Op de koffie. BERICHT Hit 53e Jaargang No. 16178 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 20 Maart 1936 HAARLEMS DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM, UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMFENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^. .4^ Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 o Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN s 15 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. - Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400 -, Verlies Duim 75.- Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 20 Maart. De Londensche Onderhande lingen. Er zijn nu te Londen een paar overeenkom sten bereikt. De eerste is belichaamd in de aanneming door den Volkenbondsraad van het Fransch-Belgische voorstel, dat vaststelt dat Duitschland de verdragen van Versailles en Locarno heeft geschonden. De tweede over eenkomst is een ontwerp-accoord tusschen de „Locarno-staten". Dit is een erg uitvoerig stuk. Het staat ook nog niet in alle onderdeelen vast, want de juristen zitten er nog aan te schaven. Maar in hoofdpunten bevat het: le. een beroep op het Haagsche Hof van Interna tionale Justitie, om uit te maken of het Fransch-Russische pact vereenigbaar is met het Verdrag van Locarno. Dit beroep zal wor den gedaan of Duitschland het wil of niet, en de uitspraak zal bindend zijn voor beide par tijen. Als punt 2 verzekert Engeland dan Frankrijk en België bijstand bij een eventueele agressie tegen die landen, als punt 3 schijnt het accoord plannen te bevatten voor een internationale conferentie waarop Hitler's voorstellen, het probleem der ontwapening en de internationale economische verhoudingen aan de orde zouden komen. Volgens Reuter komen de clausules betref fende het leggen van een internationale poli tiemacht in het Fransch-Duitsche grensgebied en betreffende het terugtrekken van de Duit- sche troepen uit de gedemilitariseerde Rijn land-zóne niet meer in het stuk voor. Havas beweert evenwel dat ee.n zóne van vijf kilo meter breedte langs de Fransche en Belgische grenzen door internationale troepen (Scandi navische?) bezet zou moeten worden. Als de vier Locarno-mogendheden dit inderdaad eischen ziet het er heel wat ingewikkelder uit. Duitschland zal daar natuurlijk niets van moeten hebben, en het lijkt ook niet zoo ze ker dat de Denen, Zweden en Noren een der gelijk plannetje met geestdrift zullen begroe ten'. Er moet nu natuurlijk weer een Duitsch antwoord komen, dat zeer zeker afwijzend zal zijn. Van een uitspraak van het Haagsche Hof moet de Duitsche regeering, die de onfeil baarheid van den Führer aanneemt, natuur lijk niets hebben. Dat Duitschland op eenig ander punt van de opinies van Hitier zou af wijken is, vlak voor een volksstemming, ook onaannemelijk. Als ik dan ook hierboven be gon met te zeggen, dat men in Londen twee overeenkomsten heeft bereikt, dan bedoelde ik natuurlijk alleen dat resp. de Volkenbonds raad en de Locarno-staten het onderling eens zijn geworden. Van Duitschland zijn zij nog even ver verwijderd, want Von Ribbentrop heeft niets toegegeven en alleen maar een overzicht van Hitler's redevoeringen ten beste gegeven. Frankrijk en Engeland hebben wèl toena dering getoond: jegens elkander. Als de Fran sche eiseh van terugtrekking der Duitsche troepen uit het Rijnland inderdaad is opge geven, is dat een belangrijk succes voor Eden en een groote verbetering in de situatie. Daar tegenover staat dan Flandin's succes in het verwerven van toegezegde Engelsche hulp aan Frankrijk en België ingeval van Duitsche agressie. Deze toezegging beteekent handha ving van het Fransch-Belgische belang bij het pact van Locarno. Verbindt men er het Fransch-Russische pact aan, dan ziet men op dit oogenblik de Entente van 1914, anders ge formuleerd maar in wezen dezelfde, weer voor zich. Dit is op zichzelf geen bemoedigende ge dachte. Er staat weliswaar geen alliantie van centrale mogendheden tegenover, zooals in 1914, er is dus gelukkig geen „Europeesch evenwicht" in dien ouden zin, dat immers al leen maar beteekende dat beide groepen zich sterk genoeg gevoelden om elkaar te lijf te gaanmaar er is een handhaving van een oppermacht tegenover Duitschland. In Duitschland ziet men die als een be dreiging, en voelt men die, in nog sterker mate, als een isolement en een gedwongen vernedering tot den rang van „tweede klasse Staat". Weliswaar ziet niemand buiten Duitschland de sterkte van dit rijk meer voor „tweede klasse" aan, sinds het zich zoo geweldig is gaan bewapenen, maar de Duit- schers voelen het blijkbaar zelf zoo, en dat is hetgeen waarop het aan komt. Op basis van de situatie van dit oogenblik is er geen samenwerking en staat Duitschland ge- isoleerd van de machten die het omringen. Dat is een slechte toestand, dat beteekent een verdeeld Europa en juist in deze situatie hoopt men algemeen op verbetering. De door de Locarno-staten aangenomen voorstellen bieden daar blijkbaar wel uitzicht op, maar vóór de Fransche Kamerverkiezingen behoeft men niet veel te verwachten. Al eerder is in deze rubriek gezegd, dat zoo wel de Duitsche als de Fransche stembus- aangelegenheden achter den. rug zouden (Het ligt in de bedoeling een nieuwe crisisheffing van 12 cent ■ger K.G. op ongebrande koffie in te voeren.) Steeds weet men weer iets uit te denken, Om nieuwe bronnen aan te boren, Wij zuilen spoedig koffie schenken, Die weer wat meer kost dan tevoren. Men wil een koffiepot je maken, Wij komen in den koffiemolen, Het zal ons wel wat bitter smaken. Wanneer die heffing wordt bevolen We leeren als normaal beseffen, Dat wij voor alles cijns betalen, Maar 't pleegt ons niet zoo zwaar te treffen, Bij iets, waarom wij mindermalen. Het „koppig" vocht, dat onze krachten Bij moeheid weet te stimuleeren, En dat opvolgende geslachten Reeds sedert eeuwen appreciëeren; Dat hielden wij zoo graag erbuiten, Maar, zingen w' ook het hoogste toontje, Straks komt, in dezen dorst naar duiten, Toch koffieboontje om zijn loontje. Wij zullen op de koffie komen En binnenkort zal ons het leven, Dat toch al zwaar wordt opgenomen, Nog schraler „troost" in zorgen geven. p. GASUS. Rust KROON-BEH ANGSELS Alléén: Groote Houtstraat 179, Telefoon 14269 (Adv. Ingez. Med.) moeten zijn alvorens er belangrijke vorde ringen gemaakt kunnen worden. Het ver loop van zaken bewijst -dit telkens. Hitier kan geen water in zijn wijn doen met zijn volksstemming voor den boeg; Sarraut en Flandin zien er evenmin kans toe met hun Kamerverkiezingen in het vooruitzicht. Het moge niet grootsch zijn, maar het feit is niet te miskennen. Europa zal dus weer dienen te wachten. Er zullen nog heel wat geschillenmet „onover brugbare kloven", verbleekende ministers en dramatische gebaren komen. Men schrikke daar niet te zeer van; deze dingen geschieden in hoofdzaak „pour la galerie" Volgens den gang van internationale zaken, waaraan wij nu gewend zijn geraakt, is een opwaartsche beweging zeer aanstaande. En oorlogsgevaar is er in den huidigen toestand zeker niet. R. P. CONTINGENTEERING MET FRANKRIJK. DEN HAAG, 20 Maart (AJST.P.) Naar wij vernemen ligt het in het voornemen het contingenteeringsarrangement, dat tus schen Nederland en Frankrijk bestaat en dat op 1 April a.s. afloopt, met 3 maanden te ver lengen. Twee jongemannen bij auto ongeluk gedood. Auto met groote snelheid tegen een brug opgereden. Over den kop geslagen en in een sloot terechtgekomen. GELDROP, 20 Maart. In den afge- loopen nacht te half één heeft alhier op den Mierloschenweg een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, dat aan twee jongemannen het leven heeft gekost. Op genoemden weg naderde uit de rich ting Helmond een vierpersoons Ford-wagen, bestuurd door den heer Meijer, terwijl naast hem was gezeten de heer De Meester. Ach ter in de auto bevonden zich de heeren J. Hegge en H. Verberne. Alle vier heeren waren afkomstig uit Eindhoven. De wagen, die met zeer groote snelheid reed, botste door nog onbekende oorzaak te gen de betonnen Dommelbrug op den Mier- loscheweg, waarbij het linker achterwiel van den wagen werd afgeslagen en een der tigtal meters verder terecht kwam. De wa gen sloeg hierdoor over den kop en kwam in een langs den weg loopende sloot terecht. In de buurt wonende personen, die den slag hadden gehoord, snelden te hulp en wis ten na veel moeite de heeren Meijer en De Meester van onder den wagen vandaan te halen. De achterin zittende personen kon men niet bereiken. De hulp van politie en brandweer werd ingeroepen. Na een half uur gelukte het de brandweer den wagen te lich ten. Het bleek toen echter, dat de heeren J. Hegge en H Verberne beiden ongeveer twin tig jaar oud, reeds waren overleden. Waar schijnlijk zijn zij in de modder gestikt. De lijken werden overgebracht naar het St. Annaziekenhuis te Geldrop. Ook de beide geredden, die slechts lichte verwondingen hadden bekomen, werden naar genoemd zie kenhuis vervoerd. (Adv. Ingez. Med.) Verbouwing stoomgemaal te Spaarndam. Vrees voor onwelriekend water te Haarlem. Het stoomgemaal van Rijnland aan den Spaarndamscheweg te Spaarndam, is voor eenige maanden buiten dienst gesteld. Men is bezig de stoommachines uit het gebouw te verwijderen en te vervangen door groote ruw- olie motoren. Het boezemwater van Rijnland, waaronder ook het Spaarne en alle binnenwateren van Haarlem behooren. zal nu op peil gehouden worden door de watermachines te Gouda. Voor het najaar moet „Spaarndam" weer klaar zijn. Wij herinneren er aan dat als de Haar- iemsche grachten en singels in den zomer onwelriekend geurden het stoomgemaal te Spaarndam als de waterstand dit althans toeliet in werking werd gesteld. Dit zal dus dezen zomer niet kunnen gebeuren. Spuien over Gouda zal wel niet denzelfden gunst-igen invloed op het water te Haarlem hebben. De commissie voor steun en werkverschaffing. De R.-K. Vakcentrale trok zich terug. Op aandrang van den raad hebben B. en V/. van Haarlem zich bereid verklaard een commissie te benoemen voor steun en werk verschaffing. De vier vakcentrales werden uitgenoodigd daarvoor een lid aan te wijzen, namelijk de Haarlemsche Bestuurdersbond, de R. K. Vakcentrale, de Christelijke Bestu renbond en de Neutrale Bestuurdersbond. De Christelijke en de R. K. Vakcentrale wezen daarvoor een werklooze aan. B. en W. meen den dat dit niet juist was, waarom gevraagd werd een niet-werklooze te benoemen. De Christelijke Besturenbond heeft aan dit ver zoek voldaan, maar de R. K. Vakcentrale heeft nu geweigerd een lid in deze commissie te doen zitting nemen. Mevrouw H. P. J. M. F. v. Looy Zondag 22 Maart 70 jaar. Mevrouw H. P. J. M. F. van Looy-Ranshuy- sen, een bekende ingezetene van Haarlem, wordt Zondag 22 Maart 70 jaar. In 1887 ves tigde mevrouw van Looy zich te Haarlem als kapster, eerst in het (nu afgebroken) perceel Lange Veerstraat hoek Damstraat, later ver huisde zij naar Jansstraat 65. Bijna een halve eeuw heeft zij dus haar werk verricht. Ook heeft mevrouw van Looy zich aan het sociale leven gewijd. Van 1923 tot 1927 was zij lid van den Haarlemschen gemeenteraad. geen urugueescht: voetballers in nederland. DEN HAAG. 20 Maart. (A. N. P.) Naar aanleiding van berichten uit goede bron over het optreden der Urugueesche voetballers te Parijs deelt het bestuur van de Zwaluwen mede, dat het in overleg met den heer Lotsy besloten heeft de beide hier te lande te hou den wedstrijden te annuleeren. De overstroomingen in de Ver. Staten. Het water bedreigt de regee- ringsgebouwen te Washington. De Ohio steeg in één nacht twaalf meter. De overstroomingsramp in de Ver. Staten neemt, blijkens een A.N.P.-bericht uit Washing ton steeds grooteren omvang aan. In Washing ton zelf zijn 15000 werkloozen opgeroepen, die ter bescherming van de regeeringsgebouwen een zes meter hoogen dijk opwerpen. Hei Witte Huis ligt op een afstand van slechts 400 M van dezen dijk. Gedeelten van het ministerie van handel, van arbeid en van marine wor den eveneens bedreigd. In Pittsburgh hebben 1000 man van de na tionale garde een gordel getrokken om de over stroomde wijk. Particulieren worden hier niet toegelaten. Twee dagblad-drukkerijen en de grootste twee warenhuizen staan tot aan de tweede verdieping onder water. Hetzelfde lot viel den „Jenkins Arcades" te beurt, waar zich de beste zaken bevinden. De toevoer van levensmiddelen is eenigszins verbeterd, maar daartegenover begint thans gebrek aan drink water te ontstaan. De burgemeester heeft ge dreigd met zware straffen voor levensmidde lenwoekeraars. Tengevolge van een benzine ontploffing is een geheel blok huizen in vlam men opgegaan. Gelukkig slaagde de brandweer er nog in de plaats van den brand te bereiken. In Wheeling in West-Virginia is door de Ohio een op een eiland liggende villa-wijk overstroomd. De rivier steeg daar in den loop van den nacht 12 M. Voortdurend komen nieuwe berichten over slachtoffers binnen. De gouverneur van Pennsylvanië, die in het overstroomde gebied is aangekomen, heeft verklaard, dat hij ooggetuige is geweest van tconec-len, die „het vreeselijkste toonden, dat hij tot dusverre gezien had". Zelf was hij bijna om het leven gekomen. De schade in Pittsburgh alleen wordt ge schat op 25 miilioen dollar. Steeds weer doen zich gasontploffingen voor, waardoor branden ontstaan. In Wheeling is tengevolge van zoo'n gassxplosie een huis in de lucht gevlogen. Dertien personen kwamen daarbij, deels door verdrinking, om het leven. De daldoozen dei- stad worden in de hooger gelegen scholen en kerken en zelfs in de markthallen onderge bracht. Bij Vernon in Vermont is de dijk lek gewor den. Werklooze arbeiders en vrijwilligers zijn koortsachtig bezig met het herstellen van de breuk. Nederland en de Rijnland bezetting. Een Fransch oordeel. De bezetting van het Rijnland veroorzaakt, volgens den specialen correspondent van het „Journal", den Nederlandschen militairen autoriteiten, eenige bezorgdheid. De geheele grenslijn van Maastricht tot aan Nijmegen werd automatisch door het Verdrag van Versailles en Locarno beschermd. In een onderhoud vertelde een legeroffi cier aan Poulain: „In twee of hoogstens drie uur kunnen wij al onze bruggen opblazen en al onze dijken doorsteken en zoodoende het land onder wa ter zetten. Dit zou natuurlijk een nationale ramp zijn, maar wij verkiezen dit boven de schande van een inval". „Maar", zoo vervolgde de officier: „Zullen wij deze drie uur, die wij hiervoor noodig hebben, krijgen? Een plotse linge aanval van gemechaniseerde strijd krachten zou ons bij verrassing kunnen over vallen". Deze twee of drie uur, zoo vervolgt de cor respondent van het „Journal", zijn precies hetgeen Duitschland heeft ondervangen dooi de troepen dicht bij de NederlancLsche grens tusschen Maastricht en Nijmegen onder te brengen. De Burgemeester van Haarlem opende Donderdagmiddag de Vierde Haar lemsche Voorjaarsbeurs van de afdeeling Haarlem en Omstreken der Ned. Ver- eeniging van Huisvrouwen. Van links naar rechts: Mevrouw M. LioniJungblut; Mevrouw M. A. de BruinVan Scherpenberg; Burgemeester Maarschalk; Mevr. C. J. Cohen TervaertKoch, presidente; Mevr. MaarschalkCoppenaal, eere presidente; Mevrouw N. DyserinckVan Gilse van der Pais; Mej. M. Nieuwenhuizen Kruseman. Het woord, is aan.... Fénelon Men moet het gevaar voor zien en het vreezen alvorens zich erni tc begeven. Een maal erin, zit er niets anders op dan het te minachten. Jeugdige werkloozen te Haarlem. Een conferentie in Den Haag. Men weet dat de regeering indertijd bezwaar heeft gemaakt tegen het plan Klein Schip horst wat betreft den bouw van huizen voor ouden van dagen aan de Zomervaart door jeugdige werkloozen. Volgens dit plan zou aan de jeugdige werk loozen loon betaald worden, terwijl de regee ring tot heden alleen haar medewerking heeft gegeven als een vergoeding werd toegekend. Bij de behandeling der begrooting voor 1936 is door B. en W. aan den raad toegezegd, dat zij alsnog een nieuwe poging zouden doen om de bezwaren van den Haag in deze te over winnen. Be minister van sociale zaken Mr. M. Slin- genberg had zich bereid verklaard heden middag op zijn departement over de aange legenheid een deputatie te ontvangen. Daar voor waren aangewezen de wethouders de hee ren W. J. B. van Liemt en M. A. Reinalda en de raadsleden de heeren H. J. L. Klein Schip horst en M. Meyers, die deel uitmaken van de raadscommissie voor de jeugdige werkloozen. de rijwieldiefstallen In de afgeloopen week zijn hier zeven rij wielen ontvreemd. Admiraal Allenby overleden. Oud marine-attaché aan het Neder- landsche Hof. LONDEN, 20 Maart. Op het eiland Wight is in den ouderdam van 74 jaar overleden Ad miraal Reginald Arthur Allenby. Admiraal Allenby was van 1903 tot 1906 Marine-Attaché aan de hoven van Denemar ken. Duitschland en Nederland, met zetel te Berlijn. Zij, die xich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. De Volkenbondsraad heeft gisteren Duitsch- land's optreden met algenieene stemmen, bij één onthouding, veroordeeld. pag. 4 Een wereldconferentie over Hitler's voor stellen. pag. 4 Het ontwerp-accoord der vier Loearnostaten. pag. 4 Het Pessimisme schijnt bij den handel ver dwijnende te zijn. pag. 3 De K. L. M. heft met den zomerdienst enkele binnenlandsche lijnen op. pag. 3 Binnen enkele weken is een crisisheffing op koffie te wachten. pag. 3 Faillissementsgelden verduisterd: ingewikkel de geschiedenis voor Haarlem's rechtbank. pag. 6 De Gemeenteraad van Bloemendaa! heeft de besluiten genomen, welke voor het door gaan der wereldjamboree noodig waren. pag. 11 Hedennacht zijn bij Geldrop twee jongeman nen bij een auto-ongeluk gedood. pag. 1 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: De Londensche onderhandelingen. pag. 1 Julio Alvarez del Vayo: De overwinning van liet Volksfront in Spanje. pag. 4 Van onzen Londenschen correspondent: Zal koning Edward trouwen? pag. 11 A. K. v. R.: Paul Kruger op het Witte Doek. pag. 11 W. S.: Herinneringen uit liet Haarlemsche leven. J. II. V. over: „Frans knapt 't op." pag. 11 J. B. Schuil over: Eens wordt het nacht. pag. 11 De oorlog in Oost-Afrika: Verwoede gevech ten bij den Amba Aladzji. pag. 4 De vrouw bij de vreemde volken. pag. 6 Mr. Gibson van Southend United over Engel sche voetbaltoestanden. pag. 8 pag. 3 Sport in 't Kort. pag. 7 Damrubriek. pag. 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 13.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1