101 1 SITTER S*% KQ R DE GOUDEN BRUG. Nieuwe Uitgaven. a jiii HAAREE M'S DAGBEAP 12 M A A N D A G 30 M AART 1936 STADSNIEUWS j Ned. Handelsreizigers- vereeniging. De afdeeling Haarlem van de Ned. Handels reizigers Vereeniging hield in Café-Restaurant ,,'t Boiwerk" een algemeene vergadering ter bespreking van den voorloopigen beschrij vingsbrief voor het a.s. congres. Een voorstel tot vermindering van contri butie voor de werkloozen, werd. gehoord de al gemeene uiteenzetting van den algemeenen penningmeester en een desbetreffend schrij ven van den minister van Sociale Zaken, in getrokken en de adhaesie aan vier gelijklui dende voorstellen van andere afdeelingen ont houden. Een zeer belangrijk besluit werd genomen in aansluiting op een voorstel van de afdeeling „Zaanstreek" en wel het samenstellen van een commissie, die tot taak zal hebben te on derzoeken of het gewenscht is. leden der ver eeniging ait- lidmaatschap te ontzeggen, om dat zij ook lid zijn van een organisatie, welke de vakvereeniging als middel om tot betere maatschappelijke toestanden te komen, niet erkent, ja zelfs bestrijdt. Hierna hield de secretaris der vereeniging. ae heer H. Stinis, een lezing over „Verkoop- kunde in onzen tijd." De belangstelling voor de lezing was even als bij de vorige lezing zeer groot. Twee hoofd bestuursleden gaven van hun belangstelling blijk. De spreker behandelde nu in de eerste plaats de kunst om binnen te komen bij het bezoek van een nieuwen klant, de zorg die besteed moet worden aan het eerste bezoek en de her- halingsbezoeken. Het boek met de verkoop-ondervinding werd met nadruk aanbevolen. Verder werden besproken de hoedanigheden, waaraan de „verkooper op het pad" moet vol doen. De met onverdeelde aandacht gevolgde rede werd met applaus beloond, Een hoofdbestuurs lid en de voorzitter der afdeeling, de heer A. N. Zonneveld dankten den spreker. „MEDEA" IN DEN STADSSCHOUWBURG. Het is de directie van den Stadsschouwburg alhier mogen gelukken om een bijzondere voorstelling van ..Medea", het grootsche Grieksche treurspel van Euripides door de N.V. Amsterd. Tooneel Vereeniging. art. lei ders A. van Dalsum en A. Defresne. nog in dit seizoen te laten opvoeren en wel op Don- dag 2 April a.s. Men kan genieten van het varrassend, wis selend. dikwijls magistrale spel van Char lotte Kohier en door den aanblik van het mo numentale decor en de kleurrijke Korynthi- sche gewaden, die een expressief en schilder achtig geheel vormen, kan men zich verdie pen in het klassieke tooneel. De regie is ver zorgd door August Defresne en in een vol maakt strakken gespannen stijl gehouden, terwijl ditmaal het koor nu en dan direct in de handeling betrokken wordt. Naast het sterk dramatische spel van Char lotte Kohier, die in Nederland ae eenige ac trice is. die een dergelijke grootsche rol kan uitbeelden, valt Ben Royaards te bewonderen als een voortreffelijke Jason in klassiek meesterlijke scènes. VEREENIGING VAN KANARIE VRIENDEN. De Haarlemsche Vereeniging van Kanarie vrienden „Ons Genoegen" houdt Donderdag avond 2 April een kweekcursus-avond in het Café-Restaurant „Spoorzicht" aan het Sta tionsplein. Keurmeester v. d. Herik zal een le zing met lichtbeelden houden; o.m. zal hij de kleurkanarieteelt behandelen; keurmeester v. d. Handel zal practische lessen geven. BIJ ELKEN AANKOOP VAN f 2.50 „RONDOM HET BOEK" A L S GES C H E' N K (Adv. Ingez. Med.) FEUILLETON ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden) 29) Niets van deze wisselende stemming ont gaat Renate's scherp observeerende blik. Zij meent de oorzaak te weten en zich geïnteres seerd voorover buigend, vraagt ze: „Ach.... bent u dat?! U bent dus de man, die „Hoezoo?Wat weet u van me? Heeft iemandvalt hij snel in de rede en op dit oogenblik toant zijn gelaat slechts angst en gejaagdheid. „Nu jahaast Renate zich hem gerust te stellen, „het is toch geen wonder, dat ik uw naam kende. Zoo afgezonderd woon ik nu toch niet, dat ik niet zou weten wat er in de wereld omgaat en eerst recht, wat er in mijn naaste omgeving gebeurt. U zult toch begrij pen, dat een en ander mij wel interesseert; dat kan toch niets beleedigends voor u hebben en ik zie heusch geen enkele reden waarom u zich daarover zoudt. opwinden". Zij spreekt opzettelijk meer en langzaam om hem gelegenheid te geven zich te her- Haarlemsche veiling gaat liquideeren. Althans wat de afdeeling bloembollen betreft. stellen. En inderdaad schijnen haar woorden hem te kalmeeren. Hoewel hij niet direct be grijpt. wat zij er mee bedoelt, voelt hij toch met eenige verlichting, dat het nadeeligs kan zijn. wat zij van hem weet ofmeent te weten. Zijn glimlach lijkt dan ook zeer na tuurlijk, als hij, voorzichtig iaveerend op merkt: U moet het mij maar niet kwalijk nemen. Helaas gaan mijn zenuwen er nog wel eens met me vandoor. Misschien is dat begrijpelijk, als u bedenkt, datHij haperde even. Vriendelijk helpt Renate hem verder. „Natuurlijk, meneer von Berg". Duidelijk en goed verstaanbaar komt het van haar lip pen. dat „meneer von Berg" en niet „meneer Vonberg". En dat overrompelt den man vol komen. In een gevoel van toenemende on zekerheid, waartegen hij zich tevergeefs tracht te verzetten, weet hij zoo gauw geen antwoord. Maar de vrouw, die hem steeds meer de verpersoonlijking van de goede, red dende engel toeschijnt, vervolgt argeloos en vol hartelijkheid: „Zonder u persoonlijk te kennen, heeft uw lot mij toch geïnteresseerd. Ik lees door een en ander den laatsten tijd de krant zelfs veel trouwer dan ik ooit gedaan heb. Maar eerlijk gezegd, heb ik me u toch heel anders voorgesteld meneer von Berg". Daar is hij weer, die andere naam. die zij hem geeft. En bij haar laatste opmerking bloost Renate zelfs lichtelijk, maar haastig VERSTOPPING wordt vlug verholpen door Leopillen. Sedert 20 jaar een beproefd, zuiver plantaardig laxeermiddel dat een mil de en prompte uitwerking heeft. Leopillen in doosjes vanaf 20 ct. Bij alle apothekers en drogisten. (Adv. Ingez. Med.) vervolgt ze: Eigenaardig, dat men zich zoo vaak een geheel verkeerde voorstelling van iemand maaktOok üw pianospel was een groote verrassing voor me. U moet weten, meneer von Berg, dat mijn groote liefde voor de mu ziek in zooverre een ongelukkige liefde is, dat ik in geen enkel onderdeel ervan uitblink, maar mij moet bepalen tot, zij het dan ook dankbaar, toehoorenDe vleugel, waar ik niet van kon scheiden, toen ik hierheen trok, is in dit huis voor het eerst be speeid Sylvester Vonberg is haar innerlijk wel zeer erkentelijk voor de gemakkelijke wijze, waar op .zij het gesprek beheerscht. Pijnlijke mo menten weet zij met speelsche gratie te over bruggen en zoo blijft het onderhoud prettig en ongedwongen. Alles wat zij zegt, is per soonlijk doorvoeld en blijft ver van het koele schema der vriendelijke conversatie. De klank van haar stem, zoowel als haar dictie streelen het oor van den musicus en zoo sterk is de invloed, welke daarvan uitgaat, dat de be- teekenis van haar woorden af en toe niet eens tot hem doordringt. Hij luistert pas weer bewust, als zij zegt: en ik zou het dus werkelijk heel prettig vinden, als u voorloopig mijn gast zoudt willen blijven". Met deze woorden steekt zij hem haar hand toe. Hij neemt deze aan als ware het een kost baar kleinood. Het zwembad aan het Tiberiusplein. VELSEN, Maandag. Eén honderd en veertigduizend gulden kost de bouw van het zwembad, d.i. met den grond en andere kosten in totaal V/z ton. Hoe kan men in dezen crisistijd voor dit doel zulk een kapitaal bijelkaar krijgen, zal men vragen. De beantwoording van deze vraag is vrij eenvoudig: vertrouwen in de exploitatie mogelijkheid der te bouwen inrichting is in voldoende mate aanwezig om een groep kapi taalkrachtige personen, tot op zekeren hoogte belanghebbenden bij de stichting van dit soort inrichtingen, er toe te bewegen, een aanzienlijk deel van het benoodigde kapitaal te fourneeren. Deze groep, die achter den architect staat, is zooals wij reeds hebben gemeld bereid 100.000 voor den bouw be schikbaar te stellen, mits het comité de mede werking van minstens 150 spaarders kan ga randeeren. De commissie der V.Z.V. is voornemens van de inrichting een N.V. te maken, n.l. de N.V. Bad- en Zweminrichting „Velserbad" waar van het maatschappelijk kapitaal is samen gesteld uit rentegevende aandeelen van 500. Dat er alleszins reden is om vertrouwen te stellen in de exploitatie-mogelijkheid, moge blijken uit het volgende: men rekent, dat bij een jaarlijks aantal bezoeker van 90.000 de kosten gedekt kunnen worden. Welnu, waar de zweminrichting in den put van het Spui- kanaal in de vier zomermaanden door ruim 40.000 personen wordt bezocht, behoeft er geen twijfel aan te bestaan, dat het Velser bad, dat het geheele jaar geopend is en bo vendien een veel gunstiger ligging heeft, door minstens driemaal zooveel zwemmers en zwemsters zal worden bezocht, ook al is het tarief in de te bouwen inrichting, wat het open bad betreft, iets hooger dan in de oude. In overeenstemming met de door de geld schieters gestelde voorwaarde, zullen spaar- obligaties, groot 300 worden uitgegeven.. Deze obligaties kunnen worden voldaan in één storting, dan wel in 10 jaarlijksche stor tingen en onderverdeeld. Spaarobligaties, ineens volgestort geven 3% rente, terwijl de houder (houdster) van een dergelijke obligatie 25% reductie geniet op 't door hem (haar) of de door hem (haar) aan te wijzen persoon te nemen abonnement. Houders van spoorobligaties, gestort in jaarlijksche termijnen van 30 genieten 15% reductie tot dat 50% van de obligatie is vol gestort, 20% totdat 100% is volgestort en na volstorting 25%. Een volgestorte spaarobli- gatie geeft dus 3% rente of 9 per jaar plus de reductie, ter waarde van 6 a ƒ7 bij een genomen jaarabonnement. Vermeld dient nog te worden, dat er tijdens den bouw, ca. 6 maanden voor 50 a 60 arbei ders werk is. Er zullen alleen arbeiders uit deze gemeente worden aangenomen. Het vaste personeel zal uit ca. 14 personen be staan. dat des zomers met los personeel wordt uitgebreid. Een eere-comité, samengesteld uit vooraan staande inwoners uit Velsen, Beverwijk en Wijk aan Duin is inmiddels reeds samenge steld: eere-voorzitter is burgemeester Kwint. HET EERSTE KIEVITSEI HEEMSTEDE, Maandag. Door den heer P. Steenvoorden is hier Vrij dag het eerste kievitsei gevonden en aan den burgemeester ter hand gesteld. LEDENVERGADERING VAN „EIGEN WONING". De Coöperatieve Woningvereeniging „Eigen Woning heeft een ledenvergadering gehouden. De gemeentelijke rapporten 1934 bijn behan deld en goedgekeurd. De leden waren tevre den over het bestuursbeleid en de gang van zaken in het afgeloopen jaar. Over huurherziening zijn verschillende mededeelingen gedaan die door de leden enthousiast werden ontvangen. PAASCHWIJDING. Door de Gereformeerde Evangelisatie zal morgen. Dinsdag, des avonds te 8.15 uur, een samenkomst gehoude nworden in de Wilhel- minakerk (Ged. Oude Gracht), met medewer king van het Evangelisatie zangkoor en het Ensemble-Hogenbirk. DE RELIGIE VAN DEN KOSMISCHEN GOD De heer E. Smedes, leeraar H. B. S. te Haar lem, heeft een boek geschreven over „De re ligie van den Kosmischen God als grondslag van een nieuwe cultuur". In de inleiding zegt hij, dat de XXe eeuw in Holland begint in 1936. Volk na volk zoekt de genezing van zijn XlXe eeuwsch verval in den terugkeer tot de wortels van zijn leven, tot zijn diepste tradities.En zoo keerde Italië terug tot het „Roma Aeterna", het „Euwige Rome" en Duitschlanö tot „Bloed, Bodem en Ras". Holland kan alleen genezing vinden door den terugkeer tot zijn diepste wezen en zijn schoonste traditie, door zich opnieuw te wen den tot de onmiddellijkheid van den Levenden God. Daarom kan ons volk nooit een „Duce" of een „Firhrer" aanvaarden, wel een Gids of Gidsen, die den weg weten naar het Hart van Holland, wel Bouwmeesters-bij-de-Gratie- Gods, die een nieuwe Cultuur kunnen opbou wen. Ook van „gelijkschakeling", een ingrijpen met geweld, kan hier nooit sprake zijn. Wel van „gelijkrichting" door den geest. Het eerste hoofdstuk is gewijd aan de blijde boodschap van J. Anker Larsen, die zegt, „dat de Godde- lijke nabijheid gestadig rondom ons is, dat, „Er is dus toch nog een goede voorzienig heiden God meent het toch goed met me, dat Hij me hierheen heeft geleid, naar uJa, hier moet het heerlijk zijnik wil heel graag nog wat blijvenAl het andere gaat verloren in de kus, die hij, over stelpt door zijn gevoelens, op haar hand drukt De ontnuchtering komt, zoodra hij zich in zijn kamer heeft teruggetrokken en zijn rugzak ontwaart, welks armzalige inhoud zijn geheele bezit op deze wereld uitmaakt. Daar mee wordt zijn burgerlijk bestaan op zulke zwakke grondvesten geplaatst, dat het on voorwaardelijk ineen moet storten. Vandaag of morgen. Misschien ook pas overmorgen. Maar in ieder geval is de duur van dit nieuwe leven, waarvan hij zich reeds meester waande en over welks vlekkelooze reinheid hij zich reeds zoo oprecht heeft verheugd, slechts een kwestie van tijd. Het blijft afhan kelijk van het toeval, dat hem reeds zoo menigmaal parten heeft gespeeld. En weder om doemt het verleden voor hem op, drei gend en hoonend. Het jaagt hem op uit zijn zich veilig wanen en weigert hem de be scherming van de haven, die hem hier ge boden wordt. Met dit verleden heeft hij zijn recht op bescherming en v lligheid verspeeld. Hij mag niet blijven, hij moet weg, zoo spoe dig mogelijk. als wij maar ophouden te jagen en te jakke ren langs de wegen der tijdelijkheid, wij zoo het Eeuwige Nu, de groote Teederheid. het Diepe Geluk kunnen binnenstappen. Het mooie Land, zoo bij de hand!" Daarna behandelt de schrijver in eenige vol gende hoofdstukken „Kosmisch bewustzijn" en „Door ondergang en dood tot Godsvertrouwen" om daarna de kosmisch humanistische ge- schiedenisphilosophie te bespreken. Het is een poging om de religie der Vrijmetselarij, de religie van den Kosmischen God, te veranke ren in de geschiedenis. De historische jaren passeeren achtereen volgens de revue. De schrijver concludeert: „Nu, in 1935, staan we aan het begin van den Levenszomer. Het zal gaan groeien en bloeien overal. Wij gaan nu de synthese vormen van Middeleeuwen en Renaissance en bouwen van binnen uit de autonome persoon lijkheid een stijlvolle gemeenschap. Evenals van de Middeleeuwsche samenleving het Roomsche Katholicisme de levende kern was, zal in de nieuwe stijlvolle gemeenschap de re ligie van den kosmischen God dat zijn. „De nood. dien wij nu beleven, is noodzake lijk omdat de traagheid van den mensch al léén door nood overwonnen kan worden". „En aan allen die in moedeloosheid ter neer zitten, roep ik op grond van bovenstaande ge- schiedenis-philosophie toe: Vat moed! We gaan een geweldigen en prachtigen zomertijd tegemoet. Door het graf der Katharsis heen naar een nieuw leven". In het vijfde hoofdstuk teekent de schrijver de vervorming van Jezus van Nazareth's be doeling in hetGrieksch-Joodsche denksysteem, om daarna in het zesde beschouwingen te wij den aan Marcion, den scheppenden denker van den oud-christelijken tijd. Hoofdstuk zeven is gewijd aan de Zonnere- ligie. zoowel basis van de Vrijmetselarij als van het Derde Rijk. „De XXe eeuw, die iri Ne derland aanvangt, is in wezen een wederge boorte van de religie van den kosmischen God, gesymboliseerd in de aloude zonnereligïe". „De in Duitschland met kracht opkomende zonne religïe, die hier te lande verachtelijk wordt betiteld met modern heidendom, heeft zich sinds de overwinning van het Christendom, de eeuwen door in 't geheim voortgeplant in de religie der Vrije Metselaren". „Het geheim der Vrijmetselarij is volgens schrijver niet van staatkundigen, maar van religieuzen aard. Deze geheimhouding is nu niet meer noo- dig, omdat de religie van den kosmischen God den grondslag gaat vormen van de nieu we cultuur, die wij gaan bouwen. In het volgende hoofdstuk bespreekt de schrijver de Vrijmetselarij nader als religie van den kosmischen God. Daarop volgt een bespre king van de Joodsche en Duitsche rassen theorie. Nadat de schrijver nog een hoofdstuk ge wijd heeft aan het Joodsche vraagstuk (waar in hij zegt dat hij niet wil aansporen om de menschelijke broederhand te weigeren aan den Jood. maar zegt, dat hij tegenover de le den der Phoenicische kolonie in Holland de zelfde houding wil aannemen als tegenover andere buitenlanders) ontwerpt hij een kos- misch-humanistisch cultuur-program. Hij geeft daarbij hervormingen aan voor de openbare lagere school, voor de middelbare school, voor het tooneel, de letterkunde, de schilderkunst, de muziek en de vredesbewe ging. Bij dit laatste punt wijdt hij uitvoerig aandacht aan zijn reeds vroeger gepubliceerd denkbeeld om Europeesche Vredeswachten in te stellen. De schrijver eindigt: „Daar opent zich een nieuwe, grootsche, ge lukkige wereld voor ons. Ieder, die te pletter geloopen is op dit aardsche leven, zal zich in nieuwe vreugde-volle verwachting oprichten en zal al strevende naar het Koninkrijk der Hemelen juist daardoor trachten dit aardsche leven te vermenschelijken, zoodat er toestan den ontstaan waar de mensch den mensch een broeder is en niet meer een wolf. Waar de menschen broeders en zusters zijn, die willen sterven aan hun lage wolvennatuur en op weg willen gaan naar het Kosmische Land van Licht en Vrede. Ad Lucem et Pacem!" (Adv. Ingez. Med.) Hij verlaat het vertrek, maar als hij de trap afsnelt, hoort hij hoe de hond aanslaat. Dat doet hem aarzelen, doch slechts een oogenblik. Als hij echter snel de hall wil door gaan, treedt Therese hem in den weg. Bereid willig vraagt zij, wat meneer wenscht. Hij had toch slechts behoeven te bellen: het was toch niet noodig, dat hij zelf naar beneden kwam De man voelt zich als een dief, die op hee- terdaad betrapt wordt. Hij zoekt naar een uitvlucht en het geluk is hem gunstig, als zijn oog op een krant valt, welke op een tafeltje in den hoek van de hall ligt. Snel grijpt hij er naar: „Ik wou maar even zien, wat er voor nieuws is", zegt hij en hij slaagt er daarbij werkelijk in* een zzekere onbevangenheid aan den dag te leggen. „Het nieuws in dat blad is van verleden jaar", antwoordt Therese met een vroolijke tinteling in haar oogen en het schijnt haar werkelijk te gelukken er den gast te laten in- loopen. «Wordt vervolgd) De aandeelhouders van de N.V. Haarlem sche Veiling hebben besloten stappen te doen, die zullen leiden tot liquidatie van de veiling, althans voor zoover het de bollen veiling be treft. De heer Schrama is afgetreden als directeur: in zijn plaats is benoemd de heer J. de Weijer, voormalig procuratiehouder. Een speciale commissie zal de mogelijk heden der liquidatie nader onderzoeken. Wel licht kan de groentenveiling blijven bestaan; er worden met de tuinders uit de omstreken onderhandelingem gevoerd, waarbij de vraag wordt besproken of soms een tuindersorgani satie de veiling wil overnemen. De oorzaak van de liquidatie is te zoeken in het feit, dat van de oprichting in 1932 af tot nog toe geen winst is gemaakt. De crediteuren zullen bij de liquidatie geen schade lijden ,doch de aandeelhouders zullen een eventueel verlies wel voor hun rekening moeten nemen. Wat er met de gebouwen zal geschieden is evenmin bekend. Misschien is ook hiervoor nog wel een gegadigde te vinden, wanneer het eenmaal zoo ver is gekomen. M.T.S.-BALMASQUé TEN BATE VAN DE N. EN Z. HOLL. REDDINGMIJ. Het Corps van leerlingen der Haarlemsche M.T.S. heeft het seizoen der bal-masqués be sloten met een zeer goed geslaagd, gemaskerd feest in de bovenzaal van café-restaurant Bnnkmann. De M.T.S.-ers hebben hier het nuttige met het aangename vereenigd. Het bal-masqué werd namelijk gehouden ten bate van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding- maatschappij, wier menschlievend werk zeer zeker den steun van alle landgenooten waard is. Als het batig saldo even hoog is als de feest vreugde Zaterdagavond bij Brinkmann, dan heeft de kas van de Reddingmaatschappij on getwijfeld een aanzienlijke versterking ge kregen. Want de M.T.S.-ers hebben ook op dit bal-masqué laten zien, clat zij vroolijk kunnen feestvieren. Al kwam dit gemaskerd bal wat laat in den tijd, dat verhinderde niet, dat er een buitengewoon gezellige stemming heersch- te. Er waren bovendien veel fraaie en origi- neele costuums. Sheiks en negers, bloemen meisjes en matrozen, boerinnetjes en cow boys dansten in bonte warreling door elkaar. Tot laat in den nacht of liever tot vroeg in den lentemorgen duurde de feestvreugde voort. „The Rythm Sheiks" onder leiding van den heer B. de Jong zorgden voor pittige en goede dansmuziek. De bandleden hadden zich met hun costuums bij de bal-masquésfeer volko men aangepast. Bij het Kolkje. Wat in het Wandélcluin te zien is. De wandelaar, die in het komende voor jaar zijn schreden richt naar het wandelduin in Overveen, zal verbaasd staan over de groote veranderingen, die hier plaats hebben gevonden gedurende den winter. Zandbakken voor de kinderen een uitkijk die men bereikt langs echter „hairpins", tal rijke wandelpaden, fietspaden, wat men alles kan waardeeren als men er zich over heen zet, dat deze landelijke omgeving van de Kolk in een park is veranderd. Nu is men aan het uiterste noordwesten bezig een soort koepel te maken, rustende op acht pilaren en van waar men een prachtig uitzicht heeft op de zanderij, Zandvoort, IJmuiden, het Spoorviaduct. Kweekduin en Hooge Duin en Daalsche Weg. W eldadigheidsconcert. Door Joh. Steenman's Orkest. Vrijdag 3 April heeft in de Gemeentelijke Concertzaal het jaarlijksche concert plaats van Steenman's Orkest, dirigent Felix de No bel. ten bate van de afdeeling Haarlem der Centrale Vacantiekolonies. De aantrekkelijkheid van het programma wordt verhoogd door de medewerking van de leden van het Haarlemsch Strijktrio, de hee- ren Bijvanck, Leidner en Van Maanen, de welbekende concertmeesters der H.O.V. Het orkest hoopt een groote opkomst van het Haarlemsche muzikale publiek opdat een flinke bate door de Vacantiekolonies geboekt kan worden. OPMERKINGEN VAN LEZERS DE BELASTING OP ZUIVELPRODUCTEN. Een lezer schrijft ons: In een advertentie in uw blad las ik: ,.In naam der gezondheid doe open de deur! Neêrland's zuivel voedt u goed". Ik vond deze reclame evenwel eigenaardig. Is het niet ongehoord, dat natuurboter f 1 70 tot f 1.80 per K.G. kost. (Voedt u goed!), terwijl daarvoor in Engeland f 0.46 tot f 0.56 betaald wordt. En dan de melk 12 cent per L„ terwijl de boer er slechts 4 tot 6 cent voor ontvangt. Eetbare kaas kost f 0.25 tot f 0,40 per pond. voor melkbrood moet gemiddeld f 0-20 betaald worden. Het zou te wenschen zijn dat de Crisis- ZuivelCentrale. inclusief de regeering, der. consument in staat stelde zich inderdaad goed te voeden. r Il8 moonden all aa> olie Q'ati* vo'icLwuJ SCHOTERWEG 1, TELEFOON 16659. (Adv. Ingez. Med.) NESTKASTJES WED STRIJD en VOGELFILMS IN HET KENNEMER LYCEUM Zaterdagmiddag had in de aula van het Kennemer Lyceum de beoordeeling plaats van de ingezonden nestkastjes in den nestkastjes- wedstrijd. Er is hard gewerkt, en er is weer flink geholpen om de levensvoorwaarden voor de vogels zoo gunstig mogelijk te doen zijn. Op enkele fouten in de constructie der kast jes werd gewezen, zoodat de deelnemers, die nu niet in aanmerking kwamen voor een eer sten prijs, een volgende maal een goede kans maken. Na de beoordeeling der kastjes volgden ver schillende vogelfilms, vertoond door den heer Strijbos. Alles met elkaar een middag, die volkomen beantwoordde aan het doel: belangstelling en liefde aan te wakkeren voor het dier; in het bijzonder: voor de vogels! DE HEER H. HOEKSTRA GAAT HEEN. Met 1 Juli zal de heer H. Hoekstra, het hoofd van de Julianaschool den dienst met pensioen verlaten en zich te Santpoort vesti gen. Hij heeft dus niet lang kunnen genieten van de mooie omgeving waarin zijn school nu gevestigd is, na zijn jaren-langen strijd om een nieuw gebouw. Op 1 Juli viert de heer Hoekstra tevens zijn 25-jarig jubileum als hoofd te Bloemen- daal. De burgerij heeft dus een dubbele reden om dezen verdienstelijken onderwijsman bij zijn afscheid te huldigen. De heer Hoekstra is in 1872 te Dokkum ge boren, waar hij de Rijksnormaallessen heeft bezocht. Achtereenvolgens was hij werkzaam als onderwijzer in de Schermer, te Lioessens bij Dokkum, te Wormerveer en hoofd van 1906- 1911 te Nieuwendam, in welk laatste jaar hij benoemd werd als hoofd te Overveen. GEEN VOORRANG AAN RECHTS VERLEEND. Zondagmiddag te omstreeks 3.45 uur had op de Zandvoortschelaan te Heemstede een aan rijding plaats tussqhen een auto bestuurd door L. J. J. N. uit Haarlem, komende uit de rich ting Heerenweg en gaande richting Aerden- hout en een auto bestuurd door J. W. KI. uit Amsterdam rijdende op den Leidschevaartweg richting Bennebroek-Haarlem. Op het kruis punt Leidschevaartweg-Zandvoortschelaan kwamen beide auto's met elkaar in aanraking doordat de bestuurder van de uit Bennebroek komende auto aan het van rechts komende verkeer geen voorrang verleende en tegen den linkerzijkant van dat motorrijtuig aan reed, waardoor dat motorrijtuig een halven slag omdraaide en in den tuin van mevrouw Thoolen aldaar terecht kwam. Beide auto's werden zwaar beschadigd. De bestuurder van eerstbedoelde auto werd licht gewond aan het hoofd en is in de Apotheek aan de Zandvoortschelaan verbonden door Dr. Dippel van Aerdenhout en is vervolgens naar zijn woning overgebracht. DRUK BEZOEK AAN GROENENDAAL. Er heerschte Zondag in Groenendaal een ongekende drukte. Reeds van de vroege mor genuren af kwam het publiek per tram of fiets. De bezoeken golden vooral het stukje „Flora" en het leek er vaak de gezellige drukte als die van een jaar geleden. Al is het bewakingspersoneel niet zóó groot als het vorige jaar (het is nu in hoofd zaak een politieagent die de geheele bewa king voor zijn rekening heeft) er wordt heel weinig beschadigd, ook al moeten enkelen, die de verzoeking niet kunnen weerstaan, het bosch verlaten, omdat men onverbiddelijk is tegen „bloemenplukkers". Hoewel het niet verboden is, met losloo- pende honden in Groenendaal te komen, zou het toch wel aanbeveling verdienen, de hon den vooral in het gedeelte waar de bloemen staan, vast te houden. DE SPOORLIJN HOOFDDORPLEIDEN. Met het opbreken van de met ingang van 1 Januari 1936 opgeheven spoorlijn HoofddorpLeiden, werd Vrijdag nabij Oude wetering een begin gemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 14