten laste kan worden gelegd, dan dat hij op het biljart is gesprongen en aan de lichtkroon heeft gerukt. De agent van politie verklaart nu ter zit ting dat de man bovendien met stoelen heeft .geworpen.' De caféhouder heeft niet gezien dat de verdachten toegang wenschtexx tot de dans-, zaal. De president vroeg hem of de bewering van een der verdachten, dat de herrie is begon nen door dat de getuige den verdachte een slag met een queue heeft gegeven, waar was. Den nadruk legde de president er op, of dit het begin van de rxizie was, in het andere geval vond hij begrijpelijk dat de man de politie op deze wijze heeft willen assisteeren. De getuige zei, dat hij in het geheel niet heeft geslagen. De ruzie begon voor hem zoo onverwacht, dat hij nauwelijks gelegenheid had zich voor de eerste slagen te bergen. Daarna heeft hij enkele belangrijke din~gen waargenomen, o.a. zag hij wie de tafel door de lucht heeft gegooid. Deze getuige heeft ook een wond in den rug opgeloopen. Of dit door glas is gebeurd of door een mes, weet hij niet. Hij heeft niet eens gemerkt dat hij was gewoxxd. "Waar schijnlijk was dit het gevolg van het feit dat de getuige door de glazen deur van het café is gedrukt. Het glas van de deur was ver nield en de dokter heeft uit den rugwond glasstukken verwij derd. Een cafébezoeker getuigt dat twee ver dachten met hun vrouwen aan een tafeltje zaten. Aan een andere tafel zaten de twee anderen. Deze getuige heeft eexi der ver dachten hooren zeggen: „We zullen grijpen". Dit was het gevolg van de ontstemming over het feit dat hij niet in de danszaal wex-d toegelaten. Getuige heeft de ruzie) zien aankomen en is bijtijds verdwenen. De controleur der kaartjes heeft twee ver dachten den toegang geweigerd. Zij zijn toen weggegaan doch kwamen even later weer in het café. Hoe de ruzie is ontstaan, weet hij niet. Wel heeft hij zien slaan. De feestleider, die zeer hardhoorend is, moest ook getuigen. „Of er een feest was geweest", vroeg de president. „Feest?zeide getuige. 't Feest werd daarna een vechtpartij. De getuige kwam in gevecht met een verdachte. „U bent ook worstelaar?" vroeg de presi dent. Toen dit bevestigd werd, meende de president dat de verdachte toen nog niet gelukkig was. Ook wist hij zelf niet of hij met een stoel werd bedreigd. „Als je worstelt, kijk je niet links en rechts". De verdachte zegt dat hij zich zou schamen zoo'n man aan te pakken. „Je moet toch maar weten dat hij een worstelaar is!" De getuige kent den verdachte niet. De laatste gelooft dat niet. Als iemand mij in Amsterdam ziet, weet-ïe zóó, dat ik van Vel sen kom. „Dat kan ik niet", zei de president. „Maar u komt ook niet van Velsen", ant woordde de verdachte. Een der rechters vroeg nog of de getuige stoelen heeft hooren vallen, hetgeen een wel ovei-bodige vraag was, daar de getuige haast niets kan hooren. Een worstelaar heeft van een onbekende een slag met een stuk hout in den nek ge kregen en viel voorover. De zoon van den feestleider heeft zijn va der bewogen den verdachte maar los te la ten, waarna de getuige den verdachte op een stoel heeft geholpen, omdat deze „zijn portie al had gehad", zooals de president het noemde. De voorzitter van de worstelclub heeft ook een klap gekregen, 't Ging zoo snel, dat hij zich niet heeft kunnen vei"dedigen. De verdachte zegt niet geslagen te hebben, omdat hij... heelemaal niet gevochten heeft en slechts heeft gekeken. De vrouw van een der verdachten zegt dat haar man tegen den agent heeft gezegd: „Wij gaan weg. Jullie doen ook je plicht". Zij zegt dat haar man 't eexost werd ge slagen en toen onder het bloed zat. „Ja. ja, er was heel wat te zien", zei de president. Verder kan zij niets getuigen. De vrouw van een anderen verdachte weet niet precies hoe een en ander in zijn werk is gegaan. Requisitoir. Aan het begin van zijn requisitoir zei de officier van justitie een wijziging in de dag vaarding te- willen aanbrengen. De verdediger, Mr. Slotemaker, maakte bezwaar tegen de wijziging, die over het ruk ken aan de lichtkroon ging. De rechtbank liet de aanvulling wel toe. De officier zei dat het lastig is het ge- beurde te reconstrueeren. Als bovendien de lichtkroon naar beneden zou zijn getrokken, zou het heelemaal „een negergevecht bij stik- donkeren nacht zijn geworden.,.." zei hij. Hij eischte tegen een verdachte vrijspraak, omdat niets bewezen kon worden. Tegen de anderen was de eischgezien de groote verwoestingen en ook de ernstige wonden, vooral den agent toegebracht, zes maanden met aftrek ieder. Daarna was het woord aan de verdedigers, Mrs. L. Vorstman, J. H. C. Slotemaker en A. C. F. Hendrikse. Tentoonstelling Huisvlijt- cursussen voor werkloozen. HEEMSTEDE, Donderdag. Weer, en nu al voor de 6e maal zijn de deu ren van het R.K. Vereenigingsgebouw vandaag geopend van een tentoonstelling van werk stukken, die dezen winter door de werkloozen op de cursussen, georganiseerd door het alge meen comité tot ontwikkeling eia ontspaxining voor de werkloozen, zijn vervaardigd en van schriften en teekeningen van den electro- technischen cursus. Hedenochtend waren in een der zalen aan wezig behalve het comité tot ontwikkeling en ontspanning der werkloozen, de leerai*en der cursussen, de heeren J. B. Rooijers, L. Kennis en H. E. Robbemond, de leiders van den huis- vlijtcursus de heeren L. Attema en W. Bulten, burgemeester Jhr. J. P. W. v. Doorn, wethou- der~Jhr. A. v. d. Poll, (wethouder Dr. Droog was vei-hinderd), de gem. secretaris de heer N. Vos, pastoor C. v. Mierlo, de directeur van Openbare Werken den heer J. Schelling, ver schillende raadsleden, de heer J. Vader, direc teur van den gemeentelijken dienst der werk loosheidsbestrijding en den heer Jansen, ambtenaar beroepskeuze, beiden uit Haarlem, en vrijwel alle cursisten. De voorzitter van het Algemeen Comité, de heer C. A. M. Jonckbloedt zeide in zijn ope- ningswooi'd dat het bestuur tevrederx is over wat op de cursussen dezen winter is tot stand gebracht. Dan bracht spr." allereerst aan allen die het comité financieel gesteund hebben, vooral. B. en W. en dexx Raad exa de velen die op aaxidere wijze geholpen hebben. Spr. dankte ook dexx burgemeester die zich weer beschik baar heeft gesteld de tentoonstelling te openen en de andere aanwezigen die door hun aanawezigheid hier, toonexx belang te stollen in het werk van Comité exa werkloozen. De voorzitter gaf vervolgens een uitvoerig verslag der werkzaamheden over de afge- loopen winter. Voor den cursus houtbewerking bestond de meeste animo, want niet minder dan 56 per sonen lieten zich daarvoor inschrijven bexxe- vens 18 voor de koperbewerking en 14 voor de elecfcro-techniek-cursus. Hulde breixgt spr. aan de leiders, de heeren L. Attema exa dexa heer W. Bulten, en de leera ren de heerexx Kennis, Rooijers en Robbemont, die kans hebberx gezien de werkloozen niet al- leeix prettig bezig te houden, maar hen ook in staat hebben gesteld iets te vervaardigen waartoe zij zichzelf nooit in staat geacht had den en waar vaxx de bewijzen staan opgesteld in de groote zaal. Dat de cursussen een goe- dexx naam hadden bleek al ras door de toe name der cursisten, welk getal al spoedig tot 94 was gestegen, waarvan er later wel weer wat afvielen, ixxaar trots de verhindering van velen door werkzaamheden aan de werkver schaffing e.d. was het aantal bezoekexx toch nog 1296. Vervolgens geeft het verslag een beeld vaxx wat vervaardigd is: een groot aantal meubelen enz. Totaal 30 werkstukken benevens eeixige kleinere artikelen. Hulde bracht spr. voor de prettige geest en den goeden kameraadschappelïjken omgang onder de cux-sisten exa aan de heeren Bulten en Attema voor hun belangelooze vrijwillige hulp, beide heerexx ontvingen een souvenir een uit koper gedreven sigarenkist. Hoewel de deelneming aan den electrotech- nischen cursus xaeit zoo groot was, is deze toch, onder leiding van den heer H. E. Robbe mond eeix succes geworden. De heer Kuipers verdient dank voor het gra tis beschikbaar stellen vaxx de nuttige en kostbare instrunxeixten voor de proefnemingen, en het kerkbestuur voor het egbouw. De burgemeester Jhr. J. P. W. vaxx Doorn, sprak hierna de openingsrede uit. Het gemeentebestuur heeft groote zorgen aldus spr. en tracht alles te doexx om wat licht en voorspoed te brengen, nxaar kaxx niet ver hinderen wat zoo algemeexx is. Spr. dankte den heer Jonckbloedt voor zijn bijzonderen ijver. Na eexx dankwoord tot de wex'kloozen, die getoond hebben zoo juist te zien het werk van het comité exx daardoor zich blijven oefe- nexx ixx den arbeid om straks als de toestand mocht verbeterexx, weer paraat te zijn en den wensch, dat de toestand zich gunstig moge ontwikkelexx, verklaarde de burgemeester de tentoonstelling voor geopend Na dit meer officieele gedeelte werden de aanwezigen uitgenoodigd tot bezichtiging der tentoonstelling. Exx de groote zaal, waaraan ook het ruime tooneel is toegevoegd, bixxnen- komeixd, voelt men zich als in een groot meubelmagazijn. Laxxgs de wanden zijn aardige boxen ge plaatst, waarin de meubelen zijn opgesteld. De wandeix zijn versierd met door enkele cur- sistexx geschilderde x-eproducties van werken van beroemde schilders. Wij raden dan ook allen aaxx, een kijkje te gaaxx nemen. De tentoonstelling is tot Zon dag gratis te bezichtigen, op Vrijdag en Zatex-- dag van 10—5 uur en Zondag van 12 tot 5 uur. De Heemstoedsche radio-centx-ale zorgt geheel belangeloos voor wat muzikale af leiding

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2