^WEERBERICHT Hedhfa ItiuiUticU Getailleerde Damesjassen vanaf... f 1.95 WOENSDAG 8 "A P R I E 1936 H X X R E E M'S DA 'GBE'A D' Het dienstbodenvraagstuk. Huisvrouwen bijeen. De steeds toenemende moeilijkheden die zich voordoen in het dienstbodenvraagstuk, waarvan zeker wel de opleiding tot huls' houdkundige en de verhouding tusschen werkgeefsters en werkneemsters het meest de aandacht vragen, hebben geleid tot de oprichting van een „Comité-hersteld huis houdbedrijf". Dit comité had Dinsdagmiddag in huize „Lidc" een vergadering belegd waarin het dienstbodenvraagstuk door verscheidene spreeksters werd belicht. De meer algemeene kant van het probleem die door mevrouw v. d. Goot werd besproken,'toont verschillende aspecten. Men kan zeggen dat de goede scholing van Hollandsch personeel thans een noodzakelijkheid ls. Maar daarnaast valt op te merken dat die goede opleidingen er toch altijd geweest zijn. Wat is nu de reden dat desondanks het dienstbodevraagstuk zulk een omvang heeft aangenomen? Hierbij moet vóór alles de nadruk vallen op het psychisch element. De verhouding tusschen dienstbode en gezin is al moeilijk genoeg, die mag niet verzwaard worden door een tactloos optreden van de leden van het gezin. Men moet tenslotte niet vergeten dat in den tegenwoordigen tijd, nu eenmaal het werk van de dienstbode bij de jonge meisjes in discrediet is. men alles moet doen om dit te herstellen, waarbij men ernstig de con currentie zal gevoelen van de bedrijven, die een veel aantrekkelijker werkregeling heb ben. Mevrouw Waardenburg wees in verband met de verhouding dienstbode en gezin op de psychische factoren, die hierbij bepalend optreden. En kan zooveel deprimeerend werken. Men moet dan maar in den tegen woordigen tijd de beginnende dienstbode wat tegemoet komen. Tenslotte is het niet zoo erg om „juffrouw" te zeggen. Verder wees deze spreekster op de noodzakelijkheid om de leden van het gezin met het huiswerk in kennis te brengen, opdat er meer waardee ring voor ontstaat. Mevrouw Verlooy-Oskam behandelde daar op de scholing van het personeel, waarbij zij de huishoudschool een goede opleiding noemde. Dat tegenwoordig het diploma huis houdschool veelal als eisch wordt gesteld is een verblijdend teeken. In verband hiermede citeeren wij de werk regeling die door 'het comité als uitgangs punt wordt beschouwd. Werktijd: Gemiddeld 10 uur per werkdag; voor de maaltijden en rusttijden pl.m. 2 uur per dag vastleggen. Wijzigingen in onderling overleg onder bijzondere huiselijke omstan digheden voorbehouden. Vrije avonden: 3 per week. Vrijen middag: Eenmaal in de 14 dagen op een gewonen werkdag (b.v. van 25 uur). Vrijen Zondag: Om de veertien dagen den gehéelen Zondag of een hiermee overeen komstige regeling, over de twee Zondagen te verHeelen. Vacantie: Veertien dagen Der jaar met be hoed van salaris plus kostgeld. -loten werd dat het comité zich in ver binding zou stellen met de Vereeniging van Hui •vrouwen, en dat over 4 weken weer een vervrdering zou worden belegd waarop dan definitief besloten kon worden tct de oprich ting van een vereeniging van Werkgeefsters in het Huishoudbedrijf. Deze vereeniging zal als doelstelling heb ben het aanbod van goed onderlegd Hol land-oh Kuisoersoneel te bevorderen en ziet als den hiertoe aangewezen weg de beharti ging van de volgende punten: A. Doeltreffende vakopleiding. In overleg met de Huishoudscholen te regelen, aanslui tend aan de lagere school. B. Propaganda bij de ouders der op te lei den meisjes (ouderavonden op de lagere sci^oVn, huisbezoek e.a.) C. Herzien ins van het huishoudbedrijf in hierboven aangegeven zin. D. Arbeidsbemiddeling tusscihen de gedi plomeerde meisjes en de bij onize vereeni ging aangesloten werkgeefsters. E. Clubverband der werkneemsters, dat in een algemeene vorming en gezelligheid bren gend clubhuis tot zijn recht zal kunnen ko men EEN SUNLIGHT „GESCHENKENLOKAAL" TE HAARLEM. In het pand Kruisweg 57, waar vele jaren een pianomagazijn is gevestigd geweest, is nu een SunUgh'-geschenkendepöt ingericht in moderne, fleurige uitvoering. Hier kan men de gespaarde bons van Sun light, Lux. Vim, Radion en Rinso voor prac- tische geschenken inruilen, zoodat men zich voortaan de moeite en kosten, aan opzending verbonden, kan besparen. De geheele colleetie geschenken is hier overzichtelijk uitgestald. Men kan een keuze maken en het gekozene in bezit krijgen. Hef geschenkendepot is aantrekkelijk en praetisch ingericht; het is een prettige, lichte ruimte die lokt tot een bezoek. 'n Meneertje geboortig uit Laren, Die lustte zoo graag ÖucLe Klare, Hij hield dikwijls 'n toast Op het pracht-product „Proost" en besloot dan met „Hooij is je waret". Zeer fijne O OC Proost" yter WINKELS Kleine Houtstr., Rijksstraatweg, Amsterdam straat, Voorzorgstraat. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA WOENSDAG 8 APRIL StadsschouwburgUitvoering door leerlin gen van de Muziekschool der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. 7.15 uur. Rembrandt Theater: „Het Leven is niet zoo kwaad", met Lou Bandy en Fientje de la Mar. Op het tooneel Alma Rosé met haar 10 solisten. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: .Anna Karenina" met Greta Garbo en Frederic March. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Harold Lloyd, Adolphe Menjou en Verree Teasdale in „De Melk boer" (Geprolongeerd). 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Paula Wessely in „Episode" (reprise) Op het tooneel: Alex de Haas. liedjes aan den vleugel. 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „De Nijverheid"; Psychometrische Séance. 8 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 9 APRIL N.V, Handel in bouwmaterialen „De Hout en Steenwerf". Jaarl. alg'. vergad. van aan- o___ deelh. Gebouw H. K, B. Tempeliersstraat. 4 u, I Bank op Duitsehe debiteuren, voor zoover niet Bioscoopvoorstellingen 's middags en des door zekerheid in Nederland gedekt, inclusief avonds. die1 op banken, liep van f 5.000.000 op 31 Decern- De Twentsche Bank. Tijdsomstandigheden drukken de uitkomsten nog zwaar. Voorgesteld dividend 3 In het verslag over het jaar 1935 van de Twentsche Bank N.V. gevestigd te Amster dam, zegt de directie o.m., na herinnerd te hebben aan de onrust, die 1935 ook op fi nancieel gebied kenmerkte, aan de indus- trieele opleving hier en daar („waaraan het Italiaansch-Abessynische conflict en de toe nemende bewapening in verschillende lan den niet vreemd zullen zijn"), de verbetering in Ned. Indië in menig opzicht („door de verder gaande aanpassing dan in het moeder land zal het spoediger van een opleving kun nen profiteeren") en aan de totstandkoming van het Nederlandsch-Amerikaansch han delsverdrag, een hoopgevend feit voor een verbetering in de buitenlandsche handelsbe trekkingen: De afnemende bedrijvigheid in ons land over het afgeloopen jaar kwam voor onze instelling tot uitdrukking in opnieuw ver minderde omzetten en verlaagde balanscij- fers, welke inkrimping zich mededeelde aan de totalen der Winst- en Verliesrekening. Toch mogen de verkregen baten niet tot ontevredenheid stemmen; het voortduren van de slechte conjunctuur drukt de uit komsten echter zwaar. De winsten op Provisie- en Renterekening, nauw samenhangende met het debiteurencij- fer, vertoonen in vergelijking met het voor afgaande jaar een achteruitgang van ruim f 325.000, mede in verband met een geringere rentemarge. De vrees voor den grilden gaf in het afge loopen jaar van tijd tot tijd groote bedrij vigheid op de effectenmarkt door omzetting van obligatiebezit in aandeelen en aankoop van buitenlandsche obligaties, meest dollar waarden. De belangrijke baten in 1934 ver kregen uit de conversie van overheidsleenin- gen, bleven echter in 1935 achterwege, terwijl koersdaling van effecten in eigen bezit de winsten der Effecten-afdeeling ongunstig beïnvloedde. In totaal bleven haar baten ruim f 625.000 bij die van het voorafgaande jaar ten achter. De druk waaraan de goudvaluta's meer malen blootstonden, gaf perioden van groote levendigheid aan de valutamarkt. Onze winst op Vreemde Wissels en Arbitrage steeg met ruim f 250,000 boven het cijfer van 1934. De posten Onkosten en Salarissen werden in 1935 met bijna f 350.000 teruggebracht. Zoolang de economische' toestand hier te lande nog geen uitzicht op verbetering biedt, zullen verdere bezuinigingen en versoberin gen onze volle aandacht blijven vragen. Deze uitblijvende verbetering leidde op nieuw tot afschrijving op debiteurenposities en de wenscheiijkheid tot reserveering tegen verhoogde risico's. Rekening houdende met, de alom achteruitgaande kapitaalkracht in ons land en niet in de laatste plaats met de onzekerheid omtrent de waarde van hypo thecaire onderpanden, hebben wij daarom in overleg met den Raad van Commissaris sen onzer vennootschap een bedrag van f 1.500.000 der jaarwinst voor afschrijving op resp. reserveering tegen debiteuren bestemd. Van de bijzondere" reserve ad f 3.500.000 schreven wij het verlies ad f 650.000 af, ont staan door dé realisatie Van f 2.000.000 Stiilhalteposten. Het verdere verlies op onze vorderingen op Duitsehe debiteuren, die per resto nog circa f 3.000.000 bedragen, zal even eens te zijner tijd ten laste dezer reserve worden gebracht. Voorts behoudt zij haar karakter van een algemeene debiteurenre serve, waaruit geput zal worden, wanneer verhoogde risico's door de tijdsomstandighe den mochten zijn gebleken in werkelijke ver liezen te zijn omgeslagen. Het is ons niet afdoende voorgekomen, met de hiervorenvermelde voorzieningen te volstaan. In vorige balansen komen onder de hoof den effecten, deelnemingen in syndicaten en deelnemingen in diverse ondernemingen be paalde activa voor, welke vooralsnog de ren dabiliteit van het bedrijf ongunstig beïnvloe den, doordien zij afschrijvingsobject zullen blijven vormen, zoolang zij niet rendeerend zijn. Zonder geacht te willen worden ons hierbij gebaseerd te Jiebben op eenige intrin sieke waarde hebben wij, in overleg met den raad van Commissarissen en vooruitloopende op de goedkeuring door Uwe algemeene ver gadering, direct ten laste van het Reserve fonds een bedrag van f 2.500.000 op bedoel de activa afgeschreven. Wij bereiken hier mede dat deze waarden, thans in de balans opgenomen onder de hoofden „deelnemin gen" en „syndicaten" en „diverse waarden" voor een zoodanig lagen koers in onze boe ken voorkomen, dat verdere afschrijving hierop uitgesloten mag worden geacht. In den loop van het verslagjaar besloten wij. het Pensioenfonds onzer instelling, voor zooverre het betreft de reserve voor nog te verleenen pensioenen, in te brengen in een Stichting, waarvan de oprichting in het be gin van dit jaar heeft plaats gehad. Het geplaatste kapitaal der vennootschap onderging in 1935 geen wijziging; omwisse ling, door volstorting, van aandeelen Serie B in aandeelen Serie A had plaats tot een bedrag van nominaal f 74.000. Van het op 31 December 1935 uitstaande geplaatste kapitaal ad f 40.000.000 was een bedrag van f 39.6-24.000 gefourneerd in vol gestorte aandeelen Serie A en een bedrag van f 376.000 in aandeelen Serie B, waarop 10 pet. in contanten gestort, terwijl voor de res terende 90 pet. overeenkomstig artikel 4 der statuten, effecten zijn gedeponeerd. Het aantal houders van aandeelen op naam op 31 December 1935 bedroeg 3163. In het op de balans onder het hoofd „Ban kiers in binnen- en buitenland" voorkomend bedrag van f 20.718.810,71 is een som van f 1.425.875,35 begrepen, voorstellende de vor dering der Twentsche Bank ten laste van binnenlandsche bankiers. Het overige vertegenwoordigt, voor zoo verre niet valideerende tegen deposito's der clientèle in vreemde munt, vorderingen van de Bank op bankiers wegens in het buiten land op korten termijn beschikbare gelden en uit hoofde van voor hun rekening geac cepteerde traites. Het totaalcijfer van debiteuren wegens op termijn door de Bank verkochte vreemde va luta en van crediteuren wegens op termijn door de Bank gekochte vreemde valuta be draagt rond f 36.000.000. Koersrisico van eenig belang voor vreemde valuta's wordt door de Twentsche Bank niet geloopen. Het nadeelig saldo der Effectenrekeningen ten bedrage van f 38.931,49 komt, vermeerderd met op dit hoofd ten gunste der rente-reke ning geboekte interest, op de winst- en ver liesrekening voor in mindering van de winst der effectenbranche. Het totaalbedrag- van de vorderingen der JOHNSON OLIEBRANDERS (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen Noordoostelijken tot Noordwesteiijken wind. Helder tot licht of half bewoikt. Droog weer. Kans op nachtvorst. Weinig verandering in temperatuur overdag. BAROMETERSTAND Hoogste 766.6 m.M. te Blacksod. Laagste 740.1 m.M. te Jan Mayen. Het buitenlandsch weerbericht meldt Het gebied van hoogen luchtdruk in het Westen is opnieuw in be teekenis toegenomen en heeft zich naar alle zijden uitgebreid. Het strekt zich naar het Oosten thans tot in Polen uit. waar de luchtdruk nog stijgende is. Het vormt wederom een scheiding van de de- pressiegebieden in het Noorden en Zuiden, die beide naar het Oosten trekken. Terwijl dat bij IJsland slechts tijdelijk afsluit, schijnt de de pressie, die zoolang stationnair voor de Straat van Gibraltar gelegen heeft, nu op weg naar het Oosten. De voorloopers, die door het Zuiden trek ken, gaven zware regens in Zuid-Frankrijk, Noora-Itaiië en in de Alpen. In de as van den West-Oost verloopenden rug van hoogen luchtdruk heerseht mooi droog weer en is de bovenlucht-temperatuur sterk toegenomen. In den ondersten kilometer bleef de lucht echter nog koud. Het is te verwachten, dat de rol van de Noordelijke depressie nog niet is uitge speeld en dat de wind voorloopig nog in het Noorden zal blijven. BAROMETERSTAND Vorige stand 759 m.M. 764 mM. Stand van heden Neiging vooruit. Opgave van: Fa. KUIPERS EN ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT Donderdag' v.m. 4.14 uur; n.m. 16.29 uur. Strand berijdbaar van 9.1514.30 uur. Vrijdag v.m. 4.43 uur; n.m. 16.59 uur. Strand berijdbaar van 9.4515.00 uur. VAK KL E DINGMASA2VM PAARIAARSTEEGI.TEU 12 843 (Adv. Ingez. Med.) ber 1934 terug tot f 3.000.000 op 31 December 1935. Door afschrijving van ruim 5% van de boek waarde der gebouwen komen deze thans voor een bedrag van f 6.700.000 op de balans voor. Op 31 December j.l. waren in totaal ver huurd 19993 safeloketten. Winstver deeling. De whist- en verliesrekening wijst een saldo winst aan van f 1.698.752,80, waarvan wij U, in overleg met Commissarissen, voorstellen over eenkomstig al. 3 van art. 9 onzer statuten 396,259.85 op nieuwe rekening over te brengen. Na reserveering van een bedrag voor de te betalen dividend- en tantièmebelasting, komt bij verdeeling volgens de bepalingen der sta tuten ter dispositie van aandeelhouders f 1.189.848 waaruit een dividend kan worden uitgekeerd van 3 pCt. over het in contanten gestorte kapitaal. N.V. Amsterdamsche Hypotheekbank. De aandeelhouders van de N.V. Amster damsche Hypotheekbank hebben de Balans en Verlies- en Winstrekening goedgekeurd. De heeren Jhr. mr. J. Hora Feith en mr. M. van Toulon van der Koog werden als commis sarissen herkozen. Besloten werd in verband met de tijds omstandigheden en tot meerdere zekerheid voor Pandbriefhouders van dividendbe taling af te zien en het winstsaldo ad f 205.843.38 als volgt te bestemmen: af te schrijven op debiteuren f 40.000, waardoor de nog openstaande rentetermijnen tót en met October 1935 vervallend, gedekt zijn; af te schrijven op ingekochte onderpanden (zooals reeds vermeld) f 02.376.58; toe te voegen aan de Reserve voor diverse doelein den f 40.000 en het restand ad f 63.466.80 over te brengen naar een nieuw te -creëeren buitengewone reserve. Het bedrag der reserves is thans f 120.000 ongeacht de buitengewone reserve. In het eerste kwartaal van 1935 werd voor een bedrag van f 554.600 aan 4 pet. pandbrie ven geplaatst, daarna moest door de al gemeene koersdaling van pandbrieven de uitgifte geheel worden gestaakt. Van de uitstaande pandbrieven werden in 1935 f 1.340.600 uitgeloot geconverteerd of volgens overeenkomst ingetrokken, zoodat op 31 December 1935 in circulatie waren: 4Vé pets. f 15.137.800, 4 pets. f 7.842.500 en 3y2 pets. f 1.913.000. In den loop van 1935 zag de Bank zich 17 maal genoodzaakt van de onherroepelijke volmacht tot verkoop gebruik te maken, waar van eenmaal ten aanzien eener gemeen schappelijke leening. In 1935 werd voor f 193.069.87 meer aan on derpanden ingekocht dan werd verkocht zoo dat de rekening op 31 December sloot met een bedrag van f 403.069.87. Het saldo der exploi tatierekening ad f 5.937.74 werd hierop afge schreven, benevens een bedrag van f 9.755.55, vrijgekomen uit voor een der debiteuren in 1933 gemaakte reserve. Door deze afschrij vingen komt de rekening met f 387.376.58 op de balans voor en is thans van de winst over 1935 nog afgeschreven een bedrag van f 62.376,58, zoodat de rekening ingekochte on derpanden is teruggebracht tot f 3.25.000. De ordeverstoring bij „Heldenkermis'. De kantonrechter acht baldadigheid niet bewezen en spreekt alle verdachten vrij. In het Frans Hals-theater is de orde bij gelegenheid van de vertooning van de film Heldenkermis meermalen ernstig verstoord, Vooral was dit het geval in den avond van Vrijdag 21 Februari, teen niet alleen personen vrijwillig de zaal verlieten, al of niet onder luid protest, doch ook eenige tientallen perso nen op andere wijze teekenen van hun afkeu ring gaven. Ongeveer twintig politie-ambte- naren hebben telkens, wanneer zich ergens een onregelmatigheid voordeed, den betref fende naar buiten gebracht en zoo noodig een proces-verbaal opgemaakt. Ruim twintig menschen werden naar het bureau Smedestraat gebracht, Van dit aan tal was het grootste deel lid der N. S. B„ ter wijl de minderheid werd gevormd door leden van andere fascistische stroomingen. Er waren ongeveer twintig verdachten. Slechts de eerste zaak, die tegen een studente, werd uitvoerig behandeld; de andere als analoge gevallen, snel achter elkander. Deze verdachte was ten laste gelegd dat zij geraas had gemaakt en had geroepen: „Zoo waren onze voorouders niet", of woor den van gelijke strekking. De studente bekende deze woorden te heb ben geroepen, doch niet uit baldadigheid. De ambtenaar van het .openbaar ministerie mr. Donker zei in zijn requisitoir dat het van algemeene bekendheid is dat bij deze relle tjes een politieke ondergrond is. Bij de juridische zijde van de zaak merkte de ambtenaar op dat een vervolging is in gesteld, ter zake van het feit dat de ordever storingen zijn geschied in een tapperij, die bij 't Frans Hals-theater inderdaad is. In de strafmaat wilde hij een gelijken eisch doen hooren als wanneer in een café of slij te-rij de orde zou zijn verstoord, weshalve hij veroordeeling vroeg tot een goMboete van f 15 te vervangen door 10 dagen hechtenis. De verdediger, Mr. W. de Rijke, maakte be zwaar tegen de woorden „relletjes met een politieken 'ondergrond". In andere plaatsen, aldus de verdediger, zijn zij die protesteerden niet vervolgd. Hier in Haarlem heeft men een vernuftige vondst gedaan en de aangehoudenen vervolgd we- jens overtreding van de gemeenteverordening, betreffende een artikel dat de orde in tappe rijen regelt. Van gasbommen en dergelijke was bij de N. S. B.'ers niets gebleken. Daarom vertrouwde de verdediger er op dat de verdachte zou worden vrijgesproken. Daarna kwamen nog ruim tien zaken aan de orde, die alle na elkander werden afge werkt. Alle zeiden geprotesteerd te hebben uit innerlijke overtuiging en dat zij geen balda dige ordeverstoring als doel hadden gehad. Tegen allen werd eveneens f 15 boete ge- eischt of tien dagen hechtenis. Hedenmorgen heeft de kantonrechter schrif telijk vonnis gewezen in deze zaken. In dit vonnis wordt overwogen, dat om van baldadigheid te kunnen spreken, bewezen moet zijn, dat de verd. den wil had baldadig te zijn zonder zich rekenschap te geven van de ge volgen. Aangezien dit niet is bewezen en verd. slechts uiting heeft willen geven aan haar ge voelens, werd verd. vrijgesproken. In de andere zaken werden gelijkluidende vonnissen uitgesproken. WIELRIJDER AAN GEREDEN. Dinsdagmiddag twee uur reed de 60-jarige heer B. per fiets op den Rijksstraatweg in de richting Haarlem-Noord. Hij droeg in de linkerhand een houten ring met een middel lijn van 57 cM. Plotseling raakte het pedaal in den ring verward, met het gevolg dat de heer B. de macht over het stuur verloor en een zwenking naar links maakte. Hij kwam met zijn fiets midden -op het asphalt, waar juist een vrachtauto naderde, die in dezelfde richting reed. De wielrijder kwam op den radiateur terecht en het rijwiel onder de auto. De bestuurder remde onmiddellijk. Het bleek dat de heer B. er nogal goed was afgekomen Hij had twee ribben gekneusd en bovendien had hij eenige onbeduidende schaaf wondjes. Door leden van den Ongevallendienst werd hij verbonden, waarna hij per ziekenauto van de firma Mathot naar het ziekenhuis St. Johannes de Deo vervoerd werd. Doordat de fiets in de verbindingsstangen van de auto terecht was gekomen, raakte de 'stuurinrich ting defect. De wagen moest voor herstel naar een garage gebracht worden. De remmen ble ken in orde te zijn. Het rijwiel was totaal vernield. OPENING TELEXDIENST. In ons verslag over de officieele opening van den telexdienst is gisteren tot ons leed wezen een foto van den oud-minister van buitenlandsche zaken Jhr. Beelaerts van Blokland in plaats van die van ir. Damme opgenomen. BUITENLANDSCHE BANKVEREENIGING MAAKT MEER WINST. Volgens het jaarverslag der N.V. Buiten landsche Bankvereeniging te Amsterdam over 1935 laat de winst- en verliesrekening een voordeelig saldo over van f 42.646 (v. j. f 9111), ten gevolge waarvan het verliessaldo tot een bedrag van f 99.616 (v. j. f 142.264) teruggebracht wordt. i.O.SeNEVSR Zeehavenregime in Indië wordt herzien. Regeering wenscht een vormige scheepvaartwetgeving Drie wetsontwerpen ingediend. De regeering heeft bij de Tweede Kamer een drietal wetsontwerpen in gediend tot herziening van het zee haven- en scheepvaart-regime in Nederlandsch-Indië. De in de voorgestelde wetsontwerpen be lichaamde herziening van de bestaande Ne- deriandsch-Indische scheepvaartwetgeving be oogt in hoofdzaak: Uitbreiding van het voor het rechtstreeks bestuur gebied geldend zeehaven- en scheep vaartregime tot het zelfbestuursgebied, ter verkrijging van een eenvormige scheepvaart wetgeving voor geheel Nederlandsch-Indië; nadere regeling van de toelating van de scheepvaart onder vreemde vlag in beginsel tot de bij regeeringsverordening aan te wijzen voor den buiteniandschen handel openge stelde „zeehavens" en voorbehoud in prin cipe van de kustvaart aan de Nederland- sche vlag, ook tusschen de voor den buiten- lands.chen handel opengestelde, zeehavens. ROOD-EN ZWART M (Adv. Ingez. Med.) Remplacanten-stelsel herleeft niet. Antwoord op vragen van den heer Ter Laan. Minister Colijn verklaart in zijn antwoord op de si&rifbelijke vragen van den heer K. ter Laan betreffende het vervangen van dienstplichtigen, medegedeeld, dat de ge troffen regeling geheel iets anders is dan het in 1898 afgeschafte stelsel van plaatsvervan ging; daarom bestaat er geen aanleiding om aan de geschapen mogelijkheid een einde te te maken. De vrarf of het juist is dat een dienst plichtige, 0.ie volgens besluit van de regee ring langer onder de wapenen zou moeten, blijven, van de verdere vervulling van zijn dienstplicht lean worden .ontheven, indien hij een anderen dienstplichtige in zijn plaats kan stellen, beantwoordt de minister dan ook ontkennend. Wel is bij een in de legerorders opgenomen beschikking van 23 Maart j.l. be paald, dat de commandant, bij wiens korps dienstplichtigen om de bekende reden lan ger in werkelijken dienst worden gehouden, aan groot-verlofgangers van zijn korps kan vergunnen vrijwillig in werkelijken dienst te komen voor den tijd, dien de verlengde wer kelijke dienst nog zal duren, voor zoover zij anderen, voor wie de werkelijke dienst is verlengd en die spoedig met groot verlof zou den willen vertrekken, kunnen vervangen. Echter is daarbij bepaald, dat de korpscom mandant beslist, in welke volgorde degenen, die zouden willen vertrekken, voor vervan ging in aanmerking komen Dit is een van de maatregelen, welke ge nomen zijn om althans in de dringendste gevallen te gemoet te kunnen komen aan de bezwaren, die voor de langer gebleven dienst plichtigen of voor hun verwanten uit het verlengd verblijf in werkelijken dienst voort vloeien Rott. Scheepshyp. Bank. Uitstaande leeningen gedaald. Aan het verslag der Rotterd. Scheephyp. Bank over 1935 is het volgende ontleend: In 1935 werd een bedrag van f 2.215.512 af gelost, waarvan een bedrag van f 266.801 van buitengewone aflossingen afkomstig was. Na dat de in het verslag vermelde afschrijving heeft plaats gehad, is dientengevolge het be drag der uitstaande leeningen verminderd tot f 16.905.340. Volgens gewoonte hebben wij ook dit jaar de ter beurze aangeboden pandbrieven, die niet door het publiek werden gekocht, opge nomen. Het bedrag dat gedurende het afge loopen jaar teruggenomen werd, was belang rijk minder dan in de vorige jaren. Door inkoop en door aflossing door uitloting verminderde het pandbrievenkapitaal met f 951.100, zoodat het uitstaande pandbrieven- kapitaal van f 22.498.000 tot f 21.546.900 te rugliep. Voorgesteld wordt de afschrijvingen, welke in de winst- en verliesrekening vermeld zijn, te doen. plaats hebben en verder een bijzon dere reserveering te doen door in de bedrijfs- reserve een bedrag van f 79.556 te storten. Uit de daarna overblijvende winst van f29.733 behoort aan aandeelhouders, die hun aan deelen onverplicht volgestort hebben, de hun. volgens art. 42 der statuten toegekende uit- keering betaald te worden. De gezamenlijke reserves zullen, nadat de winstverdeeling al dus is vastgesteld, f 2.371.496 bedragen. KLEEDINGBERGPLAATS EN RIJWIEL STALLING BIJ BE ZWEMVIJVERS TE HEEMSTEDE. Hedenmorgen, had ten raadhuize te Heem stede de aanbesteding plaats van het maken va-n een kledingbergplaats en een rijwiel stalling bij de zwemvijvers. De uitslag 'was als volgt: G. Kloos, Heemstede f 1334.75. Cobelens en Zn., Haarlem f 2030. G. Kreuning, Heemstede f 1575. G. A. Jager, Heemstede f 1760 A. v. Huysstede, Heemstede, f 1733. Gebr. v. d. Putten. Heemstede f 1489. J. v. Wessem Heemstede f 1669. v. Werven en Timmer en Aann. Mij. Amsterdam f 2144. B. J. M. Jonckbloedt. Haarlem f 1970. J. Verheul, Heemstede f 1547. A. Verdonschot Jz. Heemstede f 1632. H. Klaassen Heemstede f 16841 Aann. Mij. Noord-Holland, Heemstede, f 1626. AANBESTEDING. Heemstede Woensdag. Hedenmorgen had ten raadhuize te aan besteding plaats van het bouwen van een nieuwe wagenbergplaats en het maken van schuifdeuren voor de bestaande, wagenberg- plaats op het terrein van de gemeentereini ging te Heemstede. Er werd als volgt inge schreven: B. J. M. Jonckbloedt, Haarlem, f 4975; C. Jansen, Heemstede f 5505, Joh. v. d. Walle, Heemstede f 4199; G. Kreuning, Heem stede f 4300, J. Verheul, Heemstede, f 5045; A. v. Huysstede, Heemstede, f 4867, H. Klaas san, Heemstede f 4722, G. A. Jager, Heem stede f 5300; A. J. W. v. Sambeek. Heemstede f 4700, Gebr. v. d. Putten, Heemstede f 4439, Aannem. Mij. N.-Holland. Heemskerk f 4984, Cobelens en Zn., Haarlem f 4930, v. Weiwen, Amsterdam f 5824, G. Broertjes, Heemstede f 5399. 471ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 2de klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 8 April 1936 Hooge Prijzen 200.— 11282 100.— 3964 8500 19491 Prijzen van 30. 629 854 1074 1136 1358 2319 2790 2860 3018 3146 3147 1692 4056 1366 4555 4585 5477 5815 6102 6128 6299 6409 7630 7671 8048 8365 8393 9400 9547 9566 9576 9828 10072 10114 10412 1Ó485 10504 10614 10627 10685 10994 11313 11322 12559 12692 12778 12802 12836 12866 12900 13173 13437 13755 14447 14755 15248 15354 15545 15924 16031 16502 165C6 16645 17515 17713 18283 18331 18575 19070 19785 19829 20018 20193 20229 20293 20307 20346 20611 20652 20682 20742 245 545 2115 2207 3404 3550 4606 5351 6718 8997

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2