1 AARDAPPELMEEL K~ I voor het binden van groen st ten en soepen, voor het S maken van pudding en vla M m m m A W OENSDAG 8 A P R T T; 1986 haart; e ats d a g b e a d~ STADSNIEUWS Het ryk wil grond aan Haarlem verkoopen. Langs het Noorder Buiten Spaarne. Er is een wetsontwerp verschenen tot goed keuring van de onderhandschen verkoop aan de gemeente Haarlem van Staatsgrond onder de gemeente Haarlem en onder de voormalige gemeenten Schoten en Spaarndam. Het gaat hier over het gedeelte Rijksweg (jaagpad) met bijbehoorende gronden langs het Noorder Spaarne in de gemeente Haarlem en de voormalige gemeeiiten Schoten en Spaarndam, aanvangende bij het vrouwenhek en strekkende tot de brug over het kanaal naar de voormalige Kleine- of Haarlemmer schutsluis te Spaarndam. In de memorie van toelichting wordt ge zegd: Aangezien tegen vervreemding van deze perceelen, ook in het waterstaatsbelang geen bezwaar bestond, en de gemeente aanbood een koopsom te betalen, waarmede in ver band met de door twee beëedigde deskun digen aan de perceelen toegekende waarde en gelet op de omstandigheid, dat aan de ge meente het recht van gebruik van voornoem den Staatsgrond reeds werd overgelaten inge volge bovengenoemde overeenkomst van be heersoverdracht, door den Staat genoegen kan worden genomen, werd de verkoop onder voorbehoud van goedkeuring bij de wet, ge constateerd bij akte. ORGELBESPELING. Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo- kerk op Donderdag 9 April des namiddags van 3—4 uur door den heer George Robert. Het programma luidt: 1. Cantilena Anglica fortunae S. Scheidt 2. Ciacona J. Pachelbel 3. Preludium en Fuga g kl. t. D. Buxtehude. 4. Jesu, meine Freude J. G. Walther 5. O Lamm Gottes, unschuldig J. S. Bach 6. Preludium en Fuga a kl. t. J. S. Bach BM in Uw keuken a VEREENIGDE NEDERLANDSCHE AARQAPPELMEEL-INDUSTRIE - VEENDAM (Adv. Ingez. Med.) BADHUIZEN „WITTE KRUIS" HAARLEM. Het aantal genomen baden in de afgeloo- pen maand Maart was: Badhuis Koudenhorn 1008 mannen, 436 vrouwen, 129 werkloozen, totaal 1573. Badhuis Leidscheplein: 1452 m.. 672 vr., 563 schoolbaden, 212 werkltotaal 2899. Badhuis Schotersingel: 1763 m„ 876 vr., schoolb., 243 werkl., totaal 3850. Badhuis Hofdijkplein: 1493 m., 653 vr., 1237 schoolb., 380 werkl., totaal 3763. Badhuis van Egmondstraat: 1760 m., 1036 vr., 1140 schoolb. 594 werkl., totaal 4530. STRAFOEFENING VOOR NIET-STEMMER. De „Matin" ontleent aan de Allgemeine Anzeiger van Hildesheim", dat te Lauben- thal alle stemgerechtigde bewoners aan de verkiezingen hebben deelgenomen met uit zondering van iemand, die ondanks alle aan sporingen geweigerd had zijn stembiljet in te leveren. Den dag na de verkiezingen begaven de monstranten zich in optocht naar den di recteur van de onderneming waar de hals starrige werkzaam was; men drong er op aan den man te ontslaan en te vervangen door iemand, die wel gestemd had, Vervol gens begaf men zich naar het huis van den nIet-stemmer, dien men dwong met een bord door de straten van het stadje te loo- pen, waarop vermeld stond, dat „iedereen op den Führer stemt". De man bevindt zich op het oogenblik in „Sehutzhaft". CACAO- EN CACAOPRODUCTEN- VEREENIGING. In de jaarlijksche vergadering van de Ned. Cacao- en Cacaoproducentenvereeniging is de heer G. J. Droste Jr. directeur der N.V. Dros te';. Cacao- en Chocoladefabrieken te Haar lem voor de groep fabrikanten tot bestuurslid gekozen. LIJST VAN MAILVERZENDTNG EN LUCHT POSTVERZENDING TM. 12 APRIL 1936. Nederlandsch Indië, zeepost via Rotterdam per m.s. Kota Tjandi 10 April gewone stukken 2.15: mail via Marseille per m.s. Indrapoera 9 April gew. st. 13.50: vliegdienst Amsterdam Bandoeng 11 April gew. st. 3.25. Suriname, mail via Bordeaux/Fort de France 9 April gew. st. 8.55. Amerika, Canada, Mexico, Cuba, via Cher bourg, 9 April gew. st. 19.10. Amerika. Canada via Liverpool 10 April gew. st. 8.55. Mexico. Cuba, via Liverpool 10 April gew. stukken 5.45. Argentinië, Brazilië, Uruguay, Chili, via Lis sabon 9 April gew. st. 16.45. Brazilië, via Londen 10 April gew. st. 5.45. Brazilië, Argentinië, Uruguay, via Lissabon 12 April gew. st. 2.15; vliegdienst Frankrijk- Zuid Amerika 11 April gew. st. 3.25. China, Hongkong, Japan, Jehol, via Siberië 9 April gew. st. 19.10. Philippijnen, Mantsjoerije, via Siberië 9 April gew. st. 19.10; vliegdienst China, Hongkong, Philippijnen als Nederlandsch Indië. Britsch Indië, via Marseille 9 April gew. st. 10.— vliegdienst AmsterdamBandoeng 11 April gew. st. 3.25. Irak (Mesopotamië) via IstanbulAdana 9 April gew. st. 2.30. Vliegdienst als Britsch Indië. Palestina, via Marseille/Port Said 9 April gew. st. 13.50; via Brindisi 11 April gew. st. 10.—. Vliegdienst als Britsch Indië. Ceylon, via Marseille 9 April gew. st. 13.50. Vliegdienst als Britsch Indië. Penang, Siam, via Marseille 9 April gew. St. 12.30. Vliegdienst als Britsch Indië. Singapore, via Marseille 9 April gew. st. 13.50. Vliegdienst als Nederl. Indië. Egypte, via Marseille 9 April gew. st. 13.50; via Brindisi 11 April gew. st. 10.— vliegdienst AmsterdamBandoeng 11 April gew. st. 3.25; vliegdienst LondenKaapstad 10 April gew. st. 2.15. Oost Afrika, via Marseille/Aden 9 April gew. st. 10.vliegdienst LondenKaapstad 10 April gew. st. 2.15. Australische Statenbond, via Marseille 9 April gew. st. 10.vliegdienst Amsterdam Bandoeng 11 April gew. st. 3.25; vliegdienst LondenSingaporePort Darwin 11 April gew. st. 2.15. Nieuw Zeeland, via Cherbourg 9 April gew Stukken 19.10. Vliegdienst als Australië. Herdenking 20-jarig bestaan van H. P. C. Het bestuur van H. P. C. heeft aan zijn le den medegedeeld, dat het voornemens is, het 20-jarig bestaan der vereeniging te herdenken door het voeren van een doeltreffende propa ganda. Daarom zal op Vrijdag 17 April in het gebouw van den R.K. Volksbond aan den Hee- renweg te Heemstede een filmvoorstelling worden gegeven. O.a. zal de bekende Bonds- film van den Kon. Ned. Zwembond vertoond worden. De heer H. Wesselo, propagandist van den Bond, zal de film toelichten. Tenein de dezen avond te doen slagen, is de mede werking verzocht van officieele personen te Heemstede, ook van het onderwijzend perso neel, waarvan gehoopt wordt dat het de be langstelling voor het schoolzwemmen wil ver- hoogen. Voor de ouders moet gelden het pa rool: „Ons kind kan zwemmen bij het verla ten der lagere school!" Nationale wedstrijden. H. P. C. organiseert op 10 Mei a.s. nationale zwemwedstrijden in het Sportfondsenbad te Haarlem. Daarvoor is reeds toezegging ge daan door Rie Mastenbroek en de geheele O. D. Z.-ploeg Onderhandelingen worden gevoerd om ook Willy den Ouden naar Haarlem te krijgen. Het programma zal hoofdzakelijk be staan uit Olympische nummers. DE RHYTHM CLUB. Maandag 13 April houdt „De Rhythm Club" haar 5e thé-dansant in 't gebouw van den H. K. B. voor leden en hun introducé's. Zij heeft zich de medewerking verzekerd van de band „de Rhythm Maniacs", onder leidini van den heer B. v. Venetië. NEDERLANDSCHE TREKKERSBOND. Dezer dagen verscheen het maandbericht van de Trekkersbond afd. Haarlem, over April Van de te houden week-end tochten noemen we de volgende: 1113 April: gaan de trekkers naar Bun- nik bij Utrecht. De Paaschdagen worden daar doorgebracht met wandelingen door bosch en hei en zoo mogelijk een bezoek aan de Betuwe. 19 April: Zwemmorgen in het Sportfond senbad. 2526 April: Wandelen naar het kasteel Assumburg waar in de jeugdherberg over nacht wordt., 3 Mei: Museumbezoek in Haarlem. 910 Mëi: Wandelen naar Noordwijker- hout. In de Jeugdherberg „De Duinark" wordt overnacht, voor den volgenden mor gen staat een strandexcursie op het pro gramma. Verder bevat het maandbericht de gebrui kelijke mededeelingen over de zang- en dans cursus alsmede het met Pinksteren te hou den bondskamp in Doorn. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Pandpoort, Koningstraat. Alom wordt thans begrepen, Hoe zwaar de strijd is om 't bestaan, Menigeen heeft niet te eten, Ziet zijn gezin ten onder gaan. Onze Vereeniging bezoekt en helpt waar ze kan, Toe, meer bemiddelden, geeft trouw, gij redt ze dan. Postgiro 212793, telefoon 11855 of 15445. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. De eerstvolgende vergadering der Kamer zal worden gehouden op Dinsdag 28 April 1936 des avonds te 8 uur. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken faillissementen door de Arron- dissements-Reehtbank te Haarlem op Dinsdag 7 April 1936. 1. G. H. A. Quack, echtgenoote van A. Ro- drigues, zonder beroep, wonende te Driehuis, gemeente Velsen, Spieghellaan 31. Curator: Mr. P. Tideman te Haarlem. 2. J. Jansen, koopman in vleeschwaren. wo nende te Heemstede, Jacob van Campenstraat. Curator: Mr. B. Slingenberg te Haarlem. 3. J. J. van der Weele, winkelier in krui denierswaren, wonende te Hoofddorp, ge meente Haarlemmermeer, Parklaan 78. Cura tor: Jhr. Mr. L. U. Rengers Hora Siccama te Haarlem. 4. C. J. Fangman, caféhouder, wonende te Aalsmeer, Uiterweg. Curatrice: Mej. Mr. D. M. 't Hooft te Aalsmeer. 5. K. Kool, houder van een stalhouderij en uitspanning, wonende te Purmerend, Hotel .Paradijs". Curator: Mr. H. H. Riepma te Edam. 6. Klaas Kuiper, handelaar in comestibles, wonende te Zaandam, Westzijde 112. Curator: Mr. H. E. Prinsen Geerligs te Haarlem. Laatstgenoemde is failliet verklaard nadat de definitieve surseance van betaling d.d. 3 December 1935 was ingetrokken. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten: Mr. M. A. van Rijn van Alkemade te Haarlem. Opgeheven zijn de navolgende faillissemen ten wegens gebrek aan actief: 1. J. Kooyman, winkelier, wonende te Wor- merveer. Curator: Mr. H. E. Prinsen Geerilgs te Haarlem. 2. L. Peelen, caféhouder, wonende te Bever wijk. Curator: Mr. E. van Tuinen te Driehuis- Velsen. 3. W. J. Kats. timmerman en aannemer, wonende te Zwanenburg, Olmenlaan 86. Cu rator: Mr. J. G. Bettink te Haarlem. Geëindigd zijn de navolgende faillissemen ten wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingsiijst na verzet: 1. H. Meyboom, kweeker en bloembollen handelaar, wonende te Hillegom. Curatrice: Mevr. Mr. J. H. G. SchutteStruick te Haar lem. 2 N. van Elferen, wonende te Haarlem. Curator: Mr. F. J. D. Theyse te Haarlem. Melkvoorziening. Voor leden van coöperaties. Naar wij vernemen, gaat de melkdistri- butie aan de leden der Coöperaties „De Een dracht" en „Vooruitgang", ingevolge een be- langenovereenkomst met de Melkinrichting „De Nieuwe Melkweg", door. Vrijdag a.s. wordt er een begin mee ge maakt. „LIEFDE" IN DEN JANSWEGSCHOUWBÜRG Op veler verzoek zal het De Boer-van Rijk ensemble in den Janswegschouwburg een re prise geven van Jaap van der Poli's nieuwe komedie „Liefde" ir. 3 bedrijven, met mevr. Esther de Boer-van Rijk en Willem van der Veer in de hoofdrollen. Het is de laatste voorstelling, welke dit seizoen door dit Ensemble irt den Jansweg schouwburg gegeven zal worden. Deze herhaling van ..Liefde" vindt plaats Zondag 12 April a.s. (Eerste Paaschdag). (Adv. Ingez. Med.) Financiëele regeling werk loosheidsondersteuning. Regeering wil betreffende wetsontwerp verlengen. Enkele wijzigingen voorgesteld. De ministers van Sociale Zaken, van Financiën en van Binnenlandsche Za ken, hebben bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot ver lenging van de financieele regeling tusschen het Rijk en de gemeenten ten behoeve van de uitgaven voor werkloosheidsondersteuning tot 1 Jan. 1940. De omstandigheden, welke in 1934 aan leiding waren tot het indienen van een wets ontwerp, waaruit is geboren de wet van den 4den Maart, waarbij het Werkloosheidssub- sidiefonds is ingesteld, gelden aldus zetten de ministers in de memorie van toelichting uiteen nog steeds en het is niet te ver wachten, dat in de eerstvolgende jaren de ;emeentefinanciën in belangrijke mate van den last der hooge uitgaven voor werkloozen- ondersteuning zullen worden bevrijd. De getroffen regeling gold slechts voor de jaren 1935—1936 en de ministers meenen goed te doen thans voor te stellen deze rege ling te bestendigen tot 1 Januari 1940. Wel is waar is 't niet waarschijnlijk dat tot dien datum 'n bijzondere regeling noodzakelijk zal zijn, maar de ministers achten het niet ge- wenscht een wet. welke het recht van de gemeenten om belastingen te hebben zoo nauw raakt, aan wisselende regelingen onder hevig te maken. Enkele wijzigingen worden voorgesteld, j Begint de afslag te IJmuiden toch een half uur vroeger? Belangen van den groothandel ter zijde gesteld. IJMUIDEN Woensdag. Zooals eenigen tijd geleden in ons blad werd medegedeeld, hebben de gemeentebesturen van Amsterdam en Rotterdam zulks op aandringen van den plaatselijken vischhandel, den minister van Waterstaat verzocht, het aanvangsuur van den afslag te vervroegen, omdat thans de visch te laat op de markten in genoemde steden wordt aangebracht. Van de zijde van de plaatselijke vischhan- delvereenigingen werd, zoodra men kennis nam van het verzoek van genoemde gemeente besturen, met ernst tegen een eventueele ver vroeging van den afslag geprotesteerd, want de groothandel in IJmuiden, ongetwijfeld ook thans nog de grootste afnemer op den afslag, verwacht van een vervroeging groot nadeel. Het verzoek van genoemde gemeentebestu ren werd in handen gesteld van de commissie van advies voor het Staats visschershavenbe- drijf. Deze commissie heeft met op één na al- gemeene stemmen (alléén de vertegenwoordi ger van den vischhandel stemde tegen) be sloten, den minister voor te stellen 't begin van den afslag voor een bepaalde periode bij wijze van proef te vervroegen. Naar wij vernemen heeft de minis ter zijn goedkeuring aan het voorstel gehecht en kan men dus verwachten, dat binnenkort tegen den zin van de belangrijkste groep van koopers het beginuur van den afslag vervroegd wordt. AANBESTEDING KETELHUIS ENZ. VOOR DE FIRMA DROSTE. In het bericht in ons nummer van Dins dag over de aanbesteding van het bouwen van een ketelhuis met terreinafscheidingen voor rekening van de N.V. Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken is uitgevallen de mede- deeling dat deze aanbesteding geschiedde door den architect, den heer J. J. van Nop pen, alhier. PATS.... DIE IS RAAK. Op de beide Paaschdagen zal in de Gemeen telijke Concertzaal des avonds om 8 uur de opvoering beginnen van de revue „Pats. die is raak", die met zooveel succes reeds elders ging. Van het „Rotterdamsch Revue gezelschap", dat deze opvoeringen geeft, maakt een aantal bekende artisten deel uit. Wij noemen André Korenhoff, de bekende radio-zanger, Ina Smith en Han Roosingh. De triomftocht van deze revue door tal van steden van ons land doet ons het beste ervan verwachten. Behalve de avondvoorstellingen wordt op beide dagen nog om 2 uur een kinderuitvoe ring gegeven. Opgevoerd wordt dan „De avon turen van Snip en Snap". Hieraan zal een zangwedstrijd voor de jeugd verbonden zijn waarvoor mooie prijzen zijn uitgeloofd. De nieuwe loonvoorstellen der reeders. Zeelieden zeer gekant tegen aanneming der voorstellen. IJMUIDEN Woensdag. Zooals wij reeds eerder hebben (gemeld, heeft de Reedersvereeniging aan de -betrok ken organisaties medegedeeld, dat vóór 15 April a.s. het antwoord der organisaties resp. hunne leden ten aanzien van de nieuwe loonvoorstellen verwacht wordt. In het in ons blad van gisteren opgenomen communi qué der betrokken organisaties wordt dit bericht bevestigd. In verband met het door de Reedersver eeniging gestelde ultimatum vonden gisteren de eerste vergaderingen plaats van de be sturen der verschillende organisaties met hunne leden, alle afzonderlijk. Tot goed be grip van zaken dient hierbij te worden op gemerkt. dat aan de stemming over de voor stellen alleen wordt deelgenomen door de varende leden, in tegenstelling met andere jaren, toen ook door de werklooze leden werd meegestemd. Naar wij vernemen, ontmoetten de voorstellen in alle vergaderingen veel verzet. Alhoewel omtrent het eindre sultaat der stemming nog niets kan worden gezegd, aangezien deze week nog eenige malen zal worden verga derd, kan in verband met de hou ding der zeelieden op de gisteren ge houden vergaderingen, de kans groot worden geacht, dat de voorstellen worden verworpen en dat de zeelie den zullen weigeren op de nieuwe voorwaarden naar zee te gaan. (JN/T [N UITEREN MUZIEK Eerste Haarlemsche Piano-Accordeon Orkest Accordia. Wie kent niet de schitterende pronkstuk ken van de étalages der tegenwoordige mu ziekinstrumentenwinkels, de accordeons? Meerendeels roomkleurig, geornamenteerd in andere teere tinten of glinsterend beslagen en voorzien van parelmoerachtig glanzende, iriseerende klavieren trekken zij daar terstond de aandacht, meer nog dan in de jazzorkes ten, waarvan zij een zelden ontbrekend be standdeel vormen. Die accordeons zijn afstammelingen van de familie der van ouds bekende trek-harmo- nica's. de geliefkoosde intrumenten der ma trozen. Maar ze zijn hunnen voorouders niet alleen over 't hoofd gegroeid: ze hebben nieuwe vormen en organen gekregen, die hen weer tot een bijzonder ras hebben ge stempeld. Aan nun afkomst herinnert eigen lijk voor het oog alleen nog de sierlijk ge plooide windbalg. Het oor herkent aan het geluid die afkomst nog beter, maar toch is ook dat geluid niet in het primitieve sta dium der scheeps-harmoniea's gebleven. Het is krachtiger geworden, maar ook meer ge differentieerd: registers bieden de mogelijk heid om het naar willekeur stabiel of zwe vend, enkelvoudig of door octaven verdub beld te maken, bovendien is bij de groote accordeons ook nog een tremolant aanwezig, die den voortgebrachten klank doet sidderen. Zoo'n modern groot accordeon is dus een soort van draagbaar harmonium al bezit het niet de veelheid der registers. Daarentegen heeft de bespeler de sterkte van den toon bij het accordeon veel meer in de macht dan bij het harmonium, omdat hij bij het eerste den druk op de balg elk oogenblik binnen zeer ruime grenzen wijzigen kan. En nu de wijze van bespeling. Dat het voor de rechterhand bestemde klavier, dat 3 1/4 of bij zeer groote instrumenten 3 3/4 octa ven omvat, analoog met het klavier van een piano is, bemerkt men terstond. De toetsen, vooral de zwarte zijn iets smaller ik span er zonder moeite een octaaf plus een sext op en de aanslag of, beter gezegd: de aan druk, is veel minder diep. maar dat zijn geen principieele verschillen. Doch hoe staat het nu met dien wirwar van knopjes, die binnen het bereik van de linkerhand liggen? In vijf of zes rijen liggen ze schuin boven elkaar, tot 150 toe. Daar is heelemaal overeen komst meer met een piano, hoogstens eenigs zins met een Janko-klaviatuur te zien. De dispositie is wel anders: de twee of drie bin nenste rijen, de grondbassen, bezitten kwin tenopvolgingen. b.v. de eerste rij c, g. d, a, e, b enz. de tweede dan cis, gis. es bes enz., maar is door de alterneerende rijen van zes verschillende tonen toch met die van het Janko-klavier verwant. De knopjes der drie volgende rijen geven elk een accoord: groote drieklank, kleine drieklank, verminderd-sep- time-accoord. Het spreekt van zelf, dat de linkerhand voor het accordeon aan een ge wone piano-techniek niets heeft, en een spe ciale studie vereischt. Het accordeon biedt dus den speler heel wat mogelijkheden, eigenlijk zóóveel, dat het onnoodig schijnt er orkesten van samen te stellen. Wat drie samenwerkende bereiken hebben we Dinsdagavond van de „Hertojoos" (de zonderlinge naam is waarschijnlijk uit lettergrepen van 3 voornamen gevormd) ge hoord: de Ouverture van Adam. die ze voor droegen leek haast door een heel orkest ge speeld. Het samenspel was voortreffelijk. En wat accordeon-virtuoos Herman Teunissen, leider en middelpunt van het trio. als solist presteeren kan, hoorden we later in de Czardas, die hij met pianobegeleiding voor droeg. Teunissen is ook de dirigent van „Accor dia", dat pas 7 maanden geleden gevormd werd, 15 medespelenden telt en nu reeds in 't openbaar voor den dag kwam. Er bestaat evenmin litteratuur voor een dergelijk orkest als er methodes voor het leeren van het ac- cordeonspel schijnen te bestaan. Alles heeft de dirigent zelf moeten arrangeeren en in- strueeren. Zoo is elk der medespelenden naar zijn krachten een partij toebedeeld en het samenspel verliep dan ook vlot. Welk een animo al deze orkestleden bezielt kan men behalve uit den ijver waarmee ze de techni sche moeilijkheden overwonnen hebben, ook opmaken uit de financieele opofferingen, die zij zich hebben moeten getroosten: zoo'n accordeon kost niet veel minder dan een redelijke piano. De accordeon-voordrachten werden afge wisseld door die van den conférencier-lied jeszanger Piet de Vos, van de soubrette To Out en van het vocale kwartet „De Melodie Zangers". Al deze voordrachten werden door Herman Teunissen zeer vaardig op de piano begeleid en oogstten bij de aanwezigen, die de groote zaal van het gebouw der St. Jozef- Gezellen in de Jansstraat geheel vulden, veel succes. We moeten echter de opmerking ma ken dat het zangkwartet nog naar zuiver der intonaties en mooiere toonvorming stre ven imoet, indien het kans wil hebben met andere ensembles van hetzelfde genre te concurreeren. Dat de dirigent-virtuoos Herman Teunis sen, de „Hertojoos" en het orkest „Accordia" veel bijval verwierven, spreekt van zelf. K. DE JONG. CENTRALE TANDHEEL- KUNDIGE KLINIEK KENAUPARK 26a, HAARLEM, TELEF. 12644 SPREEKUREN: lederen werkdag 9—11 en 1—2 uur. DINSDAGSAVONDS 6.30—8.30 u. ZATERDAGSMIDDAGS geen spreekuur. (Adv. Ingez. Med.) Piano-recital Hugo Kander-Velden. Bach's Praeludium en Fuga in g klein uit het tweede deel van „das Wohltemperierte Klavier" opende dit concert, dat verder aan Beethoven, Schumann en Chopin was gewijd; Liszt's Rhapsodie espagnole sloot het af. Een rijkdom dus van muzikale stijlen, in staat om van de visie van den pianist een goed beeld te geven. De uitvoering kon mij echter lang niet in alle opzichten voldoening geven. In Beethoven's Andante in F. bleef zijn opvat ting wel heel zuiver, als men enkele klank- explosies ter zijde laat. Schumann's Faschings- schwank echter gaf in deze weergave een meestal onnauwkeurige reproductie van het notenbeeld. Versta goed: ik bedoel niet dat de pianist de vrijheid nam, in deze muziek te veel interpretaties van zich zelf te leggen. Maar het rhythme was dikwijls moeilijk te herkennen; het eerste deel (Allegro) leed daaronder zeer, zoowel in de hoofddeelen als in het trio. Dit was jammer, want sfeer wes er veelal wel, en als het Intermezzo niet wat rommelig had geklonken, zou het stellig een nog beteren indruk hebben nagelaten. De meeste concentratie was er in Romanze. Hoe gaarne had ik die in al de stukken van dit mooie werk teruggevonden. De voordracht van Faschingsschwank mag zeker grondig worden herzien. Zoo was er eveneens bij Chopin ge noeg, dat niet concertrijp was, o.a. het mid dendeel der Nocturne in F. In de Wals in a waren de alternatiefs mooi. en vooral goed in de Chopinsfeer, maar het hoofddeel had nuk ken en grillen, die men bij den concertgever moeilijk kan verklaren. Ook de sfeer der wals in Ges (Fis stond op het programma) was de juiste. Maar alweer die onverklaarbare afwij king van het rhythme. Aan een tekort aan techniek kan ik die niet toeschrijven. De tref zekerheid bij dezen blinden pianist is heel bijzonder; hij overtuigde ons daarvan ten overvloede in het zeer moeilijk te spelen „Rhapsodie espagnole" van Liszt, waar al dadelijk in den opzet het speciale karakter der muziek uitklonk, de „grandezza", die heel dit stuk beheerscht. In het midden kwam er een inzinking; inderdaad is hier de magistrale kracht van een Itarbi noodig om de muziek aanvaardbaar te maken. Maar tegen het slot toch (echter weer de laatste pagina uitgezon derd) kwam nog eenmaal die grandezza over de toetsen gevaren. Dit gedeelte der muziek ligt den pianist Hugo Kander-Velden buiten gewoon goed; hier wordt de geest vaardig over de techniek; hier is de concentratie zóó sterk, dat de hoorder voor een oogenblik vergeet, hoe de inhoud van Liszt's muziek aan de opper vlakte ligt. In dit deel der Rhapsodie espag nole hebben wij voor den pianist oprechte be wondering kunnen hebben. t3. J. KALT.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10