KOFFIE WORDT DUURDER. Rubriek voor Vragen. DONDERDAG 16 APRIL 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 6 STADSNIEUWS Een internationaal politie- leger? Lezing voor Vrijz.-Dem. Jongeren. Woensdagavond hield de Vrijzinnig Demo- era'ische Jongeren Organisatie een vergade ring waarin het onderwerp „De noodzakelijk heid van een internationaal politiewezen" werd besproken door Mr. T. de kanter. De wereld is, aldus deze spreker, binnen enkele tientallen jaren tot een eenheid ge worden door verkeer en techniek. Daar staat tegenover een verdeeling in ongeveer zestig territoiren, die steeds een oorlog in gedachten hebben. Men noemt dit woord oorlog, doch vergeet dat 't woord wèl, 't begrip niet steeds hetzelfde is geweest. Daarom is er niet altijd „oorlog", namelijk een moderne geweest. Er moet echter nog een ander motief zijn om den strijd tegen den oorlog aan te gaan. Er moet de zedelijke overtuiging zijn. In de geschiedenis zijn reeds stappen gedaan in de ontwikkeling van het oorlogvoeren tusschen Haarlem en Amsterdam tot een wereldoorlog. Er moet nog één stap worden gedaan en ook tusschen staten zal de oorlog onmogelijk zijn. Wat moet men doen? Als altijd een rechtsorde scheppen, een hooger gerecht stichten Voor een deel heeft men reeds de grond slag gelegd. De rechter ontbreekt en ook het machtsapparaat, de politie. Er staat geen straf op de verbreking van verdragen. Er is geen andere garantie dan de belofte. Deze belofte beteekent dat er recht is, doch het heeft geen sancties. Wat de rechten betreft, het Hof voor Inter nationale Justitie is slechts competent voor het uitleggen van verdragen. Wie zal rechter zijn in de belangengeschillen? Daar is bijvoor beeld de overbevolking van Japan en de ruimte in het gesloten Australië. Dat de allermoeilijkste geschillen beslist kunnen worden, heeft de Lytton-commissie bewezen. Er is een rechter mogelijk. Doch een politie? De technische moeilijkheden zijn hier ongetwijfeld, doch het is niet onmogelijk. Een internationale luchtpolitie is toch te ver wezenlijken, zelfs als men daarbij de bur gerlijke luchtvaart internationaal moest maken daar deze een gevaar beteekent, Wanneer men er in zou slagen het gevaar voor de staten te verwijderen, dan zou de ontwapening geen oogenblik op zich laten wachten. In dit verband moet men denke aan de woorden van Prof. v. Vollenhove, die sprak van „de roeping van Nederland*'. Inderdaad, hier kan Nederland een roeping vervullen, omdat wij niet van eigenbelang beschuldigd kunnen worden. SURSEANCE VAN BETALING. Bij de Arrondissementsrechtbank te Haar lem zijn de navolgende verzoeken tot ver leening van surseance van betaling inge komen: Ie. van: Pieter Tobias Gevers, wonende te Hillegom; Bewindvoerder Mr. T. A. M. A. van Löben Seis te Haarlem. Datum van behan deling: Zaterdag 6 Juni 1936, des v.m. 10 30 uur. 2e. van: Adriaan Biesheuvel, aannemer, wonende te Rijk, Haarlemmermeer aan den Aalsmeerderdijk no. 2-29: Bewindvoerder: Mr. J. H. C. Slotemaker te Haarlem: Datum van behandeling: Zaterdag 23 Mei 1936, des v.m. 10.30 uur. 3e. van: Martin Cornelis van der Wal, koopman, wonende te Aerdenhout, gemeen te Bloemendaal, zaak drijvende te Heem stede aan den Heerenweg no. 77B; Bewind voerder: Mr. F. J. D. Theyse te Haarlem; Da tum van behandeling: Zaterdag, 6 Juni 1936, des v.m. 9.45 uur. Op grond van verzet werd vernietigd het faii'issement van: Pieter Tobias Gevers, wo nende te Hillegom - (bovengenoemd)Curator Mr. A. G. H. H. Roeffen te Hoofddorp. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van Politie. Smedstraat, uit sluitend tusschen 11 en 13 uur). Te bekomen bij: handschoenen en cein turen. kinderboekje, Politiebureau, Smede- straat; autoslinger, Lenaarts. Oost-Indië- straat 48; kerkboek, Teske, Padangstraat 21; bril. Boot. Zijlstraat 8 rd.. broche. Kool. van Zeggelenstraat 30; bont. v. Bondel. Zijlweg 57; champagneklopper. Surendomk, Gen. Bo- thastraat 120; hond. Smit, Eemstraat, 16; idem. Straatman. L-. Poellaan 14; armband horloge, Müller, Saenredamstraat 107; da mesmuts, Stavenuiter, Sirlusstraat 3; zak mes, Tholen, J. Nieuwenhuizenstraat '3 rd., speelgoedmotor, Eoei. Gr. Houtstraat 144n., omslag met geschriften, v. d. Berg, Paul Krugerkade 9 rd.. rijwielplaatje. Verheijde, AUanstraat 59; idem. Koster. Kruisweg 31; idem. Slikker, Esschilderstraat 5; idem. v. d. Boogaard. 2e Zuid Polderstraat 3; bos sleu tels, v. Maren, Sperwerstraat 42; snelbinder, Punt, Gen. de la Reystraat 7 zw., taschje, Meier, Z. Polderstraat 74; idem, Colanans, Dickmanstraat 14, Ceintuurs en handschoenen: Politiebureau, Smedestraat 9; Autoband, Wisser, Fr. Var- kensmarkt 10; Vulpenhouderdop, Scheepbou wer, lo Vooruitgangstraat 6. Foto's en afdruk ken: Vernout, Zoetestraat 17; Ki'logewicht, Hoogland, le Hoogerwoerddwarsstraat 25; Riempje van dameshorloge: Politiebureau, Smedestraat 9; Nieuwe handdoeken, Politie bureau. Smedestraat 9: Knot wol: Van der Veldt, Kamperstraat 80; Notitieboekje, Onne weer, Ged. Schalkwijkergracht 97: Portemon- naie met belastingplaatje en sleutel: Holzap- fel, Gasthuislaan 127; Hondenpenning. Van der Veldt, Kamperstraat 80: Twee lederen riemen: Jonker, le Vooruitgangstraat 78; Rij- wieroelastingplaatje in étui, Langeveld, K. v. Manderstraat 99: Rijwielbelastingplaatje in étui; Hidainga, Tafelbergstraat 5; idem. Van Worcum. Byzantiumstraat 4; idem. Esselaar, Rijnegomlaan 48, Aerdenhout; Huissleutel: Franken, Kleverparkweg 192: autoslinger. Po litiebureau. Smedestraat 9: Trajectkaart Ned. Spoorwegen. Van Essen, Plataanstraat 48. breipennen. Van Luit. Smedestraat 8rd.; naaf- doppen van autowiel. Hoenderdos, Schotersin- gcl 149: zwarte hond, Teunissen, Schalkwij- kerweg 58: Zi. ketting. Politiebureau. Smede straat 9; kraan van melkbus. Bruinsma, de Clercqstraat 94; wit overhemd, van Dam, Frankestraat 25; portem. met rozenkrans, Po litiebureau, Smedestraat 9; rijw. plaatje in étui: Oosterbaan, Wijde Appelaarsteeg IA; idem: Vermeer, Gierstraat 49; rijw. plaatje aan speld: Zwemmer, Parklaan 52; rozen krans, Van Norde, AUanstraat 93: lipssleutels, Van dor Werff, Leidschevaart 374: zuivel - thermometer, Angenent, Berkenstraat 57: vul potlood: Van Wouw, Kruisstraat 41; vulpen houder: Poel. Aelbertsbergstraat 70; zweep, Van Dijk, Korte Spaame 13. Proeven van nachtvorst- bestrijding. moderne vrouw1 gebruikt het .modememiddel, tegen pijneru^1 (Adv. Ingez. Med.) Duizenden liters water gingen de lucht in ter bestrijding van de nachtvorst. Het avondweer bericht meldde echter reeds: geen nachtvorst. Het zal dus heel moeilijk zijn conclusies te trekken. Gistermiddag assisteerde de brandweer van Haarlem den heer Veraart bij zijn proefne mingen voor nachtvorstbestrijding. De heer Veraart gaat bij deze proeven uit van het prin cipe dat nachtvorst bevorderd wordt door dro ge, heldere lucht. Het is daarom van belang dat in tijden dat nachtvorst wordt verwacht, de lucht vochtig wordt gehouden. Daartoe spoot gisteren de brandweer met twee stralen een scherm van stuifregen omhoog, dat wijd en zijd als regen neerdaalde, Er i.s echter vol gens den heer Veraart reden om te hopen dat een deel van dit water als damp in de lucht is blijven hangen en in den loop van den nacht of volgenden dag neer slaat. Volgens de opgaven die de heer Veraart ons verstrekte, zijn met deze methode reeds zeer goede resultaten bereikt. Er bestond voor dit natte experiment van de zijde van het publiek belangstelling genoeg. Voor de ramen van de bovenverdiepingen ver drong zich alles wat in de omgeving van dc Harmen Jansweg en het terrein van de Ge meentereiniging woont. De voornaamste ver makelijkheid bestond wel uit het schouwspel van hen, die bij deze proef betrokken waren en telkens, door een wispelturigen wind en neerkletsend Spaarnewater verrast, een goed heenkomen zochten. DE PSYCHOLOGIE DER OORLOGS- BESTRIJDING. Op Vrijdagavond 24 April a.s. zal Dr. A. Groeneveld, Zenuwarts te Amsterdam in de Bovenzaal van Café-Restaurant Gebr. Brink- mann, Groote Markt alhier, een lezing houden over „De Psychologie der Oorlogsbestrijding". Reeds eerder heeft Dr. A. Groeneveld deze lezing gegeven voor de hoofdbesturen der vredesvereenigmgen. Het daar gesprokene werd van zpo!h groot belang geacht, dat het bestuur van den Vredesraad Haarlem gemeend heeft goed te doen, de lezing ook te doén hou den voor de leden der bij den Vredesraad Haarlem aangesloten vereenigingen en belang stellenden. „JACOB VAN LENNEP". Namens het bestuur van „Jacob van Len- nep" wordt ons gemeld: De Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep" zal a.s. Dinsdag 21 April een tooneélvoorstel- ling geven in den Stadsschouwburg. Bij die gelegenheid zal tevens het 28-jarig bestaan worden gevierd waarvoor des te meer reden bestaat, omdat ondanks de ongunstige tijden, de meeste leden de vereeniging trouw zijn ge bleven. De werkende leden zullen voor 't voet licht brengen 't tooneelstuk „Vader" dat bij de viering van het 5-jarig bestaan der vereeni ging zooveel succes heeft gehad. Voorts zal een moderner stuk worden opgevoerd, n.l. ..Duivelin", van onzen stadgenoot Henk Bak ker. Tot slot volgt dan „De Held", door Albert van Waasdijk. Het geheel wordt opgeluisterd door het groot Drkest van „Monopole" te Zandvoort, dat de nauze's zal aanvullen met de opera-fantasie Triumph van Verdi en Eine lustige Shlager- fahrt van Walter Borchet, het geheel onder leiding van dirigent IJ., van der Woude. Tot. slot volgt een feesthal In alle zalen van den Haarl. Kegelbond, waaraan ook bovengenoemd orkest zal mede werken. In het Maandblad schreef de heer Carel van Hees een interessant artikel over het tooneel als beroep in ons land, terwijl tevens de rol- verdeeling der op te voeren stukken als volgt wordt vermeld: „VADER" Tooneelspel in een bedrijf door P. v. L. Holm, een arme copiïst, H. J. van Zandbergen. Fletting, auteur, C. Nol te. Belgraaf. rentenier, Huib Tuninga. Jonas, huisknecht, L. Langemeijer. Constance Belmour, actrice, Cor Visser. „DUIVELIN" Spel in een bedrijf door Henk Bakker en Uiltje. John Fulmer, bankier, H. J. van Zandbergen. Maud, zijn vrouw, Annie DreijerBouman. Fred. Heller, L. Langemeijer. Frans, huisknecht, Huib Tuninga. Rechercheur, N. N. „DE HELD" Blijspel in een bedrijf door Alb. v. Waasdijk. Mevrouw, Dit Tuninga. Mijnheer, Huib Tuninga. De Vriend, C. Nolte. „DE KLEINE LORD" TE HAARLEM. Zaterdagmiddag 18 April 2.30 uur, zal het gezelschap „De Narren", directie Paula de Waart, een kindervoorstelling geven van het wereldberoemde kinderbooneelspel ,.De Klei ne Lord", met als bijzondere attractie de 10- jarige Jopie Wagner, die deze rol overal met groot succes speelt. Het is de eerste maal dat deze zware rol door een kind vertolkt wordt. „DIE PFEFFERMUEHLE". Het literair Cabaret „Die Pfeffermuehle" dat met groot succes in ons land voorstellin gen geeft, zal op Maandag 20 April in den Stadsschouwburg optreden. De algemeene lei ding berust bij Erika Mann, regie Therese Giehse, muzikale leiding Magnus Henning. Beschouwingen over de nieuwe maatregelen der regeering. In Haarlem's Dagblad van 19 Maart 1936 wees ik op de geruchten, welke luider gingen klinken, met betrekking tot de steunverle ning aan onze Indische koffiecultuur. Enkele dagen later werd een crisisheffing aangekon digd op alle koffiesoorten op basis van 12 cent per K.G. ongebrand 1). Teneinde te voorkomen, dat vóór het in werking treden dezer heffing groote hoeveelheden koffie zouden worden in gevoerd, is vanaf 19 Maart 1936 een contingen- teering voor een tijdsduur van drie maanden afgekondigd, Deze contingenteering moet mede beschouwd worden als een periode, waarin men gelegenheid zou hebben de voorgenomen steunverleening nader uit te werken. De nieuwe heffing wordt geschat ruim 4 millioen gulden te zullen opbrengen. Deze opbrengst is gebaseerd op den gemiddelden netto-invoer tusschen de jaren 1927 en 1934, welke 38.500 ton per jaar bedroeg. De bere kening van de opbrengst is eenvoudig. Maar deze berekening gaat alleen op, indien het koffiegebruik niet, of niet in belangrijke mate zal afnemen. Daarin schuilt een kwade factor. Men kan nu eenmaal uiterst moeilijk peil trekken op de gedragingen van den consu ment. En van dezen hangt het welslagen van dit experiment grootendeels af. Deze consu ment interesseert zich niet voor de vraag of deze heffing zal worden ingesteld op grond van de Crisis In- en Uitvoerwet, of op grond der Landbouwcrisiswet. Hij kijkt eerst naai den verhoogden koffieprijs en zal dan beoor- deelen, of hij dezen drank voorloopig al of niet vaarwel zal zeggen. Maar buiten deze zijde van het vraagstuk zijn er nog vele andere. In mijn reeds geciteerde beschouwing vestigde ik de aandacht op de eventueel te nemen maat regelen o.m. van Braziliaansche zijde. Repre sailles van die zijde zijn zeker niet denkbeeldig. Het is duidelijk, dat onze handelsrelaties daar door uiterst ongunstig beïnvloed zouden wor den. Naast dit gevaar staan de moeilijkheden, waarin de koffiehandelaren zullen geraken. Deze zeer belangrijke tak van ons handels leven staat reeds voor vele ontwarbare puzzles. Deviezenvoorschriften belemmeren een nor maal handeldrijven. Compensatie-transacties voegen zich daarbij. En wie betaalt tenslotte het gelag? De koffiedrinker; het groote pu bliek. Want men vergete niet, dat het jaar- Iijksche koffiegebruik per hoofd onzer bevol king geschat wordt op 4.21 K.G. Dat is onge veer driemaal zoo groot als het theeverbruik. Koffie is voor ons een ware volksdrank. Een heffing van 12 cent per K.G. ongebrande koffie, zal door het z.g. inbranden in kosten neerkomen op ca. 20 cent per K.G. gebrande koffie. Een heffing dus van 10 cent per pond. De drank der minst gesitueerden wordt op deze wijze belast en men gaat over tot een belastins die ver uitgaat boven wat men ooit als ver bruiksbelasting zou durven heffen. De groot handel en de branders moeten deze heffing afwentelen. Laatstgenoemden betalen immers reeds de geheele omzetbelasting. Op de 600.000 balen koffie, die ons land invoert, zal voor Indië betaald moeten worden de vergoeding voor 1.700.000 balen. Daarbij komt nog, dat wel absoluut genomen alle koffieprijzen met een vast bedrag verhoogd zullen worden, maar het is duidelijk, dat op ds goedkoopere kof fiesoorten deze verhooging zwaarder zal druk ken dan op de duurdere soorten. In verband daarmede zal het voor veel café's, die toch al de duurdere soorten gebruiken, niet absoluut noodzakelijk zijn den prijs voor een kopje koffie te verhoogen. Niettegenstaande het feit, dat de koffiecul tuur in Indië in moeilijkheden verkeert, is het zeer de vraag of de beoogde steunverleening doelmatig zal blijken te zijn. Wanneer men aanneemt, dat de verwachte opbrengst inder daad verkregen wordt, dan zullen de onder nemingen daarvan slechts ongeveer de helft ontvangen, omdat van de totale koffie- opbrengst ongeveer vijftig procent afkomstig DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie. Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECHTZAKEN VRAAG: 1. Heeft een man, die In gemeen schap van goederen getrouwd ls, het recht, zon der medeweten van zijn vrouw, den geheelen in boedel te verkoopen? 2. Zoo ja, mag zoo'n verkoop dan plaats heb ben zonder dat daarvoor betaling geschiedt, zoo dat de kinderen er door onterfd zouden worden? 3. Hebben de kinderen het recht 'bij overlijden van hun vader dan nog betaling van de ge schatte waarde van dèn inboedel van den kooper te elschen? ANTWOORD: 1. Ja. 2. Ja, de koopprijs zal dan b.v. later betaald moeten worden. 3. Afhankelijk van den inhoud der overeen komst. VRAAG: 1. Als mijn patroon mij den dienst opzegt, terwijl ik nog volgens de Ongevallenwet uitkeering krijg, is hij dan verplicht mij een of twee weken de resteerende 20 percent uit te be talen? (Volgens de Ongevallenwet wordt immers slechts SO percent uitbetaald). 2. En indien het twee weken mocht zijn, heb ik dar. nog recht op de tweede week als ik.reeds het geld voor een week heb aangenomen? ANTWOORD: 1. Zoolang de dienstbetrekking duurt met een maximum van 2 weken. 2. Ja, tenzij gij finale kwijting hebt gegeven. VRAAG: Ik heb een werkster die Maandag, Woensdag en Vrijdag bij mij werkt. Gisteren kreeg ik bericht dat zij een maagbloeding had gekregen en niet eerder dan de volgende maand beter kon zijn. Tot hoe lang moet ik haar uit uit betalen? ANTWOORD: Gedurende 14 dagen harer ziekte. BELASTING ZAKEN VRAAG: Als ik voor do in werking treding der Relsbelastingwet voor drie maanden naar Ame rika vertrek met de Holl-Amerika lijn voor fa miliebezoek en na de inwerkingtreding terugkom, moet ik dan Reisbelasting betalen? Zoo ja: hoe veel? ANTWOORD: Dat lijkt ons al heel onwaar schijnlijk. Wij kunnen zoolang het wetsontwerp geen wet geworden is daarover geen inlichtingen DIVERSEN VRAAG: Kunt u mij het recept geven voor kandeel? ANTWOORD: Kandeel is een „ouderwetsche drank", die gebrouwen werd uit warmen wijn met melk, suiker, eierdooiers en kaneel. Hoe het recept precies is, is ons niet bekend. Mis schien aan een onzer lezeressen? VRAAG: Als een werklooze een kleine erfenis ontvangt, welk deel mag hij dan daarvan hou den voor de aanschaffing van kleeding, meubi lair, beddegoed en terugbetaling van geleend geld? Genoemde persoon is reeds drie jaar zon der werk en nagenoeg door alles heen. ANTW.: L" ltunt het best eens gaan praten met het lichaam waarvan u steun ontvangt. Krijgt u steun volgens de gewone steunregeling, dau mag u 200 behouden; wordt er gesteund door Ar menzorg, dan hangt hei bedrag dat u mag hou den af van de opvatting van B. en W. Is het bedrag der erfenis boven f 500, dan ontvangt u geen steun meer. In ieder geval moet u van de erfenis kennis geven aan het lichaam waarvan u steun ontvangt. VRAAG: IToe lioog ls de Merwedebrug bij Die- men? ANTWOORD: 10,30 meter. VRAAG: Wat kan naar uw meening de oor sprong zijn van de zoogenaamde ,,1 Aprilmop pen"? Ligt hieraan een historische beteekenis "ten grondslag? ANTWOORD: Waarschijnlijk is dit het over blijfsel van een oud voorjaarsgebruik, te verge lijken met de vastenavondgrappen; er werd een z.g. „Aprilgek" op de een of andere onmogelijke boodschap uitgezonden en dan om zijn vergeef- sche moeite bespot. Het uitzenden van den April gek zou dan vergeleken kunnen worden met het wegjagen van den winter. Later heeft zich de volkshumor van dit gebruik meester gemaakt. Het is echter zeer de vraag of wij hierin het voortleven van Germaansche gebruiken moeten zien; klassieke invloed en Christelijke voorstel lingen hebben hierbij zeker een groote rol ge speeld. VRAAG: 1. Naar ik meen komt er een nieuwe weg HaarlemHoofddorpUtrecht. Is mijn ver moeden juist, dan zou ik gaarne vernemen tot hoever deze nieuwe weg gereed is (ook den kilo meterafstand) en zoo niet, of de oude weg goed berijdbaar ls voor de fiets. 2."Wat is de route en de afstand in kilometers voor onderstaande tochten; I-Iaarlem-Utrecht, via Amsterdam, Kaarden, Hilversum. 2b. Haarlem-Culemborg via Amsterdam, Hil versum, Soest, Zeist. ANTWOORD: 1. De nieuwe weg is gereed tot Aalsmeer. (Van Haarlem af ongeveer 17 lcm.). De oude weg is goed berijdbaar. 2. Haarlem, Amsterdam Dlemerbrug Dlemen Nieuwe weg over Merwedebrug, bij Hakkelaars- brug langs Naardertrekvaart. Kaarden, Bussum, Hilversum, Maartensdijk, Utrecht. Bijna 70 km. 2b. Haarlem Amsterdam Hilversum Soest, sta tion Soestdulnen, Soesterberg, Amersfoortsche straatweg tot Huis ter Heide, Bunnik, Schalkwijk, Culemborg. Ongeveer 95 km. RECEPTEN VRAAG: De vloeren van mijn kamers zijn bedekt met lichte matten, die vuil geworden zijn. Hoe krijg ik deze weer schoon? ANTWOORD: Met neutraal zeepsop afboenen en met lauw water nasponsen en met badhand doek goed afwrijven. VRAAG: Hoe maakt men schuimpjes? ANTWOORD: Benoodigd: 4 eiwitten, 240 gram gezeefde witte suiker, wat uitgeschrapte vanille. Klop het eiwit zoo stijf mogelijk, vermeng het vlug met de gezeefde suiker en wat uitgeschrapte vanille en doe het in een spuitzakje met een glad spuitje. Spuit er op een met boter besmeerd en met meel bestoven bakblik langwerpige reepjes van S c.M, lengte van op eenigen afstand van elkaar Strooi er een weinig suiker over- en laat de schuimpjes in een zeer lauwen oven langzaam droog en hard worden (IV2 a 2 uur), maar zorg dat ze licht van kleur blijven. VRAAG: 1. Hoe moet ik een wit vilten hoedje ceintuur, die vuil geworden ls, weer schoon krij gen? ANTWOORD: Egaal afwrijven met dotje wat ten en waschbenzine. Geen vuur of vlammetje in de nabijheid, VRAAG; 1. Hoe moet ik een wil vilten hoedje schoonmaken? 2. Hoe maak ik een vlekje van vruchtenbowl uit een roocle jurk? ANTWOORD: 1. Flink afschuieren met wasch benzine, daarna goed inwrijven met magnesia, hetwelk na een paar uur met harden schuier af geschuierd wordt. 2. Met lauw water, waarin een weinig mieren- zuur is gedaan, en dotje watten afwrijven. Met leeren lap zoo droog mogelijk kloppen en dan de plek bedekken met een laagje magnesia, wat na een paar uur met een borsteltje afgeborsteld kan worden. A-RAAG: Ik heb een In goeden staat verkee- rend blauw kamgaren costuum. Het glimt erg Is hiertegen iets te doen? ANTWOORD: De glimmende plaatsen onder een natiën doek met heet strijkijzer strijken, doch niet geheel droog. Zijn de glansplekken niet verdwenen dan voorzichtig afschuren met puimstcentje en daarna weer onder den natten doek strijken. VRAAG: Hoe krijg ik vet uit een kleed? ANTWOORD: Met waschbenzineof nog be ter en ongevaarlijk met perchlooraethyleen. Benzine ls brandgevaarlijk, dus geen vuur of vlammetje in de nabijheid CORRESPONDENTIE. Den lieer A. W Onze bezorger vond uw huis onbewoond. Het antwoord op uw vraag betreffende personeele belasting luidt als volgt: 1. De huurwaarde zal in dit geval door schat ting moeten worden bepaald. Aangenomen dat deze schatting, evenals bij soortgelijke bui-m op 408 wordt gesteld, zou de aanslag bedragen 72.22. De verkoopwaarde van het meubilair werd berekend op f G00 tot beneden f 700. 2. f 58.53 (voor een huurwaarde van f 360 per jaar). is van deze ondernemingen en het restant z.g. bevolkings-koffie is. Al moge het voorts waar klein is, de vraag blijft zich opdringen of de zoo zeer geteisterde koffiecultuur langs dezen, weg voldoende hulp zal verkrijgen. En alleen wanneer die hulp afdoende zou blijken te zijn, zou een dergelijke heffing economisch verant woord zijn. Want de consument snakt naar verlichting van lasten in stede van vermeer dering. Hij ziet zich helaas al voor de droeve werkelijkheid gesteld, dat langzamerhand al les, wat hij voor zijn dagelijksch onderhoud noodig heeft, op de een of andere wijze be last is. Indien dan inderdaad zal blijken, dat de steunverleening den betrokken onderne mingen weinig baat en deze een sleepend be staan blijven leiden, dan kan het wel niet an ders of deze heffing moet een meer of minder permanent karakter krijgen. Dat gevaar schuilt in het bijzonde\ in de regeling, dis men thans heeft getroffen. Intussclien is het beoogde uit regeeringsstandpunt beschouwd consequent. In het stelsel van steunverleening, zooals d'at wordt doorgevoerd met betrekking tot de agrarische bedrijven, past ook deze koffie-steunverleening. Het bedenkelijke is evenwel, dat de hier aangeboden hulp geens zins zekerheid biedt, dat de betrokken bedrij ven gebaat zijn. Maar dan is deze hulp econo misch niet verantwoord en hoogst gevaarlijk in een tijd, dat de consument het toch al zoo hard te verantwoorden heeft. Buiten het meer nationale aspect moet altijd gevreesd worden voor internationale handelspolitieke verwik kelingen. Helaas leven wij nog altijd in een tijd. dat andere landen op den loer liggen, zoodra wij maatregelen overwegen, die hen op de een of andere wijze onaangenaam zijn. Be perking van het internationaal handelsver keer moet er het gevolg van zijn. Wij zakken daardoor verder in het moeras in stede van ons op te heffen. Ook daarom is de beoogde steunverleening hoogst gevaarlijk. MOLLERUS. 1) Elders in dit nummer is de volledige re geer ingsregeling welke heden is ingegaan, ge publiceerd. Red. Bijeenkomst „Nooit meer oorlog". Woensdagavond hield de Algemeene Ver eeniging „Nooit meer oorlog" (afdeeling Haarlem der Alg. Ned. Vredes Actie) in het gebouw „De Nijverheid" een openbare bijeen komst De voorzitter, de heer L. Geutskens, open de de bijeenkomst met een woord van wel kom. Hij merkte op, dat de in tenia tionale toestand er sinds de laatste bijeenkomst niet beter op geworden is. Europa is gelijk aan een vat buskruit, dat elk oogenblik tot ont ploffing kan worden gebracht. In elk geval eischt de internationale toestand de volle aandacht van de vredesvrienden. Minister Co- lijn heeft in een radiorede weliswaar gezegd, dat de Nederlanders nog rustig hun legerstede kunnen opzoeken, maar de vredespropagan- disten zullen het toch wel met een bezwaard, gemoed doen. Gelukkig doet de volksopinie tegenwoordig krachtig van zich spreken, vooral in Engeland. Ook de-ze vereeniging zal met haar werk blijven voortgaan in het belang van den we reldvrede. Wij moeten hebben een wereld zonder geweld. Daarover moet men blijven spreken. Hij gaf hierna het woord aan den heer J. J. Polak uit Amsterdam, die een rede hield over het onderwerp: „Oorlog en oorlogs industrie". Hij «wilde het vraagstuk van de oorlogsindustrie van den economischen kant bekijken. Er zijn twee groepen, waarmee deze industrie rekening moet houden, nl. met de koopers aran het oorlogstuig, dus de regeerin gen, en met de volksvertegenwoordiging, die den koop moet goedkeuren. De oorlogsin dustrie vindt een grooten steun in de vereeni gingen, die zich bezig honden met het ontwik kelen van het nationalisme. Ook in de jour naals van de bioscopen (vooral van de Ufa in Duitschland) wordt er veel propaganda voor gemaakt. In primitieve landen worden de mi nisters nog door de oorlogsindustrie omgekocht. Iu moderne landen. zoo als gelukkig Nederland, zon dit natuurlijk onmogelijk zijn. De wapenindustrie is ten nauwste verbonden met de leidende perso nen in de regeeringen. Vele oud-ministers hebben een commissaris-functie gekregen in fabrieken, waar oorlogstuig vervaardigd wordt. De wapenindustrie tracht ook in te grijpen in de zaken van Genève. om de ont wapening tegen te houden. Ook vereenigin gen. die de ontwapening propageeren, wor den door de wapenindustrie bestreden. Ei- be staat een internationale samenwerking tus schen de oorlogsindustrieën, die onderling de prijzen van het oorlogstuig bepalen. Het is voor de oorlogsindustrie noodig, een groot afzetgebied te vinden, om winst t,e maken. Fokker adverteert in het orgaan van „Onze Vloot", dat hij aan 32 landen levert. Deze fabrieken zouden niet kunnen blijven bestaan, als ze alleen maar een afzetgebied in eigen land hadden. In de laatste zeven jaren, is de behoefte aan vredeswerktuigen door den slechten economischen toestand heel gering geworden; maar de wapen-industrie bloeit daarentegen in ongekende mate. De wapenindustrie werkt het nationalisme in de hand. evenals de luchtbescherming. Af schaffing van de particuliere wapenindustrie zou dus een flinke stap op den weg naar den vrede zijn. Aan spreker werd door den voorzitter een woord van dank gebracht. N.V. HYPOTHECAIRE BELEGGINGSBANK. Woensdag had de jaarlijksche algemeene ver gadering van aandeelhouders der N.V. Hypo thecaire Beleggïngsbank te Haarlem plaats. De balans en verlies- en winstrekening wer den met algemeene stemmen goedgekeurd. De aan de beurt van aftreding zijnde com missaris, de heer Ch. J. Engelberts, werd her kozen. BIJEENKOMST VAN HE VROUWENGROEP IN DEN VRIJHEIDSBOND De afdeelingen Haarlem en Bloemendaal van de Vrouwengroep in de Liberale Staatspartij „De Vriiheidsbond" zal op Dinsdag 21 Anvil eer. middaabiieenkomst houden in gebouw ..De Nijverheid" waar mevrouw mr. C. C. Bak ker--Van Bosse een lezing zaJ houdbw over het onderwerp „Sancties".

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10