U hebt alleen van melk geleefd/ De Avonturen van Dr. Mol, Een Recordverbetering 246 GROENTJES MAANDAG 30 MAART 1936 HAARLE M'S DAGBLAD Door KO DONCKER. De kreeft zei toen: (en Mol was verrast) ,,'t Zit in een groote ijzeren kast" Met zware slot'n 'en een dikke deur. Dit stelde Mol niet weinig te leur. ,,'k Zal met u meegaan" zei de kreeft, ..En als u me dan de sleutels maar geeft, Dan zal die zaak wel in orde komen, Dat boek is gauw uit de kast genomen." Ze waren weldra op het dek En naar benêe in 't studeervertrek. Mol. keek nieuwsgierig in het rond, 't Was al zoo vreemd wat hij daar vond, 't Zat er vol opgezette dieren, 't Zat er vol boeken en papieren, Kolven, flesschen, potten en glazen, Vol met pullen, vol met vazen. Doch, daar op eens kijkt Mol naar boven. Hij zag er een flesch op de bovenste plank Daarop stond geschreven .Levensdrank". Hij kon zijn oogen niet geïooven De dokter die van aandoening beeft Staat verbijsterd te kijken. Hij roept de kreeft. Deze kijkt ernstig en schudt het hoofd. „Ik kan niet begrijpen dat je n' 't gelooft; Raak dien rommel maar niet aan Want het zal u slecht vergaan." De kreeft had d'ijz'ren kast nu open En is er heelemaal ingekropen. Haalde 't boekje voor den dag Dat tusschen geschriften verborgen lag. Dokter sloeg daarop heel geen acht. Hij heeft de flesch naar benêe gebracht, Bekeek het ding met geleerd gezicht, Houdt den inhoud tegen het licht. „Dokter luister toch naar raad 't Brengt u anders niet dan kwaad 't Brengt u anders niet dan lijden." Mol kon van de flesch niet scheiden. De schat waarnaar i zoo had gehoopt Hij heeft de flesch in zijn zakdoek geknoopt „Je zult zien dat je tegen de lamp aan loopt," Zei de kreeft. Maar Mol was dom Naar 't boekje keek hij heel niet om. Zachtjens zijn ze de poort uitgeslopen En regelrecht naar 't strand gaan loopen. Het licht van Ezechiels woning verdween En 't werd stikdonker om hen heen; De dokter volgde 't oude spoor. „Ziet daar breekt reeds de schemering door, We naderen 't strand al dichter en dichter En 't wordt van lieverlee weer lichter." Maar eensklaps daar scheen dokter Mol Een onderzeesch gedruisch te hooren, Een rommelend huiveringwekkend gerol Klonk hem dreunend in de ooren „Ezechiël ontwaakt! kom voort! kom voort! „We worden gevangen, we worden vermoord!" Mol wist van schrik en van angst geen raad, Het zweet dat droop van zijn bleek gelaat; Hij kon haast niet loopen., zijn krachten verflauwden En een sterke stroom scheen hen tegen te houden. „Kom dokter, we zullen nu gauw op de kust zijn;" Maar Mol viel neer en verloor zijn bewustzijn. De kreeft wist wat hen te wachten stond En sleepte Mol met zich mee langs den grond. Ezechiël zat hen vlak op de hielen, Kwam brullend en tierend achter hen aan, 't Was vast als z' in zijn handen vielen, Onverbidd'lijk met beide gedaan. Ze hebben nu juist het strand bereikt, Helaas te laat, de kreeft bezwijkt. Ezechiël grijpt den dokter vast En deze ontwaakt verschrikt verrast, Ezechiël brulde van woest plezier, Maar dokter Mol bestierf het schier Het water dat stroomde hem in den mond. Doch net in dezen benarden stond Is de kreeft ter hulpe gesneld, Is de kreeft ter hulpe gekomen. Heeft Zechi bij zijn neus genomen, Zijn neus in de sterke scharen gekneld. Zijn neus gekneld in de sterke scharen. Van smart en van pijn moest i Mol laten varen. Een golf heeft dokter opgenomen En Mol is op 't strand terecht gekomen. Hij lag nog te spart'len in 't afstroomend water. Toen een luidruchtig en vroolijk geschater Hem uit een droom scheen op te wekken. „Pas op meheer, 't begint er te lekken." „Baas pas op, het water is nat." Mol die begreep niet hoe i het had, „'k Ben zeker gaan slapen en gaan droomen." Intusschen is de vloed opgekomen, Nog half versuft is i opgestaan; De jongens kwamen achter hem aan. Ze hielden dokter voor den mal Eén gooide Mol met een groote kwal; 't Vieze ding vloog pardoes in zijn nek. Zoo staken die apen met Mol den gek. (Wordt vervolgd.) NEERLANDS ZUIVEL VOEDT U GOED!* (Adv. Inyez. Med.) Prinses Juliana gaat tennis spelen. Prinses Juliana, die reeds in vorige jaren belangstelling voor tennis heeft getoond, heeft het plan opgevat, geregeld te gaan spelen. Hiervoor is een baan van de M.E.T.S. ge huurd. Alg. Vereen, voor Bloem bollencultuur. Klachten van den voorzitter over „ambtenarij". Haarlem, Maandag. De Algemeene Vereenigdng voor Bloembol lencultuur hield hedenmiddag haar 180e al gemeene vergadering, onder leiding van haar nieuwen voorzitter, Dr. A. J. Verhage, in het Krelagehuis. In zijn openingsrede bracht Dr. Verhage allereerst hulde aan de nagedachtenis van de heeren: Ant. Bergman, die lid van het Hoofdbestuur was; J. van Rijn. oud-hoofd bestuurslid en sedert 1925 deel uitmakend van het Centraal Bloembollen Comité: Willy Droog, onvermoeibaar vechter voor de be langen der kweekers en mr. J. H. Thiel. die de eerste voorzitter van het Scheidsgerecht was. Voorts dankte spr. op deze eerste alge meene vergadering, die onder zijn leiding stond, de leden voor het in hem gestelde vertrouwen en deed een beroep op de mede werking van allen bij het behartigen der vakbelangen op een wijze die met doel en streven der Algemeene Vereeniging in over eenstemming is. „In het verleden", aldus Dr. Verhage. „heeft juist de beteekenis onzer vereeniging hierin gelegen, dat de daarvoor in aanmerking komende vraagstukken hier van alle kanten werden bezien en de vereeni ging is den afgetreden voorzitter, den heer Krelage, uiterst dankbaar voor de wijze, waarop hij dat bevorderd heeft en waarop hij hieraan leiding heeft gegeven". De problemen, die op een oplossing wach ten, zijn nog talrijk en belangrijk. De maat regelen, die de Regeering heeft genomen, om het vak door de moeilijkheden heen te hel pen, zijn ook voor het aanstaande seizoen weer dezelfde als die van het vorig jaar: teeltbeperking en prijsregeling. Ieder jaar moet de vraag of deze maatregelen gehand haafd moeten blijven, onder de oogen wor den gezien. Men berade zich dus hierover tegen de reeds eerder door het hoofdbestuur toegezegde algemeene vergadering in den nazomer (het juiste tijdstip om hierover een definitief oordeel uit te spreken) en wege dus vóór die vergadering de voor- en nadee- len, verbonden aan de saneering, nauwkeu rig tegen elkander af. Afgezien van de al dan niet wenschelijk- heid der saneerimg, die in deze maand niet urgent is, geeft de uitvoering der sanee- ringsmaatregelen aanleiding tot opmerkin gen. Het loopt hierbij niet alles „van 'n leien dakje", want de nieuwe saneeringsmaatre- gelen zijn nu nog niet bekend, hoewel de adviezen der sierteeltcentrale reeds maanden geleden zijn opgemaakt. De hieruit spreken de „ambtenarij" is niet een van de geringste moeilijkheden, waarmede men bij het ont werpen en uitvoeren der maatregelen te kampen heeft. Het Bloembollen Surplusfonds heeft veel tot stand gebracht, maar het lag niet in haar macht, de overschotten vroege tulpen, die vooral een gevolg waren van de Duitsche en Deensche afwerende maatregelen, ook ten aanzien van ons product genomen, te ver kleinen. Gelukkig heeft de regeering f 500.000 voor de uitbetaling der vroege tulpen be schikbaar gesteld. Al is dit bedrag nog niet voldoende, al kunnen de vroege tulpen nóg met een veel te gering percentage worden 'Uitbetaald, toch is het vak de regeering zeer erkentelijk, dat zij bij deze niet te voorziene ramip hulp uit het Landbouwcrisisfonds heeft willen geven. Nog iets: nu de vakgenooten door een daad hebben bemerkt, dat hun vertrouwen in de regeering gerechtvaardigd is, zal iedere neiging, om beneden de minimumprijzen te verkoopen, wel verdwenen zijn. Minimumprij zen moeten gehandhaafd blijven, wanneer zij eenmaal gesteld zijn, afgezien van de vraag, of zij voor het bedrijf nuttig zijn. Wanneer men de vraag, of het prijzenstelsel juist is, oppert, kan terecht worden opge merkt. dat het bedrijfsleven er door verstard wordt. Vooral voor het bloembollenvak werkt een ..eenheidsprijs" bijzonder onjuist en het minimumprijzenstelsel heeft de neiging, alle prijzen te nivelleeren. De vraag, of dit prijzenstelsel moet ge handhaafd blijven, dient dus wel nauwgezet te worden overwogen. Wanneer het vak tot de slotsom zou komen, dat het prijzenstelsel niet kon worden gemist, zullen maatregelen noodig zijn, om de slechte invloeden van dit steisel met name een te veel telen van variëteiten, waarvoor onvoldoende vraag be staat zooveel mogelijk te voorkomen, hoe moeilijk deze maatregelen ook zullen zijn te treffen. De nieuw ingestelde commissie onderzocht het belangrijke vraagstuk der reorganisatie van de vereeniging met zeer groote aan dacht. Haar rapport zal waarschijnlijk niet gewagen van een zóó veelomvattende reor ganisatie als velen hoopten. Toch zal haar werk belangrijke vruchten kunnen dragen. Ook heeft het Hoofdbestuur een studie commissie ingesteld ter bestudeering van het in de vorige vergadering door de afd. Heem stede opgeworpen denkbeeld tot instel ling van een economisch bureau. Deze com missie zal een rapport uitbrengen. Tenslotte is ingesteld een commissie voor de studie van de problemen, opgeworpen door de bol-irisziekten. Deze vereischen, mede doordat het buitenland zeer nauwlettend toeziet op den gezondheidstoestand onzer producten, steeds meer de aandacht en waar noodig zulle desnoods strenge maatregelen moeten worden genomen, om onzen export te beveiligen. Voor al onze producten moet er steeds nauwlettend voor gewaakt worden, dat het buitenland geen enkele aanleiding kan vin den om op grond van phyto-sanitaire over wegingen aan onzen export moeilijkheden in den weg te leggen. Aan het eind van zijn rede uitte spr. zijn voldoening over het nieuwe Nederlandsch- Amerikaansche handelsverdrag. Geruchten, dat men voor narcissen een warmwaterbe handeling bij invoer in de Vereen. Staten zou willen voorschrijven waardoor de gun stige gevolgen van de opheffing van het em bargo zeer zouden verminderen -zijn tot heden niet bevestigd. Slachtoffers Uiver-ramp in het vaderland terug. Zondagavond met de „Radenfels" in de Rotterdamsche haven aangekomen. Zondagavond is het Duitsche stoomschip „Radenfels" met de stoffelijke overschotten van hen die bij de „Uiver"-ramp om het le ven zijn gekomen aan boord, in de Rotterdam sche Haven aangekomen. De kisten werden hedenochtend aan wal gebracht. De „Radenfels" meerde om 9 uur aan de ka de. De kisten mei de stoffelijke overschotten bevonden zich in een der ruimen, welke nog verzegeld waren in verband met de inklaring. Voor de aankomst van het schip met den droeven last waren geen bijzondere maatrege len getroffen. Hedenochtend was, toen de kis ten met de slachtoffers van de groote lucht vaartramp op den vaderlandschen bodem werden geplaatst, de directie van de K. L. M. vertegenwoordigd. Kwakzalver Fick uit het land gezet. Volslagen leek op het gebied der geneeskunst. De Duitsche kwakzalver Fick is door de marechaussee, nadat tegen hem proces-ver baal was opgemaakt wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst, als onge- wenscht vreemdeling over de grens geleid. Voor het door hem begaan délict kan geen voorloopige hechtenis worden toegepast, het geen mede aanleiding heeft gegeven tot het bevel tot uitzetting. Overijsel is daarmede van een voor de gemeenschap zeer gevaarlijk mensch verlost, te meer, waar gebleken is, dat Fick van de geneeskunst niet het min ste afwist. Hij betrok zijn „geneesmiddelen" via de firma D. in de Klimopstraat te Zwolle van een fabriek te Keulen. Fick genoot het vertrouwen van tal van zieken, "o.w. zich ook verscheidene intellectueelen bevonden. Slippende auto's maken ongelukken. Een ernstig ongeluk heeft Zondagmiddag op het Westeinde te Amsterdam plaats gehad. Een auto uit Haarlem, die slipte, kwam op het trottoir terecht, waar een heer en dame liepen. Beiden werden tegen den grond ge slagen en bleven liggen. Het bleek, dat bei den een been hadden gebroken. Zij zijn ter verpleging opgenomen in het Israëlitische Ziekenhuis opgenomen. Vijf gewonden. Zondagavond omstreeks zeven uur is te Alkmaar op den Kennemerstraatweg een auto waarin vijf voetballers, allen woonachtig te Heiloo gezeten waren, bij het inhalen van een andere auto geslipt en tegen een boom gebotst. Alle vijf inzittenden werden ernstig gewond. Twee van hen hebben een hersen schudding opgeloopen en zijn in bewusteloo- zen toestand naar het Centraal Ziekenhuis gebracht. De drie anderen, van wie een twee ribben brak en een andere inwendige kneu zingen opliep, zijn naar het R.K. Ziekenhuis vervoerd. De auto is geheel vernield. Artsen van het Nederlandsche Roode Kruis weer in Dessie. Jhr. Van der Does binnenkort naar Nederland DEN HAAG, 28 Maart (A. N. P.) Het hoofdbestuur van het Nederl. Roode Kruis ontving hedenochtend telegrafisch bericht van dr. Winckel, dat de heeren De Vries. Van der Does, Veeneklaas en Lampe Donderdag be houden zijn teruggekeerd in Dessie. In het hospitaal der Nederl. ambulance in Dessié wordt thans een honderdtal gewonden ver pleegd. Naar met den heer Van der Does was overeengekomen, keert deze dokter nu weldra naar Nederland terug. Op Zaterdag 21 Maart bevatte HAARLEM'S DAGBLAD (Vraag en Aanbod Advertenties) Op Zaterdag 28 Maart Ook dit record kan nog verbeterd worden. Werkt U er aan mee? HET IS TOT UW VOORDEEL! Scheepsbotsing bij Noord- Hinder. Tusschen „.Batavier II" en een Grieksch schip. In den vroegen Zondagmorgen is het stoom schip „Batavier n" van Londen op weg naar Rotterdam, nabij de Noord-Hinder in aanva ring geweest met het Grieksche stoomschip „Tassos". De Batavier heeft vrijwel geen scha de gekregen. De Griek werd ernstiger be schadigd, maar kon de reis op eigen kracht voortzetten. Het Grieksche schip voer van Rotterdam naar Dubrovnik in Joegoslavië. Het schip seinde later, dat het de haven van Dover zal aandoen om de schade te repareeren. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorge vallen. De „Batavier II" is door het gebeurde met een paar uur vertraging te Rotterdam aange komen. R.K. BOUWVAKARBEIDERS AANVAARDEN COLLECTIEF CONTRACT. In een buitengewone vergadering van den Ned. R.K. Bouwvakarbeidersbond waarin be sprekingen zijn gehouden over het voorge stelde nieuwe collectief contract voor de bouw bedrijven, is met 8800 tegen 2270 stemmen besloten het advies van het bondsbestuur, in houdende de nieuwe overeenkomst, te aan vaarden. aan te nemen. Twee dooden op den weg. Zaterdagavond is het 9-jarig zoontje van den landbouwer Schuurman te Heerlen onder de tram Heerlen-Heerlerbaan geraakt. Het knaapje werd ernstig gewoond. Het is kort na aankomst in het St. Joseph Ziekenhuis te Heerlen overleden. Zondagmorgen omstreeks elf uur wilde de 24-jarige wielrijder R. Veldman te Veendam eenige voor hem rijdende wielrijders inhalen. Hij zette daartoe een spurt in, doch op dit oogenblik kwam de pedaal van zijn rijwiel in aanraking mei het wegdek, met het noodlot tig gevolg, dat V. viel en juist voor een motor fiets terecht kwam. De motorrijder J. uit Oude Pekela kon niet tijdig meer remmen en over reed V„ die vrijwel op slag dood was. Zeister politie krijgt een nieuw bureau. Zaterdagmiddag even voor vier uur brak brand uit op een hooizolder van den Gemeen telijken Reinigingsdienst te Zeist, gelegen achter het politiebureau. In korten tijd stond alles op de bovenverdieping in lichter laaie. De gemeentelijke brandweer stelde alle po gingen in het werk om den brand te beperken, doch kon niet verhinderen, dat het politie bureau verloren ging. Er bestond veel belang stelling van de zijde van het publiek, dat van alle kanten toestroomde. In het gebouw waren geen arrestanten aan wezig. De administratieve bescheiden konden worden gered. Zeist zal nu een nieuw politiebureau moe ten bouwen. Het oude gebouw, een voormalige Orangerie, voldeed trouwens reeds lang niet meer. De oorzaak van den brand is onbekend. Een drijvend stembureau. Zondagmorgen kwam in de haven van IJmuiden het m.s. Caribia van de H.A.P.A.G.. op weg van Hamburg naar West-Indië. dat om een bijzondere reden aan den toeristen- steiger vastmaakte, n.l. om ca. 1000 Duit sche Rijksdagkiezers in te schepen, om deze gelegenheid te geven, buiten de territoriale zóne, dus op Duitsch grondgebied hun stem uit te brengen. Reeds vroeg was er een buitengewone drukte aan den havenkant, want de Duit- schers waren tamelijk vroeg gearriveerd, zoo vroeg zelfs, dat ze eenige uren moesten wach ten voordat het zoover was, dat ze konden worden ingescheept. En met deze inscheping ging ook nog heel wat tijd verloren, die ge kort werd door muziek van de scheepskapel. Te ongeveer half twee vertrok de Caribia naar zee. om na een afwezigheid van ruim vijf uur weer in de haven terug te keeren, zoodat de Hollandsche Duitschers wel waar voor hun geld (het zeereisje kostte 2) hebben gehad. Naar wij van een der leiders vernamen had de stemming een vlot verloop en door deze vlotte stemming en het gemeenschappelijk, met bier besproeide Eintopfessen kwam de stemming er in. Hetgeen bleek bij de binnen komst. toen de passagiers, ondanks den stroo menden regen, hun vroolijke Duitsche liedjes over de wateren deden schallen. Nadat de 1000 Duitschers, die hoofdzakelijk in Amsterdam woonachtig zijn, waren ont scheept, vervolgde de Caribia haar reis. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 30 Maart: Des zomers komen de tuinders uit Heemskerk. Wijk a. Z. en Duin en Bever wijk aan de haven van laatstgenoemde plaats bijeen om hun vruchten te bren gen bij boot of schuit, die van daar naar Amsterdam vaart. Langzamerhand is aan die kade een soort van markt ont staan; daar worden groenten en fruit bij afslag verkocht, daar worden zaken gedaan door tuinders onderling. Nu placht het gemeentebestuur vergunning te geven voor het houden van afslag om de kade of een deel daarvan te ge bruiken. en dit gaf aanleiding dat men, voor belemmering voor laden en lossen door vele aanvragen vreezende. de mee ning opperde marktgeld te heffen. Ook in cïen gemeenteraad werd daarover toen gesproken: de geest was om nog te wachten met een verordening op het heffen van marktgeld en aldus officieel een groentenmarkt in te stellen. In de vergadering van Vrijdagavond is echter besloten, ook dit jaar geen marktgeld te heffen en zoo te handelen als tot nu toe geschiedde, zullende in den loop dezes jaars toch een verordening tot markt- geldheffing ter tafel worden gebracht. Dr. van Schelven in Djibouti. Roode-Kruis eenheden hebben het moeilijk. Voornamelijk door de zware bombardementen. Dr. Van Schelven heeft kort na zijn aan komst te Djiboeti in een onderhoud met den correspondent van Reuter het volgende ver teld: „U weet reeds, hoe wij' in de omge ving van Kworam door bandieten zijn overvallen en hoe ik bij die gelegen heid gewond ben. Ik keer thans naar Nederland terug, via Marseille, en zal binnenkort uit Djiboeti per s.s. „Athos" vertrekken. Mijn vrouw, die mij tegemoet reist, zal ik ontmoeten in Port Said". Dr. van Schelven, zoo deelt de cor respondent mede, heeft nog medische hulp noodig, daar zijn wonden nog niet volkomen geheeld zijn. De Neder landsche aits gaf vervolgens een tref fende uiteenzetting van de moeilijk heden, waaronder de buitenlandsche Roode Kruis eenheden in Abessynië moeten werken, niet slechts wegens het klimaat en de bergen, de bosschen en de slechte wegen in dit land, maar voornamelijk wegens de voortdurende zware bombardementen door de Ita- liaansche luchtmacht, waardoor de leden van het Roode Kruis dekking moeten zoeken in kelders, hetgeen de eenige weg is om aan de vliegtuigen te ontkomen. „Een andere moeilijkheid voor de Roode Kruis eenheden is", aldus Dr. van Schelven, „dat zij niet in staat zijn ambulances naar het front te zenden, zoodat al de zwaar gewonde Abessyniërs zonder eenige hulp ster ven. Slechts diegenen die licht gewond zijn en in staat zijn om de reis van 20 dagen loopen te ondernemen naar Kworam, kunnen medische hulp van de Roode Kruis eenheden ontvangen. Echter is ook een gering aantal ernstig gewonden erin geslaagd dezen tocht van 20 dagen te maken, waar na zij door de artsen te Kworam zijn behandeld. Het Nederlandsche Roode Kruis be vindt zich nog steeds in Kworam en Dessie, alwaar de leider, Dr. Winckel en al de overige leden een goede ge zondheid genieten. liet Britsehe Roode Kruis, dat sterk geleden heeft, keert naar Addis Abeba terug om zich te reorganiseeren". Postwissel- en quitantierecht verlaagd. Met ingang van 1 April. Kleine bedragen tot 1.door postzegels te voldoen. De kosten voor het verzenden van kleine bedragen per postwissel worden met ingang van 1 April a.s. belangrijk verlaagd. Voor post wissels tot een bedrag van 5 is het recht dan vastgesteld op 5 ct.; voor bedragen boven 5 tot en met 12.50 op 7Vb- ct. Voor bedragen boven 12.50 ondergaat het tarief geen wij ziging. Deze verlaging geldt in het binnenlandsch verkeer en in het verkeer met Suriname en Curacao. Het recht voor de per borderel ingevorderde quitanties wordt op overeenkomstiging wijze verlaagd. Voorts wordt definitief de gelegenheid opengesteld, om blnnenlandsche expresse postpaketten te verzenden, waarvan het port ten laste van den geadresseerde komt. Tenslotte is een regeling getroffen voor de overmaking van kleine geldbedragen (ten hoogste 1) welke door middel van post zegels. op de areszijde van de priefkaarten te plakken, kunnen worden overgemaakt. Be langhebbenden, die van deze regeling gebruik wenschen te maken, kunnen zich tot het Hoofdbestuur der P.T.T. wenden, zooveel mo gelijk met opgaaf van het tijdvak waarin de kaarten verzonden worden, benevens het doel en het vermoedelijk aantal. Voor elke ter in wisseling aangeboden briefkaart is een ver goeding van 1 cent verschuldigd.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5