Urk. Hit Bc&tutiuukste 53e Jaargang No. 16189 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Donderdag 2 April 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM- UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 O Administratie: 10724, 14825 Postgiro 3S810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTEN'TlëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-. Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 2 April. Nieuwe Voorstellen. Hitier heeft nieuwe voorstellen tot pacifica tie van West-Europa bij de Engelsche regee ring ingediend, en zij gaan wel wat verder dan de vorige, maar in Engeland is men er natuurlijk nog niet tevreden mee. Vooral niet omdat Hitier zich onthoudt van de ge- wenschte belofte, dat hij geen versterkingen ln het Rijnland zal aanleggen. Frankrijk zal op die toezegging staan, vanwege zijn veilig heid. Er zit eigenlijk in het laatste Duitsche antwoord nog" steeds geen bevredigende ge ruststelling voor Frankrijk en België. Zoover is het dus nog niet, maar zoover zal het wel komen. In een stadium als het huidige wordt natuurlijk van weerszijden een diplomatieke comedie gespeeld, niet al leen om tijd te winnen tot de Fransche ver kiezingen voorbij' zijn, maar ook omdat men aan beide zijden natuurlijk weer begint met overvragen. Bij een vorige gebeurtenis van dit soort heb ik er al eens de aandacht op gevestigd dat er geen wezenlijk verschil be staat tusschen de methodes, toegepast door boei" Teun en boer Krelis bij hun onderhan delingen over den verkoop van een koe. en die van regeeringen die over een verdrag sjacheren. Overal in de wereld zijn de on derhandelingsmethodes der menschen de zelfde. Hebt u wel eens een auto, of een huis, of een piano of mijnentwege een fiets van „een particulier" gekocht? Hebt u wel eens deelgenomen aan onderhandelingen tusschen werkgevers en werknemers over een loonregeling? Nu dan, herinner het u maar even. De groote moeilijkheden die deze zaak be- heerschen zijn voor het overige nationaal prestige en nationale veiligheid. Bij de Duit- scliers,uitermate gevoelig op dit punt en extreem-nationalistisch als zij thans zijn, komt het "prestige'voorop, bij de Franschen „la sécurité", de veiligheid. Maar beide' mo tieven gelden bij beiden. AHe twee zijn ze onzakelijk. Het prestige- argument, dat al zoo talloos veel oorlogen heeft veroorzaakt en waarvoor in den loop der eeuwen millioenen jonge mannen hun leven of hun gezondheid hebben moeten offeren, is een pure zaak van nationale eigenliefde: een gevoelskwestie. Het veilig heids-argument is voornamelijk gebaseerd op' toestanden die niet meer in deze wereld bestaan. Het is --n volkomen valsche rede neering gewcrc'y Door zich zwaar te be wapenen en enorme versterkingen aan te leggen beveiligd men zijn land niet meer. Ten eerste lokt men er een animositeit en een achterdocht in het buitenland mee uit, die het gevaar voor een oorlog doen toenemen inplaats van het'te verminderen. Ten tweede drijft men het buitenland er toe, zich even zwaar te gaan bewapenen en versterken en stort men zich dus in een bewapeningswed strijd. Ten derde zijn al deze maatregelen toch onvoldoende ter werkelijke bescherming van het eigen land, omdat er geen afdoenden a- weer tegen het nieuwe luchtwapen bestaat en het antwoord daarop eigenlijk alleen in tegen aanvallen op de industriecentra en bevol kingscentra van de tegenpartij bestaat. Die zijn niet veilig. De burgerbevolking, de millioe nen vrouwen en kinderen Inbegrepen, ls niet veilig als er een oorlog uitbreekt. Nergens, zelfs in het zwaarst bewapende land niet. Zij loopt overal hetzelfde ontzet tende gevaar. „Sécurité" is, nuchter en met gezond verstand beschouwd, onbestaanbaar geworden in een oorlog. Vóór 1914 bestond zij, in den oorlog 19141913 bestond zij voor de burgerbevolking nog groot endeels de luchtvaart stond nog in haar kinderschoenen maar thans is zij er niet meer. Als dit algemeen begrepen werd, als in alle lagen der volken dit besef levendig werd, zou de toenadering althans in Europa absolute zekerheid zijn. Maar hoeveel menschen besef fen werkelijk dat de geheele oorlogvoering totaal veranderd is, dat men met geheel nieuwe factoren moet rekenen? Heel weinig. De meeste menschen schijnen, zooals Briand gezegd heeft, helaas alleen historisch te kun nen denken. Het hangt er nu maar heelemaal van af of de regeeringen, die natuurlijk behooren tot de genen die het wél weten, de realiteit durven zien en verwezenlijken, en of zij dat voor elkaar kunnen krijgen met eerbiediging en pijnlijk ontzien van al die kostbare „nationale prestiges". Tientallen nationale prestiges in Europa, met het Duitsche en het Fransche als de moeilijkst-vereenigbare Zoo draait alles, in laatste instantie, om het grootste oorlogsgevaar dat er is: een ge voelsargument. R. P. (De eerste werkzaamheden zijin begonnen voor den aanleg van den Noord Oost polder, waardoor Urk uiteindelijk deel van het vaste land zal icorden.) Urk zal gauw zijn ei verliezen, Urk zal land zijn, zonder meer, Daar 't geen kans krijgt om te kiezen, Legt het zich er maar bij neer. Urk zal niet meer lang alleen zijn, Water overal in 't rond. 't Za! te langen leste één zijn Met den vaderlandschen grond. Moogiijk krijgt- het, over jaren, Ook zijn autobussenlijn, Daar waar nu nog botters varen, Zal dan een betonweg zijn 't Zal zijn filmtheater krijgen En misschien zelfs een hotel, Om maar van café's te zwijgen, Urk moderniseert zich snel. In de plaats van muts en klompen, Draagt de Urker schoen en pet, En een rij benzinepompen Wordt er zeker neergezet. Urk zal gauw zijn ei verliezen, Urk zal land zijn. zoncler meer, Daar het toch niet heeft te kiezen, Legt het zich er droef bij neer.... Een museum in de hoofdstad, Bergt straks in een stillen hoek, Dat waar Urk steeds in geloofd had, D'allerlaats te Urker broek. Stellen van remplacanten in strijd met de wet? Vragen van den heer Ter Laan. Het Tweede-Kamerlid, de heer K. Ter Laan, 'heeft aan den minister van Defensie a.i. de volgende vragen gesteld: Is het juist dat een'dienstplichtige die vol gens besluit van de regeering langer onder de wapenen zou moeten blijven van de ver dere vervulling van zijn dienstplicht kan worden ontheven, indien hij een anderen dienstplichtige in zijn plaats kan stellen? Zoo ja is de minister dan bereid onver- j wijld aan deze mogelijkheid een einde te ma ken, daar deze in strijd is met het beginsel van de Dienstplichtwet, die geen plaatsver vanging kent? Is Gondar gevallen? Addis Abeba meldt thans een groote Abessynische overwinning. Uit Rome wordt medegedeeld, dat Gondar, de belangrijkste stad van N.W. Abessynië thans gevallen is. Het Italiaansche hoofdkwartier is van oor deel, dat de inneming van Gondar een grooten weerklank -zal vinden in Italië en in de overige landen van Europa. De Italianen bevinden zich thans nog slechts op 12 kilometer van het Tsana-meer aan de eene en van de provincie Godjam aan de andere zijde. Volgens de jong ste berichten woedt in deze provincie nog steeds een opstand tegen den negus. Men weet. dat Mussolini steeds heeft ver zekerd dat hij niet voornemens is de rechten van andere staten aan te tasten en alles doet onderstellen dat hij woord zal houden. Indien de bevolking van Godjam zooals men wel verwacht, een beroep doet op de Italianen, dan zullen deze een groot deel van het Abes synische rijk hebben ingesloten. Uit Addis Abeba, 2 April: Naar wordt ver nomen hebben de Abessyniërs een groote over winning behaald. Het Abessynische hoofd kwartier deelt mede, dat vier voorloopige ver sterkingen van de Italianen zijn veroverd. 700 Italianen, waarvan 36 officieren, en 2000 Eri- treanen zijn in den tijd van 48 uur gesneuveld. De val van Gondar wordt hier ontkend. DE HINDENBURG BOVEN DE KAAPVERDISCHE EILANDEN. HAMBURG, 2 April (A.N.P.) Volgens hier ontvangen berichten bevond het luchtschip Hindenburg zich hedenmorgen te zeven uur 220 zeemijlen ten Noordoosten van het Kaapverdische eiland Boavista. Bezwaren tegen de reis- belasting. Ook in de Tweede Kamer. Dinsdagmiddag is het wetsontwerp tot heffing van een reisbelasting in de afdeelin- gen der Tweede Kamer onderzocht. Naar de N.R.Ct. verneemt, zijn er ernstige bezwaren tegen het wetsontwerp ingebracht. Ook zij. die in beginsel geen bezwaar hebben tegen een dergelijke heffing, oefenden critiek uit op de wijze van uitwerking van dit denk beeld in het regeeringsontwerp. Het werd niet uitgesloten geacht, dat de bezwaren tegen het wetsontwerp-Oud van dien aard zullen blijken, dat het op de lange baan zal worden geschoven, tenzij de regee ring in belangrijke mate aan de bezwaren der Kamer tegemoet zou willen komen. De weg als slagveld. Vorig jaar 755 personen gedood. In afwachting van de verschijning van het statistisch overzicht verkeersongevallen 1935, worden thans reeds de volgende voorloopige uitkomsten door het centraal bureau voor de statistiek bekend gemaakt. 1935 1934 Totaal aantal verkeersonge vallen in de statistiek op genomen 43.127 44.705 waarvan in: Amsterdam 8.559 9.228 Rotterdam 5.836 6.066 's-Gravenhage 4.324 4.643 Utrecht 1.344 1.468 Haarlem 1.341 1.474 Groningen 1.652 1.807 Het aantal der gedoode en gewonde per sonen bedroeg voor het geheele land resp. 755 en 14.005 (in 1934: 744 en 14.192). Oplichtingszaken voor de rechtbank. DE POOLSCHE BALLON WARSCHAU II heeft onder leiding van kapitein Burzynski, den winnaar van de Gordon Bennet-,.race" 1935, een stratosfeervlueht ondernomen. Aan boord bevond zich tevens dr. Jodko—Narkiewics, die wetenschappelijke waarnemingen deed. De ballon bereikte een hoogte van 10.000 M. Geld van een zieke onbevoegd in bewaring genomen. Voor de Haarlemsche rechtbank stond hedenmorgen een 63-jarige Amsterdammer terecht ter zake van oplichting. De buurman van een Haarlemmer was ziek geworden en was ter verpleging opgenomen in Vogelenzang. Zijn huis was zonder toezicht gekomen. De politie had daarom aan den buurman, die nu als getuige optrad, f 305 aan geld en een postwissel van f 65 in bewaring gegeven. Hiervan had hij f 100 aan verplegingskosten betaald. Op 9 Januari was verd. bij den getuige ge komen en zou hem hebben verteld, dat hij ge zonden was door den officier van justitie om de zaken van den zieke te regelen. Getuige vertelde verd. te hebben geloofd omdat hij zeide door den officier gestuurd te zijn. Daar om had hij hem de overgebleven f 205 ter hand gesteld, op welk geld eigenlijk get. recht had omdat de zieke bij hem in schuld stond. Samen waren zij naar het leegstaande huis gegaan, waar met hulp van een huishoudster een Nutsspaarbankboekje ter waarde van f 4000 werd gevonden, dat verd. eveneens mee kreeg. Voor het geld had verd. een kwitantie gegeven. Getuige was eerst nog volkomen te goeder trouw geweest en aan zijn familie had hij ver klaard, dat de zaak in orde was. De verdachte verklaarde niet over den offi cier van justitie te hebben gesproken. Hij was alleen om het geld gekomen om dat. te gebruiken voor de verpleging van den zieke. Hij had verklaard, dat de getuige het geld direct terug kon ontvangen als hij dat wilde, doch dit was door de maatregelen van de justitie niet mogelijk geweest. Het geld had hij bij een particulier gedeponeerd. De president merkte op, dat de geschiedenis waarschijnlijk een uitvloeisel was van de fi- nancieele moeilijkheden van verdachte. De avond vóór de in hechtenisstelling van verd. had deze immers, zooals uit een ver klaring van den betrokken persoon was ge bleken, iemand gesmeekt hem nog eens geld te leenen, omdat hij anders in de gevangenis zou komen. Verdachte ontkende zijn schuldeischer om geld te hebben gevraagd. „In ieder geval hebt u het geld niet voor den zieke gebruikt", zeide de president. Verd. erkende in moeilijkheden te verkee- ren, maar dat kwam omdat hij niet kon wor den ingeschreven als advocaat, hetgeen hij onbillijk vond. Een insinuatie aan het adres van den Raad van Toezicht op de balie en een onvriendelijke opmerking jegens een Haarlemschen advocaat hadden tot gevolg dat de president hem scherp terechtwees. Nadat de rechtbank zich in de raadskamer had teruggetrokken bepaalde zij de verdere behandeling van deze zaak op 30 April. Fransche pers teleurgesteld door het Duitsche antwoord. „Negatief, onaanvaardbaar en dreigend". PARIJS, 2 April (A.N.P.) De Fransche bla den noemen de Duitsche tegenvoorstellen, die gisteren zijn gepubliceerd, negatief, onaan vaardbaar en dreigend. Algemeen is men door deze voorstellen teleurgesteld. Uit de opschriften boven de artikelen blijkt reeds zeer goed, hoe de Fransche pers deze voor stellen ontvangt. Le Jour schrijft: Het Duitsche antwoord is niets. Ami du Peuple: Hitier verwerpt brutaal het plan van de vier mogendheden zonder Flandin te antwoorden. Ere Nouvelle: Hitier dient zich aan als dictator van Europa. Hu- manïté: Het is een ultimatum. De kroning van koning Edward vastgesteld. Vóór Paschen wordt de datum gepubliceerd. LONDEN, 1 April. Naar heden wordt ver nomen is in het onderhoud, dat de Koning gisteren had met Ramsay MacDonald, de da tum voor de kroning van Eduard VIII vastge steld. Voor Paschen zal deze datum door den mi nister-president in het Lagerhuis worden medegedeeld. Hoogere straffen tegen Ossche misdadigers geëischt. Verschillende zaken in hooger beroep behandeld. Het Bossche Hof heeft Woensdag weer een aantal hooger beroepzaken uit Oss behandeld. Over het geheel zijn tegen allen, die terecht hebben gestaan zwaardere straffen geeischt dan door de rechtbank in den Bosch zijn opgelegd. Allereerst hebben zich te verantwoorden gehad de 29-jarige schilder W. A. B., de 26- jarige arbeider J. M. de B. en de 31 jarige landbouwer F. de R.. allen te Oss. Zij hebben op 2 November 1930 te Oss een roofoverval gepleegd. Tegen de R., die in zijn vonnis be rust had eischte de advocaat-generaal be vestiging, tegen de beide anderen, die tot vijf jaar waren veroordeeld, resp. zeven en zes jaar gevangenisstraf. Vervolgens stond een voormalig directeur van de wielerbaan te Oss terecht, de 40-ja- rige J. F. A. V.. wegens brandstichting. Hij was tot twee jaar veroordeeld, thans hoorde hij drie jaar tegen zich eischen. Tegen N. S.. die hierbij medeplichtig was geweest en die tot anderhalf jaar was ver oordeeld, werd twee jaar gevangenisstraf geëischt. Eveneens wegens brandstichting stond te recht G. T. uit Heesch. Hij was tot anderhalf jaar veroordeeld. De advocaat-generaal vroeg bevestiging. Tenslotte werd drie jaar en zes maanden geëischt tegen J. W. L. uit Oss. die wegens diefstaf met geweldpleging tot twee jaar ge vangenisstraf was veroordeeld COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREENKOMST DOOR DE BOEKDRUKKERS GOED GEKEURD Utrecht, 2 April (A.N.P.) Woensdag werd te Utrecht de gemeenschappelijke, algemeene vergadering gehouden van de federatie van werkgeversorganisaties in het boekdrukkers- bedrijf. Zeer vele leden waren uit alle deelen van het land aanwezig. Aan de orde kwam het voorstel om een nieuwe collectieve arbeids overeenkomst met de werknemersorganisaties aan te gaan voor den tijd van 2 jaar. Het contract werd door de vergadering met 30 stemmen tegen aangenomen. Jaarvergadering Neder- landsche Bioscoop Bond. AMSTERDAM. 1 April. Te Amsterdam is de jaarlijksche ledenvergadering gehouden van den Nederlandschen Bioscoopbond. Het jaarverslag over 1935 uitgebracht door den Bondsdirecteur, den heer A. de Hoop, werd niet algemeene stemmen vastgesteld. Goedgekeurd werd de rekening en verant woording van het financieel beheer over 1935, welke sluit met een bedrag van f 63442,60, evenals de rekeningen der afdeelingen. De begrooting voor 1936 is ongewijzigd vast gesteld op een bedrag van f 60.000. Bij enkele candidaatstelling zijn gekozen tol. lid van 'het hoofdbestuur de heeren D. v. d. Berg. directeur van de N.V. Habée Film te Amsterdam (vacature Ch. van Biene), I. Cohen Barnstijn, directeur van het Flora Theater te Utrecht, (vacature H. EhrlichC. S. Roem, directeur van de N.V. Filmfabriek Profilti, 's-Gravenhage. i vacature B. D. Och- se), en W. K. G. van Royen, directeur van de N.V. Rema te Amsterdam (vacature wijlen J. Veerman), terwijl de periodiek aftredende le den. de heeren L. Groen te Amsterdam en M. P. M. Vermin te Maastricht als zoodanig zijn herkozen. Eveneens zijn herkozen tot leden der Fihnbeurscommissie de periodiek aftredende leden, de heeren Loet C. Barnstijn te 's-Gra venhage, N. Bierman te Amsterdam en André de Jong te Rotterdam. Aan het einde der vergadering richtte de Bondsvoorzitter zich in sympathieke bewoor dingen tot de drie scheidende hoofdbestuurs leden, de heeren Biene, Ehrlich en Ochse, waarna de heer B. D. Ochse op welsprekende wijze zich tot tolk maakte van de aftredende hoofdbestuursleden. Het woord is aan.... Een Weenschen Anonymus .- De toestand in Duitschland is ernstig maar niet hope loos; de toestand in Oosten rijk is hopeloos maar niet ernstig. Begrafenis der Uiver- slachtoffers. Van Steenbergen. Waalewijn en Van Zadelhof op „Zorgvlied" bijgezet. Woensdagmiddag te 2 uur is op de Alge meene Begraafplaats „Zorgvlied" aan den Amstel te Amsterdam het stoffelijk over schot bijgezet van den tweeden piloot J. van Steenbergen, den mecanicien H. A. Waalewijn en den marconist G. van Zadelhof, die op 19' December 1934 bij het vergaan van de „Uiver" op zijn Kerstvlucht naar Indië om het leven zijn gekomen. Evenals het stoffelijk overschot van ge zagvoerder Beekman, dat 's morgens op de Algemeene Begraaf plaats te Muiderberg is bijgezet, stonden de kisten met het stoffelijk overschot der drie overige leden van de om gekomen bemanning sedert de aankortist in Amsterdam opgebaard in de aula van de be graafplaats. De heei1 Plesman heeft in de aula het woord gevoerd. „Beste vrienden", sprak hij, „wij herinneren ons allen den nacht van 19 op 20 December 1934, toen de „Uiver" in zeer slecht weer is ondergegaan. De glorie die deze machine had gewekt, werd overschaduwd door het verlies van haar vernietiging. Vier van onze beste mannen en drie passagiers zijn daarbij gevallen. Beekman had een staat van dienst als weinig andere piloten. In zeer slecht weer, in den strijd tegen de elementen, kwam een einde aan zijn schitterende carrière. Met hem verloren wij drie van onze meest beminde en meest bekwame medewerkers, die om hun vriendelijk karakter allen evenzeer gezien waren. Op wensch hunner familie worden zij thans in vaderlandschen bodem te ruste ge legd. Hier hebben zij dan hun laaste rust plaats gevonden. God moge zich over hun' zielen ontfermd hebben. Dat zij rusten in vrede". Hierna hebben nog mr. Haspels, burge meester van Nieuwer Amstel, dr. J. C. Ko ningsberger en twee familieleden gesproken. Museum gedeeltelijk ingestort. JERUZALEM. 1 April (A. N. P.) Het nieuwe gedeelte van het nationale museum te Antiochië is ingestort. 50 arbeiders, die de laat ste hand aan de uitbreiding legden, werden onder de puinhoopen bedolven. Tot dusver zijn 6 man zwaar gewond te voox-schijn ge bracht. Men vreest dat meer dan 20 der be- dolvenen om het leven zijn gekomen. VERGEEFSCHE ONTVLUCHTING UIT HET BAGNO. In Parijs is een man gearresteerd, die in 1929 tot zeven jaar dwangarbeid werd ver oordeeld wegens moord, naar de Oeuvre meldt. Drie jaar geleden heeft hij kans ge zien ondanks de scherpe bewaking, uit het bagno te ontsnappen. Na maanden in het buitenland en op het platteland van Frank rijk te hebben rondgezworven, was hij naar Parijs gekomen, waar hij zich voor handels reiziger uitgaf. Tsjeciio Slowakije zal vermoedelijk protes- tceren tegen de invoering van den dienst plicht in Oostenrijk. pag, .4 Mongoolsclie vliegtuigen zouden een aanval hebben gedaan op een Japansch-Mands- joerijsche afdeeling, pag, 4 De ooi'log in Abessynië: De Italianen bij het Tsanameer. pag. 4 De Tweede Kamer heeft een amendement aangenomen, waardoor de korting op de salarissen der rechterlijke macht niet van terugwerkende kracht is. pas. 3 In Indië zal een proefweverij worden inge richt. pag. 3 De wedstrijd H. F. C.V. U. C. wordt a.s. Zondag op het Ajax-veld gespeeld. pag. 11 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Nieuwe voorstellen. pag. 1 Hoe ik groeide: De schlager. pag. 3 Ko Doncker: De avonturen van dr. Mol. pag. 3 Van onzen Parijschen correspondent: Een nieuwe „Atlantique" op stapel. pag, 4 K. de Jung: Lccrlingenuitvoering Haarlem's Muziekinstituut. pag. 13 W. I.: Palmzondag. pag. 13 Sport in 't kort. pag. 11 Voor de Vrouw. pag. 12 Burgerlijke Stand van Haarlem. pag. 7

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1