SITTERSdhoKAR THIJS IJS EN DEB00ZE VAMPYR De overwinning van het Volksfront in Spanje. Volkenbondsraad veroordeelt Duitschland's houding. VRIJDAG 20 MAART 1936 HAARD EM'S DAGBE'AD '4 BUITENLAND FranschBelgische resolutie met algemeene stemmen, b{j één onthouding aangenomen. Accoord der vier Locarno-Staten. Een wereldconferentie over Hitler's voorstellen De zitting van den Volkenbonds raad waarin gestemd zou worden over de FranschBelgische resolutie be treffende schending van het pact van Locarno door Duitschland is Donder dagmiddag om 15.25 uur bijeenge komen. De verschillende leden van den Raad brach ten in alphabetische volgorde hun stem uit, ook Duitschland, België en Frankrijk, wier stemmen echter bij het berekenen van de meerderheid niet meetelden. Alvorens tot de openbare zitting over te gaan, was de Raad nog gedurende enkele oogenblikken in bijzondere zitting bijeen. De openbare zitting werd geopend om 15.40 uur. De voorzitter, Bruce, verzocht toen voor eenige oogenblikken het voorzitterschap van den raad te mogen neerleggen, teneinde ge legenheid te hebben, de opvattingen van de Australische regeering uiteen te zetten. „Ik heb met de grootste aandacht zoo zeide hij verder geluisterd naar de uiteen zettingen van den Dultschen gedelegeerde van hedenmorgen. Deze redevoering heeft geen wijziging gebracht ln mijn opvattingen ten opzichte van mijn verplichting, onmiddel lijk over te gaan tot stemming over de Fransch-Belgische resolutie. De Raad heeft den plicht te beslissen of hij hier staat voor een schending van het pact van Locarno, een gedeelte van het algemeen veiligheids systeem". Vervolgens werd tot stemming overgegaan, waarbij Chili zich ont hield en waarbij bleek dat Equador geen stem kon uitbrengen, aangezien de gedelegeerde van dit land afwezig was. De overige mogendheden brach ten, voor zoover haar stem meetelde, stem uit ten gunste van de Fransch- Belgische resolutie. De voorzitter van den Raad con stateerde daarop, dat deze resolutie met algemeene stemmen was aangenomen. De tekst van de ontwerp-resolutie luidde als volgt: „De Volkenbondsraad constateert op grond van hei op 8 Maart door België en Frankrijk gedane verzoek, dat de Duitsche regeering ar tikel 43 van het verdrag van Versailles heeft geschonden, doordat zij op 7 Maart 1936 be vel heeft gegeven, dat militaire strijkrachten in de gedemilitariseerde zóne binnenrukten en zich daar vestigden, een maatregel, waarop artikel 42 e.v. van het verdrag van Versailles betrekking hebben, evenals de bepalingen van het verdrag van Locarno. De raad draagt den secretaris-generaal op, met inachtneming van art. 4 alinea 2 van het verdrag van Locarno de mogendheden, die dat verdrag hebben ge- teekend. zonder verwijl van deze conclusie van den raad in kennis te stellen." Bij het stemmen over de Fransch- Belgische resolutie heeft de Duitsche gedelegeerde zijn. stem daartegen uit gebracht, zeggende: „Ik heb den in druk, dat, wanneer de ernstige en vol ledige verklaring die ik hedenmorgen heb afgelegd over het standpunt van Duitschland vollediger bestudeerd was, door de leden van den Raad. zij daar door tot een andere beslissing zouden zijn gekomen. De Duitsche regeering en het Duitsche Volk hebben de diepe overtuiging dat de resolutie van den Raad niet zal worden gehandhaafd in het oordeel der historie." Flandin antwoordde: „Ik zou niet meer hebben gesproken wanneer de Duitsche vertegenwoordiger niet had gemeend dit te moeten doen. Ik moet hier verklaren dat niemand krach tens het Volkenrecht het recht heeft zijn eigen rechter te zijn. Ik herhaal plechtig het Fransche voorstel om het geschil, hetwelk de Duitsche regee ring hier wederom te berde heeft ge bracht, te doen beslechten door het Haagsche Hof, dat onder het hooge gezag van den Volkenbond werkt." Na de zitting deelde Bruce mede, dat Vrijdag een bijzondere zitting zou worden gehouden teneinde te beraadslagen over de toekomstige methode van actie van den Raad en andere zittingen vast te leggen. Het vonnis van den Volkenbondsraad heeft in Duitsche politieke kringen geen reactie verwekt. Men stelt zich tevreden met te wij zen op het protest van von Ribbentrop en gelooft a priori niet, dat het vonnis van den Raad een bezwaar be teeken t voor Duitsch land 's eventeelen terugkeer naar den Vol kenbond, Voorts wordt uit Londen gemeld, dat tusschen de vier onderteeke naars'van het Locarno-pact: Frank rijk. België. Engeland en Italië, een accoord tot stand gekomen is. De Locarno-staten publiceeren naar aan leiding daarvan het volgende communiqué: „Wij hebben ijverig gewerkt aan het be reiken van een accoord tusschen de vier mogendheden. Zeer groote en zeer bevredi gende vorderingen zijn gemaakt. De toe stand is thans als volgt: De vier delegaties, t.w. van Engeland. België, Frankrijk en Ita lië. hebben een tekst uitgewerkt, die thans in den vorm gebracht wordt, zooals hij aan de respectievelijke regeeringen zal worden voor gelegd, waarbij deze regeeringen de volledige vrijheid van beoordeeling dienaangaande be houden". Het Britsche kabinet heeft in zijn bijeen komst van Donderdagavond, die anderhalf uur duurde, het accoord der vier Locarno mogendheden goedgekeurd. Vanmiddag zal een Witboek worden gepu bliceerd met bijzonderheden aangaande "dit plan Dan zal tevens door Baldwin of door Eden een verklaring worden afgelegd. Ook de Fransche ministerraad heeft met al gemeene stemmen het te Londen tusschen de Locarno-staten tot stand gekomen accoord goegekeurd. Naar men te Londen meent te weten zijn in het accoord zooals dit ten slotte tusschen de Locarnomogendheden tot stand is gekomen nog verscheidene wijzigingen aangebracht. Het accoord is thans hoofdzakelijk gebaseerd op een verklaring betreffende een beroep op het Permanente Hof van Internationale Jus titie in den Haag betreffende het overeen stemmen van het Locarnopact met het Sovjet Russisch-Fransche pact De beslissing van het Hof moet dan bin dend zijn voor alle partijen. De Britsche re geering geeft tevens aan Frankrijk en België de verzekering van steun in geval van een aanval. De clausules betreffende het instellen van een internationale politie in de Fransch-Duit- sche grenszone en de Fransche eisch betref fende evacuatie van de gedemilitariseerde zone door de Duitsche» troepen, zijn naar men meent te weten uit het hedenmiddag gepara- pheerde ontwerp-accoord teruggetrokken. Of schoon zij er in hebben toegestemd hun eisch tot terugtrekken der Duitsche troepen uit de gedemilitariseerde zone te laten varen, ho pen de Franschen toch, dat wanneer het von nis van het Haagsche Hof hun gunstig zal zijn Duitschland zich zal verplichten den toe stand te herstellen, zooals die was voor de demilitarisatie. Het ontwerp accoord, dat zeer lang is, stelt ook voor een internationale conferentie bijeen te roepen, waar met name besproken zouden worden1. de Duitsche vredesvoorstellen, met inbe grip van de problemen van Centraal Europa; 2. ontwapening; 3. economi sche problemen. Tevens stelt men voor den Volkenbonds raad, vermoedelijk de volgende week, een zeker aantal resoluties voor te leggen, waar van één betrekking zou hebben op een her nieuwde bevestiging van het heilige karakter van verdragen, een tweede óp onderwerping aan het Haagsche Hof van het Fransch-Rus- sische pact en een derde op een verzoek aan den Volkenbondsraa'd acte te nemen van ver schillende andere voorstellen, vervat in het ontwerpaccoord der Locarnomogendheden. Deze voorstellen zijn reeds niet-officieel aan von Ribben trop medegedeeld. Estland. Ulmanis tijdelijk president der republiek. De president der republiek, Albert Kwiesis, wiens mandaat binnenkort afloopt, heeft een reeds door den ministerraad goedgekeurde wet afgekondigd, die 11 April 1936 in werking zal treden, en welke bepaalt, dat ministerpresi dent Karlis Ulmanis als president der repu bliek zal optreden tot de grondwetsherziening tot stand zal zijn gekomen. In afwezigheid van den ministerpresident zullen de bevoegdheden van den president der republiek worden overgedragen op gene raal Balodis, den minister van oorlog. (Reuter.) DeitscMaod. Belangrijke besprekingen Berlijn te De verkiezingsredevoering, die Goebbels gisteravond te Breslau heeft uitgesproken is niet, zooals was aangekondigd, per radio uit gezonden. Er zullen uittreksels van aan de pers worden verstrekt. Tevens is de fakkel- ïTw ZAnifwfkn komen tot rust, kal- uw ZiCnuwen meeren en worden daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten (Adv. Ingez. Med.) optocht die ter eere van den minister ge houden zou worden, afgelast, aangezien hij naar Berlijn terug moest, waarschijnlijk per vliegtuig, teneinde deel te nemen aan belang rijke besprekingen, die gisteravond in. de rijkskanselarij zouden worden gehouden. De oorlog in Oost-Afrika. Verwoede gevechten bij den Amba Aladzji. De negus zou de Italiaansche troepen ophouden. DZJIBOETI, 19 Maart (Reuter-A.N.P.) Tusschen den Amba Aladzji en het Ashangi- meer worden nog steeds hardnekkige gevech ten geleverd. Volgens berichten uit Abessy- nische bron zouden de Abessynische troepen, die onder bevel van den negus staan, er in ge slaagd zijn, althans tijdelijk, het Italiaansche offensief in dezen sector tegen te houden. In Abessynische kringen verklaart men. dat het Italiaansche offensief dat in Ogaden was aangekondigd, nog in een voorbereidend sta dium verkeert. De correspondent van Reuter-A.N.P. te Addis Abeba meldt, dat ten zuiden van den Amba Aladzji verwoede gevechten worden ge leverd. In de hoofdstad zegt men, dat de Ita lianen wanhopige pogingen doen door te drin gen tot het Ashangi-meer De Abessyniërs ver klaren zich in hun posities te handhaven, hoe wel zij toegeven, dat aan weerszijden zeer ern stige verliezen worden geleden. Men zegt, dat de negus zelf de operaties leidt. Hij zou 20 uur per dag werken en zich door de hevige bombardementen der Italiaan sche artillerie en luchtmacht niet van de wijs laten brengen. De hevigheid der bombarde menten zou steeds toenemen. Vandaag is te Addis Abeba opnieuw het „luchtalarm" gegeven, toen bericht werd ont vangen, dat drie Italiaansche vliegtuigen zich uit het zuiden in de richting van de hoofdstad begaven. De bewoners gingen in allerijl over tot de ontruiming van de stad. Later werd uit Allata telefonisch bericht ontvangen, dat de vliegtuigen reeds een an deren weg hadden ingeslagen. De correspondent van Reuter-A.N.P. te Har- rar meldt, dat vandaag zeven Italiaansche vliegtuigen boven Dagaboer hebben gecirkeld en later een langdurige verkenningsvlucht hebben uitgevoerd in noordelijk Ogaden. Zij hebben evenwel geen enkele bom uitgeworpen. De correspondent van Reuter-A.N.P. te Addis Abeba meldt, dat drie leden van het Britsche Roode Kruis, n.l. dr. Melly en de ka piteins Townsend en Stevens bij een recent luchtbombardement door bomspiinters gewond zijn. Dezelfde correspondent meldt, dat ook de Nederlandsche dokter Van Schelven gewond zou zijn. Het personeel van het Britsche Roode Kruis moest, naar men verklaart, tal van Abessyniërs verzorgen, die door mosterdgas waren aange tast. De drie boveiïgénoemde leden van het Britschë Roode Kruis snelden de bemanning van een vliegtuig van het Abessynische Roode Kruis, dat door bommen uit vliegtuigen was verwoest, te hulp. Zij moesten dekking zoeken tegen mitrailleurvuur uit de Italiaansche vliegtuigen. De heer Juno, de vertegenwoordiger van het Internationale Roode Kruis, heeft tegenover een vertegenwoordiger van Reuter-A.N.P. ver klaard. dat het vernielde Abessynische Roode Kruistoestel den Nederlandschen dokter Van Schelven, die gewond is, naar Addis Abeba overbracht. SCHOTERWEG 1, TELEFOON 16659. (Adv. Ingez. Med.) ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Over de taak van de regeering-Azana. Door JULIO ALVAREZ DEL VAYO. Julio Alvarez del Vayo, de schrijver van dit artikel dat wij geheel voor zijn rekening laten is een vooraan staande persoonlijkheid uit de politieke richting, die onlangs in Spanje hij de algemeene verkiezingen de overwinning heeft behaald. Del Vayo ivas de eerste gezant van de Spaansche republiek in Mexico. Verder is hij voorzitter geweest van de Volkenbondscommissiedie zich met het conflict in den Chaco heeft beziggehouden. Alvarez del Vayo, die in de politieke journalistiek een bekende figuur is en thans een zetel heeft in de Cortez, be hoorde met den minister-president Aza- na tot de voornaamste organisatoren van de verkiezingscampagne. Na alles, wat Thijs daar in het wonderlijke hertogdom Bekaggel- stein heeft ondervonden, is er natuurlijk heel wat te vertellen en je kunt begrijpen, dat Sim met belangstelling toehoort nu Thijs hem het verhaal van den dikken hertog doet. „En," zegt Sim, als Thijs aan het eind van zijn verslag gekomen is, „nu blijf je zeker voorloopig rustig thuis, om 's wat op streek te komen, is 't niet?" „Ja, voorloopig zal het wel met zwerven gedaan zijn," antwoordt Thijs, want En hij wilde juist vertellen, dat hij zijn huisje eens flink wil op knappen, als de klopper op de deur een bezoeker aankondigt. Thijs staat op om open te doen, zonder dat hij weet, dat hem weer een nieuw avontuur te wachten staat. Voor diegenen onder ons, die in de weken, voorafgaande aan den 16den Februari Jt land van den eenen kant naai' den andere zijn doorgetrokken, is de uitslag der verkiezingen geen verrassing geweest. Wij wisten, dat het Volksfront over duizendtallen stemmen be schikte, die deze groep een onbetwistbare zege konden doen behalen, maar het eenige vraag- teeken was in hoeverre de interventie van den minister van binnenlandsche zaken de ware gezindheid van het kiezerscorps kon be- invloeden. De rechterzijde was zeker van de dorpen, omdat zij rekende op het driemanschap, dat haar altijd van de overwinning verzekerd had: de burgemeester, de regeeringsafgevaar- digde en de commandant van den gendarme- riepost. Daartegenover had zij twee fundamen- teele factoren miskend of niet hoog genoeg aangeslagen. Eenerzij ds de radiclisatie van de landelijke bevolking. Anderzijds de diepe teleurstelling bij de middenklassen uit de provincie, de kleine bezitters en de boeren over de toetreding van Gil Robles tot de regeering. Alles was inderdaad gebleven bij de be loften, die bij de verkiezingen van 1933 de Ceda (de Katholieke Volkspartij) een aantal argeloozen hebben opgeleverd en waarbij op den voorgrond stond een landbouwpolitiek die zeer in het belang van de kleine bezitters zou zijn. Toen de vroegere minister van landbouw in het kabinet, waarvan Gil Robles deel uit maakte en die hem thans als leider dei- partij vervangen heeft Jimenez Fernandez, door de dorpen van de provincie Segovia trok om stemmen te winnen, deed hij een eigen aardige ervaring op. Want nauwelijks had hij het vraagstuk van het graan aangeroerd, of de Castiliaansche boeren, de kleine bezitters en niet in het minst de boerenarbeiders wier pen handenvol graankorrels naar het spreek gestoelte, terwijl zij uitriepen: „Hier is het graan; het is verrot in onze schui;en door uw onbekwaamheid!" Toen andere leiders dér Ceda in Andalusië bij de verkiezingscampagne in allerijl de principes van het sociale christendom uit den doode opriepen, die gedurende de pe riode van hun macht waren begraven, evenals de pauselijke encyclieken, viel het publiek hen in de rede om hen er aan te herinneren, dat de twee jaren rechtsche regeering honderd duizend kleine bezitters hadden geruïneerd en dat in Salamanca, het politieke „leengoed" van Gil Robles en de eenige landstreek die hem had gekozen, nadat hij in Madrid en Las Palmas was verslagen, de loonen op het platteland de grootste daling hadden onder gaan; zij waren immers van zeven op één of een halve peseta per dag gevallen. Uit alles blijkt thans de radicalisatie van de volksmassa op het land. Een der beslis sende factoren voor de overwinning van het Volksfront is het groote verschil geweest tus schen het dorp van thans en de uithoek van vroeger, welke politiek geheel afhankelijk was van de reactionairen en gedurende meer aan honderd jaar de basis van hun politieke overwinning was. Ik wist wel, dat in heel Spanje de vrouw dezen keer tamelijk onverschillig naar de stembus toog, Want dat is een van de nieu wigheden van den jongsten verkiezingsstrijd. Heel wat politici van de linkerzijde vonden het een onherstelbare fout aan de vrouw stemrecht te hebben gegeven, een fout, be gaan in het streven naar een volmaakte de mocratische grondwet. Het staat als een paal boven water dat het vrouwenstemrecht sterk heeft bijgedragen tot de rechtsche overwin ning van twee jaar geleden. Bij deze verkie zing echter had de vrouw beter dan wie ook de noodlottige gevolgen van de politiek der rechtschen ondervonden: de lage loonen, de toeneming der werkloosheid. Dat bleek wel, toen algemeen amnestie werd geëisc-ht. De amnestie werkt als een stimulans op de Spaansche volksvrouw, evenals op de anar- cho-syndicalisten, wier traditioneele politieke gevoelens en afkeer van het parlement weg vielen voor de taak hun kameraden, die in October 1934 aan de zijde der socialisten en communisten tegen fascisme en reactie had den gevochten uit de gevangenissen te halen. Als men bij dit alles de groote verontwaar diging over de verschillende schandalen voegt, dan kent men de factoren, die behalve de hoofdoorzaak: de groei van de revolution- naire beweging in Spanje, hebben geleid tot de overwinning van het Volksfront. Daarbij moet men bedenken, dat er van de kern der afgevaardigden van het zoogenaam de „centrum", velen tengevolge van de waanvoorstelling van Portela Valladares, die niet wilde erkennen dat de strijd geheel ging tusschen uiterst rechts en uiterst links zijn overgegaan naar het Volksfront. Het po litieke gebied, dat dit front beslaat van de gematigd republikeinsche partij van Martinez Barrios tot het communisme maakt het voor sommige afgevaardigden, die op een pro gram van centrum-politiek werden gekozen mogelijk zich in den minst-radicalen vleugel van het Volksfront te vereenigen. Parlementair gesproken, zijn hier alle voor waarden voor een doeltreffende politiek ge grondvest op een gemeenschappelijk pro gram, aanwezig. Er is hier sprake zooals men zal weten, van een tamelijk bescheiden pro gram, vooral wat den socialen kant betreft. Het succes ervan zal voor een groot deel af hangen van de wijze van uitvoering. Wat gebeurd is naar aanleiding van de amnestie strekt de regeering tot waarschuwing. Het is een feit, dat eenige republikeinen, die buiten gewoon waren gesteld op ongeschonden wet geving (die de politiek der eerste twee jaren van de republiek zoo heeft verzwakt), liever hadden gewacht tot er in de Cortes over de amnestie-wet was gediscussieerd en gestemd. De aandrang van de massa, die met haar rechtsgevoel onmiddellijk amnestie eischte, heeft hun een goede les gegeven. De ernst van den toestand in Spanje laat geen uitstel toe. Men zal spoedig met her vormingen op landbouwgebied moeten begin nen, wil men niet riskeeren, dat het volk in Andalusië en Estremadura het initiatief neemt. Het is heusch geen holle phrase uit de verkiezingscampagne, dat de boeren in deze beide streken maandenlang gras hebben moe ten eten en dat in vele plaatsen volwassen landbouwers den smaak van vleesch niet kennen. Het is de wreede, harde werkelijk heid. De politieke situatie maakt het noodzakelijk dat alle verantwoordelijke betrekkingen bij de belangrijke staatsdiensten door republi- kleinen worden vervuld. Het is natuurlijk, dat de overwinnaars bij de verkiezingen van den 16en Februari zich altijd willen beveiligen tegen de dreiging van een staatsgreep van de rechterzijde. Niettegenstaande den nadruk, waarmee Portela Valladares in de laatste uren van zijn bewind de geruchten over een staats greep heeft tegengesproken, bezitten wij on weerlegbare bewijzen, dat een aantal hoog officieren van het Madrileensche garnizoen in den nacht van Dinsdag 18 Februari in den droom verkeerden de glorierijke uitroeping van hem te bewerkstelligen, die in September 1923 generaal Primo de Rivera zijn macht bezorgde. Nog sterker: den Woensdagmorgen daarop toonde Gil Robles zich, eenige uren voor Azana zijn kabinet had geformeerd, be reid zich aan het hoofd te stellen van een militaire beweging. Het was zijn eminente mede-afgevaardigde Miguel Maura, leider van de conservatieve par tij, die hem ervan terughield, met de waar schuwing, dat Spanje in vuur en vlam zou komen te staan en dat de wraak van de massa ontzettend zou wezen. Meer impulsief dan energiek verviel Gil Robles toen in het andere uiterste door aan Jimenez Fernandez, die „wit-bolsjewiek" wordt genoemd, de par tijleiding over te dragen. Dat was een toeval lige overgangsmaatregel, waaraan Gil Robles naar wij te weten kwamen, een einde maakte door den duur ervan te verkorten. Nu de al gemeene verontwaardiging zich weinig be moedigend doet voelen beginnen de recht schen met hun verzoeningspolitiek te den ken, dat Azana tenslotte om aan de enorme pressie der socialisten en communisten te ont komen in de Cortes den steun van de rech terzijde zal zoeken en dat hij wellicht met hen zal gaan samenwerken. Dezelfde pers, die na de October-gebeurtenissen Azana aanviel op een manier, welke de aanvallen op de lei ders der arbeiderspartij overtrof, heeft thans ineens meer dan gewone deugden van een model-politicus in hem gevonden. Wat echter tijdens het bezoek van den Nun tius aan den voorzitter van den ministerraad is overeengekomen lijkt een weinig bemoedi gend voorteeken voor deze toenadering tot de clericale rechtschen. De Nuntius kwam het bureau van den pre sident van den ministerraad binnen juist toen een werkgeversdelegatie het verliet. Deze was zich komen beklagen over de vijandige hou ding, die de arbeiders af en toe tegenover sommige werkgevers aannamen; dezelfde werkgevers, die vlak voor de verkiezingen een werkgeverspartij hadden gevormd, die zich weldra als de onverzoenlijkste vijand van het volksfront ontpopte. Wanneer men in de politiek strijdlustig op treedt dient men de gevolgen er van te dra gen." De Nuntius beklaagde er zich over, dat eenige kerken in brand waren gestoken in de provincie Alicante en de president van den ministerraad herhaalde tegenover hem de zelfde woorden, die hij even te voren tot de gedelegeerden der werkgeversorganisatie had gesproken. Van het standpunt der buitenlandsche po litiek beteekent de overwinning van het Volks front de verzekering van een werkelijke en oprechte samenwerking voor de zaak van den vrede. Zijn program vertegenwoordigt de diepste pacifistische gevoelens van het Spaan sche volk. Als gevolg van dit diep in het land verankerd liggende gevoel werd bij het op stellen van de grondwet het Volkenbondspact als hoogste beginsel van de internationale politiek van Spanje aangenomen. En het is, geleid door ditzelfde verlangen naar collec tieve samenwerking tot opbouw van den vrede, dat het Volksfront tijdens de verkie zingscampagne Gil Robles verweten heeft, dat hij de voorkeur heeft gegeven aan zijn fas cistische neigingen en zijn sympathie voor Mussolini en Hitler in plaats van de gelegen heid aan te grijpen om zich namens de Spaansche regeering duidelijk uit te spre ken voor het standpunt van diegenen, die de ondeelbaarheid van den vrede eischten en de principes der collectiviteit trouw bleven. In dit opzicht verlangde het grootste en be langrijkste deel van het Volksfront, dat de diplomatieke betrekkingen tusschen Spanje en het volksfront zullen worden geregeld op dat het vredesfront grooter en hechter zal worden. Spanje, dat in October 1934 zijn bloed ver goot om te verhinderen, dat het fascisme zich van zijn grond meester maakte, heeft deze beweging bij de verkiezingen van j.l. Fe bruari den genadestoot toegebracht. De weg is voortaan vrij. (Nadruk verboden). TREINONGELUK IN EGYPTE EISCHT 11 DOODEN EN 30 GEWONDEN. Uit Kairo, 20 Maart; Bij Nikla (provincie Giza) is een goederentrein in botsing gekomen met een vrachtauto, waarop zich 45 arbeiders bevonden. Elf arbeiders zijn gedood, dertig gewond, terwijl drie personen vermist worden. (A.NP.) HET EERSTE KIEVITSEI IS ER! ID AARD, 19 Maart (A.N.P.) Hedenoch tend is onder Idaard door Hansje Oosthoek uit Idaard het eerste kievitsei gevonden. Het ei zal worden opgezonden aan de koningin.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 6