BURENGERUCHT Hoe ik groeide Verschillende defensie-voorstanders aan het woord. Berichten in enkele regels ZATERDAG 21 MAART 1936 HAASLE M'S DAGBLAD EERSTE KAMER. Zuiderzeefondsbegrooting aangenomen. DEN HAAG Vrijdag. De begrooting van Landbouw en Visscherij gaf den nat. soc. d' Ansembourg gelegenheid te verklaren, dat zijn partij het grondbezit niet als persoonlijk maar als familiebezit wenscht te zien. De heer Ruyter (R.K.) vulde het verdere van het debat over dit hoofdstuk. Den toestand van den landbouw noemde hij zeer zorgelijk. Grootendeels moest men de oorzaak -hiervan zoeken in de vrijwel geheel verdwenen uitvoer- mogelijkheid. Moet men nu echter, zooals som migen willen het stelsel van de autarkie in de armen vliegen? Spr. voelt hier voor weinig en wijst er op. dat men dan de helft van onze tuinders zou moeten opdoeken, dat ook vee houderij, varkens- en kippenfokkerij zouden moeten verdwijnen, terwijl de autarkisten het stilzwijgen bewaren op de vraag, wat men dan weer met al die zelfstandig werkenden zou moeten (kunnen) gaan doen. Voor zoover we nog exporteeren gebeurt dat grootendeels tegen te lage prijzen. De Minister dient- hieraan nadere aandacht te schenken en verder is o.m. gewenscht, dat de kleine zelf standigen hulp verkrijgen. Dr. Deckers zeide er ten volle van overtuigd te zijn, dat we onzen export niet kunnen mis sen, als we in staat willen zijn den landbouw zoo goed mogelijk te helpen. Moeilijk vindt de Minister het, uit te maken of de productie moet worden ingekrompen dan wel in andere richting geleid. Voor de kleine boeren, zoo deelde hij mede, komt er een afzonderlijke dienst, welke o.a. van bedrijf tot bedrijf eco nomische voorlichting zal geven. Bovendien zullen die kleine boerenbedrijven naar gelang van hun grootte en de hoeveelheid vee, steun krijgen. Na deze uiteenzettingen werd weldra de ploeg in wapenen omgesmeed, want nu kwam Defensie en meteen het weerfonds aan de orde. In de voorste linie streed de heer Bloemjous (R.K.) voor een sterke defensie, waarin hij contjnuiteit gewenscht achtte: thans moet in vier jaar tijds een achterstand van jaren in gehaald. Niet langer mogen wij (hier citeerde spr. 'n woord van prof. Anema) teren op het goed en bloed van anderen. Verhooging van het jaarlijksch contingent van 19.500 man (in België bedraagt dit liefst 44000 man) en verlenging van den te korten oefentijd acht deze senator hoog noodig. Ook voor Indië wil hij de maritieme en lucht strijdkrachten doen uitbreiden. Na de pauze nam de Kamer de begrooting van het Zuiderzeefonds met 335 (de beide nationaal-socialisten plus 3 chr.-hist. Mr. v. d. Hoeven, ter Haar en de Gijselaar) aan, waarop Prof. de Savornin Lohman (c.-h.) in zijn defensie-beschouwingen constateerde, dat thans de Regeering het vroeger wel in genomen optimistische standpunt omtrent de beteekenis van onze weermacht heeft ver laten. De geest van leger en vloot is tegenwoor dig gelukkig zeer goed en de legerleiding verdient terecht lof. In dit verband brengt spr. ook even hulde aan de mannen van de K XVIII, al dient wel bedacht, dat één voor treffelijke onderzeeër nog geen goede vloot •maakt. De c.-h. fractieleider is intusschen heel blij, dat Minister Colijn nu komt met voorstellen, niet slechts om de bezuiniging op defensie stop te zetten, doch nog veel meer dan dat, om voor de hoog noodige versterking onzer weermacht zorg te dragen. Niet slechts een Fransch-Duitsch conflict kan gevaren voor den vrede verbergen, maar men heeft ook wat verder te zien, nl. naar 't nabije Oosten, in dit geval „het volstrekt onbetrouwbare Rusland". „Als men met z'n vieren bridge speelt vol gens bepaalde vaste regels ik heb niet. veel verstand van dit vak, zoo merkt spr. op en men ontdekt, dat er een valsch speelt, denkt u dat dan nog de regels van 't bridge zullen gelden als ontdekking van de gemee- nigheid tot revolver-ruzie leidt?" Deze retho- rische vraag plaatste Prof. Lohman om aan Vier perceelen fe Dreumel afgebrand. Wanordelijke tooneelen bij de blussching. Dorpelingen maakten vat jenever buit. Vrijdagmiddag is in de boerderij van den paardenhandelaar Weyn te Dreumel, vermoedelijk doordat kin deren met lucifers hebben gespeeld, een brand uitgebroken, welke lan gen tijd een zeer groot gevaar is geweest voor het dorp. Men wist het vuur eerst te bedwingen na dat vier perceelen in den asch waren gelegd. Van bovengenoemde boerderij sloegen de vlammen over naar het café van den heer v. Teeffelen en diens kolenpakhuis, waarin 80.CG0 K.G. kolen lagen opgeslagen, den sla gerswinkel van den heer de Reuzer en de smederij van den heer v. Rossum. Slechts met de grootste moeite wist men verdere uitbrei ding te voorkomen. Bij de blussching hebben zich wanordelijke tooneelen afgespeeld, daar een aantal dorpe lingen een kist met spiritualiën had weten te bemachtigen en zich ernstig aan den jenever te buiten ging. Assistentie van rijks politie uit omliggende dorpen moest worden ingeroepen om de belhamels, die de blus- schingswerkzaamheden bemoeilijkten en aan het vechten waren geraakt, tot rede te kunnen brengen. Een van hen werd gearresteerd. A.N.W.B. TEGEN DE VOORGENOMEN REISBELASTING. De A .N. W. B. heeft zich met een uitvoerig adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin tal van bezwaren worden kenbaar gemaakt tegen het aanhangige wetsontwerp tot het heffen eener reisbelasting. Der Kamer wordt verzocht dit ontwerp nimmer wet te doen worden. te toonen, dat de Volkenbond wel eens uit elkaar kan spatten en dan onze neutraliteit ten volle haar rechten zou moeten en kun nen opeischen. Wat nu de aanschaffing van allerlei nieuw materiaal aangaat bepleit spr. zooveel mo gelijk Nederlandsche producten te nemen. Maarde snelheid om bij te komen pri meert. Reorganisatie van ons legerstelsel is hoog noodig en dus o.m. vergrooting van 't contin gent. Vergeleken met andere landen nemen wij de zwakste positie van allemaal in. De crisis mag hier geen belemmering zijn om 't noodige geld beschikbaar te stellen. Ook met 't oog op eventueele bondgenooten is t gewenscht onze defensie zoo goed mogelijk te maken. Mr. v. Rappard (lib.) die 'n weerbelasting opgelegd wenscht te zien aan hen, die niet dienstplichtig zijn, zet in den breede uit een, dat om der wille van de collectieve vei ligheid versterking van de nationale weer macht noodig is. Zoolang het vertrouwen in den Volkenbond en in vredesaccoorden niet is hersteld, zullen spreker en zijn geest verwanten elke poging der Regeering ter ver betering van onze weermacht steunen. Wij moeten aldus 't buitenland toonen, dat wij ons zelf willen zijn en blijven. E. v. R Bemiddelingscommissie voor de Ziekenfondsen. De minister van Sociale Zaken is, zooals men weet, voornemens een commissie in te stellen, die ten doel heeft de verschillende belangen, betrokken bij de regeling van het ziekenfondswezen, o.m. bij de samenstelling van het bestuur der ziekenfondsen, tot over eenstemming te brengen. Deze commissie is dus als een verzoenings- of bemiddelingscommissie aan te merken. Het ligt in de bedoeling, dat als voorzitter van de commissie zal optreden mr. L. Lietaert Peerbolte, oud-directeur-generaal voor de Volksgezondheid, terwijl de hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, dr. Eijkel, tot lid- plaatsvervangend voorzitter der commissie zal worden benoemd. De Commissie zal vóór Paschen worden geïnstalleerd; haar zal worden verzocht met den grootsten spoed de gewenschte overeen stemming tot stand te brengen. Koffie zal duurder worden. In branderskringen verwacht men. dat de koffie na het ingaan van de crisisheffing over de geheele linie 10 cent per pond duurder zal worden. In Indische koffiekx-ingen schat men de op brengst der heffing op f 4.200.000 per jaar. BOND VAN AUTOBUSDIENST- ONDERNEMERS BESTAAT 12JAAR. De Nederlandsche Bond van Autobus- dienstondernemers herdacht Vrijdag zijn 12;Z-jarig bestaan in hotel „Wittebrug" te Den Haag. Vrijdagmiddag had een buitengewoner ver gadering plaats, welke druk bezocht was en o.m. werd bijgewoond door den hoofd ingenieur van het Rijkstoezicht op de Spoor- en Tramwegen, ir. Verwey Tot nieuwe leden van den Raad van Beheer van de N.V. Drukkerij De Tijd zijn benoemd de heeren L. J. Stolwijk en J. J. W. Boerrigter Tegen den 50-jarigen koopman J. A. B., den 40-jarigen kleermaker J. -F. v. W. en den 32-jai-igen koopman C. V- die in het Rembrandt-Theater te Amsterdam hebben ingebroken en daarbij f 800 hebben buitge maakt is resp. vier jaar. vier jaar en vrij spraak voor de Amsteraamsche rechtbank geëischt. Te Nijmegen is een 46-jarige dame door een achteruitirijdende vrachtauto tegen den grond geworpen, zij overleed korten tijd later Een dezer dagen te Hilversum gestolen David Teniers is gekocht door een kunst handelaar te Amsterdam, die daarbij te goe der trouw is geweest en het feit zelf bij de Centrale Recherche heeft aangegeven. 150 H.A. heide en vliegdennen is Vrij dagmiddag onder Someren verbrand. Drie jaar is geëischt tegen een varens gezel M., die te Veenhuizen een anderen ver pleegde bij een vechtpartij ernstig had ge wond. Besloten is door een groep kweekers te Aalsmeer een dei-de veiling te stichten. Bij de vertooning van ..Heldenkermis" te 's Gravenhage, hebben zich incidenten voorgedaan. Honderd gulden boete is geëischt tegen een veilingmeester te Rotterdam, die een val- schen Mankes had verkocht. STAGNATIE IN HET SPOORWEGVERKEER. Vrijdagmiddag te ongeveer half vier ge raakte een eiectrische wissel van den spoor weg bij Noordwijkerhout defect. Ondanks de pogingen van het spoorwegpersoneel duurde het twintig minuten, eer de moeilijkheid was opgeheven. Het. treinverkeer op de lijn Am sterdamDen Haag ondervond daardoor vertraging. Een gelukkige omstandigheid was dat op dezen tijd geen internationale treinen passeeren en slechts weinig treinen werden opgehouden. DOOR PIET VAN DER HEM Marianni tot John Buil: „Ja, u woont rustig buiten, maar u weet niet wat het is, zoo'n buurman boven je hoofd te hebben." Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 21 Maart. De Fransche Kamer heeft het geheele ontwerp aangenomen, waarbij de stad Parijs gemachtigd wordt tot het sluiten eener leening van 250 millioen francs, ten einde in het belang der werkloozen openbare werken te ondernemen. VAN NUL TOT ACTEUR Intrigues. In de politiek intrigeeren de mannen, aan het tooneel de vrouwen. Ik ben geen politi cus en geen actrice, u kunt me dus op mijn woord gelooven. Aan vrijwel ieder gezelschap is de positie van den acteur scherp omlijnd. Vooral bij kleine troepen heeft iedere man zijn vast emplooi, zijn vaste rollen: de oude heer. de jeune premier, de type-rol. het bijwerk. Er zijn natuurlijk wel eens haken en oogen. je voelt je wel eens ten onrechte achtergesteld, je scheldt wel eens op de Directie, maar daar blijft het in hoofdzaak bij. Bij de dames is de situatie gecompliceer der. Iedere vrouw wordt nu eenmaal het hooge woord moet er uit iederen dag een klein tikje ouder en al is het tempo waarin, de acti-ice tot rijper jaren klimt, nog aan merkelijk trager dan dat van al hare sexe- genooten, zij ontkomt er tenslotte niet ge heel aan. Vandaar dat zij in een stijgende angst leeft voor de komende generatie: iedere jonge vrouw aan het gezelschap is een con currente of kan er een worden. Zij weet: on vermijdelijk komt eens de dag, waarop zij geen „jong werk" kan spelen, waarop een der meisjes die nu nog beginnelingen zijn, haar van haar plaats zal verdringen. Dubbele moeilijkheden: wil zij de concessie doen en zoo ja. kan zij ze doen? Wil zij moe derrollen spelen en kan zij ze spelen? Het is werkelijk tragisch, wanneer een actrice, die geruimen tijd op het eerste plan heeft ge staan, plotseling haar plaats moet inruimen voor een jongere collega en dan niets meer te doen krijgt, omdat haar talent zich niet leent tot het uitbeelden van oudere vrouwen. Tragischer is het evenwel haar te zien strij den voor een verloren zaak en haar alle kunstmiddelen der moderne schoonheids techniek te baat te zien nemen om de on vermijdelijke nedeiiaag nog te verschuiven. Is het wonder dat zoo'n vrouw, die strijdt voor haar beroep, haar positie, haar roem en haar jeugd, gebruik maakt van haar na tuurlijke gaven teneinde zoo lang mogelijk het terrein te behouden? Een jong actricetje ..aan de zaak" krijgt haar eerste aardige rol. Ze heeft een scène te spelen met de vrouwelijke hoofdrol, die de gevaarlijke zóne bedenkelijk begint te na deren. Als ze samen op de planken staan, heeft de jongste een paar clausen stukken tekst waardoor ze alle aandacht op zich vestigt, waarin ze even op het eerste plan staat. Maar zoodra ze begint te spreken, staat haar tegenspeelster, met wie ze deze scène altijd zittend gerepeteerd heeft, op en loopt met een onschuldig gezicht naar den achtergrond. Het aivne kind. toch al ze nuwachtig, weet niets anders te doen dan maar door te spreken, met haar rug naar de zaal gewend. Weg is het heele effect, weg het heele succes. En nog voor ze halverwegen haar prachtige claus is. waarop ze zoo ont zettend heeft gestudeerd, waarvan ze nach ten niet heeft kunnen slapen, valt haar te genstandster haar met een zonnig glimlach je in de rede. zegt zelf de rest van den tekst, neemt beschermend haar arm en loodst haar met alleidei vriendelijke woordjes de deur uit. Van heel het prachtige rolletje is niets te recht gekomen; het aivne kind zit te snik ken in haar kleedkamer en de groote acti'ice buigt dankend voor het applaus. Dat is erg, maar erger is de achterklap, het smoezen met de Directie, het flirten met den regisseur, het bedelen om een rol. het bekladden van collega's. Dat is wel de som berste. kant van het plankenleven. Als een actrice tegen haar jongere collega •zegt: Wat staat dat hoedje je allerliefst, wat een engel van een dopje. neen. een snoes ge woon! dan is de aangesprokene aan haar uiterlijk verplicht onmiddellijk een nieuw hoofddeksel aan te schaffen. Zegt een andere actrice tegen haar: Je moet absoluut je haar afknippen; 't zal je geweldig staan; je hebt er net het type voor! dan mag ze nooit van haar leven met een schaar aan haar lokken komen. Krijgt zij den goeden raad: Speel dat scènetje wat ingetogener, dan wordt het fijner. Je zult zien dat ik gelijk heb! Doe het morgen eens! Dan moet ze al wat aan uitbundigheid bezit verzamelen en bij de eerstvolgende voorstelling ten toon spreiden. Zoo slecht zijn de vrouwen, zoo slecht en toch zoo lief. DE COLLECTE VOOR MAATSCH. ZORG VOOR ZIEKEN. De Zaterdag alhier gehouden collecte voor Maatschappelijke Zorg voor Zieken heeft f 1312,05 opgebracht. FRANCIS ALPHEN. Onder de auspiciën van de Concert-directie Dr. G. de Koos zal onze landgenoot de tenor zanger Francis Alphen een liederenavond geven te Haarlem in het Gem. Concertge bouw. kleine zaal, op Vrijdag 27 Maart. Theo v. d. Pas zal hem aan den vleugel begeleiden. CHRIST. DEM. UNIE. De openbare vergadering der afdeeling Haarlem, van de Chr. Dem. Unie, waarin de heer H. S. van Houten, lid der Tweede Kamer zou spreken, doch die wegens het hem over komen auto-ongeluk meest worden uitge ste" d. zal thans plaats hebben Dinsdagavond A Maart a.s. in het gebouw van den Protes tantenbond alhier.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5