Emmabloemcollecte Het Stoomgemaal te Spaarndam. WOENSDAG 8 APRIL DONDERDAG 2 APR'TE 1926 HAART] EM'S DAGBEAD 8 Een en ander over den oorsprong. We meldden reeds, wat de verbouwing van het stoomgemaal ons doet verwachten, maar de lezer wenscht ook wel wat over den oor sprong te weten. Dien moeten we zoeken in de droogmaking der Haarlemmermeer. Dit toch was al eeuwen een ruime bergboezem van Rijnland; zou door het droogmaken als zoo danig verdwijnen en door snellen en kunst- matigen afvoer moest dit euvel uit den weg v/orden geruimd. In verband daartoe moesten ook aan het Spaarne werken worden uitge voerd. Ook was daartoe noodig de aanleg van een jaagpad van den lichttoren aan de Meer tot aan het IJ. In de eerste vergadering der Haarlemmer meer-commissie werd al over een stoomgemaal te Spaarndam gesproken, n.l. op 4 Juni 1839. De hoofdingenieurs namen terstond op zich om het bouwen der nieuwe sluizen te Spaarn dam voor te bereiden tot uitloozing van het water. Men wilde de inrichting zoo maken, dat deze nieuw te bouwen sluis, wanneer daar toe gunstige gelegenheid was en het gemaal niet werkte, ten dienste van Rijnland gewone waterloozing zou hebben. Ook moest om de verdediging van Amster dam worden gedacht, waartoe het gemaal ook moest worden gebruikt. Ter wegneming van alle vrees voor de ge- heele verandering der ontlasting van Rijn lands boezem werden er twéé stoomtuigen in twee afzonderlijke gebouwen vereischt op vol doenden afstand van elkander. De sluis moest met haar 2 openingen samen 14 el breed en met een diepte van 3 el A.P. berekend zijn om al het over te zetten water door te laten. De sluis kreeg een lengte van 31.50 en was voorzien van een rij schot- balken en van twee paar pantdeuren; voorts van een paar ebdeuren om den boezem te kun nen ophouden. Over de sluis zou een vaste brug komen. Bij de Commissie heeft de gedachte bestaan om zoo noodig den geheelen Spaarndammer- poider. groot ruim 55 H.A., zoo aan te leggen, dat hij bij wintertijd tot bergboezem zou'kun nen dienen, ofschoon de uitgestrektheid daar toe niet de ruimste was. In het defensiestelsel door onderwaterzettic g zou het stoomgemaal voor de hoogere landen, grenzend aan dezen polder, indien onverhoopt noodig. in werking worden gebracht. Het moest volgens contract met de genoem de firma Dixon vroeg genoeg opgesteld zijn, dat het in werking kon gebracht worden 12 maanden na de goedkeuring. Elke dag van latere oplevering zou f 40 boete eischen. Ver traging van allerlei aard, o.a. op de fabriek ,.De Atlas", waren oorzaak dat niet voor 16 November 1846 het stoomgemaal geregeld in dienst kon worden gesteld. JUBILEUM A. G. HIJKOOP. Op Dinsdag 7 April a.s. is de heer A. G. Hijkoop 40 jaar in dienst bij Droste's Cho coladefabrieken alhier. VERKEERSEXAMENS. In de gecombineerde vergadering van het Bestuur der Vereeniging ..Veilig Verkeer", de Commissie voor de Verkeersexamens en de Or.derwijs-Verkeerscommissie is besloten ook dit jaar een theoretisch en practisch ver- keersexamen te organiseeren, waaraan kun nen deelnemen de leerlingen uit de hoogste klasse van Openbare- en Bijzondere Scho len voor ULO en de leerlingen van de Cen trale Scholen voor 7e en 8e leerjaar. De inrichting van de examens zal onge veer gelijk zijn aan die van verleden jaar. Voor allen dus: a. een schriftelijk gedeelte, b. een voetgangers-examen, en voor de wielrijders bovendien een rij wielexamen. Schriftelijke toestemming der ouders of verzorgers is voor alle candidaten noodig. Het schriftelijk gedeelte van het examen zal plaats hebben op Dinsdag 28 April e.k. 's Morgens zal het examenwerk aan de school worden bezorgd met verzoek, het in den na- namiddagschooltijd te willen doen maken. NED. VEREEN. VOOR NATUUR GENEESWIJZE. De Kring Haarlem der Ned. Vereen, voor Natuurgeneeswijze houdt Zaterdagavond 4 April een propaganda-bij eenkomst in ge bouw Ged. Oudegracht 104. Spreker zijn de heeren Ir. F. Ortt en de artsen Y. Hettema en Tine Kaayk. Gedurende de pauze en na afloop worden demonstraties gehouden betreffende mo derne voeding. Stoop's Bad diplomeert zijn 2500sten volleerden zwemmer Bij het gebruikelijke diploma-zwemmen in Stoop's Bad te Överveen heerschte gister middag een eenigszins feestelijke stemming. Onder degenen, die hier dien middag hun zwemproef aflegden, bevond zich namelijk de 5-jarige Wim van Beaumont, die de 2500e was, aan wien Stoop's Bad het diploma toe kende. Voor deze bijzondere gebeurtenis waren ook naar het zwembad gekomen mevrouw Brasse, die de tweede was. die bij Stoop haar diploma behaalde. Hanneke Schoenmaker, die nummer 1000. en de heer J. M. Westen dorp Sr.. die nummer 2000 was. Vóór de eerste duizend vol waren, verliep een tijd van 10 jaar. Mevr. Brasse behaalde in Januari 1922 haar diploma en Hanneke Schoenmaker in November 1931. De tweede duizend waren er veel sneller, want de heer Westendorp kreeg in September 1934 het be geerde papiertje. En nu is het aantal door Stoop's Bad gediplomeerde zwemsters en zwemmers reeds gestegen tot 2500. Wel een bewijs, dat de animo om zwemmen te leeren, in de laatste jaren gelukkig enorm toegeno men is. en dat velen van die zwemlustigen zich met succes toevertrouwd hebben aan de goede zorgen van badmeester Van Baak. Nadat het viertal ..jubileumzwemmers" naast elkaar op de springplank vereeuwigd was. trok Wim keurig zijn rondje en onder Qiet gejuich van het publiek stapte hij ver heugd het water uit. Hij werd onmiddellijk door vele familiele den en kennissen gefeliciteerd, die hem met cadeaux verwenden. Wim was de held van den middag, vooral toen hem door den di recteur van Stoop's Bad. den heer G. Vogel, zijn mooi ingelijste diploma benevens een fraai geschenk werd overhandigd. Intusschen waren reeds andere diploma- zwemmers aan de volgende 500 begonnen, zoodat het wel niet zoo heel lang meer zal duren, of wij kunnen den 3090sten. door Stoop's Bad gediplomeerden waterrat begroe ten. SINDS 50JAAR ONGE ËVENAARD IN KWALITEIT. ,VlMMT.yi1il (Adv. Ingez. Med.) Avond van de Natuur historische Vereeniging. Lezing van den heer Gerbranda. Door ongesteldheid van den voorzitter en plotselinge verhindering van den heer van de Polder, moesten twee nummers van het programma vervallen, n.l. de demonstratie van tropische schelpen en de lichtbeelden over landschappen en mooie planten, doch de voordrachten van den heer Gerbranda die, behalve zijn lichtbeelden over Schoorl, een heele serie plaatjes en vele briefkaarten over Montenegro had meegebracht waren een volkomen compensatie. Het Westelijk deel van Montenegro doet zijn naam „zwarte berg" geen eer aan: bos- schen ontbreken hier en de kleur van het gesteente geeft het landschap integendeel een lichte kleur. Het Oostelijk deel is echter wel beboscht. Over de leefwijze, de kleedij en de gewoonten der bevolking vertelde spreker aardige bijzonderheden. Vele plaatjes geven ook een duidelijk beeld van het karstge- bergte. Na de pauze vertelde de heer Gerbranda over de proeven die het Staatsboschbeheer in Schoorl neemt met de bebossching van een duinterrein van pl.m. 1800 bunder. Uit de ge toonde foto's bleek, hoe de natuur er wel voor zorgt, dat na verloop van tijd het kunst matig gevormde bosch zijn oorspronkelijke regelmatigheid verliest en hoe dan een mooie bebossching ontstaat. Van het kieine terrein midden in dit complex dat men laat ver stuiven. werden mooie foto's getoond, evenals van de duinpiassen, die na de natte periode weer in de duinen ontstaan, doordat het grondwater omhoog komt en het zand tot op het grondwater verstuift. De boeiende lezing had groote waardeering van alle aanwezigen. Bestrijding door oSlCtt alleen kan bereiken Dat de geesel der menschheid ten slotte zal wijken. (Adv. Ingez. Med.) ALGEMEENE BAKKERSGEZELLENBOND. In de Woensdag gehouden ledenvergade ring van de afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Bond van Arbeiders (sters) in het Bak kers, Chocolade- en Suikerbewerkingsbedrijf, is behalve verschillende andere, een zeer be langrijk punt behandeld, dat verband hield met de actie tot verkrijging van het versche kadetje bij het ontbijt. Er werd een uiteenzetting geven van de be spreking met de Arbeids Inspectie, vertegen woordigers der Haarlemsche patroonsvereeni- gingen ien arbeidersorganisaties. Men was al gemeen van oordeel dat. in tegenstelling met de berichten, er geen sprake van kan zijn dat het verkrijgbaar stellen va.n het versche ka detje voor het ontbijt werkverruiming zou geven. Eerder verwachtte men zeer scherpe en oneerlijke concurrentie bij de patroons onder ling, derhalve was men van oordeel, dat met alle kracht de invoering van het versche ka detje moest worden afgewezen. Na deze uiteenzetting werd op de Woens dag gehouden vergadering geprotesteerd te gen den eisch van versch brood bij het ont bijt te meer omdat daardoor de voorziening van versch groot brood in het gedrang zou komen. Het arbeiderspubliek verlangt toch geen versch brood, zoodat dus hoogstens een zeer klein deel van het publiek versch brood zal genieten. Verder werd gesproken over de positie in het bakkersbedrijf en samenwerking inzake acties in verband met een af te sluiten col lectief Arbeidscontract. Het gevolg van deze bespreking was, dat werd besloten dat met alle kracht geijverd zal worden voor het tot stand komen van een collectieve arbeidsovereen komst voor het bakkersbedrijf in Haarlem. Aan het slot van de vergadering werden candidaten met dubbeltallen gesteld voor Bondsbsituur en Bondsraad. Haarlemsche Handels- vereeniging. Het incasseeren van kleine vorderingen. De Haarlemsche Handelsvereeniging houdt praatavond op Maandag 6 April in café Brinkmann. Mr. J. Hu-ges, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Arnhem, zal een uiteenzetting geiven van het wetsontwerp voor 'het incasseeren van kleine vorderingen. In een aankondiging zegt het bestuur: „Het onderwerp is buitengewoon actueel en de heer Huges is stellig de aangewezen man om dit onderwerp voor ons te behandelen. Immers van de gedachte, die aan bedoeld wetsontwerp ten grondslag ligt, is de heer Huges de geestelijke vader. De Kamer van Koophandel te Anrhem was het die het eerst bij de Regeering op reeling van deze materie aandrong. Er zal, zooals gebruikelijk, gelegenheid zijn tot het stellen van vragen". Op den zelfden avond wordt na afloop van den „Praata,vond" een buitengewone al- gemeene vergadering gehouden, waarbij dus uitsluitend leden aanwezig kunnen blijven. Als eenig punt staat op de afenda: „Be handeling van het, door de daartoe door het bestuur ingestelde commissie, samengestelde ontwerp van wijziging van het huishoudelijk reglement". PERSONALIA. Aan de Universiteit van Amsterdam is be vorderd tot arts de heer B. ten Have te Haar lem. NED. VEREENIGING VAN CHRISTELIJKE KANTOOR- EN HANDELSBEDIENDEN. Onder voorzitterschap van den heer W. Windig hield de afdeeling Haarlem van bo vengemelde vereeniging dezer dagen haar 47ste jaarvergadering. Het jaarverslag van den secretaris, den heer Joh. de Wijs, ge tuigde van een kalm. vereenigingsjaar, het ledental bleek iets teruggeloopen te zijn. Het verslag van den penningmeester, den heer W. F. de Wijs, wees een klein batig saldo aan, terwijl mededeeling werd gedaan van toe neming der werkloosheid, in het afgeloopen jaar. Hierna voerde de heer J. H. Niemöller het woord, als afgevaardigde van den Chr. Be sturenbond. Muzikale medewerking verleenden het echtpaar FabelRee en de heer Hugo Phol, welke veel bijval oogstten, terwijl de avond bovendien werd opgeluisterd met declamatie van de heeren P. J. de Bildt en S. J. Buwalda. „HAARLEM'S TOONEEL". Bij den Nationalen wedstrijd van „Nico- laas Beets" te Utrecht, behaalde „Haarlem's Tooneel" de navolgende prijzen. Algemeene prijzen: 1. 2e prijs Haarl. Tooneel: zilv. medaille en geldprijs aangeboden door V.V.V. Utrecht. Eereprijzen: 2. Beste Samenspel: Zilveren Medaille,Com missaris der Koningin in de provinciie Utrecht. Personeele prijzen: 3. Ie prijs dames hoofdrol mevr. L. Tijsse- üng.Boon. verg. zilveren medaille. Senaat van Vrouwelijke Studenten. 4. Ie prijs dames bijrol, mevr. A. v. Viegen, zilv. medaille. Senaat der Rhena Trajectina. Haarlem's Tooneel speelde „Dat wat je niet hebt" CRISIS-COMITé. Met dank aan de gevers en aan de firma Wisbrun en Liffmann deelt het Haarl. Cri sis Comité mede. dat de collecte op de door deze firma gehouden Mode-Show 50.87 heeft opgebracht. Daar het Crisis Comité zijn werkzaam heden blijft voortzetten, zijn dergelijke bij zondere baten buitengewoon welkom. ERNSTIGE VAL. Woensdagmiddag omstreeks 5 uur kwam een wielrijder op den hoek van de Koning straat en de Paarlaarsteeg te vallen, doordat hij in de tramrails slipte. Met een hersen schudding werd hij door den Ongevallendienst per ziekenauto naar het Diaconessenhuis ver voerd. Uitspraken van de Rechtbank. Vechtersbazen in een Velsensch café. In den nacht van 5 op 6 Januari van dit jaar had een worstelclub een besloten dans avond georganiseerd in een café aan het Stationsplein in Velsen. Toen het feest in vollen gang was, drongen er vier IJmuidena- ren binnen, die de feeststemming hebben veranderd in een vechtpartij. Zij hebben er als dronkemannen huis gehouden. Niet al leen met aschbakken is er gegooid, maar ook met stoelen en zelfs heeft iemand een tafel naar een agent geworpen, die het meubel echter nog net heeft kunnen ontwijken. Een der mannen is op het biljart geklommen en heeft pogingen in het werk gesteld de licht kroon naar beneden te rukken. Verschillende menschen zijn bij dezen aanval van de woestelingen gewond. Een agent kan nog steeds niet dienst doen. Een man kreeg sneden van glasscherven in handen en kleeren. Een ander heeft snij- wonden in zijn rug opgeloopen, waarschijn lijk doordat hij door de glazendeur van het café is gedrukt. Een derde had een slag in den nek gehad. De controleur had eerst ge weigerd twee der verdachten toe te laten. Zij zijn weggegaan en later teruggekomen met het bekende resultaat. Een der verdachten had een agent bij de keel gegrepen. Deze vier mannen hadden zich op 19 Maart voor de rechtbank te verantwoorden. De eerste verd. ontken-de iets gedaan te hebben. Toen hij kwam waren de anderen er al. Wel gaf hij toe niet heele-maal nuchter te zijn geweest. De tweede verd. vond het voorgevallene „schandalig". Hij zou niet hebben meege vochten. De derde was zich ook van geen kwaad bewust. Hij had zelfs nog een agent de hand gedrukt. Volgens den verdediger van een der man nen. mr. J. H. C. Slotemaker. kón aan dezen niets anders ten laste worden gelegd dan het rukken aan de lichtkroon. Den officier werd ondanks het protest van den verdediger toegestaan de dagvaarding tegen den trekker-aan-de-lichtkroon te wij zigen. Tegen één verdachte eischte hp vrijspraak, omdat niets bewezen kon worden. Tegen elk der anderen was de eisch, gezien de groote verwoestingen en ook de ernstige wonden die, vooral aan den agent, waren toege bracht, zes maanden met aftrek. Daarna was het woord aan de verdedigers mr. L. Vorstman, mr. J. H. C. Slotemaker en mr. A. C. F. Hendrikse. die clementie pleitte. Bij gebrek aan bewijs werd hedenmorgen een der mannen vrijgesproken; twee der an deren weidden elk tot 6 maanden gevangenis straf veroordeeld, terwijl de laatste tot 7 maanden werd veroordeeld. Alles met aftrek van de preventieve hechtenis Faillissementsgelden tweemaal verduisterd. Twee weken geleden had de rechtbank een ingewikkelde zaak uit te zoeken. Twee Haar lemmers hadden zich namelijk te verant woorden omdat zij van een advocaat geld hebben aangenomen, welk geld de advocaat als curator in een faillissement door oneer lijke handelingen had verkregen. De advocaat verklaarde als getuige, dat hij een totaal bedrag van ongeveer f 10.000 had geïncasseerd, waarvan hij een deel ten eigen bate heeft aangewend. In een courant werd een levenspositie aangeboden aan iemand die f 10.000 kon storten. Dit kon hij wel niet, maar een der verdachten had hem geholpen geld voor het faillissement te innen, f 3500 heeft hij in de zaak der verd. gestoken. Na ingewikkelde beschouwingen over het al of niet bestaan van een leenin-gscontract en over de aangeboden positie, vroeg de offi cier van justitie, die de verdachten beschouw de als eerste-kias-misdadlgers, die -den ad vocaat zoo snel mogelijk zijn geld afhandig wilden maken, wegens verduistering op zeer geraffineerde wijze, tegen den één een jaar gevangenisstraf en tegen den ander negen maanden, beiden met aftrek van preventief. Mr. Venhuizen merkte in zijn verdediging van dengeen tegen wien een jaar was ge- eischt op, dat hij nog steeds kan hebben ge dacht dat hij geld had geleend Verduiste ring was dus niet bewezen en verd. zou zijns inziens moeten worden vrijgesproken. Mi'. Ten Bokkel, de verdediger van den anderen verd. concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging, op juridische gronden be streed hij -de dagvaarding. Beide verdedigers verzochten onmiddellijke invrijheidstelling, wat -door de rechtbank werd afgewezen. De tegenwoordige curator in het faillissement verzocht het in beslag genomen geld thans aan hem uit te keeren. Daarna stond de advocaat terecht, ter zake van onrechtmatige toeëigening van faillisse- mentsgelden. Een psychiater achtte verd. verminderd toerekeningsvatbaar, waarmee verd. het niet eens was, Hij vroeg zelf om voorwaardelijke veroordeeling. Uitvoerig werd over de soort straf, die voor verd. het doelmatigst kon zijn gesproken. De officier voelde niet voor een gecom-bi- neex-de straf omdat verd. zich steeds op een voetstuk had geplaatst. Hij vond het bepa len van de straf moeilijk en eischte tenslotte een jaar en zes maanden gevangenisstraf, eventueel door te brengen in de bijzondere gevangenis te Scheveningen. Mr. dr. Vxs. de verdediger, pleitte gecom bineerde straf. De reclasseeringsambtenaar zou nogmaals rapport uitbrengen, nadat hij op de zitting had verklaard, dat verd. geen verantwoor delijkheidsgevoel heeft. De rechtbank deed vanmorgen uitspraak. De personen, die den advocaat het geld zouden hebben afhandig gemaakt, werden vrijgesproken, omdat de Rechtbank niet be wezen achtte, dat zij zich wederrechtelijk geld hebben toegeëigend en omdat evenmin -heling was gebleken. De advocaat wei-d veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, waarvan 6 maanden in een bijzondere strafgevangenis moeten worden doorgebracht en de andere 6 maanden voor waardelijk zijn opgelegd, met een proeftijd van 3 jaar, met bijzondere bepalingen over toezicht van een reclasseeringsinstelling. KWAAD HET HUIS UIT GELOOPEN. Jeugdig avonturier te Amsterdam aangehouden. De aandacht van een politieagent in Am sterdam Noord werd Woeixsdagnacht getrof fen door een jongen, die poogde een stilstaan de vrachtauto binnen te klimmen. De agent ondervroeg hem, waarbij bleek, dat de knaap afkomstig was uit Wijk aan Zee en Duin. Vroeg in den avond had de zestienjarige na een twist met zijn ouderen broer kwaad het ouderlijk huis verlaten en was met de fiets naar Amster dam gekomen. Hij was juist van plan in den vrachtwagen een onderkomen voor den nacht te vinden, toen de passeerende agent hem oo- merkte. De jongen is voorloopig ondergebracht in het politiebureau Adelaarsweg. Heden is hij op transport gesteld naar zijn woonplaats. Kinderpsychologie en moeilijke kinderen. Voordracht van mevrouw QueridoNagtegaal. Mevrouw Querido-Nagtegaal sprak in de Bloemendaalsche Montessorischool over Kin derpsychologie en moeilijke kinderen. Zij wees er allereerst op dat men een moeilijk kind bij na nooit kan helpen of behandelen zonder de heele omgeving, waarin het kind leeft, mede in het onderzoek te betrekken. De psychologie kent vele methoden van onderzoek, die elkaar aanvullend tot een bevredigend resultaat kun nen leiden. Men kan zich bezighouden met de vraag: hoe is deze mensch? Met de tweed® vraag: hoe is hij zoo geworden? waarbij dan erfelijkheid en milieu een rol spelen, en de derde vraag: wat drijft hem, wat zijn zijn mo tieven?. Hier komt men op het terrein van het onbewuste. Bij het onderzoek van jonge kinderen, bij wie het vermogen, om in zich zelf te blikken, nog niet zoo sterk ontwikkeld is, heeft het onderzoek een zeer belangrijken steun aan de nauwkeurige levensgeschiedenis van het kind, verder aan teekeningen. brief jes, liefhebberijen, den droom. Een uiteenzet ting van de verschillende perioden in den nor malen ontwikkelingsgang van het kind toont ons, hoe telkens moeilijkheden en conflicten kunnen optreden. Dit zijn de normaal voorko mende phase-moeilijkheden, die bij een ver standig opvangen ervan behooren voorbij te gaan. Mevrouw Querido besprak verder de geval len, die in aanmerking komen voor behande ling door de medische opvoedkundige bureaux, waaraan zij zelf als psychiater werkzaam is. Buiten beschouwing werd gelaten de groep kinderen die dreigt te mislukken wegens een onveranderbaar defect of tekort, b.v. een lichaamsgebrek, achterlijkheid of geestelijke stoornis. Hierin ligt de stoornis in het kind. Uit de discussie na de pauze bleek hoe de bureaux voornamelijk te behandelen krijgen de moeilijkheden en ziekelijke gevoelshou dingen, die ontstaan door de verkeerde wis selwerking tusschen omgeving en kind. In dit onderzoek van de omgeving speelt de sociale werkster, die aan het bureau verbonden is, een groote rol. Zij wint het vertrouwen van de ouders, de familie en de school en verschaft daarmee waardevolle gegevens, die het psy chiatrisch en medisch onderzoek van het kind aanvullen. Ook werd nog gesproken over den financieelen opzet van deze bureaux, die hun uitgaven lang niet kunnen dekken met de kleine inkomsten, die de behandelde gevallen opleveren. Het belang der consultatiebureaux wordt in wijde kringen zoozeer gevoeld dat het toch steeds mogelijk is dit werk voort te zetten en zelfs uit te breiden, dank zij de flinke hulp, die van vele kanten binnenkomt. Mevrouw Querido wees er tenslotte op dat het streven van deze bureaux verder gaat dan de hulp voor'het individueele kind; het wij dere doel is de geestelijke volksgezondheid prophylatisch te dienen. SLÖJDTENTOONSTELLING IN DE OPLEIDINGSSCHOOL WILHELMINASTRAAT. In het verkeerslokaal der Opleidingsschool in de Wilhelminastraat wordt Zaterdagmiddag en -avond en Zondagmiddag, 4 en 5 April, een Slöj dtentoonstelling gehouden van werk stukjes der leerlingen. 76-JARIGE TE WATER GERAAKT. Woensdagavond omstreeks 9 uur geraakte een 76-jarige vrouw te water. Zij werd door de duisternis en den hevigen regen zóó misleid dat zij nabij het Veilingsgebouw het water van het Donkere Spaarne inliep. Na enkele oogenblikken kwam er hulp opdagen. Een der omwonenden, de heer G. S., begaf zich te water en slaagde er met hulp van een voorbij ganger in de drenkelinge op het droge te bren gen. Nadat deze in een naburige woning was verzorgd, werd zij per ziekenauto door den Ongevallendienst naar het Diaconessenhuis vervoerd. De geneesheer verklaarde, dat haar toestand niet ernstig is. DE A.N.P.-TELEXDIENST VERFILMD. Naar aanleiding van de in dienst stelling op 6 April a.s. door den Minister van Bin- nenlandsche Zaken van het eigen Telexnet vair heb Algemeen Nederlandsch Persbureau met 76 aangesloten dagbladen, wordt in het Polygoon-jour naai, dat van Vrijdag a.s. af in verschillende bioscooptheaters zal worden vertoond, een kijkje gegeven van de wijze, waarop het Telex-distributiesysteem voor de pers werkt, terwijl naast een blik op de mo dernste manier van nieuwsgaring en -ver spreiding een beeld wordt gegeven van de ontvangst en de distributie van nieuwsbe richten in de afgeloopen periode. Veilig Luchtverkeer. Gewijzigde voorschriften. In de praktijk van de luchtvaart is ge bleken. dat sommige veiligheidsvoorschrif ten. welke vastgelegd waren in het Lucht- verkeersreglement, dat in 1934 werd afge kondigd, weer wijziging behoefden. In het thans verschenen St-sbl. 568 is nl. afge kondigd een Kon. besluit, waarbij o.a. is be paald, dat, wanneer een vlieger zich bevindt buiten de bebouwde kom eener gemeente, hij met zijn vliegtuig niet mag vliegen op een geringere hoogte dan 200 M. boven den grond. Eertijds was de minimale hoogte op 100 M, bepaald. Ook werd eerst in de ver bodsbepaling gesproken van „menschenver- zamelingen", waarboven niet mocht worden gevlogen met een geringere hoogte, dan was voorgeschreven, maar thans is afzonderlijk bepaald, dat ook „bevolkte stranden" be grepen worden onder menschenverzamelin- gen. Van deze verbodsbepaling kan de betrok ken Minister wanneer het militaire vlieg tuigen betreft, zijn de Minister van Water staat èn de Minister van Defensie daartoe bevoegd ontheffing verleenen. De verbodsbepaling inzake het uitvoeren van kunstvluchten boven de bebouwde kom van een gemeente en boven menschenver- zamelingen, geldt nu ook voor bevolkte stranden. Tenslotte is de reeds eerder afgekondigde verbodsbepaling betreffende het sleepen of doen sleepen in de lucht van voorwerpen met behulp van een luchtvaartuig, wanneer die voorwerpen niet behooren tot de nood zakelijke uitrusting van dat luchtvaartuig, thans aldus aangevuld, dat zij niet geldt voor het sleepen of doen sleepen van een zweefvliegtuig. In zoo'n geval moeten ech ter de ministerieel voorgeschi-even bepalin gen voor de opstijging van zweefvliegtuigen, in acht worden genomen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10