t:» Zesdaagsche. 48 BERICHT Lr" Een Hondenleven Hd Bdmpqède 53e Jaargang No. 16185 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 28 Maart 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. YV. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^4. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ600.-, Overlijden ƒ600.-, Ver hes van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.- Arm-of Beenbreuk 30.- Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. HAARLEM, 28 Maart. De Grand National. De Éngelsohen hebben hun grootsten paarden ren-met-hindernissen weer gehad. Die wordt elk jaar aan het slot van het steeplechase- seizoen op de buitengewoon moeilijke baan te Aintree bij Liverpool gehouden. De hin dernissen slooten, muren, heggen zijn er zoo hoog en breed dat men ziöh nauwelijks kan voorstellen hoe de paarden dit prestee- ren kunnen. Zij moeten eenige ronden loe pen, hebben in totaal zeven kilometers af te leggen en dienen dus ettelijke sprongen te maken. Het parcours is zóo zwaar, dat de meeste deelnemers het niet volbrengen, en van degenen die er in slagen zijn er gewoon lijk nog verscheidene éen of meermalen on derweg gevallen. Ditmaal bereikten 10 van de 35 paarden den finish, hetgeen voor de Grand National nog een heel gunstige ver houding is. Het zijn er ook wel eens 2 van de 25 geweest. Dat gebeurde natuurlijk in een geval waarin de baan door veel regen extra-zwaar geworden was. Een der favorieten, Avenger, brak bij een val over Valentine's Brook, een der zwaarste hindernissen, den nek en een been. Het paard moest ter plaatse afgemaakt worden. Zulke ongelukken komen ieder jaar in de Grand National voor, en minder ernstige ongevallen ontbreken ook nooit. Vele paarden plegen min of meer ernstig gekwetst te worden. Het blijft wonderlijk dat men dit in Engeland, waar zoo buitengewoon veel voor dierenbe scherming gedaan wordt, blijft toelaten. De verklaring zou natuurlijk in de wed-koorts te zoeken zijn, maar daar komt men er niet mee. Er bestaan meer onbegrijpelijke toe standen. Zonder invloed van w-edkoorts jaagt men in Engeland niet aleen vossen, maar zelfs herten met een menigte ruiters en hon den. urenlang over velden en bosschen, tot ih hun dood. Anderzijds wordt door de Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals (Koninklijke Vereeniging voor het voorkomen van Wreedheid jegens Dieren) een actie gevoerd zooals haast in geen ander land ter wereld voorkomt. Eu in het algemeen heeft de Engeleehman buitengewoon veel belangstelling en hart voor dieren. Het is b.v. alleszins merkwaardig ais men in Engeland de telkens-herhaalde protesten waarneemt tegen de wijze waarop oude paarden, die naar België geëxporteerd worden en daar ter slachtbank gevoerd, bij het vervoer op het vasteland mishandeld worden, terwijl men zelf prachtige, edele renpaarden een gruwel ij'ken dood laat ster ven door hen te dwingen tot prestaties die hun te machtig zijn. De mensch is een vat vol tegenstrijdigheden. Het blijkt hierbij op nieuw. De Grand National ls ditmaal gewonnen door het paard „Reynoldstown", dat verleden jaar ook won. In de oude historie van Aintree is dit de eerste maal dat een paard tweemaal in opeenvolgende jaren den Grand National won. Overigens had de berijder van Reynolds town, de heerrijder Walwyn, het geluk dit maal wel aan zijn zijde, want bij de laatste hindernis was hij drie lengten achter bij den zoon van Lord Mildmay, die het paard Davy Jones reed. Toen brak Davy Jones' teugel en het paard dat de overwinning voor het grij pen had liep in een bocht de baan uit en passeerde den finish in 't geheel niet. Twee de werd Ego, gereden door den heerrijder Llewellyn, op twaalf lengten en derde Bache lor Prince gereden door den beroepsjockey Fawcus. Het was dus wel een goede dag voor de amateur-rijders; ook nr. vier, Crown Prince, werd door een amateur gereden. Geluk speelt in de Grand National altijd een overheerschende rol. Veel paarden werpen hun berijders af, zwerven dan alleen door de baan, nemen zelfs hindernissen op hun een tje en brengen daarbij vaak weer bereden paarden ten val. Natuurlijk is de heele histo rie voor de rijders ook vrij gevaarlijk, en meermalen hebben er armen of beenen ge broken. Maar ditmaal zijn zij er blijkbaar allen goed afgekomen. Van de 300.000 toeschouwers op Aintree zullen er niet veel het winnende paard ge speeld hebben, juist omdat het verleden jaar ook gewonnen had. Maar die weinigen moe ten veel geld verdiend hebben, en alle 300.000 hebben hun hart kunnen ophalen aan sen satie. Ik moet bekennen dat ik, als dieren vriend, het een vrij barbaarsche sensatie blijf vinden. R. R. BOEKENNIEUWS. De in 1935 in Noorwegen uitgeloofde Lite ratuurprijs van 10.000 Noorsche Kronen voor de beste Noorsche roman werd aan den schrijver Gulbranssen toegekend voor zijn triologie: „En eeuwig zingen de bosschen", „Winden waaien om de rotsen" en „De weg tot elkander". Tot heden is alleen het eerste geel in Nederland verschenen. Eindloos snorren weer de bandjes En de massa, langs de'randjes, Gaat weer aan het spel te gast; Wentelende beenen stampen, In een atmosfeer van dampen, Die bij ware sport niet past. Beurtlings nemen zij hun ronden, Uit de wijdgesperde monden Van het opgezweept publiek, Klinken wilde rauwe kreten, Hijgend, gillend, afgebeten, Als een duivelsche muziek. 't Is een warreling van wielen, Voortgestuwd als projectielen Door een krachtig beenenstel Tricots, glanzend en veelkleurig. Doen kaleidoscopisch fleurig In dit mallemolen spel. Voor een leek is 't niet te snappen, Al dat trappen, al maar trappen. Zes dagen en nachten lang; Kalm een tijdje, dan bij vlagen Heftig spierverlammend jagen. In een duizelenden gang. 'k Gunde elk altijd het zijne Op het punt van smaak, als 'k mijne Daarbij ook maar volgen kon; Wilt gij u daar gaan vermaken, Ik zal heusch uw keus niet laken, Ik hou buiten toch de zon. Radiodistributie Haarlem. Lente. Buiten is het zonnig. Lente. De natuur herleeft. 't Is ook zonnig in de huizen Waar men distributie heeft. NIEUWE GRACHT 5 TELEF. 10010 (Adv. Ingez. Med.) Geldkistje van een winkelier gestolen. Vrijdagmiddag kwart over één vervoegde zich een ongeveer 30-jarig man in den win kel van een sbofzuigercentrale aan de Ged. O. Gracht en vroeg aan den winkelier, of hij ook stofzuigers repareerde. Toen de bezoeker een antwoord had ontvangen, liep hij naar de deur en deed also! hij den winkel wilde verlaten, maar verliet den winkel niet. De winkelier had zich, meenende dat de bezoe ker vertrokken was, even verwijderd. Van dat oogenblik maakte de man gebruik om een geldkistje, inhoudende ongeveer f 30, te stelen. Dit kistje stond in een ongesloten schrijfbureau. Een politieagent zag eenigen tijd later, dat iemand, die in den trein van Haarlem naar Leiden zat, wat wegwierp in een sloot, die tusschen de Westergracht en Pijlslaan langs de spoorbaan loopt. De agent ging kijken en zag, dat het een ledig geld kistje was. Het bleek dat dit het gestolen kistje was. Het geld was natuurlijk verdwe nen. De dief heeft ook nog getracht bij een winkelier in de Zijlstraat zijn slag te slaan, maar hier is de toeleg mislukt. Volgens een mededeeling van de Leidsche politie heeft vermoedelijk dezelfde man ook een paar maal een geldkistje in Leiden ge stolen. Hij is nog voortvluchtig. nte Houtitraat 4» (Adv. Ingez. Med.) Voorloopig rust in salarieering rijkspersoneel. Geen herziening der jeugdsalarissen. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Eenjaarlijksche verhoogingen blijven. In de jongste vergadering der Centrale Com missie voor' Georganiseerd Overleg in Ambte narenzaken heeft de voorzitter medegedeeld, dat de regeering besloten heeft: a. het denkbeeld van herziening der jeugdsalarissen voorloopig prijs te geven; b. af te zien van het voornemen, de anderhalf millioen gulden, welke de vijf procents salarisverlaging; meer opbrengt dan de aanvankelijke, bij het wetsontwerp tot bezuiniging op de openbare uitgaven, noodig geoordeel de tien millioen der salarisverlaging, te bestemmen voor een herziening van salarisregelingen; c. eveneens af te zien van het voor nemen, om thans de salarisschalen met eenjaarlijksche verhoogingen om te zetten in schalen met uitsluitend tweej aarlijksche verhoogingen. De regeering acht het n.l. gewenscht, dat voor het oogenblik eenige rust zal heerschen rondom de salarieering van het rijkspersoneel, doch is voornemens, in den loop van 1937 te overwegen of alsdan een algemeene herziening van het bezoldigingsbesluit 1934 ter hand zal dienen te worden genomen. De regeling acht geen voldoende aanleiding aanwezig, om den ingang der vijf procents salarisverlaging, welke voor de ambtenaren op maand» en weekloonen in de gemeenten der vierde kalsse eerst op 1 Juli 1936 instede van, zooals voor de overige ambtenaren, op 1 Ja nuari 1936, is gesteld, naar een nog lateren datum te verschuiven. De commissie stelde in deze vergadering haar advies vast ter zake van een ontwerp van wet tot herberekening van de overheids- pensioenen. Wat de principieele zijde dezer aangelegenheid betreft, was de grootst moge lijke meerderheid van oordeel, dat reeds ver leende pensioenen niet mochten worden aan getast. Wat de ontworpen regeling betreft, kan de commissie zich daarmede in het algemeen wel vereenigen, behoudens dat men eenparig de in de regeling gestelde limiet van 800 gul den, waarbeneden de pensioenen niet zouden worden herberekend, te laag oordeelde, met het oog op vele invaliditeitspensioenen. Voor gesteld werd, deze grens te verhoogen, doch dan daarbij met neveninkomsten rekening te houden. Ten aanzien van het beroep, achtte de com missie het gewenscht, dat daarvoor ten op zichte van eventueele kwesties betreffende deze herberekening dezelfde regeling zal gel den als voor de vaststelling en berekening van het pensioengeld. Voorts behandelde de commisie nog enkele andere aangelegenheden van minder algemee- nen aard. Beeldhouwwerk aan de Julianaschool. i Mu Aan de hoofdingang der Julianaschool hakte de Haarlemsche beeldhouwer J. M. Veldheer een zestal paneelen voorstellende: „De Gelaarsde kat", het sprookje voor de jongste kinderen; „Robinson Crusoë". Na het sprookje volgt het verhaal. „De School". De werkelijkheid. „Asschepoester". „Het lezende meisje", verzonken in de sprookjes die ze ge lezen heeft, ,,'t Leelijke jonge eendje" en de „Princes op de erwt". „Het meisje", omringd door bloemen, vogels, beesten en de pop. Wij geven hierbij de reproducties van twee der paneelen. De bovenste afbeelding stelt voor een tafereel uit Robinson Crusoë, de onderste is uit het sprookje „De Gelaarsde Kat." HAARLEMSCHE HYPOTHEEKBANK. Naar wij vernemen is de heer Mr. A. S. Miedema. oud-directeur der Haarlemsche Hypotheekbank en dezer dagen tot com missaris gekozen, thans benoemd als lid van den Raad van Toezicht dezer instelling. T eraardebestelling Prof. Dr. E. W. Walch. Een der slachtoffers van de „Uiver". Reeds is melding gemaakt, dat bijna alle slachtoffers van de ramp met de Uiver door het Duitsche motorschip Robenfels te Rot terdam zullen worden aangebracht. Naar wij vernemen zal het stoffelijk over schot van Prof. Dr. E. W. Walch. die hoog leeraar was aan ae Geneeskundige Hooge- school te Batavia, ook met genoemd schip wordt aangebracht. Het. wordt as. Dinsdag middag te 2 uur op de algemeene begraaf plaats aan de Kleverlaan alhier ter aarde besteld. Ergerlijke dierenmishandeling Pas gekochte hond met ijzeren staven doodgeslagen. De Coloradorivier, gezien van de reusachtige Boulderdam, die thans voltooid is. Door dezen stuwdam is het mogelijk geworden een reusachtig gebied der Ver. Staten te bevloeien en drie sta tra van energie te voorzien. Een geval van ergerlijke dierenmishande ling heeft Vrijdagavond in een perceel aan de Drossestraat plaats gehad. Te negen uur werden door de politie op aanwijzing van een burger uit genoemd perceel naar het politie bureau gebracht een 26-jarige landarbeider en een 33-jarige koopman, beiden alhier wo nende. Eerstgenoemde had oo een plaats ach ter zijn woning een hond. die hij even te vo ren van dien koopman gekocht had en in diens tegenwoordigheid om een tot nog toe onbekende reden met een staaf ijzer doodge slagen. Aangezien de hond -tijdens deze mis handeling vreeselijk had gejankt, had dit de aandacht van de buren getrokken. Zij ver zochten aan een voorbijganger, de politie te willen waarschuwen. De politie heeft het cadaver van den hond. die ernstige wonden aan den kop had, alsme de twee met bloed bevlekte ijzeren staven in beslag genomen en tegen de twee mannen proces-verbaal opgemaakt. I Het woord is aart.... Jerome Frank: Moet ieder klein taaltje een land heelemaal 7X)or zichzelf hebben? Den Baas toegeblaft. Bij den uitgever Andries Blitz te Amster dam is verschenen „Een Hondenleven, den Baas toegeblaft" door Robert Peereboom. Onze lezers zullen zich herinneren dat deze levensbeschrijving van den teckel Tom in September en October in een reeks fragmen ten in ons blad verscheen. De schrijver, onze hoofdredacteur, heeft voor de verschijning in boekvorm nog een paar hoofdstukken aan het honden-epos toegevoegd. De ingebonden uitgave is zeer fraai ver zorgd. Het boek is geïllustreerd met vele geestige teekeningen van den Amsterdam- schen teekenaar G. Teeuwisse. Op de achterzijde van den omslag geeft de schrijver de volgende „synopsis": „In dit hondenboek schildert de Baas van teckel Tom de levensemoties van zijn hond. Hij laat hem zelf aan den blaf. Tom beblaft Mama's levenslessen, zijn verkoop aan den Baas, zijn intrede in het gezin, het schoone van de trouw en de waakzaamheid, de figuren die hij slaat en de successen die hij boekt, zijn kleine en groote avonturen, zijn pret en ver bazing, zijn vriendschap met James den Aberdeen, zijn liefde jegens Elvira schoon zij geen rashond is en nog veel meer. Het is een hondenbiografie, doorweven met de humor die zoozeer des Teckels is. De zachte jank van mede gevoel en ontroering, die zich soms doet hoor en, wordt toch door den blijden blaf der levensvreugde overstemd. Tom de teckel is geen fictief karakter. Hij leeft. Hij is kerngezond. Hij heeft de verschijning van dit boek met luid ge blaf en wilde sprongen begroet en reikt u den krommen voorpoot. Ter Kennis making." Wij veronderstellen dat velen onzer lezers „Een Hondenleven" gaarne in boekvorm zul len beziten. Het is thans in den boekhandel verkrijgbaar. WANDGEDIERTE. RADICALE VERDELGING onder geheimh. en schriftelijke garantie. Zuiveringsonderneming „RADICAA L", GEN. CRONJéSTRAAT 135 Telef. 11657. (Adv. Ingez. Med.) Hitler's tegenvoorstellen. pag, 4 Het Fransch-Russische pact is gisteren ge ratificeerd. pag, 4 Een hevige aardbeving heeft de Turksche stad Kars geteisterd. pag, 4 De oorlog in Oost-Afrika: Italiaansch offen sief is de richting van het Tsanameer. pag. 4 Voorloopig rust in de salarieering van het rijkspersoneel? pag. 1 Drie oplossingen voor de scholenqueaestie te Heemstede mogelijk. pag. 7 De Zesdaagsche te Amsterdam. pag. 3 ARTIKELEN ENZ. R. P.: De grand National. pag. 1 Hoe ik groeide: De Kans. pag. 3 Ko Doncker:: De avonturen van dr. Mol. pag 3 Financieele Kroniek: De politiek in Europa een belemmering voor de beurzen. pag. 17 Van onzen Berlijnschen correspondent: In drukken van de verkiezingscampagne in Duitschland. pag, 4 Van onzen YVeenschen correspondent: Een Graalridder in de twintigste eeuw. pag. 4 P. v. d. Hem: De voorgestelde „vestigings- eischen". pag. 3 E. E .J.P.: Modeshow F. YYrisbrun en Lif- mann A. Funke Zoon. pag. 11 J. II. V.:Het sportevenement in de hoofdstad. pag. 11 K. de Jong: Heemsteedsch Chr. Gem. Koor. pag. 15 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen. pag. 15 J. P. Bal jé: Het moeilijke besluit. pag. 14 M. S. v. G.: H.D. vertelling: „Ik". pag. 14 Brieven van een controleur B. B. pag 13 L. S.: De Flora herleeft na" 13 Emmy J. B.: De vrouw in de twintigste eeuw. pag 13 Sport in 't Kort. pag. 12

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1