Haarlem's Kunstbezit. W E N S D A G IS APRIE Ï936 W A' X R E E M'S D A" G E E A" P 3 Nieuw handelsoverleg met België. Yoorloopige regeling loopt met 1 Mei a.s. af. De directeur van de handelsac- coorden aan het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart heeft te Brussel inleidende bespre kingen gehouden over het régime, dat de handelsverhouding tusschen België en Nederland zal beheer- schen, in een .te sluiten overeen komst. welke van kracht zal worden, na afloop van de op 1 Februari jl. voorloopig voor drie maanden tot 1 Mei a.s. verlengde Nederlandsch-Bel- gische contingenteeringsovereen- komst. De besprekingen zullen, naar de- Tel. verneemt, binnenkort te 's-Gra- venhage worden voortgezet. PijnenburgSlaats rijden achtervolging op den weg. 'Automobilist reed fietser aan. Man achterhaald, maar toch nog ontsnapt. De beide wielrenners Pijnenburg-Slaats hebben één dezer avonden een achtervolging gereden, welke zij hebben gewonnen, doch waarbij toch hun succes tot nu toe gering is geweest. Zij waren per auto op weg naar huis, ko mend van een wedstrijd te Leeuwarden, zij reden op den Rijksstraatweg 's-Hertogen- bosch-Nijmegen. onder Nuland, toen zij voor zich uit een auto over den weg zagen slinge ren. De bestuurder reed met groote vaart. Eensklaps zagen de renners hoe de voor hen uit rijdende wagen op het rechts gelegen fietspad kwam en hier een wielrijder onderst boven reed. De man bleef liggen. In plaats van te stoppen gaf de automobi list vol gas en ging er in dolle vaart van door. Terstond besloten de wielrenners den vluchteling te achtervolgen en te trachten hem tot staan te brengen. Ter hoogte van het R.-K. Missiehuis onder Nuland vasten zij den voortvluchtigen auto mobilist voorbij te rijden en door vervolgens vlak voor hem te gaan rijden en successie velijk vaart te verminderen noodzaakten zij hem tot stilstaan. In de auto bleken zich twee personen te bevinden, die in kennelijken staat van dron kenschap verkeerden. De beide mannen ver- iklaarden van het ongeluk niets te 'hebben bemerkt en onmiddellijk waren zij bereid te rug te keeren. De wielrenners bleken evenwel te veel ver trouwen in de beide mannen te hebben ge steld. Ofschoon zii uit voorzorg wel het auto nummer hadden genoteerd, reden zij geheel te goeder trouw vooruit, de anderen zouden wei volgen- Teruggekeerd in Nuland bij de plek, waar het ongeval was gebeurd, bleken de heeren opnieuw de plaat te hebben gepoetst. De po litie werd terstond gewaarschuwd, maar tot op heden is men er niet in geslaagd de auto op tc sporen. Bij onderzoek is gebleken, dat het geno teerde nummer dat is van den beruchten smokkelaar de C. uit Nijmegen, die reeds eenige jaren geleden een rijksambtenaar on der Öttersum heeft doodgereden. Men vermoedt, dat de beide mannen de wijk naar België hebben genomen. De aan- geredene heeft een hersenschudding opge- loopen. Paleis voor Volksvlijtzaak. ïn hooger beroep lichtere straffen geëischt. Dinsdag heeft de advocaat-generaal tegen Üe beide verdachten in de Paleis voor Volks vlijtzaak requisitoir gehouden en de vólgen de straffen geëischt: Tegen den ex-directeur L. M. twee jaar en zes maanden met aftrek van twee maanden preventieve 'hechtenis. Deze verdachte is door de rechtbank in eerste instantie ver oordeeld tot twee jaar en zes maanden (zon der aftrek van preventief). Tegen den ex-commissaris J. P. één jaar en zes maanden, eveneens met aftrek van twee maanden preventieve hechtenis. Het vonnis tegen F. door de rechtbank uitgespro ken is één jaar en negen maanden (zonder aftrek van preventief). Nadat de pleidooien waren gehouden, ging het gerechtshof in raadkamer en bepaalde dat op Woensdag 29 April alsnog een formeel getuigenverhoor zal worden gehouden. De verdachten zullen dan tevens gelegenheid krijgen voor het laatste woord. Wagen van den heer v. Vessem beantwoord. ©ver een stuk ïn de „Vrijzinnig-Democraat". De ministers van Justitie en van Buiten- landsche Zaken hebben geantwoord op de vragen van het Eerste-Kamerlid mr. A. J. van Vessem, die zich had gestooten aan een stuk uit het weekblad ..De Vrijzinnig Demo craat", waarin de politieke moord op met name genoemde leiders van bevriende, naties onder bepaalde omstandigheden als veront schuldigbaar werd voorgesteld De ministers geven te kennen, dat zij van de aangehaalde zinsneden kennis hebben ge nomen, doch tevens dat zij de door den heer Van Vessem aangehaalde zinnen als uit hun verband gerukt beschouwen. De ministers hebben ook uit andere nummers van de be doelingen van den schrijver kennis genomen. Daar het instellen van een strafvervolging, als waarom de heer Van Vessem had ge vraagd, ter beoordeeling staat van het open baar ministerie, heeft de minister van Jus titie zich in verbinding gesteld met het par ket, dat echter in dezen geen strafbaar feit aanwezig achtte. Den minister van Justitie is niet bekend of de ministers van Financiën en Sociale Zaken leden van den V. D. Bond de plaatsing van het bewuste artikel goedkeu ren. De minister van Buitenlandsche Zaken ten slotte, antwoordt op een desbetreffende vraag van den heer Van Vessem, dat hij het niet noodig oordeelt stappen te nemen om te voorkomen, dat deze uitlatingen in het orgaan van een politieke partij, waarvan twee leden deel uitmaken van het kabinet, schade toebrengen aan den goeden naam van ons land en aan Nederlands buitenland sche betrekkingen. Meisje te Leiden vermoord. Toen zij bij bioscoop stond te kijken. Dader heeft vermoedelijk uit minnenijd gehandeld. Dinsdagavond te ongeveer acht uur stond de 22-jarige fabrieksarbeidster J. S. uit Zoe- terwoude die werkzaam was aan een sajet.fa- briek te Leiden, in de hal van een bioscoop theater aan den Stationsweg aldaar foto's te bekijken, toen zij werd aangevallen door den 28-jarigen M. C. B.. meesterknecht aan die zelfde fabriek, die haar met een broodmes eenige steken in den rug toebracht. Korten tijd daarna is het slachtoffer aan de bekomen verwondingen overleden. De dader werd dooi de politie gearresteerd en legde een volledige bekentenis af. Naar wij vernemen, had B. meermalen ge tracht aan mej. S. zijn liefde te verklaren, die hem evenwel had afgewezen. Toen B. zijn aanzoek had herhaald, had mej. S. zich daarover beklaagd bij de directie dei- fabriek. Daarop schijnt B. uit wraak zijn daad te hebben gepleegd. Centrale Suiker Mij. boekt winst. ƒ702.624 (V. j. verlies ƒ192.228). Aan het jaarverslag der Centrale Suiker Maatschappij over het boekjaar 1934/1935 wordt het volgende ontleend: In de eerste maanden van het verslagjaar bewoog de suikerprijs zich op het laagste niveau, dat in de crisisjaren werd gekend; hierna zijn de noteeringen langzaam geste gen. Het gemiddelde was ca. f 0.70 beneden het voorgaand jaargemiddelde. De Amster- damsche noteering (bieden) over het ver slagjaar, voor disponibel, bedroeg toch f 3.46 tegen f 4.18 en f 5.50 over beide voorgaande jaren. Ten aanzien van de steunmaatregelen ten gunste van de bietencultuur werd het ten vo- rigen jare ingevoerde systeem wederom toe gepast. Den telers van suikerbieten moest echter een prijs van f 10 per 1000 K.G. wor den verzekerd, zijnde f 1 minder dan Ao. Po., terwijl voor de berekening der bijdrage daar in ten laste van het Landbouwcrisisfonds, de kosten van fabricage, raffinage en verkoop van de te produceeren suiker wederom op een lager bedrag werden aangenomen. Bui tendien werd de totale hoeveelheid gesteunde bieten met 10 pet. verminderd. Ten gevolge dezer beperking was de hoe veelheid door onze fabrieken verwerkte beetwortelen aanmerkelijk kleiner dan het jaar tevoren, hoewel de beetworteloogst we der gunstig was. De exploitatierekening sluit met een sal do-winst van f 625.299 (v. j. saldo-verlies f 192.228). Evenals voorgaande jaren is in dit saldo begrepen de uitkeering op aandee- len in andere ondernemingen evenals het provenu van arbitrage- en andere handels zaken. Dit saldo, overgebracht naar de winst en verliesrekening, wordt vermeerderd met het voordeelig saldo der interestrekening ad f 245.441, welke rekening ditmaal een belang rijke bate leverde als gevolg van de zeer ruime middelen, waarover wij een groot deel van het jaar beschikten. Indien de vergadering zich met de ver schillende voorstellen kan vereenigen sluit de winst- en verliesrekening met een saldo-winst ad f 702.624 (v. j. verlies f 192.228). Voorgesteld wordt hieruit een uitkeering te doen van f 21 per nieuw aandeel en na sta tutaire uitdeelingen een bedrag van f 39.269 op nieuwe rekening over te brengen. Een klein stilleven door Jan Jansz. van de Velde. Uit de collectie J. M. C. Hoog te Haarlem, (thans geëxposeerd op de tentoonstelling van het Kunstverbond in het Frans Halsmuseum). In de reeks kleine artikelen, die wij tot nu toe aan Haarlem's Kunstbezit gewijd hebben, zijn er slechts enkele over stillevens aan te treffen. En dat terwijl het stilleven een zoo bij uitstek Hollandsche kunstsoort is dat het aan tal stillevenschilders in de 17e eeuw reeds niet meer te overzien is. In de schilderkunst is het stilleven geheel en al van Hollandschen oorsprong. Althans, als op zich zelf staand, niet als vulling of versie ring in andere composities gebruikt, onder werp, dus als schilderij dat uitsluitend om het stilleven gemaakt is. Natuurlijk vindt men bij de primitieven en in nog oudere kunst frag menten, die men als stilleven zou kunnen af zonderen uit de voorstelling, doch als zelf standig kunstproduct komt het voor het eerst in de Nederlanden voor en zijn de Fransche en Spaansche stillevens, die iets later kwamen, op de Hollandsche geïnspireerd. De waardeering voor die kunstsoort was in de 17e eeuw grooter dan later, toen ze inge slapen scheen om eerst in het laatst der vorige eeuw weer wakker te worden, Toen kwam men ook pas, door de steeds zich uitbreidende studie der kunsthistorie tot de ontdekking hoe groot het aantal der schilders was, dat zich ermede had bezig gehouden. Wel waren er zoo enkelen wier namen men kende, wel werd een Abra ham van Beyeren, een Willem Kalf, een De Heem in de collecties opgenomen maar de tal- looze kleinere meesters, die dit drietal omga ven, waren öf onbekend, öf men had hun werken gemakshalve maar tusschen het oeuvre van het illustere drietal ingeschoven. Zoo lang zamerhand is daar klaarheid in de waardee ring gekomen en daarbij ook aan de kun stenaars van het tweede plan een plaats inge ruimd. Tot dezulken behoort Jan Jansz van de Velde wiens prachtig schilderijtje met bierglas en rookgerei thans voor ieder te zien is en hiernaast gereproduceerd staat. Hoewel in de verschillende groote musea (Amsterdam, Den Haag, Berlijn en andere buitenlandsche openbare verzamelingen) werk van denzelfden schilder wordt aangetroffen is over zijn persoon, naar ik meen, nog niet zooveel bijzonders aan het licht gebracht. De Van de Velde's zijn talrijk in de kunsthistorie van onze gouden eeuw en er zijn beroemden en minder beroemden onder. In zijn kunst lexicon kan men er wel een veertien-vijftien tal vinden en als bij vorstelijke dynastieën worden zij als Willem I. II en III, Jan I, II en Jan Jansz. enz. genummerd en aangeduid. De maker van ons mooie schilderijtje van van daag zou vermoedelijk de zoon van Jan II, den landschapschilder en graveur geweest zijn LANGS DE STRAAT. Uitkijken. Ik zag hem op één van die werkelijke lente middagen, welke we na 21 Maart nog maar zoo schaars hebben gekend. En evenals ik zagen vele anderen hem, moesten hem wel zien, omdat zijn ruige, overhangende wenkbrauwen, z'n met naden bedekt karbon kelgezicht te opvallend, te zeer de aandacht trekkend waren om hem, geiijk de meeste anderen onopgemerkt te passeeren. Zijn ruw gehouwen gelaatstrekken, zijn vurige oogen glans, gaven hem een Mivabeausch uiterlijk, welke gelijkenis nog versterkt werd door den extravaganten neus, die een zeer ruime moge lijkheid voor de gedachte aan lettres de cachet, zij het dan in dit geval van Vader Staat, openliet. Hij ging, zonder zich dien aandacht van velen bewust te zijn, zijns weegs: trachtte zijn fiets tusschen een boom en den stoeprand door te laveeren, maar de door de boomwor tels hobbelige straat deed hem half zijn even wicht verliezen en alleen door haastig zijn rechtervoet op het trottoir te zetten wist hij een val te voorkomen. Een botsing even wel niet, want hij raakte het voorwiel van de fiets van den rossigen slagersjongen, die op zijn beurt daardoor botste met een kinder wagen, voortgeduwd door een ranke jeugdig heid. De niet erg snuggere knaap had zijn ge dachte nog wel zoover bij elkaar, dat hij kon losbarsten: „Kijk uit, uil Direct gevolgd door een snerpenden kreet der jeugdigheid, wier voertuig een leelijke kras op den bak had gekregen: Let op, suffertO m'n wagen De geest van den man ontwaakte. Zijn neus wat in de hoogte stekend, alsof hij door dien enormen, blauw-rood gekleurde gezichtstomp indruk wilde maken, overzag hij zijn belagers. Dan klonk zijn schorre stem, welke uit z'n middenrif vandaan leek te komen: „Mefrau, jongeman, uw beide hebt mij, uwes dienaar weer op een waarheid geweze. dewelke van alle eeuwe is. Hij schraapte even de keel, merkte dat z'n gehoor, hetwelk inmiddels met drie man was uitgebreid, reeds in zijn ban was en ver volgde: van alle eeuwe. Oitkijke en oplette benne de meest etsensieele kernpunte van 't leve, zoowel in cult.ereel. als in sociaal, als in ekonomisch opzicht. U alle zei dat misschien nie-zoo-direk door hebbe. maar ik. uwes die naar, weet 't en in Sjenèfe wete ze 't ook. Weer wachtte hij even. Fonkelde van onder zijn wenkbrauwen over de groep, die aller- bedenkelijkst aangroeide. Dan: „Veral in 't v'n daag-de-dagsche leve. Hebbe ze daarom in Amsterdam d'r ook niet 'n speciaal theater voor geopend, de Oitkijk? Nou zag ik zooeve die paal daar Z'n arm gebaarde naar een lantaarnpaal, welke tien meter verder stond. en doch bij mezelvers: oitkijke. Maar toen zag 'k hier die hobbelebobbelige rot-keie niet. Dóch wie staat zie toe, dat hij niet valt. 'k Heb m'n heele leve oitgekeke en opgelet, en nou één ocgenblikkie nie-goed-genoeg. Als uwes. jongeman, even goed uit uwes doppe gluurt, zei uwes 't nog eens net zoo ver trenge als uwes dienaar. Dus oitkijke en oplette. En nu, dames en heere, allegaar ajuus" Z'n linkerbeen zwaaide.over het zadel, hij gaf een fikschen duw op het pedaal en reed. Voordat iemand tot de gewone sleur van de straatwandeling was teruggekeerd, botste hij tegen een paal. De slagersjongen schrok en maakte een tweede kras op .den wagen. De ranke juffrouw was ineens weer bij en haaibaaide intens fel: „Kijk uit, suffert, dat is weer niet opgelet". Ls. ongeever in 1620 geboren en in ieder geval na 1660 gestorven. Veel is het dus niet wat wij met zekerheid van hem weten, maar zijn werk is daar niet minder mooi om, ondanks zijn eenvoud, zijn gemis aan praal, zijn bijna nuch tere zakelijkheid. Het zijn juist die eigen schappen die ons in hem aantrekken en hem sterk afzonderlijk plaatsen naast de luxueuse stillevens van een Heda of Kalf, of naast do hartstochtelijker geschilderde visch- en fruit stukken van Van Beyeren. Welk een innig ple zier heeft onze schilder erin gehad die open gescheurde papieren zak met tabak uitvoerig uit te beelden, "iedere vouw, iedere kreukel hun waarde te geven en hóe weinig modern blijkt, als wij dit schilderijtje goed zien, onze „mo derne" zakelijkheid. Ook hier blijkt het woord „modern" in de kunstbeschouwing een niets zeggend stopwoord. Eenzelfde aandacht be steedde hij aan de Goudsche pijp en hij ver doezelt den loggen vorm er van niet en het glimlicht op het bierglas wordt hem een ge- wetensquaestie van observatie. Ernstig is zulk een klein werk, het heeft den ernst waarmee Vincent van Gogh later ook zulk een papier met tabak, en een pijp en een test zal schilde ren, dan nog veel moedwilliger karakterisee- rend, nog feller den eenvoud dier goedkoope genotmiddelen belichtend. Van de Velde (hij stamt uit een schildersfamilie!), moraliseert' Jaarverslag Kamer van Koophandel. Een somber relaas. HAARLEM Woensdag. Wij ontvingen het jaarverslag over 1935 van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en omstreken, waaraan wij het volgende ontleenen: Na een overzicht van de handelingen der Kamer in het afgeioopen jaar volgt het ver slag betreffende den toestand van handel en nijverheid in 1935 waaruit wij hier en daar een greep doen. Op een enkele fabriek na is de hoeveelheid werk in de machinefabrieken minder ge weest dan in 1934. terwijl de prijzen over het algemeen tengevolge van de concur rentie"even onbevredigend bleven. Het aantal arbeiders in de fabriek van rijtuigen en spoorwagens moest wederom worden in gekrompen. Het bedrijf leverde nooit zulke slechte uitkomsten op als dit jaar. De finan- cieele resultaten zijn wederom slecht. In den scheepsbouw bleven orders voor nieuw te bouwen schepen uit Het verslag van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N.V. maakt melding van het feit. dat ook in het afgeioopen boekjaar de hoogovens 1 en 3 onafgebroken in bedrijf konden worden gehouden. De totale ruw- ijzerproductie gedurende bet verslagjaar be droeg 261.531 ton (gemiddeld per dag 717 ton). Het 'beeld van den export In het cacao- en chocolade-bedrijf was vrijwel gelijk aan dat der laatste jaren, zoowel de depreciatie der valuta's in verschillende landen, als de hooge invoerrechten belemmeren omzetten van be- teekenis. De daling der koopkracht van de Europeanen in Ned.-Indië drukte haar stem pel op den export naar Indië. Ondanks licht stijgende grondstof prijzen brokkelden de prijzen van het product verder af. Suiker accijns en omzetbelasting drukken zwaar, De toestand in het tabaksvak is de laatste paar jaar weinig veranderd, de omzetten blijven met de grootste moeite op peil. wat het quantum betreft. Door de steeds lagere prijzen wordt de kapitaalomzet belangrijk kleiner. Door de luxe-verpakking ('helaas ook reeds voor de goedkoopere soorten) plus de groote sociale lasten wordt de winst zoo gedrukt, dat de kleine kerverijen niet meer loonend kunnen werken. Het tabaksverbruik wordt niet minder en de export gaat een weinig vooruit. De ruwe tabak is in de ge middelde en ordinaire qualiteit voor een on gekend lagen prns te koop. terwijl de goede qualiteit duur blijft. De wijn- en gedistilleerdhandel beweegt zich neg steeds in dalende lijn. De gedistil- leerd-handel heeft nog steeds te lijden cr.der knoeierijen. De toestand in de steen industrie was in 1935 buitengewoon slecht De prijzen zijn in 1935 afgezakt tot 40 a 50 pet. van die van 1914. De reeds in 1934 gesignaleerde ontstellende achteruit-gang in de bouwvakken is ook in het jaar 1935 niet tot staan gekomen. Niettegenstaande het toch al zoo groot gebrek aan werkobjecten voor het bouwbe drijf. gingen verscheidene overheidslichamen ook in 1935 op ruime schaal voort, werken in eigen beheer uit te voeren, waardoor aan de gevestigde 'bedrijven weer werkgelegenheid wordt ontnomen. De gevolgde werkverschaffingspol itiek kwam v"eelal hierop neer. dat de werkloos heid niet bestreden, maar slechts verplaatst werd naar het toch al zoo zwaar getroffen bouwbedrijf. In het electro-technisch en radlobedrijf is in 1935 geen verbetering ingetreden. Het werk was het geheele jaar onvoldoende. In het loodgieters- en fittersbedrijf gingen de zaken nog meer achteruit. In den geld- en effectenhandel was de toestand uiterst verward o,m. door de deva luatie van de Belga en den daarna gevolgden strijd om de integriteit van den gulden, die eindigde in een volledige overwinning van minder en blijft in de eerste plaats op hef picturaal effect bedacht. Zoo staat het gevul de bierglas in volkomen harmonie wal kleur betreft met den achtergrond en de voorwerpen op de tafel, hij heeft niets op- dringend-manifesteerends, hij blijft nuchter- elegant. In de Fransche kunst van de 18e eeuw zal men bij Chardin. in die van de 19e bij F. Bon vin analoge qualiteiten in hun stillevens terug vinden. De beschouwer die dit werkje van \fan de Velde goed in zich opneemt verschaft zich een sleutel tot goed begrip van een zeer be paalde opvatting in de st-illevenschildering. Wilhelm Bode beweerde al in 1906 dat uit de voorstellingen op de Hollandsche stillevens dei- He eeuw te concludeeren viel in welk kunst centrum ze ontstaan waren. Haarlem. Leiden. Den Haag, Utrecht hebben stillevenschilders opgeleverd. De patrïcierstad Haarlem zegt Bode heeft schilders die den beschouwer zich laten verlustigen in den aanblik van een goeden disch, de overladen tafel der rijken met veel zilverwerk en Venetïaansch glas. tusschen pasteien en wildbraad, of de soberder tafel van den kleinen man waarop men een stoop bier, wat oesters, een stuk kaas en een pijpje tabak ziet. Leiden is de stad der bezonken geleerd heid: van hier komen de stillevens met boeken in fraaie leeren banden, doodshoofden en zand- loopers (vanitassen) en muziekinstrumenten. Den Haag met zijn vischmarkt en Scheve- ningen in de nabijheid sou de schilders der visch-stillevens gele verd en het prachtlie- vend Utrecht die dei- bloemstukken voortge bracht hebben. Voor Den Haag komt dan Van Beyeren, voor Utrecht De Heem voor het front. Bode's opmer king lijkt niet onjuist, al kan ze wat wille keurig schijnen als wij bedenken dat die ar- beidsverdeeling, met het verhuizen van schilders bijvoorbeeld, wel verbroken zal zijn. En dat ook van huis uit in Haarlem wel visch en in Utrecht wel boe ken zullen geschilderd zijn. Maar als alge- meene karakteristiek is Bode's opmerking zeker bruikbaar en geeft ze den leek een benaderend houvast als hij een Hollandsch stil leven uit de 17e eeuw wil thuis brengen, waar het behoort. J. H. DE BOIS. de Nederlandsche Bank, gerugsteund door de Regeering. In de winkelbedrijven was de toestand al- gemeen slecht. Alleen de boekhandel con stateert een stijgende belangstelling voor net boek. Geklaagd wordt over de boekenbeur zen. die onder auspiciën van de directeuren van middelbare scholen gehouden worden. Wat bloemen en planten betreft: de eerste helft van het jaar was slechter dan de twee de. Hoewel de toestand weinig bevredigend te noemen is. schijnt het laagste punt be reikt te zijn. Het ongunstige beeld dat het vlsschenjbe- drijf vertoont, is reeds herhaalde malen be licht. De bloembollenteelt in het buitenland neemt toe. hetgeen een gevaar Inhoudt voor het Nederlandsche bloembollenbedriif. De uitvoer is in 1935 na de stijging in 1934 weer met 630.000 K.G. gedaald en bedroeg 44 1 millioen K.G. met een waarde van 21.6 millioen gulden. Deze daling werd veroorzaakt door de afwerende maatregelen van Duitschland en Denemarken, die vooral een ongunstigen invloed uitoefenden op den afzet van vroege tulpen. De afzet naar an dere landen toonde, in 'het algemeen geno men. een wat stijgende lijn. De bedrijfsresultaten van de hotel-, café- en restaurantbedrijven zijn over 1935 zeer slecht'geweest. Er zijn groote verliezen gele den en het zal de vraag zijn of deze bedrijfs tak zich in 1936 zal kunnen handhaven. .Wijzififincr van het bloembollen- saneeringsplan 1935. Groep der tot export toe- gelatenen belangrijk uitgebreid Restitutie van betaalde heffing. Er is een koninklijk besluit afgekondigd, waarin het besluit inzake het Bloembollen- saneeringsplan 1935. voor zoover het op den export betrekking heeft belangrijk is gewij zigd en aangevuld. Wij stippen er uit aan, dat als ..Centrale" niet meer beschouwd wordt de Stichting Ne derlandsche Sierteeltcentrale, gevestigd te 's-Gravenhage, maai- dat daaronder voortaan verstaan wordt elke, door den Minister aan te wiïzen crisisorganisatie. Tot nu toe werd. voor de toepassing van het Bioembollen-saneeringsplan 1935 de Stichting Bloembollen-Surplusfonds Oogst 1935. geves tigd te Haarlem, ais de eenige Stichting aan gemerkt. Thans is bepaald, dat onder „Stich ting" verstaan zal worden, de door den Minis ter aan te wijzen rechtspersoonlijkheid, waar van de statuten door hem zijn goedgekeurd. Een wijziging van de bepaling betreffende toelating tot de groep exporteurs van bloem bollen heeft tengevolge, dat de beslissing over die toelating, welke tot nu toe berustte, zoo wel bij den Minister, als bij de Centrale, voort aan uitsluitend in handen is gesteld van laatstgenoemd instituut. In het voorschrift betreffende de vereischtcn voor toelating tot de vorenbedoelde groep, werd tot nu toe gezegd, dat slechts diegenen konden worden toegelaten, die in het jaar 1934 den export van bloembollen hadden uitge oefend, Aa,n deze bepaling is thans toegevoegd, dat ook zij, die aan bedoeld vereischte niet voldoen, toch kunnen worden toegelaten tot de groep exporteurs. Tot nu toe moest door den exporteur, aan de Centrale een heffing worden betaald over de hoeveelheid bloembollen, waarvoor vergun ning werd „gevraagd". Het laatste woord is in de thans afgekondigde wijziging veranderd in „verleend", waarmede ongetwijfeld aan ge rechtvaardigde grieven een einde is gemaakt. Bovendien verkrijgt de betrokken exporteur voortaan het recht op restitutie der door hem betaalde heffing over de hoeveelheid bloem bollen, ten aanzien waarvan door hem wordt aangetoond, dat export in feite niet plaats vond. De jeugd schaakt! Tournooi in het Christelijk Lyceum. HAARLEM Woensdag. Op het oogenblik dat deze krant verschijnt turen honderdzestig oogen op bord en stuk ken. In het Christelijk Lyceum is vanmorgen om kwart voor negen het schaaktournooi be gonnen voor de middelbare scholen en men heeft niet- te klagen over de geestdrift bij de jeugd. In zijn openingswoord wees de rector van het Lyceum, Dr. J. van der Eist. op de groote belangstelling die ook van de zijde der over heid bleek te bestaan, voor dit. tournooi, wat bleek uit de woorden, waarmede Haarlem's wethouder van onderwijs, de heer A. G. Boes, berichtte verhinderd te zijn. De heer Boes hoopt echter Vrijdag a.s. bij de prijsuitreiking aanwezig te zijn. De belangstelling voor de groote match Euwe-Aljechin is dus geen stroovuurtje ge weest. Er is een grondige belangstelling voor het schaakspel, een ernstig spel. De heer van der Eist hoopte dat in deze „speelzaal" een prettige stemming zou heerschen en eindigde met de woorden van dr. Euwe: speel tegen bord en stukken, niet tegen personen. Na een korten technïschen uitleg van drs. F. Minnema, die met den heer A. D de Groot de commissie voor de wedstrijdleiding vormt, ving het tournooi aan. De wedstrijd is in tweeën verdeeld. In de eerste plaats wordt een groepstournooi ge speeld. Voor iedere groep van vier spelers is een prijs beschikbaar. Het groote algemeene tournooi wordt om het kampioenschap ge speeld. Hiervooris een prachtige beker uit geloofd. Iedere school heeft de vier beste spelers gezonden. In het totaal doen hieraan twee en dertig deelnemers mee, doch daar enkelen niet waren verschenen, zaten hun te genstanders werkeloos te kijken tot een half uur was verstreken. Want volgens het wed strijdreglement heeft hij, die een half uur te laat is, zijn partij verloren. Zij, die op deze wijze zonder slag of stoot hun ronde hadden gewonnen, zetten zich maar tegenover elkaar en speelden een „wil de" partij, wel wat teleurgesteld door hun emotielooze zegepraal. Maar zij waren toch opgewekt, immers. Tegen bord en stukken, niet tegen perso nen. Aan de andere tafels, waar „echt" werd ge speeld. heerschte de grootste ernst. Met veel overleg betwist men elkaar daar thans het bezit van een pion. terwijl de tijd verder gaat. Vrijdag zal de prijsuitdeeling plaats hebben en zal de beker in handen komen van haar of hem. die in deze „driedaaesche" de overwinning aal hebben behaald.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5