Holt Straathof Hoog Bezoek. BERICHT Een Engelsche bloembollenkwestie. Utt ïïïMiMê 53e Jaargang No. 16181 Verschijnt dagelijks, hehalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 24 Maart 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM- ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. f 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72$4. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Grcote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 30.- Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-. Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. De werkloosheid te Haarlem. Van 7100 tot 6600 gedaald. Naar wij vernemen is er den laatsten tijd «en vrij belangrijke daling in het aantal werkloozen te Haarlem gekomen. Sinds het hoogste aantal in eind Februari van dit jaar is er een teruggang te constateeren van 7100 tot 6600. Een vermindeing dus van vijf honded. Op zichzelf een verheugend verschijnsel, maar helaas kunnen er nog geen conclusies aan verbonden worden dat dit een blijvende omkeering zal zijn. Elk jaar loopt het aan tal werkloozen belangrijk terug. De teruggang is dit jaar zelfs nog iets geringer dan in voorafgaande jaren. In den tijd van de schoonmaak komen vele arbeiders tijdelijk aan het werk. De behangers, stucadoors. schilders, enz. werden aan het werk gesteld omdat er in het voorjaar veel op te knappen is. Einde April komt er dan aan die daling weer een einde, in vorige jaren bleef na eind April het aantal werkloozen op en neer schommelen totdat in het najaar weer een nieuwe stijging viel te constateeren. Eerst als nu na eind April de daling blijft' voortduren zou daaruit de conclusie getrok ken kunnen worden, dat er verlichting komt en dat ook Haarlem gaat deelen in de eco nomische opleving die hier en daar gecon stateerd wordt. Er zijn gelukkig wel aanwij zingen die de hoop daarop eenigszins wet tigen. Er komt namelijk meer bedrijvigheid in enkele industrieën. Daartegenover staat evenwel, dat de werkloosheid onder de bouw vakarbeiders zeer groot is. Er zijn wel eenige belangrijke bouwwerken in voorbereiding, maar het zal de vraag zijn of daarmee spoe dig begonnen zal worden. Een van deze wer ken heeft vertraging ondervonden doordat de Schoonheidscommissie bezwaar heeft ge maakt tegen de ingediende plannen. Een mooie order voor de Conrad. i Twee tinbaggermolens voor de Billiton Mij. Naar wij vernemen heeft de Billiton Mij. te 's-Gravienhage aan de Werf „Conrad" al hier opdracht gegeven voor het bouwen van twee groote tinbaggermolens. (De „Heemaf" zal de electrische installatie verzorgen). Dit is een zeer mooie opdracht, van veel waarde voor de werkverschaffing. Het betreft twee emmerbaggermolens, die werken met emimers van 7 kub. voet. Het grondverzet per molen is 1.7 millioen M3. Elke molen is ongeveer 50 M. lang en on geveer 17 M. breed. De gezamenlijke waarde der twee molens is ongeveer f 1.400.000. Zij zullen gedemonteerd naar Indië worden verzonden, te Tandjong Priok worden gemon teerd en daarna naar Billiton gaan. Waar schijnlijk zullen zij in het begin van 1937 voor de verzending naar Indië gereed zijn. De Billiton Mij. zal dan de beschikking hebben over 14 baggermolens. De gevaarlijke hoek Gr. Markt- Barteljorisstraat. Er zijn nog altijd chauffers, die er niet aan denken, bij den gevaarlijken hoek Groote MarktBarteljorisstraat de vereischte voor zichtigheid te betrachten, ook in de nachte lijke uren. De chauffeur van een personenauto reed in den afgeloopen nacht to half twee met flinke snelheid van de Groote Markt in de richting van de Zijlstraat en gaf geen voor rang aan een vrachtauto, die uit de Bartel jorisstraat kwam. Beide wagens werden be schadigd. Tegen den bestuurder van de per sonenauto werd proces-verbaal opgemaakt. De onwillige dochter. Maatschappelijk Hulpbetoon zal nu toch den vollen steun aan den vader uitkeeren. De vorige week hebben wij uitvoerige bij zonderheden medegedeeld over een eigen aardige consequentie die een gevolg was van de toepassing van de rijkssteunmaatregelen Maatschappelijk hulpbetoon te Haarlem had den steun verminderd van een gezin waarvan een dochter van 24 jaar werk gevonden had als dagdienstbode, maar daarna het gezin had verlaten om elders in de kost te gaan. De rijkssteunregeling eischt, dat in zoo'n geval toch rekening gehouden wordt met de ver dienste van de dochter. Daarom was de steun verminderd. De vader had zelfs de hulp der politie in geroepen om zijn dochter weer thuis te krij gen, maar was daarin niet geslaagd, omdat de dochter die meerderjarig is, bleef weige ren. Tegen deze beslissing van Maatschappelijk Hulpbetoon was door de organisatie van het betrokken gezinshoofd bezwaar gemaakt. In ons stuk namen wij reeds dadelijk de toezegging van Maatschappelijk Hulpbetoon op, dat als bij het onderzoek zou blijken, dat de ouders alles gedaan hebben om hun doch ter thuis te houden, de steun niet verminderd zou worden. Heden vernemen wij, dat de beslissing is afgekomen, dat de steun aan het gezin vol ledig zal worden uitgekeerd, alleen natuurlijk verminderd met het bedrag dat voor het meisje werd uitgekeerd toen het nog werkloos was en in het gezin verbleef (Charlie Chaplin is dezer dagen voor een bezoek aan Java en Bali te Batavia aangekomen) Nu Charlie Chaplin in de Oost komt kijken, Vraag 'k, hoe men Charlie daar bekijken zal, Dit moet natuurlijk binnenkort wel blijken, Maar 'k vind het nu reeds een pikant geval. Hoe zal de bruine broeder reageeren Op Charlie's schoenen van zoo vreemd formaat, En zal hij ook zijn scheeven grijns waardeeren, Wanneer het Oosten op zijn lachlust slaat? Op Bali zal hij ongetwijfeld slagen, Want balikluivers speelt hij met talent, Waarbij hij niet zijn slobberbroek moet dragen, Aan zooiets is geen Balinees gewend. Zijn rotanstokje zal er opgang maken, Al valt zijn snor misschien wat uit de lijn, Maar ach, men weet er wel hoe rare snaken. Die zonderlinge blanke broeders zijn. Charlie zal niet, naar ik mij voor kan stellen, Het „lichtbeeld" zijn van een beschavingsles. Maar één ding durf ik rustig te voorspellen, Zijn kaasbol wordt een daverend succes. P. GASUS. De brand in het veilings gebouw te Eist. Bedrijf wordt op primitieve wijze voort gezet. (Zie pag. 3.) ELST 24 Maart. Omtrent den brand te Eist vernemen wij nog het volgende. Het vuur werd ontdekt in het middenstuk en breidde zich uit tot het van ouderen datum dateerende veilinglokaal, om daarna over te slaan naar het andere gedeelte der manden- loodsen, waardoor pl.m. 275.000 fruitbushels verloren zijn gegaan. Een geluk is het te noemen, dat met het oog op het a.s. fruitseizoen deze voorraad voor de grootste fruitveiling van ons land nu nog kan worden aangevuld. Het ingebouwde veilinglokaaltje zelf had voor deze streek een zekere historische waarde, omdat daarin in 1903 de eerste veilingen plaats vonden, die als vooiilooper dienden voor het uitgebreide vei lingwezen, waaraan de handel in ooft en groente in deze omgeving groote behoefte had gekregen. j In het verbrande gedeelte werd in 1912 de groote internationale fiuitbentoonstelling ge houden, welke werd geopend door wijlen mi nister Talma en bezocht werd door H.M. de Koningin en wijlen H.M. de Koningin-Moeder. Te ongeveer vijf uur hedenmorgen kon de Arnhemsche brandweer, die onder leiding stond van haar commandant, den heer Jonker, naar Arnhem terugkeeren. De Elster brand weer blijft echter nog steeds in actie voor na- blussching, welke nog den geheelen dag zal moeten duren. Aan de overzijde van het uitgebrande ge deelte heeft men nog een gebouw van pl.m. 7500 M2. oppervlakte kunnen behouden, waar in het bedrijf wordt voortgezet, al is het dan ook op de oorspronkelijke primitieve en ver ouderde wijze. Door de windstilte heeft de gevreesde uit breiding van den brand geen voortgang kun nen vinden en zijn de in de onmiddellijke na bijheid gelegen kapitale boerderijen, waarvoor groot gevaar bestond, behouden gebleven. Kans op verzachting van Hauptmann's straf? Pressie zou zijn uitgeoefend op getuigen a charge. TRENTON, 24 Maart (A.N.P.) In wel ingelichte kringen verluidt dat gouverneur Hoffmann den procureur-generaal Wilentz in een bespreking heeft voorgesteld, een ge- meenschappelijken stap bij het hof van ge nade van den staat New-Jersey te doen om te bereiken, dat het doodvonnis tegen Haupt- mann wordt gewijzigd in levenslange gevan genisstraf. Het heet, dat Hoffmann over nieuwe informaties betreffende het bewijs materiaal beschikt, waaruit zou blijken dat pressie is uitgeoefend op de getuigen a charge, zoodat zij ten onrechte zouden hebben ver klaard, Hauptmann te hebben herkend als medeplichtige aan de ontvoering. Aanslag gepleegd op zijn gewezen vrouw. Haarlemmer in hooger beroep tot vier jaar veroordeeld. AMSTERDAM. 24 Maart (A.N.P.) Het gerechtshof veroordeelde vandaag den Haar- lemschen loswerkman F. C.. wegens poging tot doodslag gepleegd op zijn gescheiden vrouw, tot 4 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en bevestigde hiermede het vonnis der rechtbank te Haarlem. De pro cureur-generaal had verhooging van straf ge- eischt. namelijk 5 jaar. Op 31 Augustus j.l. had verdachte een revolverschot op zijn ge wezen vrouw gelost. Zy werd licht aan den arm gewond. De kleermakers voor „Betere kleeding" NIEUWE GRACHT 90 Brengen weer Groote Keuze (Adv. Ingez. Med.) Molotov over Rusland's inter nationale betrekkingen. Verbetering in de verhouding met Rusland mogelijk geacht. Een speciale verslaggever van het blad „Le Temps" is te Moskou door Molotov, den voor zitter van den Raad van Volkscommissaris sen ontvangen. Dit is de eerste maal, dat Mo lotov een buitenlandsch journalist heeft ont vangen. Molotov verklaarde, dat men in de Sovjet- Unie zeer goed de ontsteltenis heeft kunnen begrijpen, die in Frankrijk en België ge wekt is door demilitarisatie van den linker Rijnoever. Hij zeide, dat indien Frankrijk het slachtoffer mocht worden van een aanval van de zijde van een Europeesche mogend heid, de verplichtingen krachtens het Fransch-Russische pact trouw zouden worden nagekomen, welke ook de houding van Po len mocht zijn. „Ik geloof trouwens," aldus Molotov, „dat een verbetering in de betrek kingen tusschen Rusland en Polen gewenscht en ook mogelijk is." Molotov herinnerde aan het Oostelijk pact, dat de Sovjet Unie het vorig jaar bereid was met Polen te sluiten. Ten aanzien var. de Duitsch-Russische be trekkingen verklaarde hij, „dat bepaalde kringen onverzoenlijk staan tegenover het officieele Duitschland, in het bijzonder na de jongste heftige uitvallen van de Duitsche machthebbers jegens Sovjet-Rusland. De do- mineerende geest, waardoor ook de Sovjet- regeering zich laat leiden, is echter, een ver betering der betrekkingen mogelijk te ach ten. Molotov achtte een der beste middelen een terugkeer van Duitschland in den Vol kenbond. „Wij kennen de vredelievende ge voelens van Frankrijk. Indien de Duitsche regeering in feiten uiting zou geven aan de zelfde gevoelens, evenals aan haar respect voor de verdragen en de principes van den Volkenbond, zouden wij uit een oogpunt van verdediging van den vrede een Fransch- Duitsche toenadering wenschelijk achten." Met betrekking tot de verhouding tusschen Rusland en Japan wees Molotov erop, dat de thans aangevangen politieke besprekingen zich gunstig schijnen te ontwikkelen. Molotov bevestigde vervolgens, dat aan een grondwetsherziening wordt gearbeid. ..Waar schijnlijk zal geheim algemeen direct kies recht, dat voor alle onderdanen gelijk is, worden ingevoerd." Molotov besloot met te zeggen, dat de be oogde hervorming „een bewijs vormt van het vertrouwen der Sovjet-regeering in de aan hankelijkheid aan het regime van de arbei ders en employé's in de steden en de boeren op het platteland." Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Onze Londensche correspondent meldt: Er is tegenstrijdigheid van belangen tus schen bollenkweekers en bloemenkweekers in Engeland De laatstgenoemden Cheshire is het belangrijkste centrum van hun bedrijf hebben bollen uit Nederland noodig om dat hun eigen bollenkweekers in de verste verte niet in hun behoeften kunnen voor zien. Het is dus hun belang dat zij de bollen uit Nederland zoo goedkoop mogelijk krij gen. Indertijd ^ijn zij reeds tevergeefs in verzet gekomen tegen de heffing van een 10 percent ad valorem invoerrecht op den Ne- derlandschen invoer. Nu hebben de bollen kweekers niet tevreden met dit invoerrecht aan de Rijkscommissie van Advies voor In voerrechten gevraagd om een specifiek in voerrecht van 1 stuiver per pond bollen. De bollenkweekers hebben geredeneerd dat het voorgestelde invoerrecht van 1 stuiver per pond in de praktijk alleen het tarief op de gele narcis zou verhoogen en dat het in andere gevallen niet zelden een tariefver mindering zou veroorzaken. Het nieuwe tarief zou echter zeggen de bollenkweekers ver der meer bescherming geven voor het ge val prijzen zouden dalen en zou daarom het belangrijk kapitaal, dat in de vaderland- sche bollenkweekerijen is belegd, beter be veiligen. De bloemenkweekers van Cheshire zijn in verzet gekomen tegen de actie van het bol- lenbedrijf. Zij redeneeren dat hun kapitaal evenveel recht heeft op een veilige positie als dat van de bollenkweekers. Zij wijzen er op dat de laatsten reeds belangrijken steun ontvangen van het koersverschil, dat hun een voordeel geeft van 8 shilling per op de Nederlandsche kweekers. Het 10 percent in voerrecht is een extra voordeel. En de bollen kweekers ontleenen verder voordeel aan de Nederlandsche minimum-prijsregeling, waar bij de exportprijs van het Nederandsch pro duct wordt bepaald. Men schat dat Groot Brittannië ongeveer 1000 millioen bloembollen per jaar noodig heeft. Nog geen 12 percent van deze hoeveel heid wordt geleverd door het binnenlandsch bedrijf. De bloemkweekers in Cheshire vreezen dat de wijziging in het tarief, door de bollenkweekers voorgesteld, slechts kan leiden tot verhooging van de prijzen der er uit gekweekte bloemen en vermindering van den omzet. De bloemenkweekers meenen, dat de bollenkweekers eerst moeten toonen dat zij in staat zijn aan een grooter deel van de binnenlandsche vraag te voldoen, voordat zij tarief wijziging kunnen verlangen. De bollen kweekers genieten reeds protectie die veel hooger is dan die voor de meeste andere be drijven in het land. De staat van beleg in Brazilië afgekondigd. Wegens de revolutionnaire actie. RIO DE JANEIRO. 24 Maart. De President der republiek Brazilië heeft een decreet geteekend, waarbij voor het geheele land de staat van oorlog voor een tijdperk van negentig dagen wordt afgekondigd. Tot het decreet werd besloten in een gis termiddag gehouden conferentie van den Pre sident der republiek met de ministers van Oorlog en Justitie en den chef der politie. Het decreet is een gevolg van de ernstige revolu tionnaire beweging, 'die zich in verscheidene centra sinds November 1935 heeft voorgedaan, met het doel de politieke en sociale instel lingen des lands omver te werpen. Het de creet treedt, terstond in werking. In een officieel communiqué zet de regee ring de beweegredenen voor het afkondigen van den staat van oorlog uiteen en verklaart zij gereed te zijn en te rekenen op den steun van alle nationale krachten, burgerlijke zoo wel als militaire. Het woord is aan.... Keizer Frederik III (1440-1493) Het antisemitisme is een schande dezer eeuw. Inning onbetwiste geld vorderingen. Kamercommissie niet enthousiast vool voorgestelde regeling. De vaste commissie voor privaat- en straf recht uit de Tweede Kamer heeft zich be zig gehouden met het wetsontwerp tot het treffen van maatregelen tot vergemakkelij king van inning van onbetwiste geldvorde ringen. De commissie kan zich niet bijzon der ingenomen verklaren met de door de regeering voorgestelde regeling. Zij meent, dat door vermindering der kosten en door eenvoudige toewijzing van het onbetwiste gedeelte eener vordering reeds een belang rijke verbetering zou zijn verkregen zonder dat men het bestaande systeem van proce- deeren in burgerlijke zaken zou verlaten. ZILVEREN PRIESTERJUBILEUM. Op 26 Maart a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat pastoor Th. K. Roorda. van de paro chie St. Antonius van Padua. Nieuwe Groen markt, tot priester werd gewijd. Eerste tocht van de Queen Mary. Twee millioen menschen slaan het vertrek naar Greenock gade. LONDEN, 24 Maart 'A.N.P.) Vanmorgen om 10 u. lag de Queen Mary gereed om haar eerste x*eis met bestemming Greenock nabij Glasgow, waar het schip gedurende 24 uur voor anker zal liggen, te beginnen. Een men- schenmenigte van ruim 2 millioen personen bevindt zich langs de route van 24 K.M. lengte, die het vaartuig vandaag moet af leggen. Van Greenock zal de Queen Mary naar Southampton vertrekken om vervol gens haar eersten tocht over den Atlanti sch en Oceaan in Mei te aanvaarden. Toen het prachtige schip ,.de trots van Groot-Brit- tannlë" van de werf aan de Clyde vertrok te midden der toejuichingen van de dicht op eengedrongen menigte, woei er een gunstige 'wind en waren de weersomstandigheden ideaal te noemen De taak der loodsen was zeer moeilijk, daar de Clyde op sommige plekken bijzonder smal is. Zeven machtige sleepbooten waren nabij het schip. De Queen Mary liet achter zich de tragische overblijf selen van de Atlantique. waarvan de ver brande romp ln de haven van Glasgow zal worden gesloopt. De Londensche besprekingen: Von Ribben- trop vandaag terug te Londen. pag. 4 Het bombardement der Italianen op Djidjiga eischte 19 dooden en 79 gewonden. pag. 4 Te Rome zijn de nieuwe protocollen tusschen Oostenrijk, Hongarije en Italië ondertee kend. pag. 4 Er is een wetsontwerp ingediend, houdende vestigingseischen voor kleine zelfstandigen pag. 3 De jongen, die in den nacht van 14 op 15 Dec. 1935 op den Heerenweg met een ge stolen auto tegen een boom botste is door den Amsterdamschen kinderrechter ge vonnist. pag. 3 De werkloosheid te Haarlem is dalende. pag. 1 Door de eischen van het moderne verkeer verdwijnen verschillende stukken van Oud- Heemstede. pag. 6 De kantonrechter heeft een Hillegontsch kweeker veroordeeld, die zieke bloembollen naar Engeland had gezonden. pag. 6 ARTIKELEN. ENZ. Lord Robert Cecil: Het Volkenbondscovenant ls waarborg voor de Europesechc veiligheid Dag. 4 F. A. Kampers: Amsterdam weet niet wat lente is. pag. 3 Hoe ik groeide: Kermis. pag. 3 Vr. S.: De Londensche lucht wordt steeds vuiler. pag. 11 Van onzen Londenschen correspondent: Een Engelsche blocmbollenkwcstie. pag. 1 J. B. Schuil over; Elizabeth, de vrouw zon der man. pag. 9 K. de Jong: Kinderkoor „De kleine Stem". pag. 9 H. v. d. S.: Luchtige Iuchtkasteelen. pag. 3 De Sociale Verzekering. pag. 9 C. J. v T. Onze 39: J. G. van Kesscl. pag. 6 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opgei nomen op pag. DE OVERSTROOMINGSCATASTROFE iN DE VER. STATEN. Een foto genomen nabij Mountain View in den staat New Jersey, waar veertig families uit haar geïsoleerde woningen moesten worden bevrijd.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1