Uti Gratie voor een koe. 53e Jaargang No. 16194 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Woensdag 8 April 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGA VEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zia hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-. Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.- Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 8 April. Het verkeer bij het Verwulft. Langzaam verkeer rechts Snel verkeer links. De roovers van damestaschjes. Een der aangehoudenen bekent. Eenige dagen geleden meldden we, dat de Haagsche politie te Amsterdam twee mannen had aangehouden, die verdacht werden zich te hebben schuldig gemaakt aan het berooven van dames. Zooals men weet heeft de Haar- lemsche politie bij deze aanhouding een heel belangrijke rol gespeeld.Eén der mannen zit op het oogenblik in het Huis van Bewaring te Amsterdam en de ander wordt in Den Haag vastgehouden. Thans deelt de Haagsche politie aan de Haarlemsche mede. dat de verdachte die te Amsterdam verblijft bekend heeft, dat hij met den anderen verdachte de beroovingen heeft gepleegd in Den Haag en Haarlem (3 Maart op de Nieuwe Gracht). Bovendien be kende hij, dat hij met zijn kameraad ook op 3 Maart gepoogd heeft, aan een wisselloo- per in het Frederikspark nabij het oude ge bouwtje van de Drinkhal zijn tasch te ont rukken. Dit lukte niet. De roover iiam toen snel de vlucht naar de gereedstaande auto van den tweeden verdachte, die daarop vlug- wegreed. De wissellooper had toen de gelegen heid, nauwkeurig het signalement van de auto op te geven. De wagen bleek geen beige kleur te hebben, zooals de beroofde Haar lemsche dame later verklaard heeft, maar deze was. donkerblauw-zwart. Verder bekende de man nog een poging tot berooving te Utrecht. De tweede verdachte ontkent nog. Overleg wordt nog gehoord. Het college van B .en W. van Haarlem heeft Dinsdagmiddag het koninklijk besluit houden de uitnoodiging aan het college om thans bin nen een termijn van drie weken de salarissen en loonen van het gemeentepersoneel te her zien overeenkomstig de richtlijnen aangege ven door den Minister van Binnenlandsche Zaken, besproken. Besloten werd Vrijdagmiddag alsnog het Georganiseerd Overleg te hooren. Als basis der besprekingen in het Overleg zal dienen het aan onze lezers bekende voorstel van den heer W. Roodenburg, wethouder van financiën, dat in de raadsvergadering van 24 Maart niet in stemming is gekomen omdat de meer- derheid van den raad zich vereenigde met het voorstel van de meerderheid van B. en W. om zich tegen een nieuwe verlaging te verklaren. Het Overleg zal zich dus hebben uit te spre ken over de vraag of het volharden wil bij het indertijd gegeven advies om een verlaging af te wijzen of dat er een meerderheid gevonden 1 wordt voor het voorstel Roodenburg. Als dit advies binnen is zal het college van B. en W. Dinsdagmiddag een beslissing nemen. AANSLAG OP HET HUIS VAN SPAANSCH POLITICUS. Uit Madrid: In het huis van den vroegeren linkschen afgevaardigde Eduard Ortega y Gasset, een der meest invloedrijke leden dei- Internationale Roode hulp, een broer van den schrijver, is een mand bezorgd, welke een bom bevatte, die onmiddellijk ontplofte. Twee kamers van het huis werden vernield. (A.N.P.) Het woord is aan.... Voltaire Elke Europeesche oorlog is een burgeroorlog. De Commissie van Dertien bijeen. Eden herinnert Italië aan de „gasconventie" van 1925. Opheffing der sancties in ruil voor wapenstilstand? GENèVE. 8 April. iD. N. B.-A. N. P.) Heden ochtend omstreeks 11 uur is de Commissie van Dertien van den Volkenbond onder voor zitterschap van de Madariaga bijeen geko men om het Italiaansch-Abessynisch conflict te bespreken. Aan de zitting namen o.a. deel Eden, Flandin en Titulescoe. Bij het begin der zitting verklaarde Eden, dat men er wel aan moet denken, dat beide partijen in het Italiaansch-Abessynische con flict de ,,gas-ccnventie'' van Genève in 1925 hebben onderteekend, waarin het gebruik van strijdgas absoluut wordt verboden. Het gebruik van gifgas door Italiaansche vliegers doet thans vragen, of de interna tionale conventies nog wel eenige waarde hebben. De zitting werd vervolgens tot vanmiddeg 4 urn- verdaagd, teneinde den secretaris-ge neraal van den Bond gelegenheid te geven, zich in verbinding te stellen met den voor zitter van het Roode Kruis, inzake de klach ten van Abessynië. LONDEN, 8 April. (A. N. P.) De diploma tieke medewerker van de Daily Telegraph schrijft naar aanleiding van de vandaag te Genève begonnen besprekingen, dat, hoewel Italië geen lid is van de commissie van der tien, men toch als zeker kan veronderstellen, dat baron Aloisi als vertegenwoordiger van Mussolini te Genève zeer nauw betrokken, zal worden bij de werkzaamheden der com missie Groot-Brittannië en Frankrijk zullen Italië waarschijnlijk vragen of het thans bereid is zijn opmarsch in Abessynië te staken. Daarbij zal men Italië in een of anderen vorm te verstaan geven, dat men bij het sluiten van een wapenstilstand met Abessynië de sancties jegens Italië zal opheffen. Men erkent, dat langdurige en moeilijke onderhandelingen noodig zullen zijn om de voorwaarden voor een definitieve regeling vast te stellen. Volgens de Engelsche opvatting bestaat eveniwel de eerste en belangrijkste taak er in het „afslachten van de in feite weerlooze Abessynische bevolking" te doen eindigen. In dien Aloisi niet gemachtigd zou zijn de kwestie van den Abessynischen oorlog te be spreken, verwacht men. dat Madariaga. de voorzitter der commissie van dertien, die werd uitgenoodigd Mussolini te bezoeken, zich met instemming der commissie naar Rome zal begeven. De Spaansche president is, nadat de Cortes een motie van afkeuring tegen hem had aangenomen, afgetreden. pag. 4 De negus heeft alle Abcssyniërs, die in staat zijn, wapenen te dragen, voor den dienst opgeroepen. pag, 4 Volgens berichten uit Djiboeti is de val van Dessie aanstaande. pag, 4 Een vliegtuigcatastrofe in Mexico eischte elf dooden. pag. 4 Op een Mexicaanschen trein is een aanslag gepleegd: talrijkei personen kwamen om het leven. pag. 4 De regeering heeft het Industrie-financie ringswetsontwerp in de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer verdedigd. pag. 3 Aan B. en W. van Heemstede is een aanma ning door de regeering gestuurd de sala rissen van het politiepersoneel te verlagen. pag. 3 Het college van B. en W. van Haarlem heeft nog geen besluit genomen over de wedden en salarissen van het gemeentepersoneel. pag. 1 Het rijk wil grond langs het Noorder Buiten spaarne aan Haarlem verkoopen. pag. 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Filmster. pag. 1 Mr. E. Elias: Den Haag en de voetbal. pag. 3 Van onzen Londenschen correspondent: En geland en de internationale toestand. pag. 4 Ko Doncker: De avonturen van dr. Mol. pag 3 J. H. de Bois: Haarlem's Kunstbezit. pag. 3 K. de Jong over de uitvoering van het Eerste Haarlemsche Accordeonorkest Accordia. pag. 6 G. J. Kalt: Piano-recital Hugo Kander- Velden. pag. 6 De burgerlijke stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7. Filmster. Ergens in een Amsterd'aiiische kramt heb ik een foto gezien van de filmster Greta Garbo, wandelend in een Stockholmsche straat genaamd Stramdvagen, in gezelschap van een Zweedsche graaf en gravin en van een dichter. Er boven stond „Greta Garbo Betrapt" en er onder de mededeelinig, dat men in Zweden niet geweten had waar Grata Garbo was, dat fotografen tevergeefs ge wacht hadden bij het vertrek van booten naar Amerika, maar dat men het nu weer wist. Zij wandelde op Strandwagen met een graaf, een gravin en een dichter. Dit alles bekeken en gelezen hebbende, be keek ik opnieuw den titel „Greta Garbo Be trapt" en vroeg mij ongerust af of het soms aan mij lag dat ik dit heelemaal niet be greep. Er schijnt een groot aantal menschen te bestaan, dat voortdurend wil weten waar Greta Garbo is. Komt er een bericht dat de fotografen niet weten waar zij zich op het moment bevindt en dat gebeurt ieder jaar een paar maal dan voelen -die men schen zich blijkbaar niet op hun gemak. Zij slapen er wellicht slecht van. Mogelijk wor den zij gekweld door zelfverwijt, zoo in den trant van: ik zit hier maar nis tig in mijn stoe.1 een boek te lezen, of ik verorber hier vredig mijn middagmaal, en intusscheni we ten we niet waar Garbo is. Deze ongerustheid nu kwelt mij nimmer. Ik heb -er mij eigenlijk nooit om bekommerd waar deze en andere film- en andere sterren zich op bepaalde oogenblikken bevinden. Als Garbo morgen in de Frederiksgade te Kopen hagen wandelt, en overmorgen Unter den Linden te Berlijn, en over veertien dagen langs Fifth Avenue te New-York, hetzij al leen of in gezelschap van hertogen, beroeps boksers, politici, Zesdagenrenners of een .der tachtig andere soorten vermaardheden, dan vind ik dat best, maar het laat mij koud. Steenkoud. Is dit ongevoeligheid mijnerzijds? Verraadt het gebrek aan medeleven met het groote gebeuren van dezen onzen tijd? Bewijst het-, dat de vonk van het geniie mij onberoerd laat? Neen, dat alles geloof ik niet. Maar de be lichaming van het genie in een persoon laat mij ganschelijk onberoerd als deze wandelt in een straat, fietst op een landweg, tuft in een auto, stapt in een trein of een der an dere duizenderlei doodgewone dingen doet, die ieder mensch normaliter verricht. Wordt de ster bij zulk een bezigheid gefotografeerd, dan begrijp ik niet waarom er^bpven moet staan dat zij „betrapt" is. Ik snap het een voudig niet. Streeft men naar het ideaal, Greta Garbo bij iedere beweging die zij maakt te fotografeeren? Meent men een „mysterie" te moeten cor.stateeren als men eens een paar uur, of nog erger: een paar dagen, niet precies weet welke bewegingen zij maakt? Waarom? Ik kan er niet bij. Misschien streeft men naar het ideaal, van. Greta Garbo's leven éen doorloopende film te maken. Het zou uit dergelijke foto's afge leid moeten worden. Maar- diat zou dan toch wel de vervelendste film worden, die ooit ge maakt is, en het ding zou haar dus 'ten zeer ste onrecht doen. Want ik heb haar meer malen bewonderd in een heusdhe Garbo- film. Maar wandelend op Strand'vagen vind ik haar volmaakt onbelangwekkend, even onbelangwekkend als het décor, opgeleverd door de onbekende graaf en gravin en den 'dichter. Ik zie ook niet in da.t zij iets laak baars verrichten door daar met hun vieren te wandelen, of dat Greta alleen iets laak baars er mee doet, en snap dus de term „be trapt" niet. Neen, er is geen reden tot zelfbeschuldi ging. Ik verwijt mij zelf niets. Fotojourna- listiek als de bovenbedoelde beschouw ik rondweg als zotternij. Nog sprekender is wel licht het woord „kolder". En nu een kleine opheldering. Als de pu blicity-agent", de reclame-verzorger van Greta Garbo, haar niet af en toe eens zei: „Greta, doe nou weer 'es een beetje igeheim- zinnig en hou je zoogenaamd schuil" dan ontstond al deze kolder heelemaal niet. Dan werd Greta heelemaal niet gekiekt als zij ergens wandelde, omdat iedereen het dood gewoon zou vinden. Maar omdat die reclame maker het wil, omdat-ie juist hebben moet dat zij veel gekiekt wordt, laten duizenden zich beetnemen, zich besjoemelen om het wat harder te zeggen, door zoo'n zotte af- 'beelding, en suggereeren zich: „Gelukkig, ze is terecht, ik kan weer rustig eten, slapen en een boek lezen; ze wandelt op Sfcrandvagen". Het is nochtans niet ondenkbaar dat wij van deze spotgoedkoope nonsens nog eens verlost raken. In naam van het gezonde ver stand uit ik daarvoor de welgemeende hoop. R. F. ,1 De Commissaris van Eolltie te Haarlem verzoekt ons plaatsing van het volgende: „Eenige dagen heeft de politie daadwerke lijk op de kruispunten VerwulftGroote Houtstraat en VerwhlftKoningstraat, vol gens haar bevoegdheid vastgelegd bij art. 23 der Motor- en Rij wiel wet den weggebruiker de plaats aangewezen, welke hij moet in nemen teneinde de vrijheid of de veiligheid van het verkeer niet te belemmeren of in gevaar te brengen (artikel 22a Motor- en Rij- wielwet) Wat is namelijk het geval? Het verkeer, dat voor de roode lichten bij het Verwulft moet wachten, stelt zich aldaar op in volgorde van aankomst. Dat wil zeggen, dat auto's, handwagens, driewielers hetzij achter elkander of ook naast elkander plaats nemen. De wielrijders kronkelen dan nog overal door en gaan meestal voor of tusschen het andere verkeer staan. Daarbij dienen de wachtende auto's enz. vaak tot steun of aan- leunpunt. Er zijn ook wielrijders, die zich niet zeker gevoelen en liever achteraan blijven, daarbij stil blijven staan en met één voet op het rech ter- of linker trottoir rusten, terwijl de tram op regelmatige tijden de moeilijkheden komt vergrooten. Dezen toestand kan men onophoudelijk waarnemen in Koningstraat en Groote Hout straat. Komt daarna het groene licht, dan blijkt duidelijk, dat het oprijden zeer langzaam ge schiedt met veel gemanoeuvreer van allen en ook blijkt, dat in den toegemeten rijtijd niet ieder der wachtenden er in slaagt voor het weer komende roode licht het kruispunt te passeeren, zoodat dus niet ieder in één keer er over komt. Wat vraagt nu het veilige verkeer? Het langzame verkeer stelt zich rechts op in volgorde van aankomst, zoo dicht mogelijk bij de stopstreep. Dit verkeer behoort, volgens art. 103 bis van de Algemeene Politiever ordening voor Haarlem, op de rechterzijde van den openbaren weg zoover mogelijk rechts te houden en komt aldus ook aan de rechterzijde aan. Is er een tram, dan achter die tram blijven. Komt de tram aan, terwijl er al verkeer wacht, aan rijdt de tram op zoo ver als mogelijk is en stopt en wacht dan. Tot dit verkeer wordt gerekend alles behalve auto's en motoren. Het snelverkeer stelt zich links op in volg orde van aankomst. Deze regeling is uit een verkeersoogpunt daarom logisch, omdat iemand, die een ander wil inhalen en daartoe dus sneller gaat, ook aan den linkerkant voorbijgaat. (Art. 6 lid 1 Motor- en Rijwielreglement). Dit wordt dus ook hier toegepast. Wanneer nu het groene licht verschijnt, dan is het snelverkeer, nu niet opgehouden door het langzame verkeer, vlug weg, terwijl bovendien het langzame verkeer van dat snelverkeer geen hinder ondervindt en bo vendien dus minder kans op aanrijdingen. Er zijn ook schaduwzijden. De voornaamste is, dat iemand, die nu rechts of links af moet na het verkeerslicht te zijn gepasseerd, dooi den verkeersstroom heen moet. Hiertoe kan hij zich bij het opstellen reeds achteraan houden, dan is zijn weg vrij als hij op het punt van afbuigen komt. Dezelfde moeilijk heid doet zich thans evenwel, nu alles zich nog door elkander opstelt, ook voor. De thans getroffen maatregel is derhalve ge heel overeenkomstig de voorschriften, vervat in de Rijkswet, maar bovendien ook voor alle weggebruikers het veiligst. Daarom wordt het publiek verzocht om medewerking te ver- leenen, het voorkomt dan bovendien corri- geerend optreden van de politie". Met KRUISSTR. 11 Telefoon no. 11491 De nieuwe vleugel van het Stadhuis. Uitnoodiging aan de 5 architecten verzonden. Indertijd hebben wij reeds medegedeeld, dat B. en W. van Haarlem het voornemen had den 5 architecten uit te noodigen tot het in dienen van een ontwerp voor den bouw van een vleugel van het Stadhuis in de Koning straat. Uitgenoodigd zouden worden de hee- F. A. Eschauzier, G. H. Holt, A. J. Krop holler, Fr. A. J. van der Steur, en Ir. H. F. Zwiers. De raad heeft zich met dit voorne men van B. en W. vereenigd. Naar wij vernemen zullen de uitnoodi- gingen aan deze architecten dezer dagen ver zonden worden. De spelling-quaestie. Geen resultaat van een verzoek van den Haarlemschen raad. Bij de behandeling der begrooting voor 1936 heeft de Haarlemsche gemeenteraad een de bat gehouden over de spelling-quaestie. Be sloten werd aan de Vereeniging van Neder- landsche gemeenten het verzoek te richten, er bij de regeering op aan te dringen dat er eenheid wordt gebracht in de spelling op de scholen en bij de administratieve diensten der gemeenten. Naar wij vernemen is thans bij het ge meentebestuur de mededeeling van genoemde vereeniging ontvangen, dat zij geen aanlei ding vindt om stappen in deze aangelegen heid te doen. De overwegingen die haar daar toe leidden zullen door B. en W. binnenkort ter kennis yan den raad gebracht, wordem^., (Adv. Ingez. Med.) Het borgstellingsfonds te Haarlem. Over het stichtingskapitaal en het bestuur. Donderdagavond is een vergadering gehou den in verband met de plannen die reeds eenigen tijd hangen om te komen tot stich ting van een borgstellingsfonds te Haarlem. Het fonds zou opgericht worden door de ge meente Haarlem, de Kamer van Koophandel en Fabrieken en het Haarlemsche Crisis comité. Deze drie zullen elk 2 gemachtigden aanwijzen. Het Crisiscomité wees reeds aan de heeren Prof. A. A. van Schelven en W. Kor- vinus. De andere gedelegeerden moeten nog gekozen worden. De Kamer van Koophandel zal dit op 28 April doen en de Haarlemsche Raad op 22 April. Als deze kleine commissie eenmaal is samengesteld zal zij worden uitge breid met vertegenwoordigers van vakvereni gingen, middenstandsorganisaties en de Ver eeniging tot bestrijding van den woeker. Het Crisiscomité zal f20.000 bijdragen in het stichtingskapitaai, de gemeente Haa^em f 10.000. De Kamer van Koophandel zal aan het fonds kosteloos huisvesting in haar gebouw aan het Nassauplein verleenen. Het is de bedoeling dat als het bestuur is samengesteld een leider van het bureau zal worden aangewezen. (Een koe. die maanden geleden van het terrein van het slachthuis te Heveadorp ontsnapte en sinds dien aan alle vervolgers wist te ontkomenzal thans zoo mogelijk worden gevangen en verder van een rustig bestaan verzekerd zijn.) 't Is vreemd genoeg, om even te vermelden: Een koe, die daar dén slachthuisdood ont vliedt, Zij zwerft sindsdien al maanden door de velden En alle jagers pakten haar nog niet. Zij dacht: laat ik mij bij de horens vatten, Dan is voor mij al gauw de koe-koek op. Dus nam zij op het laatst moment de latten En liet den slager achter met haar strop- Je slacht mij wat, ik heb het goed begrepen. Dacht deze koe, 'k wil niet slachtoffer staan, Er was één weg, dus ben ik uitgeknepen, 't Zal jullie nu niet naar m ij n vleeze gaan. Zij voelde 'r meer voor om als koe te grazen, Dan om te sterven door een coup de grace, Dat mag per slot een mensch zelfs niet verbazen En deze koe ving werkelijk een haas. Er is bescherming voor het dier gekomen. Men biedt haar gratie van den slachthuis- dood, Zij mag in va-ede haar bestaan verdroomen, Haar avontuur brengt redding in den nocd. Maar het bericht, dat men haar leven spaarde, Moet nu nog aan haar koe-verstand gebracht, Dat heeft nog heel wat koevoet in de aarde, Zij vreest met recht het menschelijk geslacht. P. GASUS Radiodistributie Haarlem. Met de radiodistributie Hebt U kosten noch gezeur. Mocht iets niet in orde wezen, Dan komt gratis een monteur. NIEUWE GRACHT 5 TELEF. 10010. (Adv. Ingez. Med.) Het Haarlemsche Gemeente personeel. B. en W. hebben nog geen besluit genomen. DE WEG NAAR ADDIS ABEBA THANS OPEN Na de bezetting van Kworam, dat een der voornaamste steunpunten van het Abessynische leger was, is naar Italiaansche opvatting de opmarsch der Italianen naar Addis Abeba aanmerkelijk vergemakkelijkt, Or de foto een stukje stadsbeeld uit de Abssynische hoofdstad.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1