Salarissen rechterlijke macht. D'T= INDE PIJP H De Avonturen van Dr. Mol. Spaansche miniaturen. MAAR.., OE IK GROEIDE DONDERDAG 2 APRIL 1936 HAARDE IDS D'A'GBE'A D' 3 Door KO DONCKER. De dokter werd zoo bleek als een doek. De menigte kwam nu bij den hoek En zag van tusschen de hooge boomen Reusachtige kikkers te voorschijn komen, Ze sprongen over eikander heen; Verschrikt stoof al het volk uitéén, En was met angst en ontzetting vervuld. Dokter voelde zich de schuld Meedoogenloos aan 't harte knagen, Begon te jamm'ren en te klagen: „O, ik ellend'ling, 't is al mijn schuld, Ik heb naar raad niet willen hooren, Die kreeft 'r voorspelling is thans vervuld, 'k Ben gekreukeld, 'k ben verloren." Ieder drong nieuwsgierig naar voren En keek den dokter verwonderd aan. „Maar dokter wat heb je dan gedaan?" Dokter verhaalde het heele geval Van de kreeft en Ezechiël, al. „Hoesgosmogelijk," riep men uit, „Gewoon ingespoten? Met een spuit?" „Ja", zei dokter, onder de huid." ,.En toen zijn ze zeker gaan groeien? Hoor me. waarachtig die rakkers eens loeien, 't Lijke wel hongerige leeuwen. Hoort ze brullen, hoort ze schreeuwen!! Nee maar, 't is je toch wat te zeggen?" Men begint nu t' overleggen, Hoe men dit kritiek geval 't Radikaaist behandelen zal. Eén stelt voor, ze dood te schieten; Maar Burgemeester van der Zwieten Noodigt de dorpers allemaal Mee naar 't raadhuis van Bloemendaal, Om daar de zaak eens flink te bespreken, „Want eig'lijk en op de keper bekeken Is dit een zaak van groot gewicht," Zegt Zwieten met een geleerd gezicht, Terwijl i zijn hand door zijn bakkebaard streek En tartend over zijn bril heen keek. Op 't raadhuis zijn ze aangekomen En allen hebben plaats genomen. Burgemeester nam het woord En hield en rede zoo 't behoort. Toen i gedaan had tiegon men te klappen En deuken in den vloer te trappen. ..Ik ben de eggenoot van Tijs Meije!" Roept eensklaps een juffer met dikke dijen, 'k Eisch schaievergoeiing van Meester Mol." „Mensch ga zitten ben je dol?" Schreeuwt Burgemeester van der Zwieten, ,.Da's geen manier om op te schieten, Orde! zeg ik. orde! orde! 't Zou waarachtig wat moois hier worden, We moeten te werk gaan met beleid En onzen precieuzen tijd Niet noodeloos over de balk gooien. Wat zegt u Mijnheer van Rooijen?" Dokter Mol, de held van den dag, Gaf het eerst een lang verslag. Men volgde Mol met open mond, Omdat men 't alles zoo wonderlijk vond. Toen Mol had gesproken, toen Mol had gedaan, Toen is men aan 't babbelen gegaan; Men ging aan 't wikken en aan 't wegen, Men keef en haspelde terdege, Maar Dokter Mol die heeft gezwegen; Als oorzaak der ramp was hij erg verlegen. Men kon tot geen resultaten komen, Toen hebben ze Mol onderhanden genomen, Begonnen den dokter te verwijten. Mol zat op zijn nagels te bijten, Mol die zat te knarsetanden, Greep zijn hoofd met beide handen, Zijn bol verbijsterd en verduisterd. „Had ik maar naar raad geluisterd. Goeie genade wat moet ik beginnen?" Daar stuift de koddebeier binnen, Koddebeier van der Spijk, Geheel overstuur, en zoo wit als een lijk; „Mensehen help me ik bezwijk". Hij stond te rillen en te beven: Men heeft hem Hoffman druppels gegeven. Van der Spijk die kwam weer bij. Hij was zoo geschrokken, beweerde hij Want: „Daar is zoo'n leelik beest, Bij me op veziete geweest. 't Is me schutting overgestapt, 't Het me schuur in mekaar getrapt, Is na me huissie toegekomme, Boven op het dak geklomme. Me huis dat leit er nou in puin, Gerinneweerd is me mooie tuin En me bigge loope los in duin." Van der Spijk viel machteloos neer. Verwoed ging men tegen den dokter te keer, Want Mol die moest het natuurlijk bezuren, Verdwaasd en versuft zat i vóór zich te turen. (Wordt vervolgd.) PROF. J. G. VAN EERDE OVERLEDEN. AMSTERDAM. 1 April (A. N. P.) In den ouderdom van 65 jaar is te dezer stede over leden prof. J. G. van Eerde, buitengewoon hoogleeraar aan de Gemeente Universiteit in de koloniale volkenkunde en in de koloniale landbeschrijving en bijzonder hoogleeraar vanwege het Koloniaal Instituut. Vestiging eener katoenindustrie in Ned.-lndië. Proefweverij zal worden opgericht. Aanvankelijke plannen hebben vertraging gehad. De oprichting van een proefweverij in Ned. Indië op basis van het z.g.n. Centrale Plan is thans in een vergevorderd stadium. Dit Centrale Plan dateert reeds van 1932, toen men reeds eenigen tijd bezig was ge weest met onderzoekingen naar de mogelijk heid van stichting eener textielindustrie in Ned. Indië. In verband hiermede werd opge richt de „Combinatie van Nederlandsche tex tielfabrieken tot eventueele vestiging van ka- toenfabrieken in Ned. Indië". Deze combinatie ging voor eigen rekening een vestigingsonder- zoek instellen, waarvoor de z.g. commissie- Menko naar Indië werd uitgezonden, welke tot de conclusie kwam, dat, wilde men geen noo- delooze risico's loopen en aan de andere zijde bij slagen het tempo der industrieele ontwik keling niet noodeloos vertragen, de vestiging in drie tempo's moest geschieden, waarvan een betrekkelijk klein proefbedrijf de eerste was, Sindsdien zijn nog meerdere gegevens verza meld door bemiddeling van het departement van Economische Zaken te Batavia. In Augustus 1935 is daarop een breede com binatie uit de Nederlandsche industrie, de In dische importhuizen, de drie groote Indische banken en de scheepvaartondernemingen tot stand gekomen, welke het kapitaal benoodigd voor het proefbedrijf, f 1.450.000, volteekende. Het eerste werk hierop is geweest het zoeken van een terrein voor de industrie. Met het eerstgekozen tererin heeft men onverwachten tegenspoed gehad doordat bij onderzoek de slechte hygiënische toestanden een vestiging onmogelijk bleken te maken. De Java Textiel Maatschappij. Zoodra men met goede redenen kon ver wachten elders wél te slagen, is een vergade ring belegd van alle deelnemers in de com binatie. In deze vergadering, welke plaats vond op 24 Maart 1936 te Enschede, heeft de Textielcommissie verslag uitgebracht omtrent de werkzaamheden en de noodige machtigin gen verkregen om verder te gaan. Deze machtigingen betroffen o.a. grondaan. koopen en aanstelling van personeel. Verder werden de statuten in kort concept door de vergadering vastgesteld. Besloten werd de op richting der N.V. Java Textiel Maatschappij, welke de proefweverij zal exploiteeren, zoo spoedig mogelijk te doen plaats vinden. De op richting zal waarschijnlijk met volmachten geschieden. Het ligt nu in de bedoeling om de oprich ting der proefweverij met spoed ter hand te nemen. Wat de bouw en de inrichting van het bedrijf betreft, op een desbetreffende vraag werd ons medegedeeld, dat men hierbij, zooveel als mogelijk is, gebruik wil maken van Indi sche materialen en de diensten van het Indi sche bedrijfsleven. Als technisch leider van het bedrijf zal ook iemand optreden met jarenlange ervaring om trent textielbedrijven in Nederlandsch Indië. Basis nog verbreed. In de periode verloopen tusschen het tot standkomen der combinatie en het verkrijgen van een terrein is de reeds breede basis der N.V. nog uitgebreid, door de deelname van nog eenige importhuizen. Het aantal deelnemers bedraagt thans 46. Conflict tusschen Zieken fondsen en artsen. Woensdag is te Enschedé een conflict uit gebroken tusschen drie der plaatselijke zie kenfondsen en de afdeeling der Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst. Het Groote Ziekenfonds voor Enschedé en Lonneker, waarvan de meeste, textielarbeiders lid zijn, is ook bij dit conflict betrokken. De betrokken fondsen weigeren het contract te teekenen inzake de honoraria der dokt-oren. welke zij verlaagd wenschen te zien. De medici hebben thans besloten, de leden der betrokken ziekenfondsen als particuliere patiënten te beschouwen. De huisartsen vor derden Woensdagmorgen een honorarium van 75 cent per consult van de Fonds-leden. In de meeste gevallen hebben de patiënten een schuldbekentenis geteekend. Hoe dit conflict zich verder zal ontwikkelen is op het oogenblik moeilijk te overzien. Vrouw in keldergang over vallen. Van taschje met geld beroofd. Slachtoffer door slagen op het hoofd mishandeld. Een 62-jarige bewoonster van de Geuzen- kade te Amsterdam is Woensdag, toen zij bij den verhuurder van haar woning, welke deel uitmaakt van een complex nieuwe woningen aan deze kade, de huur wilde betalen en zich daartoe naar het kantoortje wilde begeven, dat via een gemeenschappelijke rijwielstalling, welke uitkomt op een keldergang en zoo naar de plaats leidt, waar dit kantoortje gelegen is. in de gang aangevallen door een man. die haar tegen den grond sloeg en, na haar een paar slagen op het hoofd te hebben toege bracht, zijn slachtoffer een taschje ontrukte met een bedrag van ongeveer f 40. De man nam onmiddellijk de vlucht en is tot nu toe niet aangehouden. De vrouw, die van de door stane emotie zeer onder den indruk was. heeft echter van den dader een vrij nauwkeurig signalement kunnen opgeven. Collectief contract typografie aanvaard. Het referendum van den Alg Nederl. Typo grafenbond heeft een meerderheid van onge veer 2/3 der uitgebrachte stemmen vóór de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst in de typografie opgeleverd. Ook het collectief con tract voor het boekbindersbedrijf is, zij 't met iets geringer meerderheid, aanvaard en derhalve van kracht geworden. De overige vakbonden hebben de contracten ook reeds aangenomen. TOESTAND VAN DOELMAN CHRITIAENS ZEER GUNSTIG. Weldra ter verdere verpleging naar België. De toestand van den Belgischen doelver- dediger Christiaens. die Zondag tijdens den voetbalwedstrijd NederlandBelgië bij een valpartij een hersenschudding opliep, blijft zich naar ons bij informatie aan het Wil- helmina Gasthuis werd medegedeeld in gunstigen zin ontwikkelen, zoodat de kans groot is dat weldra aan zijn verlangen, om verder in zijn eigen land te worden verpleegd, gevolg zal kunnen worden gegeven. ,(A.N,P.) Haringreeders willen aan Rusland leveren. In de Dinsdagavond gehouden vergadering der Reedersvereeniging voor de Nederland sche Haringvisscherij in het Kon. Instituut van Ingenieurs te 's Gravenhage zijn voor- loopige besprekingen gevoerd over den ver koop van haring naar Rusland voor de vangst 1936. Alle aanwezigen waren daar in principe voor. Nagenoeg alle reederijen uit de ver schillende visscherij plaatsen waren vertegen woordigd. I Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 2 April: Pasteur had zich dezer dagen voor het gerechtshof te Parijs wegens kwak zalverij te verantwoorden. Hij is name lijk niet als geneesheer gepromoveerd en heeft dus enkel het recht om dieren te behandelen en te opereeren, maar- geen menschen. Het waren eenige docto ren, die hem deze kool stoofden. Pas teur bewees echter, dat hij geen enkel patiënt direct behandeld had, maar bij de inentingen slechts als adsistent werk zaam was. Hij werd dan ook vrijgespro ken. Om aan de eigenaardige positie een einde te maken, werd in de medische faculteit van de Universiteit te Parijs het voorstel gedaan om den grooten geleerde het doctorsdiploma honoris causa te verleenen. Op die wijze kan Pasteur spoedig van adsistent professor- worden. Spaansch Dorpsleven. (Van een bijzondere correspondente.) ALICANTE, Maart. Wat een aardig type is een Spaansche dorpsburgemeester! Misschien stelt men zich een eenigermate deftigen, ouden heer met gouden bril in steedsche kleeding voor: neen. 't is heel anders. Neem uit een troep echt Va- lenciaansche boeren met zwarte buizen, flu- weelen broeken, touwpantoffels en ongesoig neerd haar, den allerboerschten, maar tegelijk den rondsten, openhartigsten man en gij hebt den burgervader. Hij is wat stug en lang zaam, maar niet, dom, dikwijls zwijgzaam, maar geen slecht spreker, ietwat onhandig, maar geen slecht koopman; en als 't u gelukt zijn vriendschap te verwerven, zijt ook gij een gezien dorpsbewoner, zoo groot is zijn invloed. Is er een of ander feest, en dat ge beurt nog al eens. want een Spanjaard houdt van feestvieren, dan zult gij hem er altijd bij vinden; maar hij valt niet op, dat wil hij ook niet, zijn wensch is alleen zich, omgeven van zijns gelijken, onder de vroolijke dorpsgenoo- ten te vertoonen, om aan hun vreugd deel te nemen, zooals hij 't ook aan hun leed doet. Zeker wordt hij gerespecteerd, maar niemand vreest hem en ook de kinderen noemen hem, als ieder ander, bij zijn voornaam. Is er echter een feest van meer beteekenis en komen er bijv. autoriteiten uit naburige steden, dan voelt hij zich dadelijk minder op zijn gemak en houdt zich terug. En dit niet alleen, omdat hij weinig beschaafd is en nauwelijks lezen en schrijven kan, maar ook uit aangeboren bescheidenheid. Juist op zulke dagen zal men den burgervader allicht bijzonder boers en ongeschoren zien rondloopen. alsof hij den stand tusschen dorp en stad duidelijk teeke nen wilde, zooals trouwens een Spanjaard in het algemeen niet meer schijnen wil dan hij is. Niets onvriendelijks bedoelt hij daarom met zijn houding, verre vandat, alle achting heeft hij voor den voornamen stedeling, maar zijn terughoudendheid, ingegeven door ach ting voor zichzelf en zijn boerenstand, schijnt te zeggen: „ik kan en wil u niet nastreven". Toch. als hij naast een voornamen stedelijken .Alcalde" staat, is hij evenzeer de burgervader van het kleine dorpje X als gene, 't is van Madrid of Valencia. Dat zijn huis, juist als ieder ander huis in het dorp. voor elkeen open staat, spreek!; wel vanzelf gastvrijheid is wel heel in het bijzonder een Spaansche deugd en men begrijpt ook, dat dit tot heel typische scène t-jes leiden kan. Zoo was schrijver dezes er onlangs getuige van, hoe juist de gemeentese cretaris en een paar andere dorpelingen bij den burgemeester binnenkwamen, op het oogenblik dat de eerste tuinboonen van 's burgemeesters land werden opgediend. Als iets heel gewoons schoven allen om het haast armzalige tafeltje, waarop de groote schotel van dit echt Spaansche gerecht dampend stond, en hielpen om in een minimum van tijd het maal. dat verder alleen uit brood en wijn bestond, met groote vlijt te verorberen. Ongedwongen en zeer opgeruimd ging 't er toe. terwijl de kruik met den kostelijken Spaanschen wijn rondging en met even weinig omslag, als ze, ongenood, waren binnengeko men. verdwenen ook weer de gasten na een korte spanne tijds. Misschien waren er den volgenden dag weer andere tafelgenooten, waarom eigenlijk ook niet alle dagen? Wordt men hier niet steeds aan tafel genoo- digd. als men ergens komt, waar gegeten wordt, ja zelfs biedt niet de eenvoudigste man ook op straat, u zijn brood aan, als ge hem treft aan zijn sober maal? Waarlijk, als te vredenheid het hoogste geluk ter wereld is, tevredenheid en eenvoud, dan zijn deze men schen. die wel heel weinig eischen aan het leven stellen, gelukkig te noemen. Met meer smaak dan de verwende stedeling den fijn sten schotel genieten kan. genieten deze een voudige dorpelingen de producten van eigen land. C. B. Kon. Paketvaart laat nieuw schip bouwen. Aan de N.V. Internationale Scheepsbouw Mij. De Maas te Slikkerveer is door de N.V. Kon. Paketvaart Mij. opdracht gegeven een motorschip te bouwen, dat speciaal bestemd zal zijn voor het vervoer van verpakte benzine in Ned. Indië Het moet in December van dit jaar worden opgeleverd. De bruto inhoud is 975 register tonnen. TWEEDE KAMER Korting niet met terugwerkende kracht. Samenvoeging Beverwijk Wijk a. Z. en D. goedgekeurd. DEN 'HAAG. Woensdag. De Regeering. en goed beschouwd in het bijzonder Minister van Sehaik, kreeg van daag de kous op den kop. Verloor Alva 364 jaar geleden op 1 April zijn „bril" in den vorm van het door de Watergeuzen genomen den Briel, en het tevens voor hem te loor gaan van aanvaarding door Holland van de tiende penning, heden zag zich onze lands- regeering een twintigste penning ontgaan. Want haar poging om de salarissen der le den van den Raad van State, de Rekenka mer en de rechterlijke mcht met terugwer kende kracht te korten mWukte. Nu in verband met het groote bezuini gingsplan op de bij het bezoldigingsbe sluit vastgestelde ambtenaren-salaris sen een verlaging met 5 pet. van toe passing zou worden, lag het op zichzelf voor de hand. dat het zelfde zou gebeuren t.a.v. de zooeven ge noemde groepen van functionarissen, wier bezoldiging ingevolge de Grondwet niet op een Koninklijk besluit, maar op de wet be rust. Om der wille van de onafhankelijkheid dezer hoogwaardigheidsbekleeders t.o.v. de uitvoerende macht, heeft onze staatsregeling bepaald, dat hun salarieering door den wet gever geschiedt. Zouden zekere departementen in het Haagje niet noodeloos geslabakt hebben, dan ware het een heel klein kunstje geweest om de betreffende wettelijke bepalingen tijdig dus vóór 1 Januari jl. dusdanig gewij zigd te krijgen, dat ook voor die ambtenaren met ingang van dien datum de salarisver mindering rechtskracht had verkregen. Het ongeluk wilde echter, dat men in dit opzicht in verzuim is geweest. Vandaar, dat de Regeering thans probeerde in de wette lijke regeling het element der terugwerken de kracht binnen te smokkelen. Het ontbrak van daag dan ook geens zins aan verzet tegen het optreden der Re geering. Dit was te begrijpelijker, als men zich eens even rekenschap geeft van het feit, dat. in het algemeen gesproken, onze rechterlijke macht toch al zeer buitengewoon slecht wordt bezoldigd. Zoowel Mr. Boon (lib.) als Mr. Gose- ling (R.-K.) lieten niet na. o.m. ook op dezen kant van de zaak de noodige aandacht te vestigen. Waar te genover de heer Ter Laan (s.-d.) en in nog sterkere mate de revol. soc. Sneevliet be toogden, dat zij van „bevoorrechting" van de rechterlijke macht (en van hen. wier sa larissen eveneens bij de wet moeten worden vastgesteld) niets wilden weten. De Minister van Justitie wist tegenover de uitgeoefende kritiek al heel weinig in 't mid den te brengen. En toen hij het op beleidvolle wijze door Mr. Goseling (R.K.) verdedigde amendement ter schrapping van de bepaling omtrent de terugwerkende kracht probeerde te bestrijden, leverde hij meteen het bewijs van de zwakheid van het door de Regeering te dien opzichte ingenomen standpunt. Met het resultaat, dat het door Minister v. Sehaik ont raden amendement bij zitten en opstaan een overweldigende meerderheid verwierf. Dien tengevolge zal de schatkist alsnog over Januari, Februari. Maart de reeds ingehouden 5% moeten uitbetalen, terwijl vermoedelijk ook April de Staatsraden, rechters enz. nog hun volle salaris zal doen genieten. Want de kor ting gaat pas in op 't oogenblik, waarop de nieuwe regeling in het Staatsblad zal staan en dat.zal waarschijnlijk niet voor 1 Mei, ja wellicht pas tegen Juni 't geval zijn. Te be twijfelen valt immers of de Eerste Kamer nog vóór 1 Mei haar zegen zal hebben gehecht aan de wijziging der wetsvoorschriften in kwestie. De verdere middag leverde der Regeering louter successen op. Het voorstel i.z. de ver- eeniging van Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin, een gansche reeks contingenteerings- voorstellen gingen zonder meer onder den voorzittershamer door. Dit gebeurde ook met het ontwerp, dat o.a. de naturalisatie van den bankier Mannheimer inhield. De aanvanke lijk in de afdeelingen tot uiting gekomen op positie was blijkbaar sprakeloos geworden na de Memorie van Antwoord. Vóór dien had de Kamer die pas op 5 Mei weer in 't openbaar zal vergaderen na 'n korte gedachten wisseling z.h.st. de aanvulling en wijziging van ons strafwetboek aangeno men. ter verscherping van de bepalingen ge richt tegen misdrijven op het gebied van on tucht enz. t.o.v. minderjarigen. Hierdoor zal o.m. ook nog grootere waakzaamheid met be trekking tot prikkellectuur haar intree doen. Op zichzelf ongetwijfeld ook alweer een nut tig iets. al kon Ds. v. d. Heide (s.d.) er op wij zen dat met strafmaatregelen alleen geen verhooging van het zedelijk bewustzijn te verkrijgen is en dat een onderwijzer, die zijn jeugdige leerlingen op Vader Cats of Breero onthaalt, eventueel kans zal loopen met den strafrechter in aanraking te komen! Of dit laatste zoo spoedig het geval zal zijn, is ech ter hoogst twijfelachtig. Bovendien, beide dichters zijn inderdaad, met of zonder wetboek van strafrecht, lang niet voor ieders ooren geschikt of bestemd! E. v. R. PUIM fR OT V Lit GEK Eclvfe ^-riesche 4-Jeeren-Qaai -10-15 -20 -<25 c-h per VsonS (Adv. Ingez. Med.) VAN NUL TOT ACTEUR De schlager. Mijn eerste ervarlngegn bij den nieuwen troep waarbij ik een engagement had gekre gen, waren niet bijzonder aangenaam. De toon was er heel anders dan ik gewend was. Het oude gezelschap was een groote familie, hier heerschten rangen en standen. Vroeger logeerden we gezamenlijk in een hotel, hier gold de regel dat de directeur met zijn vrouw en een enkele andere hoogwaardig heidsbekleeders afzonderlijk reisden en af zonderlijk hun tenten opsloegen Er werd nauwkeurig op gelet hoe je je kleedde, ook in het dagelijksch leven: je had kans dat je rokcostuum werd afgekeurd als het één mode ten achter was: het gold als doodge woon. wanneer je na een voorstelling ging soupeeren ik was echt in een deftigen boel verzeild geraakt. Het duurde niet lang of ik kon het raadsel oplossen, hoe deze menschen zoo royaal kon den doen. In het vorige seizoen hadden zij een ongelooflijk geluk gehad met hun voor stellingen: ze hadden maar driemaal een première gespeeld en alle drie keeren meer dan honderd voorstellingen gehaald. En het leek er waarempel op. dat het weer dien kant op zou gaan. Een September openden we het seizoen met een Fransch boulevardstuk, luchtig, een tikkeltje pikant, af en toe even sentimen teel, vlot, geestig van dialoog, enfin „eten en drinken", zooals wij dat noemen. Op de pre mière een enthousiaste zaal. een pracht van een pers, de volgende avonden uitverkocht, aanvragen uit de provincie. Ik vrees het ergste, zei er een: je zult zien. dat wordt weer een run naar de hon derd. Maar als dat zoo is. dan loop ik er uit. Daar ben ik geen acteur voor geworden. Verleden jaar was ik vrijwel zenuwziek. Drie maanden achter elkaar, dag in dag uit, 's Zondags tweemaal, hetzelfde stuk. dezelf de kop, dezelfde verkleedingen. Voor de zaak is het natuurlijk schitterend, maar je gaat er kapot van. Kom. kom. niet zoo somber. Na tien keer kan je je heele rol droomen. dan speel, je haar zonder dat je het merkt. Wil je wel gelooven. dat je een heelen avond volkomen automatisch spelen kunt. terwijl je gedach ten ik weet niet waar zitten? Goddank ben ik niet zoo'n ijzeren Hein als jij. Al speel ik een stuk vijftig avonden achter elkaar, dan beleef ik hem nóg iederen keer. Herinner je je dat Indische stuk nog, met die geweldige scène van vier mannen voor de pauze? Dat is het grootste succes geweest dat ik de laatste jaren gekend heb. Twee en een half jaar hebben we dat gespeeld. En eiken keer weer hapten we naar adem als het doek zakte. Den eersten tijd hadden we de heele pauze noodig om weer op ons verhaal te ko men. Speel jij zoo'n bedrijf maar eens auto matisch. Dan zal je eens zien hoe gauw je het in den grond speelt. En ons boulevardstuk wérd een schlager. Er hoefde voorloopig niet gerepeteerd te worden. Twee maanden hielden we het zeker uit. In den beginne vond ik het heerlijk. Ein delijk kreeg je de gelegenheid aan je rol te gaan werken tijdens de voorstelling; je was zoo zeker van jezelf dat je den moed kreeg een bepaald succesje te gaan uitbuiten. Een nieuw geluid beviel je beter dan het vroegere. Je legde den toon eens anders, je probeerde de expressie van je kop duidelijker te doen uit komen. Maar dan volgt onherroepelijk de eactie. Op een gegeven moment merk je dat je staat te suffen op het tooneel, dat je ge dachten afgedwaald zijn. Met een schok kom je tot jezelf: dat mag niet gebeuren. Als je daarmee begint, loopt het onherroepelijk mis. De heele voorstelling wordt matter. Dadelijk reageert de zaal minder enthousiast. Het wordt vaak gezegd, dat het publiek dom is en zich alles in de maag laat duwen, maar dat is volkomen onwaar. Intuïtief voelt de menig te dat er een loome sfeer over een voorstelling hangt. Ze kan zich wellicht niet. duidelijk ma ken, wat het is. maar dat er iets ontbreekt is voldoende om het gebodene zonder eenige ver voering te aanvaarden. Na een poosje kom je die inzinking wel weer te boven. En vaak is een stuk na zoo'n periode nog sterker geworden dan ooit tevoren. Dat is het eigenaardige in ons vak: je hebt met men- schenmateriaal te maken, dat emotioneel en wisselvallig is. Van die menschen. van hun stemming, hangt alles af. Een wanklank ver stoort het geheel. Dat maakt, onze kunst zoo moeilijk en zoo boeiend. PERSONALIA. Bij K.B. is met ingang van 1 April 1936, bij het toezicht op de Sporowegen ter stand plaats Haarlem benoemd tot hoofdcommies J. Grimm, thans opzichter coor de Spoor wegen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5