SNUFJES DONDERDAG 2 APRIL 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 12 MET PASCHEN BUITEN. Ons Wekelijksch Knippatroon. HOE MODE ONTSTAAT. Aardappelschelp. men i„i. men een groot reservoir, tmelijk hoog, au.u den nmur. Een zinken douche-kuip wordt er on der op de grond geplaatst. Er om heen hangt men een gordijn van wit linnen, dat over een rond gebogen roede loopt. De muren be spijkert men tot op halve meter hoogte met hetzelfde linoleum. In een anderen hoek van het vertrek plaatst men de waschtafei. Op de tafel hangt men eveneens een gordijn van hetzelfde materiaal als dat om den douche-hoek. Achter de wasch tafel tegen den muur spijkert men weer lino leum; dan kan men plassen en spatteren zooveel als men wil, zonder de muren te be derven. Een spiegel met aan iedere z.jde een lampje completeert deze toilettafel. Verder behoort een witgelakt laag tabouertje tot de nood zakelijke uitrusting van d.t badvertrek, dat weliswaar zeer bescheiden is, maar toch on misbaar in ieder ouderwetsch huis, waar moderne mensohen wonen. De nieuwe voorjaarshoeden zijn geëx poseerd in de etalages van alle grootere en kleinere magazijnen en buiten enkele minder geslaagde hoeden, waren er gelukkig ook wel andere, waarvan we niet twijfelen, of ze zullen succes hebben bij de dames. een effen tweed rok zal dit een aardig geheel vormen. De mode van tasch en handschoenen van hetzelfde materiaal zal zich ook dit seizoen wederom handhaven. Men gaat zelfs zoover, dat men garnituren maakt, bestaande uit handschoenen, tasch, schoenen en ceintuur. Maardeze garnituren zijn zeer duur en- worden dan ook maar door weinigen gedra gen. Voor den zomer ziet men echter ook gar nituren van linnen, die minder kostbaar, maar daarom niet minder mooi zijn. RECEPTEN. Sinaasappels en bananen. HET MENU VOOR DE HEELE WEEK nieuwe seizoen geproclameerd zijn, zijn geel, in een zeer bijzondere nuance, groen en bruin. Zwart en marineblauw blijven stilzwij gend als modekleuren gelden. Zeer veel zal men ook de samenstellingen van de nieuwe kleur geel met bruin en van groen met bruin kunnen bewonderen. De nieuwe tint blauw groen. zal ons inziens, niet veel opgang ma ken. De meeste vrouwen houden niet van die ondefinieerbare mengtintjes. Schil zooveel sinaasappelen als er perso nen zijn, zorgvuldig af snijd ze in plakken en haal alle pitten en het wit emit. Schil evenveel bananen, snijd ze in plakjes en bestrooi de vruchten laag om laag met basterdsuiker. Giet er het sap van een halve citroen overheen en een scheutje witte wijn of een andere likeur die ervoor in aanmer king kan komen. Laat dit een uur ongeveer staan en presenteer er dunne o.ngevulde wafeltjes bij. Zondag Nierbroodjes. Spinazie Roereieren Aardappelencroquetjes. Sinaasappelen en bananen. Maandag. Varkenslappen. Raapstelen Aardappelen Griesmeelschoteltj e Maak van overgebleven aardappelen een purée met melk en water, een klontje boter, peper en zout, maar maak ze vooral niet te dik. Roer er een eetlepel fijngehakte peter selie door en vul er met boter ingesmeerde schelpen mee. Bestrooi de bovenkant met een mengsel van paneermeel en geraspte kaas en leg er klontjes boter op. Laat er in den oven vlug een korstje op komen. Rijstrand met ragout. Maak 50 gr. boter geurig door ze op een heel zacht pitje een uurtje te laten trekken met laurierblad, Spaansche peper, een uitje, een worteltje, peterselie en foeli. Neem de kruiden uit de boter en maak 60 gr. bloem bruin hierin zoo dat ze goed van kleur blijft. Maak hiervan een gebonden saus met a 3/4 L. bouillon en stoof hierin balletjes rundergehakt en het poulet waarvan de bouillon is getrokken. Maak de ragout op smaak af met een scheutje roode wijn, wat soya of Maggi aroma en een ei Stort gewone droge rijst zoo heet mogelijk op een verwarmde schotel en schik de ragout in en om de rijstrand. Runderrolade Gedroogde appelen Aardappelen Wentelteefjes. Woensdag. Koude rollade Witte boonen. Aardappelen Omelette soufflé Donderdag: Aardappelschelp Rijstrand met ragout en sla. Vrijdag: Gebakken bokkin0 Roode kool Aardappelen Rijstebrij Zaterdag: Gehakt Brusselsch Lof Aardappelen Broodschoteltje. Zeer modern zijn corsages. Meestal be staan ze uit een toefje viooltjes of een veld- bouquetje. Vooral op een donker mantelpakje of op een donkere mantel staan ze zeer fleurig. Onze afbeeldingen toonen de aardigste der nieuwe creaties. De hoeden zullen over het algemeen niet erg schuin gedragen worden. Ze worden eenigszins in het gezicht getrok ken en wel aan den rechterkant. Stroo, vilt, raffia en stof zijn de materia len, waarvan de voorjaarshoedjes vervaar digd zijn. Lint, veeren, toefjes bloemen en kwasten vormen de garneering. Voor de war me zomerdagen zullen de groote hoeden van gesteven kant favoriet zijn. Wit, zwart en bruin zijn de meest geliefde kleuren voor deze hoeden, die een elegant geheel vormen met de lange zomerjaponnen van organdie, voile, enz. De kleuren, die tot modekleuren voor het Ei- worden al druk plannetjes gemaakt voor de Paaschdagen, want al duurt het ook nog tien dagen voordat het zoover is, het mooie lenteweer van de vorige week heeft de hoop doen ontstaan, dat het met Paschen mooi weer zal zijn en daarmee in verband zijn allerlei denkbeelden in ons brein opge komen. Natuurlijk gaan we als rechtgeaarde be woners van de bollenstreek de bloemenvel den kijken, wanneer die tenminste zoover heen zijn, dat Paschen bollendag genoemd kan worden. Protesteert u nu niet tegen zoo'n tocht langs de bloeiende velden, door te zeggen dat u dat nu allang kent, want ieder jaar is deze schoonheid, die onze specialiteit is, zóó anders dan alle vorige jaren, dat men er nooit aan uitgekeken behoeft te raken. En als u verleden jaar het zuiden hebt bezocht, gaat u nu eens naar het noorden, als u het verleden jaar per auto heeft gedaan, gaat u nu eens per fiets. Of als u het anders altijd per tram en daarna wandelende dooi de velden deedt, gaat u nu eens met een boemeltje naar Leiden enfin, welke ma nier u ook kiest het is toch altijd weer anders dan verleden jaar, omdat het ook van den aard van het weer afhangt hoe de omgeving die toch ook een belangrijke, rol speelt, er uitziet. Het maakt dan ook een niet gering verschil of u het verleden' jaar onder een schelle voorjaarszon met een kouden noor denwind en een blauwe lucht met zeilende wolkengevaarten hebt gezien, of nu soms met een bedekten hemel in een zoele, regen achtige voorjaars-atmosfeer; of dat u ande re keeren een vogelvlucht-indruk hebt gekre gen en nu ditmaal bij wijze van variatie eens een mooi punt uitzoekt, wat hoog ge legen waar u de intieme schoonheid van een paar bloeiende velden op u laat inwerken. En zulke plekken zijn er in onze onmiddellijke omgeving gelukkig nog heel wat te vinden. Maar behalve de kleurenweelde van de bloembollenveiden is er nog zooveel meer te genieten met Paschen in de natuur, doordat alles herleeft doordat alles te voorschijn komt en vele vrienden van verleden jaar die we eigenlijk zoowat vergeten waren, zich weel bij ons komen aanmelden. In onzen tuin vinden we allerlei planten terug, die er nu opeens zoo frisch en fleurig bijstaan, waarvan een paar weken geleden nog niets te zien was. Maar ook in het bosch en in de weilanden wordt de feestelijke terugkeer gevierd van allerlei moois, dat in de wintermaanden van den aardbodem scheen weggevaagd. Daarom moeten wij ons al dit uitbotten en te voorschijn komen niet laten ontgaan, ook al trekken de bloemvelden met hun kleurenpracht ons nog zoo sterk. Want wan neer straks alles volop groen is. is er van het bescheiden begin, zooals dat op het oogenblik te zien is, weinig meer te bemer ken: al het eerste en schuchtere goedje is dan overgroeid door het groote en forsehe dat later komt, en dan spijt het ons dat wij den tijd dat de bescheiden aankindigers van de lente te zien waren, hebben laten voor bijgaan. Voor dit eerste begin behoeven wij geen verre tochten te ondernemen: ieder weiland, ieder park, ieder bosch vertoont nu zijn eerste groen en wanneer wij ons maar voor nemen om er niet met groote en haastige pas sen door heen te vliegen, maar het moois op te zoeken en daarvoor den tijd te nemen, dan wordt onze rust en onze kalmte ten volle beloond. Neem dan de kinderen mee op uw wande ling; zij hebben een apart gevoel voor alles wat klein is en daarom zullen zij graag mee uitkijken nar speenkruid en pinksterbloemen naar de kleverige knoppen van de kastanje en naar de eerste blaadjes van de kamper foelie. En juist door met dat kleine te be ginnen, zullen zij de opbloei van de natuur in het voorjaar kunnen gaan waardeeren. E. E. J.—P. MARIAN B. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling duidelijk het numer van het gewenschte patroon en tevens de verlangde mat dus maat 1 of 2 of 3, te vermelden. Ge lieve verder naam en adres zoo volledig sn nauwkeurig mogelijk op te geven; men voor komt daardoor onnoodige vertraging in de verzending. Voor koelere voorjaarsdagen biedt de drie kwart jas een prachtige oplossing. Men kan hem maken van effen stof. zoowel als van ge ruit materiaal.. De„ persoonlijke smaak moet hierin beslis sen wat men de voorkeur wil geven; want beide kunnen even aardig en elegant zijn. De ruime drie-kwart jas heeft bovendien het voordeel, dat men hem over een mantelpakje kan dragen, zonder den indruk van het ge heel te schaden. Gewild blijft ook de half-lange of driekwart lange cape, passend bij het manteltje. Met Bedrukte stoffen zullen dezen zomer favo riet zijn. En de meeste vrouwen zullen daar niet rouwig om zijn. Want behalve, dat ze zeer fleurig staan, bieden ze ook het voordeel niet zoo gauw smoezelig te worden als effen materiaal. En deze bedrukte stoffen flattee- ren zoowel oudere als jongere vrouwen; er is nl. voor ieder type wel een geschikte kleur combinatie te Yinden, Deze beide japonnen zijn in drie maten te verkrijgen en wel de volgende; Maat 1: bovenw. 100 cM., taillew. 82 cM. heupw. 104 cM. Maat 3: bovenw. 107 cM., taillew. 90 cM., heupw. 114 cM. Maat 5: bovenw. 112 cM., taillew. 96 cM., heupw. 120 cM. Het werken met deze patronen behoeft geen moeilijkheden op te leveren; door het al of niet aanknippen van naden maakt men het patroon passend voor het eigen figuur. Nummer 613: aardige, eenvoudige japon van soepele wollen of zijden stof. Zeer slank afkleedend model. Beiioodigd materiaal: 3 M. van 130 oM. breedte. Prijs van het patroon 25 ets. per stuk. Men hoort vaak de vraag: „Hoe komt het, dat dit of dat modedetail plotseling zóó po pulair wordt, dat alle vrouwen het dragen, terwijl andere nieuwigheden in het geheel geen opgang maken?" Dit. is werkelijk interessant genoeg om eens dieper op in te gaan. Het is bekend, dat de moderne hoeden van eenige jaren geleden, die op één kant gedragen werden, terwijl de andere kant uit een lint bestond, dat om het haar gebonden was, ontstaan zijn, doordat het zoontje van de Parijsche modiste, Agnès zijn kleine hond op deze manier een papieren hoed opzette. Agnès vond het idee origineel eneen nieuwe mode was ge creëerd. Pikant is de geschiedenis van het Baskische mutsje of het „alpino-petje". Dit mutsje, dat thans in de garderobe van iedere moderne vrouw te vinden is, was oorspronkelijk het eigendom der Baskische visschers. Een be kende schoonheid zocht rust voor de ver moeienissen van het seizoen in een Bas kische kustplaats. Plotseling verscheen een vriend der mooie vrouw, een Argentijnsch millionnair. die een zwart wollen mutsje zag liggen, de typische dracht der Basken. De jonge dame lachte: ..Dat is mijn muts; die draag ik hier altijd!" En ze zette het mutsje op haar krullen. De geschiedenis vertelt, dat ze er zeer leuk uitzag en dat het contrast tusschen het grove mutsje en haar modieuze Parijsche jurkje zeer pikant was. De jonge dame was zoo verstandig het mutsje te blijven dragen; andere vrouwen vonden het hoofddeksel aardig en praktisch en den volgenden dag verschenen er verschil lende dames met zwarte, blauwe en bruine mutsjes aan het strand. Eén der meest suc cesvolle modes was geboren. In Palmbeach .ontstond de eerste ruglooze pyjama. Een jongedame, die haar pyjama aan het strand had laten liggen, bemerkte toen ze van het zwemm enterugkwam, dat iemand de aardigheid had gehad haar pyjama blouse weg te nemen. Vastbesloten trok het meisje de pyjamapantalon aan, bond de doek die ze om het haar gedragen had bij het zwemmen, af, en knoopte die van boven om. Eenige dagen later droegen alle vrouwen strandpyjama's waarvan het bovenstuk niets anders was dan een groote zakdoek. Men ziet: er zijn modes, diebuiten het atelier geboren worden. Na de eerste verras sing vindt de mode navolging en na een poosje kan men zich niet meer herinneren, dat de mode zoo kortgeleden pas ontstaan is. En nog een tijdje later, verwondert men er zich weer over. dat men „zoo iets" heeft kun nen dragen. Want dat is juist het fasci neer en de der mode ze wisselt altijd en blijft nooit op een punt stilstaan. VOOR ONS HUIS. Beide patronen zijn dus tegen vermelden prijs in bovenstaande maten te verkrijgen bij het bureau, van dit blad, plus 6 ct. porto kosten. Nummer 614: gekleede japon van donker blauwe, donkerbruine of zwarte zijde, ge garneerd met simili- of paarlmoerknoopjes. Benoodigd materiaal: 4 meter van 100 cM. breedte. Prijs van het patroon: 25 cent per stuk. Een geïmproviseerde badkamer. In de nieuwe woningen bouwt men tegen woordig bijna overal badkamers of douche cellen; maar in de oudere huizen heeft men dergelijke vertrekken in de meeste gevallen nog niet. Toch is het niet zoo moeilijk van een ongebruikte kamer een badkamer te tooveren. We gaan daarvoor op de volgende manier te werk: eventueel behang wordt van de muren verwijderd en in plaats daarvan schil dert men deze in een lichte kleur, geel bij voorbeeld. De grond bedekt men met lino leum of zeil blauw-wit geblokt. In een der hoeken maakt men de douche. Wanneer

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 14