Pofmouwen. Een muziek-bibliotheek te Haarlem. EEN BRIL VAN KEIP! 53e Jaargang No. 16203 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 20 April 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkery10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-. Wijsvinger Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim ƒ75.-, Alles Indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk f 30.— Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger 30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 20 April. Badoglio's Opmarsch. Maarschalk Badoglio's leger trekt op Addis Abeba, de Abessynische hoofdstad, af. Vol gens de laatste "berichten was het vervallen plaatsje Ankober, op 130 K.M., Zondag reeds gevallen. Het is niet erg duidelijk in hoe verre de Abbessyniërs maatregelen nemen om hun hoofdstad te verdedigen. Het is een open plaats, van slechts 50.000 inwoners, die natuurlijk op geen enkele wijze met een Europeesche hoofdstad vergeleken kan wor den, behalve dan dat zij evenmin een vesting is en nog gemakkelijker uit de lucht in brand gestoken, met gifgas gevuld en met brisant bommen verder vernietigd kan worden. Het is evenwel geen oude stad. waaraan groote tra dities verbonden zijn. Zij is pas een halve eeuw oud, zoodat haar aantrekkelijkheid als object voor de luchtvaart slechts ligt in het feit dat zij de hoofdstad en het grootste be volkingscentrum van Abessynië is. De bevol king heeft den tijd om de stad te ontruimen en zal dit natuurlijk doen. Men kan evenwel een laatste poging tot weerstand onderne men op de route die het ïtaliaansche leger nog heeft af te leggen. Volgens de berichten uit Addis Abeba schijnt men van zins dit te dóen. Vijfduizend man zouden er voor be schikbaar zijn, en dan zijn er ook nog dui zenden vrouwen bewapend. De vernietiging van dit „laatste bolwerk" op den weg naar de hoofdstad belooft nieuwe lauweren te vlechten om de slapen der glorierijke be- schaving-in-opmarsch. Het zijn immers maar negers en negerinnen, die zoo dom zijn dat zij niet eens begrijpen dat hetgeen hen met gifgas bestookt „de beschaving" is, die haar zegeningen op hen doet neerdalen, en dat him primitief Christendom thans, na zoo vele eeuwen, eindelijk met een hoogere norm in contact komt. Op het oogenblik ziet het er nog niet naar uit dat de val van Addis Abeba de onder werping van het barbaarsche Abessynië aan de zoozeer beschaafde tegenpartij zal betee- kenen. De Negus en zijn raadgevers, die on getwijfeld langzamerhand kokend van woe de zijn, hetgeen men van zulke menschen kan verwachten, beweren tenminste dat zij door zullen vechten. De vraag is of hun tal- looze stammen daartoe bereid zullen zijn. Mogelijk is het natuurlijk wel. De geschiede nis kent dergelijke voorbeelden in kleinere landen dan Abessynië, dat zoowat vijf-en- dertig maal zoo groot als ons land en net tweemaal zoo groot als Frankrijk is. Een dergelijk enorm gebied, ontoegankelijk in vele deelen, kan men met een leger van eenige honderdduizenden soldaten nimmer zoo afdoende bezetten dat de bevolking daar mee volkomen onderworpen is. Het zou ook vrijwat tijd vorderen, een bevolking van tien millioen geheel uit te moorden. Maar blijk baar heeft een deel dier bevolking zich al min of meer vrijwillig onderworpen, en het is dus maar de vraag hoeveel animo de rest nog bezit voor den ongelijken strijd tegen de Wonderen der Techniek, tevens die der Be schaving. Is dit een groot deel, en blijft het zich onderwerpen aan de leiding van den Negus, dan kan het een schier-eindeloozen guerilla-oorlog tegen de Italianen onderne men, waarbij de bosschen het zooveel schuil plaats tegen vliegtuigen zullen verleenen, en de regentijd zooveel gelegenheid voor ver ademing, dat men de onbeschaafde wilden slechts zeer langzaam-aan zal kunnen uit roeien. De gebeurtenissen van den laatsten tijd zullen evenwel het Abessynische volk met zooveel ontzetting vervuld hebben, dat het geen groote verwondering zou kunpen wekken als het na de vernietiging van het bovenbedoelde „laatste bolwerk" de wapens voorloopig maar neerlegt. Men zal dit af moeten wachten. Er zijn nog teveel tegen strijdige berichten over de stemming der be volking en de ïtaliaansche beschouwingen over haar dankbaarheid jegens den be schaafden aanvaller schijnen niet geheel objectief. De aanstaande verovering van Addis Abeba zal in elk geval een groot succes voor den Italiaanschen dictator zijn. Dankbare volks massa's zullen hem toejuichen en hij zal zijn gas-, brand- en brisant-bommen-helden kunnen gaan decoreeren; een veroveraars- blik!.... en een kin!dat de heele we reld er eerbiedig van bibbert. Op de plaatjes in de krant en in de filmjournalen zullen we dat dan te zien krijgen. Erg interessant, en vooral verheffend. Dit is een zeer verhef fende tijd. R. P. PERSONALIA. Voor het diploma van het Nederl. Genoot schap voor Heilgymnastiek en Massage zijn geslaagd onze stadgenooten, de dames G. A. Garssen en P. L. F. J. de Roos. Voor het examen leerarbeid is geslaagd mej. ÏJ, J. de Jong te Haarlem (Volgens een modeblad, zijn pof mouwen weer erg in de mode.) De mode van de vrouw is vol geheimen, Voor mij althans, aLs modelooze man, Als ik er dus vandaag over ga rijmen, Beken ik gauw. ik snap er weinig van. Als een model vandaag erg wordt bewonderd Door alle vrouwen, roerend eensgezind, Snap ik niet dat, geen enkle uitgezonderd, Het volgend jaar hetzelfde leelijk vindt. Wanneer een kleur door allen wordt gedragen, Daar zij de vrouw zoo erg voordeelig staat, Begrijp ik niet dat zij na honderd dagen, Door alle vrouwen bijna wordt gehaat. Eens ging er niets boven de korte rokken En eensklaps kwam de sleep opnieuw in zwang, Eens kon niets mooier zijn dan pagelokken. Nu is het meeste vrouwenhaar weer lang. Eens was er voor de vrouw niets zoo belangrijk, Als streven naar de hyperslanke lijn, Nu mag de vrouw, zij het dan niet omvangrijk. In elk geval weer veel gevulder zijn. Begrijp me goed, ik houd van variatie. Maar zulk een revolutie in den smaak, En visie op de vrouwelijke gratie Is mij een onbegrijpelijke zaak. Ik zal mij dus in dit probleem niet wagen, Want eens erin, vind ik geen weg eruit, Maar als de vrouw weer pofmouwen gaat dragen, Begrijp ik wel, wat dat althans beduidt. Wanneer de middlen tijdlijk mochten falen, En toch de vrouw iets nieuws wil in haar kast, Dan hoeft ze dat niet daadlijk te betalen, Dan wordt er wel een pof-mouw aan gepast. P. GASUS. Mooi initiatief van den directeur der Stadsbibliotheek. Waarvan particulieren en vereenigingen kunnen profiteeren. Radiodistributie Haarlem. Menschen, die om zoo te zeggen Hunne hersens laten gaan, Sluiten zich zoo spoedig moog'lijk Bij de distributie aan. NIEUWE GRACHT 5 TELEF. 10010. (Adv. Ingez. Med.) Onze ambulance te Assia. ADDIS ABEBA, 19 April (Reuter- A. N. P.) De Nederlandsche ambu lance is veilig te Assia gearriveerd komend uit het noorden. Het muziekconcours der Fede ratie van Haarlemsche Muziek verenigingen. Een uitgebreid dagprogramma. Zondag, 26 April wordt het nationaal zaal- muziekconcours voor Harmonie- en Fanfa- regezelschappen gehouden, dat door de Fe deratie van Haarlemsche Muziekverenigin gen is uitgeschreven. Voor dezen dag is een uitgebreid dagprogramma opgesteld. Om 11 uur des morgens heeft de officieele ontvangst plaats in het café-restaui'ant „Hof van Holland" aan de Groote Markt. Om twaalf uur wordt begonnen met den marschwedstrijd, die gehouden wordt op de Dreef. Aan dezen wedstrijd nemen zeven corpsen deel. De concertwedstrijd wordt gehouden in het Gemeentelijk Concertgebouw en begint om halfdrie. Hiervoor zijn tien gezelschappen ingeschreven. Tusschen pl.m. 6 uur en 7.30 uur wordt pauze gehouden. De uitslag zal di rect na den middag- en avondwedstrijd wor den bekend gemaakt, door de jury, die uit drie personen zal bestaan. Geen drukke Zondag in het bollenland. Ook ditmaal heeft de Zondag niet beant woord aan de verwachtingen die een normale bollen-Zonda.g" opwekt in de streek tusschen Haarlem en Leiden. Weliswaar was het drukker dan anders, maar het waren vooral auto's die passeerden. Fiet sers waren er betrekkelijk weinig en wande laars zag men sporadisch. De tram die een 20-minutendienst reed, kon het verkeer ge makkelijk aan en slechts zelden zagen wij een geheel vollen wagen. Onder de auto's waren veel Fransche en Belgische wagens. Ook wa ren er veel touringcars met buitenlanders op den weg. Ook elders in de streek, te Lisse en Sassenheim, waar wij een kijkje hebben geno men, was het beeld hetzelfde In het dorp Hillegom zelve was het wat men noemt „dood in den pot", mede doordat het doorgaand ver keer in de richting Leiden over den nieuwen weg was geleid. Alleen ongeveer duizend wan delaars van den wandeltocht van „Jan Pas toors" brachten in de middaguren wat leven in de brouwerij. Ongelukken zijn er niet gebeurd en de E. H. B. O. behoefde niet handelend op te treden. Voor de talrijke bloemverkccpers was het een strop, overal stonden zij bij groote voorraden in den kouden wind te kleumen zonder noe- nienswaardigen verkoop. Toen wij dezer dagen den gang op het Prin senhof doorliepen die toegang geeft tot de Stadsbibliotheek en Openbare Leeszaal, zagen wij daar een kaartje hangen met de volgende kennisgeving: MUZIEK BIBLIOTHEEK. Wie schenkt ons voor onze te vormen mu ziek bibliotheek goede en goed bruikbare mu ziek, vocaal, instrumentaal, voor solo-instru menten en ensemble-spel? De directeur der Stadsbibliotheek. Natuurlijk hebben wij den directeur den heer P. V. de Wit gevraagd van dit plan iets nader: te vertellen. Het is zoo zei de directeur nog slechts een zwak begin. Maar ik zie, dat het van belang voor de stad is een goede muziekbibliotheek te hebben. Waarom zouden wij hier wel allerlei werken hebben op technisch gebied en niets doen voor de muziekbeoefenaars en -liefheb bers? Verschillende openbare bibliotheken in ons land hebben ook zulke afdeelingen voor muziek. De grootste en best-ingerichte is die in den Haag en daar voorziet die in een groo te behoefte. Maar ik wil trachten onze muziekbibliotheek te stichten zonder extra offers van de gemeen tekas. U weet, dat in dezen crisistijd ook onze geldmiddelen belangrijk zijn ingekrompen, zoodat er, als wij aanschaffen wat voor de openbare bibliotheek noodig is, slechts weiniL geld zal overblijven om belangrijke uitgaven te doen voor een muziekbibliotheek. Daarom moeten wij het schoorvoetend aanpakken. Maar ik heb toch hoop, dat wij er op den duur zullen komen. Op dit oogenblik hebben wij reeds 600 werken. Maar om te kunnen begin nen moet dat aantal tot 1500 zijn opgevoerd. Onlangs ontving ik van de Haagsche muziek bibliotheek een groote partij werken die zij dubbel hadden. Dat was-een mooie aanwinst! Nu hoop ik, dat vereenigingen en particu lieren ons verder willen helpen. Welk karakter zal uw muziekbibliotheek krijgen? Het antwoord was: Er zullen alleen werken in komen die van belang zijn voor de muziek studie. klassiek en modern. „Moppen" zal men er natuurlijk niet vinden. Wij leggen denzelf den maatstaf voor deze muziekbibliotheek aan als geldt voor de leesbibliotheek. Het is be kend, dat de leesbibliotheek gereorganiseerd wordt. Er worden heel wat boeken die er wa ren verwijderd omdat die ér niet thuis behoo- ren. De gemeentelijke bibliotheek moet geen concurreerende instelling zijn van de gewone particuliere ontspanningsbibliotheken, waai' men voor 5 cent of een dubbeltje een boek kan leenen. Muziek- en zangvereenigingen zullen veel belang hebben bij onze muziekbibliotheek. Zij kan immers een centraal punt worden. Als ver eenigingen ons hun uitgespeelde of afgezon gen nummers sturen, kunnen andere veree nigingen die weer van ons leenen. Op huu beurt kan de vereeniging die ons wat afstaat, weer zoeken of in de nummers die wij hebben iets van haar gading is om hun repertoire aan te vullen. Zoo kunnen uitgaven voor muziek gespaard worden, wat van veel beteekenis is in dezen tijd nu vele vereenigingen voor zware financieele lasten zitten. Ook particuliere muziekbeoefenaars kunnen van onze verzameling profiteeren. Het zal zoo vervolgde de directeur nog wel eenigen tijd duren voor wij kunnen begin nen met het uitleenen van muziek. Niet alleen moeten wij eerst onze collectie tot 1500 num mers opvoeren dit aantal is noodig om te kunnen spreken van een bibliotheek! maar dan moeten ook eerst nog alle werken nage zien worden, gedeeltelijk gebonden, enz. Ons personeel is reeds ingekrompen, terwijl wij onze handen nog vol hebben aan het werk voor de reorganisatie van de leesbibliotheek, zoodat er natuurlijk slechts af en toe iets aan de vor ming van de muziekbibliotheek gedaan kan worden. Voorloopig kan men ons dus nog niet om muziek ter leen vragen. Maar dit wil natuurlijk niet zeggen dat w.ij in dezen voorbereidingstijd zouden weigeren een vereeniging te helpen. als zij een nummer dat zij wil uitvoeren niet machtig kan worden, terwijl wij het toevallig reeds in voorraad hebben. Maar natuurlijk moet dan zoo iets een uitzondering blijven! Tehuis voor ouden van dagen en Kinderhuis. Voortaan onder leiding van den Genees kundigen Dienst. Wij hebben reeds medegedeeld, dat een voorstel van B. en W. te verwachten was om het Tehuis voor Ouden van Dagen en het Kinderhuis aan den Schotersingel, die nu onder Maatschappelijk Hulpbetoon ressortee ren, over te brengen naar den Geneeskun digen Dienst. Dit voorstel is thans verschenen. In hun toelichting schrijven B. en W. o.a.: De bemoeiingen van den Dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon zijn van zoo velerlei aard en van zulk een grooten omvang ge worden. het personeel is zoozeer uitgebreid, dat de volle aandacht noodig is voor die za ken. die naar haar aard zonder twijfel tot de taak van den dienst behooren. In verband daarmede komt het ons gewenscht voor deze belde onderdeelen onder te brengen bij den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Gezond heidsdienst. Temeer achten wij dezen dienst daarvoor aangewezen, omdat de aard der ver zorging in beide tehuizen ln sterke mate be ïnvloed wordt door de behoefte aan medisch toezicht en vemleging. Immers het aantal zieken in het Tehuis voor Ouden van Dagen is voortdurend belangrijk en de leeftijd van de verzorgden is van dien aard, dat medisch toezicht en deskundige verpleging in de al- gemeene verzorging een overwegende plaats innemen. Hoewel in het Kindertehuis, tenzij in uit zonderingsgevallen, geen zieken vex*pleegd worden, blijkt bet- karakter dier verzorging reeds daaruit, dat van de oprichting af de dagelijksche leiding is toevertrouwd aan een gediplomeerd verpleegster, die daarbij nog door een gediplomeerd verpleegster werd bijgestaan. OPENING SPEELTUIN „ONS GENOEGEN" IN HAARLEM-NOORD. Zaterdagmiddag was de opening van den speeltuin van de Haarlemsche R.-K. Vereeni ging voor Groote Gezinnen aan den Rijks straatweg. Vele genoodigden waren aanwezig in het zaaltje waar de voorzitter van het comité Haarlem-Noord hen welkom heette. Na een woord van dank aan allen die medewerk ten aan het tot stand komen van dezen speel tuin, gaf hij het woord aan den algemeen voorzitter, wethouder W. B. van Liemt. Deze schetste eerst de moeilijkheden, waaronder dit nuttige werk tot stand gekomen was. Meer uit voerig sprak hij over het lange en dikwijls onaangename winterwerk der commissieleden, dat nu met zoo'n goede uitslag bekroond werd. De heer Van Schaick dankte den heer Van Liemt, wiens medewerking een stoot gaf tot het tot stand komen van dezen speeltuin. Pastoor L. Schalke zette het paedagogisch belang van het speeltuinwerk, dat zijn volle waradeering heeft, uiteen en feliciteerde den heer Van Liemt en het Comitébestuur, met hetgeen hier bereikt is. De heer Van Schaick wees nog op de finan cieele moeilijkheden, waarmee een speeltuin blijvend te kampen heeft, ook deze. „We heb ben schuld gemaakt," zeide hij, „en we moeten zochten gelijktijdig den tuin en zullen dat blij - nog mee rgel duitgeven. Ruim 750 kinderen be ven doen. Er zijn nog te weinig speelwerktui- gen. Allereerst moet er een glijbaan komen." Hierna eindigde hij het officieele gedeelte. Onder de vroolijke marschen van de Harmonie „St. Caecilia" werd een wandeling door den tuin gemaakt. Het woord is aan.... Schiller: Met lachen laten zich dui zend dingen doen, die met weeneti onmogelijk schijnen. Addis Abeba vrijwel geheel verlaten. ïtaliaansche troepen naderen de hoofdstad. ADDIS ABEBA 20 April (Reuter) Den geheelen nacht door zijn inwo ners van Addis Abeba uit de stad weg getrokken en thans is de stad bijna geheel verlaten. Hoewel de juiste positie van de ïtaliaansche troepen niet bekend is, gaat toch het gerucht, dat zij de hoofdstad naderen. „Abessynië houdt vol, ook al valt de hoofdstad". ADDIS ABEBA 20 April (Reuter). „In dien de Italianen Addis Abeba innemen, zul len wij ons in de heuvels ten Zuiden van da hoofdstad verschansen. De val van de hoofd stad beteekent nog geen einde van den oorlog, doch zou een begin van nieuwe moeilijkheden voor Badoglio kunnen beteekenen", verklaarde kapitein Delvalle, een Cubaan in dienst van Abessynië, die gisteren van het front terug keerde, zijn tuniek in flarden en met modder bevlekt, en ongeschoren. „Wij zullen strijden, zoolang de Negus op het slagveld blijft, als de regeering de hoofdstad verlaat, zullen wij haar volgen, tenzij wij andersluidende instructies krijgen". Talrijke vrijwilligers zijn uit de hoofdstad vertrokken om te trachten de Italianen tegen te houden. AUTO TE WATER. Zaterdagmiddag raakte aan de Burgwal een luxe-autc. te water. De eigenaar de heer J. D. uit Amsterdam, reed de wagen voor het perceel 89. Daar stapte hij uiv om te zien of er ruimte genoeg over was om binnen te rijden. Hij verzuimde echter de handrem aan te halen. De auto raakte op gang en reed het water in. Met behulp van een kraanwagen heeft men haar op het droge gehaald en naar een garage gesleept. DAGBLADDIRECTEUREN NAAR BERLIJN AMSTERDAM, 20 April Op uitnoodiging van de K. L. M. is hedenmorgen een gezelschap directeuren van Nederlandsche dagbladen on der leiding van den heer A. Plesman per F 36 naar Berlijn vertrokken. Het gezelschap bestaat uit de heeren Henny, Nijgh, Evers, Houwert, Hazewinkel. Van de Pol. Peereboom en Veenhoven. MODERNE OORLOGVOERING. Een foto uit de Abessynische stad Harrar, nadat «ij door een luchtbombardement was geteisterd. PRETTIGSTE PASVORM? GROOTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR (Adv. Ingez. Med.) De Italianen zouden Ankober, op pl.m. 125 K.M. afstand van Addis Abeba bezet hebben. pag. 4 Turkije heeft officieel tegengesproken de Dardanellen te hebben bezet. pag. 4 In vele plaatsen van Palestina is het tot ern stige onlusten gekomen tusschen Joden en Arabieren. Dag 4 De Nederlandsche ambulance is thans te Assia. pag. 1 Men tracht te Haarlem een muziekbibliotheek te vormen. pag. 1 De V. D. B. schrapte nationale ontwapening uit zijn program. pag. 3 Bij de Hollandsche Grondcredietbank zijn eigenaardig transacties gebeurd. pag. 3 De wedstrijden om het kampioenschap van Nederland. pag, 6 De Nederlandsche hockeyers verliezen van Frankrijk. pag. 7 H. P. C. heeft een Nederlandsch zwemrecord verbeterd. pag. 9 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Badoglio's opmarsch. pag. 1 Vr. S.: Amerikaansche nieuwigheden. Studen ten stichten een Volkenbond. pag, 4 P. H. Schroder over: Het voorste legioen. pag. 2 P. H. Sclir.öder: Bet je regeert. pag- 2 P. H. Schroder: De kleine Lord. pag 2 K. de Jong: Uitvoering „Houdt Onderling Vriendschap." pag. 11 Langs de straat: Vroegrit pag. 3 Criticus over den wedstrijd H. F. C.C. V. V. pag. 6 De burgerlijke stand van Haarlem is opge nomen op pag. 10.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1