Paaschcongres der S. D. A. P. Noodlottig auto-ongeval bij Heesch. Drie meisjes gedood. OE IK GROEIDE DINSDAG 14 "A" P R I E 1936 HAAREEM'S DAGBEAJ? Defensievraagstuk zal door commissie onderzocht worden. Candidaatsstelling voor Tweede Kamer gewijzigd. Na de openingsrede van den heer K. Vorrink, welke wij in ons nummer van Zaterdag hebben opgenomen, werd het 42ste congres der S.D.A.P., dat op genoemden dag te Rotterdam is begonnen, begroet door den heer De Bou- cherie namens de Belgische Werkliedenpartij. Aan de orde waren vervolgens de behande ling van de jaarverslagen en de bespreking van het in het afgeloopen jaar gevoerde be leid. Verscheidene sprekers maakten opmerkingen over detailpunten en sloten zich bij vorige re denaars aan. Vele afgevaardigden hebben voorts voorstel len verdedigd, door hun afdeelingen ingediend. Nadat tal van afgevaardigden nog opmer kingen ten beste hadden gegeven, meerendeels van technisch en intern karakter, in het be lang eener vruchtbare partij propaganda, be antwoordde de partij-secretaris, de heer C. Woudenberg, verschillende opmerkingen over de interne organisatie en werkzaamheid dei- partij. Spr. verdedigde het voorstel van het partij bestuur om te besluiten, de congresbeslissing van 1935, waarbij is bepaald, dat partijgenoo- ten, die 65 jaar zijn geworden, voor functies, die zij in of namens de partij bekleeden, moe ten bedanken, tenzij het partijbestuur om bepaalde redenen op hun aanblijven bijzonder prijs stelt, voor de volgende functies toe te passen: lid van het partijbestuur (voor deze functie kan alleen het congres dispensatie ver- leenen), lid van den partijraad, lid van het bestuur eener gewestelijke, stedelijke of ge meentelijke federatie, lid van het bestuur eener afdeeling met meer dan 200 leden, lid van Eerste of Tweede Kamer, van een gemeente raad of van Provinciale Staten. Ir. Albarda aan het woord. In vroeger tijd zijn de emblemen der natio nale gedachte, zoo zeide hij o.m., menigmaal tegen de partij gebruikt. Dit gebruik was een misbruik. Naarmate de partij zich de dingen der nationale gedachte meer bewust is gewor den, is de waarde der internationale gedachte bij haar echter geenszins verzwakt. Spr. be toogde voorts, dat de Kamerfractie zich ook nog bij de behandeling van het defensie fonds gesteld heeft op het program van de nationale ontwapening, al waren er onder haar, wien dit niet gemakkelijk is gevallen. De fractie heeft eenparig erkend, dat zij niet het recht had, eigenmachtig af te wijken van het programpunt der partij. Wel heeft zij overwe gingen tot uitdrukking gebracht, ontleend aan de tegenwoordige internationale omstandig heden. Als er een samenwerking tot stand kan komen tusschen de socialistische en de katholieke arbeiders op een program, dat met de s.-d. doeleinden strookt en niet vernederend voor de s.-d. is, zal dit, volgens spr., een uit komst zijn en een zegen voor het Nederland- sche volk. Zitting van Zondagmorgen. Zondagmorgen heeft de politiekhoofdredac- teur van „Het Volk", de heer J. F. Ankersmit, de op de redactie van de Arbeiderspers ge oefende kritiek beantwoord. De heer Hermans sprak namens de Eerste Kamer-fractie. De voorzitter, de heer Vorrink, zeide, dat het partijbestuur inzake dè actie voor sterkere bewapening in het zuiden in verbinding is ge treden met een groep personen daar èn met de Kamerleden, die het zuiden vertegenwoor digen, en dat men de actie verder nauwlet tend volgt. Verworpen werd een voorstel-Laren-Blari- cum tot heropening van de discussies over het, het vorig jaar aangenomen, voorstel be treffende de leeftijdsgrens. Het desbetreffende voorstel-va.il het partijbestuur werd aange vuld in dezen zin, dat alleen het congres dis pensatie kan verleenen ook voor de functie van hoofdredacteur van „Het Volk". Het congres keurde goed, dat de mogelijk heid, om een uitzondering op de leeftijds grensbepaling te maken, zal blijven gehand haafd. Het congres heeft vervolgens de onderschei dene verslagen van partij, kamerfrancties enz. goedgekeurd. Daarna was het woord aan mr. dr. G. van den Bergh, die een resolutie van het partij bestuur toelichtte. Rede Mr. Dr. Van den Bergh. Spreker behandelde allereerst de waarde en beteekenis der democratie. De partij heeft de democratie steeds als een harer hoofdbegin selen beschouwd. Van dit feit getuigt reeds haar naam. Niettemin is de volle inhoud der democratie niet steeds door alle partijgenoo- ten beseft. De democratie beteekent geenszins alleen het recht van medezeggenschap van iedere staatsburger in staatkundige aange legenheden, nog minder uitsluitend het recht der meerderheid om te beslissen. De democra tie is tevens een schild voor de minderheden en voor den enkeling. De geestelijke vrijheid, een der hoogste menschelijke goederen, is slechts in de democratie veilig. Ook met den vrede tusschen de volkeren is dit het geval. Democratie is doel, socialisme is middel. Spr. verdedigde dan de rechtsstaats-ge dacht tegenover die van den machtstaat, den totalen staat. Iedere overwinning van het recht op de macht, in het nationale en het internationale, is een stap vooruit. De rechts staat moet dus worden verdedigd, de democra tie gehandhaafd maar ook verbeterd en vol tooid. Moet deze verbetering geschieden door de grondslagen van ons kiesrecht te wijzigen? Moet ons parlement op corporatieven (orga- nischen) grondslag worden opgebouwd? De resolutie plaatst zich vierkant tegen over dit denkbeeld. De tegenwoordige indivi- dueele grondslag van kiesrecht en parlement moet gehandhaafd blijven.. Het corporatisme als grondslag van de volksvertegenwoordiging is principieel ondeugdelijk. Op bijzonder terrein is plaats voor de cor poratieve gedachte. Daar valt het hoofdbe zwaar, dat^het algemeen belang geen optelsom is van bijzondere belangen, weg. Ook dan moet echter nog worden zorg gedragen, dat het al- gemeene belang niet aan het bijzondc-r belang wordt opgeofferd. Deze medewerking der bijzonder-belangheb- benden en deskundigen zal meer dan ooit noodig zijn in het komende tijdperk van orde ning der maatschappij. Het ware onhoudbaar, indien deze ordening uitsluitend door de Haagsche departementen zou worden doorge voerd. Op de rede van mr. Van den Bergh volgde een gedachtenwisseling, waaraan tal van af gevaardigden deelnamen. In antwoord op de tot hem gerichte vragen, opmerkingen en voorgestelde wijzigingen der resolutie, zeide de heer Van den Bergh, dat men niet in details moet afdalen, maar de lei dende gedachte moet accepteeren van aan vaarding der democratie en verwerping van dictatuur en corporatisme, alsmede van aan vaarding van nieuwe organen. Het congres heeft de resolutie, welke een sa menvatting is van het door mr. dr. Van den Bergh gesprokene, aangenomen en amende menten, wijzigingen beoogende, verworpen. Verkiezingen partijbestuur. De secretaris, de heer Woudenberg, deelde mee, dat als partij-bestuurders herkozen wa ren de heeren Albarda, Drees, Van der Kieft, Stokvis, In 't Veld en Vliegen en mevrouw De VriesBruins en dat nieuw gekozen is de heer Van der Goes van Naters. Mr. van Eek, te Leiden had zich, wegens be reiken van den 65-jarigen leeftijd, niet her kiesbaar gesteld. Voorstellen partijbestuur. De voorzitter heeft een voorstel van het par tijbestuur verdedigd om het instituut van de gewestelijke propagandisten op te heffen, om dat thans centralisatie van het propaganda- apparaat wenschelijk is. Voorts verdedigde spr. een bestuursvoorstel om de partijcongres sen te doen plaats hebben om de twee jaar, ter bezuiniging. De partijraad zal dan organi satorisch en administratief aan belangrijkheid winnen. Het congres nam bij handopsteken het voorstel tot opheffing van het instituut dei- gewestelijke propagandisten aan. Evenzöo een voorstel van het partijbestuur tot verbetering van de royementsprocedure. Het voorstel, om de congressen om de twee jaren te houden werd verworpen. Wie beslist over deelneming aan regeering? Ir. Albarda heeft een voorstel van het partij bestuur verdedigd om de beslissing over de vraag, of de partij zal deelnemen aan een re geering, van een buitengewoon partijcongres te verleggen naar den partijraad. Spr. herinnerde aan de laatste kabinetscri sis, welke snel moest worden opgelost in ver band met inflatie-gevaar. Beslist een buiten gewoon partijcongres, dat moet de beslissing echter twee tot drie weken op zich laten wach ten. Een besluit tot deelneming aan een ka binetsvorming zal door den partijraad slechts genomen kunnen worden met ten minste twee derden van de uitgebrachte stemmen. Maar dan legt men wel een zware verant woordelijkheid op het derde deel, dat deelne ming aan kabinetsvorming tegenhoudt in een tijd, dat deelneming van de S. D. A. P. aan een regeering niet meer als iets abnormaals, ja, dat niet-deelneming veeleer als iets abnor maals moet worden beschouwd. Spr. bestreed nog andere amendementen, b.v. tot uitbrei ding van den partijraad in het onderhavige geval, verklarende, dat een uitbreiding niet al tijd met een verbetering gelijkstaat. Verschillende amendementen op het voorstel van het partijbestuur werden door de voor stellers verdedigd. Bij de beantwoording der sprekers zeide ir. Albarda, dat het partijbestuur een regeling afwijst, volgens welke het zelf over deelne ming aan een regeering zou moeten beslissen Want het'partijbestuur moet eerst voeling hebben met partij genooten uit het land. Niet Colijn heeft den gulden, maar de gulden heeft het kabinet-Colijn gered. Wij moeten, besloot ir. Albarda, nu toonen. dat de democratie niet bang is, maar snel weet te beslissen. Het partij bestuursvoorstel werd aangenomen. De partij-secretaris, de heer Woudenberg, verdedigde een partij bestuursvoorstel om aan den partijraad de grootste zeggenschap te ge ven over de samenstelling van de candidaten- lijst voor de Tweede Kamer. Tot dusver had den de gewesten de voornaamste zeggenschap over de keuze van Kamerleden. De zaak is van belang, nu voor de leeftijdsgrens voor partij functies het volgende jaar een vrij groot aan tal nieuwe Kamerleden voor de partij zijn in trede zal moeten doen. Door omstandigheden zijn jongere krachten te lang buiten de Kamer gebleven. De gemiddelde leeftijd der s d. Ka merleden is de hoogste van alle fracties en ligt boven de zestig jaar. Spr. ging de technische uitwerking van het partijbestuursvoorstel uitvoerig na en wees amendementen, er op ingediend, als onjuist of onnoodig af. Hij beval het partijbestuursvoor stel aan als een middel om te verzekeren, dat deskundigen op verschillend gebied zetels zul len bezetten. Na een uitvoerig debat, werd het voorstel met groote meerderheid van stemmen aangenomen. Landsverdediging en ontwapening Ir. Albarda verdedigde vervolgens een voor stel van het partijbestuur aan het congres om, constateerende, dat in de partij twijfel geble ken is omtrent de vraag, of het programpunt der nationale ontwapening in den zin, waarin dit in 1921 is bedoeld, ongewijzigd kan worden gehandhaafd, aan het partijbestuur, zonder op een beslissing vooruit te loopen, te verzoeken, een commissie te benoemen, om dit punt en de ermede samenhangende vraagstukken te onderzoeken, en zoo tijdig rapport uit te brengen, dat daarmee bij het ontwerpen en vaststellen van het verkiezingsprogram voor 1937 rekening kan worden gehouden Het congres nam het partij bestuursvoorstel aan en besloot de desbetreffende afdeelings- voorstellen nu niet in behandeling te nemen. In de middagzitting heeft ir. Albarda een inleiding over den internationalen en natio- nalen politieleen toestand gehouden Ir. Albarda over den internationalen en nationalen politieleen toestand. Ir. Albarda herinnerde aan het indrukwek kende betoog, waarmee de Negus van Abes- synië zich tot den Volkenbond heeft gewend, verklarende, dat morgen een ander land kan overkomen, wat heden met het zijne geschiedt, nu de collectieve veiligheid niet verzekerd blijkt. Zoo is ook ons land blootgesteld aan het oorlogsgevaar. Het Volkenbondsverdrag heeft nog niet geleid tot een waarborg van de internationale rechtsorde. Het tractaat, neen het dictaat van Versailles heeft verbit tering eenerzijds en vrees voor wraak ander zijds geschapen. De vrede gaat thans als een slede op een helling steeds meer op den afgrond aan. Krachtig en snel handelen is noodig om oorlog te voorkomen. Doordat de collectieve veiligheid niet is verzekerd, heeft Japan China en Italië Abes- van dif moderne product is voldoende om in korten tijd Uw pijn te stillen, want - en dit is het, waarom dit pro duct de voorkeur verdient—het werkt onmiddellijk op het pijncentrum. Ook doet dit product het gevoel van matheid na de pijn verdwijnen. Prijs per doosje slechts 50 cfs. (Adv. Ingez. Med.) (Adv. Ingez. Med.) synië durven aanvallen. Had Hitier de paci fistische gezindheid der westersche mogend heden niet gekend, hij had het Rijnland niet bezet. Zoo blijkt, dat het pacifisme niet nega tief moet zijn, maar dat het een machtsappa raat moet scheppen, dat, zoo noodig, een aan valler tot rede kan brengen. De democratische volkeren moeten schouder aan schouder staan in den strijd tusschen het recht en geweld. Spr. ging vervolgens in op den groei der S. D. A. P in ons land, blijkende uit de Staten- en Raadsverkiezingen. Het extremisme van links en van xechts krijgt ondanks de werk loosheid geen vat op de arbeiders die zeggen: „ga achter ons, satan"', en die de beste ver dedigers zijn van de menschelijke vrijheid. De sociaaldemocratie houdt tegenover het fas cisme blijkens de verkiezingen onwrikbaar stand. Het getij kentert. Het volgend jaar is het de beurt der S. D. A. P. Het volgende jaarof eerder. De krachten van het kabi net Colijn nemen volgens spr. af. De werk loosheid blijft, maar het Plan van den Ar beid heeft reeds een ommekeer gebracht in den geestestoestand van honderdduizenden. Spr. besloot met een peroratie, waarin hij allen opwekte tot de sociaal-democratie te ko men. Het congres applaudisseerde na Ir. Al- barda's rede langdurig, verhief zich van zijn zetels en zong de Internationale, gevolgd door een driewerf „vrijheid". De voorzitter, de heer Vorrink, heeft met een woord van opwekking tot deelneming aan den strijd der sociaaldemocratie het congres gesloten. WITTE 'NUGGET' geeft nick af op Uwe kousen (Adv. Ingez. Med.) Door springen van een achterband. Zondagochtend omstreeks acht uur heeft op den weg 's-Hertogenbosch- Nijmegen, onder de gemeente Heesch bij Oss. een ernstig auto-on geval plaats gehad, waarbij drie doo- den te betreuren zijn. terwijl drie personen licht gewond werden. De familie Willems. uit Tilburg, was op weg van Tilburg naar Zwolle. ïn de auto zaten de heer en mevrouw Willem en hun zes kinderen. De auto werd bestuurd door den 20-jarigen zoon. die in militairen dienst is en met Faasch-veriof was. Door het springen van een achterband vloog de atuo met het achtergedeelte tegen een boom. Drie meisjes, resp. 11, 13 en 17 jaar, die achterin zaten, kwamen hierbij om het leven, terwijl de heer en mevr. Willems en een 25-jarige dochter licht gewond wer den. De bestuurder en een andere zoon wer- 3en licht gewond. De auto is totaal vernield. Het meisje van 13 jaar werd op slag ge dood. het 17-jarige meisjes overleed bij het vervoer naar het ziekenhuis, terwijl het 11- jarig dochtertje Maandagmorgen is over leden Noodlottige samenloop van gebeurtenissen. Zondagochtend omstreeks half twaalf was op den weg Schoondijke-Oostburg de 20- jarige mej. I, M., den heer A. uit Terneuzen behulpzaam bij het verrichten van werk zaamheden aan diens auto. Op een gegeven moment naderde uit de richting Schoondijke een personenauto, bestuurd door den heer V. uit Oostburg. Deze had mej. M niet op gemerkt. met het noodlottige gevolg, dat zij door de auto geschept werd en tegen een geparkeerd staande auto werd geworpen, juist op het oogenblik. dat daar een tram passeerde. Zij werd tusschen beide voertui gen verbrijzeld en was op slag dood. Jongeman zwaar gewond. Op den Bisschopsweg te Amersfoort is een 22-jarige jongeman door een auto gegrepen en levensgevaarlijk- gewond. De nieuwe loonvoorstellen in het visscherijbedrijf. Zeeüisschers en vischlossers steunen het standpunt der organisaties. Zal de Rijksbemiddelaar optreden? In het communiqué van de bij het vissche- rijbedrijf betrokken organisaties (de Chris telijke. de Roomsch-Katholieke, de Oud-Ka tholieke en de Centrale Bond) heeft men kunnen lezen, dat deze organisaties op het standpunt stonden, dat de nieuwe loonvoor stellen der Reedersvereeniging geen basis boden voor nieuwe overeenkomsten. Verdere verlaging van de inkomsten der zeevisschers met opnieuw gemiddeld 9Vó pet. werd onmo gelijk geacht. In een aantal, inmiddels door de organisa- tiebesturen met hun leden gehouden verga deringen hebben de leden gelegenheid ge had. zich uit te spreken over het door hun besturen ingenomen standpunt. Op deze ver gadering werd n.l. de volgende motie in stemming gebracht: „De ledenvergadering enz. kennisnemende van de voorstellen van de Vereeniging van Reeders van Visschersvaartuigen te IJmuiden ten aanzien van de voorstellen voor nieu we collectieve arbeidsovereenkom sten en van het door hun bestuur in de onderhandelingen ingenomen standpunt; verklaart, de gedane voorstellen, gezien de huidige reeds sterk ver laagde looninkomsten, van zoo in grijpenden aard, dat toepassing daarvan de bestaansmogelijkheid voor vele gezinnen zou vernietigen. vereenigt zich met het door de be sturen ingenomen standpunt en draagt hen op, een ernstig en dringend beroep op de reeders te doen, af tq zien van hun eischen en voor den intensieven en vaak ge vaarlijken arbeid, loon- en arbeids voorwaarden te handhaven, die ook voor de huidige tijdsomstandigheden redelijk en noodzakelijk dienen te worden geacht." In de in IJmuiden en Egmond aan Zee gehouden vergaderingen werd deze motie met algemeene stemmen aangenomen, zoodat dus ook de leden de nieuwe voorstellen on aanvaardbaar hebben verklaard. De kans op een conflict is derhalve niet denkbeeldig. Dat de toestand ook door de Regee ring als hoogst ernstig wordt be schouwd mag worden afgeleid uit het feit, dat een der Rijksbemiddelaars opdracht heeft gekregen, bemidde lend op te treden. L. Groen Jr. overleden. Bekende persoonlijkheid in het visscherij- bedrijf. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. In den nacht van Zaterdag op Zondag is op 69-jarigen leeftijd na een kortstondige ziekte in de Luthersche diaconesseninrichting te Amsterdam overleden de heer L. Groen Jr een bekende figuur in de visscherijwereld. De heer Groen was tot 1918 lid der firma wed S. I. Groen, handel en export van versche en gezouten zeevisch, welke firma eerst in den Helder en later in IJmuiden was gevestigd. In genoemd jaar trok de heer Groen zich uit het zakenleven terug. Omstreeks 1896 richtte de heer Groen de eerste Heldersche Stoomvisscherij op, en bracht de eerste Ne- derlandsche stoomtrawler de „Betsy" in de vaart. Hij was hiermede de grondlegger van de mechanisatie van de Nederlandsche vis- schersvloot, welke nadat het bedrijf van ge> noemde firma naar IJmuiden was overge bracht, een groote vlucht nam. Ook op het ge> bied van ijsfabrikatie heeft de heer Groen veel gedaan. Hij richtte de ijsfabrieken Noord pool en Groenland op. Op alle vischmarkten in binnen- en buiten land was hij bekend. Gedurende den oorlog 1914—1918 stelde de firma Groen een pand beschikbaar voor het Roode Kruis te IJmur den. Daarin werden talrijke gewonden van Engelsche- en Duitsche oorlogsschepen opge^ nomen. Voor dit menschlievend streven wer den de drie firmanten vereerd met het kruis van verdienste van het Nederlandsche Roode Kruis, hetgeen door w'^en Prins Hendrik per soonlijk werd uitgereikt. De begrafenis zal Woensdag 15 April om een uur op Zorgvlied geschieden. 14 April Tusschen Bloemendaal. Overveen en Haarlem zal waarschijnlijk reeds dezen zomer een verbeterd vervoermiddel tot stand komen, wel geen tram. maar toch een tram-omnibus. Door een aantal be langhebbenden worden krachtige pogin gen gedaan om het benoodigde kapitaal, vermoedelijk f 30.000. bijeen te krijgen. VAN NUL TOT ACTEUR Bijgeloof. Ik kom meer en meer tot de overtuiging dat het artistiek is bijgeloovig te zijn In mijn ouderlijk huis bestond deze afwijking eenvoudig niet en ik herinner mij nog le vendig hoe mijn goede oude tante Antje door mijn vader werd afgesnauwd, toen ze het waagde in zijn aanwezigheid iets af te klop pen, Ja, de afkeer van bijgeloof mijner ouders was zoo intens, dat ik in de verleiding kom te zeggen, dat ze er een bijgeloovige vrees voor hadden. Hoe anders was het in den kring, waartoe ik nu behoorde. Hoe anders stonden deze menschen tegenover allerlei verschijnselen die in mijn geboortehuis met een minach tenden spotlach werden verwezen naar het rijk van nonsens en zotteklap. In de eerste plaats lijdt de acteur aan de algemeene bijgeloovigheden. die men ook in de gewone maatschappij vindt: hij weet. dat de armoede een, twee. drie zal binnenkomen zoodra hij een paar schoenen op tafel zet, en tegen de ernstige gevaren, verbonden aan het morsen met zout, het zien van de straat overstekende zwarte katten en het onder lad ders doorloopen. waart hij voortdurend en angstvallig. Maar behalve die normale bij geloof j es heeft hij er nog een stelletje die speciaal aan zijn beroep eigen zijn. Geen acteur zal het wagen binnen de mu ren van den schouwburg te fluiten. In zijn kleedkamer mag hij zingen en vloeken, zoo veel hij wil of zijn collega's hem veroorlo ven. Maar de tooneelspeler die in zijn onna denkendheid fluit, roept de ongenade aller Goden over de voorstelling. De associatie ligt hier nogal voor de hand: wat kan erger zijn, dan dat er in het theater wordt gefloten door het publiek? Wie eenigszins met het toon eel op de hoogte is, weet dat hij nooit en te nimmer een acteur succes mag wenschen. Dat is een groote zonde die zich onherroepelijk wreekt op zijn spel. Na dien zegewensch zal hij den heelen avond mat zijn, er niét in kunnen komen, op een bepaald oogenblik zijn tekst kwijt zijn. Hij zal struikelen over een kleedje, op zijn hoed gaan zitten, een kopje omver stooten of een dergelijke onhandigheid be gaan. En dat alles doordat de een af andere ezel tegen hem heeft gezegd: Nou. succes vanavond; speel maar weer mooi, of een an dere bêtise. Het eenige wat je een tooneelspeler mag toevoegen, voor hij op de planken komt, is het Duitsche: Hals- und Beinbruch! Het klinkt wel niet vriendelijk, maar de bedoe ling is goed Gelukkig kan je ook bijgeloovig zijn in goeden zin. Wie op een repetitie zijn rol laat vallen, weet dat liij succes zal hebben op de komende première. Hetzelfde effect heeft struikelen op de trap van het theater. Daar entegen is het weer allerverschrikkelijkst ge vaarlijk. vóór de eerste voorstelling de ver wachting uit te spreken dat een stuk het doen zal bij het publiek. „Beschrleën" noemt de acteur dat en hij. is er vreeselijk bang voor. Ik heb een actrice gekend, die ronduit ge weigerd heeft op het tooneel een parapluie op te steken. Iedereen weet toch. dat dat gelijk staat aan het afsmeeken van den toorn des ganschen Heelals over je rampzalig hoofd. Een opgestoken regenscherm! Het zou waarlijk zijn of je het er om deed, en wat een prul van een dramaturg, die een derge- lijken fout maakt in zijn stuk. Wist die man nu niet beter of riep hij willens en wetens alle machten van Satan over het hoofd van een onschuldige vrouw? Haar verzet was zoo hardnekkig dat er maar één oplossing te vinden was: de scène, waarin de wandaad moest plaats vinden werd gewijzigd en de parapluie verscheen niet voor het voetlicht. Artisten zijn vaak eenigszins buitenissige wezens. Zij interesseeren zich in het alge meen weinig voor politiek en maatschappe lijke verschijnselen. Daar staat tegenover dat het occulte een groote aantrekkingskracht op hen uitoefent. Allerlei ismen worden be studeerd, theoretisch en practisch. Iedereen moet maar voor zichzelf uitmaken of hij dat beschouwen wil als een uiting van bijgeloof en niemand zal van mij vernachten dat ik in deze kwestie partij kies. De dingen tus schen Hemel en Aarde hooren niet thuis in de groeistuipjes van een klein acteurtje. Twee kinderen uit den trein gevallen. Beiden zeer ernstig gewond. Zaterdag is uit een trein bij de Vlasakkers, nabii Amersfoort, het 5-jarige jongetje de V., uit Rotterdam, door het opengaan van het portier, uit den trein gevallen. Met eer zeer ernstige hoofdwonde is hij naar het St. Elisabethsziekenhuis vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Uit den sneltrein ZwolleAmersfoort is om ruim 7 uur Zaterdagavond een 9-jarig meisje, afkomstig uit Groningen, door het overgaan van den grendel van de coupédeur. uit den trein gevallen bij de halte Slichtenhorst, tus schen Nijkerk en Amersfoort. Het kind is le vensgevaarlijk verwond naar het ziekenhuis de Lichtenberg te Amersfoort gebracht. BOUW OVERDEKTE ZWEMBAD. De bouw van een Overdekte Zweminrich ting te Hillegersberg is door den architect A. Koster te Haarlem opgedragen aan de fa. W. S. Visser te Leeuwarden.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5