Nederlandsch B-elftal—-Southend United (4-0) DO V DERDAG 19 MAART 1936 HAAREEM'S DAGBEAD 10 De Ned. Indische Koffie cultuur. Moeilijkheden bij steunmaatregelen. De koffieprijzen gaan reeds meerdere jaren gebukt onder een te groote productie. Offi cieel is bekend, dat belanghebbenden om steun bij onze Regeering hebben aangeklopt. De vraag dringt zich op hoe een dergelijke steunverlecning tot stand kan komen. Een viertal middelen komen daarvoor in aanmer king, waarvan er evenwel één practisch on uitvoerbaar is. De gedachte nml. om inter nationaal te komen tot een restrictie acht men volkomen uitgesloten, omdat het aantal producenten te groot is en de productieprijs al te zeer varieert. Vermoedelijk zal daarbij het feit, dat andere restrictiepogingen men denke aan de suiker weinig resultaat hebben afgeworpen, het noodige gewicht in de schaal hebben gelegd. De drie in de practijk uitvoerbare hulp middelen zijn: contingenteering van den in voer, instelling van preferentieele rechten of de heffing van een algemeen invoerrecht. Bij de invoering van een contingenteerings- maatregel zou aan onze Indische koffie een belangrijk gedeelte van het invoercontingent kunnen worden toegewezen. Maar van de an dere koffie-produceerende landen en vooral van Braziliaansche zijde zijn dan ernstige bezwaren te verwachten. Daarbij worde dan nog buiten beschouwing gelaten het complex van bezwaren, hetwelk aan de uitvoering van eiken contingenteeringsmaatregel is ver bonden Neemt men zijn toevlucht tot de invoering van preferentieele rechten, waarbij aan onze overzeesche koffie een gunstige positie ver zekerd zou kunnen worden, dan "is het wel zeker, dat die landen in verzet komen, die in de koffie een belangrijk uitvoerproduct heb ben. De meestbegunstigingsclausule in de be staande accoorden met enkele Zd.-Amerikaan - sche Staten zou ernstig gevaar loopen. In dit verband moet men zich wel rekenschap geven van het Braziliaansche voornemen om te ge raken tot uitbreiding der wederzijdsche han delsrelaties. Preferentieele koffie-rechten zouden precies het omgekeerde bewerkstelli gen. Gaat men over tot het heffen van een in voerrecht voor alle koffiesoorten, dan zal niettegenstaande de prijsverhooging van het product de consument daarvan aanvanke lijk weinig bemerken, omdat de prijs van het product laag is en het product koffie nog ge heel onbelast is. De baten van het recht zou den u:\tuurlijk ten goede moeten komen van de c u. tuurondexmemingen zelf. N:.rst de Ned. Indische koffiecultuur dient in dit geheele verband ook aandacht besteed te worden aan de koffiecultuur in Suriname. Bij de vaststelling der Surinaamsche begroo ting voor 1936 heeft de Minister-President op 19 Februari in de Eerste Kamer over deze cultuur het een en ander medegedeeld. Tot en met 1935 vorderde de steun een bedrag ad. 823.000 gulden. De koffie die er is. kan geen afzet vinden: zij beschikt in hoofdzaak over één beperkte markt. nml. Noorwegen. Alle pogingen, aangewend om in dezen toestand verbetering te brengen, hebben gefaald. De steunmaatregelen zijn nutteloos gebleken. De be teekenis dezer Surinaamsche cultuur zinkt in het niet vergeleken bij de koffiecul tuur in N O. Indië. Van de 500 000 balen kof fie. welke Nederland verbruikt, komen er 1*50:090 uit* Indië. De rest wordt uit andere productielanden ingevoerd. De totale pro ductie" der Indische koffieondernemingen be draagt circa 2 millioen balen. Naast de productieondernemingen van het stapelproduct zelf hebben bij de eventueel te nemen steunmaatregelen ook nog verschillen de andere groepen belang. Daarbij worde al lereerst gedacht aan den koffiehandel, de kof- fie-industrie en aan de groote groep der con sumenten. De beteekenis van onze koffiemarkt schuilt voor een belangrijk gedeelte in het feit. dat deze bij voortduring de beschikking heeft over ruime sorteeringen. Juist daardoor is het mogelijk aan de meest verschillende aanvragen te voldoen. Zoodra deze markt een eenzijdig karakter wordt gegeven, verliest zij veel van haar bekoring. De steunmaatregelen zouden in die richting kunnen werken. Wan neer men immers de totale productie van 2 millioen balen zou willen steunen zou deze steun als het ware verhaald moeten worden op de bestaande consumptie van 500.000 balen waarvan een aanzienlijke prijsverhooging het gevolg moet zijn. Maar daarnaast zou men den verkoop van de thans gewilde mélanges vernietigen, waarvan handel en industrie op dit gebied hoogst nadeelige gevolgen zouden ondervinden. De leiders der koffieonderne mingen kunnen deze gevaren niet onderschat ten. Zij zijn het toch die in de eerste plaats belang hebben bij een ongestoord distributie proces van hun product. Juist de centra Am sterdam en Rotterdam hebben door hun bij zondere positie veel bijgedragen ook het In dische product over de wereld te helpen ver spreiden. Zoo blijkt ook hier weder hoe moei lijk, maar ook hoe gevaarlijk het is, steun maatregelen te propageeren. Stijgt de prijs van 'net product, dan moet men nog afwach ten of de consument zich ook wel zal laten dwingen en bestaat de kans. dat hij zich van de koffie gaat afwenden. Op dit gebied be staan tal van voorbeelden, die tot voorzich tigheid manen. Wanneer men aan al deze gevaren denkt, dan is het de vraag of onze Regeering ten slotte steunmaatregelen zal invoeren, niette genstaande de moeilijke positie, waarin onze koffieplanters zich bevindeu. MOLLE1RUS. (Bovenstaand artikel werd geschreven voor dat het contingenteeringsbesluit der regee ring men zie elders in de nummer ge vallen was. Red.) DAMES-HOCKEY. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. In het Alg. Hbld. lezen we, dat de Ned. Da- mes-Hockeybond bepaald heeft, dat Zondag 22 Maart a.s. te Nijmegen de eerste wedstrijd om het kampioenschap van Nederland zal worden gespeeld tusschen H.T.C.C. (Eindhoven) en Deventer. De winnaar van deze ontmoeting speelt een week later in den eindstrijd tegen B. D. H. C. TOCH EEN'!GE GEWONDEN BIJ DE NOOD LANDING OP DEN SAU-ALP. WEENEN, 18 Maart. Passagiers en be manning van het verkeersvliegtuig, dat dezer dagen op den Sau-alp een noodlanding heeft gemaakt, zijn thans te Eberstein in Ka rin thie aangekomen. In tegenstelling met vo rige berichten zijn toch enkele hunner ge wond. Een koopman uit Rome had een her senschudding opgeloopen. terwijl hij kwetsuren aan het hoofd had. Ook de radio- teiegrafist. de piloot en de werktuigkundige zijn gewond. Alleen de tweede passagier was ongedeerd. De geredden vertelden, dat zij een verschrikkelijken nacht hebben doorge bracht. PROEFTOCHT VAN DE LZ-129 TENEINDE. Uit Friedrichshafen, 18 Maart. De „LZ- 129" is hedenmiddag om 16 uur 07 vlot ge land. Het luchtschip had gekruist boven Frie drichshafen en den Bodensee, waarbij de draad'ooze pci' installatie en andere techni sche apparaten gecontroleerd werden. De tocht heeft 30 uur geduurd en is door goed weer begunstigd geweest. (A.N.P.) VOETBAL. BLOEMENDAAL—LEIDEN (0—1). Dinsdagmiddag hebben de Bloemendaalsche politiemannen op het terrein aan den Zeeweg een voetbalwedstrijd gespeeld tegen de Leid- sche politie. De bezoekers wonnen met 10. BILJARTEN. JAARVERGADERING NED. BILJARTBOND. De jaarlijksche algemeeme vergadering van den Ned. Biljartbond zal ditmaal te Amster dam gehouden worden op Zaterdag 6 Juni e.k. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND 2E KL. KLEIN-BILJART CADRE. Voor deelneming aan het bovengenoemd tournooi om den nationalen titel der 2e klasse op de kleine tafel cadre 35 c.M., dat op 3, 4 en 5 April e.k. onder leiding van de Zaandamsche biljartclub „Ons Genoegen" zal gehouden wor den, hebben zich 23 spelers uit alle deelen van het land laten inschrijven. HENGELEN. FEESTAVOND HET BAARSJE. Bovengenoemd college hield zijn jaarlij k- schen feestavond in verband met het sluiten van het seizoen. De voorzitter de heer Tab- bers, sprak een woord van welkom. Hij gaf een overzicht van het seizoen en van de successen die het Baarsje behaald heeft. Hij dankte de leden en bestuursleden en begunstigers voor hun medewerking en den clubhouder, den heer F. Slot, voor het buitengewoon verdienste lijk werk, dat hij verricht heeft. Hierna werd de voorzitter gehuldigd in verband met zijn eenjarig voorzitterschap. Hij ontving een schilderij. Namens een damescominté overhan digde mevr. Deen den voorzitter een bloemen mand. De voorzitter dankte voor deze hulde, waar na hij de prijzen uitreikte. Ook de controleurs werden niet vergeten. De kampioen, de heer Jongbloed, ontving een parapluiebak en een palm. Hierna werd het clublied door allen uit volle borst gezongen. De avond werd verder in een prettige stem ming doorgebracht. CRICKET. CRICKET IN ZUID-AFRIKA. Uit Kaapstad: De Australiërs die Donder dag Zuid-Afrika verlaten, speelden hun laat ste driedaagsche match tegen Western Pro vince en wonnen met 8 wickets. Western Pro vince 198, Australië 398. HOCKEY. M. H. C.—TOGO. Het elftal van M. H. C. dat Zondag a.s. te Heemstede den eersten degradatiewedstrijd tegen Togo speelt, is gewijzigd en als volgt sa mengesteld H. Salomons, G. R. Brusse, C. van Kempen, W. v. Olphen, J. Scheffer, A. Strücker, B. v. Gijn, B. Schmeink, H. Stalling, L. Pot, K. Menger. Haarlemsche Hypotheekbank. Voorgesteld dividend 10.- per aandeel. In het jaarverslag van de N.V. De Haarlem sche Hypotheekbank, over 1935 (het 44e boek jaar) zegt de directie o.m.: De bedrijfsuitkomsten brachten op deze balans een niet onbelangrijk hooger winstcij fer dan over 1934. Het zou evenwel onjuist zijn, daaruit de gevolgtrekking te maken, dat in het hypotheekbankbedrijf in het algemeen, of in het onze in het bijzonder, een keer ten goe de zou zijn gekomen. De onzekerheid of er maatregelen zullen worden genomen, die di- recten invloed zullen hebben op ons bedrijf, maar vooral ook de gewekte vrees voor de rechtszekerheid der hypotheek doen zich nog steeds gelden. De pandbrievenmarkt werd gedurende het geheele jaar door diverse factoren verstoord. In het begin waren het voornamelijk de moei lijkheden in België, die als gevolg hadden de aanvallen op den gulden hier te lande, welke een koersdaling van alle obligaties veroorzaak ten. Daarna kregen wij in de pers beschou wingen over de inmenging der Regeering in het hypotheekbankbedrijf, die een totalen om mekeer en verwoesting van het hypothecaire crediet zou te weeg brengen. Zelfs werd door de huiseigenaren naar voren gebracht de noodzakelijkheid om de hoofdsommen te ver minderen, wat vanzelfsprekend funest voor het hypotheekbankbedrijf zou wezen. Bovenal echter heeft de indiening van het wetsontwerp tot verlaging der vaste lasten de grootst mo gelijke onzekerheid geschapen. Al deze facto ren hebben er toe medegewerkt om den pand brief in discrediet te brengen, zoodat, toen de staatsfondsen langzamerhand weder op hoo ger koersen werden verhandeld, de pandbrie ven der hypotheekbanken hierbij achter ble ven. Toen de banken, de een wat eerder, de ander wat later, hun steun aan de Beurs ont hielden, zag men een inzinking der koersen, zooals nog nooit in ons bedrijf in zijn geheel is VOETBAL. De Hollanders winnen verdiend van een zwakke tegenpartij. De elftallen poseeren voor onzen fotograaf. In het wit het Hollandsche elftal. Het Nederlandsch B-elftal heeft Woensdag avond een flinke 40 overwinning behaald op de Engelsche derde klasse prof-club Southend United. De cijfers toonen duidelijk aan, dat hier moeilijk gesproken kan worden van een oefenwedstrijd voor de Nederlandsche voetballers. Onder een oefenwedstrijd ver staan wij n.l. iets anders. De bedoeling is, dat in een oefenwedstrijd verschillende spelers in technisch en tactisch opzicht wat van de te genpartij leeren. Dit nu is Woensdagavond op het Haarlem-terrein geenszins het geval ge weest. De tijd is voorbij dat een Engelsche derde klasse profclub aan de Hollanders een lesje in het voetbal komt geven. Thans kregen wij af en toe zelfs den indruk, dat het tegengestelde beter opgaat. Dit zij voor den K. N. V. B. een aanwijzing, dat men behalve voor het A-elftal ook voor de reserves van onze internationale spelers naar sterkere tegenstanders moet omzien. En toch zit in het feit, dat we dit weer hebben moeten constateeren, iets verheugends, n.l., dat het peil van het Nederlandsche voetbal de laatste jaren geleidelijk aan omhoog is ge gaan en dat deze vooruitgang zich niet be paalt tot een groep spelers van het Oranje team, doch dat deze vooruitgang in breedere lagen duidelijk valt waar te nemen. Nog maals zij erop gewezen, dat dit slechts lof in houdt voor het streven van de Technische Commissie van den K- N. V. B„ het is weer een bewijs, dat de zaken op de eenige en juiste wijze worden aangepakt. Het is een aardige wedstrijd geworden, in een vlot tempo gespeeld, met aan beide zij den vele momenten van werkelijk goed spel. Natuurlijk bleek het zwakke punt in de En gelsche club te schuilen in het schieten, een fout, die men niet alleen bij Southend United behoeft te zoeken. Wat de vijf voorhoedespe lers daar ditmaal van terecht brachten, was werkelijk hopeloos. De voorhoede van het B- elftal bleek beter die kunst te verstaan, doch twee der Nederlandsche doelpunten ontston den door zeer groote fouten van den Engel- schen keeper. In het B-elftal hebben vele spelers een ver dienstelijke partij voetbal ten beste gegeven. In de eerste helft was doelman Mul van HBS niet zoo op dreef, doch in de tweede helft had hij zich aan de omstandigheden, die bij een a vond wedstrijd nu eenmaal anders zijn, volkomen aangepast; toen verrichtte de Ha genaar zijn werk naar behooren. Het zal voor de Keuze-Commissie moeilijk zijn om een keuze voor het Nederlandsch elftal te doen. In de achterhoede was de Groninger Pien ter de beste. Vooral in de eerste helft viel hij op door zijn uitstekend ingrijpen, het ver weg trappen, het uitstekende plaatsen, het fraaie kopwerk. In de tweede helft werd zijn spel minder rustig: hij stelde zich niet altijd even juist op en miste daardoor ook verscheidene malen. Wilders stond hem goed bij. al vormt bij den Blauw Witter het opstellen het zwakke punt in zijn spel Hij zwerft teveel over het veld en kan zich dan niet snel genoeg her stellen. In de middenlinie viel voor de i*ust Bool op. In verschillende trekjes kon men duidelijk constateeren, dat er een rasvoetballer in de zen HW'er schuilt.Wegens een blessure moest hij zich een kwartier voor het einde laten ver vangen door den Ajaxied Gischler. De beide andere middenspelers, spil Schoe- maker eix de Haarlemmer De la Mar waren matig. In de voorhoede werd af en toe verdienste- lijk gecombineerd. Voor de rust lukte het op rechts met den vleugel van der Vegt en Bijl zeer goed en dreigde van dien kant het mees te gevaar. In de tweede helft ging het links met Kammeijer-Woltjes veel beter. Middenvoor Den Hoed van MW bleek een goede doorzetter te zijn. In de eerste helft schoot na tien minuten Bijl goed in. Den Hoed liep op den Engelschen keeper in, deze liet den bal uit de handen val len waarop Den Hoed het eerste doelpunt kon scoren (10). Drie minuten voor rust ving de Engelsche keeper een schot van De la Mar uitstekend op. bij het wegwerken glipte het leder weer uit zijn handen; Kammeijer kon gemakkelijk den bal in het verlaten doel de- poneeren. (20). In de tweede helft maakte van der Vegt tien minuten na de hervatting uit een keurigen voorzet van Kammeijer met een onhoudbaar schot het derde punt en ruim een minuut la ter was het Woltjes, die na goed doorzetten van Den Hoed no. 4 noteerde (40). Southend United wilde de eer redden, was het resteerend gedeelte vrijwel voortdurend in den aanval, doch Pienter en Wilders, ver dedigden goed en Mul in doel gaf geen krimp. Tenslotte bleken de Engelsche voorwaartsen zoo slecht te schieten, dat zelfs enkele haast niet te missen kansen daardoor verknoeid werden. Met 40 won het Nedeidandsch B-elftal dezen voor 6000 toeschouwers gespeelden wedstrijd. Het B-elftal was als volgt samengesteld: Doel: Mul (HBS) Achter: Wilders (Blauw Wit) en Pien ter (Be Quick). Midden: de la Mar (Haarlem), Schoe- maker (Quick, Haag) en Bool (HW). Vóór: Bijl (The Rising Hope), Van der Vegt (HBS), Den Hoed (MW.)Woltjes (Veen- dam) en Kammeijer (Haarlem). Roode Duivels-Zwaluwen (6-1) GROOTE OVERWINNING VOOR DE BELGEN Woensdagavond werd te Luik op het veld van Tilleur de wedstrijd tusschen de Roode Duivels en een Zwaluwen-elftal gespeeld, waarbij zeer veel toeschouwers tegenwoordig waren. De leiding berustte bij den Luxemburger Ha mus. De elftallen waren als volgt samengesteld: Roode Duivels: Doel: Christiaens (Liersche Sport Kring). Achter: Paverick (Antwerp FC) en Smellinx (Union St. Gilloise). Midden: Dalem (Standaard Luik). Meul- dermans (Beerschot), en Henry (Daring). Voor: De Vries (Antwerp FC), Voorhoof (Liersche Sport Kring). A. Dedeken (Antwerp FC), Isenborghs (Beerschot) en F. Dedeken (Antwerp FC). Zwaluwen Doel: Pöttgens (Bleyerheide) Achter: Van Stokken Sr. (DWS) en Van Run (PSV) Midden: Visscher (NAC) Bosscher (BI. Wit) en Kools (NAC). ïóóri Wels iUnitas)j Slot .(DWS), Simons (NAC), Van Spaendonk (Neptunus) en Holt- huyzsn (MW') De Roode Duivels begonnen tegen den wind in, doch zetten onmiddellijk een offensief in. Een schot van Dedeken ging juist over de lat en na een aanval van rechts vloog een schot van Voorhoof juist naast. De Zwaluwen herstelden zich echter spoe dig en nu ontwikkelde zich een snel spel aan beide zijden. Langzaam maar zeker kwamen de Belgen weer in de meerderheid; na. een kwartier wist A. Dedeken zich keurig vrij te maken; de bal ging naar Voorhoof, die met een goed schot de score opende. De Roode Duivels bleven sterker; het aan tal malen, dat de Zwaluwen tot voor het Bel gische doel kwamen, was te tellen. Toch ge lukte het na ruim twintig minuten aan het Zwaluwen-elftal den gelijkmaker te scoren Er ontstond n.l. een worsteling voor het doel van Christiaens en toen Holthuyzen zijn kans zag, aarzelde hij niet gelijk te maken. (11). Vijf minuten voor de rust wist A. Dedeken op het middenveld den bal te veroveren, hij pas seerde enkele tegenstanders en met een on houdbaar schot wist hij ook keeper Pöttgens te verschalken (21). Twee minuten na de hervatting ontstond het derde Belgische doelpunt. F. Dedeken gaf uitstekend door naar Isenborghs, die onhoud baar inschoot (31) De Zwaluwen gaven den moed niet op, doch de Belgische voorhoede bleef bijzonder goed spelen. De Nederlandsche verdediging moest alle krachten inspannen om scoren te beletten. De aanvallen der Zwaluwen strand den op Paverick en Smellinx. Na ruim een kwartier verhoogde Voorhoof den stand tot 41. Twee minuten later was het 51, toen De Vries er alleen vandoor ging en met een zuiver onhoudbaar schot scoorde. De Zwaluwen waren nu volkomen in de minderheid; het was een kwartier voor het einde toen een keurige combinatie tusschen Dalem, de Vries en Voorhoof tot het zesde en laatste doelpunt leidde. Zoo kwam het einde met een 61 overwin ning voor de Roode Duivels, die volkomen verdiend was. Nabeschouwing. De Roode Duivels zijn verrassend goed voor den dag gekomen. Vooral de voorhoede ver raste en daarbij bleek het binnentrio over een goed schot te beschikken. Ook de middenlinie viel mee. Zij bleek sterker te zijn dan men verwacht had en vooral het steunen van de voorhoede, stelde deze laatste linie in staat voortdurend tot den aanval over te gaan. Bij de Zwaluwen gaf men in de eerste helft over het algemeen uitstekend partij. In de tweede helft echter werd een bres in de Ne derlandsche verdediging geschoten, de te genstand slonk en daarmede is de hooge score van de Belgen verklaard. Het zwakke punt in het Zwaluwen-elftal was de middenlinie. Van het drietal was Bos scher van Blauw Wit nog de beste. In de achterhoede was Van Run de beste, van Stokken heeft wel eens een betere partij gespeeld. Wij gelooven niet, dat doelman Pöttgens in aanmerking komt om Halle in het doel van het Nederlandsch elftal te ver vangen. Het binnentrio van de voorhoede' was mis schien nog het beste gedeelte van den aanval. Vaak ontbrak elk verband, voorgekomen. Wel had aan het einde des jaars een opleving in de koersen plaats, doch tot een terugkeer tot een niveau, waarop weer plaatsing van pandbrieven kan geschieden, met als gevolg het weer sluiten van nieuwe leeningen, mocht het niet komen. In den loop van 1935 werden 222 aandeelen overgeboekt, tegen 134 in 1934 en 232 in 1933. Bij 139 aandeelen had de overschrijving plaats als gevolg' van overlijden en vererving. Van de aandeelen zijn 105 volgestort. Op 31 December 1935 telde de Bank 1278 aandeelhouders met tezamen 4500 aandeelen. Door het verstrijken van den leeningstermïjn kwamen voor verlenging in aanmerking: 383 leeningen tot een oorspronkelijk bedrag van 5.344.200, waarop tijdens haar loop was afge lost 1.347,980. zoodat voor verlenging in aan merking bleef 3.996.220. Het saldo der uitstaande leeningen is. door geleidelijke aflossing op het grootste deel der leeningen 51.944 pCt. van de getaxeerde waarde der onderpanden. De achterstand in rente over 1935 bedroeg op 31 December 141.360,88 ten laste van 239 leeningen. Ten laste van het vierde kwartaal van 1935 komt 54.130.73. (Bij het afdrukken van het verslag bedroeg de achterstand 111.181.79 op 183 leeningen). Slechts een bedrag van 247.500 werd aan pandbrieven geplaatst. Niettemin kon voldaan worden aan de verplichte uitloting der pand brieven (voor het overgroote deel 4 pCt. van het uitstaand bedrag). In 't geheel staat aan pandbrieven uit een bedrag van 37.026.400. Het gemiddelde rente-percentage van de op 31 December 1935 uitstaande pandbrieven is 4.502 pCt., tegen 4.501 pCt. op 31 December 1934. In 1935 was de Bank ten opzichte van 43 leeningen, van 42 debiteuren, genoodzaakt ge bruik te maken van de onherroepelijke vol macht, haar gegeven ingevolge art. 1223 B.W. In 14 gevallen was dit het gevolg van faillis sement of beslag, in 28 van wanbetaling. Wij hebben enkele malen gemeend er de voorkeur aan te moeten geven eenig verlies te aanvaarden, boven inkoop voor onze vor dering. In andere gevallen zagen wij ons ver plicht het geëxecuteerde onderpand in te koo- pen voor onze vordering of iets daar beneden. Dit betrof een bedrag van 373.098.87, waar in opgenomen de buiten executie ingekochte onderpanden van 3 leeningen, waarvan nog in hetzelfde boekjaar één werd verkocht. Op die diverse leeningen werd een verlies geleden van 26.998,82, dat wordt afgeschreven. Bedrijfsresultaten Voor het overgroote gedeelte kwam de winst voort uit hetgeen aan hypotheekrente meer werd ontvangen, dan aan pandbriefrente moest worden betaald. De tweede belangrijke bate zijn steeds de provisiën bij afsluiting of verlenging van leeningen en de vergoedingen bij vervroegde aflossing of te late betaling. Aangezien door de bekende omstandigheden dit jaar slechts tot een beperkt bedrag nieu we leeningen konden worden afgesloten, ver minderde deze post van 62.310.tot 48.900.69. De rente der volgestorte reserve, die ten bate van de winstrekening komt, bleef vrijwel gelijk. De onkosten werden dit jaar van 96.828,69 teruggebracht tot 82.427,44, voornamelijk als gevolg van de gewijzigde samenstelling van directie en personeel. De verliezen op debiteuren en ingevolge executies geleden, stegen van 55.765.57 tót 70.613.29. Zij worden ten volle afgeschreven. Als steeds wordt ook thans het verschil der agiorekening op de winst- en verliesrekening van het dienstjaar gebracht. De verwachting in het vorig jaarverslag uitgesproken, dat de bedrijfsresultaten voor het volgend jaar gunstiger zouden zijp., werd bewaarheid. Toch leidt de onzekerheid, die nog op de markt van onroerend goed en der hypotheken heerscht, ons tot de overweging rekening te houden met die onzekerheid en te adviseeren de winstuitkeering te beperken, een flink bedrag op Winst naar de volgende rekening te doen overgaan en tevens de extra reserve nog met 89.614.91 te doteeren. Hoewel de bedrijfsresultaten een hoogerë uitkeering toelaten, is het voorgestelde divi dend beperkt tot 10— per aandeel. Verder wordt voorgesteld 16.238,89 naar volgende rekening over te brengen. Het College van Commissarissen deelt nog mede, dat al de onroerende goederen waarvan inkoop noodzakelijk was, op de balans zijn ver meld, dat de Vennootschap noch direct noch indirect bij z.g. stroppenmaatschappijen is betrokken, terwijl ter weerlegging van de ge ruchten die nog steeds hier en daar opduiken, dat de Bank een groot belang zou hebben bij het bloembollenbedrijf herhaald wordt, dat het uitstaand bedrag op deze onderpanden 2.027.790.bedraagt, zijnde 5,49 pCt, van het totaal der loopen de leeningen. De balans per 31 December 1935 sluit met een bedrag aan debet en credit van 43.927.637,74 en de winst en verliesrekening met een bedrag van 2.076.149.93. Electrische bedkruik gaf al te veel hitte. Een bed in een huis aan den Zijlweg in vlammen. Het gevaar van het uit het oog verliezen van vergassers en electrische apparaten is gis teren weer gebleken. Tegen kwart over negen in den avond moest de brandweer uitrukken op een alarm van brand in een woning aan den Zijlweg. tusschen de Duvenvoordestraat en het viaduct van den trein HaarlemDen Haag. Groote consternatie was in het huis van de familie Van W. in perceel 119 ontstaan, toen plotseling het licht uitging en men na eenig zoeken dikke rookwolken boven in het huis ontdekte. De toedracht van de ontdekking was als volgt. Toen de bewoners beneden zaten te praten, ging ineens het licht uit. Een tweede stop, die werd ingedraaid, bezweek eveneens, zoodat men vermoedde dat er kort sluiting was ontstaan. In een kamer op de tweede verdieping was al eens kortsluiting geweest, zoodat men direct ging onderzoeken of daar thans weer de oor- Uit een der kamers van de tweede verdieping zag men dikke rookwolken komen. De heele slaapkamer aan den straatkant stond vol rook. In een kamertje ernaast lag een kind rustig te slapen. Onmiddellijk werd het naar beneden gebracht en de brandweer werd ge waarschuwd. Brandweerlieden, die spoedig met den brandweerwagen ter plaatse waren, renden naar boven en wisten met een paar emmers water de smeulende massa te dooven. Toen bleek dat in een bed een electrische bedkruik van acht uur onder stroom was blij ven liggen, waardoor tenslotte brand was ont staan in het beddegoed. Het bed is geheel en de gordijnen rijn gedeeltelijk verbrand; verder is er weinig schade aangericht. Op den Zijlweg keken honderden met be langstelling naar de verrichtingen van de brandweer achter de verlichte ramen, waaruit een paar keer stukken beddegoed smeulend en rookend op straat werden geworpen. De brand weerwagen rukte na een goed kwartier in, en .de meeste brandweerlieden met hem,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 8