DONCKER. Vrouwelijke Rechters. De huisvrouw mag geen margarine maken. KO DONCKER. BERICHT Het Bn&Mt&diks&ê 53e Jaargang No. 16182 Verschijnt dagelijks, hehalve öp Zon- en Feestdagen Woensdag 25 Maart 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week f 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post f 0.7214. Bureaux: Grcote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. - Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 30.— - Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 25 Maart. De Queen Mary. Dit nieuwe Engelsche zeekasteel is giste ren de Clyde afgevaren naar zee. De rivier de Clyde is smal en bochtig over den afstand van 20 K.M., die afgelegd moest worden en het was dus een heele opgaaf voor den loods Duncan Cameron, vooral omdat de heele natie toekeek. Maar hij heeft het netjes ge daan, en hij krijgt er zooiets als tweehonderd gulden voor. Groote opwinding heerscht in Engeland over de vraag, of de Queen Mary nu inder daad het grootste en het snelste Oceaanschip ter wereld is. Het grootste schijnt zij niet te wezen. De Normandië, van de Franschen, is niet alleen onbetwistbaar langer, maar om trent de tonnenmaat van beide schepen berekend door den inhoud van alle overdekte ruimten samen te tellen disputeert men hevig. Vraagt u mij wat dit er toe doet, dan moet ik het antwoord daarop schuldig blij ven. Ik weet het waarachtig niet. De natio nale ij delheid schijnt zwaar met dit statis tische gegeven gemoeid te zijn, maar waar om? Op het moment geven de Engelschen de tonnen-inhoud van de Queen Mary op als 80.773, en Lloyds Register noemt dat van de Normandië als 82.799. Sommige Engelsche volksbladen zijn daar niet tevreden mee, maar ik geloof dat men het oordeel tenslotte toch aan Lloyds zal moeten laten en dat de zaak niet in aanmerking komt voor een onderzoek door het Haagsche Permanente Hof van In ternationale Justitie. In wezen komt zij neer op vanouds bekende disputen tusschen heele kleine jongens in het genre: „Mijn stuiter is de grootste" „Nietes, de mijne". De snelheids-kwestie is van vrijwel dezelfde ingrijpende beteekenis. Zie prof. Huizinga in zijn beschouwingen over het puerilisme van onzen tijd. De Britsche stem des volks eischt dat de Queen Mary „De Blue Riband" den Blauwen Wimpel op de Normandië zal veroveren door sneller over den Oceaan te varen dan de Fransche record-houdster het gedaan heeft. En naar de officieele stemmen die verkondigen dat dit! het doel van den bouw van het schip niet geweest is, wordt niet geluisterd. Evenmin naar de „Times", die in een zakelijk betoog uiteenzet dat de bedoeling juist geweest is „het kleinste en langzaamste schip voor een bepaalde taak te bouwen". Die bepaalde taak is, een weke- lijkschen dienst te onderhouden met slechts twee schepen. Snelheid is duur, en grootte is duur. Men wou dus volstrekt niet een zeekasteel bouwen, dat de heele wereld paf zou doen staan door zijn grootte en snelheid, maar een schip dat, gegeven de capaciteit van 2000 passagiers en de technische mogelijkheid om binnen een week heen en weer te blijven varen, zoo klein en zoo langzaam, dus zoo goedkoop mogelijk zou zijn. Onder deze voorwaarden, en tevens onder conditie van opheffing der concurrentie tusschen de White Star Line en de Cunard Line (die thans samenwerken) heeft de staat door een groote subsidie het afbouwen van het schip mogelijk gemaakt. De regeering wou geen Toren van Babel, maar heel nuchter en zakelijk: een rendeerend stoomvaartbedrijf over den Oceaan. De vox populi, de stem des volks, ziet deze verstandige wending in de oorspronkelijke onderneming niet in en wil persé een Toren van Babel toejuichen. Het geen bewijst dat ook in een land als Engeland de massa zich kinderachtig opwinden kan over dingen die met de werkelijkheid niet stroken, en zotte eischen kan stellen. Intusschen zal men, met deze publieke opinie opgescheept zijnde, en in afwachting van het tweede reuzenschip dat nog gebouwd moet worden, natuurlijk toch wel op den Blauwen Wimpel gaan jagen. Het kan al niet anders meer. Het zal duur zijn, maar deze modernste navolging van den Windhandel in Tulpen, het racen met Oceaanschepen, moet blijkbaar uit woeden. Iedereen die niet mee hoeft te betalen zal het geval volgen met dezelfde belangstel ling die men koestert voor de 100 M. finale hardloopen ter Olympische Spelen, en als de passagiers er drieënhalven dag trillen voor over hebben moeten zij dat tenslotte zelf maar weten. Of er een uur van den vaar-tijd af gaat heeft intusschen practisch voor niemand ook maar de geringste waarde. R. P. Korps Motordienst. Lichting 1935, 2e ploeg, blijft in dienst. (De Turksche regeering heeft 30 vrouwen tot rechter benoemd in verschillende gerechtshoven.) Het is toch nog niet zooveel jaren Gelêe, dat voor de Turksche vrouw, Er nog geen andre rechten waren, Dan het bestaan en huwlijkstrouw. Zij ging haars weegs achter eexi sluier, Die haar bekoorlijkheid verborg, Of sleet haar dagen in geluier En haremweelde, zonder zorg. Toen kwam voor haar d'emancipatie, Zij werd met rechten toegerust, Als bij eexi Europeesche natie, Toen werd de Turksche vrouw bewust. Zij werd in ambten opgenomen En speelt een rol, vandaag den dag, Waarvan zij nooit had durven droomen, Dat zooiets in haar toekomst lag, Zij kan nu, in de nieuwe orde, Waarin zij zich reeds heeft ver„mand", Naar men bericht, zelfs rechter worden. Dat kan nog niet in Nederland. Turkije, druk aan het hervormen, Is hierin oxis dus al vooruit, Het rekent al naar nieuwe normen, Waartoe men hier nog niet besluit. Ik waag het niet, mij af te vragen, Is dat daar ginds terecht gedaan, Daar alle vrouwen mij dan dagen, Om voor haar hoon terecht te staan, 'k Zal haar niet- ongeschikt voorspellen Voor deze rechterswaardigheid, En geen afwijzend vonnis vellen. Op 't punt van haar recht-vaardigheid. Maar ik zou wel graag willen weten: Wat dreef de Turk in deze lijn, Zou dan de vrouw, zoo hoog gezeten, Als rechter, waarlijk„linker" zijn? P. GASUS. HOLLANDBELGIë. Wanhoopt niet mijn voetbalvrienden, Al is ook 't stadion te klein, Ook U kunt van de match genieten Door distributie-lid te. zijn. NIEUWE GRACHT 5 TELEFOON 10010. (Adv. Ingez. Med.) Haarlemsche Hypotheekbank. Dividend 10.per aandeel. In de Dinsdag gehouden algemeene vergade ring van aandeelhouders der Bank, werden tot Commissarissen herkozen de heeren G. S. de Clercq (aftr.) en Jhr. G. F. van Tets van Goidschalxoord (aftr.), terwijl ter vervulling der bestaande vacatures als zoodanig werden benoemd de heeren Mr. A. S. Miedema, oud directeur der Bank en Mr. A. van Doorninck, oud-thesaurier-generaal van het Departement van Financiën. De balans en winst- en verliesrekening wer den goedgekeurd, en het dividend, conform het voorstel van directie en commissarissen, na ruime afschrijving en reserveering, bepaald op f 10 per aandeel. OUDERAVOND SCHOOL No. 33. Donderdagavond 2 April houdt de ouder commissie van school 33 haar ouderavond in de gymnastiekzaal aan de Karolingenstraat. Onder anderen zal als spreker voor dien avond optreden de heer Jhr. Dr. J. C. Molle- rus die een voordracht met film zal houden met als onderwerp „Een Zeppelinreis naar Brazilië". Een half uur voor den aanvang der bijeenkomst zullen de ouders, die dit wenschen in de gelegenheid gesteld worden, het werk en de vorderingen der kinderen te bezichtigen, waarbij het ondexnvijzend per soneel aanwezig zal zijn. „DE AVONTUREN VAN DR. MOL". Wij beginnen heden met het herdruk ken van „De avonturen van Dr. Mol" van den reeds lang overleden Haarlem- schen kunstenaar Ko Doncker. Dit boek je een typisch staaltje van rijmkunst verluchtigd door niet minder geslaagde teekeningen had ongeveer 30 jaar ge leden veel succes. Het laatste exemplaar is evenwel reeds lang geleden verkocht, zoodat het boekje niet meer in den han del is. Wij zijn overtuigddat onze lezers het op prijs zullen stellen voor het eerst of bij vernieuwing met dit werk kennis te maken. Eiken dag zullen wij een gedeelte af drukken. zoodat de publicatie eenige we ken zal duren. Wij geven hierbij ter inleiding een ar tikel van onzen medewerker J. H. de Bois over Ko Doncker. Volgens de uitspraak van den kantonrechter. Woensdagmorgen heeft de Haarlemsche kantonrechter uitspraak gedaan in het proef proces, waarbij een Heemsteedsche huis vrouw was bekeurd, ter zake dat zij in haar woning zelf margarine had bereid. In het nieuwe Crisiszuivelbesluit is in te genstelling tot het daaraan vooraf gaande niet uitdrukkelijk opgenomen dat het de huisvrouw wel toegestaan is voor haar eigen gebruik max-garine te bereiden. In het vroe gere Crisiszuivelbesluit was duidelijk te ken nen gegeven, dat de huisvrouw werd vrij ge steld van deze verbodsbepalingen. Bij deze Heemsteedsche verdachte waren hoeveelheden plantenvet, boterkleursel en nog veel meer gevonden, welke alle ingre diënten waren ter bereiding van margarine. De ambtenaar van het openbaar ministe rie zei dat het noodzakelijk was dat men zich in deze kwestie op een formeel standpunt stelt. Eigen bereiding komt in deze streek zeer veel voor enmitzonderingen kunnen niet worden gemaakt om te voorkomen dat zij, die wel de CrisiszuiveTbesluiten willen over treden, den weg gebaand vinden. De verdediger, Mr. N. H. Dijkstra uit Am sterdam. zei dat uit het systeem der wetge ving is op te maken dat men alleen de eco nomische pAxductie heeft willen treffen exi niet de huisvrouw. Hij toonde met een reeks vooi'beelden aan tot welke eigenaardige din gen men kan komen indien alle Crisiszuivel besluiten letterlijk moesten worden opgevat, ook door de huisvrouw. De eisch van het openbaar ministerie was zes gulden of zes dagen. (Bij een lageren eisch is het onmogelijk de zaak eventueel in hoogere instantie voort te zetten) De verdediger pleitte vrijspraak, subsidiair onverbindend verklaring, meer subsidiair clementie. De uitspraak luidde: f 0.50 of 1 dag hech tenis. De kantonrechter overwoog in zijn vonnis dat de wet juist de bepaling waarbij de huisvrouw niet werd vrijgesteld, heeft weg genomen. Bovendien mogen alleen aange slotenen bij de Crisiszuivelcentrale marga rine maken, zoodat de kantonrechter niet met het betoog van den verdediger kon mee gaan. Het is bijna niet te gelooven dat het wel haast twintig jaar geleden zal zijn dat ik Ko Doncker's begrafenisstoet, voorbij mijn ven ster zag trekken. Niet om de praal dier plech tigheid is dat gezicht mij bijgeblevenhet was een zeer eenvoudig convooi dat den plot seling gestorven kunstenaar naar het graf begeleidde. Maar juist die eenvoud gaf er het karakter van oprechtheid aan waarmee de Haax-lemsche schilders hun collega, die door allen ook als goed mensch bemind ge weest was. op zijn laatsten tocht vergezelden. De broeders van Kunst zij ons Doel liepen achter de baar; Boot, Kruyder, Kamp aan de spits en juist het ontbreken dier unifor me statie eenev burgerlijke begrafenis maak te Doncker's uitvaart tot iets aparts, tot iets van voor den buitenstaander afgesloten in timiteit. Zoo moet ook de in eenzaamheid ge storven Bresdin begraven zijn. wiens singu liere wezen eerst na dertig jaar tot de men- schen zou spreken en bij wiens afscheid van de wereld slechts een paar intieme beken den de laatste eer bewezen Doncker was eenzaam en singulier als Bresdin, al zou men het eerste van den goed- moedigen prater aan de stamtafel bij Biinkmann niet gezegd hebben. En zeker was hij artist al deed hij al het mogelijke om het uiterlijk vertoon daarvan te vermij den. Zijn versjes en zijn teekeningen dragen een markanten stempel, den zijnen. Nu zijn Avonturen van Dr. Mol voor de lezers van ons blad zullen worden herdrukt zal het de zen wellicht aangenaam zijn over den auteur er van iets te vernemenal zullen zij die hem gekend hebben niets nieuws hooren. Doch ook zij zullen bemerken dat zelfs na twintig jaar Doncker's arbeid nog frisch ge bleven is. wat voor de qualiteit van zijn werk afdoend pleidooi beduidt. Ko Doncker was een geboren Haai-lemmer, die hier een tijdlang het bakkersbedrijf als beroep uitoefende doch en passant veel tee- kende en langzamerhand de bakkerij voor de kunst verwisselde. Hij bezocht een paar jaar de kunstnijverheidsschool waar toen Duco Crop o.a. zijn leeraar was. Het was een volkomen vrij en onschoolsch teekenen wat hij deed maar zijn naief-uxt- ziend lijnenschrift had een eigen kax-akter, dat in wezen zijn leven lang niet veranderde. Daarbij kwam een sterke neiging voor de decox-atieve vulling van een blad. die hij door allerlei krullen en tirelantijnen bereikte en wel op zoodanige wijze dat ondanks de bijna kinderlijke teekening de gevulde pagina toch iets zeer stabiels en magistraals verkreeg. Als zoodanig zal men zich steeds een aantal om vangrijke teekeningen herinneren, waarin hij scènes uit Shakespeare's drama's in beeld had gebrachtmisschien zijn belangrijk ste productie van artistiek standpunt ge zien. Maar bekend werd hij door de kleine vierkante teekeningetjes, die hij voor het door Speenhoff opgelichte spotblad De Ware Jacob maakte en die altijd hoogst amusant en zeer vaak geestig waren. Gansche series publiceex-de hij in dat Rotterdamsche blaad je, de vaderlandsche geschiedenis of wel eigenaardige Hollandsche spreekwoorden en gezegden illustreerend. Hij koos er droog komische opschriften voor, bijvoorbeeld: „Wezens die je toch nooit ziet" en teekende dan een deftig, buikig heex-tje die ergens „zijn oor te luisteren legt". De plechtigheid waarmee het ventje zijn oor op den kamer drempel deponeert, is kostelijk. De „ware Jacob" was in die dagen wel een aardig blaadje waaraan ook Albert Hahn meewerkte en ook voor den tekst geestige schrijvers als Henri Dekking, Siedenburg, Speenhoff en anderen als medewerkers gewonnen waren. Korten tijd na het verdwijnen van den Ja cob. maakte Doncker furore met zijn eerste schimmenspel. Daar is hij later het geheele land mee doorgetrokken, doch de wieg dier glorie stond in Haarlem. Het was en bleef primitief, maar juist daar door echt en boeiend. Op een atelier achter in het poortje in 't begin van de Grooie Houtstraat wai-en op tonnetjes wat planken gelegd. Dat waren de zitplaatsen voor de toeschouwers. Achter het witte doek schar relden Doncker en zijn helpers. Herman Kruyder was een der actiefsten onder hen en heeft zelf ook een reeks schimmen gesne- Het woord is aan. De dienstplichtigen van de lichting 1935, 2e ploeg, zullen op 4 April a.s. niet met groot verlof vertrekken. Mr. C. Bake: De huiskat is een merk- ivaardig dier: zij is tevreden als zij het goed heeft. De triomphale tocht van de „Queen Mary". Het zeekasteel op de rivier de Clyde op weg naar de open zee. den. Tegen dat het beginnen zou kwam Don cker's stem van achter het scherm: „Wille de heere nou maar effe de kaax-sies uitblaze" en dan kwam die aardige vertooning van „De Liefde door alle Tijden" of eenig ander even amusant epos. Het was wel een aai-dige tijd voor de Haai'lemsche schilders, van wie een aantal een curieuse, pi-ovinciale bohème vormden. Maar onder wie toch ook bijzon dere talenten ontbloeid zijn. Ko Doncker was zonder twijfel zulk een talent. Hij was meer, dan waarvoor men hem aanzag, maar hij hield er van altijd het air van den ex-kren tenbroodbakker te bewaren. Hij had een tijd lang in Londen gewerkt en daar ontwerpen voor een behangselpapiei-fabriek gemaakt- Hij had er veel gelezen en kende Shakespeare op zijn duimpje. Hij had onmiddellijk cita ten bij de hand en wist uit het hoofd precies de plaatsen aan te geven waar zij bij den dichter te vinden waren. Een curieuse. toch eenzame kerel moet hij geweest zijn met een gouden hart. een ver licht sceptischen geest en het wezen van den kunstenaar. Hij woonde alleen, daar aan de overzijde van het Zuider Buitenspaarne. op Zuid-Schalkwijk. En daar moest hij ook een zaam sterven, toen een beroerte hem trof terwijl hij op zijn fiets naar huis reed. Als onze lezex-s nu van Dr Mc I's Avontu ren gaan genieten, zullen zij een van zijn omvangrijkste wei-ken voor zich hebben. Lang van stof was hij nimmer en het schrijven van een boek was niet zijn aspiratie Het schijnt dat hij deze avonturen bedacht voor de kinderen van een vriend. Tot een aaneen geschakeld verhaal uitgewerkt, hebben zij ook de groote menschen verrukt door hun heerlijke naieveteit waax-onder zooveel ge camoufleerde levenswijsheid te vinden is. In de teekeningen zullen zij Doncker in zijn ver schillende vex-schijningsvormen herkennen, maar toch bovenal den goedmoedigen humor waardeeren waarmee hij zijn helden en heldinnen in beeld brengt. Het drama speelt bovendien in onze onmiddellijke omgeving: op den zeebodem in Zandvoort, bij het Kolk je van Over veen, in het Bioemendaalsche bosch. Het is gewenscht en gerechtvaardigd dat deze Haarlemsche kunstenaar, die slechts even veertig jaar werd (hij was in 1874 ge- boi-en) niet vergeten wordt. Zeker niet door zijn stadgenooten, die hij vóór anderen ver maakt en gesticht heeft. J. H. DE BOIS. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Duitschland heeft in zijn antwoord de Lo- carnovoorstellen als geheel afgewezen en aangekondigd zelf op 31 Maart met nieuwe voorstellen te zullen komen. pag. 4 Mussolini stelt de onderteekening van het Locarno-memorandum van de opheffing der sancties afhankelijk. W<- Pag' 4 De oorlog in Oost-Afrika: Djidjiga een ruine. pag. 4 De melkpoedercontracten kunnen niet ge annuleerd worden, doordat de meelcentrale zelf aan contracten gebonden is. pag. 3 De ongeregeldheden, die zich bij de vertoo ning van „Heldcnkermis" in het Frans Hals Theater hebben voorgedaan zijn voor den kantonrechter behandeld. pag. 2 De huisvrouw mag volgens den Haarlem- selien kantonrechter zelf geen margarine maken. pag. 1 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De Queen Mary. pag. 1 De avonturen van dr. Mol. pag, 3 Herinneringen uit den tijd toen de atax „moordenaar" werd genoemd. pag. 3 J. H. de Bois over de nieuwste aanwinst van het Frans Halsmuseum. pag. 3 J. II. de Bois: Ko Doncker. pag. 1 K. de Jong: Alexander Glazounow. pag. 8 J. B. Schuil over „Verjaardag". pag 8 E. E. J.P. Modeshow Vroom en Drees- maun. pag. 6 Modeshow der firma Lampe. pag. 11 Schaakrubriek. pag. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1