Kleurenweelde in de bloembollenstreek. Bijenmarkt te Tiel. DE GOUDEN BRUG. FEUILLETON ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden) 89) Vonberg verontschuldigde zijn totaal gebrek *an middelen met het reeds zoo vaak be proefde excuus: tijdelijk vaststaande kapi talen, belangrijk koersverlies bij gedwongen verkoop, enz. ei T. Volkomen geloofwaardig betoogde hij, dat hij hoewel natuurlijk in het bezit van een belangrijk vermogen tijdelijk niet in staat was een eenigszins be hoorlijk bedrag zonder ernstig koersverlies los te maken. Onder alle mogelijke voorwendsels en uitvluchten slaagde hij erin telkens weer groote bedragen van Margot te leenen. Hoewel hij haar alles ontnam en steeds weer opnieuw eischte en verlangde, wist hij zich met zeldzame virtuositeit als de gever voor te doen en Margot te suggereeren, dat het 'n onderscheiding voor haar was hem tijde lijk te mogen helpen. Het was vanzelf sprekend dat hij haar alles dubbel en drie voudig zou teruggeven en zijn beloften voor 5>un verdere, gemeenschappelijke toekomst groeiden intusschen. Af en toe ontwaakte wel iswaar bij de, in wezen toch nuchtere en ver standige. slechts door haar liefde verblinde vrouw, eenige argwaan, maar hij verstond nu eenmaal meesterlijk de kunst deze in den kiem te smoren. Zij vertrouwde hem steeds weer opnieuw BlindelingsEn hij bedroog haar, zoo als hij ook zijn andere slachtoffers bedrogen had. Hij liet het geld, dat hij zich voor zake lijke transacties door haar liet geven aan de speeltafel en in andere obscure gelegenheden en zij voelde zich slechts gelukkig als kun stenares en als vrouw, niets vermoedend van den afgrond, welke haar bedreigde. Op zekeren dag vroeg Sylvester haar om een bedrag van 800 mark. Hij had het geld onmiddellijk noodig, naar hij zeide voor het betalen van hypotheekrente, in werkelijkheid echter om een dringende speelschuld af te doen. Margot was niet in staat hem het ver langde bedrag te geven. De voortdurende leeningen hadden haar, vroeger met zooveel zorg beheerde financiën danig in de war gebracht en hoewel zij over het algemeen een zeer goed inkomen genoot, was dit tenslotte toch niet toereikend om aan de buitensporige eischen van Vonberg te voldoen. De wil om hem opnieuw te helpen was nochtans in dezelfde mate als vroeger aanwezig en zoo liet ze zich tenslotte door hem overreden het benoodigde bedrag op te nemen op een kostbare brillianten rivière, welke haar vroeger eens na een gastvoorstel- ling door een bewonderaar was vereerd. De moeilijke gang naar de bank van leening, waarvoor zij terugschrok, nam Vonberg met bereidwillige ridderlijkheid voor zijn rekening, haar daarbij de verzekering gevend, dat hij het sieraad uiterlijk voor de eerste van de volgende maand zou inlossen. De eerste termijn verstreek, zonder dat zich ook maar in het minst iets veranderde in het leven, dat Sylvester Vonberg op kosten van Margot Sellex-t leidde. Deze laatste, die er alles aan gelegen was te voorkomen, dat haar eigendom, tengevolge van een niet tijdig voldoen der verschuldigde rente, publiek zou worden verkocht, verlangde het pandbriefje Tevergeefs echter. Steeds weer had Sylvester tientallen uitvluchten bij de hand en tenslotte beweerde hij zelfs de zaak te hebben geregeld. Of dit wellicht niet overtuigend genoeg had geklonken of dat een toevallige ontmoe ting met den mane die haar het sieraad ge schonken had haar daaraan herinnerde, bleef vooralsnog duister, maar hoe het zij, ditmaal geloofde ze hem niet. Zonder hem iets te zeggen, begaf zij zich naar de bank van leening. Daar vernam ze, dat Sylvester 't sieraad voor het hoogst moge lijke bedrag, ni. 3000 mark, had beleend Zij betaalde de verschuldigde rente en keerde schier bovennatuurlijk kalm naar huis terug. Twee uur later kwam het tot een beslis sende breuk tusschen Margot Sellert en Sylvester Vonberg. De onverwachte erkenning van zijn lage handelwijze had met één slag elk gevoel van liefde in de zwaar beproefde gedood. Totaal ontnuchterd, zag zij plotseling zoo duidelijk, dat het haar physieke pijn be reiddeTegelijkertijd echter viel alle zwakheid van haar af en de oude energie ontwaakte opnieuw. Dat gaf haar de kracht zonder een- oogenblik te aarzelen een streep te zetten onder het hoofdstuk, dat zij, in den waren zin van het woord, zoo duur had moe ten betalen. Op dat beslissende moment van hun schei ding leek zij Sylvester Vonberg begeerens- waardiger dan ooit. Maar hij vond geen woord van verweer. Hij wist, dat hij het ver speeld hadEerst het verlies toonde hem de gevolgen van zijn lichtzinnigheidEn weinig eervol was de wijze, waarop hij uit haar leven scheidde Terwijl hij steeds dieper weg zonk om ten slotte bij Emma Koch te belanden, legde Margot Sellert er zich geheel op toe orde op haar zaken te stellen. Zij herzag zichzelf, haar omgeving en haar aangelegenhedenZij putte hieruit nieuwe kracht en slaagde er zoodoende in van alle vrouwen, die Sylvester Vonberg reeds op zijn geweten had, het snelst over deze wreede ontgoocheling heen te ko men. Een zekere mate van hardvochtigheid en menschenverachting bleef als bezinksel van deze tragische belevenis in haar achter.. Met veerkrachtige stappen bereikt ze nu het plateau van de Lanser Hoogten, waar zij met een kort knikje van de aanwezigheid van den man, die, bleek van innerlijke op winding, tegen den stam van een hooge spar leunt, kennis neemt. Haar koele onverschilligheid laat eenigen twijfel omtrent de Yraag, öf zij zfn schuchter „Goeden middag" inderdaad of opzettelijk niet heeft gehoord. In ieder geval bewijst ze, dat ze zich niet met breedvoerige begroetings ceremoniën wenscht op te houden, doch on middellijk het doel van ócrze samenkomst onder het oog wil zien. Wat Sylvester Vonberg haar aan contan ten heeft gekost, wil ze als leer- en rouw geld beschouwen. Dat meent ze aan haar domheid verplicht te zijn. Maar de brilliantri- vière zal hij voor haar moeten inlossen en dat wel binnen drie dagen. De wijze, waarop zij haar eisch formuleert, laat geen twijfel over de vraag cf het haar ernst is. Daar hij net direct antwoordt, voegt ze er nog aan tc^: „Goed begrepen dus, 3000 mark als geleend bedrag en 300 mark rente maken tezamen 3.300 mark. Ik stel me ermee tevreden, als je deze som overmorgen aan m'n adres te Mün- chen overmaakt". „Dat kan ik niet", brengt hij er met moeite uit. „Waarom niet?" „Omdat ik geen geld heb „Ach kom „Of je het gelooft of niet: ik ben totaal zonder middelen, ik bezit nietszefs geen cent „Arme Sylvesterdat jou dat toch altijd weer moet overkomen „Hoon en bespot me zooveel als je wilt, maar schenk me tenminste „De rente wou je zeggen? Nee vriend er valt ditmaal niet te marehandeeren. Die 3.300 mark zijn geen onbillijke eisch als je in aanmerking neemt „Ach Margot, daar gaat het immers niet omJe wilt me niet begrijpenHet doet je plezier me zoo te kunnen kwellendat zijn de wraakzuchtige gevoelens van een vrouw, die „Spaar me je eeuwige phrasen, alsjeblieft Die ken ik langzamerhand van buiten. Ik heb je mijn eisch nauwkeurig genoemd: 3.300 mark, betaalbaar binpen drie dagen. En nu verlang ik nog slechts een duidelijk ant woord: Wil je betalen of niet?" ,,'t Is hier geen kwestie van willen, maar van kunnen en ik zei je immers al, dat ik het niet kanWaar moet ik het geld van daan halen?" „Dat is jouw zaak. Van der-gelijke zaakjes heb jij meer verstand dan ikJe was toch vroeger niet zoo verlegen. Als je wat noodig had, wist je het altijd wel te krijgenGeen weg was je te krom en geen middel te ge meen, als het er op aan kwam „Dat is voorbij, Margotvoorgoed voor bij. Ik kan me geen geld meer bijeen zwen delen enik wil het ook niet meer...." „Zoo plotselingJuist nu, nu het er om gaat mij mijn eigendom terug te geven?" „Tegen je verachting kan ik me niet ver weren, MargotIk weet ook niet hoe ik het je duidelijk moet maken, dat ik „Doe maar geen moeite, Sylvester Vonberg! Dat alles maakt op mij geen indruk maar Ja. ja, dat verwondert je hè, dat de dommen ook nog eens verstandig kunnen worden?" „Margot, ik zweer je „Spaar me je meineeden". De actrice trekt de kappen van haar handschoenen glad, ter wijl ze met klem vervolgt: „Ik zou me ook direct met mevrouw Lien in verbinding kun nen stellen, betreffende dat geld". „Om 's hemels wilroept hij uit, „dat zult je toch niet doen „Als 't noodig is, ja", geeft ze met onver stoorbare kalmte ten antwoord. „Ik moet mijn eigendom terug hebben. Ik zou den man, die het me gaf, niet graag vertellen, dat het meontstolen is!" „Margot, ik smeek je „Het wordt me hier te koud om nog langer te blijven staan", zegt Margot koel en op het zelfde moment reeds keert zij zich om. (Wordt vervolgd) Jong geleerd oud gedaan. Op de terreinen achter „Ockenburg* heeft De Hertog en de Hertogin van Kent bij aankomst te Belgrado ter Op den Westzeedijk te Rotterdam is Donderdag een motorrijwiel der de Haagsche Jeugd-luchtvaartclub demonstraties gegeven met vliegtuig- bijwoning van den doop der jongste dochter van Prins Paul en Prinses politie bij de achtervolging van een auto in botsing gekomen met een modellen. De start der miniatuur-vliegtuigen Olga van Joego Slavië andere auto, waarbij een agent gedood werd. Het onderzoek op de plaats van het onge|uk De afdeeling Tiel en Omstreken van den Ned. Imkersbond hield Don derdag haar voorjaars-bijenmarkt, waarvoor uit deskundige kringen veel belangstelling bestond De bloembollen komen in kleur en de bloembollenstreek verwacht bij gunstig weer gedurende de Paaschdagen druk bezoek. De jeugd geniet reeds yan de heerlijke geuren De nieuwbenoemde gouverneur van Curagao, de heer G. J. J. Wouters, heeft Donderdag afscheid genomen als burgemeester van Eibergen en hierbij zijn ambtsketen aan den loco-burgemeester, den heer C. Th. Beijer, overgedragen Door den minister van Landbouw en Visscherij, mr. dr. L. N. Deckers, is Donderdag de voorjaarsbloemen- en tuinbouwtentoonstelling „Prima Vera", welke wordt gehouden op het voormalig Nenijto-terrein te Rotterdam, officieel geopend Een typische close up van Paul Boncour, onmiddellijk na aankomst te Genève in druk discours

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 9