Trein ontspoord bij Barendrecht. ECHTE WALES-ANTHRACIET DONDERDAG 26 M AART '1936 HSSRCEIfS D A'GBEAD '•'2 Ossenaren voor het Bossche Hof. feertien jaar tegen Peer de B. en De Brus geëischt. Voor het Bossche Hof stonden heden terecht de 42-jarige arbeider Peer J. de B. uit Oss en de 43-jarige vrachtrijder L. A. van den H., bijgenaamd De Brus uit Heesch, ver dacht van het medeplegen van inbraken te Gassel en Langenboom en een roofoverval te Mariaheide, gem. Veghel. Laatstgenoemde overval werd gepleegd in de woning van den landbouwer M. Schepers, waar zij f 1600. sta len. Aan den roofoverval namen ook nog deel J. P. C. en Dikke Toon de Soep. De advocaat-generaal rar. H. Massink wees er in zijn requisitoir op, dat beide verdach ten vroeger al veroordeeld waren. Spr. eischte tegen P. J. de B. en L. A. van den H. bevesti ging van het vonnis der rechtbank en vooral met het oog op de mentaliteit van de ver dachten, bevestiging van de strafmaat: 14 jaar gevangenisstraf zonder aftrek van voor arrest. Mr. J. Pulles, pleiter voor De B.. merkte op, dat de straffen'in vergelijking met die aan anderen opgelegd te hoog zijn en mr. Hengst, de raadsman van Van den H., zeide, dat hij niet in den stijl van zijn cliënt. die_ immers ontkent, zou spreken, als hij clementie vroeg. Toch wilde hij een ander licht op den ver dachte werpen, maar eerst moest pleiter mr. Pulles bijvallen: de straffen zijn te hoog als men die vergelijkt met de andere zaken; moord en geweldpleging. EIGENAARDIGE MANIER VAN SCHULD INNING. Eenïgen tijd geleden ruilde een inwoner van Haarlem de taxi-ondernemer P. H. J. zijn auto bij den IJmuidenaar H. W. in voor een ietwat beteren wagen, met bijbetaling van f 100. Van dit bedrag betaalde hij bij de ruil f 70 De resteerende f 30 zou hij later afdra gen. Doch H. W. wachtte tevergeefs op beta ling, hoewel hij volgens zijn zeggen daarop herhaaldelijk aandrong. Woensdagavond kwam bij J. een persoon die zich per taxi naar Bloemendaal wilde laten brengen. J. deed dit en wel met de auto in quaestie. Bij het station Bloemendaal vroeg de pas sagier of J. even wilde kijken of zijn koffers alwaren aangekomen. J. deed ook dit, doch toen hij terugkwam was zijn wagen verdwe nen. De politie werd gewaarschuwd en deze stelde een onderzoek in. Hieruit bleek, dat de passagier een knecht van H. W. was- „f moest zorgen dat of de f 30 of de auto by W. belandden. De politie zet het onderzoek voort. Een onderzoek naar deugdelijk heid van geadverteerde goederen Eenigen tijd geleden heeft het En- gelsche Nationaal Natuurkundig Laboratorium interessante proef nemingen gedaan. Op verzoek van de Advertising Association werd een onderzoek ingesteld naar de kwaliteit van door het geheele land geadver teerde merkartikelen. Ze werden vergeleken met over eenkomstige producten, waarvan de detailverkoop door middel van aantrekkelijke prijskortingen werd bevorderd. Het eerste onderzoek betrof 4 ver zegelde 60 volts hoogspannings batterijen: twee regelmatig ge adverteerde merken en twee waar voor niét geadverteerd werd. De proef wees uit, dat de levens duur der geadverteerde batterijen langer was en deze een veel hoo- ger en constanter energie ont wikkelden. Adverteeren is altijd een waarborg en dit helpt het weer eens be wijzen. AGENDA DONDERDAG 26 MAART Stadsschouwburg: R. C. H. Jubileumrevue „Rang, die zit". 7,30 uur. Schouwburg Jansweg: Verg. Nationale Nieuw-Guinea Ver. Spr. de heer P. E. Win kler. 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Laatste dag 4e Haarlemsche voorjaarsbeurs v. d. Ned. Ver. van Huisvrouwen. Optreden van Paul Ostra en Eline Pisuisse. 1.30—5.30 en 7.3011 urn-. Geb. „De Nijverheid": Lezing voor de Ver. v. Spirit. „Harmonia", afd. II. 8.15 uur. Kruisweg 61 rd.: Aand.h.verg. der N.V. „Verbena", 16.30 uur. Vroom en Dreesmann, Gr. Houtstraat: Mo de-show in de lunchroom. 2.30 uur. Frans Hals Theater: „Traumulus" (De Droomer) met Emil Jannings, 2.30. 7 en 9.15 u. Cinema Palace: ..De Diesel-express" met Sally Blane. William Farnum, Charles Starret 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: geprolongeerd: Henr. Davids en Johan Kaart in „Kermisgasten"! 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Maddalena, Vin- cenzo Bellini's groote liefde" met Martha Eg- gerth. Op het tooneel Scliaefers Lilliputter- troupe. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Haarlemmermeer: Raadsvergade ring. 3.30 uur Heemstede: Raadsvergadering. 8 uur. Be ver wij k: Raadsvergadering. 7.15 u. VRIJDAG 27 MAART Geb. Protestantenbond: Vergadering ver. „Tot Steun". 4.30 uur. KI. Houtweg 16: Buitengew. alg. vergade ring van aandeelh. der Haarlemsche veiling N.V., 7 uur. Bioscopen nieuw programma. Artilleristen en Cavaleristen gaan met groot verlof. Vrijwilligers mogen dienst niet onderbreken. Slechts zij komen in aanmerking, die zich daartoe waardig hebben getoond. De minister van Defensie ad interim heeft een circulaire aan de burgemeesters doen toe komen betreffende het groot verlof aan dienstplichtigen. De minister deelt daarin mede, dat de maatregel van het langer in werkelijken dienst houden, bedoeld in het K.B. van 11 Maart j.l. niet zal worden toegepast op de dienst plichtigen van de artillerie en van de cavale rie, voor wie de eerste oefening op 28 Maart a.s. eindigt. Deze dienstplichtigen zullen der halve op laatstgenoemden datum in het ge not van groot verlof worden gesteld, voor zoover zij niet om een bijzondere reden in werkelijken dienst moeten blijven. Tevens is de reeds aangekondigde leger order verschenen, waarin de minister van Defensie den commandant, bij wiens corps dienstplichtigen langer in werkelijken dienst worden gehouden, machtigt aan grootverlof gangers van zijn corps te vergunnen vrijwillig in werkelijken dienst te komen voor den tijd, dien de verlengde werkelijke dienst nog zal duren, voor zoover zij anderen voor wie de werkelijke dienst is verlengd en die spoedig met groot verlof zouden willen vertrekken, kunnen vervangen. De corpscommandant verleent de vergunning slechts aan dienstplichti gen, die zich in verband met gedrag en wijze van dienstvervulling een dergelijke vergunning waardig heb ben gemaakt Aan de dienstplichtigen, die krach tens deze regeling vergunning krijgen tot vrijwillig verblijf in werkelijken dienst, wordt niet toegestaan dezen dienst tusschent-ijds af te breken. Dit moet met nadruk onder hun aan dacht worden gebracht. Zijn er dienstplichtigen langer in werke lijken dienst gehouden, voor wie het naar het oordeel van den corpscommandant van groot belang zou zijn om spoedig met groot verlof te kunnen vertrekken en is op 1 April voor hen nog geen gelegenheid ontstaan om te worden vervangen, dan zendt de corps commandant een opgave van hen aan den minister van Defensie, in welke opgaaf bij eiken naam afzonderlijk in het kort wordt vermeid om welke reden vertrek met groot verlof voor de dienstplichtigen van groot be lang zou zijn. Overwogen zal dan worden om dergelijke dienstplichtigen te doen vervangen door groot-verlofgangers van andere corpsen, voor wie geen pfaats bij hun eigen corpsen beschikbaar Is. Wissel te vroeg omgesprongen. Beide spoorbanen ernstig beschadigd. De electrische personentrein die te 19.32 uur uit Dordrecht naar Rotter dam vertrekt, is Woensdagavond bij Barendrecht ontspoord. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De spoorweg, ter plaatse uit een dubbel spoor bestaande, werd versperd, zoodat het trèinverkeer- stagnatie ondervond. In verband met deze stagnatie is de Parijsche trein, die te 20.34 uur van het Centraal Station te Amsterdam vertrekt, over Utrecht geleid. Het geheele treinverkeer tusschen het Noorden van Nederland, Noord-Brabant, België en Frankrijk was gestoord. De treinen moesten n.l. uit Amsterdam over Utrecht rijden en de treinen uit Den Haag en Rot terdam gingen over de Ceintuurbaan bij Rot terdam en via de Betuwe naar het Zuiden. De trein uit Parijs, die om 21.50 in Am sterdam zou moeten aankomen, is bijv. over Breda, 's Hertogenbosch en Utrecht geleid. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan het te vroeg overspringen van een wissel. Het voorste rijtuig van den trein, dat uit zes wagens bestond, reed op het rechter spoor. Even voorbij den overweg bij het station Barendrecht is een wissel, die de rechter en linkerspoorbaan verbindt. De voorste wagens zijn op de rechterbaan gebleven. De volgende zijn op het linker spoor terecht gekomen, doordat de wissel te vroeg oversprong. De rails zijn over een afstand van 300 tot 400 Meter op beide banen geheel verbogen. Eenige wagons zijn by de ontsporing schuin over beide banen komen te staan. Het on geluk geschiedde om twaalf minuten voor acht, in Barendrecht had de trein gestopt en had nog slechts weinig vaart, waardoor ern stiger gevolgen uitbleven. In den trein ont stond een begin van consternatie, doch het treinpersoneel wist de opwinding onder de passagiers spoedig te bedaren. Later heeft men de ongeveer 100 passagiers van den ge- derailleerden trein in het voorste rijtuig ge bracht, dat nog goed in de rails stond, welk rijtuig naar Rotterdam is gereden. Op de baan tusschen Rotterdam en Dor- dracht werd de verbinding onderhouden door de passagiers voorbij de versperring te laten loopen en te laten overstappen in de aan de andere zijde gereedstaande treinen. Een onderzoek wordt ingesteld naar de oorzaak van het te vroeg overspringen van den wissel. Gebleken is, dat het treimnate- riaal, de metalen wagons van den electri- schen trein, zich uitstekend heeft gehouden. Wel hebben de onderstellen schade gekregen en zijn deze ontzet, maar van alle gederail leerde wagons is de passagiersruimte geheel :ntact gebleven, hoewel toch eenige wagens dwars over de rails zijn gesleept en daarbij zware schokken hebben gekregen. De Bilt voorspelt: Matigen tot zioakken Oostelijken tot Zuidelijken wind. Betrokken tot zwaar bewolkt. Mogelijk eenigen regen in het Zuiden. In het Noorden weinig of geen regen. Iets zachter des nachts. Overdag weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 768.1 m.M. te Haparanda. Laagste 746.7 m.M. te Brest. Het buitenlandsch weerbericht meldt: Toenemende bewolking. Het hooge drukgebied over Scandinavië en omgeving is onder invloed van de pressies in de Poolzee in beteekenis af genomen. De barometerdaling zal vooral in het Noorden over Lapland nog wel doorgaan. Langs de kust van midden- Noorwegen treedt echter reeds weer lichte stijging op. De temperatuur blijft in bijna geheel Zweden en Noorwegen nog vrij ver beneden de normale waar de, het vriest over Lapland nog buiten gewoon streng, in midden-Zweden matig, zelfs kwam hier en daar nog zware sneeuwval voor. De depressie in het Zuidwesten vulde op, over Spanje en Zuid-Frankrijk is de barometer stijgen de. Als gevolg hiervan traden aldaar Zuidwestelijke tot Westelijke winden op, hetgeen weer zwaren regenval mee bracht. Het weer is ook thans nog over geheel Frankrijk regenachtig evenals over Zuiö-Engeland. Behalve over Zuid- Frankrijk is over het vasteland de tem peratuur gestegen. DE WEERSTOESTAND VERTOONT VOOR HET ZUIDEN VAN ONS LAND EENIGE NEIGING TOT VERSLECHTE RING. De bewolking zal wel toenemen en met de mogelijkheid van regenval moet re kening worden gehouden. In het Noor den zijn de regenkansen nog klein. De toenemende bewolking zal ons hooge nachttemperaturen geven. Overdag blijft de temperatuur waarschijnlijk gelijk aan die van heden. BAROMETERSTAND Vorige stand Stand van heden Neiging achteruit. Opgave van: 758 m.M. 755 m.M. Fa. A. FEDERMANN, Opticien Groote Houtstraat 37, Haarlem o.a, a f 2.25 WITTOP KONING - HAARLEM HAR MEN JANSWEG 67A. - TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) De voorgestelde verplaatsing der Bronsteeschool. Bezwaren van Volksonderwijs. Volksonderwijs wil een nieuwe O. L. School. HEEMSTEDE Woensdag. Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. tot uitbreiding der schoolruimte voor open baar onderwijs te Heemstede heeft het bestuur der afd. Heemstede van „Volksonderwijs" zich tot den Raad gewend met een bezwaarschrift, waarin o.a. het volgende wordt gezegd: Het bestuur meent als zijn voorloopige mee ning te moeten uitspreken, dat de bezwaren aan een verplaatsing der Bronsteeschool ver bonden, zoo groot zijn, dat het 't aannemen van dit voorstel aan uw college ten sterkste moet ontraden en wel op de volgende gron den: a. De Dreef school wordt thans bezocht door 238 kinderen, waarvan 45 thuis behooren in de wijk der Bronsteeschool, maar die wegens plaatsgebrek zijn overgeplaatst naar de Dreef- school. Deze school heeft dus slechts 193 kin deren uit haar eigen wijk. 't Komt ons bestuur onjuist voor, een be staande Lagere School in een wijk, die een meer dan volledige schoolbevolking oplevert, weg te nemen en deze te plaatsen in een wijk, waar nog niet genoeg leerlingen zijn om één school volledig te bezetten. Zelfs wanneer de gemeente Haarlem over gaat tot 't stichten van een Openb. Lagere School in Haarlem-Zuid en de Bronsteeschool 't grootste deel van haar Haarlemsche leer lingen zou verliezen, dan nog zou door terug plaatsing van de leerlingen uit haar wijk, die nu de Dreefschool bezoeken, een volledige be zetting der Bronsteeschool te verkrijgen zijn. In dit geval zou de Dreefschool nog ruimte hebben althans voorloopig om de leer lingen uit 't groeiende Spaarnekwai'tier op te nemen; tot wellicht over een aantal jaren de groei van deze wijk de stichting van een nieu we school op het open terrein aan de Dreef school noodzakelijk zal doen worden. b. Door de verplaatsing der Bronsteeschool zullen de afstanden, die de leerlingen moeten afleggen, belangrijk grooter worden. Deze af standen, vooral voor de kinderen uit de om geving van het station Heemstede-Aerdenhout, worden door ons bestuur te groot geacht. In het bijzonder voor de kleintjes, die tusschen den middag 2 x dezen afstand zullen moeten afleggen, is dit hoogst bezwaarlijk. Bovendien wordt voor deze kinderen de weg naar school nog gevaarlijker: immers, behal ve 't drukke kruispunt Heerenweg-Zandvoort- schelaan komt nu ook nog 't oversteken van den Bronsteeweg (Adr. Pauwlaan) met het drukke tram- en autoverkeer. 't Lijkt ons bestuur hoogst ongewenscht, de ouders te noodzaken, hun kinderen 4 x daags dezen gevaarlijken weg, die twee drukke hoofdwegen kruist, te doen afleggen. c. 't Gevolg zal zijn, dat nog meer ouders hun kinderen in de aangrenzende gemeenten het Openb. Onderwijs zullen doen volgen. Im mers, verschillende leerlingen uit Heemstede- Aerdenhout., die nu nog de Bronsteeschool be zoeken, zullen dan op de Bloemendaalsche scholen geplaatst worden, terwijl vele kinderen uit Leeqw en Hooft naar de nieuwe school in Haarlem-Zuid zullen gaan, wanneer de Bron steeschool zooveel verder naar het Zuiden wordt verplaatst. 't Feit, dat bij aanneming van dit voorstel vele Heemsteedsche kinderen buiten deze ge meente openbaar onderwijs zullen gaan vol gen, brengt financieele consequenties mee, die bij de beoordeeling van dit voorstel naar de meening van ons bestuur wel overwogen mogen worden. Ons bestuur meent, dat de bezwaren aan dit voorstel verbonden en waarvan hierboven enkele geschetst zijn zoo groot zijn, dat de oplossing in een andere richting moet gezocht worden. De door ons bestuur meest juist geachte op lossing is de volgende: 't Gebouw der Bronsteeschool wordt uitslui tend bestemd voor de U.L.O.-school, terwijl in deze zelfde wijk een nieuwe O. L. S. wel licht aan den Crayenestersingel gebouwd zal moeten worden. In het Noorden der ge meente blijft dan de gelegenheid tot het vol gen van openbaar onderwijs bestaan, wat blijkens de volledige bezetting der Bronstee school door de ouderszeer gewaardeerd wordt. De gereserveerde grond bij de Dreefschool kan over enkele jaren, als de bouw van een 4e Openb. Lag. School wellicht noodzakelijk zal blijken, gebruikt worden voor het bouwen van een O. L. S., die de bevolking van het Spaarnekwartier kan opvangen. Naar de meening van ons bestuur is de thans aan uw college voorgestelde oplossing, die van over enkele jaren en wordt bij aan neming van dit voorstel de volgorde van de scholenbouw juist omgekeerd. Wat in de toe komst wellicht noodzakelijk zal worden (n.l. bouw nieuwe school Dreef), gebeurt nu: en wat nu zou moeten gebeuren (n.l. een nieuw schoolgebouw in 't Noorden), zal dan later aan de orde moeten komen. De door ons bestuur voorgestelde oplossing is o. i. de meest juiste. Zij kost op het oogen- blik méér door de noodzakelijkheid van grond aankoop; maar deze kosten zullen waar schijnlijk tot over enkele jaren verschoven kunnen worden, daar de bouw van een 4e Openb. Lagere School bij uitbreiding der Spaarnewijk toch urgent zal worden. Tenslotte zal ook splitsing der te groote hoogste klassen van beide scholen mogelijk blijken; al liggen de scholen niet juist naast elkaar. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantxooordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. De Emmabloem-collecte. Vrouwen en Meisjes van Haarlem en omstreken. Het Emmabloenrendag-Comité roept weder om Uw hulp in voor den Bloemendag op Woensdag 8 April a.s. De ernst der tijden dwingt alle krachten in te spannen opdat de tuberculose-bestrij- ding met dezelfde energie kan worden voort gezet. Groote giften blijven achterwege en daarom moeten nog meer kleine giften dit verlies weer goed maken. Deze kleine giften, die wij door middel van de Emmabloemeollecte hopen in te zamelen, moeten echter gehaald worden en in het bijzonder hiervoor hebben wij uw hulp noodig. Geen huis, al is het nog zoo groot of nog zoo klem, mag onbezocht blijven. Als velen zich echter opgeven, is voor niemand de taak te groot of te vermoeiend. Helpt allen, die zich eenigzins vrij kunnen maken op 8 April en de Emmabloem-collecte zal uitblinken door haar schitterende op brengst. Geeft, u nog heden op aan het Consultatie bureau, Ged. Oude Gracht 41. De gedachte een goede daad te hebben verricht in het be lang van Uw lijdende medemensehen, waar door gij tevens hebt medegewerkt uw gezonde medeburgers te beschermen tegen de grootste Volksgeesel, de tuberculose, zal U zeker een heerlijk Paaschfeest schenken. Namiens het Emmabloemendag-Comité, A. DEL BAEREJISKOOT, Alg. Presidente. G. VAN .WAARD, Secretaris. Brandbommen. Geachte Redactie, Van bevriende zijde (waarom niet van de Redactie?) ontving ik het buitenblad van Haarlem's Dagblad d.d. 19 Maart, dat begint met een artikel „Brandbommen", inhoudende op- en aanmerkingen over mijn voordracht „Luchtbescherming". Er zijn twee mogelijkheden: le de heer R. P., die het onderteekent, was bij mijn voordracht in Restaurant Brink- ma nn aanwezig, óf 2e hij baseert zijn kritiek op het résumé van den verslaggever. In het eerste geval, zou den heer R. P. te recht verweten moeten worden, dat hij niet ter vergadering met zijn opmerkingen voor den dag is gekomen. Zijn polemiseerend ar tikel ware dan waarschijnlijk in de pen ge bleven. In het tweede geval veroordeelt deze soort „journalistiek" zich zelf. Nog daar gelaten, dat ik in het algemeen niet graag verantwoordelijk gesteld zou willen worden voor wat verslaggevers mij in den loop dei- jaren wel eens hebben laten beweren (ik neem hun dat niet kwalijk; een inensch kan nu eenmaal niet van alle markten thuis we zen!) gaat het toch niet aan, baseerende op een résumé van Vz a 1 kolom van een voor dracht welke 11/4 a 11/2 uur in beslag nam, den spreker „onvolledigheid" ten laste te willen leggen. Hoe dan ook, in elk geval slaat mijn opponent de plank een heel eind mis. Ik vertrouw, dat de Redactie na het woord van R. P. thans ook mijn wederwoord wel zal willen opnemen, terwille van het groote belang der Luchtbescherming voor den Ne derlandsehen burger. De heer R. P dan, zegt in de voorlaatste alinea van zijn betoog: „Ik wijs daarop om dat het mij voorkomt, dat men, als men over luchtbescherming spreekt, het aspeet van de zaak in zijn geheel moet behandelen en zich niet moet bepalen tot een detail (spatieering van mij, W.). Zie, dat is nu toch wel de zaak op z'n kop zetten. Ik ben mijn voordracht begonnen met de opmerking, dat ik, gezien het zeer uitgebreide onderwerp, van de wegen, welke mij open stonden, dien gekozen, had, welke leidde tot een generaal en dus uit den aard der zaak eenigszins op pervlakkig overzicht. Ik moet dus mijn op ponent volmondig toegeven, dat ik de zaak eenvoudig heb voorgesteld. Of daarbij 's schrijvers denigreerend „al te" op z'n plaats is, laat ik gaarne aan deskundigen ter beoordeeling over. Ik wilde de toehoor ders kennis laten maken met de groote richt lijnen van het luchtbeschermingsvraagstuk. Wie eenigszins ter zake kundig is, zal be grijpen, dat in een „voordracht", en dan nog wel voor een gemengd publiek, op geen enkel onderdeel van dit veelomvattende pro bleem „volledigheid" kan worden bereikt. Dat is het doel niet, dat zou de toehoorders niet interesseeren en dat is ook niet noodig. Toen ik dan ook sprak over brandbommen en de maatregelen, welke daartegen te ne men zijn, nam ik dus het in Nederland gangbare huizen-type voor oogen en het lag (Adv. Ingez. Med.) niet op mijn weg allerlei uitzonderingsgeval len te bespreken, welke zich b.v. 1 op de 200, of 500, of 1000voordoen. Als nu de heer R. P. mij verwijt, dat ik mij bepaald heb tot een detail koppelt hij toch wel een eigen aardig en vreemd begrip aan dit woord. Want niet ik, maar hij praat over het detail, over de bijzondere gevallen, als hij zegt, dat er toch ook vele autogarages, leegstaande huizen, buiten bedrijf zijnde fabrieken, enz. zijn, welke getroffen kunnen worden. Wel zeker mijnheer R. P. en als het U interes seert wil ik wel U persoonlijk, of als U er de plaatsruimte voor wilt afstaan wel in Uw blad. eens uitvoeriger toelichten, wat er niet al méér voor gevallen zijn en wat men dan kan doen of zou kunnen doen. U had ook b.v. nog kunnen opmerken: Als zoon brandbom nu precies belieft neer te komen in een pe- troleumreservoir, dat ergens ter stede wel zal voorkomen, of boven op mijn hoofd, dan zijn al deze „professorale uiteenzettingen be treffende bescherming tegen brandbom menzeer ontoereikend" (zoo drukt de heer R. P. zich uit). En ik antwoord grif: vol komen juist! Maar, dat mag geen reden zijn om de 95, of wilt U liever dan desnoods 75 pet. veiligfheids-zeikerheid, welke men met eenvoudige maatregelen bereiken kan, te verwaarloozen. Ik zou dus de burgerij graag nogmaals op het hart willen drukken, dat ieder voor zich heel nuttig en sociaal handelt, en al heel wat bereikt tegen brandbommen, door zijn zolder op te ruimen, met zand te bedekken, en tevens de verdere eenvoudige maatregelen te nemen, welke ik in mijn voordracht toe lichtte. Hun allen en U, heer R. P. in het bijzonder, kan ik de verzekering geven, dat bij het Luchtbeschermingsprobleem ook aan tallooze andere maatregelen, aan uitzon deringsgevallen, aan brandwachts enz. ge dacht is, welke alle te zamen een vrij effec tieve bescherming waarborgen, mits de bur ger zijn eenvoudige voorzorgen getroffen heeft. Gemeentelijke- of burger-organisaties zullen voor de rest moeten zorgen. De pers kan zéér nuttig werk doen door deze gedach te algemeen ingang te doen vinden. Met dank (PROF. DR. D. H. WESTER. Bijschrift: Inderdaad blijkt het bewuste nummer van ons blad niet aan prof. Wester te zijn toege zonden, tengevolge van een omissie dezerzijds. Dat spijt mij, maar het heeft hem gelukkig toch bereikt. Met zijn verdere betoog ben ik het van a tot z oneens. Hij vraagt mij of ik bij zijn lezing ben ge weest, en stelt als alternatief dat ik mij baseer op het resumé van een verslaggever. Nu, ik ben niet. bij zijn lezing geweest maar heb mij bij den 'verslaggever nog eens extra vergewist omtrent de punten die t.a.v. brandbommen besproken waren. Prof. Wester vergeet dat een hoofdredacteur in deze dingen in een andere positie verkeert dan b.v. een schrijver van een ingezonden stuk. Zijn uitval tegen verslaggevers in het alge meen gaat mij en dit blad niet aan. Ik merk overigens op dat de eenige deskundige ver slaggevers beroeps journalisten zijn. Prof. Wester beroept zich op zijn rede van 11/4 a 1/z uur. Die heb ik niet in mijn artikel besproken, maar uitsluitend de passage die hij wijdde aan de luchtbescherming tegen brand bommen. Hij geeft zelf toe dat hij „een eenigs zins oppervlakkig overzicht" heeft gegeven en de zaak „eenigszins" heeft voorgesteld. Dat heb ik nu juist niet kunnen begrijpen. Mij lijkt de zaak niet eenvoudig, maar uiterst moeilijk en ingewikkeld. De bescherming speciaal tegen brandbommen schijnt mij een schier onoplos baar probleem toe. Prof. Wester herinnert eraan dat hij „het gangbare huizen-type in Nederland voor oogen heeft genomen". Natuurlijk; dat heeft onze verslaggever dan ook prompt vermeld. „Het lag niet op mijn weg", zegt de hooggeleerde in zender verder, allerlei uitzonderingsgevallen te bespreken welke zich b.v. 1 op de 200 of 500, of 1000 voordoen, en hij citeert de door mij genoemde autogarages, leegstaande huizen, fabrieken enz. Hij zegt „buiten bedrijf zijnde fabrieken" maar daar heb ik het niet over gehad. Neen, integendeel. Ik had het over het feit dat er ettelijke kantoren, werkplaatsen en fabrieken zijn (allemaal overdag in bedrijf) die 's nachts, op Zaterdagmiddag en op Zon dag gesloten en meerendeels onbewaakt zijn. Noemt prof Wester dat „uitzonderingsge vallen"? Noemt hij de tallooze garages die naast huizen staan uitzonderingsgevallen? Dit is mij een volkomen raadsel. Juist fa brieksgebouwen zijn een „prachtig doelwit" voor bombardementsvliegers. Dat zij op de ge noemde tijden grootendeels onbewaakt zijn weten zij ook. Dat hun doel zou zijn, in de eerste plaats de industrie te treffen weet ieder een. Zijn dat dus kansen van 1 op 200, 500 of 1000? En die ettelijke garages waarop vele bommen kunnen vallen, die volgens prof. Wes ter „door hun lichtheid doorgaans niet verder zullen doordringen dan de zolder"? Er is in die garages geen zolder. Als een bom door het dak van een garage slaat valt hij op een uiterst brandbare auto! En ik herhaal: wat gebeurt er als bommen vlak langs de huizen vallen en kozijnen, deuren, veranda's in brand zetten? Zijn dat ook alweer uitzonderingsge vallen? Het kan bij ieder „huis van het gang bare type" dat prof. West-er noemt, gebeuren! Hoe stelt prof. Wester zich de gevolgen voor als er op deze wijzen b.v. 80 branden in een stad ontstaan, die zich gaan uitbreiden te midden van een in paniek verkeerende bevol king, die deels vluchtende is, deels zich schuil houdt in kelders, vanwege de gasbommen? Een eenvoudige voorstelling van bescher ming tegen een dergelijken toestand kan ik niet aanvaarden. Het lijkt mij een ware hel. En ik blijf gelooven dat het ontruimen van zolders, het bedekken van een vloer met zand en het plaatsen van een zandkist niets meer dan een détail is. Dat onze verslaggever tekort zou geschoten zijn in de weergave van de passage uit prof. Wester's rede over brandbommen kan ik ook niet aanvaarden. Prof. Wester zegt niet waar in, en hij versterkt mijn overtuiging door de door mij genoemde ernstige zaken als uitzon deringsgevallen te betitelen. Wil hij op die punten een nadere toelich ting geven, dan zie ik die met belangstelling tegemoet. Overigens ging mijn bezwaar erte gen dat hij de zaak in zijn rede al te eenvou dig heeft voorgesteld. Dat doet hij m.i. in dit stuk opnieuw. R. P,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2