BERICHT Het Be&oü^tsjksie 53e Jaargang No. 16180 Verschijnt dagelijks, hehalve op Zon- en Feestdagen Maandag 23 Maart 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post f 0.72Vt- DITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Grcote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. AD VERTEN TlëN 15 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag eu aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Venters vragen den raad betere maatregelen. Het DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 23 Maart. Slecht Autorijden Het is verwonderlijk dat het aantal slacht offers van auto-ongelukken op Zaterdagmid dag en Zondag niet nog veel grooter is. Tot die conclusie ben ik gisteren opnieuw geko men bij een autorit in het Zondagsche ver keer. Er wordt tijdens „week-ends" door ve len ongelooflijk slecht en roekeloos gereden, en met de verkeersregels wordt op de ge vaarlijkste manier een loopje genomen. Dat er zooveel ongelukken op Zondag gebeuren wijt „de algemeene opinie" gemeenlijk maar aan te groote snelheden. Maar al zijn die soms de oorzaak, de hoofdoorzaak vormen zij zeker niet. Over het algemeen genomen geloof ik zelfs dat er den laatsten tijd min der kilometervreters, minder „road-hogs" op den weg zijn. Er wordt minder hard gereden dan eenige jaren geleden, hetgeen vermoede lijk zijn verklaring vindt in zuinigheid, want die hardrijderij is erg duur in benzinever bruik en minister Oud pakt de automobilis ten telkens weer met belasting-verhoogingen aan. Maar ondanks minder rennerij is de weg vooral niet minder gevaarlijk geworden, en dat zit in de negatie van de verkeersregels. Op weekdagen kan men er vrij zeker op rekenen dat men van rechts komende inder daad den voorrang krijgt. Het gaat wel zel den op als men uit een nauw zijstraatje op een hoofdweg uitkomt, maar dat weet iedere automobilist, en hij houdt er rekening mee als hij er prijs op stelt nog wat langer te leven. Op Zondag evenwel en in iets min der mate ook op Zaterdagmiddag is het maar het verstandigste in geen enkel geval op voorrang-van-rechts te rekenen. Wordt die gegevennu, dan is het een meevaller. Nog veel grooter gevaar levert het. voortdu rende „snijden" op. Rijdend op den Wagenweg, van de Schouwtjeslaan tot de Zandvoortsche- laan, ondervond ik dat gisteren weer eens. Op dien afstand van misschien 2 K.M. werd er gisterenmiddag tot vijfmaal toe „tegen mij gesneden". In twee van de vijf gevallen was ik genoodzaakt op het fietspad te gaan rij den, om een botsing te voorkomen. In de drie andere, waarin ook weer drie auto's, naast el kaar het. heele rij vlak innemend, op mij af kwamen, bleek doordringend geklaxonneer plus hevig remmen de situatie nog te redden. De Zondagsrijders wagen hun eigen en an- derer leven. Velen rijden alleen op weekends en hebben daardoor blijkbaar niet voldoende oefening in het taxeeren van afstanden. An deren kan het schijnbaar niets bommen; zij vinden dat iedereen maar voor hen stoppen moet of zien hoe hij uit den weg komt. Ver der lijkt mij een belangrijke factor het groote verschil in snelheid en in „optrekken" van de wagens die op weekends op den weg komen. Hoe vreemd het ook klinken moge: die trage ouwe karretjes, die soms nauwelijks de 30 K.M. meer halen kunnen, veroorzaken dikwijls de critiekste situatie. Hun eigenaars schijnen niet te begrijpen, dat zij veel te langzaam optrek ken om er een voorrij der behoorlijk mee te kunnen inhalen en passeeren, probeeren het dus toch en blijven een halven kilometer naast hem hangen. Dan moet de ander zijn rem ge bruiken, en de tegenligger moet het ook doen, om een botsing te vermijden. Het is waarach tig geen wonder dat dit af en toe misloopt, ge zien het groote aantal Rechte rijders. Met wegen- en bruggenverbetering heft men dit kwaad niet op. Het betreft trouwens niet alleen het vooiTang geven aan auto's die van rechts komen en het snijden, maar het heele gamma der verkeersregels. Wil men den toestand ooit verbeteren, dan zal er krachtiger tegen opgtereden dienen te wor den. Als er Zondag een politieman in burger op den Wagenweg gestaan haden bij andere steden en dorpen zou het op alle drukke toegangswegen net zoo gaan zou hij een heele reeks proces-verbalen alleen al wegens snijden hebben moeten maken En als men dan in zulke gevallen eens niet een boete oplegde, maar bij herhaalde over treding eenvoudig het rijbewijs introk met be paling dat de overtreder binnen een maand opnieuw zijn rij vaardigheids-examen kon doen, dan zou dat m.i. zeer heilzaam werken. Vooral als in dergelijke gevallen een complete kennis van alle verkeersregels, met inbegrip van de heele collectie bordjes en andere ver- keersteekens, gestrengelijk werd geëischt. Er zijn veel bekwame automobilisten die 'thans op Zondag maar zooveel mogelijk thuis blijven, om zich de ergernis van de janboel op den weg te besparen, en zichzelf en hun wa gens intact te houden. Het is waarachtig be grijpelijk! 45-JARIGE ECHTVERBINTENIS. Op 15 April hopen de heer en mevrouw E. v. d. Steur—E. de Boer den dag te herdenken, waarop zij voor 45 jaar in het huwelijk tra den. De heer van der Steur, die 73 jaar is, is een broer van den bekenden Pa van der Steur. Ongetwijfeld zal het den beiden jubila rissen op 'den heugelijken feestdag niet aan fc^Jsm^stellmg ontbreken. De lente is nog nauw begonnen, Nu je alweer de tijding leest, Er was weer iemand onbezonnen, Er is al heidebrand geweest. De krantenzetter moet weer zetten, De waarschuwing in d' oude lijn, Van de sigaar of sigaretten, Die „achtloos weggeworpen" zijn. En weder wil ik mee betuigen: Aanbidt gij vurig de natuur. Laat op de hei het „toeback suyghen", Aanbid niet letterlijk met vuur. Is 't rooken heusch zoo onontbeerlijk, Dat gij t niet laten kunt, ook daar? De geur van hei is eens zoo heerlijk, Ais van de lekkerste sigaar. En trouwens, wat zoudt u wel hooren, Wanneer u thuis uw sigaret, Althans het peukje, plompverloren Nog brandend smeet op het karpet? Er groeit nu eenmaal op de heide, Geen aschbak aan de erica. Als gij vernieling wilt vermijden, Laat dan het rooken liever na. Hoezeer u in het rooken vrij zijt, Bezweer ik u in dubblen zin. 't Zij u een hij of zij in hei zijt: Steek er den brand vooral niet in. P. GASUS. HOLLAND—BELGIë. Wels, voorzet, Smitschotgooi Wat een doelpunt, 'n juweel, phenomenaal. De luisteraars der distributie Genieten storingvrij deez' voetbaltaal. (Adv. Ingez. Med.) De opening van de Buitenrust- brug. In dienst op de BoIIendagen. Zooals wij reeds eerder bericht hebben ligt het in de bedoeling om de Buitenrustbrug over het Zuider Buiten Spaarne half April officieel voor het publiek open te stellen. Naar wij vernemen wordt met de werk zaamheden zoo veel mogelijk spoed betracht om aanstonds als de. drukte naar de bollen velden begint, het verkeer mede over deze brug te doen gaan waardoor men een afzon derlijk op en afgaand verkeer zal krijgen en vooral de nauwe Anthoniestraat voor de helft wordt ontlast. Het moet namelijk in het voornemen liggen om het van Amsterdam komend verkeer bij de Nagtzaamstraat op te vangen en via de Nagtzaamstraat Teijlerplein Nagtzaamplein door het Slachthuiskwartier en de Kruis tochtstraat Slachthuisstraat en over den Schalkwijkerweg en de Buitenrustbrug naai den Kleine Houtweg te leiden. Op deze wijze wordt tegelijk ook het via de Haarlemmer meer dus over de Zomervaart komend ver keer opgevangen en langs deze route geleid. Het verkeer naar Amsterdam kan dan even als voorheen langs de Heerenvest gaan, waar dan de drukte tot voor de helft zal zijn terug gebracht. 40 jaar bij de Brandweer. Jubileum commandant C. J. van den Broek. Zooals wij reeds eerder vermeldden viert de Commandant van de vrijwillige brandweer, de heer C. J. van den Broek, op Dinsdag 31 Maart a.s. zijn 40-jarig jubileum als Vrij williger. Wij kunnen hieraan thans toevoegen, dat de jubilaris des morgens in besloten ge zelschap door het college van Burgemeester en Wethouders op het stadhuis zal worden ontvangen. Des middags zal van 3 tot 5 uur receptie worden gehouden in de Kroonzalen van café Gebr. Brinkmann. Wij twijfelen niet. of ook velen, buiten de Brandweer, zullen van deze gelegenheid gebruik maken, om den comman dant geluk te wenschen. De jubilaris wenscht den avond in huiselij- ken kring door te brengen. De huldiging door het geheele Brandweer korps is wegens verschillende omstandighe den, uitgesteld tot 2 Mei a.s., zij zal plaats vinden in de groote zaal van het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond. DE 70e VERJAARDAG VAN MEVR. H. P. J. M. F. VAN LOOY. Zooals wij meldden vierde mevr. H. P. J. M. F. van LooyRanshuyzen, oud-lid van den Gemeenteraad, Zondag haar 70en verjaardag. Mevr. van Looy mocht bij deze gelegenheid veel belangstelling ondervinden. Verschillen de raadsleden kwamen haar gelukwenschen en ook vele leden van tooneelvereenigingen waarvoor zij kapwerk verricht. Het aantal bloemstukken was groot. SPEELTUINVEREEMGING „WELTEVREDEN". Donderdag 26 Maart, des middags te 2 uur, zal mevr. Brandon een lezing houden over het onderwerp: „Kleuterwerk en Kleu terzorg". De vergadering zal plaats hebben in het clubgebouw der Speeltuinvereeniging Cheri- bonstraat 15, Charlie Chaplin te Batavia aangekomen. Verblijf van tien dagen op Java en Bali. BATAVIA. 23 Maart (Aneta). Met het Quantas-toestel uit Sydney arriveerde heden morgen op Tjililitam de beroemde filmspeler Charlie Chaplin. Hij was met het toestel van Singapore gekomen en zag er monter en op gewekt uit. Hij was verheugd in het vooruit zicht van een werkelijken vacantietocht voor een periode van tien dagen over Java en Bali. Reeds vier jaar geleden was hij in Nederl. Indië, waaraan hij nog zeer prettige herin neringen bewaart. Hij was aangenaam verrast over de afwezigheid van nieuwsgierig publiek en ook over het feit, dat indiscrete vragen achterwege bleven. Chaplin reist met Paulette Godard, die met hem in Modern Times speel de, Paulette's moeder en een bediende. Ten aanzien van de berichten over een reis met het jacht Sebelle antwoordde Chaplin, dat hij hiervoor heelemaal geen plannen had „No intentions". Verder deelde hij nog mede over de vervaardiging van een eventueele Napo leon-film, dat zijn plannen nog niet geheel en al vast staan. In 1937 zullen onder zijn lei ding twee films worden vervaardigd, waarin hij zelf echter geen rol zal spelen. Hij zal te rugreizen naar Amerika via Hongkong, Sjang hai, Kobe en Kioto, waar het gezelschap eenigen tijd hoopt door te brengen. Een nieuw Britsch beroep op Duitschland. Volkenbondsraad morgen weer bijeen? De Britsche ambassadeur heeft naar Reuter uit Berlijn verneemt een dringend beroep gedaan op baron von Neurath en er op aangedrongen dat Duitschland het Londensche me morandum zal aanvaarden. De oorspronkelijk op Dinsdag vastgestelde zitting van het Enge]sche Lagerhuis, waarin de debatten over den jtrbernationalen toestand zouden worden gehouden, is naar verluidt tot later uitgesteld. Waarschijnlijk komt de Vol kenbondsraad Dinsdag bijeen, waarin Eden's aanwezigheid vereischt is. Bovendien is men van meening, dat een bespreking in het par lement op dit tijdstip nog te voorbarig is. Ward Price, die voor de Daily Mail in het vliegtuig van Hitler is meegereisd van Berlijn naar Breslau, schrijft dat de Locarno-voor- stellen in Duitsche regeeringskringen worden beschouwd als een ontoelaatbaar overblijfsel van den geest van Versailles. BOOTTOCHTEN VAN „SNELVERBAND". Evenals vorige jaren organiseert bovenge noemde vereeniging boottochten voor licha melijk gebrekkigen, en wel op 24 Juni a.s. voor volwassenen en 25 Juni a.s. voor kinderen. Het streven om menschen die door hun ge brek zelden of nimmer in staat zijn een uit stapje te kunnen maken, verdient aller steun. De leden der vereeniging ..Snelverband" doen hun best om op inteekenlijsten gelden voor dit doel bijeten te krijgen, wat in dezen tijd veel moeite oplevert. Gaarne voldoen wij daarom aan het verzoek van het bestuur van Snelverband om ieder die in staat is voor dit mooie werk iets bij te dragen op te wekken om op de lijsten te tee kenen. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Ter saneering van het vak. De Markt- en Straatkoopliedenvereeni- ging „Door Eendracht Sterk", de Lompen- ventersvereeniging ,Door Eendracht Saam- gebracht" en de Vischhandelarenvereeniging „Eendracht Maakt Macht", hebben aan den raad van Haarlem o.m. de volgende verzoeken gericht. Alleen een ventvergunning uit te reiken aan bonafide venters en dat een venter maar één ventvex-gunning voor één branche mag hebben en dat zij niet mogen venten met andere artikelen. Over het. algemeen hun eeix ventvergun ning te verleenen, die minstens 18 jaar zijn. Ventvergunningen uit te reiken door tus- schenkomst van deze vereenigingen waarbij haar oordeel gewicht in de schaal legt. Beter toezicht op het ventverbod door de politie; om deze controle goed te kunnen uit oefenen, is het noodzakelijk dat de verschil- lexide borden, manden, koffers en kistjes van de venters voorzien zijn van een of meer roode letters op een wit veld, bijv.: voor bloe men en planten een B en P., voor lompen een L, voor Visch en Zuurwaren een V. en Z. enz. Het prijsroepen te vex*bieden als oneerlijke concurrentie. Geen vei-gunning uit te i-eiken aan per sonen die gepensionneerd zijxx eix waarvan aangenomen kan worden, dat zij reeds een bestaansmogelijkheid bezitten. HAARLEMSCHE VOORJAARSBEURS. In het overzicht van de stands van de 4e Haarlemsche Voorjaarsbeurs in ons nummer van Donderdag stond vermeld: „De Kon. Ned. Zoutindustrie te Boekelo maakt in stand no. 43 reclame met haar reinigingsmiddel Ra- brama, waardoor o.a. het zilverpoetsen over bodig is gworden". Men maakt er ons opmerkzaam op, dat het reinigingsmiddel Rabrama (stand 40) in den handel wordt gebracht door de firma D. A. Polak, Twijnderslaan alhier en niet door de Kon. Ned. Zoutindustrie. De reorganisatie van de Groote Markt. Parkeerplaatsen voor auto's. In een vorig nummer deelden wij reeds uitvoerige bijzonderheden mede over het voorstel van B. en W. tot verdere reorgani satie van de Groote Markt. Zooals wij reeds in den zomer van 1935, toen deze plannen gemaakt werden, medege deeld hebben, is het de bedoeling het stand beeld van Lourens Jansz. Coster te ver plaatsen. Het komt aan den kop van een vluchtheuvel te staan die de rijwegen op het deel der Markt tusschen het vex-hoogde mid denstuk en de Smedestiraat in tweeën snijdt. Het tegenwoordige verhoogde middenter rein wordt belangrijk verkleind, waardoor er meer ruimte voor het rijverkeer komt. Voor de auto's die nu op dit middenterrein parkeeren wordt in de toekomst ruimte ge vonden in de tegenwooi'dige Vischhal. Daar en op het Zuid-Oostelijk gedeelte van de Markt (dus voor het gebouw van de Spaar- nebank en de Vleeschhal welk gedeelte bui ten het verkeer valt)is ruimte voor 31 a 32 auto's. Op het verhoogde middengedeelte is thans plaats voor 42 auto's, maar het voordeel van den nieuwen toestand zal zijn dat de auto's onafhankelijk van elkaar af en aanrijden kunnen. Voor taxi's komt een parkeerplaats naast den vluchtheuvel (waarop het standbeeld staat) voor de bioscoop en de Kroon. Daar kunnen dan 7 auto's staan. woord is aan.... Vera de Talleyrand: Niets kalmeert meer dan een genomen besluit. Mussolini spreekt voor de corporaties. „Belegering werd door één enkel land gewild." ROME. 23 Maart (A. N. P.). Voor de nationale vergadering der corpora ties heeft Mussolini een redevoering uitgespro ken, waarin hij o.a. het volgende zeide: De om standigheden, waaronder deze vergadering bijeenkomt, zijn plechtig. Wij leven in een oorlogstijd en bovendien wordt Italië door 52 landen belegerd. Deze belegering werd gewild en opgelegd door één enkel laixd en door drie staten, namelijk Oostenrijk, Hongarije en Albanië, verworpen, niet slechts uit vriend schap tot Italië, maar ook omdat zij de onmo gelijkheid begrepen om Italië, de moeder der beschaving, op voet van gelijkheid te plaatsen met de barbaarsche Abessyniex-s. In deze vijf de maand der belegering, die in de geschie denis van Europa zal worden aangeteekend als een kenmerk van laagheid, evenals de materiëele en morecle hulp, die aan Abessy- nië is verstrekt, is Italië in staat te herhalen, dat deze belegering haar nooit zal doen buk ken. Al degenen, die denken dat na het einde der belegering men tot den toestand van 17 November zal terugkeeren, vergissen zich. 18 November 1935 beteekent een nieuwe fase in de geschiedenis van Italië, een fase, die wordt beheerscht door het voornemen om in den kortst mogelijken tijd een zoo groot mogelijke autonomie in het economische leven der staten te verwezenlijken. Deze autonomie moet worden verwezenlijkt speciaal op het gebied der nationale verdedi ging, omdat zoolang deze autonomie ontbreekt elke mogelijkheid voor verdediging wordt ge- conxprimitteerd. De duce heeft vervolgens een inventarisactie van de hulpbronnen des lands gegeven en concludeert dat Italië zeker« grondstoffen niet bezit, hetgeein een der fun- damenteele redenen is van haar koloniale eischen. Daarna zette de duce het plan uiteen van Italië's economie in de komende jaren, welk plan wordt beheerscht door de moge lijkheid van hot uitbreken van een oorlog. „Wanneer of hoe dit zou geschieden, kan nie mand zeggen, maar het rad van het noodlot rolt snel. Indien dit niet zoo was. hoe zou men dan de formodabele bewapening verklaren, die door alle landen is ingezet. Deze dramatische mogelijkheid moet onze geheele actie beheer- schen. Het feit van een oorlog is evenals de fascistische leerstellingen een element, dat de positie van het land ten opzichte van onze economie bepaalt." Na een opsomming van den stand der verschillende takken van econo mie in het land verzekerde de Duce, dat hot fascisme er nooit aan heeft gedacht om de economie van het land te veranderen in een staatsmonopolie. Vervolgens kondigde de Duce aan dat de kamer van afgevaardigden zal worden ver vangen door een nationale vergadering van corporaties, die geconstitueerd zal worden tot een kamer der fasces en der corporaties. Op de dric-mogcndhedcnconferentie te Rome zouden zoowel politieke als economische overeenkomsten bereikt zijn. pag. 4 De overstroomingen in de Ver. Staten heb ben reeds meer dan tweehonderd dooden geëischt. pag. 4 Bij een bombardement der Italianen op Djidjiga moeten talrijke slachtoffers ge vallen zijn. Dag. 4 De Britsche ambassadeur te Berlijn heeft op nieuw een beroep gedaan op de Duitsche regecring het Locarno-memorandum te aanvaarden. pag. 1 Bij verkeersongevallen zijn drie dooden te betreuren. pag. 3 De regeering heeft de mogelijkheid geopend om hen, die langer in dienst moeten blij ven, te vervangen. pag. 3 Dr. van Schelven blijkt ongedeerd te zijn. pag. 3 Enkele schepen van Japansche parelvisschers zijn in Oost-Indiè' in beslag genomen. pag. 3 Bij registi'atie en domeinen te Utrecht is in gebroken; een groot bedrag aan zegels is buit gemaakt. pag. 3 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Slecht autorijden. pag. 1 J. Bastiaans: Onderwijs en opvoeding. pag. 13 J. B. Schuil over Medea. pag. 10 J. B. Schuil: Het feest van R, C. H. pag. 7 K. de Jong: Frysk Selskip „Gysbert Japicx" pag. 10 J. H. de Bois: Expositie Colnot. pag. 10 H. D. Vertelling. Elsa Kaiser: „De wondere glimlach". pag. 4 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge-v nomen op pag. 11.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1