AMSTERDAMSCHE BEURS IAAT/TE BERICHTEN Uit Haarlem's Gemeenteraad WOENSDAG 25 MAART 1.936 H A A R' C E M'S D A 'G B E A D' 7 Hitler's voorloopig antwoord op het Locarnomemorandum. Te Londen niet ongunstig ontvangen. LONDEN. 25 Maart (Reuter) Von Rib- bentrop zal vandaag opnieuw een onderhoud met Eden hebben. Na 2 a 3 dagen te Londen te hebben vertoefd zal hij weer naar Ber lijn vertrekken om waarschijnlijk pas terug te keeren na den 31sten Maart, den datum waarop de Duitsche regeering de tegenvoor stellen zal hebben geformuleerd. Over het geheel genomen is het „voorloopige" antwoord van den Duitschen Rijkskanselier hier niet ongunstig ontvangen. Het algemeen karakter en de toon van het docu ment worden hier uitgelegd als een aanwijzing, dat men de dingen niet wil forceeren, en dat een verzoenende geste van de zijde van Berlijn, nadat de verkiezingen achter den rug zijn, niet uitgesloten is te achten. De Dardanellenkwestie weer aan de orde. Turksche démarche te Genève? LONDEN, 25 Maart. (A.N.P.) Naar verluidt, heeft de Turksche mi nister van buitenlandsche zaken, de leden van den Volkenbondsraad gis teren laten weten, dat de Turksche regeering er op zal staan, dat de Dardanellen weer versterkt worden, indien de voorstellen der Locarno- mogendheden tot werkelijkheid zullen worden. De „News Chronicle" meent te weten, dat de Dardanellenkwestie nog niet openlijk in den raad is opgeworpen, doordat de voor zitter, Bruce, den Turkschen minister duide lijk heeft gemaakt, dat het vraagstuk niet na zoo weinig voorbereiding op de agenda kon worden geplaatst. Een koningin der zee. Over de taak van de Queen Mary. (Van onzen correspondent.) LONDEN, 24 Maart. De aandacht van alle Britten is juist geves tigd geweest op de kronkelende vaart van de Queen Mary door de Clyde op weg naar het ruime sop. Het groote schip had hier het nauwste vaarwater van zijn leven en het werk van loodsen en sleepboot-kapiteins leek daar om wat hachelijk. Maar alleen onvoldoende kennis en gebrek aan zorg zouden het karwei werkelijk hachelijk hebben gemaakt. En daar het hier het welzijn gold van zulk een onver gelijkelijk schip mocht men veilig aannemen, dat alle noodige kennis en alle noodige zorg in dienst zouden worden gesteld van de taak. Bij deze gelegenheid is officieel gemeld, dat de Queen Mary 80.773 grt zwaar is en dat haar grootste snelheid 33 knoopen zal zijn. De Normandie, die in haar rusttijd vergroot is geworden heeft wat meer tonnen en kan dus nog worden beschouwd als het grootste schip van de wereld. Maar men neemt aan dat het Engelsche schip sneller loopt. De twee sche pen deelen dan de eer der uitzonderlijkheid opde zilte baren, indien het eer is en dat is het te oordeelen naar den ijver waarmede Britten en Franschen om strijd en gevoelig de aanspraken van hun grootste schip verdedigen. De Queen Mary moet nu over eenige weken den Blauwen Wimpel van den Atlantischen Oceaan gaan veroveren. Die wimpel is jaren lang een denkbeeldig stuk geweest. Maar hij is het nu niet meer. Een sportieve Engelsch- man heeft immers onlangs een trofee doen vervaardigen, een meesterstuk van zilver smeedwerk dat van nu af verbonden zal blij ven aan den Wimpel. Italië heeft het het eerst bezeten. Nu heeft Frankrijk het. En de En- gelschen hebben het volste vertrouwen in het vermogen van hun Queen Mary deze kostbare trofee straks voor hun land te veroveren. De maatschappij, die de Queen Mary heeft laten bouwen, heeft echter bij monde van haar president doen weten, dat de Blauwe Wimpel maar een bijkomstigheid is. De ware reden van den bouw van dit zeekasteel moet worden gezocht in het feit, dat het voor het eerst in de geschiedenis van den scheepsbouw moge lijk is geworden een rendeerenden weekdienst met twee schepen te onderhouden tusschen Southampton en New York over Cherbourg. Met de voltooiing van de Queen Mary is de bftlft van het plan voor zulk een dienst gereed. Binnen niet te langen tijd zal de andere helft ter hand worden genomen. De grootte van de Queen Mary is maar be trekkelijk, hetgeen wel duidelijk blijkt uit de voorstellingen van de directie van de Cunard- White Star Lijn, die o.a. heeft doen weten, dat naar het oordeel van haar technische raads lieden het schip, dat thans de Clyde is afge gleden, ,.het kleinste en het traagste" is dat kan voldoen aan de voor rendeerend werk noodzakelijke economische voorwaarden. De „traagste" snelheid moet het schip in staat stellen den overtocht te doen in alle jaargetij den en tijd over te houden voor keeren in de eindhavens. De grootte van het schip moet de noodige betalende ruimte verschaffen om voor de snelheid te kunnen betalen. Om een loonenden dienst voor dit schip en het volgende te verzekeren moest concur rentie tusschen Britsche ondernemingen in de Transatlantische vaart worden uitgescha keld. Het was de voorwaarde, die de Britsche regeering stelde voor een leening van 3 mil- lioen pond sterling voor het afmaken van het schip, dat men in December 1930 was gaan bouwen maar waarop de arbeid op 19 De cember van 1931 was stopgezet omdat de maatschappij er als gevolg van verminderde inkomsten en de financieele crisis, die nor male middelen voor financiering van de on derneming buiten haar bereik had gebracht, niet mee voort kon gaan. Dank zij de mede werking van de Schatkist kon men in April 1934 den bouw voortzetten. En nu heeft de Queen Mary haar echt element bereikt. Cly- desiders en belangstellenden aan de oevers van het vaarwater hebben slechts het mach tig uiterlijk kunnen zien. Het was misschien (Adv. Ingez. Med.) vergoeding genoeg voor de moeite, die men zich had moeten nemen om getuige te kun nen zijn van zulk een historische afvaart. De stalen flanken onttrokken echter een inwen dige luxe aan het oog die haar weerga in schepen nauwelijks zal hebben. Want al is de voorstelling altijd geweest, dat utiliteit in de Queen Mary voorrang moest hebben en dat luxe als zoodanig niet paste bij den har den loonenden arbeid welken ze zou moeten verrichten, de maatschappij besefte tevens dat rendement niet kon worden verkregen zonder toe te geven aan verlangens van ge rief, verrassing, feestelijkheid en gemakken die oceaanpassagiers bij traditie ingewilligd willen hebben. En zoo is de Queen Mary dan ook wellicht het weelderigste schip van de zee geworden. In de salons hebben zulke bui tenissige kunstenaressen als de gezusters Zinkeizen vrij spel gekregen voor haar ver beelding en de wanden bevolkt met langge rekte vrouwenfiguren die zich vermeien m exotische landschappen of verblijven. In het reisbureau verbroederen zich in paneelen van aluminium de klassieke legende en de gestroomlijnde hedendaagsche werkelijkheid, zooals in de amazone op een centaur, die in ontsteltenis en verbazing een modernen Die- seltrein staat na te turen. A. K. VAN R. „Meridol" geneest de huid van ouder- domsverschijnselen Gezicht en handen worden glad, jeugdig, zacht en opgewas sen tegen alle schadelijke, verruwende weersinvloeden. Een onvolprezen en een voudig toe te passen schoonheidsmiddel. vhhf' Uw huid vraagt om Doozen a 50 en 25 ct. bi| Apoth. en Drog. (Adv. Ingez. Med.) Hedenmiddag vergaderde de raad der ge meente Haarlem. PUNT 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. De volgende voorstellen werden zonder dis cussie of stemming goedgekeurd. PUNT 2. Voorstel van B. en W. tot aanvaarding van een pastelteekening van den heer H. Hulk, voor het Frans Halsmuseum, aangeboden dooi den heer Joh. Visser. PUNT 3. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van eenige kohieren PUNT 4. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring dei- rekening van de Commissie voor schoolklee- ding. PUNT 5. Voorstel van B. en W. tot toekenning van vergoedingen ingevolge de L.O.-wet aan 8 bij zondere scholen. PUNT 6. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening op de keuring van waren. PUNT 7. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van balansen van eenige woningbouwverenigin gen. PUNT 8. Voorstel van B. en W. inzake, verstrekking van gelden aan 4 woningbouwvereenigingen. PUNT 9. Voorstel van B. en W. tot bestemming van grond in de Esschilderstraat voor openbaren weg. PUNT 10. Voorstel van B. enW. tot intrekking van het raadsbesluit van 28 Maart 1934 (over dracht van grond) voor zoover dat niet is uit gevoerd. PUNT 11. Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond a. Kinderhuissingel (aan de Oud-Katholie ke Kerk voor een nieuw kerkgebouw). b. Westergracht (A. Ph. Romeyn). c. Eenhoornstraat (N.V. Hogerveka). PUNT 12. Voorstel van B. en W. tot aankoop van een boerderij voor het stichten van een nieuw maalgebouw van den Romolenpolder. PUNT 14. Het geannexeerde personeel. Voorstel van B. en W. tot uitvoering van de wet tot verlaging van de openbare uitga ven ten opzichte van het wachtgeld verleend krachtens de Annexatiewet van 1927. W oningbouwvereenigingen De heer Peper (communist) wees er op, dat veel woningen van een complex der Haar- lemsche Stichting tot Woningverbetering ledig staan. Er dreigt een nieuw Tuinwijk-Zuid te ontstaan. B. en W. moeten maatregelen nemen, o.a. huurverlaging om alle huizen weer be woond te krijgen. Eenige andere complexen van die stichting hebben een batig saldo opgeleverd. Die gelden had de gemeente moeten laten verwerken aan beter onderhoud der woningen. Ook is de huur dezer huizen te verlagen. Er wonen nu men- schen in die door de huur veel te zwaar ge troffen worden. Er vertrekken ook bewoners uit die huizen omdat ze elders mooie parti culiere huizen gaan huren voor dezelfde prij zen. De heer Rein al da (s.d.a.p.), wethouder, zei, dat het hier middenstandswoningen be treft, dat is heel iets anders dan arbeiders woningen. Er zal een bedrag van f 200.000 noodig zijn om de middenstandswoningen te verbeteren om de concurrentie met particu liere woningen te kunnen doorstaan. Met die verbetering zal een proef genomen worden. Het overschot van een complex woningen kan niet geheel gebruikt worden voor het on derhoud. Voor schilderen, dat om de zooveel jaar gebeurt, moet een potje gemaakt worden. De huizen worden goed onderhouden. Het on derhoud mag niet door de crisis lijden. De huur van deze huizen kan niet verlaagd wor den omdat alle huren in één pot gestort wor den. Dit is al herhaaldelijk in den raad be toogd. Hierna was aan de orde punt 13. Reorganisatie Groote Markt. B. en W. stellen voor f 30.000 beschikbaar te stellen voor de verdere reorganisatie van de Groot Markt. (Daarbij is begrepen: het ver kleinen van het verhoogde midden-terrein, het maken van een langen vluchtheuvel ten O. van dit middenterrein, waarop dan het standbeeld van Lourens Coster komt te staan, het maken van een parkeerterrein voor auto's in den Z.O. hoek van de Markt, waarbij ook de Vischhal als overdekte parkeerplaats voor auto's zal worden gebruikt). De heer Castricum (r.k.) vroeg of het werk als een normaal werk zal worden uitge voerd. De heer Wolzak (A.R.) vroeg wanneer de werkzaamheden uitgevoerd zullen worden. Het zal goed zijn te wachten tot de drukte van den zomer voorbij is. De heer Meyers (s.d.a.p.) vond de gekozen oplossing zeer goed. De heer Castricum had het spook der werk verschaffing niet moeten oproepen, temeer omdat dat spook er nu niet is. De heer Van Engelen (K. D. P.) vroeg hoe de auto's uit de overdekte parkeerplaats zullen rijden. Moet de reclamezuil die op de Markt staat ook niet verdwijnen. De heer Re in a ld a (s.d.a.p.), wethouder, vond het aangenaam, dat de groote meer derheid zich van den raad met het reorga nisatieplan vereenigt. De beste technische oplossing is gekozen. Het werk zal zoo uitge voerd worden dat zoo min mogelijk last ver oorzaakt zal worden aan het verkeer. Voor het volgend jaar, als te Haarlem groote ge beurtenissen zullen plaats hebben, moet het werk klaar zijn. De auto's zullen zóó uit de parkeerplaats rijden dat zij niet meer in het verkeer op de Groote Markt komen. Er zal overwogen wor den of de reclamezuil verplaatst zal moeten worden. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. Daarna was aan de orde punt 14. Het gemeente- personeel. Voorstel van de meerderheid van het col lege van B. en W. om geen gevolg te geven aan het koninklijk besluit van 5 Dec. 1935, hou dende aanmaning om de wedden en loonen van het gemeentepersoneel te herzien, over eenkomstig de door den minister van Binnen- landsche zaken gegeven richtlijnen (ongeveer 5 pet. korting). Voorstel van den wethouder van financiën den heer Roodenburg om daaraan te voldoen maar bij de nieuwe vaststelling der jaarwed den en loonen de cijfers naar boven af te ronden in het voordeel van het personeel, de korting op den kindertoeslag in te trekken en eenige overgangsbepalingen vast te stellen. Voorstel van den heer de Braai om het voorstel Roodenburg aan te nemen „betreu rende het Koninklijk besluit van 5 Decem ber". De heer Noordhoff (s.d.a.p) zei dat er alle reden zou zijn geweest voor het college van B. en W. om eensgezind in deze aangele genheid op te treden. Dan had de raad ook een eensgezind besluit kunnen nemen. Natuurlijk heeft elke wethouder het recht zijn meening als minderheid te kennen te geven, maar in dit speciale geval zijn daaraan nadeelen ver bonden. De verdeeldheid in lagere organen verstijft de Minister in zijn politiek, die vol gens spreker verkeerd is. Verschillende Tweede Kamerleden hebben er bij den Minister op aangedrongen om op den ingeslagen weg niet voort te gaan. Het is goed dat Haarlem in deze quastie tot heden voet bij stuk gehouden heeft. Spreker hoopt, dat de groote meerderheid van den raad zich achter de meerderheid van B. en W. zal stellen. Volgens de Ambtenarenwet heeft de minis ter de bevoegdheid van excessen in gemeente lijke salarisregelingen tegen te gaan. Maar dit kan toch niet op Haarlem slaan. De Minister heeft in de Kamer gezegd, dat hij het noodig vind om enkele gemeenten even aan te grijpen in het belang der gemeentelijke autonomie. Wat heeft Haarlem toch uitgevoerd om den Minister nu aanleiding te geven in te grijpen? Kan uit de correspondentie tusschen den Minister en het college van B. en W. gecon cludeerd worden, dat er reden is om Haarlem aan te grijpen? Het antwoord van den Mi nister in deze correspondentie is zwak. Vele argumenten van B. en W. zijn dooi den Minister genegeerd. Er klinkt uit zijn antwoord de toon: en toch moet de verla ging ingevoerd worden. Haarlem heeft uit eigen beweging veel ge daan om de salarissen en loonen aan te pas sen aan de tijdsomstandigheden. Op het laatst vond het college van B. en W. dat het welletjes was en dat er nu een einde moest komen aan de verlagingen. De financieele toestand van Haarlem is niet verontrustend. De begrooting voor 1936 kon sluitend ge maakt worden zonder belastingverhooging. De salarissen en loonen te Haarlem zijn niet hoog. De heer Roodenburg heeft in zijn voorstel in het geheel geen toelichting gegeven. Hij bewaarde bijna blijkbaar alle argumenten voor de mondelinge behandeling. Haarlem kan eigen zaken doen. De sociaal democratische raadsfractie meent, dat Haar lem op salarisgebied alles gedaan heeft wat van haar te eischen is. De minister moet dan maar de consequentie van zijn maatregelen aanvaarden. (De zitting duurt voort). Werkloozen met grond in eigendom of huur. De Minister van Sociale Zaken heeft be sloten, dat de werkloozen welke voor uitkee- ring uit hun werkloozenkas in aanmerking komen, doch die een groote oppervlakte grond voor eigen rekening in gebruik hebben (hetzij deze "grond eigendom is of in huur werd verkregen! niet voor uitkeering uit hun kas in aanmerking mogen komen. Voor iedere gemeente is de oppervlakte, welke men zonder eenige moeilijkheden wèl in gebruik mag hebben, afzonderlijk bepaald. Deze vastgestelde oppervlakte is voor Haar lem en omliggende gemeenten: Haarlem 3 7 H.A., Heemstede 3 7 H.A., Bloemenaaal 3 7 H.A.. Noordwijk 3 7 H.AHillegom 3 7 HA., Haarlemmermeer 3 4 H.A., Haarlemmerliede 3 4 HA., Velsen Santpoort 3 7 HA., Benne- broek 1 2 HA., en Noordwijkerhout 3 7 H.A De werkloozen zijn verplicht indien zij grond in gebruik hebben van de hierboven aangegeven grootte, dit aan hun kasbesturen op te geven. IJMUIDEN MARKTPRIJZEN VAN WOENSDAG 25 MAART. Tarbot per kilo f 0.80f 0.64. Griet per 50 kilo f 22f 9. Tongen per kilo f 0.74f 0.48 Groote schol per 50 kilo f 13f 10 Middelschol per 50 kilo f 15f 10 Zetschol per 50 kilo f 20f 13 BESOMMINGEN. Amstelstroom IJm. 91 75 manden f 1060. Oostzee IJm. 147 55 m. f 1350 Adelante IJm. 19 415 m. f 1440 Bergen IJm. 16 450 m. f 1690. Ita IJm. 22 45 m. f 900 Bloemendaal IJm. 71 190 m. f 1270 Liesbeth Betty IJm. 183 150 m. f 1040 Gloria IJm. 137 430 m. f 1530 Christine IJm. 2 390 m. f 1600 Maria Elisabeth IJm. 114 65 m. f 790 Dolfijn IJm. 103 50 m. f 800 Condor IJm. 72 40 m. f 920. Loggers: KW 154 f 180. KW 114 f 180, KW 78 f 800, KW. 19 f 380, KW. 147 f 350, KW 22 f 310, KW. 48 f 310. BURGERLIJKE STAND. Haarlem, 25 Maart 1936. Ondertrouwd 25 Maart: A. J. de Zaaijer en J. J. Laget; D. Wolters en C. M. Dreijer: Ph. G. Gepken en G. van Bruinswaard; G. J. Broest en F. J. van Schouten; J. H. Dicks en E. H. Hulsink; G. J. Hermes en E. van der Lijn; II. S. Buiskool en Chr. W. M. Martens J M. Nijssen en J. Chr. van Wijngaarden; L. Oolders en M. C. J. Beelen; J. B. A. Melsen en C. A. Vermeulen; H J. van den Berg en B. M. Seeder; H. Roeland en C. G. Huibers; H. van der Horst en A. de Vries; H. Chr. L. Bruin en J. B. Roest; A. A. F. Braakman en R. Ten- deloo. Getrouwd 25 Maart: D. Heijn en C. M. de Goederen; R. Dawideit en E. Jonker: F. A. Scheelings en K. E. Nemetschek; E. Tjeertjes en N. C. God vliet; C. J. Florie en C. Tromp; H. van Gooi en J. H. Nijdam; Th. Koenekoop en J. E. Kors; A. J. Bink en A. J. van den Berg; A. Tli. Schous en P. E. Jansen: W. H. Ooster- baan en B. Chr. Kaaken; A. J. van Sweeden en M. M. Quist; H. D. Zuidam en M. van den Hoek: J. P. H. van der Putten en W. C. Blankestein; F. de Feber en P. Vonhof. Bevallen: 22 Maart: A. M. J. v. Wamel— Nuss, z., E. A. M. v. d. AarMathot, d G. T. Duijn—Frenaij, d„ 23 Maart:B. L. Jacobs—v. d. Sluis, d., J. J MooijmanStorimans, z., N. de HaasRosier, d., 24 Maart: A. M. Brink man—Webster, z., C. T. Winkel—Smit, z„ J. v. WijngaardenBreedveld, 25 Maart: A. G. M. FoulonMeerts, d„ A. J. M. Kors Schaafsma, z„ Overleden: 22 Maart: C. W. R. v. Renesse, 25 j„ Hazepaterslaan, 24 Maart: A., 1 j.. d. van J. Elffers, Hazepaterslaan, W. Noorland 71 j„ Waarderweg, L. Roodzand, 46 j„ Haze paterslaan, C. G. v. d. Zalm, 88 j.. Spaarne. A M. Cornelissen—Rijs, 53 j„ Kruisstraat. KOERS VAN HEDEN VORIGE KOERS pl.m. pl.m. pl.m. pl.m. 1.30 1.45 2.00 2.15 STAATSLEENINGEN BIN NENLAND. 4 pCt. ld. 1933 II 98% 4 pCt. Nederl. Indië 96% - - STAATSLEENINGEN BUI TENLAND. 5'/2 pCt. Duitschland 1930 224* (Youngleening) Youngleening (met ver 24% 234* klaring) BANR-ENSTELLINGEN. Amsterd. Bank 112 Handel Mpij. Cert, van 126 126 f 250 Koloniale Bank 51% Ned. Ind. Handelsbank 114 113 Rotterd. Bank 104 INDUSTR. OND. BÏNNENL. Alg. Kunstzijde Unie 24% v. Berkels Patent 40 Calvé Delft Cert 58% Ned. Ford ex. 40 afst. 226% Philips Gloeil. Gem. Bezit. '831-4 - H 182-184 - 183%-184% 183% - 184% 106 Va 105% TABAKKEN. 193 Deli Batavia 132-% 194% 194 Deli Maatschappij 202 2024* - 203 198 Senembah 200 SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot 5% 5% Scheepvaart Unie 46% 46 Konlnk. Paketvaart 97 96 Rotterdamsche Lloyd 38% 38 Maatschappij Nederland 37*4 37% Holland—Amerika lijn 39 PETROLEUM. Kon. Petr 2404* 240% 242-242% 240% Perlak Petr 93 Shell Union 10%—11 O 1 10% 10% 10% Continental Oil 21% l/f 20*4 20^/6 7/f 20%-% 204* - 7/g 11 10%-% lC%-7/8 11 CULTUUR MAATSCH. 2334* 233%—234 233% Java Cultuur 130 129 - 111 Ned. Ind. Suiker Unie 111 111 Vorstenlanden 24% INDUSTR. OND. BUITENL. Intern. Tel and Tel. lOVf 9% 9% 9% 21 Vf 20%-4* 204*-% 20% 204* 7/g Bethleh. Steel 333/g 337/f 33 33 33 -Ve Cities Service 3%-8/* 3%-% 3Vg— 3% Gew. Steel '"84* - 38V6-% 384*T/f 377/6—381/8 38% -Vf Kennec Copper 22% 21%-% 217/6-% 8 7% RUBBERS. Amsterd. Rubber 1253/8—Vf 124Vf-% 124% 1244* 1244* Dell Bat. Rubber 77 74%-% 74%-4* Indische Rubber 97% 96-97 96-97 Kendeng Lemboe 138 137 137 68% Rotterdam Tapanoeli 53 Bandar Rubber 117% 116 113%-% 113%-% Preanger Rubber 53 52% 83% Sumatra Rubber 153 AMER. SPOORWEGEN. Southern Pacific 20% 19% 19% 19%-20 Wabash Railroad 2%-3/8 2%-% 2% 2%-% Union Pacific 80% Chic. Milwaukee 4tyg 4% 4% Missouri Kansas Texas 4%-VP 47/6 4% MIJNBOUW. Alg Explor Mij 162% Redjang Lebong 224—225 224 225 316 - - 1 PROLONGATIE 1H - -

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 11