Miele Nadenken en oplossen. Jdeaal Stofzuiger fl. 39.- de nieuwe groote Over adverteeren. ZATERDAG 2\ MAART 1936 HAARDE M'S D A G B D A D Onze wekelijksche puzzle-rubriek- Met prijzen van 5, 2 en vijf van 1 gulden De oplossing van puzzle no. 25. De oplossing van de Lettergreeppuzzle van ji. Zaterdag gaf te lezen: ALS NIET KOIVIT TOT IET, KENT IET ZICHZELVEN NIET. hetgeen een inzender, de heer A. F. Beeks te Haarlem, aldus liet zien: Als ge begint te puzzlen, ■Weet ge de uitkomst niet. Komt ge wat nader tot het doel, Vermoedt ge soms wel iet! Aan somm'ge dingen kent ge dra, Iet als het vaste punt; Men voet zichzelven sterker nu, En rust zij niet gegund Aleer ge het hebt opgelost: Wat niet was is tot iet! En dan blijkt vaak o ironie, Sancta simplicitas! Wat in deez' puzzle als een les. Zeer wijs verborgen was: Dat men uit vreugd met het succes, Zichzelf vergeten was. Vrouwe Fortuna. heeft zich deze week „ont fermd" over de volgende puzzelaars: Onze Hoofdprijs vijf gulden: mevr. E. NieuwenhuisGenis, Bispincklaan la, Bloe- imendaal. De Tweede prijs Twee gulden: P. T. van Dijk, Bilderdijkstraat 35 zwart. Haarlem. De vijf Troostprijzen, elk een bedrag van een gulden: Mevr. C. Minningh—Visser, Alexander- straat 8, Haarlem; Mej. Annie Koorn, Reijer Anslostraat 26, Haarlem (N.) M. M. Verhek, Rijnstraat 98, Heemstede. J. Molenkamp, Borskistraat 3 a rood, Haar lem ON.) D. Goud, Jansstraat 87, Haarlem. Onze administratie zal de prijzen verzen den. Onze nieuwe puzzle no. 26. TER LONDENSCIIE CONFERENTIE. De couranten hebben de afgeloopen da gen veel plaatsruimte verleend aan de Con ferentie te Londen. We hebben er allemaal over gelezen en verschillende namen zijn ons bijgebleven. Een en ander is oorzaak ge weest, dat ik van al die namen een tweetal puzzles maakte, welke men hier aantreft. Voor de lezers van het Londensche nieuws, zullen deze opgaven niet de grootste moei lijkheden geven! Wat er te doen valt? Men leze: Plaats onderstaande namen, welke op de Conferentie nogal eens vernomen werden, in de volgorde, waarin zij genoemd worden, onder elkaar. Tracht daarna door verschuiving (hori zontaal) hieruit te halen twee woorden, welke eveneens op deze Conferentie meer dan eens gehoord werden. Men neemt van elk woord één letter en moet dan, van boven naar beneden lezende, deze beide woorden vinden. Hier volgen thans de namen: Von Hoesch; Flandin; von Neurath; van Zeeland; Eden; Grandi; Baldwin; Ribben- txop; sancties; Chamberlain; Sarraut; Genève; Mussolini. Tweede opgave: Naamkaartje. Als tweede opgave een Naamkaartje. Dit is van een Staatsman, wiens naam ook ver nomen werd op deze Conferentie. (Denk aan Frankrijk!). Wie is hij? BR. A. RUST. RAALTE. Men zende de oplossing aan: Mr. Na- denker van Haarlem's Dagblad te Haarlem, vóór a.s. Woensdagmiddag 4 uur. Met het oog op de vele andere correspondentie voor ons blad bestemd, gebruike men a.u.b. géén andere adres aanduiding. Iedere abonné kan slechts één oplossing inzenden. Het hierbij afgedrukte „identiteits plaatje" P 26 Puzzle no. 26), moet aan de op lossing worden gehecht of er op geplakt, worden. Niet op de envelop van inzending, maar op de oplossing zelf. Als hoofdprijs stellen wij wederom beschik baar een bedrag van Vijf gulden, als tweeden prijs twee gulden, bene vens vijf troostprijzen van één gulden, welke zoo snel mogelijk per postchèque aan de prijswinners worden toegezonden. MR. NADENKER-PRIJS. De „Mr. Nadenker" prijs, welken ik de vo rige week reeds aankondigde, en die ditmaal voor de jeugd bestemd is, bestaat uit het ge bonden exemplaar van het boekwerk: „Wat Smikkeltje beleefde", van de han Schermerlé (met teekeningen) ■ly Alle jeugdige vrienden, benede: aar. worden verzocht vooral hun leef tij., jij de oplossing te vermelden! Het is een zeer aardig en vlot geschreven boek. Oplossingen en uitslag worden geplaatst in ons blad van a.s. Zaterdag. Zendt men deze oplossing per post, dan kan dit niet als drukwerk geschieden. Briefwisseling over de puzzle-rubriek kan alleen gevoerd worden, als postzegel voor- antwoord ingesloten is. MR. NADENKER. voorden laagsten prijs. (Adv. Ingez. Med.) Nederlandsche Middenstands- bank te Haarlem. Netto winst f 5.500,na af schrijving van f 117.200,(v. j. f 8.400,na afschrijving van f 140.300). Wij ontleenen aan het verslag van de Ne derlandsche Middenstandsbank te Haarlem over het 8e boekjaar het volgende: Van verbetering der toestanden op het ge bied van internationalen handel en verkeer was ook in 1935 nog geen sprake en de posi tie van ons land werd nog slechter dan deze bij het schrijven vari ons vorig jaarverslag reeds was. Het werkloozencijfer steeg, even als de tekorten op de begrootingen van ver schillende Gemeenten. De koopkracht der bevolking nam. .opnieuw af. Het spreekt wel van zelf, dat de handel drijvende en industrieels '-middenstand 'in toenemende mate de gevolgen van dit alles ondervond. De vele bij ons ingekomen aan vragen om crisiscrédiet spreken in dit op zicht een duidelijke taal. Ook de indiening van een wetsontwerp tot gedeeltelijke gan- randeering door het Rijk voor verliezen op rentegevende voorschotten aan kleine mid denstanders is een symptoom van den hoog gestegen nood in die kringen. Tegen het einde van het jaar kwam er eenig licht in de duisternis van de economi sche inzinking door de zich baanbrekende opleving in het Amerikaansche bedrijfsleven. Hoewel men eigenlijk niet aan een blijvende verbetering durft gelooven, schijnt het toch inderdaad alsof het verste punt in de rich ting van achteruitgang is bereikt. In het nieuwe jaar heeft de economische opleving in Amerika zich althans in toenemende mate voortgezet en ook in het oude Europa teeke nen zich verschijnselen van aanpassing en wellicht van een komend herstel af. In ons land valt werkverruiming te constateeren in den scheepsbouw en in de scheepvaart en, zij het ook nog in kleinen omvang, in ver schillende andere bedrijven. De statistische positie van een aantal stapelartikelen en grondstoffen ziet er wat beter uit en de beurs verkeerde gedurende de eerste twee maan den van het nieuwe jaar in een opgewekts stemming. Het is een bekend verschijnsel, dat de groote schommelingen in de conjunctuur niet direct merkbaar worden in den detail handel. Evenzeer als de crisisverschijnselen zich m middenstanaskringen veel later open baarden dan in den groothandel, zal ook de verbetering in het kleinbedrijf vermoedelijk later intreden dan in het grootbedrijf. Hoewel het aantal relaties van de bank in het verslagjaar wederom toenam, liep toch het bedrag der toevertrouwde gelden terug. Crediteuren, deposito's en spaargelden wa ren op 31 December 1934 f 16.819.984, en op 31 December 1935 f 15.670.635. Deze teruggang moet voornamelijk worden toegeschreven aan de algemeene onrust ge durende de periode AprilOctober. Echter moet ongetwijfeld ook een deel van deze ver mindering op rekening worden gesteld van het interingsproces. dat zich in midden standskringen voltrekt. Het uitstaande crediet zoowel aan cliën ten. als aan de met de bank in relatie staan de zelfstandige banken, vertoonde een stijging Uitstaand crediet per 31 December was: Cliënten 1934 f 14.907.000, Middenstands- banken f 2.017.000. Totaal f 16.924.000. Cliënten 1935 f 15.624.000. middenstands- banken f 2.566.0C0. Totaal f 18.190.000. In het verslagjaar werden verleend credie- ten tot een gezamenlijk bedrag van f 2.980.770 tegen f 2.954 624 in 1934. In deze cijfers zijn ook begrepen de. on der garantie van den Staat, verleende crisis- credieten. Ook in 1935 zag de bank zich genoodzaakt enkele posten met verlies af te wikkelen, welk verlies ten laste der vroeger gevormde „Reserve tegen Bedrijfsrisico's" werd ge bracht. Het totaal der baten bedroeg f 1.111.703. (v. j. f 1.108.150); de onkosten en salarissen beliepen f 994.106 (v. j. f 970.9711: brutowinst f 117.597, (v. j. f 137.179)saldo Ao. Po. f 5.155. Afgeschreven werd op Inventaris en Safe-in richting f 67.205. Gereserveerd tegen bedrijfs risico's f 50.000, waarna een netto winstsaldo resteert van f 5.547.55. Voorgesteld wordt hiervan f 3000 te bestemmen voor uitkeering van 5 pet. dividend aan de houders van pre ferente aandeden. De vooruitzichten voor het jaar 1936 laten zich iets hoopvoller aanzien. De grootere be drijvigheid ter beurze in de maanden Januari en Februari had een gunstigen invloed op de resultaten der Effecten-af deeling. Kunnen wij het zonder advertenties stellen Is hef publiek gebaat met advertenties? Ziehier twee vragen wij zouden er nog meer kunnen noemen die u zich zeker dikwijls zult stellen, hoewel dat eigenlijk niet meer noodig zou moeten zijn. Toch lijkt het voor velen nog wel eens de moeite waard er een oogenblik over na te denken. Er zit aan deze en dergelijke vragen zoo het een en ander vast. waarover ge in het eerste oogenblik niet denken zoudt. Wij wil len dus trachten u op den goeden weg te helpen. Allereerst iets voor hem. die een product wil verkoopen of zijn zaak bekend wil maken. De fabrikant moet zich vóór alles afvra gen: ..Heb ik een product te leveren, dat het publiek zoodanig bevredigt dat het dit niet alleen één keer, maar ook wéér zal koopen?" Kan hij hier niet bevestigend op antwoorden, dan behoeft hij niet te trachten zijn artikel per advertentie te verkoopen. Want juist door adverteeren, hetgeen in zijn eenvoudigsten vorm niets anders is. dan het bekend maken van een product 'of zaak), is dit product <of zaak> blootgesteld aan al gemeene en openlijke critiek. Het is dan ook verkeerd te meenen. dat adverteeren altijd wonderen kan verrichten, want geen advertentie verbergt on den duur defecten van het product, of zal het kunnen verheffen boven zijn werkelijke waarde. Op den duur legt. de adverteerder die de opgesomde hoedanigheden van zijn artikel niet ..waar" kan maken, onherroepelijk het loodje. Trotiwens wij nuchtere Nederlanders laten ons niet zoo gauw bij den neus nemen. De meeste adverteerders zien tegenwooor- dig ook in. dat zij veel verder komen, wan neer zij zich beperken tot een duidelijke uit eenzetting van de speciale voordeelen, die hun product of winkel biedt. Dat zij dit zoo aantrekkelijk mogelijk zien te doen is van zelfsprekend en natuurlijk absoluut geoor loofd. z.o.genever JOD EN ZWART MERK (Adv. Ingez. Med.) Burgemeester Maarschalk- bank. Wordt half Mei onthuld. Het comité tob viering van het 25-jarig jubileum van burgemeester C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom, bestaande uit de heeren Mr, A.' Bruch, voorzitter; N. Leven kamp, penningmeester, en P. J. M, van Tete- ring, deelt ons het volgende mede: „Ter eere van het jubileum van Haarlem's Burgemeester zijn bij het comité indertijd van talrijke ingezetenen van Haarlem en ook van zeer velen buiten Haarlem giften bin nengekomen, welke tezamen voor deze tij den een belangrijk bedrag vormden. De na men en handteekeningen der bijdragenden zijn verzameld in een fraai album, dat den Burgemeester op zijn jubileumdag is aange boden. Een gedeelte der gelden is besteed tot be strijding van de kosten voor de grootsche feestelijkheden, welke op den jubileumdag hebben plaats gevonden. Het resteerende be drag is ter beschikking van den Burgemees ter "gesteld. Hij wenschte echter niets voor zichzelf. Hij wilde, dat Haarlem zou krijgen een monumentale bank, naar zijn naam ge noemd, aldus de „Burgemeester Maarschalk- Bank" Zooals het met alle monumenten in Haarlem gaat, is het ook met deze bank ge gaan; de plannen hebben een maandenlange lij densperiode doorgemaakt alvorens ze defi nitief konden worden goedgekeurd. Vooral het kroonstuk heeft veel oponthoud veroorzaakt. Eexst was het een gems, tot den sprong gereed, van de eene rots op de ande re. Deze gems is in ongenade gevallen, na keuring door den burgemeester, een deputatie uit het college van B. en W. en de Jubileum commissie. Later is het geworden een liggend hertje, geheel aanpassend aan de omgeving, waar de bank zal worden geplaatst, nl. bij den Hertenkamp. Dit liggend hertje verover de stormenderhand aller sympathie. Het ontwerp is goedgekeurd door Open bare Werken en ook door de Schoonheids commissie. Aan eenige kleine opmerkingen dezer commissie is bereids gevolg gegeven. Het gemeentebestuur heeft toestemming gegeven tot plaatsing van de bank. Het werk kan dus beginnen. Na plaatsing zal aan den gemeenteraad worden verzocht het monu ment in eigendom over te nemen. Architect is de heer C. L. Lion Cachet te Vreeland, een naam met een bekenden klank door heel Nederland, een persoonlijk vriend van den burgemeester, die deze taak geheel belangeloos op zich heeft genomen. Uitvoerder is de heer J. P. A. Nelissen. ock een naam die in Haarlem een goeden klank heeft." Tot zoover de mededeelingen van het Co mité. Hieraan kan nog het volgende worden toe gevoegd: De bank krijgt den vorm van een zuil. Het monument wordt drie meter hoog. De zitbank krijgt een lengte van pl.m. twee meter. Op de leuning van de bank. die niet. minder dan 50 c.M. dik wordt, komt een pilaar, waar boven op een hert in rustende houding. De bank wordt uitgevoerd in gewapend beton, dat echter geheel omkleed wordt met brons. Aan den voorkant komt het wapen van Haarlem, waaronder de volgende inscriptie staat „Aan Comelis Maarschalk van Egmond en Rinnegom. Burgemester van Haarlem, ter herdenking van zijn vijf-en-twintigjarig ju bileum, MCMXXXIV". Aan den achterkant komt het familiewapen van den burgemeester. De bank wordt geplaatst aan het eind van de Dreef tegenover de Meester Lottelaan. waar vroeger de kiosk stond. De bank zal on geveer half Mei onthuld worden. De nieuwe kerk. Belangrijke restauraties. Bij de reeds eenige jaren aan den gang zijnde herstellingen aan de Nieuwe Kerk, begonnen met het vernieuwen van de Con sistoriekamer aan de Zuidzijde, voortgezet met het van verf ontdoen der mooie eiken schotten en van den preekstoel en met de vernieuwing der ramen, bleef het interieur nog ongewijzigd. Wel werden bij het sluiten der Janskerk daaruit eenige banken in de Nieuwe Kerk geplaatst ter vervanging» van de niet meer in dezen tijd passende open banken, doch de opstelling van deze op zich zelf betere zitmeubelen was min of meer pro visorisch. Als men zoo schrijft de architect J. Slagter in het Predikbeurtenblad zich realiseert hoe ongelijk de zerkenvloer er bij ligt, hoe verzakt en tot den draad versleten de houten vloer is. hoe verveloos de ban ken en muren zijn, en hoe de geheele opstel ling van het meubilair om verbetering schreit, dan is het al of niet noodig zijn van herstel niet meer een vraag, doch slechts een kwestie wanneer de financiën de uitvoering der herstellingen mogelijk zullen maken. Hoewel in een goeden staat verkeerend, zijn voorts de tegen de muren en kolommen opklimmende grauwe afvoerbuizen der ver warming allerminst een bevordering van het uiterlijk schoon. Bij een herstelling kan ook hier een verandering verbetering brengen In de komende maanden zullen weer ver beteringen worden uitgevoerd. De plaatsing der banken en stoelen wordt geheel herzien en wel zoodanig, dat uitge zonderd enkele plaatsen overal de kansel is te zien. Hiertoe moeten de bestaande banken ver plaatst en eenige nieuwe banken worden bij gemaakt, waarna het geheele meubilair, dat helaas onder de oude verf geen eikenhout verbergt, geschilderd wordt. De stoelen zullen versterkt en gebeitst worden en op gelijke wijze als dat in de Ba- kenesserkerk op brandweeradvies geschiedde worden vastgezet. Het herstelde en aangevulde meubilair kan slechts ordelijk opgesteld worden op een goeden vloer, zoodat een nieuwe houten vloer onder de stoeleij in het centrum wordt ge maakt en de zerken in de andere 8 vakken van de kerk vlak worden gelegd. Al deze werkzaamheden kunnen eerst ge beuren als voor de verwarming de aanvoer- leidingen voor gas en de afvoerleidingen voor de verbrandingsgassen ondergronds zijn ge legd. Het aantal goede plaatsen wordt onge veer 100 meer. Er blijven echter nog zeer re delijke verlangens onvervuld, als muren schilderen, verbetering der toegangsportalen en een nieuw raam boven den Kerkstraat ingang. Eerst als ook deze wenschen zijn vervuld, kan men zoo besluit de-heer Slagter het interieur van de Nieuwe Kerk vergelij kend met de door Pieter Saenredam in het midden der 17e eeuw gemaakte teekeningen en schilderijen van dit interieur zeggen, dat de 20ste eeuw andere eischen stelde en het anders deed, doch niet minder dan het voor geslacht. De nood der jonge werk- loozen. Propagandabijeenkomst in de Wilhelmina- kerk. In de Wilhelminakerk aan de Ged. Oude Gracht heeft het Haarlemsche Comité van Actie voor de Centrale voor Werkloozenzorg gisteren een propaganda-avond gehouden. Het doel van deze bijeenkomst was meer be kendheid te geven aan de jeugdwerkkampen, waarvoor in de week van 30 Maart tot 4 April ook te Haarlem de z.g. „Jong Holland snakt naar werk"-collecte wordt gehouden. Ds. G. J. Waardenburg sprak tot de aan wezigen, die niet zeer talrijk waren, een ope ningswoord. „Wij moeten vanavond den feite lijken toestand onder de oogen zien", aldus ds. Waardenburg. „Wij moeten ons inleven in de gemoedsgesteldheid van hen, die de ener gie tot arbeiden bezitten, maar daartoe geen gelegenheid vinden. Tevens moeten wij ons zelf afvragen, wat wij moeten doen voor deze ongelukkigen, niet alleen uit het oogpunt van humaniteit, waar ook uit dat van het Chris ten-zijn", zoo zeide spr. De werklooze jonge menschen moeten echter niet het voorwerp worden van sentimenteel beklag, maar zij moeten actief geholpen worden. De leuze „Jong--Holland snakt, naar werk" is typeerend voor dezen avond. Dat werk kan, althans tijdelijk, in de jeugdwerkkampen van de Centrale voor Werkloozenzorg, die op acht plaatsen in ons land gehouden worden, ge geven worden. Nadat mej. Dora Vermeer, op het orgel be geleid door den heer Möhringer, eenige lie deren gezongen en het Hoogenbirk-ensemble een tweetal muziekstukken uitgevoerd had. was het woord aan den heer W. J. Hemmes uit Utrecht, lid van het hoofdbestuur van de Centrale voor Werkloozenzorg. die sprak over „De nood der jeugd en de kerk". Het aantal werkloozen is ontstellend groot en de werkloosheid is ontstaan door oorzaken, waaraan men als particulier of zelfs als klein. Nederlandsch volk. betrekkelijk weinig kan veranderen, zoo ving de heer Hemmes zijn rede aan. Toch ken men individueel wel wat meer doen voor hen. die door de werk loosheid zijn getroffen, dan men misschen zou denken. Nog niet zoo heel lang geleden maakte men zich niet erg bezorgd over het verschijn sel der werkloosheid, maar nu dit kwaad zoo sterk om zich heengrijpt. staat het in het middelpunt van de belangstelling. Ook de kerk heeft bij de bestrijding van de werkloos heid en haar gevolgen, een groote taak te vervullen. De gezamenlijke Protestantsche kerken hebben in 1931 het initiatief genomen tot het brengen van moreelen steun aan werkloozen. Deze beweging is in de daarop volgende jaren sterk gegroeid. In 1932 werd de Centrale voor Werkloozenzorg opge richt, op initiatief van den Raad van ge zamenlijke Px-otestantsche Kerken in Neder land. Dit instituut nam de verleening van den moreelen steun daadwerkelijk ter hand. In alle provincies werden comité's hiertoe opge richt, Spoedig bleek dat de grootste aandacht gericht moest worden op den nood der jongen wex-kloozen en op de instelling van jeugd- werkkampen. Op dit gebied is veel goed werk verricht. Op het oogenblik zijn er acht van deze kampen door de Centrale ingericht. De groote moeilijkheid is, productief werk voor d? jonse menschen te vinden. Op het gebied van onderbond van bosschen en landeoederen is echter nog wel wat te verrichten. De Cen trale zorgt in de kampen niet alleen voor werk, maar ook voor de geestelijke belangen der deelnemers. Spr. vertelde vervolgens een en ander over de inrichting van de jeugd kampen. Er is natuurlijk geld noodig voor de in standhouding van deze zoo nuttige instellin gen. De collecte, die in dit voorjaar in geheel Nederland wordt gehouden, moet zoo veel mogelijk opbrengen, wil men alle aanvragen tot deelneming aan de kampen kunnen in willigen. Spr. wekte op, het werk van de Centrale voor Werkloozenzorg met alle kracht te steunen. Mej. Dox-a Vei-meer en het ensemble Hoo- genbirk lieten zich hierna nog eenmaal hoo ien. alvorens ds. J. W. Siertsema de bijeen komst sloot. Een nieuw adresboek van Haarlem. Verschijnt begin April. Bij den uitgever G. Eikelenboom te Bloemen- daal zal begin April een nieuw adresboek van Haarlem uitkomen. Met medewerking der gemeente is er naar gestreefd volledig en juist te zijn. Niet minder aan 9 maanden is aan de samenstelling ge- werkt. Alle gegevens zijn aan het bevolkings- i-egister ontleend. Eei-st is een lijst gemaakt volgens straatbewoning. die men in het adres boek als stratenlijst vindt. Van die lijst zijn alle kaarten geschreven (omstreeks 35.000) die daarna gesorteerd zijn tot een gelexicografeerd alphabet, voor de namenlijst. De telefoonadmi nistratie leverde de gegevens voor de tele foonaansluitingen. Ook is een bex-oepenlijst samengesteld. Gedurende dit voorbereidende werk zijn na tuurlijk de mutaties dagelijks bijgehouden. Daarna werd het geheele kaartregister over gebracht naar het bevolkingsbureau waar het gecontroleerd werd. Ook werden toen meteen de beroepen bijgeschreven. De stratenlijst is tot 1 Jan. 1936 bij, de na menlijst tot eind Februari. Daarmee is de grondslag gelegd voor de ge regelde verschijning van een betrouwbaar adresboek. Het is evenwel noodig. dat. elk jaar een nieuw adi'esboek komt. want onge veer 30 pet. der opgaven wijzigt in een jaar. Oe/ 10 i. N Oef lor, Oefening 201, het openingsnummer voor deze week, is een goede lenigheids- en tege- lijkertijd krachtoefening. De uitgangshou ding is de „ligsteun". (U zult zich herinne ren. dat we 'm al vaak gedaan hebben: het lichaam volkomen gestrekt laten steunen op voeten en rechte aivnen Nu het lichaam zoo diep mogelijk laten doorzakken zonder de armen te buigen en daarna den rug hoog opduwen. Het hangt natuurlijk van uw ki-acht af, hoeveel maal u deze oefening kunt herhalen, maar twintig keer mag voor een beetje getrainde lui geen bezwaar zijn. Oefening 202 is een prachtige, die we u niet genoeg kunnen aanraden. In spreid- stand wordt het lichaam naar links gebogen, met den rechterarm langs het hoofd. Nu naar beneden buigen, zoodat beide annen slap naar beneden hangen <de vingei's moe ten nu den vloer kunnen raken en daarna weer omhoog komen met den anderen arm langs het hoofd en den romp gebogen naar rechts. In een rustig tempo, zonder onder- breking en zooveel mogelijk ontspannen. Oefening 203 is er weer eens een. die we met partner doen. B staat in „uitvalstand", waarna A zijn linkervoet op het rechterbeen van B plaatst. Nu langzaam zijwaarts buigen waarbij beide bPenen van A gestrekt blijven. B houdt den hem toevertrouwden voet na tuurlijk goed vast. maar controleert boven dien of A de oefening wel zuiver zijwaarts doet. Naar beide zijden vijf maal hei-halen en dan van functie verwisselen. Met de ar men langs het hoofd gestrekt zooals de tee- kening aangeeft) is wel de moeilijkste vorm; de handen in de zij geplaatst, of ge bogen naast de schouders is iets gemakke lijker. Oefening 204 heeft eenige overeenkomst met nummer 202. Liggend op de knieën, maar de knieën ongeveer dertig centimeter uit elkaar. Zonder de knieën te verschuiven het hoofd en lichaam naar links draaien, en daarna in een wijden boog, soepel en losjes met de handen een grooten kring beschrij ven. Met het gezicht naar rechts gedraaid komt u dan weer omhoog, om zonder onder breking direct weer rustig door te gaan. U zult natuurlijk niet vergeten, deze oefening ook een paar maal den anderen kant om te doen. JULES KAMMEIJER, Leeraar Lich. Opv. M. O.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 9