Vrouwenschaak. SIERLIJK Rioleeringszorgen ook in Haarlemmermeer, 4500 LITER MELK OVER DE STRAAT. Hit BiSêttfi^ksU Een voor Britsche leening Duitschland? 53e Jaargang No. 16200 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 16 April 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. OITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post f3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 16 April. Een Andere Toon. De verwachting, in deze rubriek onmiddellijk na Hitler's bezetting van het Rijnland en de indiening van zijn voorstellen voor een Nieuw Locarno uitgesproken, dat dit alles tot een Fransch-Duitsche toenadering zou moeten lei den, wordt steeds meer bewaarheid'. De op merking, dat men de vastberaden afwijzende taal van het kabinet-Sarraut niet te zeer au sérieux moest nemen en eerst maar eens de Fransche verkiezingen afwachten, blijkt ook gerechtvaardigd. Wat is gebeurd? Het Fran sche volk is evenmin in opwinding geraakt over de bezetting van het Rijnland als over de alarmeerende'taal der politici. Het wil gaarne toenadering, het wil bovenal vrede. Onze Pa- rijsche correspondent heeft dat in ons vorige nummer duidelijk uiteengezet als zijn conclu sie na een reis door Frankrijk, waarin hem van alle zijden verzekerd werd: als meneer Hitier zijn troepen in zijn eigen land wil in- stalleeren, dan moeten wij ons daar niet mee bemoeien. En als onze Maginot-linie alleen maar defensief is, omdat iedereen weet dat forten alleen maar defensief zijnnou, dan zijn Duitsche forten dat ook. Het betoog van Henry Lesturgeon heeft bin nen enkele uren na zijn verschijning al een krachtige bevestiging gekregen in een radio rede vanden Franschen premier Sarraut zelf. Sarraut spreekt nu wel heel andere taal dan in Maart, vlak na Hitler's nieuwe maat regelen. Hij heeft het niet meer over onaan vaardbare daden. Hij vraagt integendeel of het eigenlijk niet mogelijk zou zijn tot over eenstemming te komen, nu iedereen begrijpt dat de Fransche bevolking in al haar lagen met hartstochtelijken vredeswil is bezield. De afwijzing van onderhandelingen is inmiddels ook van het tooneel verdwenen, en het valt op dat de heer Sarraut de Fransche provinciale pers als de ware weergeefster van de open bare meening des lands huldigt. Deze aanval op de Parijsche bladen is niet zonder betee kenis, want meerendeels zijn deze laatste de organen van-de oligarchie, die in de Banque de France en in het Comité des Forges (het cartel van de staalindustrie) belichaamd is, maar niet van de openbare meening. Het is trouwens een 'feit, dat in. het buitenland ge woonlijk niet begrepen wordt, dat deze Parij sche bladen geenszins de vertrouwenspositie genieten die bv. de Nederlandsche en de Engel- sche pers bij hun publiek innemen. Men staat er veelal sceptisch en critisch tegenover. De Parijzenaar is uitermate critisch. Sarraut's rede geeft aanleiding tot de ge volgtrekking, dat zich thans in Frankrijk de zelfde macht doet gelden die weinige maanden geleden in Engeland minister Hoare ten val bracht en Baldwin's positie schokte. Men heeft genoeg van gesjacher en wenscht een eerlijke, •breede politiek van toenadering. Het is ook niet te verwonderen dat the man in the street genoeg krijgt van het eeuwige alarm, het ein- delooze geschreeuw om sécurité en het voort durend falen van alle pogingen om den vrede in Europa te consolideeren. Hij wordt er wee van. Wat heeft hij aan een vrede, die het land en daarbij hemzelf steeds meer uitput door de idiote opdrijving der bewapeningsuitgaven en hem daarbij in voortdurende onrust schijnt te willen houden? Geen wonder dat hij er genoeg van krijgt. Men kan een volk niet ad infini tum blijven vertellen dat het gevaar loopt en „op een vulkaan leeft". Dat is trouwens ook de zwakke kant van al de reclame-methodes der wapenindustrie: zij zijn uitsluitend op schrik aanjaging gebaseerd, en zij veronder stellen een voortdurende bereidheid tot angst en opwinding. Niemand wil voortdurend in angst en opwinding gebracht worden, nie mand leeft bij voorkeur op een vulkaan, en tenslotte wordt men knoiTig en zegt: Schei uit met dat geklets en doe wat om het met het buitenland eens te worden Ik wil met rust ge laten worden, ik wil Vrede, Vrede, Vrede, en niet jullie permanente onruststokerij. Van deze onmiskenbare volksstemming in zijn land is de rede van den Franschen pre mier een duidelijke uiting. Als men in Duitsch- land deze teekenen verstaat, en als het ernst blijft met Hitler's xiiting in Europeeschen stijl, die neerkwam op leven en laten levenwij hebben er geen belang bij dat het onze nabu ren slecht gaatdan zijn de vooruitzichten voor Fransch-Duitsche toenadering reeds nu, vóór de Fransche verkiezingen nog, aanmer kelijk verbeterd. En tot die toenadering zal het toch in de eerste plaats moeten komen als men de Europeesche belangen einde lijk wil gaan behartigen, als men Europa wil gaan zien als een land dat in nood verkeert en dat alleen door terugkeer van het gezond verstand uit zijn verwarring en janboel ver lost kan woxxlen. B. (Te Amsterdam is een vrouwelijk schaaktournooi gehouden om den titel Amsterdamsch kampioene.) De vrouw, zoo bedreven in allerlei zaken, Die vaardigheid eischexi van hand en verstand, Heeft nooit veel bereikt in de kunst van het schaken, Dat geldt voor de wereld, niet slechts voor ons land. Het is niet zoo makkelijk, dit te verklaren, Het is een der raadselen van het geslacht, Dat immers, door list aan volharding te paren, Door d' eeuwen zooveel reeds tot stand heeft gebi-acht. De vrouw heeft in 't denkspel haast altijd gewonnen, Als 't ging in den strijd om en tegen den man Wij zijn in haar handen slechts zwakke pionnen, Hoe komt het dan toch. dat ze dit niet goed kan. Sinds Euwe het wereldembleem heeft veroverd, En 't schaken zoo'n duchtigen paardenspx-ong nam, Heeft d' edele kunst ook de vrouwen betooverd, Met name de vrouwen der stad Amsterdam. Zij hebben nu reeds om den titel gestreden, Het spel was verwoed, ook al eindigde 't „mat", Toch zag men niet dat er voor later of heden. De kiem van een vrouwlij ke Euwe in zat. En als ik dan toch een conclusie moet maken. Die mooglijk de kern van dit schaakprobleem raakt, Dan is het: een vrouw behoort zelf niet te schaken. Zij wordt slechts, naar oude traditie. geschaakt. P. GASUS. Een BRIL van KEIP! Groote Houtstr. naast Luxor (Adv. Ingez. Medj Jubileum J. Nieuwdorp. Tal van attenties. Vandaag is aan het bureau van den Pro vincialen Waterstaat het 25-jarig jubileum van den heer J. Nieuwdorp, bouwkundig hoofdambtenaar gevierd. Des morgens werd de jubilaris door een van zijn chefs van huis gehaald. Op de ka mer van den Hoofdingenieur-directeur hield deze een korte toespraak, waarna den heer Nieuwdorp namens de Provinciale Staten een gratificatie werd aangeboden. Het personeel schonk hem als aandenken een zilveren taartschaol, terwijl zij die on middellijk met hem samenwerkten, bloemen aanboden. Ook waren er bloemen van een vroegere ondergeschikte, en van de organi satie waarvan de heer Nieuwdorp lid was. Uitvoering van het project der R. I. Z. A. zou meer dan een millioen gulden kosten. Een goedkooper plan van den gemeente- architect dat ook voor andere gemeenten van veel beteekenis kan zijn. In ons nummer van Donderdag j.l. gaven wlij uitvoerige bijzonderheden over de riolee- ringsplannen en -moeilijkheden waarvoor o.a. de gemeenten' Haarlem en Heemstede staan. Daarbij wezen wij er reeds op, dat het vraag stuk van den afvoer of zuivex'ing van rioolwa ter ook voor zeer vele andei'e gemeenten van groote beteekenis is, omdat de autox-iteiten een einde willen maken aan den ongewensch- ten toestand, dat de riolen in de binnenwate ren uitmonden zonder dat afdoende zuivering heeft plaats gehad. Ook de gemeente Haarlemmermeer heeft ernstige rioleeringszorgen. Daar heeft men niet (zooals Haarlem en Heemstede) te ma ken met het bestuur van het Hoogheemraad schap „Rijnland", maar met het bestuur van den Haarlemmer-meerpolder. Veel vex-schil maakt dit niet, want ook het Polderbestuur wil niet meer toestaan dat de riolen in het polderwater uitloozen zonder voldoende zui vering en voor die eischen van de zuivering beroept het zich (eevnals „Rijnland") op de adviezen van de R. I. Z. A. (Rijks-Instituut voor Zuivering van Afvalwater). De gemeente Haarlemmermeer met haar 30.000 inwoners heeft vijf centra van bebou wing die voor het leggen van een rioolnet in aanmerking komen. In het Badhoevedorp is zoo vertelde ons de gemeente-architect de heer J. F. R. Gevers het rioolnet reeds voor 4/5 klaar. Dit forensendorp is pas de laat ste jaren ontstaan, zoodat daar bij den aan leg der wegen en straten meteen de riolen ge legd konden worden. Daarbij is een nieuwig heid toegepast, geexx rioolbuizen vaxi 1 Meier lengte, maar van 3.75 Meter. De aanleg is misschien iets duurder, maar het voordeel is, dat er veel minder water uit den grond in de rioolbuizen binnendringt, zoodat veel econo mischer gewerkt wordt. Voor het andere fo rensendorp Zwanenburg is ook het ontwerp voor een rioolxiet gereed. Te Hoofddorp be staat reeds eenigen tijd in een deel van het dorp rioleering. Maar nu zit men voor de vraag welk systeem van zuivering van het rioolwater moet worden toegepast. Als het project van de R. I. Z. A. zou worden uitgevoerd kost elk der vijf zuiveringsinstallaties vermoedelijk wel een ton. Dat zou dus een half millioen zijn. Boven dien komen daarbij xiog de kosten voor den verderen aanleg der rioolnetten, zoodat met het geheele werk zeker een uitgaaf van meer dan een millioen gulden gemoeid zou zijn. Voor een gemeente als Haarlemmermeer is dat natuurlijk zeer bezwarend. Daarom ben ik zoo vertelde de heer Gevers reeds eenigen tijd bezig met het zoekexx naar een weg om tot een goedkoopere oplossing te ko men. Daarbij heb ik voortgebouwd op hetgeen voor mij reeds door een collega verricht is. Er is dan ook geen sprake van een uitvinding en ik denk er niet aan patent op te vragen. Als ixi de toekomst blijkt, dat er geen bezwaren zijn voor de uitvoering, dan kunnen alle ge meenten die het willen er profijt van trekken. De heer Gevers kwam aandragen met een stopflesch zeer vuil zwart-groen rioolwater (met faecaliën gemengd) en zette daarbij eer. flesch gezuiverd rioolwater volgens zijn systeem. Dit water was op het oog niet te onderscheiden (of was het zelfs nog wat hel- Frans Halsstraat melkweg geworden. In den afgeloopen nacht te kwart over twee reed, een tractor met een grooten dx-ie- deeligen tankwagen, gevuld met 10.400 liter melk, van den transportexxr Th. Jonk Nzn., uit Purmerend. ixi de Frans Halsstraat. Ter hoogte van de bocht bij de Kennemerstraat is de tankwagen vermoedelijk door een breuk ixx de koppeling omgeslagen. De tx-actor bleef sta aai. Niet minder dar. 4500 iiter melk ging verloren. De twe# personen, die in de cabine zaten, kwamen er zoxxder ongelukken af. De remmen van den tractor bleken in orde te wezen. De bestuurder beweerde, slechts met een gang van 15 K.M. in de bocht te hebben gereden. Het gevaarte lag niet inderlijk voor het verkeer. Er moest een tankwagen uit Vlaax-dingen ontboden worden, om de overige melk over te laden. Met dit werk was men hedenmorgen half twaalf nog niet ge reed gekomenC derder?) van een stopflesch met polderwatev. Als zoo vervolgde hij het rioolwater volgens dit systeem gezuiverd wordt, kosten de 5 zuiverinrichtingen ons geen f 500.000, maar slechts f 75.000. Wat het systeem betreft wil ik voor de technische belangstellenden wel zeggen, dat het gebaseerd is op een groote rotkeider, verdeeld in verschillende kamers. Doordat het rioolwater langen tijd aan de open lucht wordt blootgesteld, waardoor zuur stof wordt toegevoegd, wordt het rottingspro ces bevorderd. Het schoone water drijft af in een volgende kamer en het vuil en slib blijft achter en kan later gebruikt worden voor op hooging van tex-reinen enz. Ik ben overtuigd, dat er geen redelijk be zwaar gemaakt kan worden om het op deze wijze gezuiverde rioolwater in het polderwa ter te laten uitloozen. Men behoeft aan het af te voex-en water immers geen eisch te' stellen dat het zoo zui ver is dat men het kaxi drinken. Het polder water is immers ook niet voor drinkwater ge schikt. Het komt er nu slechts op aan of het gezui verde rioolwater niet minder onzuiver is dan het pclderwater. Om dit vast te stellen zal ik de verschillende monsters bacteriologisch en scheikundig laten onderzoeken. Als we van dit onderzoek het' resultaat weten (en het is bevredigend.! dan zijxi wij natuurlijk een stuk verder. Eerst dan is er voor mij aanleiding om met voorstellen tot B. en W. te komen. Tot zoover de heer Gevers. Wij zijn overtuigd dat ook buiten Haar- lemmexmeer met veel belangstelling de resul taten vaxi dit onderzoek worden tegemoet ge zien, want vele gemeenten zitten immex-s voor dezelfde moeilijkheden als Haarlemmermeer. Blijkt inderdaad, dat hij op den goeden weg is, dan zou dit een zeer groote vermindex-ing van kosten met zich mede bi-engen, waardoor in vele gemeenten plannen uitgevoerd zouden kxxxmen worden die nu ixx verband met de zware financieele lasten niet te verwezenlij ken zijn. Nog even laten wij den heer Gevers aan het woord. Hij vertelde, dat natuux'lijk in Haar lemmermeer talrijke verspreide boerderijen en woningen zijn die niet op een rioolnet kuxi- nen worden aangeslotexi. Deze zullen ook in de toekomst blijven uitloozen op de wateren vaxi de polders, maar het af te voeren riool water zal toch ook beperkt gezuiverd worden door een kleine rotkeider. Daardoor wordt zeker 60% zuivering verkregen. Maar hoe het ook wordt, de uitvoering van het rioleeringsplan voor Haarlemmermeer zal de gemeente voor groote uitgaven stellen. Het is natuurlijk nog niet te zeggen wat gedaan zal worden om daar inkomsten tegenover te zet ten. Ik veronderstel evenwel, dat het wel zal komen tot invoering van eexi rioolbelasting, maar hoe hoog die zal moeten zijn per aan sluiting zal afhangen van de kosten die met de uitvoering van dit plan gemoeid zijn. Wendel uit de Lindbergh- affaire vrijgesproken. TRENTON. 16 April (Reuter-A.N.P.1. De jury heeft Wendel vrijgesproken van alle schuld in de Lindbergh-affaire. PERSONALIA. Onze stadgenoote mej. M. Zwanenburg en de heer J. Kammeijer te Heemstede slaagden Woensdag in Den Haag voor het laatste ge deelte van het examen van het Nederlandsch Genootschap voor Heilgymnastiek en Massage. Volgens berichten van Italiaansche zijde is de bezetting van Addis Abeba thans spoe dig te venvachten. pag, 4 De Abessyniërs blijven den val van Dessie tegenspreken. pag, 4 Een Italiaansch verkeersvliegtuig is met ze ven inzittenden verongelukt. pag 4 De salarissen van de gemeenteambtenaren te Heemstede worden niet verlaagd. pag. 1 Ook rioleeringszorgen in Haarleimnermeer. pag. 1 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Een andere toon. pag. 1 Mr. E. Elias: Als men gasten heeft. pag, 3 Van onzen Londenschen correspondent: Een Britsche leening voor Duitschland? pag. 1 Van onzen Weensclxen correspondent: Een ingewikkeld geval in een Joego-Slavische rechtzaal. pag. 11 Van onzen Pari.jschen correspondent: Feest- weken in Parijs. pag. 4 Van onzen Parijschen correspondent: Uit het land van De Coligny. pag. 11 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Koffie wordt duurder. pag. 6 J. II. de Bois: De Hollandsche Kunstenaars kring. pag. 11 J. H. de Bois: Kunst bij Boskamp. pag. 11 Schaakrubriek. pag. 9 Voor de Vrouw. pag. 10 De burgerlijke stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7, Het woord is aan.... Helen Keiler.- Optimisme is het geloof dat tot succes leidt. Onderdeel van een plan tot behoud van den Europeeschen vrede. De omvang van het Engelsche kapitaal in Duitschland. LONDEN, 15 April. (Van onzen correspondent) Er is sprake van de mogelijkheid, dat Duitschland geld zal leenen in Engeland. Het zou een leening zijn van misschien 10.000.000. misschien 20.000.000. te ver schaffen door bankiers van de City van Lon den met goedvinden en garantie van de Britsche regeering. De voorstelling is, dat de leening deel zal zijn van een regeling, die vrede in Europa moet verzekex-en. Duitschland zou het geld in zekeren zin ontvangen in ruil voor zijn terug keer naar den schoot van den Volkenbond; en een voorwaarde zou zijn. dat het geld niet wordt besteed voor grondstoffen, die recht streeks noodig zijn in de vervaardiging van strijdmiddelen. De vx-aag wordt hierbij ge steld niet door de aanstaaxide leeners maar door hen, die wat verbijsterd zijn over dit nieuwe voornemen der fiixaxxciers of al het geld nochtans niet voor bewapening zal wor den gebx-uikt, zij het niet direct dan indirect; en men stelt vast dat het moeilijk is de grens te bepalen tusschen dix-ecte en indirecte be steding. De ervaring, die Engelsche beleggers, ban kiers en particulieren, de laatste jaren met Duitschland hebben gehad, is niet bemoedi gend. Zij hebben x-eeds een bedrag van onge veer 92.000.000 in dat land uitstaan. Onge veer 43.000.000 van dit bedrag, voornamelijk geleend door Londensche bankiers, brengt niets op. Het is eexx boeksclmld gewox'den, waarvan de inlossing is opgeschort, tegelijk met de rentebetalixrg, bij de regeling van 1931. De rest van het Britsche kapitaal in Duitsch land bestaat grootendeels uit de 7 percent poxidenleening van 1924 en de 5]/ percent internationale leening van 1930. De waarde van deze stukken is sedert de uitgifte respec tievelijk met 32 en 62 percent teruggeloopen. De kleinex-e leeningen, meestal gemeente- leeningen, hebben niet beter gevaren. Alles bij elkaar -zijn de 49.000.000, die de Britten op deze wijze aan Duitschland hebben voor geschoten, thans naxxwelijks 25.000.000 waard. Dr. Schacht heeft herhaaldelijk doen weten dat de invoerbepex-kingen van andere landen het voor Duitschland onmogelijk maken rente en aflossing te betaleix op uitstaande leenixi- gen. Dat moet ook gelden voor de leening die nu in de lucht hangt, tenzij de belem meringen in den weg van Duitschland's exporthaxxdel worden opgeheven. Men heeft nog geen enkele aanwijzing gehad dat de na tionale humeuren thans beter staan naar een bevrijding of een gedeeltelijke bevrijding van den internationalen handel uit de boeien die hem klemmen. Indien de City van Londen nochtans, on danks financieel onbevredigende ex-varingen, een nieuwe leening aan Duitschlaxxd over weegt, kan men wellicht aannemen, dat bij het beoordeelen van de wenschelijkheid van zulk een leening de normale financieele maat staven niet rechtstreeks gelden, dat men ver der ziet en dat het verlangen voorzit het voortbestaan van het economisch stelsel, dat het vruchtgebruik van kapitaal tot basis heeft te verzekeren tegen de machten, in Rusland, in Spanje, in Turkije en straks mis schien in Frankrijk, die het bedreigen. Mexx kan zich voorstellen, dat een democratisch Engeland voor dit doel zich aan de zijde zal willen plaatsen van eexx Nazi-Duitschland, een Fascistisch Italië, Japan Verschil van opvat ting over het karakter, dat staatsbestuur moet hebben, valt weg bij de aangegeven bedrei ging. A. K. VAIN R Het gemeentepersoneel van Heemstede. Salarissen gemeente-a mbtenax*en niet verlaagd. Naar wij vernemen heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken voor 1936 afgezien van een verlaging der salarissen van de gemeente ambtenaren te Heemstede. Daarvan uitgesloten is evenwel het politie personeel. Zooals mén weet zijn B. en W. xxit- genoodigd de door den minister gewenschte verlagingen voor dezen tak van gemeente dienst op te leggen. Daaraan is door het col lege gevolg gegeven.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1