Hit Boekenweek. 53e Jaargang No. 16186 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 30 Maart 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR pkfrproom en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN AEGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week f 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer f 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger .-, -o e Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger .-. er ïes an ere vinger Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Het woord is aan.... André Siegfried: Het is onmogelijk aan Frankrijk te denken anders dan in den zin van indivi- dueele menschcn. Primavera wordt 9 April geopend. Door minister Deckers. Donderdag 9 April a.s. zal de zesde Prima vera In de Nenyfco-hal werden geopend door mr. dr. L. N. Deckers, minister van Lanbouw en Visscherij. Deze officieele opening zal des namiddags te 2.30 uur te midden van de vele genoodigden plaats hebben. Uit Zwitserland komt een extra trein met plantenliefhebbers naar de Primavera. die tevens een toer door Nederland hopen te maken. De Gentsche kweekers zullen ge zamenlijk met toeringcars een bezoek aan de tentoonstelling en de bloembollenvelden brenggen. Op Zaterdag 11 April komen de leden van de Koninklijke Nederlandsche Automobielclub met eenige honderden wagens naar Rotter dam. Dit gezelschap zal door het Primavera- bestuur worden ontvangen. Verschillende reis- vereenigingen hebben eveneens reeds plannen gemaakt om groepsgewijze de tentoonstelling te bezoeken. Het bombardement van Harrar Abessynisclte hospitaal zou getroffen zijn. (Zie ook pag. 4) ADDIS ABEBA. 30 Maart (A. N. P.). Over het luchtbombardement van Harrar zijn thans meer berichten van Abcssynische zijde binnengekomen. Volgens deze mededee- li'ngen hebben 35 vliegtuigen aan het bom bardement deelgenomen; de stad werd ook heftig met machinegeweervuur bestookt. Be halve het radiostation zou ook een gebouw van het Fransche consulaat verwoest zijn. Vijf tien bommen zouden zijn gevallen in de nabijheid van de Egyptische ambulance. Het Abessynische hospitaal zou door verscheidene bommen getroffen zijn. In de onmiddellijke omgeving van het Zweedsche Roode Kruis- station zouden twee bommen ontploft zijn. Over het aantal dooden en gewonden zijn nog geen mededeelingen ontvangen. HET AANTREKKELIJKE RI.TW1 ELPI-AAT.TE. Toen een inwoner van Bloemendaal, die zijn rijwiel Zondagagochtend voor de R. K. Kerk te Overveen had geplaatst, na eenigen tijd terugkwam, bemerkte hij, dat in dien tusschentijd het belastingmerk van zijn fiets was gehaald. SCHOORSTEENBRANDJE. Zaterdagmiddag, even over twaalven werd een schoorsteenbrandje gemeld in een per ceel aan de Oranje Nassaulaan te Overveen. De brandweer werd gealarmeerd en deze heeft het brandje gebluscht. Bij de volksstemming in Duitscliland is 99 pet. van het aantal stemmen op Hitier uit gebracht. pag, 4 De Abessynische stad Harrar is door Italiaan- schc vliegtuigen hevig gebombardeerd en staat in vlammen. pag, 4 Flandin heeft in een redevoering duidelijke omschrijving van de Duitschc levensrech ten gevraagd. pag, 4 Goering dreigt Duitsche vliegers, die zich op onrechtmatige wijze boven vreemd grond gebied begeven met de doodstraf. pag. 4 Dr. van Schelven heeft te Djibouti een ver klaring afgelegd over het moeilijke werk in Abessynië. pag. 3 Met ingang van 1 April wordt het postwis sel- en quitantierecht verlaagd. pag. 3 Hedenmiddag heeft Bloembollencultuur haar 180e vergadering gehouden. pag. 3 Het Nederlandsch Elftal heeft met 80 van de Belgen gewonnen. pag. 6 B. D. H. C. heeft het kampioenschap van Nederland behaald. pag. 8 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Frankrijk en Duitschland. pag. 1 Ko Doncker: De avonturen van dr. Mol. Pag. 3 J. B. Schuil over: Cabaret Louis Davids-Jan Musch. pag 13 Hoe Nederland in 1910 aan de Spanjaards- laan met 70 van de Belgen won. pag. 8 Schaakrubriek. pag. 2 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 11, DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 30 Maart. Frankrijk en Duitschland. Sleutelbeen gebroken en hersenschudding. En ook nog proces-verbaal. Zaterdagavond reed een fietser in de Pieter Kiesstraat.é Toen hij den Zïjlweg naderde vond hij het niet noodig zijn zeer groote snelheid te temperen, waarvan de noodlottige gevolgen dan ook niet uitbleven. In volle vaart botste hij tegen een taxi, die op den Zijlweg reed en waarvan een portier tamelijk ernstig werd beschadigd. De voorvork van de fiets brak en de snelle berijder smakte tegen den grond. De man liep een hersenschudding op, brak een sleutelbeen en kreeg bovendien nog een proces-verbaal. Comité Posthuma tegen de reisbelasting. Ruimere opvatting in Nederland noodig. DEN HAAG, 30 Maart (A.N.P.) Het comité van actie inzake het hotel-café-restaurantbe drijf (comité-Posthuma) heeft zich tot de Tweede Kamer gericht met een adres naar aanleiding van het wetsontwerp tot heffing van reisbelasting. Het comité wijst er op, dat in den tegenwoordigen tijd alles moet worden nagelaten wat het herstel van het zakenleven zou kunnen vertragen en derhalve op het ma ken van zakenreizen geen belasting mag wor den gelegd. Voorts vestigt het comité er de aandacht op dat bij het verlangen van vele Nederlanders om de vacantie niet in Nederland door te brengen doch in het buitenland, voortvloeit uit het feit dat er twee zaken zijn, die bijzon dere aandacht vragen. In de eerste plaats is de meening zeer verbreid dat het doorbrengen van een vacantie in Nederland zeer duur is. Dit wordt door het comité ontkend. Het bedrijf heeft ernstig getracht zich aan de buiten- landsche prijzen aan te passen. De vele las ten, die op het bedrijf drukken, maken prijs verlaging echter ondoenlijk. In de tweede plaats verklaart het comité, dat de Nederlanders hie_r te lande niet kun nen vinden, wat zij in het buitenland vrijelijk aantreffen, namelijk attracties in den vorm van eenvoudige spelen. Een reisbelasting kan ook hier geen hulp bieden. Het hotel-restau rant- en cafébedrijf kan alleen worden ge holpen door een eenigszins ruimere opvatting dan tot dusver in Nederland bestaat. Tenslot te merkt het comité nog op, dat de reisbe lasting zeer ongelijkmatig de Nederlanders zal treffen, omdat aan de bewoners van grens streken veel zwaardere lasten worden opge legd dan aan de anderen. Meisje uit woonwagenkamp in brand geraakt. Door snel ingrijpen van een der bewoners erger voorkomen. Twee meisjes in het woonwagenkamp wa ren met een lucifer-spelletje bezig. Aange zien hun leeftijden slechts zes en tien jaar bedroegen, kon men alleszins verwachten dat het mis zou gaan. De tienjarige stak een krant aan, waardoor de kleeren van het andere meisje vlam vat ten, dat daarop luid schreeuwend wegliep. De gevolgen zouden ongetwijfeld zeer ern stig zijn geweest, als de oom van het kind niet de tegenwoordigheid van geest had ge had, de vlammen met een jas te dooven. Met een taxi is de kleine naar het St. Elisa- bethgasthuis gebracht, waar geconstateerd werd dat de wonden gelukkig niet van ern- stigen aard waren. VERGADERING VAN AUTO VERHUURDERS. Ex- had een nachtvergadering plaats van ondernemers in het luxe verhuur- en taxi bedrijf, in Brinkman aan het Plein. De ver gadering was druk bezooht. Deze was belegd door het hoofdbestuur van den N.B.L.T.O. (Nederlandsche Bond van Luxe verhuur en Taxi-Ondernemers) De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer v. d. Lee, oprende deze vergadering en ver heugde zich dat men in zoo groote getale was gekomen. Daarop gaf hij het woord aan den heer M. J. H. Looman, die een rede hield over den toestand in het bedrijf. Hij hoopte op de medewerking van allen om een af- deeling te stichten, daarbij op verschillende punten wijzende die onhoudbaar zijn. Wan neer de wanorde blijft zal men nooit tot een gezond resultaat komen. Hierna werd een overeenkomst voorgelezen en besproken, eenige vragen werden gesteld, die de voorzitter beantwoordde. Met instemming der vergadering werd deze overeenkomst aangenomen en zal naar de gemeente Haarlem en de randgemeenten worden gezonden. Het bestuur werd als volgt samengesteld: de heeren M. J. H. Looman. voorzitter Haar lem; J. Tromp, secretaris Heemstede; H. J. Gelderman penningmeester, Zandvoort; J. C. Peil, Aerdenhout en C. Óudhuis, Haarlem. Verder worden behandeld en besproken de taxameters en de vergunningen. Er meldden zich 12 nieuwe leden aan. Zeer groot was de belangstelling te IJmuiden voor hen, die aan boord van de „Caribia" hun stemplicht voor de Zondag in Duitschland gehouden stemming moesten vervullen. Flandin, die al heel wat water in' zijn wijn heeft gedaan, heeft gisteren verklaard dat „Frankrijk blijft gelooven in de strikte na leving der verdragen, met dien verstande, dat zij door verzoening en arbitrage aangepast moeten kunnen worden aan de wisselende om standigheden van het leven der volken". Dat is natuurlijk volkomen waar, en vooral in een tijd als deze. Men moet dus geen ver dragen „voor de eeuwigheid" meer sluiten, en zelfs niet op langen termijn, want de omstan digheden van het leven der volken wisselen uiterst snel. Is de door Hit-Ier voorgestelde ter mijn van 25 jaar voor een „Nieuwe Locarno" ook niet veel te lang geraamd voor dezen tijd? Een verdrag dat zidli niet meer bij de om standigheden aansluit schijnt gevaarlijker dan geen verdrag. Het leidt tot schending der verdragsbepalingen, en daarmee tot crises die zeer gevaarlijk kunnen worden. En een sneller levenstempo met sneller wisselingen dan het huidige heeft Europa wel nimmer gekend. Het zou, na een of aniler Nieuw Locarno tot stand gebracht te hebben, of misschien wel al reeds tijdens de onderhan delingen daarover, zich rijp kunnen gaan voelen voor een algemeen-Europeesche sa menwerking in den zin van Briand's Euro- peesche Federatie. In elk geval zou een overeenkomst op kor ten termijn, den datum van een herziening te voren vaststellend, meer met de eischen der werkelijkheid overeenkomen. En waarom zou den de Duitschers niet bereid zijn in deze rich ting te gaan? Hitier heeft nu tegenover zijn eigen volk de handen weer vrij. Hij zal zich dus ook kunnen veroorloven, als het moment daarvoor komt, van zijn oorspronkelijke voorstellen af te wijken om tot overeenstemming te komen. Wie overeenstemming wil bereiken moet altijd van zijn oorspronkelijke voorstellen afwijken. R. P. STIJGEND TOERISTENVERKEER NAAR PALESTINA. JERUZALEM (K.W.P.) Volgens de nieuwste statistieken gepubliceerd door het Toeristen bureau te Jeruzalem hebben in de laatste drie jaar in totaal 346.752 pelgrims een be zoek gebracht aan het Heilige Land. In 1932 bedroeg dit aan 63.253; in 1933 was het cijfer reeds gestegen tot 79.853 in 1934 viel nog een grootere toenming waar te ne men. toen nl. 96.823 pelgrims het Heilige Land bezochten, terwijl in 1935 ruim 107.000 pelgrims werden geregistreerd. Wat dit toeristenverkeer voor Palestina be- teekent, blijkt wel uit de berekenig, dat deze pelarims in 1935 een bedrag van bijna 9.400.000 gulden in het Heilige Land hebben achtergelaten. LONDEN, 30 Maart (Havas)In een brief aan de „Times" komt de minister van oorlog, Duff Cooper, in heftige bewoordingen terug op de beweringen van Lloyd George, waarin het aan de besprekingen tusschen de Fran sche en Britsche generale staven wordt gewe ten, dat Engeland den oorlog is ingegaan. „Lloyd George is een staatsman, die in de geheele wereld bekend is. Zijn woorden zou den door hemzelf gewogen en door zij in land- genooten zorgvuldig bestudeerd moeten wor den. In een vandaag gepubliceerd artikel schrijft hij, dat een militair plan, dat door de Fran sche en Engelsche generale staven gezamenlijk was uitgewerkt, aan het Britsche Rijk 3.300.000 dooden en gewonden en een schuld van 8 milliard pond sterling heeft opgeleverd. Hij voegt hieraan toe „Opgepast voor militaire verwikkelingen". Klaarblijkelijk volgt hieruit, dat zonder militaire accoorden de regeering Asquith, waarin Lloyd George kanselier van de schatkist was, niet aan den oorlog van 1914 zou hebben-deelgenomen? Zoo hebben wij ten slotte dus niet voor een groote zaak gestreden, zooals Lloyd George ons 4'/2 jaar lang verze kerd heeft dat het geval was! Zoo zijn wij dus in een kwade zaak betrokken geworden door het simpele feit, dat de zwakke regeering onderworpen was aan haar militaire deskun digen? Indien dit zoo ware, zou deze mededeeling niet slechts demoraliseerend zijn voor mil- iioenen personen, die nog in rouw verkeeren, doch het zou op de regeering, die voor een der gelijke tragedie verantwoordelijk is, een eeuwige blaam werpen." JUWEELEN VAN OPERETTE-ARTIST GESTOLEN. Ingebroken is in de woning van den ope- rette-artist Octave van Aerschot in de Schiet baanlaan te Rotterdam. De heer Van Aerschot was met zijn echtgenoote, de artiste Lotte Bartschat, een wandeling gaan maken, terwijl de bejaarde schoonmoeder thuis bleef. Deze verbleef in het sous terrain. Zij hoorde voetstappen op de beletage en meende aanvankelijk, dat haar schoonzoon teruggekeerd was om iets te halen. Toen het heen en weer loopen bleef aanhouden, ging zij kijken. Zij kwam net boven toen dieven hun slag hadden geslagen en ijlings de woning verlieten. Het waren twee mannen. De politie werd gewaarschuwd. Gebleken is, dat uit een kast in de slaapkamer een kistje met juweelen ter waarde van f 2000 is gestolen. Voorts wordt vermist f 450 aan Nederlandsch geld en 4800 Belgische francs. Van de dieven heeft men tot dusver geen spoor ontdekt. AVOND VAN „POSTAAL GENOEGEN". Zaterdag, 4 April zal de tooneelvereeniging „Postaal Genoegen" in den Schouwburg aan den Jansweg een openbare uitvoering geven. Gespeeld zal worden de comedie in drie be drijven met een tusschenspel van Jac. Bal lings: „Op afbetaling". .Jlaarlem's Dans Orkest" onder leiding van B. J. Stoete zal bij het bal. dat na de voor stelling volgt medewerking verleenen. De Duitschers hebben Zondag voor Hitler's politiek gestemd in een overweldigender meer derheid dan ooit tevoren. Bijna 99 pet. van de uitgebrachte stemmen is voor, slechts ruim een percent tegen. Het was niet anders te ver wachten, het buitenland rekende tevoren op zoo'n uitslag en de waarde van het resultaat zal propagandistisch moeten dienen voor binnenlandsch gebruik. Waarom is de meerderheid ditmaal nog groo- ter dan anders. Zeker niet omdat het Locarno- pact is geschonden, zeker wèl omdat Hitier concrete voorstellen voor vrede en toenade ring heeft gedaan. Duitschland heeft toena dering noodig, heeft consolidatie van den vre de noodig, moet leeningen sluiten, moet trach ten zijn export te vergrooten. Dat men dit al les in Duitschland beseft, in breede lagen van de bevolking zelfs, is geen wonder. De eerste stemming, die afgewacht moest worden eer er zaken konden worden gedaan, is dus nu achter den rug. De tweede volgt in den loop van de maand April. Dan moeten de Fransehen een nieuwe Kamer van Afgevaar digden kiezen, waarbij een linksche overwin ning verwacht wordt. Als die verwachting wordt bewaarheid zal de regeering-Sarraut, welker leiders tot het Centrum behooren, voor een ander bewind plaats moeten maken. Dat zal zijn nut hebben, want een nieuwe regee ring zal niet gebonden zijn aan de regeerings- verklaringen van de jongste weken, die men overigens met zekere reserve moet nemen om dat zij natuurlijk zwaar beïnvloed zijn door de gedachte aan de naderende verkiezingen. Er rust een zeer groote verantwoordelijk heid, de verantwoordelijkheid voor de toe komst van Europa, óp de onderhandelaars die namens Frankrijk en Duitschland zullen op treden als de Fransche verkiezingen een maal achter den rug zullen zijn. Indien men zich beiderzijds alleen door motieven van nationalistisch eigenbelang zou laten be- heerschen zou er nog niet veel van te ver wachten zijn. Maar de hoop bestaat dat de invloed der andere mogendheden, vooral die der Engel- schen, ertoe zal leiden dat de vraagstukken in ruimer sfeer zullen behandeld worden. De Fransche minister van Buitenlandsche Zaken Een fragment van de Abessynische stad Harrar, die hevig door de Italiaansche vliegtuigen gebombardeerd werd en grootendeels in vlammen schijnt te staan. Terwijl het woelt en bruist aan alle kanten En complicaties, bijna zonder tal. Van dag tot dag vermeld staan in de kranten, Van ons klein brokje aardsehe tranendal; Terwijl er allerlei gevaren dreigen, Waartegenover wij onmachtig staan, Terwijl de onrust en de zorgen stijgen. Waar 't met de wereld toch wel heen moet gaan; Terwijl wij eens zoo hard ons moeten weren, Voor 't knoopen van de eindjes aan elkaar, Komt zich het boek met nadruk presenteeren, Gelijk het deed ook in een vorig jaar. Het noodt ons om een wijle rust te zoeken, Buiten de sfeer van zorgen en van strijd. In de lectuur van schoone, goede boeken, Waardoor de geest eens wat wordt afgeleid. En waarlijk, als uw geest, zoo zwaarbeladen Met zorgen, dreigt te worden overmand, Kan ik u met gelijken aandrang raden, Zet u dan neer en neem een boek ter hand. Verplaats u ook eens in een ander leven, Waarvan gij enkel in de boeken leest, Het zal u meer dan slechts verpoozing geven: Vertroosting en verkwikking van den geest. P. GASUS. (Adv. Ingez. Med.) Duff Cooper valt Lloyd George aan. Hebben de militaire verdragen Engeland in den oorlog gebracht?

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1