Middenstandsproblemen. ^WEERBERICHT WOENSDAG '1' X P R I E 1936 HA'AEEEM'S DAGBEAD' "2 Overbezetting en prijsverhooging. In het In 1932 verschenen werk „Geor ganiseerde Distributie" heeft Dr. E. J. Tobi in 't bijzonder het vraagstuk besproken van de overbezetting in het detailbedrijf en de prijs- verhoogende werking. De schrijver is daarbij uitgegaan van een ietwat gewrongen in deeling. Hij onderscheidt n.l. detaillisten van gelijke en van ongelijke economische grootte. Teneinde deze toch al zoo ingewikkelde materie niet moeilijker te maken, blijve onbe sproken de vraag of de scheidingslijn tus- schen beide groepen nauwkeurig is aan te geven. Dr. Tobi blijkt van oordeel, dat bij de detaillistengroep met leden van ongelijke grootte, de onderlinge concurrentie zal dwin gen tot prijsverlaging, maar dat in die bran ches, waar de detaillisten van gelijke econo mische grootte zijn een te veel zal leiden tot prijsverhooging, ten nadeele der gemeenschap Het ontgaat mij, waarom in het eene wei. in het andere geval geen prijsverhoogende wer king zou ontstaan. Intusschen heeft Dr v. Muiswinkel dit probleem nog eens nader onder het oog gezien en hij geeft als zijn oordeel te kennen, dat tot dusverre het pro bleem nooit zuiver is gesteld en veel te veel aandacht is besteed aan het toetreden van nieuwe distruënten. Wanneer men uit sluitend dit toetreden als basis neemt voor de te trekken conclusies, dan volgt uit de nieuwe toetreding van bedrijfsgenooten een overbezetting, deze werkt kostenverhoogend, waardoor prijsstijging optreedt. Zeer terecht heeft Dr. v. M. er de aandacht op gevestigd dat deze wijze van zien onjuist en vooral eenzijdig is. Indien er sedert 1929 geen nieuwe toevloed van distribuënten zou zijn geweest en er ook geen zouden zijn verdwenen, dan nog zou overbezetting zijn opgetreden als gevolg van de daling van bruto-winst en koop kracht. Doch j het gelijk blijven van het aantal medeu.n^cnden is er geen reden a priori aan te nemen, dat de kosten, aan de distributie verbonden, zouden moeten stij gen. Nemen wij thans het andere geval. Het aantal gegadigden neemt toe. Indien dan de omstandigheden overigens dezelfde blijven, zullen de distributiekosten stijgen. Maar dat alles is louter theorie. Want bij vermeerde ring van het aantal mededmgenden blijven de omstandigheden nu eenmaal niet dezelfde Men denke alleen maar aan de scherpe con currentie. die onmiddellijk verschillende om standigheden doet wijzigen. En deze ver andering zal niet beperkt blijven tot hen, die nieuw zijn aangekomen, maar ook de reeds gevestigden ondervinden daarvan den in vloed. Het is dan ook onjuist vol te houden dat overbezetting in ieder geval kostenver hoogend zou moeten-werken, waaruit volgt, dat evenmin is vol te houden, dat overbezet ting steeds prijsverhoogend werkt. Overbe zetting is een conjuctuurverschijnsel, waarbij prijsdaling en toeneming van het aantal dislnbuenten steeds samengaan. De vraag die men zich moet stellen dient dan ook niet te luiden: werkt overbezetting prijsverhoogend? doch: remt overbezetting de aanpassing van den kleinhandels- aan den groothandelsprijs? Bij overbezetting van het distribütieapparaat ontstaat in het vrije ruil verkeer een sterke concurrentie, waarbij zij in de meest gunstige positie verkeeren, die de laagste bedrijfskosten hebben. Die groep be paalt in hare omgeving feitelijk het prijs niveau. Daarbij worde dan geen aandacht be steed aan de geste van hen, die men beunha zen pleegt te noemen. Waar deze optreden zijn zij het, die gewoonlijk het prijsniveau be palen. Met opzet is' gesproken van het „vrije ruilverkeer". De toestand wordt natuurlijk anders, indien geen zelfstandige prijszetting meer bestaat, zooals bijv. bij den verkoop van verschillende merkartikelen. Dr. v. Muiswinkel heeft aan zijn theoretische beschouwing een aantal voorbeelden toege voegd-om zijn zienswijze te staven. Hij verwijst naar het onderzoek van het Economisch In stituut voor den Middenstand betreffende het slagersbedrijf. Uit deze cijfers blijkt, dat naar mate het aantal inwoners per winkel kleiner wordt zoowel de bruto-winst als de bedrijfs kosten in beteekenis afnemen. Noch kosten- verhooging, noch prijsverhooging is in deze gevallen dus het gevolg van toenemende be zetting. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft na een onderzoek by een aantal filiaalbedrij ven en verbruikscoöperaties vastgesteld, dat ondanks de toenemende overbezetting in de kruideniersbranche van een prijsverhoogende werking niets te bespeuren viel. Zelfs viel er geen remmende invloed van beteekenis te be merken. Een nog sprekender voorbeeld treft men aan bij het „Onderzoek naar de vaste lasten in den :.Q.GËNEVEP SCOD-EN ZWART MERK. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA WOENSDAG 1 APRIL. Luxor Sound Theater: Clark Gable. Wal lace Beery. Jean Harlow, Lewis Stone en Aubrey Smith in „Op weg naar Singapore". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Carlo Cavelli. de hoogeschoolrijder". Op het tooneel: „Kremo Comp., ikarische spelen." 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Harold Lloyd, Adolphe Menjou en Verree Teasdale in „De Melkboer" 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Conrad Veidt „De koning der verdoemden". 2.30, 7 en 9.15 uur. Geb. De Nijverheid: Psychometrische avond, 8 uur. Teyler's Museum, Spaame 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 2 APRIL Stadsschouwburg: Amst. Tooneelver. „Medea" met Charlotte Kohier. 8.15 uur. Broederkerk: J. Sevensma spreekt. 8 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling, 34 uur. Kantoor N.V. Ma nu fact.-, bedden- en ta- pijthandel „De Kroon". 11 uur v.m. Aandeel houdersvergadering. Geb „De Nijverheid": Lezing voor afd. II der Spiritisten ver. „Harmonia" 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. i Zandvoort: Raadsvergadering. 7.30 u. detailhandel", waar evenmin van een rem- menden invloed der bedrijfskosten op het ver loop van de bruto-winst sprake is. In 'sGra- venhage en Helmond heeft de concurrentie, voortvloeiend uit de ovex-bezetting zelfs ge leid tot een absolute prijsverlaging. Een en ander vormt voldoende bewijsma teriaal om de door velen vermeende prijsver hoogende werking der overbezetting te loochenen. MOLLERUS. V estigingseischen buitenland. het Interessante gegevens over hygiënische voor schriften en vestigingseischen in „Horecaf". Het laatstverschenen nummer van het blad „Horecaf" begint met een artikel, dat als hoofd draagt: „Wat de overheid in het buitenland voorschrijft". In het buitenland wordt zoo het een en ander ten behoeve van het toeristenverkeer. van de hotelbedrijven gedaan. Op deze buitenlandsche overheids- bepalingen gaat het blad in het kort in. Allereerst wordt België behandeld. België bezit sedert 26 Augustus 1935 een speciale wet, die het geheele hotelbedrijf aan ban den legt. De Belgische hotelhoudersvereeni- ging is geenszins met deze nieuwe wet inge nomen. De uitvoering ervan is reeds op zoo danige moeilijkheden gestuit, dat de Belgi sche regeering een ruim overgangstijd vak heeft moeten toestaan om de bedrijven in de gelegenheid te stellen aan de eischen van de wet aan te passen. In Tsjecho-Slowakije bestaat een vooront werp van wet, waarbij inrichtingen, die zich hotel willen noemen, daartoe vergunning van de overheid dienen te hebben. Een acte van bekwaamheid is noodig tot het verwer ven van een licentie: een certificaat van leertijd of een driejarige werkzaamheid in het bedrijf of twee jaar hotelvakschoolon- derwijs. Een hotel wordt alleen als hotel er kend, wanneer het. in het algemeen, over 15 kamei-s beschikt, geen huisvesting verleent aan particuliere „kostgangers", het voorzien is van electrisch licht en ingericht is met van stroomend water voorziene w.c.'s, terwijl er maaltijden vei-krijgbaar moeten zijn. Hotels met tachtig kamers mogen zich „grand hotel" noemen. Voorts dienen deze hotels een hall te hebben, van centrale ver warming, stroomend warm en koud water in alle slaapkamers en badkamers voorzien te zijn, en een lift te hebben. Hotels met 120 kamers mogen „palace hotel" genoemd wor den. Zij dienen de beschikking te hebben over een hall, een schrijfsalon en een lobby en overigens aan dezelfde eischen te voldoen als de „grand hotels". In Oostenrijk is ook een hotelwet in voor bereiding. Inrichtingen mogen zich alleen dan „hotel" noemen, wanneer zij, voor wat Weenen betreft, over vijftig kamers beschik ken en voor wat de rest van Oostenrijk aan gaat, over dertig kamers. De Weensche ho tels moeten voor tweederde gedeelte inge richt zijn met stroomend warm en koud wa ter en met centrale verwarming. Voor de ove rige steden en dorpen van Oostenrijk geldt deze voorwaarde slechts voor een derde van het hotel. De hotels moeten aan tal van eischen wat hygiëne en comfort betreft vol doen. In Oostenrijk is het sedert 1933 verboden nieuwe hotels, café's of restaurants te openen of van het eene deel van een stad naar een ander kwartier te verplaatsen zonder ver gunning van de plaatselijke hotelorganisatie. De eischen, die de Italiaansche regeering aan een hotel stelt, zijn uitermate gering. Een zaak is reeds een hotel, wanneer het de beschikking heeft over negen kamers. Een uitzondering op de regels, welke in verschei dene landen bestaan, vormt Italië overigens, waar het namelijk verboden is een hotel te sluiten. Een overeenstemming is echter mo gelijk om de zaak staande te houden ten op zichte van de rentebetaling. In Zwitserland geldt een wet, die de bouw en uitbreiding van hotels moet be perken. Deze wet blijft tot 1940 van kracht Overigens is van beteekenis voor Zwitserland de wet, waarbij de opening of uitbreiding van eenheidsprijswinkels is verboden. Sedert 1933 is het in Griekenland verboden nieuwe hotels te bouwen. In Denemarken is het aan pensionhoudei's niet toegestaan kamers te verhuren voor korter tijd dan acht dagen. Voor Portugal gelden zeer uitgebreide be palingen; enkele daarvan worden genoemd. De zaken worden geklassificeerd in hotels of „hospedaria" of pensions. De hotels worden in drie groepen verdeeld: tweede-klasse hotels, eerste-rangshotels en luxe-hotels. Licht en lucht moeten van bui ten tot de kamers toetreden. Voor de eerste groep van hotels moet er op elke vijftien ka mers een badkamer zijn. Waar aanwezig, dient een hotel electrisch licht te hebben, en anders de modernste verlichtingstechniek Het zelfde geldt voor de telefoon. De eerste rangs-hotels moeten van liften voor personen- en goederenvervoer voorzien zijn. Twintig procent van het aantal kamers moet voorzien zijn van badkamer. De slaap kamers moeten stroomend warm en koud water hebben. Deze hotels moeten bovendien wanneer zij ook des winters geopend zijn. centrale verwarming hebben. De luxe-hotels moeten uiteraard aan nog strengere bepalin gen voldoen. Zoo dient tien procent dei- slaapkamers annex aan een zitkamer te zijn. terwijl elke slaapkamer een „hall" moet hebben. In Duitschland dateeren hotelvoorschrif ten vanwege de rijksregeering van 1934. Om in het bezit te komen van een erkenning moeten hotels kamers houden ter verhuring aan reizigex-s, een openbaar karakter dra gen, over vertrekken beschikken, waar rei zigers elkaar kunnen ontmoeten en spreken De politie is met het toezicht op de uitvoe ring van deze bepalingen belast. Voor het openen van een hotel is in Duitschland een vergunning noodig het geen iets anders is dan de erkenning van een hotel en de verleening daarvan is afhan kelijk van het behoefte-element. Bovendien is er een limiet gesteld. Uitzonderingen zijn echter met het oog op het buitenlandsche toeristenverkeer mogelijk. De vergunnin gen zijn strikt persoonlijk en verhuizing naar Hernia (Hfuthatk JOHNSON OLIEBRANDERS (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Matigen tijdelijk afnemenden Zuid- oos.telijken tot Zuidwestelijken wind. Aanvankelijk betrokken tot zwaar be wolkt met eenigen regen. Later opkla rend; Weinig verandering in tempera tuur. BAROMETERSTAND Hoogste 764.6 m.M. te Isajford. Laagste 742.6 m.M. te Ingö. Het buitenlandsch weerbericht meldt: Na regen opklaring. De depressie, die gisteren voor de Noorsche kust was gelegen, verplaatste zich in Ooste lijke richting en bevindt zich nu boven Scan dinavië. Over IJsland steeg de luchtdruk flink, zoodat zich daar thans een uitlooper van den Groenland hoogen druk bevindt. De sterke ontwikkeling van Noordenwinden aan den achterkant van bovengenoemde depressie had afkoeling over IJsland, Jan Mayen en de Noorsche kust tengevolge. Plaatselijk valt in Noorö-Scandinavië sneeuw. De vorst heeft er weinig of niets te beteekenen. De Scandinaaf- sche depressie strekt zich zoo ver Zuidwaarts uit dat zij ook in Duitschland en in andere landeix langs de Oostzee slecht weer brengt. Over Centraal-Europa en Frankrijk handhaaft zich de hooge drukking nog. Een nieuwe de pressiekern ontwikkelde zich over het Weste lijk gedeelte van het Kanaal en ten Zuiden van Ierland. Zij bracht regen in Zuid-Enge- land en is ook reeds op het weer hier te lande van invloed. Men mag verwachten dat deze drukstoring zich naar onze omgeving zal begeven. Bij Zuidoostelijken tot Zuidwestelijken wind zal aanvankelijk regen optreden. Later zal het wat opklaren. De tempera- tuin- zal gemiddeld weinig veranderen. BAROMETERSTAND Vorige stand 760 m.M. Stand van heden 760 m.M. Stilstand. Opgave van: Fa. KUIPERS EN ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Donderdag v.m.' 1.00 uur; n.m. 13.21 uur. Strand berijdbaar van 6.0011.20 uur. Vrijdag v.m. 1.36 uur; n.m. 14.00 uur. Strand berijdbaar van 6.4012.00 uur. W. KUIPERS Zn., Opticiens ZIJLSTRAAT 97 HAARLEM. Leveranciers van ALLE ZIEKENFONDSEN (Adv. Ingez. Med.) een andere plaats is alleen toegestaan, indien zulks absoluut noodzakelijk is. Voor Amerika geldt de „National Recovery Act" van November 1933, welke voorschrijft, dat een bedrijf een hotel is, wanneer het be schikt over minstens tien bedden en per nacht en per persoon minstens vijftig cents ï-ekent. Een kwart der kamers moeten ge schikt zijn voor een langer verblijf van den reiziger. Met een opsomming van overheidsbepalin- gen in het buitenland bij het verhuren van kamers besluit het artikel, OPENBARE VERGADERING VOOR KAPPERS De commissie van Samenwerking voor het Kappersbedrijf, omvattende alle organisaties in dat bedrijf, heeft een openbare vergadering belegd op Donderdagmiddag a.s. in de groote zaal van het gebouw van den Kegelbond, Tem peliersstraat alhier. Deze vergadering begint te half drie en is toegankelijk voor alle bedrijfsbeoefenaren, zelfstandig gevestigde kappers zoowel als het personeel in dit bedrijf. Op deze vergadering zal het woord gevoerd worden door de heeren J. Cornax, secretaris van den Nederlandschen Kappers Bond, A. Loppersum, secretaris van den Nederlandschen Bond van Kappers-Personeel en G. Zorn, se cretaris van den Ned. R.K. Bond van Kappers bedienden „St. Cosmas". Door deze personen zal een inleiding worden gehouden voor een in te zetten actie om te ko men tot aan dit bedrijf aanpassende; A. Vestigingsverbod voor vreemdelingen; B. Vestigingsregeling voor eigen landgenooten; C. Minimum tarieven; D. Minimum loonstan- daard. Ten aanzien van de eerste twee punten zijn hier reeds, door het indienen van een Wets ontwerp door de regeering, eenige stappen in deze richting gedaan. Naar de inzichten van de organisaties is daarmede nog niet voldoende gegaan in de richting, welke het bedrijf be hoeft, om uit zijn moeilijkheden te geraken. SCHOOLREIZEN EN TREKKEN. De Kennemer Vereeniging voor Jeugdher bergen heeft Zaterdagmiddag een bijeen komst belegd, waartoe alle leeraren en on- dei-wijzers zijn uitgenoodigd, teneinde kennis te kunnen maken met het instituut jeugd herbergen als middel tot het maken van meerdaagsche schoolreisjes, excursies enz. Het pi-ogramma ziet er prettig uit. Een klas van de Rijkskweekschool komt onder leiding van den zangleeraar trekkersliedjes zingen, de heer Wim Wiese, onderwijzer te Dirkshorn en secretaris van het Wester-district der N. J. H. C. zal spreken over „Schoolreizen en Jeugdherbergen". Hierna zal een rondgang volgen door de Haarlemsche Jeugdherberg „Jan Gijzen", in welker dagverblijf de bijeenkomst wordt ge houden. Deze avond biedt een goede gelegenheid om met het jeugdherbergwerk kennis te maken. KORTE DIENST IN DE WAALSCHE KERK. Ter gelegenheid van ds. Krafft's jubileum. Ter gelegenheid van het jubileum van den predikant d^r Waalsche Gemeente te Haar lem, ds. F. Ch. F. Krafft, die twaalf en een half jaar in Haarlem predikant is. werd Dins dagavond in Waalsche kerk een korte dienst gehouden. Ds. Krafft hield een korte beschou wing over de psalmen 130 en 103. Ook oehandelde hij nog eens den tekst van zijn intreenreek, die hij twaalf en een half jaar geleden hield: „Ik vermag alle dingen door Christus, die mij kracht geeft". De dienst droeg een intiem, eenvoudig ka rakter- Zoowel Dinsdag als heden, Woensdag, ont ving ds. Krafft,nog vele blijken van belang stelling. A.s. Zondag toch H.F.C.-V.U.C. Op het R. C. H.-terrein. Op verzoek Van het E.D.O.-bestuur deel den we in ons vorig nummer mee, dat de be slissingswedstrijd H.F.C.V.U.C., die voor a.s. Zondag op het R.C.H.-terrein was vastgesteld niet zou doorgaan, op verzoek van deze ver eeniging. Het H.F.C .-bestuur heeft zich daarbij niet willen neerleggen; het wendde zich tot den K.N.V.B., met het gevolg dat de wedstrijd toch a.s. Zondag gespeeld zal worden en op het R.C.H.-terrein. Het bestuur van E.D.O. deelde ons naar aanleiding hiervan mee dat het alsnog po gingen in het werk stelt gedaan te krijgen, dat de wedstrijd elders kan worden gespeeld. Een resultaat van deze pogingen is nog niet verkregen. Naar aanleiding van deze kwestie hebben we ons vanmorgen tot den competitieleidei van den K.N.V.B. gewend, die ons mededeelde dat de wedstrijd a.s. Zondag op het RC.H.- terrein gehandhaafd blijft. De leden, donateurs en zij die seizoenkaar ten van H.F.C. bezitten, hebben a.s. Zondag geen vrijen toegang. Ook de gewone seizoen kaarten van R.C.H. zijn niet geldig, wel die van de leden, juniores en adspiranten dezer vereeniging. Men moet zich dus bijtijds van toegangsbewijzen voorzien. De Donderdagmiddagsluiting van kapperszaken. Een misleidend stuk. In ons nummer van j.l. Zaterdag namen wij een ingezonden stuk op over de verplichte sluiting van kapperszaken te Haarlem op Don derdagmiddag, onderteekend met J. H. Vos, die zich in dit stuk bekend maakte als voorzit ter van den N. K. B. De heer N. J. Vos, voorzitter van de afdee- ling Haarlem van den N(ederlandschen) K(appers) B(ond) verzoekt ons mede te dee- len, dat hij dit stuk niet heeft ingezonden en 't ook niet eens is met de daarin aangevoerde beweringen. Wij voldoen daaraan hierbij. Uit het door ons nader ingesteld onderzoek is gebleken, dat -J. H. Vos bij de onderteeke- ning van het bij ons ingezonden stuk voluit geschreven heeft „voorzitter van de afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Kappers Bond". Als adres heeft hij opgegeven Nagt- zaamstraat, waar ook de heer N. J. Vos woont, maar een ander huisnummer. Aan het opge geven adres is geen J. H. Vos bekend. Daaruit blijkt duidelijk, dat de inzender van het bewuste stuk zich aan misleiding heeft schuldig gemaakt. Verdere commentaar overbodig. 1NEEZENEEN #T UKKEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. „Alsbald". We hebben dezer dagen weer eens kunnen ervaren, dat kleinigheden van groot belang zijn. Wat is er weer niet te doen geweest over het woord, dat ik boven dit stukje heb ge- schreven. Geeft het ons niet weer een duide lijk bewijs van de „grondige" kennis der talen bij verantwoordelijke persoonlijkheden? Gelukkig is alles nog ten goede gekeerd, maar wat zouden de gevolgen zijn geweest, als in de toch al zoo zware politieke atmos feer was vastgehouden aan de eerste uitleg- van het woord?' We huiveren reeds als we er aan denken. Wat leert ons dit kleine incident dat groote ellende in zich droeg? Dit, dat de heeren diplomaten niet over een zoodanige talenkennis beschikken ais ge- eischt mag worden van menschen in wier handen het wereld wel en wee is toever trouwd. Iedereen weet wel, dat bij alle be sprekingen (veelal ook bij die, welke als „vertrouwelijk" worden beschouwd) steeds gebruik wordt gemaakt van tolken. Is dit wel bevorderlijk voor een goede en vlotte afwer king van zaken? Natuurlijk niet. Het is heusch niet de eerste keer dat een misver stand nog maar op het laatste oogenblik op gehelderd kon worden en daarmede een groot gevaar afgewend. En telkens weer rijst dan de vraag: is het dan xxiet practischer te doen, duidelijker, be grijpelijker? Zeker, het middel ligt klaar in Esperanto. Deze logisch geconstrueerde taal, die geen plaats laat voor rampzalige misver standen ligt binnen het bereik van een ieder die een gezond stel hersenen bezit en dus ze ker van hen, die door wetenschappelijke oplei ding in algemeene kennis ver uitsteken bo ven den gemiddelden mensch. Waai-om be dienen zij zich niet van het middel? Is het wellicht tè logisch, tè begrijpelijk om door hen te worden gehanteerd? Móét alles dan juist zwaar en dubbelzinnig zijn om goed te zijn voor de diplomatie? Moet dan niet elke mogelijkheid tot misverstaan worden weg genomen, waar het gaat om leven en goed van duizenden vreedzame burgers? Daarop is ons streven gericht. Het misver staan uit de wereld te helpen. Geen plaats te laten aan dubbelzinnige uitleg van een woord of uitdrukking. Klaarheid in het weergeven van gedachten. En dat het Esperanto geschikt is om de meest subtiele gevoelens juist uit te drukken, vei-staanbaar voor iedereen, is maar al te zeer bewezen. Ik verwijs slechts naar onze internationale congressen met vertegen woordigers uit dertig en meer taalgebieden. Individueel gevraagd, zal ieder moeten er kennen. dat bij de internationale besprekin gen duidelijkheid van bedoelen een levens kwestie is. Dit erkennende zult u toch ook wel willen medewerken dit te bereiken. Wel nu, als men dan zelf geen Esperanto kan leeren. steunt dan ons streven metterdaad. Toont u niet onverschillig voor ons werk, helpt ons waar ge kunt.' Laat u voorlichten omtrent het doel van ons werk naast de -moedertaal -één hulptaal", (het Esperanto als neutrale taal) voor alle internationale betrekkingen, dus niet alleen in handel en toerisme, maar ook in de diplomatie. Wat dit zou beteekenen? Een groote, zeer groote stap in de richting van de door ons allen (daar bedoel ik het heele menschdom mede) zoo zeer begeerde rust en vrede, terugkeer van welvaart en niet te ver geten het vertrouwen en wederzijdsche waar deering. Om nog niet eens te spreken van de enorme tijd- en kostenbesparing. Het ligt mede aan u dit te bereiken. E. DE WOLF. Voorzitter van de „Komprenado faras Pacon" (Begrijpen maakt Vrede). Af deeling Haarlem van de Ned. Esp. Ver eeniging. Het bereiden van margarine. Geachte redactie. Woensdagavond 25 Maart las ik in uw blad, dat een huisvrouw veroordeeld was we gens het bereiden van margarine voor eigen gebruik. Nu rijst bij mij de vraag: wie ma ken zich schuldig aan dit strafbare feit? Vol gens mijn meening zullen dit alleen huis vrouwen doen, die geen geld hebben voor de dure margarine en het dus doen uit zuinig heid of liever gezegd uit armoe. Want wie het even kan betalen, zal die ingewikkelde, vettige en onwelriekende bereiding vermij den. Daarbij is het percentage roomboter in de margarine niet groot. Men dwingt dus de menschen door middel van de Crisiszuivel- besluiten grootendeels margarine te koopen. Steunt men hiermee niet meer den margari nefabrikant, dan den Nederlandschen boer, die het immers veel harder noodig heeft? Dankend voor uw plaatsruimte. H. G. J. DE LANGE, Van Kinsbergenstraat 3, Haarlem Internationaal vacantie- centrum te Zandvoort. Evenals dit verleden jaar geschiedde zal ook dit jaar door de Vereeniging voor Interna tionale Vriendschap en Wereldvrede, een In ternationaal Vacantie Centrum worden ge organiseerd te Zandvoort, ditmaal op den Hoogeweg nr. 54 in Pension „Buitenrust". De Vereeniging voor Internationale Vriend schap en Wereldvrede werkt voornamelijk om de goede verstandhouding tusschen de ver schillende volken te bevorderen. Om dit doel te bereiken worden in verschillende landen Vacantietehuizen opgericht waar jonge men schen van verschillende nationaliteit, onge acht hun politieke of godsdienstige overtui ging, ras of kleur, gezamenlijk de vacantie kunnen doorbrengen, afgewisseld door excur sies, sport, spel en studie van elkanders ta len, zeden en gewoonten. Dat de proef, die verleden jaar met het stichten van een Vacantie Centrum te Zand voort werd genomen, succes heeft gehad, blijkt uit het feit. dat gedurende de vacantïemaan- den 345 buitenlandsche gasten uit Algiers, België, Ceylon, Duitschland, Engeland, Engelsch Indië, Engelsch Guyana, Frankrijk, Noorwegen en Zweden van het Vacantie Cen trum aan den Hoogeweg gebruik maakten en: velen moesten teleurgesteld worden omdat het toenmalige 'Vacantietehuis te klein was. In Pension „Buitenrust" kunnen 70 tot 80 gasten ondergebracht worden en de verwach ting is dan ook, dat het aantal gasten uit het buitenland dezen zomer zeker het dubbele van verleden jaar zal bedragen. Reeds op Donderdag 9 April a.s. arriveeren de eerste buitenlandsche gasten te Zandvoort om aldaar gedurende een week hun Paasch- vacantie door te brengen. Op het programma staan voor deze week verschillende excursies, waarbij de bloembollenvelden natuurlijk een groote rol spelen. Het behoeft geen betoog dat behalve het internationaal cachet dat de vreemdelingen dezen zomer aan dë bekende badplaats zullen geven, ook de Zandvoortsche winkelstand met de komst der vreemdelingen ten zeerste ge baat is. De Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer heeft dan ook alle medewerking toe gezegd. Hoe beter de verstandhouding tusschen de volken wordt, des te grooter is ook de kans om in de toekomst alle geschillen op te lossen door internationale samenwerking. Het is daarom dat het werk van bovengenoemde ver eeniging. als daadwerkelijke vredesactie, al ler aandacht verdient. Mochten er onder de lezers zijn die nadere inlichtingen omtrent de vereeniging wenschen dan zijn de adressen hiervoor: Amstellaan 47, Amsterdam-Z, en Bioemendaalscheweg 203 te Overveen, Schoonmaak en schaatsen. Geachte redactie, Al eenige keeren deed ondergeteekende een beroep op uw medewerking bij zijn po gingen, zooveel mogelijk niet-meer-gebruikte schaatsen te verzamelen om die aan school kinderen uit te leenen. Het doet hem genoe gen nu eens het geluid van een ander te kun nen laten hooren. Van een hoofd eener school te dezer stede ontving hij namelijk het volgende briefje: „Een dag met stralend winterweer en ijs, dat op de kleine slootjes sterk genoeg is. om de jeugd te houden. En dan de bevoegdheid om twee middagen in de week vrij te geven om schaatsen te rijden en te laten genieten van de oud-Hollandsche ijspret. Daar de kans om schaatsenrijden te leeren de laatste jaren toch al niet groot is geweest, geef je in overleg met de collega's vrij. Maarje werkt op een school, waar de vaders der kin deren voor de helft al jaren werkloos zijn en je informeert eens voorzichtig, of de kinde ren wel schaatsen hebben. En dankom je tot de ontstellende ontdekking, dat van de vijftig kinderen slechts twintig in het bezit van schaatsen zijn. Wat moeten die dertig zonder schaatsen met hun vrijen middag doen? Plotseling bedenk je. als bij ingeving, dat er een onderwijzer in de stad is, die schaatsen aan zijn medeburgers vraagt om ze aan misdeelde kinderen uit té leenen, en je wendt je tot hem. Hij stelt je niet teleur en kan uit zijn voorraad voor deze school dertig paar schaatsen geven. Wat een blijde gezichten.' Het kindergeluk bereikt het hoog tepunt, vooral als je bij de uitdeeling zegt, dat ze de schaatsen mogen houden zoolang er ijs in de slooten ligtHelaas was 't dit keer maar twee dagen. Dien middag heb ik het initiatief van den heer Kuling op zijn juiste waarde leeren waardeeren en ik zou door middel van dit stukje de stadgenooten willen opwekken om bij de a.s. schoonmaak de afgedankte schaatsen aan den heer Ku ling af te staan. Eén briefkaartje aan zijn adres: N. Tuindorplaan 23 Overveen en ze worden afgehaald. U bereidt er arme kinde ren in de toekomst een groote vreugde mee. Zijn gironummer is 61607. Het onderhou den van schaatsen kost ook geld". Ten zeerste dank voor de plaatsing. II KÜLING. B

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2