THIJS IJS EN DEBOOZE VAMPYR HITLER'S VREDESVOORSTELLEN. De bezetting van het Sultanaat Aoessa. De Duitsche delegatie op de Londensche conferentie. WOESSD A 'GTSPSI E 1936 H A A R E E MrS D A "G B E A D '4 BUITENLAND De Duitsche delegatie weer te Londen. Vandaag over handiging van de Duitsche nota. Voorstel tot „moreelen" wapenstilstand. Een Sovjet-Russisch protest te Tokio tegen inbeslagneming van Russische schepen. eigen militaire voorbereiding te consolideeren. Het gerucht gaat, dat Oostenrijk van plan zou zijn wederom den ver plichten militairen dienst in te stellen. Dit gerucht werd niet bevestigd. Evenmin is bevestiging te verkrijgen van het gerucht, dat Oostenrijk tot de belanghebben de mogendheden een nota zal richten om hen op de hoogte te stellen van een „eenzijdige" beslissing. Het wordt evenwel vrij zeker ge acht, dat de republiek het militaire apparaat, dat zij thans bezit, zal uitbreiden. ENGELAND. V-on Ribbentrop is gisteren met twaalf an dere leden der Duitsche delegatie te 20 uur 35 op Croydon aangekomen. Een half uur later daalde op hetzelfde vlieg veld een ander toestel uit Berlijn, waarin zich een vijftien leden van het personeel der Duit sche delegatie bevonden. De Duitsche 'Ambassadeur en leden van het personeel der Ambassade waren op het vlieg veld bij de aankomst van Von Ribbeittrop aan wezig. Onmiddellijk na aankomst stelde de Duit sche delegatie zich in verbinding met het Foreign Office. Kort daarna verklaarde Dieck- hoff, dat was overeengekomen, dat Von Rib bentrop Woensdagmorgen een bezoek aan Eden zou brengen om hem het Duitsche ant woord op de voorstellen der Locarnomogend- lieden te overhandigen. Reuter meent te weten, dat Von Ribbentrop voorstellen voor een overgangsperiode mee brengt, in afwachting van latere uitgebrei dere onderhandelingen omtrent de voorstel len van Hitier aangaande de veiligheid in het Westen van Europa. Met betrekking tot het uitgestelde bezoek van Von Ribbentrop aan het Foreign Office wordt nader vernomen, dat deze zich onmid dellijk na zijn aankomst telefonisch met het ministerie van buitenlandsche zaken in ver binding stelde en om uitstel verzocht, daar zijn vliegtuig onderweg vertraging had gehad. Eden stemde daarin gaarne toe, zoodat Von Ribbentrop zich vandaar naar het Foreign Office zal begeven. In politieke kringen te Berlijn is men van meening, dat het grootste gedeelte van de nota, welke door von Ribbentrop aan de Brit- sche regeering zal worden overhandigd, een opsomming zal geven van de argumenten voor de Duitsche these. Het voornaamste doel van het docu ment zou het voorstel zijn een soort moreelen wapenstilstand voor den duur van vier maanden vast te stel len. Duitschland zou zich verplichten gedurende dezen tijd zijn bewapening in het Rijngebied niet te vergrooten, op voorwaarde evenwel, dat Frankrijk dezelfde verplichting op zich neemt ten aanzien van zijn grondgebied. Duitschland zou de .instelling goed keuren van een controlecommissie, bestaande uit drie neutrale leden, om de nakoming van deze verplichtingen te surveilleeren. Deze berichten worden evenwel niet bevestigd. RUSLAND Naar het Telegraafagentschap der Sovjet Unie uit Tokio meldt, heeft de ambassadeur der Sovjet Unie, Joerenew, op 30 Maart den plaatsvervanger van den Japansehen minister van buitenlandsche zaken bezocht bij wien hij protesteerde te gen de onwettige in beslag neming van de Sovjet Russische stoomsche- ,..-.pen Soetsjan en Dwina door Japan- sche autoriteiten. De diplomatieke agent van het volkscom missariaat van buitenlandsche zaken te Wladiwostock, heeft zich op 1T Maart reeds schriftelijk gewend tot den Japansehen con sul-generaal te Wladiwostock, Soegesita, wien hij toestemming vroeg voor het binn-enloo- pen van de haven Hakodate of Minmai door Sovjet-Russische schepen, die er zouden moeten bunkeren. In antwoord hierop ontving hij mondeling toestemming voor het bunkeren van stoom schepen in genoemde havens. De" schepen welke met toestemming van den Japansehen consul-generaal te Minmai bin nenliepen, werden door de Japansche auto riteiten opgehouden en later naar Aoemori gezonden. Beide schepen, met hun bemanningen en 345 passagiers aan boord, zijn te Soetsjan in beslag genomen, terwijl de gezagvoerders dei- beide schepen werden gearresteerd. De Japansche consul-generaal te Wladi wostock deelde pas op 24 Maart den diploma- tieken agent van het Volkscommissariaat van buitenlandsche zaken mede, dat hij niet het recht heeft gehad toestemming te ver- leenen voor het binnenloopen van stoomsche pen te Minmai, terwijl hij tevoren de in be slag neming der schepen een misverstand noemde. Joerenew legde er den nadruk op, dat de gezagvoerders bij het binnenloopen van Minmai handelden met goedvinden van den Japansehen consul-generaal. Joerenew protesteerde tegen de onwettige in beslagneming van Sovjet Russische stoom schepen en wees er op, dat sedert reeds meer dan 10 dagen zijn verloopen, hetgeen ern stige schade berokkent aan de Sovjet Unie en de passagiers der beide schepen. De gezagvoerders der schepen zijn ge arresteerd als verdacht van spionnage en overtreding der voorschriften voor de ver sterkte zones. China. Regeeringstroepen boeken succes in Sjansi. De tegen de communistische troepen inge zette regeeringsstrijdkrachten hebben op twee plaatsen belangrijke successen geboekt. De communisten, die ter sterkte van on geveer 25.000 man de provincie Sjansi waren binnengevallen, zijn door de regeeringstroe pen over de Gele Rivier teruggeslagen. Zij bevinden zich wederom in de provincie Sjansi. In het Zuiden hebben regeeringstroepen de communisten uit de provincie Joennan, waar zij twee maanden hun tenten hadden op geslagen, verdreven. De communisten zijn thans de provincie Kweitsjau binnengetrok ken. Zij houden zich thans op 150 K.M. ten Zuid Westen van Kweijang op. Oostenrijk. Afkondiging van den algemeenen dienstplicht? Bondskanselier dr. Söhuschnigg zal in de Kamer een verklaring afleggen, welke door de radio zal worden verspreid. In de wandelgangen verklaart men, dat de bondskanselier niet alleen over de buiten landsche politiek zal spreken, maar ook over de noodzakelijkheid voor Oostenrijk met het oog op de huidige situatie in Europa zijn Hernieuwde activiteit der Nazi's in Stiermarken. In Stiermarken is een hernieuwde activiteit der nationaal socialisten merkbaar, meldt het A. N. P. Vier personen hebben te Feldbach bij Graz een gewezen lid van de SA ontvoerd. Onder bedreiging met revolvers werd de man in een automobiel geduwd, welke met groote snel heid wegreed. Men gelooft hier te doen te heb ben met een nationaal socialistischen veem moord. Dinsdagavond hebben te Graz tegen de re geering gerichte betoogingen plaats gehad, waaraan werd deelgenomen door leden van 't Schutzcorps en verscheidene soldaten, die in uniform waren. Zij protesteerden tegen de in dienst neming van zekere hulptroepen. De oorlog in Ahessynië. Val van Gondar binnenkort verwacht De verschrikkingen van hef gifga DZJIBOETI, 31 Maart. (Reuter-A.N.P.) De bezetting van het rijke en vruchtbare sultanaat Aoessa is thans voltooid. De Ita lianen hebben garnizoenen gelegd in de voornaamste centra van het sultanaat. Te Addis Abeba spreekt men tegen, dat ItaliaansChe vliegtuigen boven Diredawa zou den zijn gesignaleerd. Be correspondent van Reuter-A.N.P. te Addis Abeba meldt, dat het- optreden van Lord Cecil-, die in het Hoogerhuis de kwestie van het gebruik van gas tegen de Abessy- niërs heeft ter sprake gebracht, een buiten gewonen indruk iri Abessynische regeefings- kiïngen heeft gewekt. Dagelijks worden berichten van het front ontvangen, waarin verteld wordt van de ont zettende verschrikkingen, welke door het gas worden teweeg gebracht. De eerste zending gasmaskers, welke dooi de Abessynische vrouwen worden vervaar digd, is vandaag naar het front gestuurd. De correspondent van Reuter-A.NP. bij de Italiaansche legers in het noorden seint de volgende bijzonderheden omtrent den Ita- liaanschen opmarsch in Aoessa. Reeds eenige weken geleden zijn verscheiden colonnes in- heemsehe en Italiaansche troepen, die uit Assab kwamen, door de Danakil-woestijn getrokken, De manschappen hadden een temperatuur van meer dan 60 graden Celsius te verduren. Tal van vijandelijke benden ver hinderden den opmarsch door voortdurende overvallen. De Italianen trokken op, ge steund door de luchtmacht, welke de ravitail leering verzorgde en aanwijzingen gaf voor de te volgen route. 25 vliegtuigen waren met deze gevaarlijke taak belast. Zij hebben on der kritieke omstandigheden 97 landingen uitgevoerd, waarbij geen enkel toestel verlo ren is gegaan. Van tijd tot tijd hebben de vliegers met mitrailleurvuur vijandelijke af- deelingen, o.m. ruiterij, die de Italiaansche colonnes bedreigden, verspreid. Het door deze colonnes doorgetrokken ge bied is geheel van water of andere hulpbron nen verstoken. Het wordt slechts door No maden bewoond. Sardo is een belangrijk strategisch punt. De bezetting van deze stad door de Italianen, snijdt de voornaamste ka ravaanroute af, welke de Abessynische hoogvlakte met de Roode Zee verbindt. Er is een waterbron. Indien waar is, wat men zegt, nl., dat de sultan gewacht heeft met partij te kiezen, is het waarschijnlijk, dat hij zich thans aan Italiaansche zijde zal scharen,.daar deze aan de winnende hand is. De bezetting van Aoessa brengt de inheem- sche en Italiaansche troepen dichter bij Dessié dan de colonnes, welke thans strijd le veren met de troepen van den negus bij het Asjangi-meer. Zeer ernstige momenten hebben de Ita liaansche colonnes beleefd, toen zij, bij hun opmarsch moesten bivakkeeren, omringd door- vijanden. die des nachts tirailleerden. De laatste étappe van 60 K.M. werd afgelegd onder betere omstandigheden, daar men toen bronwater meevoerde. De moeilijkhe den, welke de vliegtuigen hadden te door staan, namen in hevigheid toe door de zand stormen, waarmede zij dikwijls te kampen hebben gehad. De vliegtuigen moesten dan verankerd worden, omdat zij anders zouden zijn vernield. (Copyright Reuter-A.N.P.) EEN KONIJN ALS ARCHEOLOOG. Uit Londen wordt gemeld Een konijntje dat op een golf veld bij het dorp Diszi Norfolk een gang gegraven had, is aanleiding geworden voor de ontdekking van een oud-Romeinsche nederzetting. Het onder zoek, dat in de konijnengang werd ingesteld bracht verschillende Romeinsche munten, va- ze en andere voorwerpen uit dat tijdperk aan het licht. Tenslotte werden ook de fundamen ten van een oud Romeinsch huis blootgelegd. De directie van het Britsche Museum heeft bevestigd, dat de gevonden voorwerpen wer kelijk uit den Romeinschen tijd dateeren. GRAAF REVENTLOW TREEDT UIT DE „IDUITSCHE GELOOFSREWEGING". Graaf Reventlo-w een der meest vooraan staande figuren uit de richting der Duit sche Geloofsbeweging heeft officieel mede gedeeld dat hij uit de DeutscheGlaubens- bewegung is getreden. JK.WJ?.) ...nu tijdelijk 3 pakken voor 15 ct. (Adv. Ingez. Med.) Engeland. Minister Percy afgetreden Reuter meldt uit Londen, dat Lord Eustace Percy, minister zonder portefeuille, is afge treden. In den brief aan den minister-president, waarin hij dezen van zijn besluit tot aftreden in kennis stelt, zegt Lord Eustace Percy o.a., duidelijk te willen verklaren, het volmaakt met de buitenlandsche politiek der regeering eens te zijn. Het schrijven bevat echter geen enkele directe aanwijzing van de onmiddellijke re den tot aftreden. Lord Percy verklaart slechts zijn ambt steeds als tijdelijk te hebben be schouwd en voegt daaraan toe, dat een ver lenging zijner functie voor het nieuwe begroo- tingsjaar moeilijk te rechtvaardigen zou zijn. In het noord-westen zetten de Italianen den opmarsch voort in de- richting van het Tsana-meer en volgens inlichtingen uit Eri- treesche bron nadert een Italiaansche gemo toriseerde colonne Gondar, dat, naar men verwacht, spoedig zal worden bezet. Vooruit geschoven groepjes Italianen zouden reeds op minder dan 50 K.M. afstand van Gondar zijn aangekomen. Executie van Hauptmann opnieuw uitgesteld. Onderzoek naar een nieuwe beschuldiging. Uit Trenton, (New Jersey) 31 Maart. De Grand Jury' was tot zeer laat in den middag bezig met het onderzoek naar de vraag of Paul Wendel wegens moord op de baby van Lindbergh in,staat van beschul diging zou moeten worden gesteld. Men achtte het waarschijnlijk, dat de te rechtstelling van Rauptmann zou worden uit gesteld, indien het onderzoek niet voor acht uur (N.Y.T.) zou zijn geëindigd. De directeur van de gevangenis der ter dood veroordeelden heeft verklaard, dat indien Wendel in staat van beschuldiging zou worden gesteld, hij de executie van Haupt mann tot einde der week zou uitstellen. De verdedigers, van Hauptmann hadden reeds vrijwel alle'hoop opgegeven het leven van hun cliënt te redden, toen door de be handeling van de zaak-Wendel eenig uitstel werd verkregen. De voorzitter van de Grand Jury heeft Kimberling, den directeur dei- gevangenis voor de ter dood veroor deelden telefonisch medegedeeld, dat de Grand Jury er in toestemde, dat de executie van Hauptmann 48 uur zou worden uitgesteld, ten einde het na der onderzoek tot nieuwe gezichts punten te kunnen uitstrekken. Kimberling weigerde eenige verdere mededeeling te doen. Dertig personen, die in de vestibule wacht ten om de terechtstelling bij te wonen, ver namen de beslissing van de Grand Jury van den griffier, die plechtig voorlezing deed van het genomen besluit. Hauptmann heeft vandaag èenige malen een inzinking gehad. Hij heeft hevig gehuild. Zijn advocaat Fisher heeft hem op de hoogte gesteld van de beslissing van de Grand Jury. De vrouw van Hauptmann was zeer ver heugd over het blijde nieuws. Zij kon in haar groote vreugde geen woord uitbren gen. Een karakteristiek van Von Ribbentrop, Gauss en Von Hoesch. De carrière van den heer Von Ribbentrop,1 deze zeer jonge ambassadeur hij is nauwe lijks 43 jaar oud is een der groote ver rassingen van het nationaal-socialistische regime. Nog nooit heb ik in de Berlijnsche „society" een blonden jongeman ontmoet, die er zoo'n oprecht gezicht en zoo'n bemin- nelijken glimlach op nahield als hij. Zijn cor recte manieren kenmerken den afstammeling uit een officiersfamilie en bijzonder wordt men getroffen door zijn innemende welspre kendheid, die volkomen overeenstemt met het beroep, dat hij uitoefende n.l. eerst dat van vertegenwoordiger van een Engelsche whisky- fabriek en later van een Duitsche champagne firma. Hij was het type van den jongeman, dat men uitnoodigt, wanneer men met z'n der tienen aan tafel zit of in omstandigheden van overeenkomstigen aard. Hij was overal en eigenlijk nergens op zijn plaats. Hij was een aangenaam prater, die netelige kwesties altijd wist te vermijden; zijn beminnelijkheid bezorgde hem vele vrienden, ofschoon hij zich door niemand en niets liet binden. Niemand was ooit op de gedachte gekomen den heer Von Ribbentrop naar zijn politieke opvatting te vragen en misschien had hij die ook nog niet. Niemand dacht er over met hem over de ernstige problemen van het oogenblik te praten: hij behoorde tot die categorie van m-enschen, in wier gezelschap men uitrust en vergeet. Toen de heer Von Ribbentrop in het huwe lijk trad met de dochter van een champagne- magnaat, wiens fabrikaat hij vertegenwoor digde de heer Henkell bezat hij vol doende relaties en middelen om een restau rant te openen. Met zijn aangeboren impul siviteit liet hij zich meesleepen door den aan zwellenden stroom van het nationaal-socia- lisme. Zijn vriendschap met graaf Helldorf, de organisator van de eerste Jodenvervolgin gen in Berlijn, effende voor hem den weg naar den Führer zelf. Zijn kennis van talen en van het buiten- lanb, zijn vlot, charmant optreden en zijn jeugd boden voordeelen, die de heer Hitier niet onderschatte. Deze vergiste zich alleen, toen hij den heer Von Ribbentrop al dadelijk als gezant van het Duitsche Rijk naar Lon den wilde zenden; de Engelsche regeering ant woordde eenigszins verbaasd, dat er nog niet zoo heel veel tijd verstreken was, sinds Von Ribbentrop, zijn vertegenwoordiging van de Britsche whiskyfirma er aan gegeven had en dat men goed zou doen nog even te wachten voordat men hem in deze nieuwe rol naar Londen stuurde. En ziet hier dus, hoe deze bij uitstek „ge schikte jongeman" geroepen is- om op een keerpunt van de geschiedenis een beslissende rol te spelen, Maar de heer Von Ribbentrop zal naast zich hebben de vertegenwoordigers van die andere categorie van „permanenten" de oude garde van de Wilhelmstrasse de garde, die zich overgeeft, maar niet sterft. Hij zal aan zijn zijde vinden de heeren Gauss en Von Hoesch. De heer Gaiiss is in Europa een oude be kende. Deze groote jurist van de Wilhelm- trasse is de directe afstammeling van een wiskundige uit het begin van de negentiende eeuw. Van zijn voorvader heeft Gauss de aanleg voor wetenschappelijke studie, een voorliefde voor wiskunde en zijn eerbied voor het intellect. Hij had een onbegrensde be wondering voor professor Einsteinvoor de komst van het nationaal-socialisme. Hij dankt aan zijn afstamming zijn geheele voorkomen, dat meer heeft van een geleerde dan van een beroepsdiplomaat: groot, mager, kaalhoofdig, fijne gelaatstrekken en een ivoren tint, een samengetrokken mond waar aan iedere glimlach vreemd is, een welover wogen woordenkeus, langzame en behoed zame gebaren van lange magere handen; zijn verschijning herinnert ons ook min of meer aan zekere kloostergeleerden uit de Middel eeuwen. De heer Gauss maakte ten tijde van de Republiek van Weimar dank zij Stresemann een snelle carrière in de Europeesche politiek. Zijn groot debuut op het internationale tooneel is geweest.... het verdrag van Lo carno. Als Stresemann de geestelijke vader en de Britsche gezant^, Lord d' Abernon de voogd van het verdrag is geweest, moet men Gauss beschouwen als de man, die er ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Thijs is dus op zoek gegaan of hij niet een plekje kan vinden, dat hem uit deze cel kan verlossen. Het eerste, wat hem opvalt, is een opening in den muur, die met een luik afgesloten is. Die ontdekking- wakkert de hoop in zijn hart weer wat aan. Het luik schijnt wel zwaar te zijn, maar het is vermoedelijk erg oud, zoodat de schar nieren en het slot misschien niet zooveel weerstand meer bieden. Wie weet, wat zich aan den anderen kant van den muur bevindt. En heel veel slechter dan in dezen griezellgen kelder kan al haast niet! Door ANTONINA VALLENTIN. den vorm aan gegeven heeft. Hij is het ge weest. aan wien de opdracht werd gegeven met de Fransche en Engelsche juristen over de grondslagen van het verdrag te onderhan delen, hij was het, die breedvoerig en lang durig over de formules debateerde, de teks ten opstelde en voor ieder woord en iedere komma strijd leverde. Bij Duitschland's toetreding tot den Vol kenbond werd Gauss een vertrouwde ver schijning in Genève. Men zag zijn bleek uiterlijk naast het opgewonden gelaat van Stresemann en het pokdalige gezicht van den heer Von Schubert. De door Duitschland sinds dat tijdstip opgestelde nota's droegen allen het stempel van den. heer Gauss, Toen Briand zich eens bij Stresemann beklaagde over een document, dat met sterk verzwakten inhoud op het Quai d' Orsay was ontvangen, ant woordde Stresemann lachend: „Wat zal ik u zeggen; het is mijn thee, maar Gauss heeft er teveel water bij gedaan" De ministers van buitenlandsche zaken volgden elkaar op in Duitschland. En de heer Gauss bleef op zijn post. Ernstig, onbewogen, ging hij door met zijn werk met dezelfde nauwgezetheid, paste hij dezelfde procédé's toe op de steeds meer veranderende ideeën, zocht hij met dezelfde zorgvuldigheid naar gelijkwaardige juridische formules voor lijn recht tegenover gestelde beginselen. Toen Hitier aan de macht kwam, gaven verschei den collega's van den heer Gauss, die meer aan de democratische ideeën gehecht wa ren, er de voorkeur aan wijnranken en kool struiken te verbouwen In-plaats van zich plotse ling aan de eischen van den nieuwen meester te moeten onderwerpen. Maar de heer Gauss, ernstig, onbewogen, ontbloot van ieder gevoel voor humor, ging door met het opstellen van de geraamten der redevoeringen van Hitier, precies zooals hij dat voor rijkskanselier Brüning gedaan had. Hij ging door met het leveren van juridische argumenten, die Hitier vervolgens, aangedikt met hst veelvuldig ge bruik van het woordje „ik", tegen de wereld zou uitroepen. Als de rijkskanselier uitroept: „Ik ben geen idealist, omdat wat ik wil rede lijk is", is dat iets van hemzelf. Maar als hij zegt, dat de bevolking van de gedemilitari seerde zone gelijk is aan die van België en dat wil wat zeggen d-an is dat „hon derd procent-Gauss". Het is aldus, dat de heer Gauss heeft be toogd. dat het verdrag van Locarno geen be staansrecht meer heeft, precies zooals hij vroe ger aangetoond heeft, dat het dit wel had. Hij heeft het verdrag vernietigd met denzelfden ijver, waarmede hij het eens opgebouwd heeft. De meesters van de Wilhelmstrasse. kunnen nog vele malen verwisselen, zij kunnen ver dragen-aanbieden -en schenden, altijd zullen zij den heer Gauss aan zijn tafel vinden, om ringd door codes en dossiers en hij zal hun aantoonen, dat zij gelijk hebben en de rest van de wereld ongelijk. Altijd ernstig en on bewogen, onvergelijkelijk leverancier van formules Een andere bekende figuur is de heer Von Hoesch. De Duitsche gezant te Londen -dankt zijn carrière aan niemandanders dan Poin- caré. Tijdens de bezetting van den Roer had de Duitsche regeering CunoRosenberg zijn gezant te Parijs teruggeroepen. Een elegante en bescheiden jongeman bleef er slechts ach ter als raadgever, die doorging met het over handigen aan Poincaré van teleurgestelde nota's der Duitsche regeering. Toen, nadat Stresemann aan de macht gekomen was, de diplomatieke betrekkingen haar normaal ver loop namen en Duitschland een nieuwen ge zant naar Parijs wilde zendien de vroegere was inmiddels gestorven maakte Poincaré aan de Wilhelmstrasse duidelijk, dat hij gaar ne den correcten en vlotten jongeman in deze functie benoemd zag. De heer Von Hoesch bezat een groot for tuin van zijn familie van indust-rieelen en had het gedistingeerde optreden van den man- van-d-e-wereld. Hij vestigde zich inhet prachtige paleis Beauharnais. Op een goeden dag trok hij zijn zwarte jas aan en zette hij zijn glansenden hoogen hoed op om aan Her- riot het eerste ontwerp van het verdrag van Locarno aan te bieden. Hij herhaalde dit nog eens met dezelfde, wat gereserveerde elegance toen hij den tekst opnieuw naar Briand bracht. Hij was bij-zonder welbespraakt en had altijd iets didactisch in zijn manier van praten. (,.De man met den wijsvinger van een schoolmeester" noemde een collega van de Wilhelmstrasse hem eens). Hij sprak met al het vuur en alle overtuiging, die hij op dat oogenblik bezat. Toen Duitschland zijn intrede deed in het concert -der volkeren, deed Von Hoesch de zijne in de Parijsche wereld. Hij gaf copieuze diners, waarbij zijn Fransche kok zich on derscheidde. kocht tafelgerei van zuiver goud en inviteerde zooveel gravinnen en markiezen als hij maar kon. Hij beroemde zich zoodoende op zijn breeden kijk op de dingen en zijn cos- mopolitisc'nen geest. Hij stelde alles in het werk om prof.Einstein 'te bewegen zijn intrek in de ambassade te nemen en te bewerken dat Emil Lu-dwig 't dejeuner bij hem zou gebrui ken. Hoewel hij tegen zijn zin naar Londen over geplaatst wer-d, had ook deze standplaats voor hem haar charme, doordat hij zichzelf en anderen in herinnering bracht, dat hij, reeds toen hij als secretaris aan'tzelfde gezantschap werkte, de meest geïnviteerde jongeman voor het week-end was. Hij huiverde een oogenblik bij de komst van Hitier. 1-Iij wist, dat Von Ribbentrop zijn post ambieerde, Daarom haastte hij zich een korte rede in elkaar te zetten, waarin hij de destructieve rol van de Joden in Duitschland onderstreepte. Den zevenden Maart zette hij opnieuw zijn hoogen hoed op om den heer Eden met de opzegging van het verdrag van Locarno op de hoogte te stellen, de hoed was onge twijfeld nieuw maar de glimlach van den heer Von Hoesch was dezelfde, waarmede hij vroe ger bij Briand op bezoek was gekomen en zijn lange wijsvinger heeft hij op dezelfde ver manende manier opgeheven De kracht van het Derde Rijk schuilt wel licht minder in de onstuimige, figuur van den Führer als in de nauwgezette bureaucratie, die de goede function-neering van het regime verzekert Nadruk verboden.),

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 6