THIJS IJS EN DE DIKKE HERTOG Verdere besprekingen der vier Locarnolanden. Volkenbondssancties tegen Duitschland? POKDERD A 'G 19 M A" A R T 1936 HAAREE M'S DAGEE'iD BUITENLAND Overeenstemming op drie punten. Eden en Crandi zetfen hun standpunt uiteen in den Volkenbondsraad. De bijeenkomst van de mogendheden van Locarno was in den afgeloonen nacht om twee uur geëindigd. In een officieel communiqué wordt medege deeld. dat in de bijeenkomst het ontwerp voor een algemeene overeenkomst is bestudeerd met voorbehoud op zekere punten, die een nader onderzoek eischen. De correspondent van Reuter verneemt, dat zeer belangrijke voortgang bij de besprekingen is gemaakt. Vandaag zal een nieuwe bijeenkomst van de vertegenwoordigers der mogendheden van Locarno worden gehouden om bijzonderheden te regelen. Van de zitting van het Britsche kabinet kan evenwel niets worden vastgesteld, terwijl na tuurlijk geen enkele beslissing kan worden genomen zonder de goedkeuring van de Fran- sche regeering. Men verneemt, dat Von Ribbentrop tamelijk gunstig gestemd schijnt te zijn. De vier mogendheden van Locarno hebben het ontwerp van een overeen komst bestudeerd op voorbehoud van zekere punten, die vandaag zullen worden bestudeerd. Men hoopt, dat de zitting van het Britsche kabinet en de zitting van den Volkenbondsraad zoodanig zullen kun nen worden geregeld, dat op z'n laatst Zaterdag iets definitiefs tot stand zal zijn gebracht. Men meent te weten, dat de hou ding van Flandin voldoening heeft gegeven aan de Britsche gedelegeerden en dat daarom in de laatste zitting zooveel voortgang kon worden ge maakt. Reuter verneemt, dat de overeen stemming, welke in de zitting der mogendheden van Locarno tot stand is gekomen drie punten betreft, t.w.: 1. Er zal een beroep worden gedaan op het Permanente Hof van Internatio nale Justitie in Den Haag om een be slissing te nemen nopens het Fransch- Sovjet Russisch pact; 2. Alléén een Duitsche zóne zal dede- militariseerd zijn, waar een internatio nale troepenmacht toezicht zal hou den; 3. Er zal een overeenkomst tot stand moeten komen voor de regeling der practische samenwerking tusschen de generale staven van Frankrijk en Groot Brittannië. De overeenkomst moet worden geratificeerd door de Britsche regeering en zoodra het ant woord aan de mogendheden van Locarno zal zijn medegedeeld, zal een korte bijeenkomst worden gehouden, waarna Flandin zich voor stelt per vliegtuig naar Parijs te vertrekken. Vanochtend vroeg heerschte in Fransche kringen de opvatting, dat alles thans afhangt van de houding, welke de Britsche regeering aanneemt. Frankrijk verheelde niet. dat het een goed onthaal zou bereiden aan een Fransch-Britsch bondgenootschap of militaire overeenkomst en men denkt, dat dit de richting is waarin de besprekingen zijn geleid. Italië wordt be schouwd als garandeerende mogendheid. Bovendien is het principe van de interna tionale strijdkrachten in de gedemilitariseerde zóne gedurende de periode dat onderhande lingen worden gevoerd waarschijnlijk een der onderdeelen van het besproken plan. In Britsche kringen is men voorts van mee- ning, dat hoewel belangrijke voortgang is be reikt, nog veel te doen valt. Toen de Locarno-conferentie ten einde was. bleef meer dan één onderdeel van het plan nog voor nadere bespreking over. De gedelegeerden hebben de afschriften der nog niet besproken onderwerpen medegeno men om deze nader te bestudeeren. Met betrekking tot de berichten, volgens welke het Britsche voorstel o.a. de instelling zou beoogen van een internationale zóne aan weerszijden van de Franseh-Duitsche grens, geeft men ih sommige Fransche kringen te kennen, dat hij die dit voorstel ter sprake heeft gebracht, de Fransche psychologie niet kent. Voorts verklaart men, dat geen enkele re geering bij den tegenwoordigen staat van het Fransche nationalisme, haar goedkeuring zou kunnen hechten aan eenig plan, krach tens hetwelk een gedeelte van het Fransche grondgebied onder politietoezicht van bui- tenlandsche vertegenwoordigers zou worden gesteld. In dezelfde kringen betwijfelt men even eens of Duitschland zal toestemmen in een regeling, die practisch tusschen twee groote mogendheden zonder precedent is. Afgezien nog van de moeilijkheden, die aan het voorstel verbonden zijn, in het bij zonder in verband met het feit, dat de Ma- ginot-linie zich hier en daar op bijna 500 me ter, nergens echter verder dan 8 kilometers van de grens verwijderd bevindt, zullen de bezwaren van psychologischen aard waar schijnlijk nog het meeste gewicht in de schaal leggen. De voorzitter van den Volkenbondsraad heeft Woensdagmiddag het woord gegeven aan den vertegenwoordiger van Engeland, minister Eden. Deze herinnerde den Raad er aan, dat hem verzocht is een uitspraak le doen over de schending van het verdrag van Versailles en dat van Locarno, zulks op grond van het Fransch-Belgische verzoek. Na vervolgens uiting te hebben gegeven aan den diepen indruk, die de redevoeringen van de vertegenwoordigers van Frankrijk en België op hem hadden gemaakt, zeide Eden: „Het is onweerlegbaar, dat een schending is gepleegd van het verdrag van Versailles". Volgens de opvatting van den Engelschen ge delegeerde moet deze schending dus ter ken nis worden gebracht van de Volkenbonds- mogendheden De huidige toestand, zei Eden, omvat twee elementen, waaruit men leering kan trekken. 1. Dat de verdragsschending, hoe evident zij ook is, geen onmiddellijke bedreiging voor vijandelijkheden meebrengt en niet resulteer de in een onmiddellijke actie, zooals voorzien in het verdrag van Locarno. 2. Dat de toestand, hoe ernstig deze ook is, een gunstige gelegenheid biedt'om door on derhandelingen een aecoord te bereiken. Ik stem volkomen in met de verklaring van den Belgischen Premier, van Zeeland, dat ondanks wat er gebeurd is, men in de toekomst verdragen noodig heeft, en dat po gingen moeten worden aangewend, om het internationale leven op te bouwen en te her stellen. Het is van essentieel belang, aldus besloot Eden zijn rede. dat niet slechts de vrede ge handhaafd blijft, maar dat de geest van den oorlog voor de toekomst wordt uitgebannen. Grandï aan het woord. De Italiaansche gedelegeerde, Grandi, gaf in zijn rede als zijn meening te kennen, dat een der oorzaken die hebben bijgedragen tot de verzwakking van de eenheid der Locarno- staten gelegen is in de te Genève genomen besluiten aangaande de Italiaansch-Abessy- nische kwestie. Het Locarno-pact werd gebouwd op het be ginsel van solidariteit der Westelijke staten. Het valt te betreuren, dat deze grondslag is ondermijnd. Tegen Italië werden sancties toegepast, toen men Italië noodig had als een waarborg voor de veiligheid in Europa. Er bestaat in Europa een gemeenschappelijk vredesvraagstuk. In de vergaderingen van den Volkenbond is vaak herhaald, dat. de vrede onverdeelbaar is. Dan moeten echter ook de methoden om dezen vrede te bewaren onverdeelbaar zijn. anders wordt Europa een vesting. Het is mogelijk, dat wij aan een keerpunt in de geschiedenis van Europa zijn gekomen. Het werk van Europa's opbouw moet berusten op het begrip van elkaar's wederzijdsche behoeften en op het weder- keerig respect der levenebehoeften voor onze volken, alsmede op een meer eensgezinde opvatting van de rechten, belangen en plich ten onzer beschaving. Vertegenwoordigers kleinere staten. Vervolgens kwam de Poolsche minister van buitenlandsche zaken, Beek. aan het woord, die de bezetting van het Rijnland een feit noemde, dat de raad moet constateeren. De Spaansche gedelegeerde Barcia veroordeelde de schending van het pact van Locarno uit juridisch oogpunt. De Roemeensche minister van buitenlandsche zaken, Titoelescoe, ver klaarde, dat de Kleine Entente zonder aar zeling voor de Fransch-Belgische resolutie zal stemmen. De Deensche gedelegeerde, Munch, noemde de bezetting, van het Rijn land een duidelijke schending der verdrags bepalingen. Amerika. Roosevelt vraagt anderhalf milliard voor uitvoering van werken. In een boodschap aan het Congres vraagt president Roosevelt een crediet van 1500 millioen dollar voor de uitvoering van groote werken, teneinde de werkloozen in het op 1 Juli a.s. aanvangende belastingjaar te hulp te komen. In deze boodschap zegt Roosevelt o.m.: De werkloosheid neemt af, maar hetgeen bereikt is, is niet voldoende. Indien de te werkstel lingen in voldoende mate toenemen zal voor het dienstjaar 1937 geen aanvullend crediet noodig zijn. Er zijn thans ongeveer 5.300.000 gezinnen en individueele personen, die hulp noodig hebben. 3.800.000 dezer gezinnen en afzonderlijke personen zijn opgenomen in het roote werkprogram en de overige 1.500.000 komen voor op de lijsten der plaatselijke steunacties. Spanje. De fascistische partij wordt ontbonden. De ontbinding is gelast van de fascistische partij „Spaansche Phalanx". Primo de Rivera, Ruiz de Alda en Fernan dez Cuesta, de leiders, zijn gerechtelijk ver volgd wegens overtreding van de wet op de vereenigingen. Nederlandsche ambulance weer geheel in Dessie. Geen bezorgdheid voor dr. Schelven. Het Ned. Roode Kruis heeft van dr. Winckel, den leider van de ambulance in Abessinië, telegrafisch bericht ont vangen, dat de beide vooruitgescho ven onderdeelen van de ambulance, in verband met de omstandigheden, op Dessié worden teruggetrokken en dat voor bezorgdheid ten aanzien van dr. Van Schelven geen grond bestaat. In aansluiting aan het communiqué van het Nederlandsche Roode Kruis, komt het A. N. P. nog het volgende ter oore: Dadelijk na het bekend worden in ons land van het Stefani-telegram, waarin melding ge maakt werd van een overval van Abessynische troepen op de vooruitgeschoven posten van onze ambulance, heeft het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis den leider der ambulance, dr. Winckel, telegrafisch om inlichtingen verzocht. Het antwoord, dat hierop is ontvangen, geeft geen volledige verklaring van het ge beurde, doch bevestigt wel, dat de vooruitge schoven eenheden teruggetrokken werden en dat concentratie te Dessié noodzakelijk is ge worden. Ook wat de verwondingen van dr. Van Schelven betreft, waarvan het Stefani-tele gram melding maakt, kon niets nader worden medegedeeld, dan dat er geen reden voor be zorgdheid te zijnen aanzien bestond. Hopelijk zullen de dagrapporten van dr. Winckel een en ander uitvoeriger melden. Bombardementen in het noorden en het zuiden. Leden der Britsche ambulance door gas aangetast. DZJIBOETI, 18 Maart (Reuter-A.N.P.) Aan het noordelijk, zoowel als aan het zuidelijk front worden de bombardementen, die hevig zijn, voortgezet. Volgens een tele gram van den correspondent van Reuter- A.N.P. te Harrar beginnen de Italianen aan het front van Ogaden een groote activiteit aan den dag te leggen. Deze hernieuwe activiteit valt samen met het einde van den regen in Ogaden. Men gelooft in de hoofdstad van Abessynië, dat Graziani thans zijn sedert langen tijd ver wacht offensief in de richting van Dzjidzjiga en Harrar zal ontketenen en zal probeeren met gemotoriseerde vliegende colonnes den spoorweg naar Dzjiboeti te bereiken. Dagaboer en Sasa Baneh zijn opnieuw ge bombardeerd. In Eritreesche kringen verklaart men ook. dat een aanval van generaal Graziani op het leger van ras Nassiboe te verwachten is. Vandaag is te Addis Abeba een bijeen komst gehouden van de Patriottische 'Ver- eeniging. In deze bijeenkomst zijn maatre gelen aangekondigd tegen de defaitisten. Deze mededeelingen geven eenigen grond aan het recente bericht volgens het welk in zekere Abessynische gebieden, in het bijzon der in de frontstreek, agitatie zou heerschen. Te Addis Abeba spreekt men in officieele kringen tegen, dat ras Desta in de gevange nis is opgesloten. Men verklaart, dat hij thans te Sidamo het bevel voert. Abessyni sche versterkingen zijn gezonden naar het front in Somaliland. In een officieel Abessynisch communique wordt medegedeeld, dat een escadrille Ita liaansche vliegtuigen vanochtend opnieuw gedurende drie uren Kworam heeft gebom bardeerd. De vliegtuigen hebben tal van gasbommen uitgeworpen. Vanmiddag werd de aanval voortgezet. Slechts weinig personen werden door het gas aangetast, daar het meerendeel der bevolking de stad had verlaten, terwijl honderden gewonden, die te Kworam wor den verpleegd eveneens waren geëvacueerd In de laatste twee dagen zijn meer dan duizend bommen uitgestrooid. Men zegt, dat verscheiden leden der Britsche Roode Kruis- ambulance door gas zijn aangetast. Aan de bijeenkomst, welke de Patriotti sche Vereeniging vandaag te Addis Abeba heeft gehouden, hebben ook deelgenomen de hoofden der in de omgeving van de hoofd stad gevestigde stammen, zoomede de voor aanstaande bewoners van Addis Abeba. Krachtige waarschuwingen zijn gericht aan het adres van Abessyniërs, die defaitis tische geruchten in omloop mochten bren gen. Zij zullen worden gearresteerd en streng worden gestraft. (Copyright Reuter-A.N.P.) Catastrofale overstroomingen in de Ver. Staten. Witte Huis met zandzakken beschermd. Reuter meldt uit New York 18 Maart: De overstroomingen in de sta ten nabij den Atlantisehen Oceaan nemen catastrofale afmetingen aan. Reeds zijn meer dan vijftig perso nen gedood en honderden gewond, terwijl 30.000 personen dakloos zijn geworden. De ramp strekt zich uit van Conncti cut tot aan de beide Carolina's. De meest getroffen staat is Pennsylvanië. In sommige wijken van Pittsburgh staat het water zes meter hoog. De in deze industrie stad aangerichte schade wordt op tien mil lioen dollar geschat. Het water steeg zoo snel, dat duizenden personen in magazijnen en wo ningen werden verrast en naar hooger gele gen verdiepingen moesten vluchten. Daar de electrische leidingen onder water stonden, werd de stad Pittsburgh des avonds in het duister gehuld, terwijl alle telefonische ver bindingen verbroken zijn. Uit Washington meldt Reuter: Daar de hef tig bewogen Potomac-rivier Washington zou kunnen bedreigen heeft de regeering door muren van zandzakken de regeeringsgebou- wen en het Witte Huis doen beschermen. 1500 werklieden zijn begonnen met het op richten van muren van- zandzakken ter hoogte van twee Meter, waarvan een zich zal uit strekken van de Potomac-rivier tot aan de ge bouwen van het ministerie van marine. De krijgsschool zal door een andere muur vair zandzakken worden beschermd. Daar het vliegkamp Anacostia eveneens De sanctievoorschriften van het Volkenbondsverdrag zijn tegen Duitschland niet van toepassing. De resolutie van den Volkenbondsraad van 17 April 1955. De artikelen 10 en 11 van het Volkenbondsverdrag. Genève, 17 Maart 1936 (Van onzen correspondent) In deze dagen van groote internationale spanning nu iedereen zich afvraagt, wat de gevolgen van Hitler's besluiten van 7 Maart zullen zijn en of de Volkenbondsstaten, die reeds tot sanctiemaatregelen tegen Italië zijn moeten overgaan, thans ook tot sanctiemaat regelen tegen Duitschland zullen moeten be sluiten, zal menigeen het wellicht op prijs stellen een zoo onpartijdig en objectief moge lijk overzicht onder de oogen te krijgen over de- volkenrechtsverplichtingen, die Nederland en de andere Volkenbondsstaten in dit op zicht zullen hebben na te leven. In de eerste plaats moet dan er de aan dacht op gevestigd worden, dat artikel 16 van het Volkenbondsverdrag, op grond waarvan de Volkenbondsstaten tot sanctiemaatregelen te gen Italië verplicht waren, natuurlijk tegen Duitschland niet zal kunnen worden toegepast. Artikel 16 legt Sen Volkenbondsstaten uitslui tend de verplichting op sanctiemaatregelen aan te wenden tegen het Volkenbondslid, dat in strijd met de bepalingen van het Volken bondsverdrag tot den oorlog is overgegaan. Daar Duitschland geen lid van den Volken bond meer is en ook niet tot den oorlog is overgegaan, spreekt het vanzelf, dat het te gen Italië toegepaste artikel 16 voor deze aangelegenheid van geen practische beteeke- nïs is. Intusschen bevat het Volkenbondsverdrag een artikel 17, waarop de aanhangers van Volkenbondssancties tegen Duitschland eer der een beroep zouden kunnen doen. Dit ar tikel bepaalt, dat, indien een geschil uit breekt tusschen staten, waarvan één geen lid van den Volkenbond is, deze laatste dan dooi den Volkenbondsraad zal moeten uitgenoodigd worden de verplichtingen op zich te nemen, die voor de Volkenbondsstaten ten aanzien van de vreedzame beslechting van interna tionale geschillen gelden. Indien de uitge- noodigde staat dit weigert en tot den oorlog overgaat, zullen de Volkenbondsstaten ver plicht zijn de sanctie voorschriften van artikel 16 van het Volkenbondsverdrag tegen dien staat aan te wenden. Op deze wijze zou dus, ondanks het feit dat Duitschland geen lid van den Volkenbond is, artikel 16 dus toch nog tegen Duitschland van toepassing kunnen worden. Dit wil zeggen voor het geval dat Duitschland tot den oorlog zou overgaan, "hetgeen gelukkig zeer onwaar schijnlijk is. Ten aanzien van deze voorwaar de voor de toepasselijkheid van art. 16 tegen Duitschland bestaat nu echter nog een ver wikkeling, die tot misverstand zou kunnen aanleiding geven. Het verdrag van Versailles bevat namelijk een bepaling, volgens welke de bezetting door Duitschland vair de gedemi litariseerde Rijnlandzone met een daad van oorlog wordt gelijkgesteld. Sommigen willen hieruit nu afleiden, dat de Volkenbondsstaten dus verplicht zullen zijn ook tegen Duitsch land economische en financieele sanctiemaat regelen te treffen, zoodra de Volkenbondsraad zal hebben vastgesteld, dat Duitschland de verdragsverplichtingen van Versailles en van Locarno over de gedemilitariseerde Rijnland- zone inderdaad heeft geschonden. Hierdoor zou Duitschland dan immers tot den oorlog zijn overgegaan! Deze redeneering is echter juridisch onhoud baar. De Volkenbondsstaten zijn uitsluitend tot sancties verplicht in het door het Volken bondsverdrag omschreven geval, dat een staat tot den oorlog overgaat. De speciale, veel ver der dan de woordelijke beteekenis van de uit drukking „oorlog" gaande interpretatie van het verdrag van Versailles en van het ver drag van Locarno geldt niet bij de toepassing- van de artikelen 16 en 17 van het Volken bondsverdrag. Zeker niet voor die staten, die, door het water wordt bedreigd heeft het mini sterie van marine 45 vliegtuigen van dat vlieg veld naar Hampton Roads doën overbengen. De regeering heeft bestuurbare luchtsche pen naar de getroffen streken gezonden om de geïsoleerde slachtoffers van levensmidde len te voorzien, die uit deze luchtschepen om laag zullen worden geworpen. Te Johnstown heeft het water het peil der overstrooming van 1895, toen meer dan 2000 personen om het leven kwamen, reeds over schreden. VENIZELOS WORDT OP KRETA BEGRAVEN. ATHENE, 18 Maart. Het stoffelijk over schot van Venizelos zal ter aarde worden be steld op het schiereiland Akrotiri, op Kreta. ONZE DACEL1JKSCHE KINDERVERTELLINC. zooals Nederland, nóch het verdrag van Ver sailles, nóch het verdrag' van Locarno onder teekend of geratificeerd hebben, zoodat geen enkele juridische band tusschen die staten en deze verdragen bestaat. Veilig kan men dan ook verklaren, dat de sanctieverplichtingen van het Volkenbonds verdrag niet tegen Duitschland van toepassing zijn, zoolang natuurlijk Hitier op de bezetting van het Rijnland niet een werkelijke oorlogs daad laat volgen! Een andere kwestie is, of de Volkenbonds staten niet tot sancties verplicht zijn op grond van de resolutie, die de Volkenbondsraad op 17 April 1935 aangenomen heeft in verband met de schending van de ontwapeningsbepalingen van het verdrag van Versailles door Duitsch land. De Volkenbondsraad heeft in deze reso lutie besloten, „dat een eenzijdige verlooche ning van internationale verplichtingen, die de veiligheid van de volkeren en de handha ving van den vrede in Europa betreffen, in de toekomst van de zijde der Volkenbondsstaten alle geschikte maatregelen zal moeten uitlok ken binnen het kader van het Volkenbonds verdrag". De Raad heeft boen bij dezelfde resolutie een studiecommisie benoemd, die den Volkenbondsraad voorstellen zou moeten voorleggen, om het Voikenbondsverdrag meer doeltreffend bij de organisatie van de collec tieve veiligheid te maken, en die in het bijzon der precies zou aangeven, welke economische en financieele maatregelen in de toekomst zouden kunnen aangewend worden tegen een staat, die door de eenzijdige verloochening van zijn internationale verplichtingen den vrede in gevaar zou brengen. Deze studiecommissie, waarin ook de Ne derlandsche regeering vertegenwoordigd was (door prof. mr. V. H. Rutgers)is in den vo- rigen zomer -een paar malen bijeen geweest. Zij heeft echter nog geen eindrapport aan den Volkenbondsraad uitgebracht. Het uit breken van den oorlog tusschen Italië en Abessynië verhinderde de commissie haar werk voort te zetten met die onbevangenneid, die voor een tegen geen bijzonder land ge richte studie dezer aangelegenheid noodza kelijk was. De Volkenbondsraad heeft dan ook nog geenerlei verder besluit over den aard der sanctiemaatregelen kunnen treffen. Onder deze omstandigheden legt dus ook de Raadsresolutie van 17 April 1935 den Vol kenbondsstaten geenerlei bindende verplich ting tot sanctiemaatregelen tegen Duitsch land op. Hoogstens zal men kunnen zeggen, dat de Volkenbondsraad door deze beginsel- resolutie den regeeringen der Volkenbonds staten de moreele verplichting heeft opge legd. om zelf na te gaan, of zij door „ge schikte maatregelen" iets zouden kunnen bij dragen in het belang van een betere orga nisatie der collectieve veiligheid. Tenslotte zouden in deze aangelegenheid misschien nog de artikelen 10 en 11 van het Volkenbondsverdrag een rol kunnen gaan. spelen. Artikel 10, dat den Volkenbondsstaten de verplichting oplegt elkanders territoriale integriteit tegen iederen aanval van buiten te eerbiedigen en te handhaven, eischt van den Volkenbondsraad, dat deze den Volken bondsstaten de noodige aanbevelingen voor de naleving van dit voorschrift zal doen toe komen, in geval van „aanval, bedreiging of gevaar van aanval". Artikel 11 legt den Vol kenbond de verplichting op, om de noodige maatregelen te treffen, om den vrede doel treffend te waarborgen, in geval van „oor log of oorlogsbedreiging". Deze artikelen zou den bij een verscherping van de internatio nale spanning van toepassing' kunnen wor den. Gelukkig is de toestand op het oogen- blik echter geenszins zoo verontrustend, dat tot aanbevelingen van den Volken bondsraad krachtens de artikelen 10 of 11 van het Volkenbondsverdrag zou kunnen worden overgegaan. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. PRDEKAMMA De lange tocht van Bekaggelstein naar Thijs' woning is ten einde. Thijs is weer thuis. Dokter Allisweet, die na een heerlijke nachtrust weer heelemaal opgeknapt is, was op het geluid van de wielen reeds naar buiten gekomen. Hij brandt van verlangen om te hooren hoe het Thijs bij den hertog vergaan is. Als hij het heele verhaal gehoord heeft, kent zijn dankbaarheid geen grenzen. Thijs overhandigt hem vervolgens de goudstukken, wat niet zoo gemakkelijk gaat. want de dokter wil ze eerst niet aanvaarden, omdat ze volgens hem Thijs toe komen. Tenslotte stelt dokter Allisweet voor het geld voor een lief dadig doel te gebruiken en dat vindt Thijs een prachtig idee. Dan zeggen zij elkander vaarwel en daarmede is ook aan dit avontuur een einde gekomen. VRIJDAG 20 MAART 1936 HILVERSUM 1, 1875 M. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor dracht en Gram.pl. 11.30 Orgelspel. 12.00 Om roeporkest en Gram.pl. 2.15 Lyra-Trio. 3.00 Causerie. 3.25 Gram.pl. 4.00 dito. 5.05 Kinder uur. 5.30 Variatieconcert. 6.00 Gram.pl. 6.15 Variatie-concert. 7.00 Lezing. 7.20 Gram.pl. 7.30 Dialoog. 7.50 Berichten. 8.00 dito. 8.05 Le zing, 8.30 Cello en piano. 9.00 Lezing. 9.30 Ver volg concert. 10.00 Lezing. 10.45 Berichten. 11.00 Jazzmuziek. 11.3012.00 Gram.pl. HILVERSUM II, 301 M. Algemeen programma, verzorgd door den KRO, 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Voor zieken en ouden van dagen. 12.15 KRO-orkest. 1.00 Gram.pl. en KRO-Boys. 3.50 Orgelconcert, zang en Gram.pl. 5.10 KRO-orkest. 6.00 Cause rie. 6.20 KRO-Melodisten. 7.00 Berichten. 7.15 Pickwick-Herdenking. 7.35 Gram.pl. 8.00 Be richten. 8.10 KRO-Symphonie-orkest en so list. 8.50 Interview. 9.05 Revue-uitzending. 9.50 KRO-orkest, KRO-Boys, soliste en Gram.pl. (Om 10.30 Berichten). 11.1512.00 Gram.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.2011.50 Orgelspel. 12.10 Populair orkest concert. 12.50 Dansmuziek. 1.35—2.20 Sopraan en piano. 2.50 BBC-orkest o.l.v. A. Boult. 3.35 Lezingen. 4.20 BBC-Midland-orkest m.m.v. solist. 5.35 Het Walker-Octet en soliste. 6.20 Berichten. 6.50 Kamermuziek. 7.10 Lezingen. 8.20 Orkestconcert m.m.v. solist. 8.35 Radio- tooneel. 9.50 Berichten. 10.20 Nieuws uit Ame rika. 10.40 BBC-orkest en solist. 11.3512.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20, 8.35 en 11.35 Gram.pl. 12.35 Orkestcon cert. 2.50 Zang en piano. 4.20 Gram.pl. 5.50 Orkestconcert. 8.20 Viool-recital. 9.05 Operette concert. 11.051.05 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 5.50 en 11.20 Orkestconcert. 12.35 Werag- kamerorkest. 1.35 Gevar. concert. 3.20 Omroep- strijkkwartet en solisten. 7.30 Marschencon- cert. 10.2011.20 Omrocpkleinorkest en so listen. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Dansmuziek. 1.30—2.20 Zigeunermu- ziek. 5.20 Piano-recital. 5.50 Gram.pl. 6.35 en 7.20 Zigeurermuziek. 7.35 Zang. 8.20 Omroep orkest cn Radio-toon-'-d. 10.30—11.20 Gram.pl. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gram.pl, 12.50 Omroeporkest. 2.002.20 Gram.pl. 5.20 Accordeonmuziek. 5.50 Piano recital. 6.10 en 7.15 Gram.pl. 7.35 Zang. 8.20 Symphonieconcert en zang. 10.30 Gram.pl. 10.4-511.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Radio-tooneel. 8.20 Gram.pl. 9.20 Be richten. 9.50 Gram.pl. 10.05 Weerbericht. 10.20 ^-11.20 Dansmuziek.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 6