DE GOUDEN BRUG. Een prachtig exemplaar op de Paasch- veeientoonsielling ie Breda De Vesuvius is weer in werking en sioot grooie rookwolken uii Lava siroomi over den rand van de krater Een overzicht van de grooie jaarlijksche Paaschveeienioonsielling, welke Dinsdag ie Roiierdam werd gehouden De commandant der Haarlemsche brandweer, de heer C. J. v. d. Broek werd Dinsdag ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum bij de brandweer benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Minister mr. M. Slingenberg speldt den heer v. d. Broek de onderscheiding op de borst FEUILLETON ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden) 31) Op den avond van denzelfden dag weet hij het zoo in te richten, dat hij alleen met de oude barones von Geitier de mocca gebruikt. Een hoekje van het hotelterras, twee ge makkelijke rieten stoelen om een laag tafel tje, waarop een electrisch lampje met gele kap vormen het beeld, waarop hij het gesprek in de door hem gewensohte banen leidt Het praeludium is zeer onschuldig en wekt bij de oude barones geen enkel vermoeden. Des te meer echter schrikt ze, als hij zegt: Lady Johanna is voor meesteres op Nothery Hill als geschapen „M'n hemel, Sir Herbert.mijn nichtje is vijfentwintig Om dit antwoord moet de oude heer echter zoo hartelijk lachen, dat het Sophie von Geitier bepaald angstig te moede wordt. En in het begin weet zij werkelijk niet wat haar overkomt, als hij haar vroolijk-troostend ver zekert: „Mijn neef is dertig Eerst dan krijgt zij eenig inzicht in het leven van Sir Herbert Hawkins, den gesloten Engelschman, die tegenover een ander zeker nooit zoo openhartig zou zijn geweest.... Zij verneemt, dat zijn eenige, hem zeer na aan het hart liggende zuster Daisy getrouwd was met den Duitschen zeeofficier Mollander. Het was een huwelijk uit liefde geweest, een zoo groote hartstochtelijke liefde, als men ge woonlijk slechts in romans vindtEen week voor het einde van den oorlog had Ri chard Mollander bij de heldhaftige vervulling van zijn plicht jegens het vaderland den dood (gevonden,..Slechts een korte maand had zijn weduwe hem overleefd. Langzaam was haar levenslicht uitgedoofd. De doktoren had den hun schouders opgehaald en daar het „gebroken hart" niet in het woordenboek van moderne medici voorkomt, waren zij niet in staat geweest een op wetenschappelijke gron den gebaseerde doodsoorzaak aan te geven. In een brief, welke Daisy Mollander kort voor haar dood aan haar broer schreef, had zij deze verzocht zich het lot van den destijds veertienjarigen Fritz te willen aantrekken Zoo heeft Sir Herbert het neefje als zijn eigen kind aangenomen, dat sindsdien zijn leven kleur en inhoud heeft gegeven. De jongen kreeg de opvoeding van eiken anderen jongen lord in Engeland en zijn bui tengewone begaafdheid droeg er mede toe bij hem tot een mensch te maken, waarop Sir Herbert trotsch kan zijn. Aangezien Fritz er zich niet mee tevreden stelde een rijke erfgenaam te zijn, bereidde hij zich na de beëindiging van zijn juridische studie op een rechterlijke carrrière voor, waarin reeds menige telg van de Britsche aristocratie het tot roem en eer heeft gebrachtGrenze- looze teederheid en gerechtvaardigde trots, dat zijn de gevoelens, welke Sir Herbert koestert jegens den neef, voor wiens geluk hij bereid is alles te offeren. Dat ik het met hem al eens over trouwen heb gehad, is vanzelfsprekend, want hij heeft er den leeftijd voor en, zijn positie in aanmerking genomen, kan hij gerust aan rechterlijke carrière voor, waarin reeds volle overtuiging, dat iedereen hem zal open doen en dat hij overal hartelijk zal worden ontvangenMaar de jongen heeft mij nu eenmaal kort en bondig eens en voor al meegedeeld, dat hij nooit een andere dan een Duitsche vrouw zal trouwenOordeelt u nu zelf eens...." En Sophie von Geitier heeft haar oordeel al klaar. Zij knikt begrijpend. Ja, ja, nu be grijpt zij den ouden Sir Herbert beter en ze kan zich met zijn gedachtengang volkomen vereenigen v v Voor de derde maal zit Sylvester Vonberg nu tegenover Renate Lien aan de ontbijttafel, maar 't is hem, of het nooit anders geweest is en of het altijd zoo zal blijven. Dat is het nieuwe leven: een, van den aiepsten vrede vervuld bestaan. Een nieuw leven ook voor de vrouw in de Lantaarn. Waren de beide laatste jaren in deze gezellige woning toch eigenlijk niet slechts een vegeteeren geweest? Onweer staanbaar dringt deze vraag zich aan Renate op. Maar zij wenscht er geen antwoord op te geven, omdat ze daarvoor nog terugschrikt en omdat ze niet wil erkennen, dat door het plotseling opduiken van dezen man haar leven een nieuwe wending heeft genomen, ja, misschien zelfs wel voor het eerst vorm en inhoud heeft gekregen. Ze tracht zichzelf wijs te maken, dat er eigenlijk in 't geheel niets gebeurd is. Ze heeft een gast, een logé, verder niets. Misschien is hij op een wat ongewone manier in huis gekomen, goed.... maar daar steekt toch niets bijzonders achter. Ze praat met hem op zeer onderhoudende wijze zelfs, maar toch steeds over onpersoon lijke kwesties. En voorts speelt hij piano. Ja, hij musiceert uitstekend. Het is werkelijk geniaal en het schenkt haar een ongekend genotEn gisteravond heeft ze hem voorgelezen, wat zij overdag geschreven had. De geschiedenis van een lawine Hoe die op de toppen der bergen ontstaat uit vroolijke, kleine sneeuwvlokken, welke de wind heeft verzameld tot een kleine sneeuwbal, niet grooter dan die, waarmee kinderen plegen te spelen Hoe hij dan aan 't rollen gaat en groeit tot een geweldige sneeuwmassa, die zich in het dal stort, in haar toomelooze vaart en vernietigende kracht dood en verderf zaaiend om dan bij een laatste krachtsinspanning uiteen te barstenEn hoe dan men- schenhanden, geleid door naastenliefde, aan het werk zijn om te redden, wat er nog te redden is en de aangerichte schade te her stellen Renate heeft gevogld,. dat zij voor ha^r yer- haal geen aandachtiger en dankbaarder ge hoor zou hebben kunnen vinden aan deze man. Hoe goed hij haar begrepen had, bewees hij., toen hij datgene, wat zij aan het papier had toevertrouwd, in muziek omzette. Geen enkele waardeering voor haar schrijfsters talent, noch een of andere enthousiaste cri- tiek was over zijn lippen gekomen en toch had zij zich nog nooit zoo gevleid gevoelt als door de wijze, waarop deze man op haar werk reageerde Dat was gisteravond geweest. Ze waren el kaar zeer nabij gekomen en daarna met een zacht „Goeden nacht" uiteen gegaan. En nu zitten ze weer tegenover elkaar aan het ontbijt. Maar hij is toch slechts een gast. Als zoo danig misschien een heel bijzondere, maar overigensneen, neen, overigens blijft alles bij het oude. Renate houdt zich nu nog eens dringend voor, dat er niets, maar dan ook totaal niets in de Lantaarn veranderd is door de aanwezigheid van dezen gast En toch bedriegt ze zichzelf, mevrouw Renate Lien. Voor het ee^t in haar leven steekt deze ervaren, wereldwijze vrouw den kop in het zand Zij smeert een broodje voor haar gast, schuift hem zijn thee toe en legt een plak ham op zijn bord. Hij wil haar hand grijpen, maar tweemaal aarzelt hij voor hij het waagt zich over haar zorgende vingers heen te buigen en er zijn lippen op te drukken. Deze spontane huldiging brengt de vrouw in de verlegenheid van een zeventienjarige bakvisch Therese's verschijnen met de post maakt een eind aan het pijnlijke moment. Terwijl zij den brief van haar uitgever op zettelijk langzaam opent en van de korte, zakelijke mededeelingen kennis neemt, weet zij zich te herstellen. „Hier is nog een prentbriefkaart", maakt Vonberg haar opmerkzaam, als ze hem het ëcRêAlj/je honing toeschuift, ..Ach jadie had ik niet eens gezien Uit Münchenvan wie kan die zijn?" Zij draait de kaart om en leest zwijgend de wei nige regels: Zeer geachte mevrouw I Gevolg gevend aan een dringend ver zoek van mijn vriend, ben ik voor eenige dagen naar hier gereisd Ik denk over een week ongeveer weer in Igls te zijn. Hopen- lijk zult u mij toestaan u dan te bezoeken om u persoonlijk te kunnen bedanken voor uw vriendelijke attentie Ik hoop, dat u het nieuwe jaar goed hebt ingezet en ver blijf, t.a.v. Szartossy. „Ach, Szartossy", zegt zij zacht voor zich heen. Daarna wendt zij zich levendig tot den man tegenover haar, zonder te bemerken, hoe Vonberg bij het noemen van dezen naam plotseling ineen is gekrompen. „Een kennis, een alleraardigste man.... voor beoefening van de wintersport in Iglerhofhij heeft nu een reisje naar München gemaakt schrijft me, dat hij over een week weer in Igls denkt te zijn en dan natuurlijk ook de Lantaarn weer eens zal opzoekenik vind het leuk ,dat ik u met hem ln kennis zal kunnen brengen, want hij is heusch „Ik ken meneer Szartossy", valt Vonberg haar in de rede en zijn stem klinkt zoo be nepen. dat Renate hem verbaasd aanstaart. Zij schrikt van zijn plotseling bleek gelaat en maakt een hulpelooze beweging met haar hand. (Wordt vervoigtS Op de Algemeene Begraafplaats te Haarlem is Dinsdagmiddag het stoffelijk overschot van prof. dr. E. M. Walch, een der slacht- Kijkdag voor de Sumatra-tabaksveiling in Frascati te offers van de „Uiver' -ramp ter aarde besteld. - De plechtigheid aan de groeve Amsterdam. - Een kenner aan het werk Voor de werkzaamheden op Urk als onderdeel der Zuiderzeewerken wordt het oude marineschip .Bellona" te den Oever opgekalefaterd om straks als huisvesting der arbeiders dienst te doen Karei Hoffman, leider van het eens zoo vermaarde Boheemsche strijk kwartet, is op 63-jarigen leeftijd te Praag overleden

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 9