iJ. VAN DAM 9eidwe$Q6c<m Onze ambulance nog fe Dessie. VAN DAM V R I J D A G 10 - A P R I U 1936 HAAELE M'S DAGBtAD 3 JhrDr. van der Does uit Addis Abeba vertrokken. Het hoofdbestuur van het Neder-, landsche Roode Kruis deelt mede, bericht te hebben ontvangen, dat jhr. dr. Van der Does, chirurg bij de Nederlandsche Roode Kruis-ambu- lance in Abessinië, op 4 April van Addis Abeba naar Dzjiiboeti is ver trekken, om zich daar in te schepen, ten einde naar Nederland terug te keeren. Voorts is aan het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis gebleken, dat de Nederlandsche ambulance zich nog te Dessié bevindt, aangezien dé heeren ir. de Vries en dr. Veeneklaas op 5 April van Addis Abeba naar Dessié zijn teruggekeerd. Beheer van pensioenfondsen. De heer Drop vraagt hoe het met het regeeringsonderzoek staat. Het Tweede Kamerlid Drop heeft aan de ministers van sociale zaken en van justitie de volgende vragen gesteld: I. Willen de ministers mededeelen, wanneer de commissie, bedoeld in het antwoord op de vragen in verband met het van regeeringswe- ge ingestelde onderzoek naar het beheer van ten behoeve van personeel van ondernemin gen gestichte pensioenfondsen. (Aanhangsel Handelingen Tweede Kamer 19351936, Vel 54) is ingesteld en uit welke personen deze commissie bestaat? H. Zijn de ministers bereid de uitkomsten van het onderzoek naar de vraag, welke maat regelen genomen kunnen worden om gebeur tenissen als zich bij de Koninklijke Holland- sche Lloyd hebben voorgedaan in de toekomst te voorkomen, te public.eeren, althans ter ken nis van de Staten-Generaal te brengen? Blijft de Kon. Holl. Lloyd voortbestaan? Vragen aan de regeering gesteld. Het Tweede-Kamerlid Drop heeft den mi nisters van handel, nijverheid en scheepvaart en van sociale zaken de volgende vragen ge steld: I.. Is het waar, dat dezer dagen besprekin gen zijn gehouden over het voortbestaan der Koninklijke Hollandsche Lloyd, en zoo ja: a. willen de ministers dan mededeelen, wat van deze besprekingen strekking, inhoud en resultaat zijn geweest; b. of bij deze besprekingen de positie van het ontslagen personeel der K. H. L. mede in beschouwing is genomen, eventueel met wel'k resultaat; c. of voor de gepensionneerden en de pen sioengerechtigden der K. H. L, mede maatre gelen zijn besproken en verder voorbereid? II. Indien de onder vraag I b. en c. be doelde aangelegenheden niet in het gevoerde overleg zijn betrokken, willen de ministers dan mededeelen of en in hoeverre verwacht :mag worden, dat voor de gepensionneer den, de pensioen-gerechtigden en de ontsla genen der K. H. L. voorzieningen worden ge troffen op andere wijze overeenkomstig de herhaaldelijk gedane toezeggingen? Men make zelf geen rempla- ^antenstelsel. Over vervanging van hen, die langer in dienst moeten blijven beschikt de korps commandant. Sommige dienstplichtigen, die langer in wer- kelijken dienst moeten blijven wegens de be kende omstandigheden, en alleen met groot verlof naar huis kunnen, als ze door een an der worden vervangen, doen zelf pogingen onï een vervanger te vinden, wat soms met een geldelijk aanbod gepaard gaat. Al vinden ze echter een vervanger, meestal is de afspraak, die dan gemaakt wordt, toch vruchteloos, om dat de regeling, die de minister van defensie getroffen heeft, niet toelaat, dat personen, die onder de wapenen zijn, zelf uitmaken wie hen zal vervangen. Evenmin kunnen zij, die onder de wapenen willen komen, bepalen, wie bij hun opkomst met groot verlof gezonden zullen worden. Als er dienstplichtigen wij willig opkomen, gaan diegenen naar lnys, voor wie het langer in dienst blijven de grootste moeilijkheden op levert. In welke volgorde de in dienst zijnde personen voor groot verlof in aanmerking komen, beslist, naar minister Colijn in zijn antwoord op vragen van het Kamerlid ter Laan zoo juist heeft medegedeeld, de korps- commandant. Natuurlijk zijn hierbij groepen, welke elk afzonderlijk moeten worden behandeld. Een sergeant kan alleen door een sergeant, een mi- traillist door een mitraillist een tamboer door een tamboer worden vervangen. Zoo kan het ook gebeuren, dat een sergeant, voor wien eén vervanger aanwezig is, naar huis kan gaan, ofschoon een korporaal of soldaat, die in moei lijker omstandigheden verkeert, nog moet blijven. Dezelfde verschillen kan men krijgen tusschen het eene korps en het andere. Wat onderlinge afspraken betreft, zulk een afspraak zou alleen succes kunnen hebben, in dien degenen, die naar huis willen, bovenaan staan op de lijst van personen, die voor groot verlof in aanmerking komen, omdat dan een, twee of üïic Vxjj wiHigOtö-mêei hei iiict VeiiOi zenden van de aan de beurt zijnde-dienstplich tigen tengevolge heeft. Het aansporen van grootverlofgangers om zich voor vrijwillig op komen aan te melden, kan in elk geval voor deel geven: hoe meer vrijwillig opkomenden, hoe meer anderen naar huis kunnen en des te meer kans ook, dat iemand, die niet hoog op de lijst staat, toch aan de beurt komt. Nieuw tariefverdrag met Polen. Tevens nieuwe contingenteerings- over eenkomst. Deze laatste treedt terstond in werking. Donderdag zijn ten departemente van Buitenlandsche Zaken de op 24 Maart j.l. tusschen Nederland en Polen geparafeerde overeenkomsten te weten een nieuw tariefverdrag en een nieuwe contingenteeringsovereen- komst onderteekend. De onderteeke- ning geschiedde van Nederlandsche zijde door den minister van Buiten landsche Zaken, van Poolsche zijde door den Poolschen gezant hier ter stede. De nieuwe verdragen treden in de plaats van resp. het Neder- landsch-Poolsche tariefaccoord van 11 December 1933 en de tusschen beide landen gesloten contingen- teeringsovereenkomsten van 12 April 1933. Ingevolge het tariefverdrag verkreeg Ne derland handhaving van het meerendeel der ingevolge het oude accoord bestaande ta riefsverlagingen, alsmede een aantal verdere of nieuwe verlagingen voor o.a. groenten- zaden, bloemkool, tomaten, komkommers, sluitkool, druiven, cacaopoeder, kunstzijde, arac, rhum en radio-artikelen. Polen ver kreeg hiertegenover eveneens handhaving der bestaande consolidaties voor o.a. granen, zaden en rails, alsmede nieuwe consolidaties van vrijdom of recht voor: trekpaarden, boek weit, mosterdzaad, sprot en verschillende houtsoorten. Het tarief ver drag zal dienen te worden goedgekeurd door de Staten-Generaal. Beide partijen kwamen evenwel overeen het met in gang van 20 April a.s. voorloopig in werking te stellen. De volledige tekst van deze tariefovereen komst, zal verschijnen als bijlage van het eerstvolgende nummer van het weekblad Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Krachtens de bepalingen van de contin- genteeringsovereenkomst verkreeg Nederland uitbreiding van verschillende bestaande con tingenten, terwijl voor een aantal Neder landsche producten, die tot dusver niet naar Polen werden uitgevoerd, contingenten wer den vastgesteld. Voor den invoer uit Neder- landsch-Indië werden eveneens contingen ten vastgesteld. Hiertegenover verkreeg Polen een zekere uitbreidingsmogelijkheid van zijn invoer in Nederland. Anderzijds werden eenige verdrags contingenten verlaagd. Voorts werd het be staande voorschrift dat invoer van Poolsch graan slechts mocht geschieden in compen satie met Nederlandsche en Nederlandsch- Indische goederen, opgeheven. Ook ten aan zien van den Poolschen invoer in Neder- landsch-Indië wei'den eenige concessies ge geven. De contingenteeringsovereenkomst zal ter stond in werking treden en gelden tot 31 Maart 1937 met de mogelijkheid van ver lenging na dien datum. Voorzichtig met vuur in bosch en hei. Dringende waarschuwing voor Paaschfeest- gangers. Nu verwacht mag worden, dat als het weer meewerkt, met Paschen de steden een uittocht naar strand, bosch en hei te zien zullen geven, waarvan ook onze onvolpre zen Veluwe haar deel zal krijgen, doet de heer J. Westrik, burgemeester van Barneveld en voorzitter van het Veluwsche bosch- brandweercomité namens het dagelijksch be stuur van dit comité nogmaals een ernstig beroep op het publiek om uiterst voorzichtig te zijn met vuur. Bosch en hei zijn, naar men heeft vastgesteld, buitengewoon droog, zoo dat de geringste oorzaak een ernstigen brand tengevolge kan hebben. Hoewel de brandweergroepen paraat zijn, brengt elk stukje grond, dat aan het vuur ten offer valt schade toe aan Nederland's natuur schoon. Den Paaschfeestgangers moge daar om met klem op het hart worden gedrukt, geen brandende lucifers, sigaar of sigaret weg te werpen, noch de gloeiende asch van pijp op den drogen grond uit te kloppen en in het algemeen met alles, waaraan open vuur te pas komt, de grootste voorzichtig heid te betrachten. Weer Ossche zaken behandeld. Donderdag heeft de Bossche rechtbank weer verschillende Ossche zaken in hooger beroep behandeld. Allereerst stond terecht de 51-jarige J. F. M., hotelhouder te "Vegihel, die verdacht wordt van uitlokking van brandstichting in zijn bakkerij en woning te Megen. De officier van justitie eischte negen jaar gevangenisstra f Vervolgens stonden iterecht de 22-jarige arbeider H. A. R., en de 25-jarige metselaar J. A. van B. uit Oss, aan wie ten laste was gelegd, dat zij in den nacht van 4 op 5 Fe bruari 1934 te Oss hadden ingebroken bij den slager H. J. Janssen en vleeschwaren hadden gestolen. Beide verdachten waren toen nogal dronken. Wegens diefstal, meermalen gepleegd, eischte de officier tegen R. drie jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest en te gen Van B. wegens heling een jaar voor waardelijk met een proeftijd van drie jaren. De rechtbank behandelde tenslotte op nieuw de zaak tegen den 25-jarigen Ossehen arbeider H. C. van G., uit anderen hoofde te Den Haag gedetineerd, die gedagvaard was wegens den roofoverval met den 58-jarigen M. van R. en den 26-jarigen J. M. den B.. in den nacht van 24 op 25 December 1933 in de woning van den landbouwer H. W. Ohris- tiaans te Heesch gepleegd. Van R. was wegens dit feit tot vijf jaar en Den B. tot twee jaar gevangenisstraf veroor deeld. Bij ditzelfde vonnis, op 12 December 1935 gewezen, was Van G., die lijdt aan psy chische stoornissen en verstek had laten gaan, veroordeeld tot vier jaar g"evaneenis- ba-nk-bij- vonnis van 21 Januari ji, een on derzoek naar de geestvermogens van ver dachte gelastte. Dit orMerzoek geschiedde door den psychiater J.-^Scholtens te Den Haag, die hem verminderd toerekenbaar verklaarde. De officier van justitie eischte tegen hem vijf jaar gevangenisstraf Kledingmagazijn GED. OUDE GRACHT 78 brengt voor dit Voorjaar uitsluitend PRIMA HEEREN COSTUUMS, vervaardigd van De beste Engelsche Stoffen J. VAN DAM is het adres voor de Betere Heerenkleeding. We brengen reeds een solied Heerencostuum vanaf ZIET ONZE ETALAGES! fl5.-totf 37.50 •BEZOEKT ONS MAGAZIJN! Een zeer ruime keuze wordt voorgelegd. Aanbevelend, (Adv. Ingez. Med.j Glasfabriek blijft in elk geval nog een week werken. Overleg met de regeering duurt voort. Donderdagmiddag heeft op het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart een bespreking plaats gehad tusschen het bestuur van de glasfabriek Leerdam en den minister van handel, nijverheid en scheep vaart, prof. dr. ir. Gelissen. Het voorloopige resultaat hiervan is geweest, dat het bedrijf, althans de volgende week, zal worden voort gezet. Intusschen blijft het overleg tusschen den minister en de glasindustrie over de reorga nisatie van de N.V. glasfabriek Leerdam voortgaan. In het najaar goedkoope koelhuiseieren. Ten behoeve van de werk- loozen. Middenstand kan ingeschakeld worden. Het ligt in het voornemen van de Regee ring, in de komende herfst- en wintermaan den een aantal koelhuiseieren tegen goed- koopen prijs verkrijgbaar te stellen voor de gemeentebesturen ten behoeve van de werk loozen. In najaar en winter zijn versche eieren als regel schaarsch en veelal ook te duur om door werkloozen gekocht te worden. Teneinde den werkloozen de gelegenheid te geven dan toch eieren te betrekken, wordt overwogen koelhuiseieren goedkoop voor hen beschikbaar te stellen. De eieren zullen in het voorjaar worden gekocht van de handelaren, die ze dan in koelhuizen kunnen plaatsen om ze op af roep in het najaar en winter te kunnen le veren. Bij het koopen zal de geldende markt prijs als basis dienen. Vóór de aflevering zullen de eieren van een stempel worden voorzien, mede om het mogelijk te maken, dat de gemeenten de dis tributie indien daartegen overigens geen bezwaren bestaan met inschakeling "van den middenstand, kunnen doen plaats hebben. De uitvoering van de regeling zal in han den worden gelegd van den heer Ir. J. G. Tukker, directeur van de Nederlandsche Cen trale voor eieren en pluimvee te Beekbergen. UIT DE STAATSCOURANT. RECHTERLIJKE MACHT. Bij K.B. is benoemd tot rechter in de arron- dissements-rechtbank te :s-Gravenhage mr. W. G. F. Borgerhoff Mulder, rechter-plaats- vervanger in gemelde rechtbank. Bij K.B. is benoemd tot rechter in de arren - dissements-rechtbank te Assen mr. A. J. E. Terwindt, gewezen rechter in de voormalige arrondissements-rechtbank te Tiel, Naar verluidt, hebben de werkzaamheden van de staatscommissie voor de grondwets herziening een vlot verloop en is te verwach ten, dat de staatscommissie nog voor Juni haar rapport aan de Koningin zal kunnen aanbieden. Loonen in industriëele bedrijven. Overzicht van verschillende gemeenten. Het centraal bureau voor de statistiek pu bliceert in de derde aflevering van het maandschrift een overzicht van uur-inko mens in een aantal gemeenten, welke gemid deld in het eerste halfjaar 1935 verdiend zijn door arbeiders in ind'ustrieele bedrijven. Deze uurloonen zijn rekenkundige gemiddel den van de loonen der arbeiders, die in de statistiek zijn opgenomen. Of de onderlinge verhouding tusschen de aantallen arbeiders in de verschillende bedrijven overeenstemt met de in werkelijkheid bestaande verhou ding, is bij dit bureau niet bekend. In het onderzoek, waarvan deze cijfers het resultaat zijn, waren in hoofdzaak groote en middelgroote ondernemingen betrokken. Overheidsbedrijven zijn daarbij echter bui ten beschouwing gelaten. Wij laten hieronder eenige van de door het centraal bureau berekende loongemid- delden volgen, waarbij de gemeenten ge rangschikt zijn in volgorde van het loon der geschoolde arbeiders. Bij beschouwing der cijfers dient men in het oog te houden, dat de verhouding tusschen de aantallen arbei ders in de groepen geschoolden, geoefenden en ongeschoolden niet in alle gemeenten de zelfde is. Voor de aantallen in de statistiek opgeno men arbeiders en de bedrijven, waarin zij werkzaam waren, verwijzen wij verder naar het maandschrift. Gemeenten Gesch Geoef. Ongesch. Amstei'dam 67 61 58 's Gravenhage 66 56 55 Velsen 65 60 56 Haarlem 63 55 49 Hilversum 63 55 Heffing op boter verlaagd. Met 10 cent per K.G. Boter wordt dus goedkooper. De heffing op boter is deze week op f 1 in plaats van op f 1,10 per kilo gram vastgesteld. Dit beteekent een verlaging van den boterprijs met 10 cent. Deze verlaging van de heffing, welke ook in de komende weken zal blijven gelden, maakt een hiermee overeen komende verlaging van de steunuit- keering aan de boeren noodzakelijk. Deze kan worden verwacht tegen den tijd, waarop het vee in de weide gaat. De regeering is met dezen maatregel gegaan in de richting van een zij het dan nog een geringe prijsverlaging. Tot nu toe heeft zij vastgehouden aan een groothandelsprijs van f 1.50 per K.G. Zij wil dezen prijs thans blijk baar niet langer handhaven. Paleis voor Volksvlijt-zaak. Het Amsterdamsch gerechtshof zette gis teren het getuigenverhoor voort in de straf zaak, tegen den ex-directeur M. en den oud commissaris PI. van het Paleis voor Volks vlijt, die ervan worden verdacht ernstige fraudes te hebben gepleegd met obligaties, waardoor de N. V. voor ongeveer f 120.000 is benadeeld. De belangstelling was evenals Dinsdag weer zeer groot. De publieke tribune was geheel be zet en ook in de zaal hebben eenige belang stellenden een plaats gevonden. Van de zijde van de balie ontbrak het interesse evenmin. Een uitvoerig onderzoek werd ingesteld naar een bedrag van f 11.000, dat ais ..cour tage" geboekt was. Nadat nog verschillende andere getuigen gehoord waren, werd de zitting geschorst tot Dinsdag. Dan zullen het requisitoir en de pleidooien worden gehouden. betalen aan Radio-distributie is NEEM 'N EIGEN TOESTEL, TAMMER'S VOORWAARDEN voordeeliger dan anderen. „E R R E S RADIO" KLEVERLAAN 176, TEL. 14753 Tegenover 't Sportveld. Filiaal: Bloemendaal«cheweg 119 hoek Dirk Bakkerlaan Tel. 23937 (na 20 nnr 14753) (Adv. Ingez. Med.) Tram ramt vrachtauto. Chauffeur ernstig gewond. Op een onbewaakten overweg van de tram lijn van de R.T.M. onder de gemeente Baren- di'echt is Donderdag een vrachtauto door een tram aangereden. De machinist van de tram. zag, toen hij ach ter een huisje vandaan kwam, dat een vracht auto den onbewaakten overweg naderde. Hij probeerde nog te remmen, maar de afstand bleek reeds te kort. De chauffeur van de auto heeft blijkbaar op het laatste oogenblik nog bemerkt, dat de tram naderde, want hij heeft het stuur van zijn auto nog naar rechts om gegooid. Een botsing kon evenwel niet meer worden vermeden en de locomotief ramde met groote kracht de vrachtauto. Deze werd een aantal meters meegesleurd en ten gevolge van den schok derailleerde de locomotief; de bagage wagen en het personenrijtuig bleven in de rails staan. De machinist heeft zooveel tegenwoordig heid van geest gehad, dat hij tot het laatste oogenblik op zijn machine is gebleven, zoodat hij dus alles heeft kunnen afsluiten ten einde ernstiger ongelukken te voorkomen. De chauffeur van de vrachtauto bleek be kneld te zijn geraakt tusschen het stuurrad en den achterkant van de cabine. Hij werd zwaar gewond uit den wagen gehaaid. Hij had een ribfractuur en een hersenschud ding opgeloopen, terwijl hij voorts een arm en een been gebroken had. Een jongen, die met hem mee was gereden, kwam er betrekkelijk goed af; hij had alleen een scheurwonde aan den pols opgeloopen. 56 Rotterdam 61 Groningen 61 49 37 Leiden 61 50 48 Zaanstreek (Koog a/d Zaan, Krommenie, Westeaan, Wormer, Wormerveer, Zaan dam en Zaandijk) 60 57 57 LUITENANT-GENERAAL H. KEMPER t Te 's-Gravenhage is bericht uit Merano ont vangen, dat daar op ruim 77-jarigen leeftijd is overleden de gepensionneerde luitenant-ge neraal der artillerie H. Kemper. De heer Kemper, geboren 13 October 1858 te Haarlem, doorliep de Kon. Militaire Aca demie te Breda en werd op 6 Juli 1878 be noemd tot tweede-luitenant bij het 2e regi ment vestingartillerie. Op 11 Mei 1919 werd hem onder dankbetui ging voor de den lande bewezen diensten eer vol ontslag verleend. In 1920 werd hem bij K.B ie titulaire rang van luitenant-generaal toe- Generaal Kemper is o.a. lid geweest van de in Januari 1910 ingestelde staatscommissie tot het voorbereiden van voorstellen aan de re geering tot reorganisatie van het militaire onderwijs. De thans ontslepen opper-officier was ridder in de orden van Granje-Nassau en vaii den Nederlandschen Leeuw. I Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 10 April; Sedert het plan, om van de Sahara een binnenzee te maken, in Frankrijk ter sprake gekomen is, doet zich de vraag voor: hoeveel tijd er noodig zou zijn om dit kolossale bekken met water te vullen. Bij de beantwoording dier vraag komt men tot verbazende getal len. Men berekent n.l., dat hiervoor 5000 jaren vereischt worden, wanneer het water met een snelheid van 4 mijl per uur door een 100 voet breed en 35 voet diep kanaal naar binnen stroomde. On der dezelfde omstandigheden zou het 4000 jaren duren eer het dal van den Jordaan uit de Middellandsche Zee ge vuld was. Bij een honderdmaal greoter kanaal zou het werk in 90 jaren vol bracht zijn. De bedoeling is echter slechts om een gedeelte der Sahara tot een binnenzee te maken. VOORRANCSWECEN. Wijziging van den rechts-gaat-voor-regel De wijziging van het Motor- en Rijwielreglement is thans in een ver gevorderd stadium van voorbereiding ge komen. De wijzigingsplannen o.a. inhoudende het voorrang-verleenen aan het verkeer op hoofdwegen, is voor prae-advies verzonden aan verschillende instance's. In hoofdzaak komen de voorstellen neer op het volgende: Ingesteld zullen worden z.g. „voorrangswegen", aan te duiden met een internationaal aangenomen teeken (omge keerde roode driehoek). Deze teekens geven aan, dat men een hoofdwee: nadert en dus ook aan het verkeer van links voorrang moet verleenen. Een ander teeken zal worden in gevoerd. ten einde aan te geven welke wegen voorrangswegen zijn. Kruisen twee voorrangs wegen elkaar, dan zal de gewone regel van rechts-gaat-voor gelden. Volgens de plannen zullen wegen buiten de bebouwde kommen tot voorrangswegen wor den aangewezen. Binnen de bebouwde kom men kunnen deze wegen door het gemeente bestuur worden ingesteld. De gemeentelijke autonomie blijft hier dus ten volle gehand haafd. Al is eerbiediging van de autonomie in het algemeen toe te juichen, hier rijst voor ons de vraag, wat wij nu in dit opzicht zullen meemaken. Het is bekend, dat de verschei denheid in verkeersregelingen in de diverse Nederlandsche gemeenten buitengewoon groot is. greoter dan in welk land dan ook. Dit verschijnsel, dat op den vreemdeling een hoogst zonderlingen indruk pleegt te maken, is oorzaak geweest van tallooze ver keersovertredingen en heeft de verkeers veiligheid natuurlijk niet kunnen verhoogen. Er bestond een vage hoop, dat door de in voering van een algemeene verkeerswet deze verschillen zouden worden weggenomen, doch in stede daarvan kwam de wetgever met een. partieele wijziging van de bestaande wette lijke regelingen, die niet alleen deze verschil len liet bestaan, doch zelfs de mogelijkheid tot het scheppen van nieuwe verschillen openliet. Wij hebben de wenschelijkheid van de invoering van een algemeene verkeerswet reeds eerder bepleit en zullen daarop thans niet verder ingaan. Van de mogelijkheid om nieuwe verschil len in de plaatselijke verkeersregelingen te doen ontstaan, heeft de regeering een dank baar gebruik gemaakt, door in de voor prae- advies verzonden plannen de invoering van voorrangswegen in bebouwde kommen facul tatief te stellen. De mogelijkheid is niet uit gesloten, dat binnenkort bijv. Haarlem over gaat tot het instellen van voorrangswegen, doch dat de aangrenzende gemeenten daar voor niet gevoelen, zoodat daar de oude rechts-gaat-voor-regel zal worden gehand haafd. Het behoeft geen betoog dat het den weggebruiker daarmede niet gemakkelijker wordt gemaakt en de verkeersveiligheid zeker niet zal worden gediend. Beter dan deze halve maatregel had men den ouden regel kunnen handhaven. De rege ling voor „voorrangswegen" zal uitsluitend werken ten voordeele van het snelverkeer. Immers op de groote autowegen wordt het verkeer belemmerd, omdat men steeds reke ning moet houden met het eventueel uit zij wegen komende verkeer. Promoveert men deze autowegen tot voor rangswegen, dan zal dit toeneming van de snelheid ten gevolge hebben. Hier rijst- de vraag of daarmede de veiligheid wordt ge diend, maar ook, of deze voorrangswegen voor de bebouwde kommen wel van belang zijn. Snelverkeer past niet in de binnenstad. Wat Haarlem betreft, kunnen wij wel zeg gen dat in de naaste toekomst het doorgaan de verkeer geheel verdwenen zal zijn. Dit zal buiten de stad om worden gelegd. Het eigen lijke stadsverkeer is geen snelverkeer en zal dit ook niet kunnen worden. Het is voor ons daarom de vraag of de plaatselijke over heden niet beter deden indien zij allen de oude rechts-gaat-voor-regel behielden. Het aantal bobden wordt dan niet nóg grooter, de eenheid in de gemeentelijke verkeersrege lingen wordt ermede gediend, terwijl de ver keersveiligheid daardoor zeker niet zal wor den geschaad. Mr. J. H. VAN GELDEREN. Amsterdamsche Liquidatiekas Winst van ƒ204.971. De resultaten van de Amsterdamsche Liqui datiekas N.V. zijn iets lager, doch lijken ons, zoo wordt in het jaarverslag gezegd, onder de moeilijke handelsomstandigheden, nog be vredigend. Naast een iets lagere onkostenrekening ad f 253,798 (f 258,728), die het volgende verslag jaar door een salarisverlaging nog verder zal verminderen, staat een afschrijving op de biteuren van f 115.000, (269,397) en een af schrijving op effecten van f 19,990. Het als winst te boeken bedrag bedraagt f 204.971, hetgeen, verhoogd met een bedrag van f 4123 uit het onverdeeld divi dend-saldo, de uitkeering van een dividend van 2Vz pet. (v.j. nihil) toelaat.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5