DIGESTIF R Faillissementsgelden verduisterd Eet en drinkt wat ge wilt. PASTILLES HANDELSBLAD „TREFFERS" VRIJDAG 20 MS ART 1936 H A A R II F. W'S T> A G B IIÏD' Die daarna nogmaals werden verduisterd.... Ingewikkelde zaak voor de rechtbank. Twee Haarlemmers hebben zich Donderdag middag voor de Haarlemsche rechtbank moe ten verantwoorden, omdat zij van een ad vocaat geld hebben aangenomen,- welk geld de advocaat als curator in een faillissement door misdrijf had verkregen. De tegenwoordige curator in het faillisse ment getuigde dat de vroegere curator (die in de volgende zaak moest terecht staan) zich op onrechtmatige wijze gelden had toege- eigend. De advocaat, die de fraude heeft gepleegd, moest eerst als getuige verschijnen. Hij er kent enkele gelden geïncasseerd te hebben, tot een totaal bedrag van circa f 10.000. Een deel hiervan heeft hij ten eigen bate aan gewend. Toen hij in eèn dagblad een advertentie las, waarin een levenspositie werd aangebo den voor iemand die f 10.000 kon storten, kwam hij met de beide verdachten uit deze zaak in aanraking. De advocaat deelde mee het geld niet te kunnen storten, doch de an deren verbraken de connectie niet. Kort daarna kwam er weer een uitkeering in het faillissement. In vertrouwen heeft hij daarvóór een der verdachten een en ander meegedeeld en daarbij gezegd dat hij hoopte uit de moeilijkheden te kunnen komen en al les met het faillissement in orde te kunnen maken. De andere verdachte is samen met den ad vocaat het geld voor het faillissement gaan innen. De advocaat heeft toen f 3500 in de on derneming van de verdachten gestoken. Zelf hield de advocaat ruim f 500. Hij hoopte dooi den winst die hij in de onderneming van de verdachten dacht te maken, alle schulden en verplichtingen te kunnen voldoen. De advocaat heeft geen toestemming gege ven en wist ook niet dat elk der verdachten f 500 van de f 3500 in eigen zak heeft gesto ken. Ik heb uitdrukkelijk gezegd, aldus de advocaat, dat zij dit geld alleen mochten ge bruiken voor het faillissement. Een kwitan tie, die de advocaat voor de f 3500 heeft ont vangen, heeft hij verscheurd. Wel is een „lee- ningscontract" opgemaakt, waar de hoeda nigheid van curator niet in was vermeld. Een der verdachten heeft tegen den advo caat gezegd, dat deze in geen geval zijn naam mocht noemen. Dit was niet in het belang „van de groote zaken". De advocaat zei geimponeerd te wezen door de grootscli opgezette wijze van de „bank" des verdachten."De getuige dorst geen informaties in te winnen naar de hoedanig heid van de verdachten, omdat hij de zaak liefst zoo geheim mogelijk wilde behandelen. De verdachten moesten weten, aldus de ge tuige. dat het geld niet rechtmatig was ver kregen. Getuige heeft ook bedongen dat hij het geld te allen tijde onmiddellijk kon te rug krijgen. De beide verdachten hebben den advocaat f 10.000 willen geven, door een Beverwijksche een aandeel van dit bedrag afhandig te ma ken, met veel mooie voorspiegelingen. Aldus was de verklaring van den advocaat, op een vraag van den verdediger Mr. L. J. Venhuizen Mr. J. A. P. C. ten Bokkel, die den anderen verdachte verdedigde, noemde een contract waarbij de advocaat een bedrag van f 3500 in leen gaf, waarvoor hij als tegenprestatie een aanstelling kreeg bij de „bank" tegen een salaris van f 25 per week. Volgens dezen ver dediger is dit in tegenspraak met de verkla ring, waarin de getuige zegt dat de f 3500 steeds opvraagbaar moest zijn. Getuige zei dat 't wel de bedoeling was de geleende som onmiddellijk te kunnen krijgen, wanneer „de nood aan den man was". Een der verdachten zei, dat er van 'n huis knecht geen sprake was. Wel van een broer. De bedoeling van de onderneming was, al dus de verdachte, geldleeningen te plaatsen. Totdat de getuige kwam heeft de verdachte alleen gewerkt, Hij had zoo'n goed geheugen, dat hij geen boekhouding hield. De zaak zou verplaatst worden en de advocaat zou als ad ministrateur worden aangesteld. In dezen tijd ging de verdachte met den tweeden ver dachte samenwerken. Verdachte erkende dat hij door den advo caat in vertrouwen was genomen, evenals f 3500 ontvangen te hebben. Ook gaf hij toe f.500 genomen te hebben, evenais de tweede verdachte. Verdachte vond 't niet noodig den advocaat hiervan in kennis te stellen. Toen kwam er een verward verhaal. De „cost ging voor de baet uyt". Verdachte nam dus f 500 om de „bank" te beginnen, die wel bestond en nog niet bestond, Verdachte be gon de bank om wat te doen te hebben, maar anderzijds had hij het weer zoo druk in het huisgezin, omdat zijn vrouw een pension had en de huisknecht (zijn zwager) od de derde verdieping wasin ieder geval, wat de verdachte heeft gedaan, was niet juist. De officier van justitie noemde de beide verdachten eerste-klas misdadigers. Hun be doeling was niets anders dan den advocaat zoo snel mogelijk zijn geld afhandig te maken. Wegens verduistering op zeer geraffineerde wijze (bij de politie waren al meer klachten gekomen) eischte hij tegen den één een jaar gevangenisstraf en tegen den ander negen maanden, beide met aftrek. Beide verdachten zijn reeds eens veroor deeld (de een voorwaardelijk) en mogen niet beschouwd worden als philantropen, doch als gevaarlijke individuen. Mr. Venhuizen betoogde dat de oudste ver dachte, tegen wien een jaar was geëischt, nog steeds kan hebben gedacht dat hij geld had geleend. Verduistering is dus niet bewezen en verd. zal dus moeten worden vrijgesproken. Mr. J. A. P. C. ten Bokkel bestreed de dag vaarding op juridische gronden. Hij conclu deerde tot ontslag van rechtsvervolging. Ten slotte schetste hij den persoon van verdachte als een onzelfstandige jongen. Beide verdedigers verzochten onmiddellijke in vrijheidsstelling. De officier verzette zich hiertegen. De rechtbank wees het verzoek af. Mi'. Tels, curator in het faillissement, ver zocht het in beslag genomen geld aan hem als curator uit te keeren. Hierna kwam de advocaat als verdachte voor ter zake onrechtmatige toeëigening als curator in een faillissement tot een bedrag van circa f 10.000. Verdachte legt gelijke verklaringen af, als hij in de eerste zaak als getuige had ge daan. Een psychiater kenschetst den verdachte als verminderd toerekeningsvatbaar, waardoor een groot deel der vrije wilsbespaling wordt weggenomen. De verdachte is 't hiermede niet eens. Een eventueele voorwaardelijke veroordeeling zou de verdachte toejuichen om weer bij zijn gezin te kunnen zijn. Toezicht zou hij slechts tot op zekere hoogte kunnen .verdragen. Uitvoerig werd gesproken over de soort straf welke voor den verdachte het doelma tigst zou wezen, De zuster .van den verdachte kon. zich met de meening van den psychiater geheel ver eenigen, Een reclasseeringsambtenaar meent dat verdachte niet bestand is tegen de verleidin gen der maatschappij en geen verantwoorde lijkheidsgevoel heeft. De officier vond de straf zeer moeilijk te bepalen. Het speet hem dat in dit geval tegenwoor dig geen ter beschikking-stelling van de re geering meer bestaat. De houding van ver dachte, die zelf de voorwaarde wil stellen, laakte hij. De officier voelt dus niet voor een gecombineerde straf omdat de verdachte zich steeds op een voetstuk heeft geplaatst. Hij eischte een jaar en zes maanden ge vangenisstraf eventueel door te brengen in de Bijzondere gevangenis te Scheveningen. Mr. Dr. Vis, de verdediger pleitte een ge combineerde straf. De reclasseeringsambte naar zal nogmaals een rapport uitbrengen. G. OVERSTEEGEN IN DE BROEDERKERK. In de geheel gevulde Broeder'kerk aan de Parklaan sprak Donderdag de heer George Oversteegen op een der getuigenisavonden. Spr. begon met te zeggen: „Oversteegen is gestorven, een roemloozen dood gestorven. Er is een nieuwe naamdrager geboren, een ge heel ander mensch. Het moet wat beteekenen als een man, die drie en dertig jaar God noch gebod heeft gekend en die altijd voor de massa heeft gewerkt, verandert". Ik heb gezocht, zei spr.. gelijk wij allen het geluk zoeken. Wij moeten begrijpen, dat wij alles moeten doen voor Christus. Zijn de voorgaande jaren nu verloren tijd geweest? Ik heb altijd gezocht naar de mogelijkheid om de massa gelukkiger te maken. Men heeft mij op een voetstuk geplaatst, doch de massa heeft een geestelijke armoede. Men heeft mij achterna geloopen, zoolang ik voor haar werkte. Spr. sprak uitvoerig over de desillusies van zijn reis naar Rusland. Als ik toen bij terug komst gezegd had: „Alles wat ik jullie ver teld heb is een leugen", dan had men mij op zijn zachtst voor verrader uitgescholden, Uit angst voor het oordeel der menschen heb ik gezwegen, ik miste den moed. Tenslotte heb ik er mij met voorwendselen afgemaakt en dat heeft me het meest gehinderd. Tegen spr. was men daarna op gaan treden, zoo als hij het zelf had leeren doen. Doch spr. zeide hen die hem belasterden dankbaar te zijn. omdat zij hem tot een ander mensch maakten. Thans had hij rust. „Ik heb gehoorzaamheid geleerd." zeide spr., en ook dat wij een levende waarschu wing moeten zijn voor hen, die meenen dat men iets kan verrichten zonder God". Spr. eindigde met een opwekking denzelf den weg te volgen als hij had gevolgd om gelukkig te worden. Voor en na zijn toespraak werden door de aanwezigen eenige geestelijke liederen gezongen. DE VIERDE VOORJAARS- BEURS. In aansluiting aan het verslag in ons vorig nummer van de opening der vierde Haarlem sche Voorjaarsbeurs kunnen we nog het vol gende mededeelen: Bij de openingsplechtigheid, die in de versier de tuinzaal plaats had, werd de Midden standscentrale voor Haarlem en Omstreken vertegenwoordigd door den heer B. W. Las- schuit. De presidente van de afdeeling Haarlem en Omstreken van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen, mevrouw Chr. J. Cohen Ter- vaertKoch, hield een welkomstrede. Zij dankte den Burgemeester van Haarlem voor zijn welwillendheid, deze beurs te willen openen. Hierin zag zij het bewijs, dat hij waar deering had voor- en vertrouwen in het werk van de Vereeniging van Huisvrouwen. Zijn te genwoordigheid zette luister bij niet alleen aan deze opening, maar aan de geheele Voor jaarsbeurs. Ook richtte spreekster een speciaal woord van welkom tot de eere-presidente van- de vereeniging, mevrouw Maarschalk, die tot haar genoegen geheel van haar ongesteldheid hersteld was. Mevrouw Cohen Tervaert her innerde aan het groote succes, dat de vorige Voorjaarsbeurzen hebben gehad, wat voor het bestuur een aansporing is geweest, op den in geslagen weg voort te gaan. Of ook deze Voor jaarsbeurs succes zal hebben? Niemand kan hierop een antwoord geven, want vooral in den tegenwoordigen tijd kan men onmogelijk zeg gen, wat de dag van morgen brengen zal. Maar mocht de beurs ook ditmaal succes heb ben, dan hoopte spreekster, dat de standhou ders zich gedrongen zouden gevoelen, aan het bestuur het verzoek te richten, weer het initia tief voor de volgende beurs te willen nemen. Dat zou voor het bestuur een mooie belooning zijn voor, het werk, dat het zich hier voor getroost heeft. Zij dankte ook de stand houders voor het vertrouwen, dat zij in het bestuur hebben gesteld; de belangstelling is zóó groot, dat het geheele Concertgebouw noo dig is geweest. Het wilde aan spreekster voor komen, dat het bestuur met het organiseeren van deze beurs samenwerkt met het pas op gerichte Welvaartscomité. „De groote objecten, die het comité beoogt, als bouwen en verbou wen van huizen, groote reparaties daaraan enz., liggen buiten onzen invloedsfeer, maar de kleinere objecten, als aanvulling van den in ventaris, aanschaffing van artikelen voor de huishouding kunnen uitgevoerd worden en dan wordt meegewerkt aan de verheffing van het welvaartspeil, speciaal van den middenstand." Mevrouw Cohen Tervaert dankte tenslotte den secretaris der Voorjaarsbeurs, den heer J. van der Burg, die zich wederom een uitne mend organisator heeft getoond, en verzocht tenslotte aan den burgemeester, de Voorjaars beurs te willen openen. (De rede van den burge gemeester werd reeds in ons vorig nummer gepubliceerd). De attracties. Het volgende programma van attracties is samengesteld Heden Vrijdagavond optreden van den tele- paath-speurder Maloïtz. Zaterdagmiddag 21 Maart: Marionetten theater voor kinderen. Opgevoerd zal worden „De Zwijnenhoeder". Sprookjes bewerkt naar Andersen met een voorspel en 2 bedrijven door Mevr. Ruys en Mevr. Koentze uit Den Haag. (Twee voorstellingen van 23 en van 4—5). Zaterdagavond optreden van Annie Prins. Zondag 22 Maart is de beurs gesloten. Maandagmiddag 23 Maart: kookdemonstra tie van het gemeentelijk gasbedrijf. Maandagavond concert Mannenkoor „Proza en Poëzie". Dinsdag 24 Maart: Modeshow van de N.V. Stoutenbeek's Modemagazijnen, 's Middags en 's avonds. Woensdag 25 Maart: optreden van den goochelaar Prof. Antonini Cs middags en ,s avonds). Donderdag 26 Maart: optreden van Paul Ostra en Susie Klein. Van maagzuur of opgeblazenheid zult ge geen last meer hebben. Oneindig veel menschen lijden aan spijsvertermgs- stooraissen. Zij hebben er last van, dat bepaalde voedsels moeilijk verteren. De oorzaak ligt in het feit, dat de maag te veel maagzuur bevat, waar door de spijsvertering wordt tegengewerkt en het voedsel te lang in de maag blijft. Het gevolg is dat niet alleen pijnen, maar ook sterke gasvorming zal optreden. Digestif Rennie Pastilles voor komen deze bezwaren. Zij zijn samengesteld uit verschillende, zeer werkzame bestanddeelen, die ieder voor zich een eigen werking uitoefenen. Digestif Rennie Pastilles bevatten carbonaten en hydroxyden, die het maagzuur door dit te redu- ceeren. tot de juiste hoeveelheid terugbrengen, waardoor pijnen en zure oprispingen voorkomen worden. Verdere bestanddeelen zijn o.a. de pan creatine en pepsine, die de spijsvertering sterk bevorderen en dan is er nog de colloïde kaolin, dat het overmatig maagzuur langs physicahschen weg onschadelijk maakt door dit te binden. Al wat men heeft te doen is na den maaltijd één of twee der zeer smakelijke Digestif Rennie Pastilles langzaam op den tong te laten smelten. Digestif Rennie Pascilles zijn ook bijzonder ge makkelijk te nemen - geen poeder - geen glas water Iedere Digestif Rennie Pastille is apart verpakt, zoodat ge ze gemakkelijk bij U kunt steken. Digestif Rennie Pastilles zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.35 per pakje en f 1.05 per groot pak. omzetbelasting inbegrepen. Imp. Rowntree Handels Mij., Heerengr. 209, A dam. (Adv. Ingez. Med.) STADS EVANGELISATIE HAARLEM Woensdagavond vergaderde, ter bespreking der aanstaande Conferentiedagen op 24, 25 en 26 Maart de Stads Evangelisatie in haar gebouw Lange Heerenstraat. Een aantal dames en heeren deed toezegging dit werk geestelijk te steunen. Anderen waren bereid een stoffelijk blijk van waardeering te geven. De leider deelde mede dat er ook in verschil lende omliggende plaatsen een buitengewone belangstelling voor het werk der Stads Evan gelisatie bestaat, zoodat de Conferentiedagen ongetwijfeld goed zullen slagen. Als sprekers zullen vermoedelijk-optreden de heeren Ds. L. de Haan, I. Kuiper,. A. Besselaar, A. v. Doorn, Ds. A. P. Barendrég.i en W. Akse. Verschillende sprekers én zangkoren o.a. Eben Haëzer, het Stads Evangeiisatiekoor uit Amsterdam en een dameskoor hebben de toe zegging gedaan de dagen te komen opluiste ren. LIJDT NIET AAN RUGPIJN» Het leven wordt ondraaglijk, als gij voort» durend lijdt aan rugpijn, duizeligheid, pijn in de gesvnchten. hooidpijn. rheumatiek of Ischias Het gestel behoeft dan onmiddellijk verzorging. Immers de organen voor het filtreeren van het bloed kunnen verstopt zijn en dit wordt het best hersteld door een diuretisch middel. Foster's Rugpijn Nieren Pillen dienen alleen voor dit doel. Gedurende 50 jaren hebben z(3 duizenden dankbare gebruikers van hun pijn bevrijd. i 1.1.75 en I 3.per doog. (Adv. Ingez. Med.) KONINKLIJKE VEREENIGING OOST EN WEST Voor de afd. Haarlem en omstreken wordt een lezing met filmvertooning gehouden met het onderwerp: „Het leven in de Dessa" dooi den heer K. W. L. Bezemer, oud-Indisch Be stuursambtenaar, op Maandagavond 23 Maart 1936, café Brinkmann, Groote Markt. ARBEIDERS TOONEELVEREENIGING „VOORUITGANG" Op de laatst gehouden ledenvergadering van de Arbeiders Tooneel Vereeniging „Vooruit gang" is besloten een „Plan revue", geschre ven dc-or H. J. en Cor Zwart op te voeren als sluiting van het seizoen. Op 19 April zal in Gebouw Caecilia een kin derochtend georganiseerd worden. KIND TEGEN EEN FIETSER AANGELOOPEN. Woensdagmiddag om kwart over vier stapte in de Kloosterstraat een zesjarig meisje zonder uit te kijken van het trottoir en liep tegen een passeerenóen fietser op. Het kind viel en brak het rechterbeen. De Ongevallendienst heeft de eerste hulp verleend en met een ziekenauto is het meisje naar het St. Elizabeths gasthuis overgebracht. zijn kleine ADVERTENTIES a fl.in het Bijkantoor Haarlem en Omstreken TEMPELIERSSTRAAT 32 HET WOORD ZEGT HET REEDS zijn altijd r£&k. (Adv. Ingez. Med.) Oude en moderne sloten. Lezing van den heer Vincent Eras. De firma C. J. van den Broek had gister avond den heer Vincent Eras, directeur der N.V. Lips' Slotenfabrièken te Dordrecht, be reid gevonden voor haar een lezing te houden over het onderwerp „Oude en nieuwe sloten". Na een korte inleiding van den heer Van den Broek, was het woord aan den heer Eras. Spr. vertelde allereerst, hoe de slotenmakers- kunst in den loop der eeuwen zich ontwikkeld heeft. Reeds in de oudste tijden was het noodig zijn bezittingen tegen oneerlijke medemen- schen te beveiligen, aldus de heer Eras. De eerste menschenrassen bewaarden hun bezit tingen in holle boomstammen, spelonken e.d. Bij wilde volksstammen vindt men deze methode nog heden ten dage. De Grieken en Romeinen hadden reeds schatkelders, een soort safe-inrichtingen. De Romeinen sloten hun bewaarplaatsen van kostbaarheden af met bronzen sloten. In de musea van Neurenberg en Londen kan men veel interessants op dit gebied zien. De Oostersche vorsten hadden de gewoonte hun schatkisten te bewaren in poelen, bevolkt door krokodillen. De heer Eras besprak vervolgens eenige typen van oude sloten. De grendel is een van de oudste middelen ter afsluiting van berg ruimten. De grendels waren aanvankelijk van hout gemaakt, later van brons en ijzer. Het slot, dat met een sleutel geopend werd, was reeds lang voor Christus, ja zelfs in de Oud- Testamentische periode, bekend. In welk tijd vak het voor 't eerst toegepast werd, weet men niet. Spr. vertelde in het kort de werking van de oudst gevonden sloten. De tegenwoordig algemeen toegepaste cylindersloten vinden hun oorsprong in de oude, Egyptische sloten. Yale heeft het systeem van deze Egyptische sloten overgebracht op de moderne sloten- industrie. Ook door een patent van de Neder- landsehe Lips.-fabrieken werd een aanmerke lijke verbetering aangebracht. De Romeinsche sloten, die bij opgravingen gevonden zijn, werkten weer volgens een ander principe. De Romeinen waren, evenals de Grieken, reeds zeer ver in het vervaardigen van goede afsluitingen. Met slechts geringe variaties worden hun sloten nog steeds ge bruikt. Bij de ouderwetsche sloten was de veilig heid betrekkelijk gering. Met de. bekende „loo- pers" kan men die sloten vrij gemakkelijk openen. Doch ook alle moderne sloten zijn niet even goed. Niet iedere sleutel, die er gecom pliceerd uitziet, is goed. Ook hier is eenvoud het kenmerk van het ware. Spr. vertelde, hoe een slot niet en hoe het wel vervaardigd moet zijn, om goeden dienst te doen. Over de combinatie van verschillende sloten en over de mogelijkheid om een bijna onbe grensde variatie in brandkast- en safesioten te brengen, vertelde de heer Eras interessan te bijzonderheden. Spr. lichtte zijn uiteenzettingen toe met een groote hoeveelheid materiaal van platen en lichtbeelden. „HET ROODE KRUIS". Op de Woensdagavond ten kantore van Joh. Enschedé en Zonen's Grafische Inrich ting N.V. alhier, onder voorzitterschap van Dr. A. A. G. Land gehouden jaarlijksche al- gemeene vergadering der afd. Haarlem van cle Vereeniging „Het Nederlandsche Roode Kruis" werden de periodiek aftredende leden van het bestuur. Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen en mevrouw Lucassenvan Idsin: herkozen. De jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester betreffende de afdeeling en het Parkherstellingsoord werden goedgekeurd. Hetzelfde geschiedde met de jaarverslagen en de rapporten der Roode Kruis Transport Co lonne voor Haarlem en Omstreken. De voorzitter kon aan 9 personen, die zich voor den bloed-transfusie-dienst beschikbaar hadden gesteld, de Landsteiner medaille uit reiken, waarbij hij gelegenheid had hun het daaraan verbonden diploma van het Hoofd bestuur van Het Nederlandsche Roode Kruis met eenige vriendelijke woorden te over handigen. „De vrouw bij de vreemde volken." Een interessante Zondagmorgenfilm in het Rembrandt Theater. De film. die Zondagmorgen a.s. in het Rem brandt Theater zal worden vertoond, is geti teld „De vrouw bij de vreemde volken". Een flink aantal van de Zondagochtend- films van Rembrandt hebben reeds de groo te cultureele waarde van deze serie bewezen. „De vrouw bij de vreemde volken" bezit deze waarde wel in het bijzonder. In de eerste plaats bestaat de film uit groo- tendeels zeer goede opnamen. Ten tweede geeft de film (wat eigenlijk in ae eerste plaats genoemd moest worden) "n buitengewoon goe den indruk van de zeden en gewoonten, die in de landen waar de Westersche invloed ont wikkeling van Europeesch karakter in de plaats heeft gesteld van heidensche ge bruiken en levenswijze zijn blijven leven in het familieleven en in de religieuze uitingen, evenals dat het geval is in de streken waar de oude beschaving uiterlijk het veld heeft moeten ruimen voor de Westersche levens wijze. Sterk blijkt uit de film, dat de traditie in gemeenschapsleven en godsdienst zich on danks den duur van het contact met de Wes terlingen beter heeft gehandhaafd, dan men zou verwachten. Zooals al de titel aanduidt, wordt in hoofd zaak de plaats van de vrouw in het leven der vreemde volken behandeld. Achtereenvolgens vertoeft men door de film bij inboorlingen stammen in Afrika, in het bijzonder in Tan- ganjika; in Britsch-Indië by de Kols en de Hindoes; in China en in Bali. Om de positie van de vrouw duidelijk t-e ma ken heeft men bij al deze volken het slui ten van een huwelijk in beeld gebracht. Bij de negerstammen in Tanganjika zien we de inboorlingen in een geestvervoering, die aan razernij doet denken, aan den dans, waar voor zij geboren zijn en die hun in het bloed zit. Wij wonen de voorbereidingen voor de huwelijksplechtigheid bij en kunnen di verse manieren van haaropmaker, bewon deren, waarbij waarschijnlijk velen tot de conclusie zullen komen dat de Westersche da mes -met haar paar uur onder de permanent-, kap er wel zeer gemakkelijk afkomen. Een kort verblijf bij de Britsch-Indische Kols geeft een duidelijken indruk van de hoe veelheid werk, die de vrouw evenals bij de negers, moet verzetten. Bij den huwelijksdans trekken de mannen en vrouwen in twee partijen achter de trommels aan. die bij alle dansen het rhythme moeten aangeven. De Hindoe-gebruiken zijn weer anders. Zoo wel het sluiten van een z.g.n. kinderhuwelijk als het religieuse leven met zijn pompeuze tempelfeesten worden in beeld gebracht. Het opvallende van de ceremoniën bij het Chineesche huwelijk is de kenmerkende Oos tersche bedaardheid bij het vervullen van tradition eele plichten, sterker nog dan bij de Hindoes. Zeer interessant is het te zien welk een schier onoverbrugbare kloof nog bestaat tus- schen de oude ceremonieele zeden en ge bruiken en den Westerschen invloed, die zich vooral op het gebied der opvoeding heeft doen gelden. Ook bij de Hindoes zijn de oude be grippen nog steeds sterker gebleken dan de .Westersche, zoodra de directe invloed der Engels,chen. ophoudt. Ten slotte worden, verschillende scenes uit het Balineesche leven geprojecteerd, die wel zeer mooi de gratie van dit volk doen uit komen. Het is een boeiende en leerzame film, waar uit de conclusie kan worden getrokken, dat de Westersche vrouw, althans naar Wester sche begrippen een leven heeft, dat honderd-* maal actiever en rijker is dan de onderwor- - penheid en de rechtloosheid van de vrouw bij de vreemde volken. BOND VAN TAXI-BEDRIJVEN. Belanghebbenden bij het Taxibedrijf hiel den een vergadering. Besloten werd een or ganisatie te stichten onder den naam „Bond van Taxi-Bedrijven Haarlem en Omstreken) Het bestuur is als volgt samengesteld: M. J. M. Looman, voorzitter, T. J. Gigengack, secre taris, J. Hem. penningmeester. Een controle commissie werd samengesteld uit de heeren J. Hart en W. J. M. Eldering. Hierna werden de voorloopige statuten en reglementen goedgekeurd. Getracht zal wor den een betere regeling voor deze bedrijven te verkrijgen. DE VRIJE KATHOLIEKE KERK Op Zondag 22 Maart zal de Gewestelijke Bisschop voor Nederland, Mgr. Dr. A G. Vreede, deze gemeente bezoeken. Des ochtends om half elf zal door hem een Hoogims wordeti opgedragen in de St. Ranhaelskeik, Pop^llaan, Kinheimpark, Bloemendaal. „DE JOODSCIIE INVALIDE". Onder groote belangstelling zijn Woensdag avond in de Concertzaal van Art is de prijzen getrokken van de loterij Noord-Holland, de derde van de zes, waarvoor de Joodsche In valide een beroep op het Nederlandsche pu bliek heeft gedaan. De vele honderden, die de zaal vulden, heb ben in groote aandacht het verloop der trek king gevolgd. Het huis is gevallen op No. 18214, de auto op No. 8826. TOONEELGROEP HET MASKER. Maandag 23 Maart geeft de Tooneelgroep Het Masker (Dir. Ko Arnold!) in den Stads schouwburg de eerste voorstelling hier ter stede van „Elizabeth, de Vrouw zonder Man", tooneelspel in 5 bedrijven naar het Fransch van André Josset. De hoofdrollen worden ver vuld door Else Mauhs (Elizabeth) Georgette Reyewsky (Marv Howard) John Gobau (Es sex) Ko Arnoldi (Cecil) Louis Gimberg (Burghley) Cruys Voorbergh (Francis Ba con) Emile van Stuwe (Anthony Baconi Bab Wijsman (Raleigh). De regie is van Ko Ar nold!, De décors ziin vervaardigd naar ont werpen en onder leiding van Prof. Herman Rosse, Hoogleeraai te Dei ft. FILMAVOND VOOR DE COÖPERATIE. Door den Plaatseü.iken Coöperatie Raad wordt Maandagavond 30 Maart in de Gemeen telijke Concertzaal een filmavond met tom bola georganiseerd, waaraan medewerking verleenen de Haagsche humoristen Joop Ar- noldus en Herman Hennekes. De begeleiding is in handen van den heer van Heek en de „Spaarne Band" onder leiding van Sam Mica. Sprekers zijn de heeren H. Lindeman van het N.V.V, en K. de Boer, De Handelskamer en de Coöperaties Voor uitgang en De Eendracht hebben 25 prachtige pril zén' voor de -tombola beschikbaar gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10