"AKKERTJES" Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur. DINSDAG 31 MAART 1936 HAARLE M'S DAGBLAD Dr. Beijer over schuurbehandeling van de hyacinth Zooals gemeld vergaderde Maandagmiddag de Alg. Vereen voor Bloembollencultuur. Na de openingsrede van den voorzitter, Dr. A. J. Verhage werd het jaarverslag van den secretaris-penningmeester, den heer H. J. Voors, goedgekeurd, evenals de rekening over 1935, sluitende met een nadeelig saldo van f 1.405,05 >/2. (De afd. Voorhout stelde voor, het salaris van den secretaris iets te verminderen, om dat deze functionaris ook nog inkomsten heeft als secretaris der vereenigingen de Hyacinth, de Narcis en de Tulp en als redacteur van het Weekblad. De voorzitter vestigde er de aandacht op, dat op deze quaestie niet verder kan worden ingegaan, omdat zij bij de begrooting thuis hoorde. De afd. Bovenkarspel achtte de uitgaven voor het Scheidsgerecht te hoog. waarop de voor zitter zeide dat voor dit jaar de salarissen der functionarissen bij het Scheidsgerecht al aan merkelijk verlaagd zijn. Inmiddels heeft deze zaak de blijvende aandacht van het Hoofd bestuur.) Bij de rondvraag gaf de afd. Friesland in overweging de contributie voor de kleine kwee kers te verlagen. Dan zullen meer van hen lid worden. De voorzitter achtte dit niet mogelijk, daar er een nadeelig saldo is. De afd. Oostwoud ondersteunde het verzoek van Friesland en gaf voorts als bezuiniging in overweging, het orgaan der vereeniging alleen te zenden aan hen die er om vragen en aan de anderen alleen een kort uittreksel. De voorzitter meende, dat deze maatregel niet veel hout zou snijden. Hierna volgde een vergadering met gesloten deuren* Lezing Dr. J. J. Beijer. Aan het eind der vergadering hield Dr. J. J. Beijer, plantkundige aan het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse een lezing over het onderwerp: „De invloed van de schuurbehandeling op de bloemqualiteit van de hyacint". Sedert de nu meer dan 25 jaar geleden genomen grondléggende proefnemingen van Nicolaas Dames, aldus spr. heeft het artikel „geprepareerde hyacinten" zeer veel bijge dragen tot de vergrooting van het afzetge bied van de hyacintencultuur. Bij deze „pre paratie" worden de hyacinlenbollen reeds ge rooid als het blad nog groen is en daarna in de bollenschuur aan een bijzondere tempera- tuurbehandeling onderworpen. Deze bestaat uit een hooge vóórbehandeling pl.m. 30 gr. 25 gr. C.) in Juni en Juli gevolgd door een koele nabehandeling (pl.m. 17 gr. C.) in Augustus en September. Het doel van deze preparatie is geschikt maken van de bollen voor het in bloei trekken tegen Kerstmis. Een van de belangrijkste factoren daarbij is de zwaarte van de bloemtros. Het meest gevraagd zijn dichte volle trossen, terwijl de ijlere, losser gebouwde als minder gewenscht worden beschouwd. Deze kwaliteitsfactor wordt geheel beheerscht door het aantal bloemen per tros. Daardoor doet zich de vraag voor, of het mogelijk is hierop invloed te oefenen tijdens de periode, dat de bollen vanaf het rooien omstreeks half Juni tot de verzendtijd in AugustusSeptember de z.g.n. „schuurbehandeling" ondergaan. Uit proefnemingen verricht door het La boratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse is gebleken, dat dit inderdaad mogelijk is. Daarbij kon vastgesteld worden, dat bij het ontstaan van de bloemtros vooral 2 processen zijn te onderscheiden, die ieder voor zich bij zeer verschillende temperatuur een optimaal verloop hebben. Zoo veroorzaakt een lage temperatuur (pl. 20 gr. C.) een breede bloem- trosaanleg. die zich echter bij diezelfde lage temneratuur minder gunstig verder ontwik kelt. Een hooge temperatuur (pl.m. 30 gr. C.) doet daarentegen een smalle bloemaanleg ontstaan, die zich bij diezelfde hooge tem peratuur echt.er zeer gunstig ontwikkelt, al zal de tros betrekkelijk klein blijven door de smalle aanleg. Door nu de lage, gunstige temperatuur voor breede bloemaanleg (pl.m. 20 gr.) te combi neeren met de hooge temperatuur (pl.m. 30 gr. voor de beste verdere ontwikkeling van de tros, gelukte het zeer zware, gevulde bloem trossen te doen ontstaan. Als een gunstige combinatie werd gevonden 10 dagen 20 gr. C. gevolgd door pl. 30 gr. C. gedurende eenige weken. Aan het slot werden de verschillende mo gelijkheden bij toepassing in de praktijk be sproken. STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare leeszaal en Bibliotheek). Nieuwe aanwinsten. Nederl. en i. h. Nederl. vert. romans: Ter Braak. Dr. Dumay verliest Dreiser: Carrie. Gorki: De onderneming. Engelsche romans. O'Flaherty: The informer. Brontë: Wuthering heights. Butler: The way of all flesh. z Dreiser: A gallery of women. 2 volts. Sociale watenschappen: Hoyack: De grondslagen der economische autarkia. Ingwersen: Wee mijn volk. Schokking: De wal keer het schip; be schouwingen over de huidige politiek. Verryn Stuart: De conjunctuur in het eco nomisch leven. Opvoeding en Onderwijs: Herderschee: Grepen uit de psychologie van het kind. Van Tichelen: Over boeken voor kinderen. Exacte wetenschappen. Alders: Jongens en natuurkunde. Natuurlijke historie. Van den Broek: Over het ontstaan van spraak en schrift. Huishoudkunde. Cromjongh en Noordtzy: Kook- en bak- apparaten. Hartogh: De huisvrouw repareert zelf. De Holl: Ik kan koken. Technische Wetenschappen Van der Eist en Ruysch Lehman de Luhns- feld: Snelloopende dieselmotoren voor auto mobielen en rail tractie. LeeuwinModerne televisie ontvangst. VOOR DEN- -POLITIE RECHTER- Verleiding. Het is te begrijpen, dat iemand, die in het beklaagdenbankje komt te zitten, vooral wan neer hem dat nog nooit is overkomen, zich niet op zijn gemak bevindt en zijn gemoeds toestand weerspiegelt zich veelal op zijn ge laat: de een trekt zenuwachtig met den mond, een ander wriemelt aan zijn kleeren, een derde kijkt stuursch, een vierde bedroefd. Bij de juffrouw uit Velsen-Noord, die zich voor verduistering had te verantwoorden, niets van dat alles, zij zat er bij of ze op vi site was. maakte het zich gemakkelijk, glim lachte tegen de rechtbank en tegen de getui gen en was de welwillendheid in persoon. Als een der getuigen ('t waren dames) haar verklaring had afgelegd en de rechter vroeg: „Heeft u ook iets op die verklaring aan te merken?" dan zei de juffrouw vriendelijk la chend, alsof ze iets heel prettigs had ge hooid: „Neen, edelachtbare, 't is precies zoo gëgaan". De bewijsconstructie leverde dus geen moeilijkheid op. 't Is begrijpelijk, dat de rechter, aan zoo veel welwillendheid niet gewend, de opmer king maakte, dat de juffrouw den ernst dei- zaak niet inzag, waarop zij weer antwoordde, dat dit wel het geval was, maar dat men nooit iets aan haar kon zien. al was ze nog zoo ziek, dan kon een ander daar niets van merken. Die juffrouw' dan met dit bewonderens waardig evenwicht was echter blijkbaar min der evenwichtig als het eerlijkheid betrof, want wat had ze gedaan? Ze was in een win kel gekomen, had er voor 90 cent gekocht en betaald met een biljet van f 20. De winkel juffrouw gaf eerst allemaal zilver terug, maar vond het toen beter, niet al haar wis selgeld af te geven, waarom ze er tien gul dens afnam om daarvoor een briefje in de plaats te leggen, maar bij vergissing gaf ze het briefje van 20 in plaats van een van 10 gulden. De koopster bemerkte het of bemerkte het niet. in allen gevalle streek ze het geld op zonder iets te zeggen en ging naar huis, maar daar merkte ze het niet en toen ging ze gauw met het briefje naar een anderen winkel, kocht daar voor een paar kwartjes en gaf het briefje opnieuw in betaling. De winkeljuffrouw, die even na het ver trek der koopster haar vergissing had ont dekt, spoedde zich naar de wonins der juf frouw. die toen echter stijf en strak volhield, een briefje van tien en niet van twintig te hebben teruggekregen. Toen werd de politie er bij geroepen en viel de juffrouw door de mand en daarom stond ze nu voor verduistering terecht. Dat was ernstig genoeg en wel geschikt om de juffrouw de schrik op het lijf te jagen Als gezegd, was dit niet het geval en dat kwam, omdat de juffrouw zich eigenlijk het slacht offer voelde. Zij was verleid geworden, eerst door de winkeljuffrouw, die haar een ver keerd briefje gaf en daarna door haar man, die, zoo zij beweerde, gezegd zou hebben: „Houd het maar". De officier was het hiermee niet eens en was er heel niet over te spreken, dat de juf frouw de schuld op een ander wou werpen. Hij dreigde met gevangenisstraf, maar eisch- te, omdat de juffrouw nooit veroordeeld was voor dezen keer f 30 boete. De politierechter vroeg, wat haar man verdiende, dat wil zeggen hoeveel inkomen hij had en toen zei de juffrouw, dat dit een heel klein beetje was, maar1 dit kleine beetje bleek toch nog f 35 per week te zijn: klein beetje is dus ook een betrekkelijk begrip. De f 25 boete, die de rechte oplei, moest uit het oogpunt van de juffrouw bezien feitelijk een heel lichte straf zijn, maar die vond zij nu weer heel zwaar. Een slechte moeder. De Bijenkorf in Amsterdam trekt koop sters en kijksters. maar onder dezen zijn er ook. die de handen niet thuis kunnen hou den. Nu mag men zooiets met den mantel der liefde bedekken, wanneer een vrouwtje een enkelen keer voor de verleiding bezwijkt, erger wordt het en niet meer te bedekken, wanneer, zooals ook meer dan" eens het geval is, vrouwen naar de Bijenkorf gaan met geen ander doel dan te stelen. Veel erger wordt het. wanneer die vrouwen haar kinderen meenemen om ze zoo op het dievenpad te brengen en het is begrijpelijk, dat de justitie tegen zulke slechte moeders heel streng op treedt. Een Haarlemsche vrouw was dan ook terzake van zulke dieverij veroordeeld tot 7 maanden gevangenisstraf. Nu deed zich echter de vraag voor, wat ten opzichte van het kind gedaan moest worden, dat gestolen had en dat weer onder den in vloed van die moeder zou komen, als deze haar straf had ondergaan. Het betrof hier een 17-jarig, op het oog een bedeesd en net meisje, dat indertijd in de Bijenkorf een pak chocolade had wegge nomen en in haar moeders tasch gestopt. De Amsterdamsche rechtbank, die de moe der veroordeeld heeft, had de zaak van de dochter aan de Haarlemsche rechtbank over gelaten en het ging dus in de eerste plaats hierom, dat er maatregelen getroffen kon den worden om den slechten invloed van de moeder te neutraliseeren. De reclasseeringsvereeniging had zich met het geval bemoeid en achtte een toezicht, desnoods buiten het gezin, zeer wenschelijk. Om dit mogelijk te maken, eischte de offi cier dan ook een voorwaardelijke gevange nisstraf van 2 maanden met 3 jaar proeftijd en onder toezichtstelling, waarmee de poli tierechter accoord ging. BLOEMENDAALSCHE BRIDGE-CLUB. Deze club, hield in hotel-café „Rusthoek" te Bloemendaal een feestavond ter gelegenheid van haar éénjarig bestaan. In zijn openings rede memoreerde de voorzitter, de heer Ger- meraaa, verschillende voorvallen uit het af- ^eloopen jaar. Hoewel het de club niet altijd voor den wind is gegaan, waren groote tegen slagen gelukkig nimmer te betreuren; met een gerust hart kan worden geconstateerd, dat de jonge club met succes gewerkt heeft. De toekmst ziet er dan ook heeft. De toekomst ziet er dan ook lang niet slecht uit, want het ledental breidt zich steeds uit en de geest onder de leden laat niets te wenschen over. Er werd een wilde drive gehouden, telkens afgewisseld door aardige voordrachten. De eerste prijs werd behaald door den heer en mevrouw Moen, de 2e prijs door den heer en mevrouw v. Peperzeel en de 3e prijs door den heer en mevr. Cohen. Een gezellig souper, waarbij nog heel wat speeches werden gehouden, besloot dezen ge slaagden avond. Overal bij Apoihekers en Drogisten 12 stuks in koker 52 cent, 3 stuks in zakdoosje 20 cent. Nederlandsch Fabrikaat De koorts daalt onmiddellijk. De besmetting wordt gestuit. De ziekte-duur wordt ingekort, Steeds goede resultaten met: (AKKER-CACHETS) Recept van Apotheker Dumont (Adv. Ingez. Med.) Alliance Francaise. Prof. Guilhou over Georges Sand, De Musset en De Nachten. Het seizoen van de afdeeling Haarlem der Alliance Frangaose is gisteravond besloten met een lezing van prof. Etienne Guilhou van de Amsterdamsche Universiteit over het onder werp ,.De eeuw van een groote liefde en een meesterwerk: Georges Sand, Alfred de Mus set en De Nachten". Dit is inderdaad een waardig slot geworden, want M. Guilhou heeft deze beroemde episode uit de Fransche litte ratuur behandeld in een gloedvol en voortref felijk gedocumenteerd betoog, dat met groo te aandacht gevolgd is. Voordat spreker tot de feitelijke kern van zijn onderwerp overging gaf hij een karak teristiek van De Musset in zijn vroege dich terscarrière. De Musset die in 1810 geboren werd, een goede opvoeding had genoten en een intelligent scholier was, deed op zijn ze ventiende jaar zijn intrede in de Parijsche letterkundige wereld, waar hij tusschen de oudere romantici als Victor Hugo. Lamartine en De Vigny een wel zeer jeugdige ver schijning vormde. Zijn poëtische producten uit die jaren waren van nog niet al te groote beteekenis. Weliswaar wordt men getroffen, door het rhythme en de vlotheid, waarmede hij zijn versregelen neerschreef, doch eenige verdieping bezat dit jeugdwerk niet. Alge meen beschouwden zijn tijdgenooten hem als een amateur en zijn werk werd dan ook niet au sérieux genomen. Daarbij kwam. dat de figuur van De Musset belangrijk afweek van die der andere romantische dichters. In te genstelling met het teruggetrokken leven van een Hugo en een De Vigny was De Musset man-van-de-wereld. habitué der Parijsche mondaine kringen, elegant in kleeding en manieren en een aangenaam causeur. Het jaar 1833 bracht voor den jongen dich ter een gebeurtenis van groote beteekenis, die van beslissenden invloed zou zijn voor zijn leven en zijn dichtersloopbaan. In dat jaar ontmoette hij de zes jaar oudere Georges Sand (Lucile-Aurore Dupinódie toen reeds een bekend schrijfster weas, De Musset vatte een ontzaglijke liefde voor haar op, zij vormde zijn onmiddellijkeen blijvende inspiratie. Deze liefde heeft echter een tragisch verloop ge nomen. Tijdens een reis in Italië ontstond de eerste verwijdering, later vereenigden de beide gelieven zich weer, daarna volgde opnieuw een scheiding en tenslotte liep de verhou ding tusschen beide kunstenaars op een vol komen débacle uit. Voor het oeuvre van De Musset is deze tragische episode gelijk gezegd beslissend geweest. Zijn werk heeft het badi- neerende karakter uit de voorgaande jaren verloren, het is thans alles serieuze kunst, wat hij produceert. Telkens weer is het de mis lukte liefde, die aan zijn gedichten ten grond slag ligt, altijd vormt de figuur van Georges Sand de inspiratie. Zijn Nachten-cyclus (18351836) dient- men als een hartekreet op te vatten. Spreker behandelde achtereenvol gens de vier deelen dezer cyclus, waarbij hij eenige fragmenten voordroeg. Het beroemde gedicht Souvenir (1843) schreef De Musset nadat hij een bezoek had gebracht aan de plek van zijn teederste herinneringen en kort 'daarop onverwacht Georges Sand ontmoette. De Musset is de tragedie van zijn mislukte liefde nooit te boven gekomen. In zijn laat ste tien levensjaren kwijnde de dichter, die reeds voordien aan hallucinaties leed in de Nuit de Décembre komt een dergelijk visioen voor langzaam weg. Hij stierf in 1857. Aan het einde van den avond heeft de voor zitter van de afdeeling Haarlem der vereeni ging, de heer J. H. Sauveur, die den spreker ook ingeleid had, M. Guilhou in hoffelijke be woordingen den dank der aanwezigen over gebracht. De heer Sauveur sprak tevens de hoop uit, dat de leden de Alliance Francaise het volgend jaar trouw zouden blijven en bo vendien zouden trachten het ledental op te voeren. WESTER-SUIKERRAFFINADERIJ. In de Maandagmiddag gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders werden winst en verliesrekening zoomede de balans goed gekeurd. Zonder discussie en met algemeene stem men werden voorts de reeds vroeger gepubli ceerde voorstellen tot afschrijving van kapi taal goedgekeurd ADVERTENTIES TER AANPRIJ ZING VAN GENEESMIDDELEN OF GENEESWIJZEN worden alleen ter plaatsing aanvaard, wanneer zij voorzien zijn van een stempelvan de Com missie van Controle op de Aanprijzing van Geneesmid delen en Geneeswijzen, ge vestigd te 's-Gravenhage, Segbroeklaan 33. ANNONCES VAN GELD- AANBIEDINGEN worden eerst na, van een bevoegde instan tie verkregen, gunstige infor matie, ter plaatsing aanvaard. Goedkoope zomertreinen. Actie van Vreemdelingenverkeer. Naar wij vernemen heeft de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Haarlem zich tot de directie der Nederlandsche Spoorwegen ge richt met het verzoek, de goedkoope zomer treinen door te trekken tot Haarlem en Zand- voort. Dezer dagen is hierop van de zijde der Spoorwegen geantwoord, dat het in de bedoe ling ligt, dit verzoek in te willigen en de trei nen tot Haarlem te laten doorloopen. Er zul len elf van deze treinen worden ingelascht uit Zeeland, drie uit Noord-Brabant en zes uit den Gelderschen Achterhoek. Vreemdelingenverkeer. Algemeene ledenvergadering. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Haarlem hield Maandagmiddag vier uur een algemeene ledenvergadering in het Informa tie-bureau aan het Stationsplein. De voorzitter, Jhr. Dr. J. C. Mollerus, sprak een kort openingswoord. De secretaris, Mr. J. van Gelderen, bracht het jaarverslag uit. Herinnerd wordt aan de bemoeienissen der vereeniging tijdens de Voorjaarsbloemententoonstelling „Flora" en aan de goed geslaagde feestelijkheden voor de gelegenheid. De samenwerking met de zus- tervereeniging te Heemstede bleef bestendigd, evenals de prettige relaties met de Kamer van Koophandel. Ook werd medewerking verleend aan het fonds voor de Padvinders]amboree. Het informatie-bureau verstrekte 4575 inlich tingen, waarvan ook een groot aantal in de Fransche, Duit-sche en Engelsche taal. Door een goed beleid heeft de vereeniging zich goed staande kunnen houden, maar voor de toe komst is groote voorzichtigheid geboden, want het ledental is achteruitgaande. Het vo rig jaar bedroeg het 407, thans 386. Het jaarverslag werd onder dankzegging goedgekeurd, evenals dat van den penning meester, den heer H. P. Deinum. Afgezien van de bijzondere omstandigheden, die zich in 1935 hebben voorgedaan, heeft de gang van zaken óp het kantoor zich beperkt tot het meest noodige. Voor het werken van de vereeniging op veel uitgebreider schaal waren geen fond sen disponibel, al stemt hetgeen in 1935 niet temin werd verricht en het financieel eind resultaat van dat jaar tot eenige tevreden heid. Echter kan reeds worden gezegd, dat voor het jaar 1936 het financieel aspect zich weer veel minder gunstig laat aanzien. De heeren H. P. Deinum, J. Brinkman en Mr. J. H. van Gelderen, die aan de beurt van aftreding waren, werden als bestuursleden herkozen. Tot leden der kascommissie werden herko zen de heeren A. M. Duytshoff en Ed. A. van Bilderbeek. Eenige voorgestelde wijzigingen in het huis houdelijk reglement werden goedgekeurd. Voorstel-Van Tetering besproken. De voorzitter herinnerde bij de rondvraag aan de vergadering, die dezer dagen in het Stadhuis onder leiding van wethouder Van Liemt voor propaganda voor de gemeente Haarlem was gehouden en waarin besloten werd aan B. en W. te adviseeren tot instelling van een commissie voor deze propaganda. Spreker vroeg zich af, welke houding Vreem delingenverkeer eventueel tegen zulk een com missie zou moeten aannemen. De vrees was namelijk opgekomen, dat deze commissie- een concurrent van Vreemdelingenverkeer zou worden. De meeste denkbeelden van den heer Van Tetering liggen namelijk op het terrein van deze vereeniging. Spreker opperde de vraag of er een nauwe samenwerking moet komen, of dat er in de toekomst een samensmelting moet plaats hebben. Moet. de nieuwe commis sie veranderd worden in een semi-overheids- orgaan? Al deze vragen wilde hij gaarne aan het oordeel van de vergadering onderwerpen, maar hij wilde de kwestie alleen zuiver prin cipieel beschouwd zien. De heer Van Liemt merkte op, dat de zaak bij B. en W. in bespreking was, geweest en dat de bespreking in dit college voortgezet zouden worden. Hij achtte de zaak echter nog niet rijp genoeg om hier reeds een beslissing te nemen. Er moet eerst nog een groote vergade ring van belanghebbenden worden gehouden. Spreker achtte het dus beter, even te wachten om te zien welke richting het uitgaat. De heer Deinum achtte het eveneens niet gewenscht, nu al een beslissing te nemen. Hij wil eerst die commissie tot stand zien komen. Het bestuur van Vreemdelingenverkeer kan dan overwegen, wat er gedaan moet worden. De voorzitter ziet aankomen, dat hier bin nen afzienbaren tijd twee organen zullen ko men, elk met een centraal punt, als men ten minste niet tot samenwerking komt. Twee organen zou leiden tot versnippering van krachten van geld. Dit alles zal veel moei lijkheden geven. Versnippering moet voorko men worden. Centralisatie moet hier komen. Overigens merkte spreker op, dat hij niet voorgesteld heeft, nu al een beslissing te nemen. De heer Bosman vond het ook niet goed, dat hier twee organen op hetzelfde terrein gaan werken. Als het blijkt dat de gemeente het beter kan doen, dan zal men zich daarbij moe ten neerleggen, want de gemeente heeft meer middelen, in tegenstelling met Vreemdelingen verkeer, die het hoofdzakelijk moet hebben van vrijwillige contributies. De heer Van Liemt sprak een kort slot woord en deed de toezegging, dat de zaak heel ernstig zal worden bekeken. Een beslissing werd niet genomen. De heer Ant. Meijer werd benoemd tot afge vaardigde naar de vergadering van de A. N. V. V., die op 16 Juni te Assen wordt gehouden. Tenslotte dankte de voorzitter den heer J. D. C. Breijer, administrateur der vereeniging voor zijn moeite en de groote animo, waar mee hij zijn werk steeds verricht. Spreker hoopte, dat het bestuur nog vele jaren op deze prettige manier met den heer Breijer zou mogen samenwerken. (Applaus). P. VOOGD. Toen de S.D.A.P. bij de voorbereiding van de periodieke verkiezingen in 1935 haar candida- ten stelde om nieuw bloed in de raadsfractie te doen stroomen. werd, op één uitzondering na, aan jeugd en jonge mannelijke kracht de voorkeur gegeven. De meeste der nieuwe raadsleden zijn dichter bij de 30 dan bij de 40. De uitzondering is de heer Voogd, die reeds in 1934 zijn 60sten verjaardag vierde en dus in den avond des levens staat. Het eigenaardige is evenwel, dat hij, de oudste der fractie, zich juist in het bijzonder interesseert voor de belangen der jeugdige werkloozen en de beroepskeuze. Maar daar voor ligt de verklaring voor de hand. De heer Voogd neemt actief deel aan het vele dat hier ter stede gedaan wordt voor de ontwikkeling en ontspanning der jeugdige werkloozen. Trouwens de heer Voogd heeft altijd veel belang gesteld in de jeugd. Eerst was hij on derwijzer, daarna leeraar (in de Duitsche taal en letterkunde) aan een H.B.S. te Amsterdam en een Gymnasium te Tiel. Toen hij in 1909 het onderwijs verliet, wijdde hij zich speciaal aan de jeugdbeweging. Hij behoorde tot de oprichters van de A.J.C. en was tot 1926 voor zitter van de Socialistische Jeugd-Internatio- nale. Van 1924 tot 1934 was hij leider van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. In vroeger jaren was de heer Voogd een be kend redenaar. In den laatsten tijd werd hij evenwel door een ernstige ziekte getroffen en zijn vrienden zullen het ongetwijfeld betreu ren dat hij nog niet geheel de oude geworden is. Doch al zijn enthousiasme voor de jeugd en haar belangen heeft hij behouden, terwijl op volledig herstel gehoopt wordt. De jeugdige werkloozen vinden daarom in hem een goeden pleitbezorger. Tot heden heeft de heer Voogd de beharti ging van de belangen van het Middelbaar On derwijs overgelaten aan zijn fractie-genoot den heer D. J. A. Westerveld, die daarmee of ficieel belast is. Maar deze kan als het noodig is op een goeden plaatsvervanger rekenen, want de heer Voogd kent de belangen en noo- den daarvan zeer goed. Hij is niet alleen oud- leeraar maar ook voorzitter van de Commissie van Toezicht op het M.O., zoodat hij reeds met vele zaken betreffende het M.O. in con tact is voor zij in den raad aan de orde komen. C. J. VAN T. Haarlemsche Kapschool besluit haar cursus. De bovenzaal van gebouw „Olympia" bood gisteravond een ongewnnen aanblik. Een me nigte wit-gejaste dames en heeren stonden achter lange rijen kaptafels hun uitersten best te doen, om sluikharige dameshoofden in korten tijd een keurige ondulatie te geven en om mannensehedels van hun overtolligen haartooi te ontdoen. De afdeelmg Haarlem van de Eerste Neder landsche Vereeniging tot stichting en instand houding van vakscholen in het kappersbe- drïjf besloot haar cursus in de kapperskunst met een groote kapdemonstratie. De leer lingen van de eerste drie klassen legden hun proeven van bekwaamheid af. waardoor zij al dan niet tot een hoogere klasse werden be vorderd. Van de beginnelingen onder de da meskapsters gingen er twee over naar de tweede klasse: bij de heeren was dit aantal 4. Van de tweede naar de derde klasse werden 5 dames en 4 heeren bevorderd en van de derde naar dë vierde resp. 5 en 6. De leer lingen van de hoogste klasse bereidden zich voor op het vakexamen, dat op 14 April te Amsterdam wordt afgenomen. Gezien de re sultaten, waarbij in een minimum tijd de mooiste dameskapsels en keurig geknipte heerenhoofden onder de friseertang en de tondeuse van daan kwamen, gelooven wij niet dat de heer Meeuwig, de directeur van deze vakschool, ongerust behoeft te zijn over de prestaties, die zijn discipelen bij het. aanstaan de examen zullen leveren. Aan het slot van den avond sprak de heer Meeuwig een woord van dank tot de model len, die zich den geheelen cursus zoo welwil lend beschikbaar hebben gesteld om als „proefkonijn" dienst te doen. Hij bracht voorts hulde aan de leeraressen en leeraren en hij sprak de heep uit, dat de a.s. exami nandi een mooi resultaat te Amsterdam zul len behalen. De heer Leeuwes, hoofdbestuurslid, voerde vervolgens het woord. Hij zeide, ervan over tuigd te zijn. dat deze vakschool één van de best geleide in den lande is. Spr. prees dan ook den eminenten directeur, alsmede alle leerkrachten. De heer Leeuwes vestigde er de aandacht op, dat het in deze moeilijke tij den van zeer groot belang is dat men in het bezit is van een erkend vakdiploma. Bij de nieuwe vestigingseischen wordt reeds een zekere graad van vakbekwaamheid ver langd. Tenslotte sprak de heer Koster, voorzit ter van het vakschoolbestuur, nog eenige woorden van hulde aan directeur, leerares sen. leeraren en leerlingen, waarna hij den cursus officieel voor gesloten verklaarde. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Handschoenen en centuren Politiebureau Smedestraat; Actentasch met inhoud. Maar ten. Burgwal 31 rood, gouden broche, Kol, Anjelierstraat 23 Linnen boorden, Randwijk, Lange Heerenstraat 32 rood; Enveloppe met inhoud; v. d. Stap. Heussenstraat in molen; Hondenhalsband, Politiebureau Smedestraat, Hond v. Weerd. Atjehstraat 104; Hangertje, Peters, L. Boogaardstraat 36 rood; hond, v. Huisstede, Westergracht 17 rood; Regenjas, Janus, Oosterstraat 48; Jongensjas, Warmer dam, v. Oosten de Bruinstraat 75; Portemon- naie met inhoud, Politiebureau Smedestraat; Portemonnaie met inhoud, v. d. Groen, Klop persingel 161; Ring, Voogd. Ooievaarstraat 2, Kinderrijwiel (3-wieler). de Jong; Timor- straat 142; Riem met hondenpenning, Winnu- bot. de Ruijterweg 15; RijwielDlaatje, Der Kin deren. De Clerqstraat 122; damestamhje, Ubrich. Overtonstraat 24; Vulpen v. Veen, Heerenweg 187. Heemstede; Vulpen, v. Bok hoven, v. Dorfcï±raat 88.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10