Hei Bei&iftijltste Hiswa. 53e Jaargang No. 16188 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 1 April 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Grcote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 130S2 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer 10.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-. Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. De vermoedelijke inhoud van de Duitsche voorstellen. Onderhandelingen in drie fasen verlangd. Voorstellen van 7 Maart herhaald. (Zie ook pag. 4) BERLIJN, 1 April (A.N.P.) Het agentschap Stefani verneemt uit wei-ingelichte bron, dat de Duitsche voorstellen hedenmorgen aan Eden zijn overhandigd. Het document be slaat 22 getypte vellen en bestaat uit 27 punten, welke in drie verschillen de deelen zijn gesplitst. In het eerste deol zijn juridische overwegingen vervat, waarbij Buitschland zijn wei gering vernieuwt om het memoran dum van Londen te aanvaarden, po lemiseert over de opportuniteit der aangekondigde besprekingen tus- schen de generale staven van Frank rijk en Engeland en verklaart, dat Frankrijk met het verdrag van Ver sailles, de 14 punten van Wilson, die den grondslag waren van den wapen stilstand van 1918, heeft geschonden. Duitschland zegt van meening te zijn, dat, indien onderhandelingen moesten plaats hebben voor herstel van den vrede in Europa, deze in drie fasen zouden moeten geschie den. De eerste fase als inleidende besprekingen ter nauwkeurige bepaling van den toestand, de tweede fase voor concrete onderhande lingen met het doei een definitief accoord te bereiken voor de veiligheid en den vrede in Europa, de derde fase om zekere kwesties op te lossen, zooals het economische vraagstuk, kwesties, die nog niet nauwkeurig kunnen worden omschreven, maar die eens in haar geheel moeten worden onderzocht. Het tweede deel van het document, dat uit 17 punten bestaat, bevat de hoofdvoorstel- len, die dezelfde zijn als die van het Duit sche memorandum van 7 Maart, nl.: sluiten van non-agressiepacten met Frankrijk, Bel gië en Nederland, indien dit laatste land dit wil, voor den duur van 25 jaar met een waar borg van Engeland en Italië; het sluiten van een luchtpact met de Westelijke mogendhe den; een non-agressiepact met Litauen; de terugkeer van Duitschland naar den Volken bond, terstond of na het sluiten van een accoord, dit alles in de verwachting dat men binnen zekeren tijd een oplossing verschaft voor het koloniale vraagstuk en voor het vraagstuk der afscheiding van het Volken bondsstatuut van de discrimineerende be palingen in het verdrag van Versailles. Duitschland verplicht zich tevens om-de ef fectieven van zijn troepen in het Rijnland niet te verhoogen, mits Frankrijk en België hetzelfde doen. Duitschland en Frankrijk zouden op zich moeten nemen, te verhinde ren dat men bij de opvoeding van de jeugd en in de pers de wederkeerige gevoelens aer beide volken vergiftigt door hatelijke en kwetsende beweringen. Fransch-Duitsche klachten commissie. De beide staten zouden zich bereid moeten verklaren Fransch-Duitsche commissies bij den Volkenbond te vormen, welke ten doel hebben alle klachten in de verhoudingen tusschen de heide landen in ontvangst te nemen en aan de respectievelijke regeerin gen voor te leggen. Duitschland stelt voor, dat de eerste fase der procedure een maxi mumduur heeft van vier maanden. De on derhandelingen moeten echter terstond wor den begonnen of tenminste na de Fransche verkiezingen. De Duitsche regeering stelt voor, dat in Duitschlanét en Frankrijk een volksstemming over dit algemeen ac coord tusschen de beide mogendhe den wordt gehouden, welke volks stemming kracht van ratificatie van het betreffende accoord zou moeten bezitten. Teneinde de territoriale toestanden aan de Duitsche of aan de Fransch-Belgische grens te controleeren zou men een commis sie van drie leden moeten instellen, waarvan het derde iid tot een neutraal land moet be- hooren, dat niet bij de kwestie betrokken is. Deze commissie zou tot taak hebben de militaire verhoudingen tusschen de beide con- tracteerende partijen in het grensgebied gade te slaan, teneinde de eventueele noodzake lijkheid van wijzigingen te onderzoeken. Elk van de beide contracteerende partijen zou het recht hebben, op deze commissie een be roep te doen. Indien zich in de militaire be zetting van het grensgebied, hetzij de Duit sche, hetzij aan de Fransch-Belgische zijde, wijzigingen voordoen, zou bovengenoemde commissie, indien een klacht hierover wordt ingediend, de militaire attachés van Engeland en Italië moeten opdragen, een onderzoek naar deze wijzigingen in te stellen. De beide contracteerende partijen verklaren zich be reid, terstond rekening te houden met de waarnemingen en voorstellen van de com missie. Duitschland verklaart zich bereid, zich in verbinding te stellen met de staten aan de Oostelijke- en Zuid-Oostelijke grens, t.w. Oostenrijk, Tsj echo-Slowakije, Litauen en De Hiswa is weer aan den gang, De prachtrevue der watersport, Waarnaar al vele maanden lang, Weer in ons land gehunkerd wordt. Wij springen straks weer in de boot, Wij gaan weer juichend onder zeil, Een ranke zonbeschenen vloot, Zoekt op het water vreugd en heil. Wat nu nog loopt als bleekgezicht, Is strakjes donkerbruin gebrand, De zwaarste zorg wordt wat verlicht, Als Neerland wordt tot waterland. Met zon en zomer voor den boeg En in de sport van 't vreedzaam zwaard Is Neerland's schoonheid ons genoeg, Een waterparadijs op aard. Een trekkend zeil in zonneschijn, Een fok, die klappend bol gaat staan, 'k Hoop. dat de zomer mooi zal zijn En het u voor den wind zal gaan. P. GASUS. Radiodistributie Haarlem. Denk niet aan de Zeven-vijftig, Die de aanleg U straks kost. Dit bedrag kan in gedeelten, Aan ons worden afgelost. NIEUWE GRACHT 5 TELEFOON 10010. (Adv. Ingez. Med.) Polen en met deze staten non-agressiepacten te sluiten. Ook stelt Duitschland voor, de op richting van een internationaal gerechtshof van arbitrage, dat uitsluitend voor dit accoord competent is en dat de uitvoering van de be palingen, welke in het accoord zijn vervat zou moeten waarborgen en besluiten zou moeten nemen ten aanzien van eventueele schendingen of verschillen. Wanneer dit ge rechtshof een schending zou constateeren, verplichten zich Duitschland en de andere partij om den normalen stand van zaken te herstellen. Voorstel voor een vredesconferentie. Het derde deel van het document behelst het voorstel, een internationale conferentie bijeen te roepen met het uitsluitend en nauw keurig omschreven doel, den vrede te ver zekeren. Ook wordt voorgesteld dat de kwestie der beperking der bewapening wordt bestu deerd, aangezien de oplossing van deze kwestie niet slechts om economische en financieele redenen, maar ook uit psycholo gisch oogpunt noodzakelik is. Ten aanzien hiervan doet het document een serie voor stellen, welke ten doel hebben „den oorlog humaner te maken". Het document besluit met de verklaring, dat de Duitsche regeering in dit programma een daadwerkelijke bijdrage van het Duitsche rijk ziet tot het waarborgen van den vrede in Europa. N.V. Haarlemsche Boaz Bank. Dividend 4 Va# In de Dinsdag j.l. gehouden Algemeene Ver gadering van aandeelhouders der N.V. Haar lemsche Boaz Bank te Haarlem werden de ba lans en winst- en verliesrekening over het boekjaar 1935 goedgekeurd en het dividend bepaald op 41/2%. De bruto winst bedraagt f 31.859.57V2. De onkosten en salarissen etc. beloopen f 16.663.05. Van de netto winst ad f 15.196.52^ werd gereserveerd f 5802.78'/2 en aangewend voor afschrijving op kantoor inrichting en safe f 1061.42. Het restant ad f 8332.32 is bestemd voor uitkeering van divi dend en tantièmes, alsmede betaling der ver schuldigde belasting. De heeren G. de Vries Gzn. en Notaris G. Wolzak Hzn. werden als commissarissen her kozen. MODERNE BEHANGSELS B. B. C. BEHANGSELS. GEN. CRONJéSTRAAT 155 - TELEF. 11657 VAKKUNDIGE Behangers beschikbaar. Zelf behangen? Wij snijden gratis randjes af. (Adv. Ingez. Med.) Doodelijk ongeval. Bij de in aanbouw zijnde buizengieterij der Hoogovens te Velsen. Dinsdagmiddag even voor half vijf is een ernstig ongeval gebeurd bij de in aanbouw zijnde buizengieterij van het Hoogovenbe- drijf, waarvan de montage wordt uitgevoerd door de Hollandsche Constructie Werkplaats te Leiden. Een der arbeiders van deze firma, de 52-jarige E. J. Duffels was op ruim 12 me ter hoogte op een drie meter lange ladder, die met touwen aan het gebouw bevestigd was, werkzaam. Daar hij zich moest verplaatsen, heeft de getroffene zijn veiligheidsgordel even los gemaakt. Hij is daarna bij het afdalen van den ladder gestruikeld met het gevolg, dat hij van een hoogte van ruim 12 meter viel in een betonnen put, die met wat regenwater was ge vuld. Hij kreeg een schedelbreuk. Dr. Büler, die bijna onmiddellijk na het ongeval aanwezig was, constateerde den dood. De overledene was gehuwd. Door de politie en de arbeidsinspectie wordt een onderzoek ingesteld. Ned. Bond tot het redden van drenkelingen. De droeve lijst. In het tijdvak van 28 Februari tot 28 Maart 1936 verdronken in ons land: 8 jongens be neden 16 jaar, 1 meisje idem. 17 mannen en 3 vrouwen;tezamen 29 personen. Er reden 8 auto's te water waarbij verdronken 6 mannen en 1 vrouw; in het geheel dus vonden 36 menschen den dood in het water. Er werden in dat tijdvak gered: 12 jongens beneden 16 jaar, 4 meisjes idem, 13 mannen en 1 vrouw; tezamen 30 personen. Van dit ge tal werden 13 zwemmend gered: 6 met behulp van booten, 1 met een boomtak en 1 met ge- hulp van een ragebol; 9 ons onbekend. Bij de autoongelukken te water werden ge red of wisten zich te redden: 20 menschen; in het geheel dus gered uit het water 50 per sonen. De Vrije Universiteitsdagen. Op 1 en 2 Juli a.s. te Haarlem. Naar wij vernemen zullen de Vrije Uni versiteitsdagen dit jaar op 1 en 2 Juli a.s. wor den gehouden. In de wetenschappelijke samenkomst van Woensdag 1 Juli zullen als referenten optre den Prof Dr. J. F. Koksma, Hoogleeraar aan de Vrije Universiteit en Dr. W. H. Gispen, geref. predikant te Delft. In den bidstond aan den avond van 1 Juli in de Kloppersingelkerk te houden zal dit maal voorgaan ds. J. W. Siertsema, geref. pre dikant te Haarlem. De eigenlijke jaarvergadering wordt 2 Juli gehouden in de Gem. Concertzaal en staat ditmaal onder leiding van den Directeur, Dr. H. Colijn. Ale referenten zullen optreden Prof. Dr. J. Ridderbos, Hoogleeraar aan de Theologische School to Kampen, Prof. Dr. A. Siezoo, Hoog leeraar aan de Vrije Universiteit en het Twee de Kamerlid de heer J. Schouten, van Rotter dam. Voor de ontvangst van deze V. U.-dagen heeft zich bereids een regelingscommissie ge vormd onder eere-voorzitterschap van den oudsten Hoogleeraar aan de V. U., Prof. Dr. H. H. Kuyper te Bloemendaal. Leden van het moderamen zijn de heeren Ds. J. W. Siertse ma, voorzitter; J. G. Hogenbirk secr.-penning meester en W. Boelens, 2e secretaris, allen te Haarlem. HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELINGEN. Koninklijke goedkeuring. Bij Kon. Besluit van 4 Maart 1936 no. 98, zijn de wijzigingen in de statuten van de Hoarlemsche Reddingsbrigade goedgekea.ird.In een bijvoegsel van de Nederlandsche Staats courant van Vrijdag 27 Maart 1936 no. 62. zijn deze wijzigingen opgenomen. Een der belangrijkste wijzigingen is wel aangebracht in art. 3, dat thans als volgt luidt: „Alle mannelijke en vrouwelijke ingezete nen van Haarlem en omstreken die tot de bri gade wenschen toe te treden, kunnen door het bestuur worden aangenomen, mits zij van goed gedrag ziji^ en den leeftijd van 14 ja ren hebben bereikt en in het bezit zijn van een verklaring afgegeven door een genees kundige, waaruit blijkt, dat zij geen licha melijk nadeel van zwemmend redden hebben te vreezen. Zij wenden zich tot het secreta riaat dat hen aan het. bestuur voordraagt. Door deze wijziging van leeftijdsgrens ver wacht het bestuur, dat vele jeugdige perso nen zich thans bij de H. R. B. zullen aan sluiten, om het zwemmend redden te gaan beoefenen. Het secretariaat is gevestigd Kleine Houtstraat 111 rood. De nieuwe brug over het Z. B. Spaarne. WONINGBOUW RAMPLAAN - ELSWOUTLAAN m.|z. centr. verw., vanaf f4600.- RINKRMA-ROOSOORP Inlichtingen o. h. werk OVERVEEN, ook tel. 26429 Huurprijs vanaf f 32.50 p. mnd. (Adv. Ingez. Med.) Opening iets vertraagd. Het bestra tings werk voor de nieuwe brug over het Zuider Buiten Spaarne is aan den kant van den Schalkwijkerwee vertraagd. Daardoor is het zeker, dat de nieuwe brug nog niet met de Paaschdagen voor het verkeer kan worden opengesteld. Het zal vermoedelijk wel ongeveer een week later worden. ONGEWENSCHTE PENSIONGAST De laatste dagen maakt er hier iemand zijn werk van bij pensionhouders kamers te huren, daar een paar dagen te verblijven en zonder betalen te vertrekken. Hij noemt zich afwisse lend ingenieur bij den Waterstaat en de Pos terijen. Ook elders schijnt hij zich aan deze practijken te hebben schuldig gemaakt. Weer een geldkistje gestolen. Met 525.- Dinsdagmorgen heeft de filiaalhouder van de N.V. ,,De Veluwe" aan de Leidschevaart bij de politie aangifte gedaan van de vermissing van een ijzeren geldkistje, inhou dende 525. Dit kistje stond in een niet geslo ten kastje van het schrijfbureau in een onge sloten kantoortje. De diefstal is vermoedelijk gepleegd tusschen 8.45 en 9.15 uur 's mor gens, toen de filiaalhouder boven was. De po litie stelt een onderzoek in. Aanbieding van Zuidvruchten geen overtreding der uitverkoopwet. Kantonrechter ontslaat levensmiddelenzaak van rechtsvervolging. Voor den kantonrechter diende twee we ken geleden een zaak tegen een over het geheel e land verspreide firma, die in de pe riode van 27 Januari tot 8 Februari extra- cas-sabons had gegeven bij den aankoop van zuidvruchten, wat naar de ambtenaar van het Openbaar Ministerie zeiae overtreding van de wet op de opruimingen en uitverkoo- pen was. Het tijdelijke element in deze aanbieding achtte hij bewezen door de aankondiging van begin en einde ei-van, het voordeelige uit de verhooging van het percentage der cassa- bons van vijftien op dertig. Door de reclame, die voor de aanbieding werd gemaakt, moes ten zijns inziens de menschen redelijkerwijze den indruk hebben gekregen dat zij zeer voordeelig was. Omdat de zaak niet principieel kon wor den behandeld en de firma tamelijk kapi taalkrachtig kon worden geacht eischte hij een boete van f 100 subs. 50 dagen hech tenis. Mr. G. A. J. M. Mutsaerts. die als ge machtigde voor de gedagvaarde firma op trad was van meendng dat de zaak niet in overtreding was geweest. Sinds jaar en dag was op dergelijke manier reclame gemaakt, die erop neerkomt dat de huisvrouw gedu rende een zekeren tijd zekere artikelen goed koop kan krijgen. Zij verkeert daardoor zeker niet in de meening van een opruiming of uit verkoop te profiteeren. omdat zij is gewend sommige artikelen goedkoop te krijgen in bepaalde perioden. Bovendien waren de reclames, zooals pl. zeide ook vóór de wet nooit als opruiming of uitverkoop aangekondigd. Pleiter achtte geen element van strafbaar heid aanwezig, daar ook geen sprake is van een gecamoufleerde opruiming of uitverkoop Hij concludeerde tot vrijspraak. De kantonrechter wees heden schriftelijk vonnis. Hij achtte de feiten bewezen en ook het tijdelijk voordeelige. Doch het feit was niet strafbaar, omdat het voordeelige niet ver band houdt met bijzondere omstandigheden ten aanzien van de winkelnering doch slechts een gevolg is van de door de firma gevolgde reclamemethode. Daarom werd de firma ontslagen van rechtsvervolging. De oude keizerlijke paleizen van Gondar, de belangrijkste stad in Noord-West- Abessynië. Gondar is thans het doel van den Italiaanschen opmarsch in het Noorden. De stad ligt' niet ver verwijderd van het Tana-meer, waar ook een belangrijke karavaanweg naar toe leidt. Het woord is aan.... Bismarck De Meester van Bohemen is Meester van Europa. Slachtoffer van de relletjes bij „Heldenkermis". Haagsch journalist aan zijn verwondingen bezweken. DEN HAAG. 1 April (A. N. P.) Hedenmor gen vroeg is op 43-jarigen leeftijd overleden de heer J. W. Bosch, redacteur van de Haag- sche Courant. In verband met dit overlijden schrijft ons de redactie van genoemd blad: Tijdens de relletjes bij gelegenheid van de eerste vertooning van de film „Heldenkermis" in het Passagetheater in Den Haag werd de heer Bosch, die daar reportage-arbeid ver richtte, terwijl hij zich op het trottoir bevond, door een motorrijwiel der politie van achteren aangereden en daarbij gewond. Hoewel de kwetsuren zich aanvankelijk niet onrustwek kend lieten aanzien en zich enkele dagen gele den zelfs eenige verbetering toonde, trad Zon dag een verergering van den algemeenen toe stand in, waarna zeer onverwacht vanmorgen het einde volgde. De aanslag op den N. S. B.- colporteur te Amsterdam. Dader krijgt een jaar gevangenisstraf. AMSTERDAM, 1 April (A.N.P.) De recht bank wees heden vonnis in de strafzaak tegen den 46-jarigen vertaler, die op 30 September van het vorige jaar op het Stationsplein een moordaanslag heeft gepleegd op een N.S.B.- colporteur en veroordeelde hem wegens po ging tot moord tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van 6 maanden voorarrest en ter be schikking stelling van de regeering. De recht bank overwoog, dat bij de strafmaat rekening dient te worden gehouden met het psychia trisch rapport, waaruit blijkt dat verdachte sterk verminderd toerekeningsvatbaar is. De man was op genoemden dag op den niets kwaads vermoedenden colporteur afgekomen en had op ongeveer 2 meter afstand 3 schoten op hem gelost, waardoor de colporteur niet ernstig werd gewond. WET OP DE VESTIGINGSEISCHEN. Een voorioopig comité uit de winkeliers organisaties hier ter stede zal een vergade ring beleggen tot bespreking van het ont werp: wet op de vestigingseischen. Deze ver gadering is toegankelijk voor de besturen van winkeliers-vakvereenigingen. Op deze vergadering zal aanwezig zijn mr. L. G- van Dam. lid van den Haarlemschen Gemeenteraad, voor het geven van inlichtin gen betreffende bovengenoemd ontwerpwet. DE VERMOEDELIJKE INHOUD DER DUIT SCHE VOORSTELLEN. ONDERHANDELIN GEN IN DRIE FASEN? pag. 1 De executie van Hauptmann is opnieuw uit gesteld. pag, 4 De oorlog in Abessynië: De bezetting van het sultanaat Aoessa; val van Gondar binnen kort verwacht. pag, 4 De vermoedelijke inhoud van de Duitsche vredesvoorstellen. pag. 4 en 1 Sovjet Rusland heeft te Tokio geprotesteerd tegen inbeslagneming van Russische schepen pag, 4 De regeering wil erfenissen van in het bui tenland wonende Nederlanders belasten. PaS- 3 Op de pleegkinderen te Megen, die door hun pleegmoeder werden mishandeld, is weinig toezicht uitgeoefend. pag. 3 De heer C. J. v. d. Broek is ter gelegenheid van zijn jubileum benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. pag. 6 De argumenten van het Koninklijk besluit tot niet-goedkeuring van het uitbreidingsplan van Haarlem bestreden. pag. 6 ARTIKELEN. ENZ. Antonina Vallentin: De Duitsche delegatie op de Londensche conferentie. pag, 4 Ko Doncker: De avonturen van dr. Mol. pag. 3 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Middenstandspro blemen. pag. 9 J. H. de Bois: Haarlem's Kunstbezit. pag. 3 J. B. Schuil over Medea. pag. 9 G. J. Kalt: Lecrlingenuitvoering Haarlem's Muziekinstituut. pag. 9 K. de Jong over het zevende concert der Haarlemsche Bachvereeniging. pag. 9 J. H. de Bois: Op St. Lucas in Amsterdam. pag. 9 Burgerlijke Stand van Haarlem. pag. 7

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1