CAREL VAN HUIZEN UITGAAN IN HAARLEM. 't Vervroegde voorjaar. Dalende inkomens en vermogens. ZATERDAG 21 MAART 1936 HAARDE M'S DAGBCÏÜ 13 MOOI WEER! Voorspellen de Barometers bij Von Ribbentrop luistert naar zijn eigen rede. De tolk aan het woord bij het voorlezen van de redevoering van den Duitschen gedelegeerde bij de Volkenbondsraadszitting. In het midden Von Ribbentrop, rechts naast hem Ministerialdirector dr. Dieckhoff. Agenda voor 2228 Maart. ZONDAG: Stadsschouwburg: R. C. H.-revue, 8.15 u. Schouwburg Jansweg: Kinderoperette „Het Parelsnoer". 2 uur. MAANDAG: Stadsschouwburg: „Elizabeth", de vrouw zonder man", door de Tooneelgroep „Het Masker". 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: Kinderoperette van j)e Kleine Stem", 7.30 uur. DINSDAG: Schouwburg Jansweg: Kinderoperette van „De Kleine Stem", 7.30 uur. WOENSDAG: Stadsschouwburg: „Eva Bonheur" voor de Nederlandsche Reisvereeniging. 8.15 uur. DONDERDAG: Stadsschouwburg: R. C. H.-revue, 8.15 u. Schouwburg Jansweg: Lezing Vereeniging Nieuw Guinea, 8 uur. ZATERDAG: Stadsschouwburg: Cabaret Louis Davids en Jan Musch. 8.15 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Tot en met Vrijdag (behalve Zondag): Vierde Voorjaarsbeurs met attracties. AGENDA ZATERDAG 21 MAART Gem. Concertgebouw: 4e Haarlemsche voor jaarsbeurs v. d. Ned. Ver. van Huisvrouwen. Marionettentheater voor kinderen 's mid dags. 's Avonds Annie Prins. 1.305.30 en 7.30—11 uur. Vroom en Dreesman: Opening expositie schilderijen 5e étage. Frans Hals Theater: „Traumulus" (De Droomer) met E-mil Jannings, 2.30, 7 en 9.15 u. Cinema Palace: „De Diesel-express" met Sally Blaue, William Farnum, Charles Starret 2.3ü, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: geprolongeerd: Henr. Davids en Johan Kaart in „Kermisgasten". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Maddalena, Vin- cenzo Bellini's groote liefde" met Martha Eg- gerth. Op het tooneel Schaefers Lilliputter- troupe. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling „Kunst zij ons Doel." 10—4 uur. ZONDAG 22 MAART Bakenessergracht 13: Voordracht Roze- kruisers Genootschap. 7.15 uur n.m. Rembrandt Theater: Zondagochtendfilm „De vrouw bij de vreemde volken" 11.30 uur. I Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des j avonds. Frans Halsmuseum: Laatste dag tentoon- I stelling „Kunst zij ons Doel". 104 uur. MAANDAG 23 MAART Stadsschouwburg: „Elizabeth, de vrouw zonder man", met Else Mauhs. 8 uur. Gem. Concertgebouw: 4e Haarlemsche voor jaarsbeurs v. d. Ned. Ver. van Huisvrouwen. I Concert „Proza en Poëzie" des avonds. 1.305.30 en 7.3011 uur. Lion d'Or: Alg. verg. v. aandeelh. Tapijt- handel „De Kroon". 11 uur v.m. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. ROOSTER VAN APOTHEKEN. (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben om 's avonds, 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 21 Maart des avonds 8 uur tot en met Vrijdag 27 Maart zijn de volgende apo theken op Zondag, 's avonds na acht uur en des nachts geopend: Firma C. G. Loomeijer en Zn., Barteljoris- straat 11, Tel. 10175. Park-Apotheek. Kleverparkweg 13. Tel. 11793 J. W. Florijn, Groote Houtstraat 78, Telef. 10500 en 10502. Nolf's Goedkoope Apotheek, Kruisstraat 26. Tel. 11174. W. P. Woutersen, Koninginneweg 3. Tel. I 12038. WISSELKOERSEN. (Niet officieel). Berlijn 59.17—59.20 Londen 7.277.27Vz Parijs 9.70—9.70 1/4 Brussel 24.81—24.32 New-York 1.46 3/8—1.46% Bazel 47.98—48.00 Kopenhagen 32.3532.55 Stockholm 37.35—37.55 Ooslo 36.3536.55 Praag 6.09—6.12 Madrid 20.10—20.15 Duitsch Bankpapier 38.75.39.25 Iederen dag, en dit al een maand lang, maak ik esn slippertje naar de kassen van een bevriend kweeker. 'n Heel spe ciaal doel heeft dat, het is niet de ge wone, ik zou haast zeggen professioneele, be langstelling voor wat er in het bedrijf om gaat. Eén bepaalde kleine kas is er, aan een erg modderig pad tusschen schuren waar de wind altijd van onverwachte kanten trekt. Een heele onderneming om er te komen. Maar nauwelijks heb je de kleine deur achter je gesloten of daar overvalt je weer het wonder. In het bleeke winterlicht dat door de ruiten valt staan op het middentablet hyacinten en narcissen te bloeien. Een zoete geur, die an ders onveranderlijk hoort bij een winderigen Aprildag buiten op het veld, drijft naar je toe. De stramme trossen der hyacinten maken groote kleurplekken tegeb de grijswitte ach tergrond van de bleeke winterlucht door de ruiten. Er zijn rose en roode, blauwe en witte, allemaal min of meer vervroegd door kunstige procédé's, die je altijd weer vergeet wanneer je voor hun resultaten staat. Want wat een kostelijk geschenk is dat. op zoo'n grauwen Januari-dag voor een pan bloeiende bollen te staan! Houdt u niet van hyacinten? Er zijn tulpen ook, en lest best de narcissen. De sma ken zijn wél veranderd, anders. Honderd vijftig jaar geleden telden de narcissen nog niet mee, en was 't alles hyacint wat de klok sloeg'. „Deese schoone mag rrajen -met regt de vorstinne aller bloemennoemen" zegt een plantenboek van 1794! Tulpen. Gele en roode en witte, sommige laag in hun dofgroen blad gedoken, alsof ze het koud hebben, andere op triumphantelijke lange stengels. Ze hebben zoo'n frissche en bescheiden geur, die tulpen. Denk eens aan, het duurt nog wel drie maanden eer we ze in eigen tuin ruiken zullen. Is dit slippertje naar een vervroegde lente niet te .begrijpen?. En vooral de narcissen. Pannen vol sterk vervroegde paaschbloemen, en je zou het ze heusch niet aanzien. Nu ja, sommige zijn wat kleiner dan wanneer ze in April in den vollen grond bloeien, maar u zult laeusch de maten niet zoo precies in uw hoofd hebben. En de namen kunnen u, en mij op dit oogenblik, ook heusch niets schelen. Of nu Helios of Croesus, Dawson City of Youth het gemakkelijkst te forceeren is, doet er heel weinig toe wanneer je het voorrecht hebt om er half December voor het eerst een heele bos van gezien te heb ben in de kas. En naarmate het verder in den winter gaat, en het vervroegen dus steeds min der bezwaarlijk wordt, komen er méér; staan er rijen vol pannen in bloei, ieder een schil derij op zichzelf. Hooge stengels dragen enorme gele trompetten; neen, vriend kwee ker, zeg nu niet dat ze in April nog grooter zijn, dat interesseert me voor het oogenblik heelemaal niets! Ginds staan trosjes witte platte poetaz-nareissen ons met hun vriende lijke gezichtjes aan te kijken. Die zullen we begin Mei in onze border zien staan, eind April misschien. Nu proeven we vast iets vooruit van de lente, wat net zooiets is als het geheime slippertje naar de keuken vroeger-, waar je vooruit mocht proeven van wat er straks op tafel kwam. Dat genoot je dan met alle an deren mee, voor de tweede keer, maar niet minder intens. En zoo zal deze dagelijksche slipper in Januari heusch geen afbreuk doen aan de officieele lente die we pas in Maart verwachten. Want het wonder van de zwellen de knoppen blijft, en de afwachting, en het dagelijksche mspeeteeren van al dat heerlijks dat in onzen turn ontluiken gaat. Dit moois in de kas is iets extra's, dat niet past in den gang der seizoenen en dat daarom ook geen afbreuk doen zal aan de lente-van-straks, die we weken te voren zien en voelen aankomen in de heele natuur. Juist omdat nu om half- vijf al de rietmatten worden gespreid over de kas vol bloeiend goed, en de verwarming eens extra wordt opgestookt, weten we dat dit moois niet hoort in de koude en de mist en al het grijze buiten. Maar het is daarom niet minder heerlijk, dit kostbare sprookje van voorjaarskleuren en -geuren. L. S. P. A. VERSLUYS t Heemstede, Zaterdag. Alhier is Vrijdag plotseling overleden de heer P. A. Versluys op bijna 70-jarigen leef tijd. De heer Versluys was in leven oud-directeur der Ned. Herv. Kweekschool voor onderwijzers te Amsterdam. Hij was Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De overledene werd te Zevenbergen gebo ren, waar zijn vader hoofd was der Chr. School. Hij arbeidde als onderwijzer te Over- schie en als hoofd tal van jaren aan de Chr. Mulo-school te Breda. Bij de opening der Herv. Kweekschool van Amsterdam in 1907 trad hij op als direc teur, welke functie hij heeft bekleed tot 1934. De-heer Versluys diende de Vereen, voor Chr. Volksonderwijs als Inspecteur en was examinator voor de hoofdakte. Van zijn hand verschenen artikelen in de „Nieuwe Paedagogische Bijdragen". De begrafenis is bepaald op Maandag a.s. te Heemstede. En... zij kunnen het weten. KLEINE HOUTSTRAAT 13 (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Meest matigen Oostelijken tot Zuide lijken wind. Licht tot half bewolkt. Wei nig of geen regen. Weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 774.3 m.M. te Riga. Laagste 744.9 m.M. te Vestmanoer. Het buitenlandsch weerbericht meldt: Het blijft lenteweer. In den toestond komt zeer weinig ver andering, zoowel het gebied van hoogen luchtdruk in het Oosten als de depressie in het Westen blijven stationnair. Tus schen beide bewegen zich de zeer droge luchtmassa's, over centraal- en west- Europa. De temperatuur dezer lucht massa's neemt echter van dag tot das geleidelijk af. Neerslag' en bewolking blijven ver in het Westen. De randsto ringen van het depressiegebied, die tij delijk toeneming van bewolking geven en plaatselijk enkele droppels regen, reik ten gisteren tot over de Noordzee. De kans op dergelijke tijdelijke storingen blijft bestaan. In de Poolzee blijft het zeer koud. Alleen daar waar de warme en koude stroomen elkaar ontmoetten, d.w.z. op IJsland en in de Noorsche zee en in Noord-Scandinavië viel neerslag van beteekenis. In midden-Zweden ver dween de vorst gisteren overdag geheel, hedenmorgen was de vorst er minder streng dan gisteren. In centraal-Europa verdween de groote warmte. VOORSHANDS IS ER NOG WEINIG VERANDERING IN DEN GUNSTIGEN WEERSTOESTAND TE WACHTEN. BAROMETERSTAND Vorige stand 761 m.M. Stand van heden 763 mM. Neiging vooruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Groote Houtstraat 37, Haarlem Herstellen van ANTIEKE BAROMETERS. W. KUIPERS ZN. Opticiens, ZIJLSTRAAT 97, HAARLEM. (Adv. Ingez. Med.) WIELRIJDEN. DE ZESDAAGSCHE TE AMSTERDAM. De directie van de Amsterdamsche Zes- daagsche verzoekt ons te willen berichten, dat Wals enkele dagen geleden zich accoord heeft verklaard met de voorstellen, die hem door de directie zijn voorgelegd met betrek king tot het financieele gedeelte, en dat eerst een beslissing zal worden genomen met wien Wals zal rijden, na een conferentie welke Zondag a.s. ter gelegenheid van de 3-uurs koppelwedstrijd wordt gehouden. Ter toelichting kan nog dienen, dat de voor waarden voor Wals dezelfde zijn als die voor Pijnenburg' en Piet van Kempen. Eli- is niet beslist of Pijnenburg en Piet van Kempen samen zullen rijden. De definitieve samen stelling der Nederlandsche koppels zal eerst Zondag a.s. geschieden. WANDELSPORT. TRAININGSMARSCH „HAARLEM". De Wandelsportvereen. „Haarlem" zal Zondag 22 Maart een trainingmarsch hou den. Het vertrek is te 9 uur v.m. van de Aca ciastraat. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Aan de moeders van Haarlem's gezonde kinderen. 4 April zal een groep Haarlemsche kinderen naar buiten (in gezinsverpleging) gezonden worden. Deze kinderen gaan allen naar één plaats in Nederland, waar zij door luchtver- andering en goede voeding opgekweekt zullen worden. Met hun kleeding is het echter zeer slecht gesteld, vooral de onderkleeding en de schoe nen zijn meestal geheel onvoldoende. Wilt u eens in de kasten nazien of u mis schien iets voor deze kinderen missen kunt van de kleeding uwer kinderen. Ook de moeders van deze kinderen willen hun kleinen graag netjes gekleed wegzenden naar buiten, doch zonder uw hulp is dit on mogelijk Graag vermaken zij alles, wat u zendt voor hun kinderen. Zij zitten tot diep in den nacht het uitzetje klaar te maken; geld om iets nieuws te koopen hebben de meesten niet meer Wilt u, wat u voor deze kinderen, jongens en meisjes van 613 jaar missen kunt, naar mij toezenden of mij een berichtje doen toe komen, waarna ik alles gaarne laat afhalen. Namens de kinderen dank ik u allen bij voorbaat hartelijk. Zuster P. L. SdHOUTEN. St. Elisabeths Gasthuis Haarlem. Duitsche tegenvoorstellen tot het Locarno-memorandum? Duitschland verwerpt beper king van zijn soevereiniteit in Rijnland. Twee nieuwe conferenties in het vooruitzicht. LONDEN, 21 Maart (A.N.P.) In diplo matieke kringen te Londen gelooft men dat zekere Duitsche tegenvoorstellen tot het Locarno-memorandum een grondslag voor verdere besprekingen zouden kunnen vormen Men is hier van meening, dat thans het eerste deel van een onderhandelingsperiode, die nog zeer langen tijd in beslag kan nemen, is af gesloten. Engeland, zoo wordt gezegd, zal trachten in Europa oen politiek te voeren die als de Britsche politiek bestempeld kan worden en die tot dusver succes heeft opge leverd. In Britsche kringen legt men er thans den nadruk op, dat Frankrijk en België hun eischen, waartoe zij in Parijs waren besloten, zoover hebben gematigd, dat het woord thans aan Duitschland is om in het algemeen be lang een gebaar te verrichten. Het schijnt dat twee conferenties in het vooruitzicht staan. De eerste zou een conferentie der Locarno-mogendheöen met Duitschland zijn. waarin de voorstellen van Hitier. de revisie van den status quo in het Rijnland en weder zijdsche pacten van hulpverleening tusschen alle vijf mogendheden besproken zouden worden. Pas op een veel later tijdstip zou een tweede conferentie met een uitgestrekter taak worden bijeengeroepen, waaraan een groot aantal landen zou deelnemen. De diplomatieke correspondent van do Daily Mail zegt, uit kringen, die in nauw contact staan met de Duitsche delegatie te Londen, te hebben vernomen, dat de Duit sche regeering vandaag de volledige verwer ping zal aankondigen yan de voorstellen in het witboek, welke discrimineerend zijn voor Duitschland of een beperking inhouden van de Duitsche souvereiniteit in het Rijnland. De grootste mogelijke tegenstond zou worden ge boden aan het voorstel om Britsche en Ita- liaansche troepen langs de grens van het Rijnland te plaatsen alsmede aan het voor stel om de kwestie van 't Fransch-Russische pact aan het Haagsche Hof te onderwerpen. In Britsche regeeringskringen is men voor bereid op Duitschland's verwerping van deze 2 voorstellen, maar de hoop werd gister avond uitgesproken, dat op zoodanige wijze alternatieve voorstellen kunnen worden ge daan dat de onderhandelingen zullen kunnen voortduren. De Daily Telegraph verneemt dat de leider der Duitsche delegatie. Von Ribben trop, vandaag per vliegtuig naar Berlijn zal terugkèeren om over dé voorstellen volledig rapport uit te brengen Hij zou met het ant woord van Hitier reeds morgen weer in Lon den zijn. HAARLEMSOHE WEER- EN STERRENKUNDIGE KRING. Vrijdagavond hield de heer Wesselink van de Sterrenwacht te Leiden in het Gebouw Ged Oude Gracht 104 een lezing voor de leden van bovengenoemden Kring over „Dub belsterren". Volgens spr. zijn er 2 soorten dubbelsterren n.l. optische en physische. De eerste categorie zijn sterren die toevallig in eikaars nabijheid gezien worden; de tweede "zijn de wérkelijk dubbelsterren, 'dieeen ge zamenlijke eigenbeweging hebben. Vervolgens werden de verschillende waar- nemings methoden besproken en de gevolg trekkingen die uit de verkregen waarnemin gen zijn op te maken, zooals afstand, massa, helling van baanvlak met de gezichtslijn enz. Terwijl bij visueele waarnemingen van dub belsterren een grens wordt gesteld in verband met de onvolmaaktheid der beelden in den kijker, zoodat men sterren met een kleinere afstand dan 1 boogseconde niet of moeilijk meer kan splitsen, heeft de spectroscopische waarneming dit bezwaar niet. Juist dan geeft een kleinere afstond, in verband met- de daardoor grootere bewegingssnelheid om hun gemeenschappelijke zwaartepunt, een ge makkelijker methode om duplicïteit aan te toonen. Tot slot wees spr. nog op de eclipse erende dubbelsterren, die wij als veranderlijke ster ren kunnen waarnemen. AUTOBOTSING. Vrijdagmorgen te 10.40 uur heeft op den hoek VerspronekwegGoltziusstraat een aanrijding plaats gehad tusschen een perso nen- en een vrachtauto. De bestuurder van eerstgenoemde aut-o had rechts op den Ver spronekweg stil gestaan, den richtingaanwij zer naar links uitgestoken en was weggereden om de Golt-ziusstraat in te gaan. Op dat oogenblik werd zijn wagen door de vracht auto, die hem met een vaart van 50 K.M. achterop reed, in de flank aangereden en tegen het hek van het hoekperceel aldaar aangeslingerd. De personenauto werd zwaar en de vrachtauto niet beschadigd. Het hek werd indrukt. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. De politie heeft van het ge beurde proces-verbaal opgemaakt. De Bloemendaalsche politie, die een onder zoek instelt-, heeft de auto in beslag geno men. KORPS MOTORDIENST Wijziging opkomst Op grond van de van kracht geworden wij ziging van de Dienstplichtwet is, aanvangende met de lichting 1936. de duur der eerste oefe ning voor de onbereden manschappen, die in opleiding worden genomen tot onderofficier, vastgesteld op 12 maanden. In verband hiermede is, aanvangende met de lichting 1937, wijziging gebracht in de tijdstippen van opkomst in werkelijken dienst en van vertrek met groot verlof van onder scheidene groepen dienstplichtigen. De opkomst- der dienstplichtigen van het korps Motordienst- lichting 1936 is niet gewij zigd. De dienstplichtigen voor de lichting 1937 zullen evenwel ongeveer een half jaar vroeger worden ingelijfd, de eerste ploeg half October 1936, de tweede half April. Ook de dienstplich tigen voor opleiding tot onderofficier zullen vroeger opkomen, eveneens in twee ploegen en tegelijk met de ploegen der gewone dienst plichtigen. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. In den dienst van de Gereformeerde Kerk in Hersteld Verband van Zondagavond 5 uur i treedt op de heer A, C. Reuijl. VERGADERING VAN KAMPEERDERS. Woensdag was te Haarlem en Donderdag te Amsterdam, door de vereeniging van kampeerders op het strand te Zandvoort, een tweetal vergaderingen belegd. Het verlagen der tarieven, zooals dit werd besloten door den Raad der gemeente Zand voort, werd op prijs gesteld omdat deze ta rieven het mogelijk maken, wat langer te kampeeren. Terwijl tevens bereikt wordt dat het kampeeren. hierdoor binnen het bereik van meer personen komt. Het voortduren van het geschil tusschen. de besturen van Bloemendaal en Zandvoort waardoor een groote groep der bevolking ge dupeerd wordt, omdat er hierdoor op het strand door Bloemendaal beheerd, niet ge kampeerd mag worden; werd met leedwe zen door de vergaderingen geconstateerd. Temeer omdat hierdoor ingegrepen wordt in iets wat ae gezondheid van duizenden per sonen. voor het grootste gedeelte kinderen, betreft. Doordat de bedoeling van de vereeniging, oorspronkelijk was een band te leggen tus schen de te Haarlem wonende kampeerders op het Zandvoortsche strand, werd de naam „Haarlem" aangenomen. Aangezien de organisatie nu echter leden telt over het geheeie land verspreid, werd besloten de naam „Haarlem" te wijzigen in „Hygea". Verdere besluiten betroffen het kampee ren voor het a.s. seizoen. CHRISTELIJK NATIONALE WERKMANS BOND De afdeeling Haarlem van dezen bond houdt een vergadering op Donderdag 26 Maart in het Wiikgebouw van de H. J. M. V., Lange Margarethastraat 13 De heer J. Wezel man zal spreken over: „Waarom jeugdwerk?" Deze causerie wordt door enkele films verduidelijkt. Verder zal de heer A. Broen, de scheidende Bondspropagan- dist. afscheid nemen en de heer J. Strating, de nieuwe Bondspropagandist, kennis met de afdeeling maken. Onder invloed van de crisis. Betreffende de Rijksinkomsten- en vermo gensbelasting over het jaar 1934/1935 werden in de zoo juist verschenen tweede aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bu reau voor de Statistiek behalve een aantal ge gevens voor alle gemeenten te zamen, tevens overeenkomstige gegevens opgenomen voor de 45 gemeenten boven de 20.000 inwoners en voor de provinciën. Deze gegevens hebben be trekking op het aantal aangeslagenen, het be drag der inkomsten en der vermogens, het be drag der belasting in hoofdsom en het gemid deld inkomen en vermogen per aangeslagene. Tevens zijn voor deze gemeenten en voor de provinciën cijfers opgenomen, welke de onder linge verhouding der aangeslagenen in enkele inkomens- en vermogensgroepen aangeven. Deze cijfers betreffen alle het belastingjaar 1934/1935. Voor de zes gemeenten boven 100.000 inwoners zijn deze cijfers over genoemd jaar hieronder vermeld, waarbij tevens zijn opge nomen de totalen voor deze gemeenten en voor alle gemeenten te zamen. Ter vergelijking zijn de overeenkomstige cijfers vermeld over het jaar, dat nog niet. merkbaar beïnvloed werd door de in 1929 ingetreden economische crisis. RIJKSINKOMSTENBELASTING. Bedrag der inkomens voor den kinderaftrek in dui zendtallen guldens. 1930/1931 19341935 Amsterdam 626.911 452.474 's-Gravenhage 425.740 310.438 Groningen 67.008 55.109 Haarlem 93.266 67.953 Rotterdam 396.958 242.516 Utrecht 101.087 81.127 Totaal 1.710.970 1.209.622 Het Rijk 4.367.241 3.041.985 Amsterdam 's-Gravenhage Groningen Haarlem Rotterdam Utrecht Totaal Het Rijk Gemiddeld inkomen per aangeslagene. 1930/1931 1934 1935 f 2.493 3.058 2.427 2.472 2.464. 2.447 f 2.599 f 2.308 f 2.167 2.565 2.230 2.242 2.210 2.207 f 2.277 f 2.105 VERMOGENSBELASTING. Bedrag der vermogens in miliioenen guldens. 1929,1930 1934 1935 Amsterdam 1.477 1.087 's-Gravenhage 2.157 1.457 Groningen 249 212 Haarlem 259 188 Rotterdam 927 667 Utrecht 295 235 Totaal Het Rijk Amsterdam 's-Gravenhage Groningen Haarlem Rotterdam Utrecht Totaal Het Rijk 5.365 15.666 3.846 11.604 Gemiddeld vermogen per aangeslagene. 1929 1930 1934 1935 f 116.000 134.000 77.000 84.000 117.000 90.000 f 116.000 f 81.000 f 83.000 93.000 63.000 64.000 92.000 70.000 f 84.000 f 64.000 De groote teruggang voor de inkomstenbe lasting van 1930 1931 op 1934 1935 en voor de vermogensbelasting van 1929 1930 op 1934 1935 valt onmiddellijk op. Verder blijkt het gemid deld inkomen en vermogen per aangeslagene voor de genoemde gemeenten en dus ook voor het totaal dezer gemeenten belangrijk hooger te zijn dan voor de overeenkomstige Rijks gemiddelden. Van de zes gemeenten is het bedrag der in komens het grootst in Amsterdam: daaren tegen is het bedrag der vermogens het grootst in 's-Gravenhage. Het gemiddeld inkomen en vermogen is het grootste in 's-Gravenhage. Van de in het Maandschrift gepubliceerde gemeenten boven 20.000 inwoners treffen we over 1934 1935 hoogere cijfers dan voor 's-Gra venhage aan voor het gemiddeld inkomen in Bussum (f 2.189), Hilversum (f 2.666) en Zeist (f 2.593). alsmede voor het gemiddeld vermo gen in Enschede (f 116.000), Rheden (f 103.000) en Almelo (f 96.000). Van de gemeenten boven 20.000 inwoners heeft Kerkrade het laagste cijfer, zoowel voor het gemiddeld Inkomen (f 1.578) als voor het gemiddeld vermogen (f 37.000),

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 3