Als men gasten heeft.. Spaansche miniaturen. Chr. Hist. Unie. cAfoote unite tanolm - IVOR OL Crisisheffing op koffie ingegaan. H OE IK GROEIDE DONDERDAG 16 A PRIL 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Gesteld: Men heeft een gast met de Paaschdagen: vijf gulden contanten, beschaving en veel geduld. Gevraagd: Hoe houdt men zijn gast aangenaam bezig? (Vraagstuk door de praktijk des levens aan den on- dergeteekende gesteld). Oplossing: (in de praktijk des levens door den ondergeteekende gevonden). Eerste Paaschdag. Loopen naar het station. Gast ontvangen. „Reuze-gezellig dat je bij ons komt. Marie verheugt er zich al de heele week op. Nee kerel, laat mij dat koffertje nu dragen. Wat zeg je? Nee._ we doen aan sport in de stad. hoor! We lóópen. Conversatie onder de wan deling: Abessinië. fascisme. Homerus, auto rijden. radio, aanpassing, zelf-scheren, An- toon Coolen. Thuiskomst. Begroeting. „Gezellig Henk!" „Leuk Marie en dit is voor jou". „Eenig, Arnhemsohe meisjes, leuk trommeltje zeg". En ik: „we laten onze gasten altijd de volle vrijheiddoen en laten we je wilt.... hier de sigarettendaar de boeken je neust maar rond, hoor.en we staan Iaat op; houden 'n écht vacantie.... en vertel nou 's over Arnhem en tante Virginie en neef Jacob Conversatie: Arnhem: tante Virginie. neef Jacob; Maurois; Socialisme; ziekenfondsen; bestuurscrisis in de afdeeling Arnhem van de Vereenlging tot Spijsverschaffing aan Minvermogende Mennonieten; houden van honden; ar. Bitter: woninghuren, lichittarie- ven; directe belastingen; de Bex-beweging; Indië; rookvleesch; suikerziekte „Komen- jullie aan tafel?" Enfin ik behoef niet met alles te koop te loopen, maar 's middags heb ik tegen neef gezegd: „ik wed, dat je nog nooit in den Haarlemmerhout geweest bent". Wedden schap gewonnen en naar den Haarlemmer hout. Anderhalf uur pinda-chineezen; ijsco mannen; huilende kinderen, jankende hon den. En of vijf uur 'n borrel (f 0.60). En om zes uur naar huis. Vanwege den logé een blanc-manger-pud- ding. rose, zonder smaak, met bessensap. „En nu blijven we eens gezellig thuis. De bioscopen is tóch geen inkomen aan. Thuis véél gezelliger. Thee thuis véél lekkerder. Si garetje? Vertel 'ns„Thee, chocolaad- je. biscuitje. sigaret, conversatie; N.S.B., S.D. A.P.: Vrijheidsbond: Auvergne; Pyreneeën; Carcassonne; roquefort; Bisque; La Mère Cathérine; -plats régionaux: pensionprijzen; rubberprijzen; huishuren; Köraiendi; Ham sun Enfin, ik hoef niet met alles te koop te loopen. maar om elf uur lagen we in bed. na een slappe whisky en een laatste sigaretje. (Uitgaven van den eersten dag: f 0.60 restant f 4.40). Tweede Paaschdag. „Móge. móge, goed geslapen In het vreem de bed? Geen last gehad van de bovenbu ren? Nee, héél lieve m-enschen. Lekker kopje koffie? Proef die komijne eensEn dit is iets nieuw: ananasjam!" ,,'n Beetje kil. Neem nog 'n beschuitje! Maar we gaan lekker langs de zee wandelen". Met iz'n drieën in de Zandvoortsche tram (f 0.60). En 'n wind! En koud! En ongezel lig! „Jullie in Haarlem zijn maar bevoorrecht!" „Nou maar Arnhem is anders óók niet „Jawel, maar jullie!" ..Gaan we terug lóópen naar huis, hè? Dan zal de boteram bést smaken!" Half twee, boteram. (Conversatie: bridge; journalistiek; orde ning.; Proust; Du Cbté de chez Swann; Marie Dubois; Yvette Guilbert; München; Nationaal-Socialisme; Arnhemsch caféleven; Arnhemsche gemeentepolitiek; burgemeester de Monehy; burgemeester de Vlugt; hotel- prijzen) Om half vijf: „Kerel, 'n borreltje in de stad o" Om vijf uur: 'n borx-eltje In de sitad (0.60). Om zes uur: Eten. Om acht uur: Bioscoop (3 maal f 1.00 f 3.00) Om half twaalf in bed, na nog 'n sigaretje en een praatje over: devaluatie; Ortega y Gasset; Huizinga; Fichte; kievitseieren; ka viaar; Prunier; Action francaise; Daudet; Zwart Front; Anton van Duinkerken-; boe kenprijzen. (Uitgaven van den tweeden dag: f 4.20, restant f 0.20). En Dinsdag is neef vertrokken. Om acht uur al. Heb hem naar 't station gebracht met de N.ZH. (f 0.20). „Doe je vooral de groeten aan tante Vir ginie en neef Jacob?" „Doe je vooral de groeten aan Marie?" „Reuze-gezellig!" „Echt gezellig l" „Leuk gebabbeld!" „Gauw 'ns in Arnhem kijken?" „En vooral schrijven (Uitgaven van den derden dag: f 0.20. Restant f 0.00. Inkomsten: voor verval aan Hen- riëtte. die van goede familie is en -geen fooien wenscht te accepteeren, f 2.50). 's Avonds uitblazen in de bioscoop (2 maal f 1.25 f 2.50). Mr. E. ELI AS. Steeds weer onvoorzichtiger!. Onvoorzichtig oversteken is: spelen met den dood. In de Nude onder Wageningen is Woensdag avond de zestigjarige landbouwer N. Brienes sen, die op zijn rijwiel gezeten, vlak achter een vrachtauto den straatweg overstak, door een personenauto, welke van den anderen kant naderde en bestuurd werd door den heer L. uit Soest aangereden. B. liep een zeer ernstige hoofdwonde op en werd binnengebracht in de woning van zijn zoon. die hij juist te voren had verlaten. Daar is hij eenigen tijd latei- overleden. Den bestuurder van de auto. die ondanks zijn krachtig remmen het onheil niet meer kon voorkomen, treft geen schuld. Op den Haagweg te Monster is Woensdag middag de zesjarige A. van Leeuwen door een vrachtauto, geladen met veilingkisten, en be stuurd door H. A. S. uit Woerden, bij het on voorzichtig oversteken van den weg overreden, met ernstige verwondingen werd het kind op genomen en naar het- R.K. Ziekenhuis te 's-Gravenhage overgebracht, waar het is over leden. Autobus. ALICANTE, April Een van de gezelligste en meest typische dingen op het Spaansche platteland is een autobus. Op tijd gaat hij om te beginnen ncoit- Ge ziet op de dienstregeling, dat het vehikel om 9 uur 's morgens gaat vertrekken; ge kunt ook gerust vast instappen, als hij er tenminste dan is, maar het kan gebeuren dat hij er dan om 10 uur nog staat, zonder dat er zich iemand over opwindt. De conducteur is dan bijv. een van de reizigers, die straks bij het passeeren van de bus langs zijn woning, nog niet klaar was, gaan aanmanen en is bij hem blijven ontbijten gewoonlijk doen conduc teur en chauffeur beiden dit als de bus langs hun respectieve woningen komt, waar na tuurlijk wordt gewacht. Evengoed kan het ge beuren, dat de bus zelfs vóór het vastgestel de uur weggaat, als een van de passagiers eens bijzondere haast had, een groote uitzon dering in dit warme land. waar de menschen nooit haast hebben. Maar laten we nu eens aannemen, dat u op tijd bent en aan Pepe of Juan uw penningske hebt geofferd, verbaas u -dan vooral niet, wanneer u in het lage rij tuig gebukt moet blijven staan, omdat er on mogelijk nog iemand op de weinige banken kan worden bijgeperst, terwijl desniettegen staande voortdurend nog verdere reislustigen naar binnen klauteren, door de puffende bin- nenzitters luidruchtig begroet. Stralen van gezondheid doen ze wel haast allemaal met hun bruine gezichten, waarin de hagelwitte tanden prettig afsteken en de maaltijd, waar mede velen nog bezig zijn, schijnt te smaken, afgaande op de snelheid, waarmede brood en visch, vooral ook de groote trossen druiven worden verorberd. Weest u eigenlijk maar blij, dat u geen zitplaats hebt. want anders had u mogelijk allang een van de babies op schoot gekregen, of ook wel een mand met kippen, of een paar met de pooten saamge bonden kalkoenen, ook een jong geitje of ko nijnen komen voor, waarmede u straks te doen kunt krijgen aan het wachthuisje van de ste delijke douane. Petita of Carmen, die ze u ongevraagd met een vriendelijk gezicht heb ben toevertrouwd, rekenen er vast op dat gij dan het uwe zult doen om de douanepen ningen te sparen. Neen, bij de enkele kilome ters afstand naar de stad is het werkelijk dik wijls makkelijker als men maar geen zitplaats kreeg. Cigaretten draaien kan men in het stootende en schokkende voertuig toch wel en onze Spaansche vrienden beginnen daar mede ook direct als ze hun maaltijden hebben beëindigd en bieden ook u hun sigaretten aan. al staat er ook aangeslagen dat het rooken verboden is. Trouwens conducteur en chauf feur rooken beiden om het hardst mee. Inmiddels vliegen we als 't ware over den prachtigen straatweg tusschen de amandel- cn olijvenvelden door en weten niet waaraan 't meest aandacht te wijden, aan het bekoorlijke landschap met zijn hooge palmen overal en den blik op de blauwe zee, of aan de schil derachtige muildierspannen voor de hoogbe- laden wagens, die ons voortdurend passeeren. soms 4—5 dieren voor elkaar, 't Is telkens weel een raadsel, hoe 't allemaal goed afloopt, als steeds maar door de auto's de dieren direct langs de koppen voorbij snorren zeker is wel, dat de Spaansche karrevoerder zijn vak terdege verstaan moet. Maar we zijn zoo langzamerhand aan het douanehuisje en daar kan 't nu heel verschillend toegaan Veelal zal de enkele, glimlachend geuite mededeeling van den conducteur boven van den wagen af want daar heeft hij bij gebrek aan plaats binnen zijn toevlucht gezocht, al is dc wagen- kap er heelemaal niet voor berekend aan den gemoedelijken ambtenaar, dat niemand van de inzittenden iets bij zich heeft, vol doende zijn, om de bus vrij door te laten gaan, al zou een blik in den wagen den man wel licht van het tegendeel kunnen overtuigen; maar 't gaat ook wel eens anders. Dan offe ren zich een of twee van de kippen vrouwen zoo noodig voor de rest op en declareeren een haan of een konijn, om op die wijze den amb tenaar tevreden te stellen, of nog erger deze is niet te vermurwen en stapt, trots de vele protesten, naar binnen, om voor de stads kas zaken te doen. Van het dan volgende tooneel kan men zich niet licht een te leven dige voorstelling maken; de heele bus werkt niiiiiiiiiiiiiwiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiililiiliiiiiiiii Jhr. de Geer over den politieken toestand. Nederlandss weerkracht besproken. De Christelijk-Historische Unie heeft Woensdag in gebouw „Bellevue" in Amster dam haar jaarlijksche aigemeene vergade ring gehouden, onder voorzitterschap van jhr. mr. D. J. de Geer. De zeer druk bezochte bijeenkomst werd op de gebruikelijke wijze geopend, waarna jhr. De Geer de openingsrede uitsprak. Spreker wees er op, dat sinds de laatste bij eenkomst van de Unie in het economisch en staatkundig beeld van ons land geen groote veranderingen zijn ingetreden. De politieke verkiezingen van den jong- sten zomer hebben eenige verschuivingen ge bracht in de samenstelling der statencolle ges. in hoofdzaak ten koste van de vrijzin nige partijen. Een gevolg daarvan is ge weest, dat een nieuwe partij is opgetreden in de Eerste Kamer. Als nuttige kant hier van kan worden gezien, "dat die partij met het practische leven eenige aanraking heeft verkregen en daardoor In de noodzakelijk heid zal komen, haar strevingen en doel stellingen iets duidelijker te doen kennen. Voorloopig heeft die nadere kennismaking niet den indruk gewekt, dat deze partij een aanwinst zal zijn voor ons politieke leven. Spr. kwam vervolgens op de a.s. voorstel len tot grondwetsherziening. Zonder vooruit te loopen op wat de commissie hieromtrent zal overwegen, mag er wel eens aan herin nerd worden, zeide hij, dat men evenredig kiesrecht kan heibben zonder dit vast te leg gen in de grondwet. Zelfs is het in ons land aanvankelijk nooit de bedoeling geweest, dit vast te leggen in de grondwet. Het zou nog allerminst afschaffing van het evenredig kiesrecht beteekenen, indien men de zaak voortaan geheel aan den gewonen wetgever overliet. Slechts zou deze dan, bij handha ving van het evenredig kiesrecht, vrijer zijn in de uitwerking en dus ook bepalingen kun nen opnemen, waarbij van de zuivere even redigheid werd afgeweken. Wat 'het evenredig kiesrecht zelf betreft, komt het spr. voor. dat het gemakkelijker is. de schaduwzijden daarvan op te sommen, dan een stelsel aan te geven, dat beter is. Nadat spr. nog gewaarschuwd had voor DOOS 2OCT. TUBE 4-0 EN 60 CT. (Adv. Ingez. Med.) mede om de arme accijnsplichtigen te be schermen, maar de zaak loopt betrekkelijk toch nog met een sisser af en onder alge meen gelach hort en stoot onze bus weer ver der de stad in, om dra haar saamgepakte men- schenlast met haar vele bagage te ontladen C. B. Jeugdige autodieven gesnapt. Zeer waarschijnlijk hebben ze heel wat op hun kerfstok. Te Zaandam werd op den tweeden Paasch dag door den heer Kluyver uit Heiloo aangif te gedaan, dat zijn auto, welke hij in de Nico- laasstraat had geparkeerd, was gestolen. Nadat door de politie naar de daders werd gezocht, kwam uit Rotterdam het bericht, dat "de auto Dinsdag aldaar was gevonden, terwijl de be drijvers van den diefstal waren aangehouden. Het bleken twee jongens van vijftien en zeven tien jaar te zijn woonachtig te Zaandam. Zij waren in het bezit van eenige voor den auto mobilist onmisbare papieren, zooals rijbewijs, en wegenbelasting-kaart, die te Zaandam uit andere auto's waren ontvreemd. De jongens zijn door bemiddeling van de Rotterdamsche politie naar Zaandam overge bracht. Bij het politie-onderzoek kwam ook aan het licht, dat de jongelieden ook verdacht werden van diefstal van de eerder te Zaandam ontvreemde auto's. Hooger beroep brengt hoogere straffen. Ossche zaken berecht. Slechts één vonnis bevestigd. Het Bossche hof wees Woensdag arrest in de zaak van den op 2 November 1930 tc Zeven bergen gepleegden roofoverval in de woning van J. Kuypers. De 39-jarige schilder W. A. B. en de 26-jarige arbeider J. den B. werden ieder door de rechtbank tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeeld. De 31-jarige landbouwer Frans de R. werd tot drie jaar gevangenisstraf ver oordeeld. In hooger beroep eischte de advo caat-generaal tegen B. zeven jaar, tegen Den B. zes jaar en tegen De R. drie jaar gevange nisstraf. Het hof veroordeelde B. en Den B. ieder tot zes jaar en De R. tot drie jaar ge- A'angenisstraf. Brandstichting in sportpark. De 44-jarige Ossche arbeider N. H. S„ die door de rechtbank tot een jaar en zes maan den gevangenisstraf was veroordeeld, terzake van de brandstichting in het sportpark te Oss in Juli 1933, werd overeenkomstig den eisch tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Den 40-jarigen gewezen directeur van de Ossche wielerbaan, J. Fr. V., werd wegens uitlokking van die brandstichting twee jaar en zes maan den gevangenisstraf opgelegd. Hij was door de rechtbank tot twee jaar' veroordeeld en de advocaat-generaal had drie jaar tegen hem geëischt. Oplichting. Den 47-jarigen koopman J. T. uit Heesch, die in eerste instantie wegens oplichting van een verzekeringsmaatschappij en valsche aan gifte van een inbraak was veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf, werd nu dezelfde straf opgelegd. De eisch was bevesti ging van het vonnis. Roofoverval. De advocaat-generaal had in hooger beroep drie jaar en zes maanden gevangenisstraf ge- eisc-ht tegen den 32-jarigen J. W. L., die tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld was door de rechtbank. Het gerechtshof legde hem twee jaar en zes maanden gevangenisstraf op. Bij alle straffen werd voorarrest in minde ring gebracht. |:|ii| j!-.,;. hen. die het leed van dezen tijd benutten tot roekelooze aanvallen op het staatsbeleid en de fungeerende bewindslieden en nog aan dacht had gewijd aan de internationale rechtsorganisatie, eindigde hij met de woor den: ..Laat ons. ondanks wat ons drukt, blij moedig den arbeid voortzetten, stil en waar dig, omdat wij het heden te verzorgen heb ben. maar bovenal met vlammende geest drift, omdat wij bouwers zijn der toekomst. De commandant van het veldleger, luite nant-generaal Jhr. W. Röell heeft een rede gehouden over „Onze Weerkracht". Spr. achtte het thans noodig aandacht te wijden aan de in de Japansche pers nu dag aan dag, wel is waar met Oostersche kleur en overdrijving, maar nietemin voorkomende mededeelingen over onze Aziatische defensie. Gelukkig, dat de Indische defensie en in de eerste plaats de vloot de warme belang stelling heeft van de Indische en van de gë- heele rïjksregeering en dat ook te haren aan zien het publiek geweten wakker wordt. Hoe gauw het buitenland deze preventie aanvoelt, toont wel de 'bijna overal plaats ge vonden hebbende uitnemende reactie op de jongste regeeringsmaatregelen, in het be wapeningsfonds gematerialiseerd en be werkstelligd in de dezer dagen genomen zeer wijze voorzorg in zake het onder de wapenen houden der halve lichting infanterie. Uit de bewezen positieve preventie, vóór en gedurende den grooten oorlog, door onze, toen parate, weermacht verschaft, evenzeer als uit het thans maar negatief voor vallende, mag duidelijk zijn. dat hetgeen spr. voor ons land hier en over zee als ideale werking der defensievraag acht, volkomen reëel is., mits men wete, dat 't defensieve po- tentiëel van de weermacht ook reëel is, ge reed om repressief op te treden en dat het gefundeerd is in een sterk potentiëel van na tionale weerkracht der goedgemeende natie. Spr. kan met trots zeggen, dat in zake oefening, efficiency, woekeren met den tijd, ons leger aan de spits staat. Na er op gewezen te hebben, dat eigenlijk 't geheele economische leven naar zijn oor deel particuliere wapenindustrie is. uitte luit.-generaal Röell verschillende wenschen. Onze artillerie te velde en de luchtafweer- middelen, die de operatievrijheid van ons leger bij rivieren, enz. en ook de steden moe ten beschermen, zoomede de vliegtuigen, zullen flinke aanvulling behoeven. Ook zal de mankracht van ons te veel oude lichtingen bevattende oorlogsleger door breeder basis en grooter aantal herhalings oefeningen parater moeten worden om den wil te vervullen van de regeering in zake de spoedige vorming van het oorlogs „army in being", beveiligd achj^r een behoorlijke mo- bilisatiedekking door steeds aanwezige man- f 10 en f 12 per 100 K.G. ongebrand, f 16 per 100 K.G. gebrand. De crisisheffing op koffie, die heden ingaat, is tot 31 December 1936 vastgesteld op de volgende be dragen Voor ongebrande koffie in de hoorn- schil: f 10 per 100 kilogram. Voor andere ongebrande koffie: f 12 per 100 kilogram. Voor gebrande koffie: f 16 per 100 kilogram. Voor extracten en essences: voor elk percent extractgehalte f 0.70 per 100 kilogram. De regelingen, welke op deze heffing be trekking hebben, zijn thans opgenomen in het Staatsblad en de Nederlandsche Staatscourant Bij Koninklijk Besluit van 7 April j.l. No. 18 is de koffie aangewezen als crisisproduct in den zin der Landbouw-crisiswet 1933, zuiks op grond van artikel 5, sub c, dezer wet. In verband daarmede bepaalt het Konink lijk besluit van 6 April j.l. Staatsblad No. 750 (het zoogenaamde crisis-koffiebesluit 1936 I), dat van den datum der inwerkingtreding van dat besluit (16 April 1936) af tot en met 31 December 1936 de invoer van koffie slechte is toegestaan na betaling, bij het in het vrije verkeer brengen van die koffie, van een voor bepaalde tijdvakken vast te stellen bedrag Onder koffie wordt verstaan natuurlijke koffie (dus koffie, al dan niet ontdaan van hoornschil, al dan niet gebrand, al dan niet vermengd met surrogaten of andere zelfstan digheden, en afvalproducten, residu's en res ten van natuurlijke koffie, voor zoover deze nog als koffie kunnen worden gebezigd), zoo mede koffie-extracten, koffie-essences «n eventueele andere door den minister van Financiën aan te wijzen producten, waarin koffie is verwerkt. De wettelijke bepalingen en de daarop ge gronde voorschriften omtrent heffing, vrij stelling en teruggave van invoerrechten zijn op koffie van toepassing. Het besluit houdt geen bepalingen in omtrent navordering op voorraden. Bij de Crisis-koffiebeschikking 1936 I zijn de bovengenoemde bedragen, verschuldigd bij den invoer van koffie, vastgesteld voor het tijdvak van 16 April 193631 December 1936. Tenslotte noemt de Crisis-ontheffingsbe schikking 1936 I (koffie) de gevallen, waarin ontheffing respectievelijk teruggave der hef fing zal geschieden. Deze gevallen zijn: a. Indien koffie zal worden gebezigd voor de bereiding van goederen, waarvoor bij in voer betaling der bovenbedoelde bedragen niet is verschuldigd, met dien verstande, dat deze ontheffing steeds wordt verleend voor bepaalde door den minister van Financiën goed te keuren hoeveelheden. b. Bij invoer van monsters, genomen van ingevoerde, doch nog niet in het vrije ver keer gebrachte koffie, mits in geen grootere hoeveelheden dan naar goed koopmansge- bruik noodig is en mits met inachtneming van de door den minister van Financiën te geven voorschriften. c. Bij vermis in. fictief entrepot, indien en voor zoover aannemelijk is, dat dit in monsterneming zijn oorzaak vindt. Drs. D. G. Draayer wordt directeur-generaal der werkverschaffing. Naar wij vernemen is zeer binnen kort de benoeming te vernachten van den heer drs. D. G. Draayer, burge meester van Wormerveer, tot direc teur-generaal van de werkverschaf fing en steunverleening aan het de partement van Sociale Zaken. (A.N.P.) schap ten dienste der beton-afweenmiddelen. Wat onze vloot in Indië betreft, merkte spr. op, dat geen van de onderdeelen der smaldeelen, te weten onderzeeërs, jagers, kruisers en vliegtuigen voor verkenning en voor het werpen van bommen kan gemist worden zonder de harmonie en het. rende ment der kostbare vloot onevenredig te ver minderen, ja zoodanig in gevaar te brengen, dat de wetenschap van die disharmonie te vens de preventieve kracht der weermacht ter zee doet vervallen. Ten slotte bepleitte spr. opheffing van het euvel, dat de aigemeene rijksdefensie geen gezamenlijk orgaan heeft. Als resultaat der bestuursverkiezing bleken alle herkiesbare aftredende bestuursleden te zijn herkozen, tenvijl in de eenig overgeble ven vaacture werd gekozen de door het be stuur aanbevolen candidaat prof. dr. J. de Zwaan uit Leiden. Een voorstel van AmsterdamWater graafsmeer 1, uitsprekende, dat loons- en salarisverlagingen gepaard dienen te gaan met ernstige pogingen tot verlaging van de kosten van het levensonderhoud omdat een zijdige deflatie het gevaar van geestelijke in zinking tengevolge kan hebben, werd na eenige discussie aangenomen. Verschillende sprekers voerden aan, dat er reeds nu zelfs onder een deel van de werkende bevolking gebrek werd geleden cn dat het nu eens uit moest zijn met de officieele propaganda voor levensverlaging. De afdeeling AmsterdamWatergraafs meer 2 had een uitspraak voorgesteld, dat de evenredige vertegenwoordiging heeft ge faald en door districtsvertegenwoordiging vervangen diende te worden. Het hoofdbe stuur achtte deze uitspraak echter, in af wachting van het rapport der statscomimis- sie voor grondwetsherziening, prematuur. En het voorstel werd niet in stemming ge bracht. Op voorstel van 's-Gravenhage 3 werd bij acclamatie de uitsprak aanvaard, dat de Christelijk-Historisohe Unie ten aan zien van het christelijk lager onderwijs nog staat op het standpunt van Lohman en de Visser. Een voorstel van de afdeeling Schelte tot instelling van een commissie, die rapport zal uitbrengen over het vraagstuk van den Bij bel op de openbare school, werd aangenomen. Tenslotte werden nog verschillende voor stellen van oreanisatorischen aard behan deld. Op voorstel van het hoofdbestuur werd overeenkomstig de statuten de heer J. R. Snoeck Henkemans onder applaus tot advï- seerend lid van het hoofdbestuur en van het d»eelï.iksch bestuur benoemd. Te ruim half zes werd de vergadering met een kort woord van Jhr. mr. de Geer ge sloten. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 16 April: TWEEDE KAMER. De discussie werd voortgezet over het onteigeningsontwerp voor den aanleg van het Merwedekaneel-gedeelte Nigte- vechtUtrecht. De Minister van Waterstaat beloofde een ernstig onderzoek naar de bezwaren voor het nemen eener eindbeslissing en tegemoetkoming daaraan voor zoover het groote doel van het werk. n.l. be vordering der scheepvaart, dit toeliet. Bij de wijziging van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting hadden discussiën plaats over de ontdekkingen van Pasteur. De Minister van Binnenlandsche Za ken verklaarde dat behoeftigen die zich aan de proefneming wenschten te on derwerpen daartoe kosteloos in de gelegenheid zouden worden gesteld. De heer Viruly verklaarde zich daar mede zeer ingenomen. De heer Keuchenius echter noemde de geheele behandeling kwakzalverij. VAN NUL TOT ACTEUR Jubileum. De eer.c helft van het gezelschap is blij en tevreden, de anders kijkt zuur en moppert. De verheugden zijn zij, die van een jubileum in hoofdzaak den zakelijken kant waardee- ren wie zal het hun euvel duiden? Hoe vreemd het sommigen ook in de ooren klin- moge: ook acteurs moeten eten om in leven te blijven. De zuurpruimen zijn zij die weten wat een jubileumtournée beteekent voor alle spe lers die niet jubileeren. Daarvan heb ik nu ook de noodige ervaring opgedaan. Onze laatste voorstelling was financieel nu niet bepaald een succes geweest. Er moest dik geld bij, zooals dat heet. En daarom wa ren de heeren van de Directie maar wat blij toen ze ontdekten dat er een veertigjarige loopbaan in zicht was. Om eerlijk te zijn moet ik bekennen, dat aan die veertig jaar nog wel een kleinigheid ontbrak. Inderdaad waren het er nog maar achtendertig en een kwart, maar zoo nauw neem je het niet, als de zaak er niet al te best voorstaat. En voor het publiek komt het er tenslotte niet erg veel op aan. Natuurlijk bestaan er jubilea die zoo echt zijn als klinkklaar goud: er zijn acteurs, die, hoe ze ook verlangen naar den grooten avond waarop ze eens in de bloemetjes en envelop pen met inhoud worden gezet, nauwkeurig vasthouden aan een bepaald jaar en liefst aan een bepaalden datum. Ze jubelen pre cies op tijd. precies als procuratiehouders en piano-onderwijzers en leeraren en ze heb ben het recht er toe. Want wie zal tegen spreken dat het belangrijker is tooneel te spelen dan kinderen het geboortejaar van Dirk Hl en het D-moll accoord in te stam- pen? Voor ontdekking van ons bedriegerijtje be hoefden we heelemaal niet bang te zijn, want acteurs zijn nergens zoo geheimzinnig' mee als met hun leeftijd en met hun gage. Als ze daarover spreken, geven ze den eerste altijd te laag en de tweede altijd te hoog op. De eenige moeilijkheid die we hadden te over winnen was, dat onze jubilaris zelf bezwa ren maakte. Hij was er van overtuigd dat het publiek zooveel belangstelling voor hem had. dat iedereen de data zou gaan contro leeren. Als er dan gesmokkeld moet worden, zei hij, laten we er dan 35 van maken. Voor een massa dames zal het zoo'n teleurstelling zijn als ze merken dat ik al veertig jaar op de planken sta. Maar de Directie vond 40 een veel aantrekkelijker getal dan 35 en vond een oplossing door te publiceeren dat de groote man als negenjarige voor het eerst was opgetreden, terwijl hij al elf was, toen hij voor het eerst figureerde. Zoo waren alle partijen tevredengesteld en we begonnen in een razend tempo het jubi leumstuk in te studeeren. Iedereen weet hoe moeilijk het is een stuk te kiezen voor het gewone repertoire en toch is het t dagelijksch werk van den tooneel- leider. Hoeveel moeilijker wordt het, wan neer een acteur die taak overneemt, een man die dat nog maar een enkele maal heeft ge daan. Het is dan ook werkelijk geen wonder dat jubileumstukken zoo vaak vallen als de befaamde baksteen. Een jubelstuk is meestal groot bezet. Het wordt gekozen om één man in al zijn kwa liteiten ten tooneele te voeren en heeft dus één sterrol Heel het overige gezelschap bun gelt er maar zoo'n beetje bij in kleine rol len en figuratie. Alles valt weg naast den held van den avond, die bijna voortdurend óp is. Er had zich natuurlijk een Comité ge vormd, waarin tal van lieden zitting hadden vanwege hun aanzienlijke ambten en hun klinkende namen en enkelen wegens hun liefde voor de tooneelspeelkunst. Die deden ook al het werk: de rest had waarlijk wel wat anders te doen. Zoo kon het spul beginnen De avond is daar. De zaal zit welwillend te wachten en ontvangt den jubilaris met ap plaus. In de pauze knallen in de artisten- foyer de eerste champagnekurken en het laatste bedrijf spelen we allemaal in eenigs- zins verhoogde stemming. Als na het laatste bedrijf het doek weer op gaat is, zooals de kranten zullen schrijven, „het tooneel herschapen in een bloementuin" De wethouder spreekt en een meneer dien niemand kent en nog een meneer d. n. k. cn nog drie meneeren d. n, k. cn de Rector van het Studentencorps en een actrice bij wie de jubilaris nog op schoot gezeten had (toen hij klein was) en we vereenigden ons tot een gezellig souper in een aanzienlijke gelegen heid en het was allemaal erg plezierig Maar toen begon het pas! RECHTER UIT WRAAK VERMOORD? MADRID, 1 April (A. N. P.). Onbekend ge bleven personen hebben Maandagavond rech ter Don Manuel Pedregal doodgeschoten. Pedregal heeft de rechtbank gepresideerd, welke onlangs verscheidene fascistische stu denten heeft veroordeeld.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5