AARDAPPELMEEL CT-; Geeft landgenooten werk en gebruikt het Neder- landsche bindmiddel in Uw k@uk@n Veel voorstanders van defensie versterking. lubriek voor Vragen DONDERDAG 26 MAART 1936 HAARKEM'S DAGBCSD Uit Haarlem's Gemeenteraac (Vervolg pagina 6) Als de regeering tenslotte een bevel mocht geven, kan men alsnog naar Den Haag gaan met een voorstel in den geest van den heer Roodenburg. De voorzitter zei, dat het geheele col lege aanvankelijk gemeend heeft dat alles gedaan moest worden om een verlaging te voorkomen. Eerst toen bleek, dat Den Haag op de verlaging bleef staan, heeft spreker ge meend, dat het niet wenschelijk is om zich langer te verzetten. De replieken. De heer Noordhoff (S.D.A.P.) zei dat verschillende gemeenten de aanmaning voor kennisgeving hebben aangenomen. De raad heeft nog dien kans om den minis ter te overtuigen, dat hij wat Haarlem betreft op den vei-keerden weg is en die kans moet gebruikt worden. Spreker is nog niet over tuigd, dat de verlaging zal worden opgelegd. De heer Bijvoet (r.k.) wilde de atmosfeer eerst wat. zuiveren. De quaestie komt hierop neer of men de aanmaning gelijk stelt met een bevel. Spreker doet dit. Daardoor meende hij dat verzet daartegen een revolutionnaire daad zou zijn. Maar dat wil niet zeggen, dat iemand die zoo iets doet een revolutionnair zou zijn. De constructie van art. 126 der Ambtena renwet is niet gelukkig, maar dat artikel is er nu eenmaal en daarmee moet rekening gehouden worden. Artikel 126 is duidelijk, zoo dat buiten beschouwing moet blijven wat de minister in de memorie van toelichting heeft gezegd. Wel erkent spreker, dat de minister in de toelichting andere dingen heeft gezegd dan nu worden toegepast, maar daarmede heeft de raad niets te maken. De tekst van het artikel is beslissend. Een aanmaning van de Kroon is gelijk te stellen met een bevel, dat de raad moet uitvoeren. De raad heeft niet de bevoegdheid om zijn plicht niet na te komen. De heer De Braai (A.R.) zei, dat het overleg natuurlijk geen salarisverlaging noo- dig achtte omdat B. en W. die niet raadzaam achtten. Spreker vreest voor de gevolgen van een afwijzing der aanmaning en daarom is hij voor het voorstel Roodenburg. De- heer Klein heeft niet bedoeld te zeg gen. dat er raadsleden zijn die de salarisver laging met welgevallen zouden invoeren. Andere heeren zijn evenwel ook met persoon lijke 'verwijten gekomen, speciaal de heer Visser. Spreker behoeft niemand als vrij gestelde naar de oogen te zien. De heer Visser (C.H.) zal nu het voor stel Roodenburg steunen, omdat hij het mo gelijk acht, dat de salarissen te Haarlem ver- laogd kunnen worden omdat zij in verhouding met het rijk en andere gemeenten te hoo; geworden zijn. Verder wil hij het ook doen om de verlaging zoo klein mogelijk te doen zijn De heer Peper (communist) was over tuigd, dat door de kroon de salarisverlaging ten slotte zal worden opgelegd. Alleen als de massa in verzet komt kan dit succes hebben De heer Wolzak (A.R.) zei dat het college van B. en W. van Haarlem het eerste college is, dat den raad adviseert zich te verzetten tegen de koninklijke aanmaning. Die houding blijft spreker betreuren. Als de raad de aan maning afwijst is de kroon bevoegd B. en W. uit te noodigen de salarisverlaging in te voe ren. Maar 3. en W. hebben zich nu reeds ge bonden door hun advies aan den raad. Er is nu veel kans, dat de Kroon ook B. en W. zal uitschakelen. De heer D rils ma (S.D.A.P.) meende, dat het koninklijk besluit der aanmaning niet steunt op de wet, wat die is geschreven voor excessen. Het is verkeerd, dat de wet nu gebruikt wordt voor gevallen die geen excessen zijn. Daarom heeft de raad de be voegdheid om dit koninklijk besluit niet op te volgen. Het is niet juist om de wet los te maken van de voorgeschiedenis en de toe lichting. Eerst als B. en W. in laatste instan- tien uitgenoodig worden om de verlaging in te voeren, moet daaraan voldaan worden. Het is evenwel de vraag of de Kroon daartoe zal overgaan. De heer Weustïnk (r.k.) zei, dat liij niets onaangenaams jegens andere leden be doeld heeft, toen hij verklaarde zelf onbe vangen en vrij zijn meening te zeggen over dero quaestie. De heer Roodenburg (C.H.)wethou der, zei geen jurist te zijn, maar een aan maning der Kroon is voor hem duidelijk. Het is gelijk te stellen met een bevel. Als de raad weigert komt de oplegging. Het is mogelijk dat die overeenkomstig het voorstel van spr. zal zijn. maar de kans bestaat ook, dat het veel slechter wordt voor het personeel. De raad kan het voorstel De Braai aannemen om de verlaging te betreuren, maar dan moet daarbij het voorstel van spreker aan genomen worden. De heer R e i n a 1 d a (S.D.A.P.)wethouder, bestreed noa eens de juridische uiteenzetting van Mr. Bijvoet. Spreker is wel seen jurist, maar heeft toch als leek een juridische knob bel. Als B. en W. en de raad zich in deze in stantie tegen de aanmaning verzetten, doen zij geen revolutonnaire daad. De raad mag zeggen, dat hij meent, dat de salarissen en loonen moeten bliiven zooals die nu zijn. Er Is de lagate weg bewandeld. Spreker acht het niet waarschijnlijk, dat de minister na dit raadsdebat zich verolicht zal achten om aan de Kroon te adviseeren de loonsverlaging op te leggen. De stemming. Eerst werd gestemd over het voor stel van de meerderheid van B. en W. om geen gevolg te geven aan de aan maning van het koninklijk besluit. Dit werd aangenomen met 29 tegen 9 stemmen. Tegen waren: Rooden burg, v. d. Wall, Visser, Wolff, Blanke voort, De Braai, Weustink, Bijvoet en Wolzak. (Mevr. Scheltema was afwezig). De andere voorstellen kwamen daar door niet meer in stemming. Te 12 uur werd de vergadering ge sloten. „HAARLEMS LUISTERVINKEN KOOR". Dezer dagen werd door Haarlem's Luister vinken Koor onder leiding van Willem Hespe een concert gegeven in de kapel van de stich ting „Vogelzang" te Bennebroek. Welwillende medewerking verleende het sextet onder leiding van mej. Bergisch, terwijl mej. Duijf 2 nummers voor viool ten gehoore bracht. Het is een zeer geslaagde avond geweest. (Adv. Ingez. Med.) Herdenking van Bellamy's geboortedag. De afdeeling Haarlem van de Internationale Vereeniging „Bellamy" heeft gisteravond in één der zalen van café-restaurant „Bolwerk" den geboortedag van Bellamy feestelijk her dacht. De voorzitter, de heer P. H. Zweers, heette de aanwezigen welkom. Nadat de heer G. A. Spaan een fluitsolo had uitgevoerd, op de piano begeleid door me vrouw Spaan-Zwaai, declameerde mevr. T. KerkhofPet met veel gevoel enkele gedich ten. Vervolgens was het woord aan den heer C. Oderkerk. Edward Bellamy heeft veel gezien van den grauwen kant der samenleving, aldus spreker. Hij heeft het niet bij zien gelaten, maar hij heeft de pen gegrepen om de mis standen aan de kaak te stellen en den weg te wijzen naar een betere wereld. In den beginne is hij gescholden en gehoond om zijn revolu tionaire ideeën. Ondanks alles schreef hij toch na zijn ,,'t Jaar 2000" het boek „Gelijk heid voor allen", terwijl hij wist, dat hij spoe dig zou sterven. Wat Edward Bellamy heeft geschreven was niet nieuw, want hij vertolkte het eeuwige be ginsel van recht, dat in allen leeft, zoo ver volgde de heer Oderkerk. De groote voor ganger heeft zijn leven gegeven voor zijn idealen. Dat moeten wij, Bellamyanen, navol gen, zoo riep spr. uit. Dikwijls laat dit nog veel te wenschen over. Naast elkaar moeten wij vechten voor het geluk van de geheele we reld, niet voor een bepaalde klasse, maar voor allen. Bellamy, die in 1850 is geboren, is jong ge storven. Spr. had echter de overtuiging, dat hij weet, dat zijn werk voortgezet is en dat zijn idealen door duizenden worden uitgedra- :en. De heer Oderkerk spoorde allen aan, hun krachten volkomen aan de Bellamy-beweging te geven. Het voorbeeld, dat Bellamy met zijn groote, opofferende energie heeft gegeven, moeten zijn volgelingen steeds voor oogen hou den en nastreven. Er kan nooit genoeg gedaan worden, om de denkbeelden van Bellamy te verspreiden en te doen zegevieren. Wanneer allen dit beseffen, is de geboortedag van Bel lamy op waardige wijze herdacht. Het resteerende gedeelte van den avond werd gevuld door zang, muziek en declamatie, waaraan behalve de reeds genoemde artisten ook nog medewerkten mej. C. H. Harding (zang) en de heer A. P. Koen (hobo). Cursussen voor dienstboden opleiding. Opening van den eersten cursus na Paschen. DE ZEVEN WONDEREN VAN AFRIKA Vrijdag zal in het R.K. Vereenigingsgebouw te Heemstede vertoond worden „De zeven wonderen van Zuid-Afrika", een film die het resultaat is van een reis van 30.000 K.M. naar het zwarte "werelddeel, en opgenomen door den journalist A. Hustinx. Het Centraal Comité voor het organisee- ren van spoedcursussen inzake dienstboden opleiding in de provincie Noord-Holland, ge vestigd te Haarlem schrijft ons: Het is al weer enkele jaren geleden dat de werkloosheid onder de jongeren dergelijke vormen aannam, dat de noodzakelijkheid werd gevoeld, tenbate van deze jongens iets te doen. Er werden werkkampen georganiseerd, cursussen gegeven enz., waar getracht werd de jongens bezig te houden en hun eenigen moreelen steun te bieden in hun kleurloos bestaan. Overal bleken deze bemoeiingen in een be hoefte te voorzien, en gaandeweg werd over wogen of het niet gewenscht was ook voor meisjes dit werk aan te vatten. Een enquête naar de werkloosheid onder meisjes wees echter uit dat vrijwel geen meisjes als werkloos bij de arbeidsbeurs ston den ingeschreven. Hieruit zou men dus kun nen opmaken, dat onder meisjes weinig of geen werkloosheid bestond. Deze conclusie bleek echter onjuist te zijn. De werklooze meisjes lieten zich nog minder dan de jon gens bij de arbeidsbeurzen inschrijven. Veel al ook vinden deze meisjes werkzaamheden in het gezin. Door de K. J. V. te Breda werd ondanks den gunstigen uitslag van de enquête, daar toe aangespoord door het feit-dat in de K. J. V. vele leden werkloos waren, een cursus voor dienstbodenopleiding geopend. Aan vankelijk gaven zich hiervoor een beperkt aantal meisjes op, doch langzamerhand werd het aantal grooter, zoodat thans zelfs de aanvragen het aantal plaatsen over treffen. Van dit oogenblik af werd ook in verschil lende steden plaatselijk het dienstbodenwerk ter hand genomen. Aan de bestaande huis houdscholen werden voor werkloozew meisjes opleidingscursussen gegeven, met voor het meerendeel gunstige resultaten. Tot onze groote vreugde zijn wij thans in staat ook in Haarlem voor de werklooze meisjes de gelegenheid open te stellen, zich in het huishoudelijk beroep wat te bekwa men. Na Paschen, 22 April zal aan de Haar- lemsche Huishoudscholen een cursus voor dienstbodenopleiding worden geopend. Voor- loopig zullen aan dezen cursus slechts 24 meisjes kunnen deelnemen. Doch meer cur sussen zullen volgen In 12 weken, gedurende 20 uren per week zullen cursussen in koken, naaien, huishoudelijk werk, wasschen, strij ken en dergelijke worden gegeven. De cur sussen zijn geheel kosteloos. Als voorwaarde VEREENIGDE NEDERLANDSCHE AARDAPPELMEEL-INDUSTRIE - VEENDAivl (Adv. Ingez. Med.) EERSTE KAMER. Heden de Minister aan het woord. DEN HAAG Woensdag. Als de heer d'Ansembourg bij het wetsont werp betreffende het aangaan van een of meer geldleeningen ten laste van het Rijk. op nieuw de stelling poneert, dat het Rijk niet tegen rente moest leenen en wanneer 't dat toch doet, tegen hoogstens 1critiseeren Mr. v. Lanschot (R.K.) en minister Oud dit stand punt. Hierna hervatting van den strijd over onze Defensie. Tegen het oogenblik waarop voor heden „staakt den strijd" geblazen zou worden, liet Mr. Briet (ar.) een politieken gasbom los, toen hij socialisten en Katho lieken tegen elkaar trachtte uit te spelen. De opperbevelhebber- scheidsrechter in den persoon van Pre- sident de Vos v. Steen- v- Embden wijk kon intusschen niet toelaten, dat an deren op aanwending van dit middel kritiek uitoefenden. Volgens hem was het volkomen volgens de regels van het oorlogsspel geweest. Zeer in den breede zette Prof. v. Embden moet echter worden gesteld, dat de meisjes bereid zijn na het volgen van de cursussen een betrekking te aanvaarden. Aanmeldingen voor dezen cursus kunnen geschieden vóór 4 April bij den Directeur van de Arbeidsbeurs, Hoofmanstraat 17 te Haar lem. Uitspraken van de Rechtbank. Doodelijke aanrijding te Lisse. Tegen een Leidenaar was f75 of 25 dagen geëischt, omdat hij op den avond van 2 No vember een fietser had aangereden, die uit een rechter zijstraat te Lisse kwam. De fietser is later overleden, doch van deskundige zijde werd de mogelijkheid geopperd dat tijdig chi rurgisch ingrijpen wellicht den dood had kun nen voorkomen. De verdachte zei den fietser niet gezien te hebben; bovendien zou hij ver blind zijn geworden door een tegenligger. De verdediger, Mr. J. W. van Blokland uit Leiden vroeg vrijspraak, omdat ook de fietser een fout heeft gemaakt, subs, een nader onder zoek naar de doodsoorzaak. De rechtbank achtte het ten laste gelegde liet bewezen en sprak den verdachte vrij. Nog een doodelijke aanrijding. Een dergelijk geval heeft zich op 20 Januari voorgedaan op den Provincialenweg en den Westzaandijk, waar een van rechtskomende bakfiets, die slecht verlicht was, door een auto was aangereden. De bakfietser, die op ondeskundige wijze is vervoerd, overleed aan een schedelbasisfractuur. De eisch was f 250 subs. 25 dagen hechtenis. De verdediger Mr. W. Groenewegen uit Am sterdam vroeg clementie wegens den on- gunstigen samenloop van omstandigheden. De rechtbank veroordeelde den verdachte tot f 100 boete of 30 dagen hechtenis. BENZINE-DIEVEN GESNAPT. In den laatsten tijd werden op verschil lende plaatsen te Noordscheschut en omge ving alsmede andere plaatsen in Drente, groote hoeveelheden benzine vermist uit de zich daar bevindende installaties. Na langdurig onderzoek is het thans mogen gelukken de vermoedelijke daders op te spo ren en tot bekentenis te brengen. Het waren drie mannen uit Nieuweroord, die er met een oud Fordje op uittrokken. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantiooord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de RedactieGroote Houtstraat 93. met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden zoor den per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN VRAAG: Hoe bereidt men bitterkoekjes? ANTWOORD: Bitterkoekjes. Benoodigd: 150 ram zoete amandelen, 100 gram bittere aman delen, 500 gram suiker, pl.m. 1 eiwit. Broei de iandelen (broeien beteekent: zet de amandelen :t water op en breng ze tot aan de kook, laat ze it doorkoken). Pel ze, wasch ze en laat ze op luchtige plaats goed drogen. Droog ze nooit te warm. Maal de amandelen door den aman delmolen. Vermeng ze daarna met de suiker en een deel van het eiwit en maal ze nogmaals (zoo oodig nog een derde maal) zoodat het amandel pers tamelijk fijn wordt. Voeg zooveel eiwit bij het deeg. dat het juist vloeibaar genoeg is om het te spuiten. Spuit met een spuitzak (waarin een mom! stukje met gladde, vrij groote, opening) ronde mopjes deeg op een met wit papier be dekt bakblik. Haak de koekjes met een propje atten van boven eonigszins vochtig en druk ze daarbij tevens plat. Bak de koekjes direct, zonder het deeg te laten staan, in een matig warmen en (pl.min. 1/2 uur). Bevochtig na het afkoe len het papier aan de onderzijde met wat water en neem de koekjes er af. Laat ze nog eenige igenblikken omgekeerd liggen, opdat de be- ochtigde onderkant weer opdroogt. VRAAG: Hoe verwijdert men ee\ vetvlek uit een zwart suède schoen? ANTWOORD: Met een dotje watten, gedrenkt In waschbenzine, voorzichtig afwrijven. VRAAG: Hoe verwijder ik een levertraanvlek t een blauwe wollen tricot japon (Bleyle)? ANTWOORD: De vlek goed afwrijven met een dotje watten gedrenkt in perchlooraethyleen. daarna de vlek bedekken met magnesia, wat na een uurtje verwijderd kan worden. Wellicht dat er een vlek achterblijft. Men hor stele deze met een lauw sopje goed af. Met warm water nasponsen. Dan met een leeren lap of doek zoo droog mogelijk kloppen en weer bedek ken met magnesia, een paar uur laten drogen, waarna de magnesia verwijderd wordt. VRAAG: Hoe verwijder ik inktvlekken uit een licht beige costuum? ANTWOORD: De vlek eerst stevig afsponsen met warm water, dan met leeren lap of doek zoo droog mogelijk kloppen, waarna u op de vlek ci- troepsap laat druppelen. Rustig een half uurtje laten inwerken. Is de vlek dan niet geheel wegge trokken 'dan weer citroensap erop laten druppe len. VRAAG: Hoe verwijder ik roestvlekken uit een vitrage gordijn? ANTWOORD: Met zuringzout. Daarna met warm water goed uitspoelen. VRAAG: Wat moet ik doen met een witte toile de soie blouse (bont geborduurd) die geel achtig is geworden? ANTWOORD: Wasschen in lauw warm neu traal zeepsopje, daarna tweemaal in lauw water uitspoelen en tenslotte eenmaal in koud water met een scheutje mierenzuur erdoor. Tusschen badhanddoeken zoo droog mogelijk uitknijpen en buiten drogen. VRAAG: Hoe maakt men een terra zijden lampekap met sluier schoon en hoe verwijdert 'men vliegenvuil? ANTWOORD: Met een zacht sponsje en lauw neutraal zeepsopje goed afsponsen en naspon sen met lauw water, waarin een weinig ammonia is gedaan. Tenslotte met koud water, waarin een weinig mierenzuur is gedaan, nasponsen en buiten in den wind drogen. MILITAIRE ZAKEN VRAAG: Ouders, Duitschers. wonende in Ne derland, niet genaturaliseerd, hebben een zoon. geboren en wonende in Nederland, ook niet ge naturaliseerd. Is deze zoon dienstplichtig in Ne derland? ANTWOORD: Volgens wederzijdsche verdra gen is een Duitscher (mits niet genaturaliseerd) in Nederland niet dienstplichtig, wanneer hij hier woonachtig is. RECHTZAKEN VRAAG: 1. Heeft een inwonende dienstbode in geval van ziekte recht op betaling van zieken- huisverpleging en vervoer door haar werkgeef ster? 2. Zoo ja. gedurende welken tijd? 3. In welke wet zijn daaromtrent regelen vast gelegd? ANTWOORD: 1. Ja, mits dit noodzakelijk is. 2. Gedurende 6 weken. 3. In het Burgerlijk Wetboek in art. 1638 ij. VRAAG: Wanneer een steuntrekkenden werk looze een erfenis van 400 a 500 te beurt valt, mag hij dan 200 voor zichzelf houden, vervol gens van de rest zijn schulden en belasting be talen en nog kleeding, meubelen enz. voor zich zelf en zijn gezin koopen en mag zijn vrouw al haar slechte tanden en kiezen laten trekken? ANTWOORD: Hij is verplicht daarvan kennis te geven aan Maatschappelijk Hulpbetoon. Als regel zal hij dan een bedragje mogen houden, doch de rest zal moeten dienen ter dekking van hetgeen men u reeds voorgeschoten heeft. DIVERSEN VRAAG: Ik wil met de Paaschdagen per mo torrijwiel naar Duitschland, bezit een paspoort en een geldig rijbewijs. Welke papieren heb ik noodig en wat zijn de kosten daarvan ongeveer? Tot wien moet ik mij daarvoor wenden? ANTWOORD: U hebt ook nog een internatio naal rijbewijs noodig. Bent u lid van de Kon. Ned. Automobiel Club of van den A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland, dan krijgt u de noodige documenten voor zeer weinig kosten van die lichamen, die alleen zijn gemachtigd ze te ver strekken. Bent u geen lid dan zijn de kosten minstens 2.50. VRAAG: W.aar moet ik mij vervoegen om lid te worden van de jeugdherberg? Wat zijn de kosten? ANTWOORD: Wendt u tot de Nederlandsche Jeugdherberg Centrale, Plantage Franschelaan 14, Amsterdam (C.). VRAAG: Wat is het smelpunt van ijzer en koper? ANTWOORD: Van ijzer: pl.m. 1600 graden Celsius. Van koper 1082.6 graden Celsius. VRAAG: 1. Hoeveel K.M. is het van Haarlem over Amsterdam, de Wieringermeer, door en dan over den afsluitdijk naar Friesland, om over Giethoorn en Amsterdam naar Haarlem terug te keeren? 2. Wat is de mooiste weg van Haarlem naar Antwerpen? Hoeveel K.M.? 3. Wat is de kortste weg van Haarlem naar Antwerpen? Hoeveel K.M.? Hoeveel kosten zijn er aan verbonden (per auto) voor tollen en pon ten, wat is er noodig om met een auto in België te komen en hoeveel kosten zijn daaraan ver bonden? ANTWOORD: 1. Ongeveer 390 K.M. 2. Haarlem. Leiden. Rotterdam. Dordrecht, Wil lemsdorp. Moerdijk, Zevenbergen. Oudenbosch. Roozendaal. Bergen op Zoom. Hoogerheide. Putte. C'apellen. Eeckeren, Antwerpen. Ongeveer 160 K.M. (Mooiste en kortste weg). 3. U hebt een triptiek noodig en een bewijs van Nederlanderschap en een Nederl. rij- en num- merbewijs. Triptiek voor 1 jaar 4, voor 1 maand en voor 1 reis 1.50 (voor leden A.N.W.B.) voor niet-leden 3.Kosten pont Dordrecht: auto met bestuurder 50 cent. Meer personen 4 cent p. persoon. Moerdijk: auto met bestuurder 1. (bo ven 6 zitplaatsen 2). Meer personen: 10 cent extra. (v.d.) 's ochtends uiteen, waarom hij tegen de Defensie-begrooting en tegen het weerfonds zou stemmen. Vooraf merkte hij op, hoe wel blijkt, dat de internationale bewapeningswed loop niet bepaald het veiligheidsgevoel ver groot: zie b.v. den angst van sterk gewapende landen als Frankrijk en Engeland. De groote grief door dezen afgevaardigde tegen ons mi litair beleid gekoesterd is, dat de Regeering zich daarbij aan een onhoudbaar dualisme te buiten gaat door eenerzijds de weermacht te beschouwen als instrument om het ons moge lijk te maken een isolementspositie in te ne men. ons neutraal te houden, en anderzijds te betoogen, dat versterking van de weermacht noodig is met het oog op Nederland's taak om aan collectief optreden in „Volkenbondsdienst" deel te nemen. Dit laatste alleen is z.i. nog ter zake. Wij moeten ons niet meer instellen op een nationaal compleet afgeronde weer macht, wat trouwens ook al uit financieele overwegingen onmogelijk ware en tot algeheele uitputting van ons volk zou leiden. Aan een collectieve actie moet Nederland echter wel deelnemen en zoo komt het er op aan te be seffen. dat men de landsverdediging in een grooter en breeder formaat dan dat van het eigen territoir moet zien. Fout nu van het nog steeds door de Regeering voorgestane stelsel is, dat het op twee onvereenigbare gedachten hinkt en het gebaseerd is op een dualisme, dat doodelijke gevaren in zich herbergt. Waar nog bij komt, dat voor het geld hetwelk aan de verbetering onzer defensie besteed wordt op die manier heelemaai niets deugdelijks te krij gen is. Nadat Mevr. Pothuis-Smit (s.d.), die gaarne zou willen weten welke resultaten ten onzent het onderzoek i.z. de invloeden der particu liere wapenindustrie heeft opgeleverd, ver klaard had, dat haar fractie „tegen" zou stem men. aangezien op alles bezuinigd wordt, en nu bij Defensie juist het omgekeerde gebeurt, betoogde de heer v. Citters (a.r.), dat. men juist alles voor de weermacht moet overheb ben. Vervolgens hield ook Mr. Jansen (R.K.) een krachtig defensie-betoog, speciaal nog met het oog op de verdediging van het Zuiden, waarna de heer d'Ansembourg (nat. soc.) eenige opmerkingen wijdde aan de plicht het vaderland te verdedigen. Meer dan een plicht acht spr. het, een recht van de burgers om wapenen te dragen. Het begrip leger is z.i. helaas veel te systematisch verguisd geworden, al is er thans 'n kentering ten goede ingetre den, dank zij de N.S.B. De oefentijd is te kort. wat nog kort ge leden opnieuw duidelijk aan 't licht trad toen de Minister terecht de eerst geoefen- den niet naar huis liet gaan in verband met de internationale spanning. De N.S.B. wil een vredesleger van pl.m. 60.000 man en in een oorlog on geveer een millioen. Vijftien maanden diensttijd kon dezen afgevaardigde pas eenigermate bevredi ging schenken. Des noods moet dit alles (uitrusting inbegre- Pothuis-Smit. pen) betaald worden ten koste van de uitgaven van andere depar tementen. Beste bestrijders van den oorlog zijn de oud-strijders zooals de Min is ter-Pre sident èn ik, aldus deze oud-Pruisische offi cier, die zich verder beklaagde over 't op treden tegen N.S.B.'ers, die men niet als re serve-officier wenscht te handhaven. De nat.-soc. fractie, die geen militaire ge varen in 't Oosten ziet. zal voor deze begroo ting stemmen uit liefde voor 's lands onaf hankelijkheid. Mr. Werker (v,-d.) meent in tegenstelling met den vorigen spr. dat de toegenomen be langstelling voor de weermacht niet zoozeer een gevolg is van groei van de N.S.B.maar van de gewijzigde internationale verhoudin gen. Evenmin kan deze v.-d. afgevaardigde de leuze aanhangen dat als men den vrede wil, men den oorlog moet voorbereiden: al dus handelend vervalt men juist alom in hoogst gevaarlijke over-bewapening. Eens hopen de v.-d.'ers dat nationale ont wapening mogelijk zal zijn, maar thans be seffen zij, dat zulks niet terstond te verwe zenlijken is en wij voor alles het onze voor de collectieve veiligheid hebben bij te dra gen. Spr. die geloof blijft hebben in de toe komst van den Volkenbond komt tenslotte tot de conclusie, dat de realiteit van nu het noodzakelijk maakt zoowel de defensie-be grooting als het weerfonds aan te nemen. In tegenstelling met z'n fractiegenoot v. Emb den meent spr. dat wij thans niet kunnen volstaan met een grenswacht. Daarom acht hij het z'n plicht zijn stem aan de door de Regeering gedane voorstellen te geven. Met den financieelen opzet van het weerfonds kan hij zich vereenigen. Mr Briët (a.-r.) merkt op, dat door Duitschland's houding Locarno geen waar de meer heeft. Nederland is op zichzelf aan gewezen, op eigen kracht. Onze positie is gevaarlijker dan ooit en daarom is versterking der weermacht te noodzakelijker. Gelukkig is ons volk niet ten offer gevallen aan het ma- terieele Marxisme. Na vervolgens de sociaal democraten hard te hebben gevallen over hun houding i.z. defensie, gaat spr. in zijn beschouwingen over eventueele samenwer king tusschen Rood en Rome zoover, dat Mr. v. Lanschot (R.-K.) hem interrumpeerend vraagt of we hier soms met algemeene be schouwingen bezig zijn. Mr. Briët eindigt met een uiteenzetting over de wijze waarop in Duitschland het nat.-socialisme zoowel Cen trum als sociaal-democratie heeft wegge vaagd. De s.-d. de Zeeuw geeft te kennen, dat de heer Briët in 't slot zijner rede ver afdwaal de van het ter tafel liggende onderwerp, het geen een protest uitlokt van den voorzitter, die hierin ontoelaatbare critlek op z'n lei ding ziet. Na deze schermutseling, consta teerde spr., dat als Mr. Briët den socialisten gebrek aan vaderlandsliefde in de schoenen wreef in verband met hun standpunt om trent nationale ontwapening, het in 1933 ge vormde Kabinet-CoHjn toch ook twee vrijzin nig-democraten, or.twapenaars, in z'n mid den had opgenomen. Morgen de Minister. E. v. R. GROOTE HOUTSTRAAT VEREENIGING De Groote Houtstraat Vereeniging houdt Dinsdagavond 31 Maart haar jaarvergadering in Café-restaurant Brinkmann aan de Groote Markt. Behalve de gebruikelijke punten staat o.a. op de agenda: Bespreking over het onder werp: „Hoe te komen tot een"jaarlijksche pro paganda-week in de Groote Houtstraat?"

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 11