Ingrijpende reorganisatie bij spoorwegen op handen. H Haagsch Allerlei. Spaansche miniaturen. Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT OE IK GROEIDE DONDERDAG 19 MAART 1936 HAARLE M'S DAGBLAD 3 EERSTE KAMER. Waterstaat er door. Staatsrecht in de practijk. DEN HAAG Woensdag. Aanschouwelijk onderwijs kan z'n nut. maar ook wel eens nadeelen hebben. Dit laatste was vandaag het geval, toen tijdens een o zoo saai en oninteressant debat over de begrooting van Waterstaat een aantal studenten van de Rot- terdamsche handelshoogeschool onder leiding van hun hoogleeraar in het staatsrecht Prof. Mr. C. W. de Vries, op de gereserveerde tribune onzen Senaat aan het werk zagen en hoorden. De jongelui, die intusschen een welbesteden dag van staatsrecht in de praktijk in het Haagje doorbrachten, waarvoor hun geestelijke èn geestige leider alle hulde verdient van ochtend maakten zij b.v. een stukje levend ad ministratief recht mee, toen ze de behandeling van een bestuursge- schil voor de betreffen de afdeeling van den Raad van State bij woonden hebben natuurlijk van dit uit stapje genoten. Wie zou dat niet doen, wanneer hij als student „werkt" door op een heerlijken voorjaarsdag een uit stapje te maken naar Nederland's bekoorlijke Residentie, in gezel schap van bekoorlijke Ter Haar meisjes-collega's en met een zoo joyeus man als de werkelijk van alle deftigheid gespeende prof., die jong blijft en is met de jongeren. Menige senator, bekend aan den Maasstedelijken staatsrecht-hoog leeraar, zag zich hartelijk door hem toege zwaaid. En zijn Utrechtsche vak- en ambtge noot wilde onmiddellijk 'den Rotterdamschen studenten bewijzen, dat het professoraat geen beletsel is om in de Eerste Kamer te praten over West-Brabantsche waterstaatswerken. Wat zou de heer de Savornin Lohman op z'n neus hebben gekeken, als hij ontdekt had, wat ondergeteekende gewaar werd, toen hij een van Prof. de Vries' volgelingen op het pad der wetenschap eventjes omtrent haar gewaarwor dingen in 's lands vergaderzaal „interviewde". Deze jeugdige studente vond het wat echt, dat zij niet alleen een echten Minister gezien maar ook gehoord had minister v. Lidth de Jeude, die op de niet zeer belangrijke speeches over zi,jn begrooting antwoordde en toen ik haar vroeg, wat ze er dan wel van zei, dat ze bo vendien nog een anderen echten prof. in 't staatsrecht, daar beneden had kunnen aan- hooren, bukte het meiske voor dit examen want haar was onbe- kend, dat mijnheer Lohman ook nog aan staatsrecht en aan 'n hoogleeraarschap in dat vak deed! Enfin, de meisjes-studenten in Rotterdam hebben een lustrum achter den rug, bovendien speelt het „slachtoffer van mijn interview" een rol in een voor het corps op te voeren tooneel- stuk (dat heb ik alle maal in 't zeer snelle Prof. Lohman. interview vernomen en nog veel meer, doch daarover verplicht mijn beroepsgeheim mij te zwijgen), alles dus verontschuldigingen voor deze leemte in haar wetenschappelijke kennis. De lezer zal uit dit relaas wel begrepen heb ben, dat het studieuse bezoek in de Eerste Kamer heden een o zoo welkome afleiding verschafte. Want de beraadslagingen hadden werkelijk niets boeiends. En dat was dan ook het eenige jammere van en het eenige nadeel verbonden aan dit uurtje college-in-de-prak- tijk. Van heel 't debat over de Waterstaatsbe- grooting zij slechts aangestipt, dat er bij de spoorwegen een ingrijpende reorganisatie op handen is en dat Minister v. Lidth de Jeude de Kamer verzekerde, dat zijn Secretaris- Generaal van diens presidium van- het college van commissarissen der Spoorwegen geen last heeft, wat 'betreft de door hem op 't Departement tegenover andere verkeers- takken in acht te nemen onpartijdigheid. Jarenlang bestaat reeds deze combinatie; waar de bedoelde functionaris spoedig met pensioen gaat, zou 't bovendien al heel grie vend zijn hieraan thans op eenmaal een einde te maken. De beraadslagingen over het Verkeersfonds gaven aanleiding tot verschillende uitstapjes. De heer Kolff (c.-h.) vertoefde op de Linge- brug te Geldei-malsen, die z.i. dringend ver betering behoeft, wat de heer Gelderman Koffie-invoer wordt gecontingenteerd. Voor den tijd van drie maanden. Doel is: steun verleenen aan de Indische koffiecultuur. In de Staatscourant van 18 dezer is een Kon. Besluit verschenen, waar bij de invoer van koffie in Nederland voor den tijd van drie maanden wordt gecontingenteerd, zulks op basis der gemiddelde invoeren van 1935. Van officieele zijde deelt men mede, dat het een tijdelijken maatregel geldt, welke verband houdt met de plannen tot steunverleening aan de Indische koffiecultuur, welke thans met mr. G. H. C. Hart, directeur van Econo mische Zaken, tijdens zijn verblijf in Neder land worden besproken. Het is niet uitgesloten, dat deze contingen- teering aanvankelijk eenig ongerief voor den handel met zich zal brengen; dit zal echter van zeer korten duur zijn, terwijl verwacht kan worden, dat de contingenteering zelve binnen betrekkelijk korten tijd kan worden opgeheven. De contingenteering geldt voor het tijdvak van 19 Maart tot 18 Juni. In verband met bovenstaande mededeeling vestigen wij de aandacht op een artikel over de koffiekwestie van de hand van onzen medewerker Jhr. dr. J. C. Mollerus, elders in dit nummer opgenomen. (lib.) van de bruggen in Drenthe zeide. De heer Ter Haar (c.-h.) bleef dichter bij huis, toen hij aandrong op het inhalen van den achterstand in wegenverbetering in het Westen en het Centrum van het land. Vooral pleitte' hij voor meer spoed t.a.v. den weg Den HaagUtrecht, terwijl hij voorts den Mi nister aanbeval krachtdadiger op te treden tegen het tollen-euvel. Alle fietsen moeten volgens dezen senator een rood achterlicht hebben en verder bepleitte hij o.m. uniform verkeersonderwijs op de scholen. Nadat Mr. Jansen (R.-K.) betoogd had. dat men ons niet moet diets maken, dat de Duit- sche spoorwegen met winst zouden werken deze lijden in werkelijkheid verliezen, maar dank zij boekhoudkundige trucs wor den die in winsten omgezet zette hij in aansluiting hiervan uiteen, dat de spoorweg tekorten ten onzent geenszins een gevolg zijn van ondoelmatig beheer. Men moet deze toeschrijven aan allerlei factoren, die nie mand kan beheerschen, b.v. factoren van internationalen aard. Als de situatie lang zamerhand verbetert, mag men reeds in ze keren zin tevreden zijn. Om "t zoover te bren gen zal o.m. coördinatie en vermindering der kapitaallasten noodig zijn. Nog een Limburger, de nat.-soc. d'Ansem- bourg, voerde het woord. Volgens hem zijn 't autoverkeer en de binnenscheepvaart bij de belangen der spoorwegen ten achter ge steld. Vrij vroeg was 't nog, toen de voorzitter de vergadering verdaagde en zoowel Kamer leden als gehoor Buitenhof- en Vijverberg- waarts wandelend, nog volop konden genie ten van het vroolijke opwekkende voorjaars zonnetje. E. v. R. Simplex-fabrieken zijn uitgebreid. Verheugend teeken van activiteit. Het is steeds een verheugend teeken, wan neer een onzer Nederlandsche industrieën op de een of andere wijze blijk geeft van ver hoogde capaciteit. Dit keer is het de N.V. Simplex Machine- en Rijwielfabrieken te Amsterdam, die door de vergrooting van haar fabriek van zich doet spreken. De Simplex bestond al eenige jaren in Utrecht, toen juist 40 jaar geleden, de fabriek aan de Overtoom te Amsterdam werd gebouwd. De productie der Simplex-rijwielen is uitge breid. Daardoor is men genoodzaakt geweest den loop der bewerkingen van het product te verleggen en daarbij aansluitende uitbreiding te geven aan de magazijnen en kantoren, door een nieuwen bouw. De diepte van de fabriek is nu ongeveer 130 M. de facade-breedte 30 M. de hoogte gedeel telijk 3, 4 tot 6 verdiepingen toe. Moderne fabrieken worden niet meer gelijk vloers gebouwd. De gang van de bewerking der goederen en het toezicht is practischer in een fabriek met verdiepingen en liften, dan op den beganen grond. Aan de Simplex zijn derhalve drie liften in gebruik. De totale oppervlakte van werkplaatsen, Den Haag en de kunst. Den Haag en ,,de tuin". Den Haag en de dieren. Men kan van ons goede den Haag véél goede dingen zeggen, maar dat de Hagenaar zooals hij als grootste gemeene deeler van het inwonerdom der residentie van de Witte naar huis reilt en zeilt het voorbeeld is van vooruitstrevendheid in zaken van kunst en schoonheidNeen, dat kan men van hem moeilijk beweren. Vandaar dat „het nieuwe bouwen" in onze goede stad weinig in toepas sing is gebracht en dat we aan moderne ar chitectuur weinig bijzonders kunnen toonen. Het zijn allemaal knusse huisjes, heele en halve villatjes, die hier ten allen kant ver rijzen, flat- en portiekwoningen van inge nieuze comfort en waarin met de ruimte wel eens zóó gewoekerd wordt, dat daarvan ander zijds het gemak wel eens schade ondervindt. Zoo kunt ge hier nu huizen te kust en te keur krijgen met centrale verwarming, ingebouwde baden, parketvloeren en zelfs frigidaires in de keuken en tegen voor al dat comfort wer kelijk zéér schappelijke prijzen, doch waarin anderzijds zóó weinig ruimte is, dat uw ver huizers zich achter de ooren krabben wan neer ze een piano naar binnen moeten bren gen, zóó nauw is de voordeur, zóó weinig ruimte heeft de gang. En als we dan al eens echt modern, echt wijd en ruim óók gaan bouwen, zooals Berlage dat voor ons deed met zijn prachtige witte, rechtlijnige, in zijn vij vers zich spiegelende gemeentemuseum, dan krijgen de bewonderaars van dit bouwwerk den wind van voren, dan hebt ge, als eerlijke genieter van dit zakelijke, logische lijnenspel van kubussen en platformen het verwijt te in- casseeren, dat dit nu precies een wasscherij of een fabriek is, maar geen museum. Néé, dan het Vredespaleis Ik geloof dat de groote massa overal wel conservatief is in haar aesthetisch oordeel, maar wat in den Haag telkens opvalt is het feit dat de niet-conservatieven zoo bijzonder gering in aantal zijn, dat er zoo weinigen zijn, die zich de moeite geven, terwille van hun schoonheidsovertuiging, te vechten dwars te gen het „gezonde verstand" en de „gevestigde meening" in. Daar hebt ge nu weer die affaire van het- Toorop-gedenkteeken, die ons bezig houdt. Raedeker heeft het monument ge maakt: een hooge slanke zuil, waarop drie koppen: de satyrische van Toorop zelve en rechts en links van hem de Verpersonifieerde Inspiratie en de mensch-geworden muze. Men vindt dit monument leelijk. Men wil het niet tot openbare „aanfluiting" hebben. En de ge- incarneerde „men", dat is onze Haagsche gemeenteraad, die moet uitmaken waar Rae- dekers werk geplaatst zal worden. Met allen peyiedecicmdsdwlandfmsta i doos 20 ct.-tube 40 en 60 ct. 1 (Adv. Ingez. Med.) nuttige magazijn ruimte en kantoor is onge veer 6000 M2. Er staan 190 machines in bedrijf, aangedreven door 54 eïectromotoren met een jaarlijksch verbruik van 250.000 K.W.U. De gang der bewerking begint in de maga zijnen van onbewerkt materiaal, stroomt naar de achterfabriek, gaat daar in een lift om hoog en komt weer naar de vóórfabriek, gaat daar in de pas gebouwde magazijnen of daalt per lift in de expeditieruimte, die op gelijke hoogte ligt als de laadvloeren van de vracht automobielen. Belangrijke werkplaatsen zijn o.a. de draaie rij en de emailleer-inrichting. In de draaierij worden de assen, conen, na ven, moeren, tot de kleinste schroefjes toe, op 25 automatisch werkende machines gemaakt. De Simplex kan de grootste productie met eigen fabriek aan, met eigen machines. Onder de automatische draaibanken is de Acme Gridley machine, die wielnaven maakt in één minuut uit den massieven stang. De machine wordt aangedreven door een motor van 25 P.K. Verder zijn er twee automatische persen van 20.000 resp. 150.000 K.G. drukvermogen, die de deelen uit plaat vervaardigen, zooals de nip pelplaatjes, kroonplaten, trommels van de Simplex' trommeiremmen, enz. De frames, vorken, enz. ondergaan een pro cédé, waarbij ten eerste de roest wordt opge lost, speciaal nuttig voor de onzichtbare roest. Ten tweede wordt de huid van de stalen dee len hierbij chemisch aangegrepen tot een on- roestbaar oppervlak. Nu worden de deelen in een lakbad gedompeld en daarna in een oven van 240 gr. C. gereden Dit is een continu bedrijf van twee ovens, waaruit iedere 7 Vz mi nuut een kar vol frames, of vorken of spat- schermen, enz. wordt in en uit gereden. Het kopje-onder in het lak, gevolgd door een tocht door den heeten oven, herhaalt zich een paar maal. Dan gaan de karretjes per lift naar de biezerij. De Simplex-fabriek maakt rijwielen en als de voornaamste bijzonderheden het cycloïde rijwiel en de Simplex trommelnaaf. Verder worden gemaakt lichte motoren, transport driewielers, met en zonder motor. Weinig be kend bij het publiek is de speciale afdeeling van spoorr ij wielen en railauto's; deze machi nes. die dienen voor inspectie en licht trans port, werden geleverd aan alle spoorwegen in Nederland en Ned. Indië, aan de Japansche en de Sovjet-Spoorwegen, in Zuid-Amerika en in honderdtallen aan plantages en ondernemin gen in Ned. Indië. Deze tak van bedrijf van Simplex is door de crisis tijdelijk zeer ingekrompen, doch de directie ziet de laatste dagen weer orders, die zij als zwaluwen begroet. RIJKSSTRAATWEG 16 haarlem-w. telef. 1 g 7 2 6 t V. met S"antie, pijn- vanax J *J«J« ioos trekken inbegr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 1—4 uur. Zater. 9—12 uur. Avondspreekuren Dinsd., Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) lllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllilllllillillliilillllllllllllllllill'l'llllllllll'l^lllllllHllli1! eerbied voor alle andere goede hoedanigheden van onzen Haagschen gemeenteraadmaal ais gepatenteerde kunstbeoordeelaars, neen, zóó heb ik die dames en heeren nooit gezien. En tóch z ij n ze dat in feite. En ondanks her haalde uitingen van Toorop's dochter, de schilderes, en ondanks de publicaties van beeldende-kunst-critici der Haagsche bladen, verzet een groot gedeelte onzer vroedschap zich tegen het monument, en heeft het voor- loopig een héél bescheiden plaatsje gekregen in den museumtuin. Maar vroeg of laat zal de gemeenteraad moeten beslissen, vroeg of laat zullen de vroeden moeten uitmaken of het beeld opgeborgen zal blijven in dien achter- afschen tuin of dat het den volke den lof van een zijner grootste kunstenaars, vertolkt door een anderen voortreffelijken kunstenaar, zal vertolken op een plaats hun beiden waar dig. Ik vrees met grooten vreeze Een andere kwestie die ons in den Haag be zig houdt is de vraag of onze Dierentuin zal worden overgenomen door de gemeente. Het lijkt er véél op, al is er nog geen beslissing over genomen. Ik zal u niet bezig houden met die aangelegenheid, die den niet-Hagenaars weinig belang zal inboezemen, doch ik neem deze gelegenheid der actualiteit te baat. om een enkel woord over dien tuin te schrijven. Met de Amsterdamsche Artis is hij in geen enkel opzicht te vergelijken. Wat zijn levende have noch wat zijn oppervlakte betreft. Het is maar een héél klein dierentuintje, dat érg trotsch is op z'n kleine olifantje, zijn apen en kakatoes. al is er de laatste jaren, onder het huiidge bewind van den diricteur Graaf van Bylandt véél verbeterd en uitgebreid op ieder gebied. De tuin als tuin speelt geen groote rol in ons Haagsche leven en ik ben er van over tuigd, dat héél wat Hagenaars er nooit een voet gezet hebben. Meer niet dan wél. Maar het gebouw in den tuin vervult wél een rol. 't Heeft een van onze grootste zalen en die wordt voor allerlei doeleinden gebruikt. Den éénen dag is er een politieke vergadering, den anderen een honden-, katten-, kanarie- of kippententoonstelling; dan is er weer de Beurs van de Dameskroniek, dan een tooneel- voorstellin en dan een bal. Tegenwoordig worden 's zomers in den tuin bals-champètre gegeven, die een echt-provin- ciaalschen, oer-burgerlijken en des te gezel liger sfeer ademen en de concerten, vooral de marsc h-concerten van onzen kranigen Ko ninklijken Militaire Kapel, hebben er groote toeloop, En dan is er nog ons Voorjaarsfeest, poging-tot-kermis, voor allen die de échte ker- nissen kennen en dus: liefhebben, een vrij er barmelijke vertooning zonder smaak of kleur. Een soort veredeling-in-het-Haagsche die elke échte kermissfeer doodt. Maai- overigens: ik kan u van harte gaarne aanraden onzen Die rentuin eens met een bezoek te vereeren. Ge stapt in Haarlem op de Blauwe Tram en vlak voor den tuin stapt ge uit. Ge kunt dan genie ten van een heerlijk rustig plekje met prach tige bloemen en mooie beplantingen en wan- Alicante, het type van een zuidelijke stad. (Van een bijzondere correspondent.) Hooge, kale. gele rotsbergen, fel door de zon beschenen, die zich in hef diep blauwgroene, rustige water van de Midaellandsche zee spiegelen, vormen de haast sprookjesachtige omgeving van de echt zuidelijke, lieftallige Spaansche stad Alicante. De vreemdeling uit het ruwe Noorden wordt als het ware betoo- verd door den warmen adem en den vloed van charme, die de plaats uitstroomt. Lichte, lachende zon onder een wolkenloozen he mel. hooge wuivende dadelpalmen langs een bonte, drukke haven en daaronder een vroo lijke, kleurig gekleede menigte zijn de eerste indrukken, die hij ervan ontvangt, en vlug wordt hij door de sfeer van opgeruimde zui delijke zorgeloosheid, die men overal elders tevergeefs zoekt, meegesleurd. Voor hij het weet. zit hij met een troep luidruchtige, warm bloedige Spanjaarden voor een der talrijke café s, drinkt „café-leche". rookt slechte, zelf gedraaide cigaretten. praat en lacht en kijkt met nieuwsgierige bewondering naar de mooie rasechte vrouwen met haar edelen tred en haar koninklijke houding, die zelf wel weten, dat haar fijne zwarte sluiers prachtig bij het volle, glanzende haar en de warme, don kere oogen passen. Tegen den middagtijd wandelt alles langs de haven, die hier totaal het vuilige, haastige, ongezellige en uitsluitend zakelijke aspect van elders mist. Men krijgt een indruk van breed heid, helderheid en orde. Groote, blanke sche pen met vreemde namen, breede aflaadplaat- sen, keurige tolhuisjes en talrijke kleinere booten inviteeren ons alles van dichtbij te komen bekijken, om daarna tot de groote pal- menallée aan het andere einde terug te kee- ren en naar de muziek te luisteren. En, terwijl wij onder de dadelpalmen schaduw zoeken, speelt een heerlijke koele zeewind om ons heen, die de warmte verbiedt tot hitte te wor den en vermengen zich de vroolijke klanken van het blaasorkest met de opgewekte stem men van onze omgeving, die in hoofdzaak uit jonge menschen schijnt te bestaan. Het is inderdaad het trefpunt van den dag voor de jongelui uit de betere families met hun meis jes en menig elegant paartje, waarvan de jon gen innig fluistert en het meisje helder lacht, wandelt met langzame schreden voorbij. En de vreemdeling zit als betooverd op een bank en denkt, dat alles een droom is. Kort na den middag heerscht er diepe rust, want iedere, echte Spanjaard houdt van een goede „siësta". Eerst om een uur of 4—5 kan men op de groote bureaux weer terecht en begint het weer drukker in de straten te wor den. Maar tegen den avond, als het koeler wordt, speelt het geheele leven zich buiten af. Onder den schijn van de heldere, electrische lampen wordt de bonte, zuidelijke stad nog fantastischer en sprookjesachtiger dan tevo ren, werken de palmen nog afrikaanscher, de menschen nog vroolijker en de vrouwen nog aantrekkelijker. En toch verlaten wij gaarne de drukke lachende menigte in de helder verlichte hoofd straten met hun groote magazijnen en gaan nog eens naar de haven, waar talrijke sterren zich in het nu donkere water spiegelen en de heerlijke koele lucht als balsem aandoet. En met den blik op de eindelooze water vlakte droomen wij van verre landen en ne men afscheid van het stukje paradijs: Alicante. Uit Haarlem's Dagblad van 1886. neer ge de kwaliteit kunt waardeeren boven de kwantiteit zult ge ook aan de dieren veel genoegen beleven. Overigens: voor dierenminnaars biedt den Haag gelegenheid tot uiting van hun liefde te over. Wanneer de meeuwen boven den Hof vijver scheren, krijschend en met wijden witten wiekslag, staan daar altijd aan den water- rand van die brave menschen die, iederen dag weerom, broodkruimels komen werpen naar die blanke vogels, die ze in de vlucht wègsnap- pen. De duiven op het Binnenhof, de eenden in het Bosch en in de Boschjes, de zwanen in het Westbroekpark, ze hebben allemaal hun vaste vrienden, die geen dag overslaan, zo mer en winter, om hun dieren voedsel te bren gen. Het is dikwijls werkelijk ontroerend om te zien hoe ernstig, hoe vol liefde en gene genheid, zoo'n oud Haagsch dametje of zoo'n, 'n beetje kaal en armelijk Haagsch meneertje, dien plicht opvat. Ze gaan. altijd op hetzelfde uur, naar hun vaste plaatsje, een trommeltje of een krant met hun goede gaven onder den arm en deelen rijkelijk uit van de resten van hun eigen dikwijls weinig-rijkelijk maal, die kleine, goede menschjes, voor wie die bezigheid dikwijls een even belangrijk hoogte punt van den langen dag is, als voor de die ren die hen kennen die op hun komst wachten met onfeilbaar instinct. En tenslotte zijn daar nog de herten uit den Hertenkamp. Vooral als het voorjaar komt en de jonge hertjes achter mama aan over de groote, groene vlakte huppelen is het een ongekend, boeiend genot, daar een oogen blikje te staan en te kijken. Bij den ingang van het Haagsche Bosch, vlak bij het drukke verkeerspunt waar Wassenaar, Scheveningen Voorburg en de City elkaar ontmoeten in on afgebroken hoorn-gehuil en remmen-geknars is daar dit tafereel van groote, innige rust en natuurlijke charmante sierlijkheid. En ik verzeker u, 't zijn niet alleen de slenteraars en moeders met baby's in 't zonnetje, die er van genieten. Op een paar pas afstand staat het strenge en grijze gebouw van de recht bank en menige hoogedelgestrenge, menige edelachtbare heer maakt even tusschen de hoogst-ernstige bedrijven van zijn hoogst- belangrijke dagtaak door een wandelingetje naar de herten om zich te verlustigen in het spel van de zachte lichamen op vier teere pootjes, om te genieten van den aanblik, wan neer er zoo een tien of twintig in galop over de grasvlakte vliegen. Ministers en staatsra den, kamerleden en hof dignitarissen zijn daar. aan den rand van de Hertenkamp, kin deren met de kinderen. Het is daar, bij de dieren, bij de herten, de eenden, de meeuwen en de zwanen dat den Haag zich 't natuurlijkst en het aardigst toont. Het is op zoo'n vroeg-voorjaarschen dag wanneer de Haagsche mensch voor het Haag sche dier een liefderijke vriend is, dat ge denkt: en tóch zijn ze wel aardig, die mede Hagenaars van mij Mr. E. ELIAS. Een halve eeuw geleden 19 Maart. Op een vergadering van den Studen- ten-roeibond is besloten den jaarlijk- schen studenten-roeiwedstrijd ditmaal, evenals het vorige jaar. te doen plaats hebben op het Spaame alhier. Zondag 30 Mei a.s. Behalve het hoofdnummer om de groote gouden medaiile van den Bond en het eere-diploma ..oude vier", zullen ook nu wedstrijden voor oude en jonge 2 en jonge 4 plaats hebben. Alleen voor het hoofdnummer is de deelneming verplichtend voor Njord. La ga en Triton, de drie vereenigingen welke den Bond vormen. In tegenstelling met verleden '■"■er zal ook het hoofdnummer geroeid worden met een boel van omvaart. Bo- ••enriien zal tusschen leden der 3 ver eenigingen „private matches in scullinrr v-rr^r" worden geroeid. Een groote tribune zal voor het publiek worden opgericht. VAN NUL TOT ACTEUR De brief. In de periode waarover lk nu spreek en die al een heelen tijd achter mij ligt bin nenkort jubileer ik voor 12''2 jaar trouwen dienst: het gironummer van den penning- meestor van het Comité zend ik u gaarne, geheel vrijblijvend, toe kwam het vaak voor dat de har .en der jonge meisjes sneller begonnen te kloppen, zoodra een bepaalde acteur op de planken verscheen. Was zijn rol tragisch, dan tipten zij met kleine zakdoek jes traantjes uit haar oogen: trad hij ln een blijspel op, dan kirde haar lach door de zaal bij elk woord dat hij sprak. En onder alle omstandigheden kon de geliefde speler er op rekenen dat het applaus uit een bepaald hoekje van de zaal maar niet wilde ophou den. Na afloop van de voorstelling stond dan een opgewonden, zenuwachtig met haar taschje spelend meisje bij den artisteningang om nog één blik op Hem te werpen en misschien een blik terug te krijgen. En als hij alléén wasdan zou zedan.... neen. dat durfde ze toch niet: naar hem toe gaan en hem zeggen, hoe ze genoten had, hoe prachtig ze 't van hem vond, dat ze alle stukken gezien had, waarin hij optrad en niet wist van welke ze het meest hield.... welke ze het meest bewónderde, wilde ze zeggen. En als dan eindelijk schreden naderden, vluchtte ze in plotselinge verlegenheid weg, naar huis en denzelfden avond laat. terwijl vader en moeder al lang sliepen, schreef ze een langen brief, waarin véél meer stond dan ze bedoelde te schrijven. Dien brief postte ze dan, na hem nog drie dagen in angst en beven in haar taschje bewaard te hebben. Er waren acteurs die zulke brieven met een onverschillig gezicht in hun kleedkamer lieten zwerven; er waren er die ze dadelijk met een minachtend gezicht verscheurden; er waren er ook die ze aan iedereen ter le zing gaven en die ze met de grootste geheim zinnigheid behandelden. Maar allemaal, zon der uitzondering, waren ze er allemachtig trotsch op. Zulke brieven deden niet slechts hulde aan hun tooneelspelerstalenten, die ze, nou ja. natuurlijk óók wel wisten te be zitten. maar evenzeer aan hun aantrekke lijk, jong uiterlijk. En op het punt van man nelijk schoon is een acteur nu eenmaal zoo ijde'l als een vrouw. Als het zijn eigen schoon is tenminste. Bovendien, hoe prettig is het niet. je te verdiepen in de vraag, welk meisje zoo'n brief zou hebben geschreven. Het handschrift wees zonder uitzondering op beschaving, het postpapier op fortuin, de stijl op frlssche, bloeiende jeugd. Zou het werkelijk dat schat tige blondje zijn dat laatst in de stalles had gezeten? 't- Was hem wel opgevallen dat ze voortdurend naar hém alleen had zitten kij ken en na afloop had een deftig heer in smoking, ongetwijfeld haar pa. haar formeel moeten voortduwen om een eind te maken aan haar applaudisseeren. Dat het dommer- tje nu ook geen adres op den brief had ge zet; durfde ze zeker niet voor thuis. Toch lief En de brief komt in het vak bij de overige tooneelherinneringen. Soms is het zacht-violette epistel aan den portier van den schouwburg afgegeven. Brief voor u gekomen, meneer. Voor mij? Oh. dank je. Onverschillig wordt het biljet in den ruimen zijzak gesto ken. Straks, tijdens de eerste acte. heeft hij tijd en is hij alleen in zijn kleedkamer. In eenzaamheid leest zoo'n brief toch prettiger. Na afloop van de voorstelling loopt hij toevallig niet door den artistenuitgang, .naar gaat voor iangs. Avond portier. Avond meneer. Plotseling bedenkt hij iets. Oh ja. dat wou ik je nog vragenwat was 't ook weer? Kom nou. Oh jadie brief van daarnet, je weet wel. is die aan jou afgegeven? Ja zeker meneer. Endoor wie? 'n Jonge dame meneer. Tja. wat zal ik zeggen Was ze blond? Blond? Ja. ja zeker meneer. Hoogblond zelfs. Knap meisje meneer. Oh juist, ja ja Dan weet ik het wel. Dus toch zij. Ais hij het niet dacht. Een arm haakt in de zijne. Wat had je met den portier te bespre ken? Oh. niets 'k Had m'n handschoenen la ten liggen. De vrouw vraagt niet verder. Daar is ze vrouw voor en actrice. PERSONALIA. Bij het in de maanden December 1935, Januari, Februari en Maart 1936 te 's-Gra- venhage gehouden examen voor het verkrij gen van certificaten als radiotelegrafist le en 2e klasse en radiotelefonist is geslaagd voor het certificaat eerste klasse de heer P W. Ree :e Haarlem. Voor het certificaat als radio telefonist de heeren G. Groen en W. den Heijer te IJmuiden.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5