ALLE BANKZAKEN NI DE KENNEMER BANKVEREENIGING .WEERBERICHT De kleine Lord. MAANT)XG 20 APRIE 1936 HAAR1E M'S RAGBEAD 2 HOUTPLEIN 8 - TELEFOON 13829 (3 LIJNEN) (IN/T IN IITIIRIK Luxe verhuur- en taxi-auto ondernemers. Een adres aan den Gemeenteraad. Het bestuur van den Ned. Bond van Luxe- Verhuur- en Taxi-Ondernemers, aangesloten bij den Kon. Ned. Middenstands Bond, heeft den Gemeenteraad verzocht maatregelen te nemen of stappen te doen, welke tot gevolg kunnen hebben, dat te Haarlem in het belang van het publiek, van het huurauto- en taxi bedrijf en in het bijzonder van de ondernemers en werknemers, die in dit bedrijf hun brood moeten verdie nen, een goed geregeld en behoorlijk function- neerend huurauto- en taxibedrijf tot stand kome, waartoe in de eerste plaats volgens de meening van adressant noodig zou zijn, dat, evenals zulks in verschillende andere gemeen ten het geval :s, voor het personenvervoer te gen betaling met huurauto's uitgeoefend bin nen of uit de gemeente, worde vereischt een vergunning, uitgegeven door B. en W. aan welke vergunning de noodige voorwaarden zouden moeten worden verbonden. Een uitvoerige Memorie van Toelichting is bij het adres gevoegd, waarin de aandacht wordt gevestigd op de ongebreidelde concur rentie, waardoor ongewenschte toestanden op het gebied van het personenvervoer zijn ont staan. Een verordening is noodig. Een ontwerp verordening is als bijlage toegevoegd. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD Er wordt een vergadering van den raad der gemeente Haarlem gehouden op Woensdag 22 April a.s. des namiddags ten 1.30 ure, zoo noodig voort te zetten des avond ten 8 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). 1. Mede deelingen en ingekomen stukken. Verzoekschrift D. Peereboom om eervol ont slag als hoofd van school no. 33. 2. Balans, enz. 1934-1935 woningvereeniging (stichting) a. „Het Oosten"; b. „Zorgvliet"; c. „Huis ter Cleef"; d. „Tuinwijk"; e. ..Rcsehaghe". 3. Rekening enz. 1935 afdeeling Haarlem No-ruhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis". 4. Kohier Straatbelasting, enz. dienst 1936 (2e gedeelte). 5. Verleer.en medewerking verbetering af scheiding Bijzondere School Zomervaart. 6. Vergoeding art. 100 L.O.-wet 1920: a. Over 1934 Bijzondere School Cruquius- straat; b. Over 1935 18 Bijzondere scholen. 7. Terugneming uit het woningbedrijf enz.: a. Esschilderstraat 23 en Rustenburgerlaan 44 A—44 A rood; b. Spaarn wouderstraat 33. 8. Verkoop grond: a. Jan Gijzenkade (N.V. Twijnderslaan II) b. Bisschop Callierstraat (C. M. van der Beek). c. Grionweg (A. Meijer). d. De Ruijterplein (v.d. Laan de Vries en De Vos). 9. Verkoop perceel West-kolk no. 44 (v. m. Spaamdam) IC.' Onteigening perceel Esschilderstraat kad. sectie K. No. 650. 11. Instelling rechtsvordering wegens ver andering bestemming Marsstraat 8. 12. Verzoekschrift O. E. Schmid, inzake ver andering bestemming perceel Westerhout straat 26. 13. Bei-oepschrift N.V. Expl. Mij .De Magno lia" tegen weigering bouwvergunning voor 26 woonhuizen aan den Vondelweg. 14. Wederkeerige hulpverleening bij de be strijding van brand. 15. Wijziging verordening heffing preca riorechten. 16. Aanvulling Algemeene Politieverorde ning (voetgangersverkeer). 17. Voorstel Mr. Blankevoort inzake op heffing toonkamer gasbedrijf. 18. Wijziging verordening dienst Maatschap pelijk Hulpbetoon. 19. Deelneming in een te stichten Borgstel lingsfonds. 20. Aanwijzing plaats Burgemeester Maar- schalkbank. 21. Schrijven B. en W. inzake voorstel-Van Tetermg instelling Commissie bevordering bloei van Haarlem. 22. Overplaatsing twee hoofden van scho len. 23. Bezwaarschriften vergunningsrecht Benoeming: a. twee leden Commissie van Toezicht Frans Halsmuseum. b. Voorzitter en leden Commissie voor de Werkloosheidsbestrijding. c. Tij del, leeraar Gem. Avondschool voor N ij ve rheiösonderwijs. d. Hoofden Scholen voor Openbaar lager onderwijs nrs. 3, 7 en 33. Indien een der leden hierover het woord verlangt, zal een vergadering met gesloten deuren worden gehouden. FEUILLETON DE GOUDEN BRUG. ROMAN VAN HANNO FLESSEN. (Nadruk verboden) 46) Snel legt Szartossy hem een ijszak, welke hij heeft meegebracht, op het hoofd. De zieke reageert met een zucht van verlichting en wordt onmiddellijk rustiger. „Szartossy", vraagt Renate met gesmoorde stem, „weet jij iets van dieJohanna Hij knikt: „Ja, Renate ik weet iets van haarzeer veel zelfstrouwens ik zou heel wat kunnen ophelderenalsals je dat zoudt willen „Ik wil, ik moet alles hoorenMaar eerst zal ik je nog iets mededeelen". En in 't kort vertelt Renate hoe het komt dat Sylvester Vonberg als Freiherr von Berg zoo lang haar gast is geweest. „Dat moest in de eerste plaats worden op gehelderd", besluit zij haar verhaal, „en nu is het jouw beurt....!" „Je kunt alles van me verlangen, Renate Dus ook dit, hoe moeilijk het me ook zal vallen. „Een oogenblik!", valt ze hem in de rede. (Adv. Ingez. Med.) Kleuterschool in Haarlem- Noord geopend. Van de Gereformeerde vereeniging „Rehoboth". Zaterdagmiddag is de nieuwe kleuterschool „Rehoboth-Noord" van de vereeniging voor voorbereidend lager onderwijs op Gerefor meerden grondslag „Rehoboth" aan de Am bachtstraat in Haarlem-Noord officieel ge opend. In de gymnastiekzaal van de tegenover het nieuwe gebouw gelegen Dr. H. Bavinckschcol heette de voorzitter van „Rehoboth", de heer Joh. J. van Schuylenburg, den genoodigden en belangstellenden welkom. In het bijzonder be groette hij den directeur en den architect van Eouw- en Woningtoezicht, de heeren Ir. D- Kruijf en B. Bakker, den directeur van open bare werken, den heer Ir. M. H. Maas, den inspecteur van het L. O- den heer H. v d Weyer, en de vertegenwoordigers van verschil lende kerkeraden en schoolbesturen Deze tweede kleuterschool van „Rehoboth" is onder heel wat moeilijker omstandigheden tot stand gekomen dan de eerste in de Patri moniumstraat, die in Sept. 1930 is gesticht, zoo zeide de heer Van Schuylenburg. Toen verleende de gemeente subsidie, thans is dit niet het geval. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling de nieuwe school te bouwen op een terrein, grenzende aan de Dr. H. Bavinck- school. Door een betreurenswaardigen samen loop van omstandigheden is dit echter niet gelukt. Gelukkig heeft de vereeniging', dank zij de hulp van ir. Maas, de beschikking gekre gen over een terrein, tegenover de bestaande school gelegen. De jeugdige architect, de heer Smits, heeft hier een prachtige school gebouwd, die geheel aan de gestelde eischen voldoet. Hiervoor bracht spr. den architect dank. Tevens dankte de voorzitter de aannemers, den directeur en architect van Bouw- en Woningtoezicht, B'. en W. van Haarlem en den inspecteur van het L. O. De heer Van Schuylenburg richtte hierna het woord tot het- personeel van de nieuwe kleuterschool. Het bestuur brengt dank aan deze drie dames, die ondanks de noodge dwongen lage salarissen toch bereid zijn het werk op zich te nemen. Tenslotte wekte spr. de ouders op, hun me dewerking te verleenen. Spr. verklaarde de nieuwe kleuterschool voor geopend. De heer H. v. d. Weyer, inspecteur van het L. O., uitte zijn vreugde over het tot stand komen van deze nieuwe kleuterschool. Het is verheugend, aldus spr., dat in dezen moeilij ken tijd, nu de overheid geen subsidie kan ver leenen, uit particulier initiatief een nieuwe school is gesticht. Hoe geheel verschillend is de moderne kleu terschool van de ouderwetsche ..bewaarschool" zoo vervolgde de heer v. d. Weyer. Vroeger slechte hygiënische toestanden, thans zon, licht, kleur, leven en vroolij.kheid. Deze kleu terschool zal een gemeenschappelijke kinder kamer voor alle leeiiingetjes zijn. Spr.'bood het bestuur en den ouders zijn gelukwenschen aan. Vervolgens voerde de heer G. Wolzak Hzn. het woord namens de vereeniging „Groen van Prinsterer". Deze vereeniging stelt groot be lang in het werk van „Rehoboth". De heer Wolzak ging de subsidieering door de gemeen te Haarlem van het voorbereidend lager on derwijs na, waarbij hij tot d'e conclusie kwam, dat het openbaar onderwijs in dit opzicht be ter bedeeld is dan het bijzondere. Spr. prees de energie en de stuwkracht van den voor zitter. „Green van Prinsterer" hoopt door een bescheiden bijdrage eenigszins in de exploita tie-kosten van de nieuwe school bij te dragen. Tenslotte bood de heer Wolzak zijn beste wen- schen aan. De heer Jongejan, directeur van den oplei dingscursus, wenschte vervolgens het bestuur van „Rehoboth" geluk, waarna hij speciaal het woord richtte tot de onderwijzeressen, zijn oud-leerlingen. Achtereenvolgens voerden nog het woord de heer Buist, hoofd van de Dr. H. Bavinckschool, mej. M. Klomp, hoofd van de eerste kleuter school, mej. van Eek, benoemd tot hoofd van de nieuwe school, die vol vertrouwen haar nieuwe taak op zich nam; verder mej. Hage- man, die in September de leiding van de derde kleuterschool van „Rehoboth" zal aanvaarden en mej. Pluister, oud-collega van mej. van Eek. Genoodigden en belangstellenden maakten hierop een rondgang door het nieuwe gebouw. ENGELSCHE GASTEN IN KENNEMER LYCEUM. Voor de jeugdige Engelsche bezoekers, die dezer dagen de gasten van Haarlem waren is ook de Zondag een dag vol succes geweest. Nadat er 's morgens bij Stoop gezwommen was, stond in het Kennemer Lyceum een lunch gereed. 's Avonds was in de zaal op de tweede ver dieping, waar een prachtige vloer tot dansen noodt, nog een afscheidsfeest. Vroolijke mu ziek weerklonk, de gasten gaven Engelsche dansen ten beste en een uitstekend orkestje zorgde voor dansmuziek. 's Middags bracht men nog een bezoek aan de bollenvelden. Haar oogen schitteren onnatuurlijk in het bleeke gelaat. „Deze inleiding zegt op zichzelf al veelze laat bijna alles vermoeden. Het is niets goeds, wat jij van Sylvester Vonberg weet. Het valt je moeilijk alles te vertellen, omdat je weet, dat ik hem liefhebof al thans lief heb gehadik weet dat, na het geen er het laatste uur gebeurd ls, zelf niet preciesMaar ik deins er op dit oogen blik niet voor terug om eerlijk en oprecht te erkennen, dat ik, hoe duister het verleden van dezen man ook mag zijn, van de eerste minuut af, waarin ik hem leerde kennen, on uitsprekelijk gelukkig ben geweestDat moest ik je zeggen, omdat ik je vriendschap nietop slinksche wijze wil verwerven". „Voor mij geldt slechts één ding, Renate, dat alles wat je doet door jou wordt geadeld. Dat is een onomstootelijk dogma voor me, sinds ik je voor het eerst ontmoette en dat zal het ten eeuwige dage blijvenZoo zal ik ook deze pijnlijke kwestie beschouwenIk kan alles niet zoo mooi uitdrukken „Daarvoor laat je je daden spreken, Stefan en daarop komt het tenslotte aanEn nu zonder omwegen of misplaatste consideratie ik ben bereid En Stefan Szartossy verteltHij is een objectieve berichtgever en weet door de wijze, waarop hij een en ander te harer kennis brengt, het leed van de vrouw te verzachten. Toen ik nu met Rudolf von Berg in München samen was, nam nog iemand deel ^2 Bilt voorspelt: Matigen tot krachtigen, later, afnemen- den. Zuidelijken tot Westelijken wind. Betrokken tot zwaar bewolkt. Aanvanke lijk kans op regen en zachter. BAROMETERSTAND Hoogste 767,8 m.M. te La Coruna. Laagste 738.7 m.M. te Skagen. Het buitenlandsch weerbericht meldt: Wind, regen en zachter weer. De depressie over Scandinavië is nog in diepte toegenomen en hééft zich Noordwaarts over geheel Scandinavië uitgebreid, waarbij de vorst vrijwel verdweena Allen op Groenland en Spitsbergen handhaaft zich een strenge vorst. Het aepressiegebied in het Westen vertoont kernen ten Zuiden van IJsland en van Ierland, zoodat de wind in onze streken naar Zuidwest draait en over het algemeen iets zachter weer te wachten is. In Schotland komt nog lichte vorst voor en ook elders op de Britsche eilan den was de ochtendtemperatuur nog onder normaal. In Frankrijk is bij windstilte en hel dere lucht de ochtend ook koud, maar zal het overdag vrij zacht worden. In Duitschland duurt het buiige weer, met in het Noorden krachtigen tot stonnachtigen Zuldwéstelijken wind, nog voort. De meeste neerslag viel in Scandinavië en op de Britsche eilanden. Onder den invloed der nieuwe depressie is toenemende wind, tijdelijk met regen en aanvankelijk zachter weer, te wach ten. BAROMETERSTAND Vorige stand 757 m.M. Stand van heden 756 m.M. Neiging achteruit. Opgave van: Fa. KUIPERS EN ZN„ Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 Juliana-dag. De Lichtstoet. Voor den door het Centrum-Comité van de vereeniging Koninginnedag op den verjaardag van Prinses Juliana te organiseeren lichtstoet bestaat gelegenheid voor deelneming van jeugdvereenigingen. De lichtstoet vertrekt om negen uur van het Prinsen Bolwerk. Er zullen vijf muziekvereni gingen aan deelnemen. Deze lichtstoet is bedoeld als een nationale hulde aan ons vorstenhuis door jeugvereenï- gingen met hun vaandels en vlaggen. De fak kels. welke speciaal voor dat doel vervaardigd zij nen niet walmen worden door het Centrum- Comité verstrekt. Voor schriftelijke opgave (vóór 25 April a.s.) wende men zich tot den heer A. H. de Bruïjn Sr., Ged. Voldersgracht 4, telef. 11272. waarna later een gelegenheid tot mondelingen ge dachtewisseling zal volgen. Waies Anthraciet is wel BETER, doch niet duurder dan andere soorten BELG. of HOLL. ANTHRACIET, ze kost slechts Afm. 20/30 2.25 per H.l. 30/50 2.35 12/20 1-95 Ook voor Centr. Verwarming Afm. 50/80 ƒ23.— per ton 8/1518-— MONSTER GRATIS verkrijgbaar bij AMTHRACIETHANDEL „De Spaarnestad" FR. VARKENMARKT 4—10, Tel. 14164 SPAARNE, bij vladuel. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA MAANDAG 20 APRIL Stadsschouwburg: Erika Mann's Pfeffer- mühle. 8.15 uur. Cinema Palace: „Duivels der lucht". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Modern Times" met Charlie Chaplin, geprolongeerd. 2.30 7 en 9.15 um\ Frans Hals Theater: „Begeerte" geprolon geerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Schots en Scheef" geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DINSDAG 21 APRIL Mijvan Electrische Centraalstations, Haar lem, Jaarl. alg. vergad. van aandeelh. Café- Rest. Brinkmann, Gr. Markt. 14 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. aan onze besprekingeneen vroegere Duitsche strijdmakker, Gabriel Schwarzer, die thans aan het hoofd staat van een gerenom meerd Recherche- en Informatiebureau. Mijn belangstelling voor de persoon van Sylvester Vonberg opgewekt door zijn betrekkingen tot de bewuste Johhanna, op wie ik straks nog terugkom gaf mij aanleiding mijn vriend Schwarzer om een nauwkeurige informatie omtrent Vonberg's levensloop te verzoeken. Wat ik daarin te lezen kreeg, was niet veel goeds. Ik heb dat belangwekkende document bij me zoodat je het kunt inzien. Ik zou je echter willen aanraden je daarmee in de stilte van je eigen kamer terug te trekken. De patiënt wordt weer onrustigIk wacht hier op den dokter en de verpleegster en zal me dan straks bij je voegen „Goed", zegt Renate. Zij neemt de getypte vellen papier, welke Szartossy haar overhan digt en verlaat met licht gebogen hoofd het vertrek. En zoo bewerkt de willekeur van het nood lot, dat de zakelijke mededeelingen van het Recherche- en Infomatiebureau Schwarzer te München, oorspronkelijk bestemd voor Jo hanna, Barones von Geitler-Hattorf, thans worden gelezen door Rente Lien, die langzaam en aandachtig van den inhoud van het rap port kennis neemt En Renate vindt, wat Johanna ontzegd is gebleventranen, welke althans voor een deel haar smart verlichten. De sipart, ?°9 HET TOONEEL BETJE REGEERT door het De Boer- Van Rijk Ensemble. Honderd maal heeft Betje thans gere geerd; honderd maal heeft zij den heer Van Gelder van den ondergang gered, zijn vrouw van 'haar spilzucht, zijn zoon van zijn luiheid genezen en de heele familie uit de strikken, gespannen door Mr. Stanley, den laagharti- gen Bankdirecteur, bevrijd. En dat alles door haar handigheid, haar scherp inzicht, haar liefde voor het gezin. Indertijd is over deze voorstelling in dit blad uitvoerig geschreven; het is onnoodig op stuk en spel opnieuw in te gaan. Alleen over mevrouw de Boer moeten mij nog een paar woorden van het hart. Het is eiken keer weer een lust deze eeuwig-jeugdige op de planken te zien en deze rol, schoon ze niet tot de belangrijkste behoort die me vrouw de Boer gespeeld heeft, geeft haar de gelegenheid twee kanten van haar merk waardig talent te toonen: de scherpe en de gevoelige. Wie De Meid van deze actrice ge zien heeft, weet lioe zij een fel. kwaadaardig en wraakzuchtig schepsel als deze Annemie is. weet te spelen en tot een levend wezen te maken; in Kniertje komt de andere zijde meer tot haar recht. Het knappe in de rol van Betje is. dat Henk Bakker óp voortref felijke wijze deze beide sentimenten heeft weten te vereenigen. Wie de voorstelling van Zaterdagavond zag, herinnert zich ongetwijfeld de scène uit het tweede bedrijf, waarin Betje den louchen Directeur Stanley haar beleende ef fecten weet te ontfutselen. Als hij weg is. draait ze zich naar de zaal en zegt alleen: Wat 'n stommerd! Maar Stanley komt terug en wijst haar op het gevolg van haar daad: het faillissement van haar meneer. Weer gaat hij, weer staat Betje bij de deur. Nu zegt ze alleen: Failliet? Nee. En de zaal, die een minuut geleden daverde van den lach, is opeens doodstil en geroerd. Zij die zoo de wisselende gevoelens in een fignur weet uit te beelden, die zoo een rol tot waarachtig leven weet te brengen en een eenvoudig blijspelletje op een hooger plan kan nlaatsen, is toch wel ónze actrice, op wie we allemaal een beetje trotsch mogen zijn. En dat we dat zijn bewees het applaus van een vollen schouwburg, bewezen de vele bloemen op het tooneel wel overduidelijk. F. H. SCHRÖDER. HET VOORSTE LEGIOEN. Centraal Tooneel. Terwijl het einde van het seizoen al in het zicht komt en wij van onze tooneelgezelschap- pen geen groote daden meer verwachtten, brengt het gezelschap van Cees Laseur nog een nieuw stuk en wel een stuk dat om allerlei re denen de allergi'ootste aandacht waard is. Het is op wat wonderlijke wijze tot ons ge komen. Het oorspronkelijke Amerikaansche .toongelspel is bewerkt door een Oostenrijker eii diens tekst werd door Joan Remmelts uit stekend in het. Nedërlandsch vertaald. Het zou dé moeite waard zijn de oorspronkelijke tekst eens met de bewerking te vergelijken, ten einde te kunnen constateeren wien we eigen lijk dankbaar moeten zijn voor dit sterke 'speelstuk met zijn belangrijken inhoud.In ieder geval staat nu reeds vast dat we het Centraal Tooneel dankbaar moeten zijn voor de prach tige gave voorstelling. Het gegeven van Het voorste Legioen doet denken aan de roman Lourdes van Emile Zola.. Ook hier een medicus die zijn geloof heeft ver loren en een wonder noodig heeft om het te herwinnen. Ook hier een wonder of wat men er voor houden kan en daardoor groote vreug de in den kring der geloovigen. Maar terwijl in Zola's roman de medicus weer tot twijfel en ongeloof overslaat, als hij bedenkt dat ook suggestie genezingen kan verwekken, leidt hier het wonder tot bekeering. Wie evenwel zou meenen een Katholiek pro pagandastuk te zullen zien, vergist zich vol komen. In het Jezuietencollege waarin zich de gebeurtenissen voltrekken vindt men volge lingen van Ignatius die sterk uiteenloopen daar zijn de fanatici voor wie de eer van de Sociëteit eigenlijk gaat boven de eere Gods. Daar zijn zij dien het kloosterleven een be klemming dreigt te worden, die de wereld niet vaarwel kunnen zeggen; daar zijn zij die de wetenschap liefhebben en het logisch denken. Daar is de man die zijn groote muzikale toe komst heeft geofferd en het kleed der Orde heeft aangetrokken als een offer voor God. Daar zijn tenslotte de wijzen, zij die het leven kennen, het leven en de menschen. Temidden van deze schare heeft de wondel- bare genezing plaats. De twijfelmoedige wordt er door genezen: zijn geloof staat van nu af onwrikbaar vast. Maar voor den geleerde is het wonder de geboorte van den twijfel. En zoo groeit een conflict dat in zijn menschelijkheid en algemeenheid diep ontroert. Daardoor is het stuk voor de pauze ook het sterkst: daar grijpt de gebeurtenis allen gelijk aan en ziet men met spanning de reactie van die zoo ver- shcillende persoonlijkheden. In de laatste ta- fereelen staat de figuur van den jurist Pater Ahern geheel in het middelpunt en is het al gemeene conflict een persoonlijk conflict ge worden. Het is heerlijk over een voorstelling te kun nen schrijven, waarin zooveel te bewonderen nieuw is en toch zoo oud als de menschheid zelf Niet slechts zichzelf helpt Renate met deze tranen, maar ook den man. Zij maken ruimte in haar voor medelijden in de ware beteekenis van het woord, voor een volkomen doorgron den van dingen, die zoolang zij slechts uiter lijk worden beschouwd, onbegrijpelijk blijven. Boven haar zelf en haar leed verheft zich dit meegevoel, daarbij de kiem leggend voor haar innigsten wensch: „Levenen helpen leven Onafgebroken stroomen de tranen haar over de wangen en op het papier in haar schoot Het strenge, rechte machineschrift wordt gedeeltelijk uitgewischtEen symbool van het treffende pleidooi van haar hart Wanhopig klemt zij zich vast aan het onderhoud met, Sylvester, waarbij zij hem het geld, dat hij noodig had bijna heeft opgedron gen, daarmee wederom onbewust en onge wild zijn eerlijk streven verijdelend om alles te bekennenEen speling van het noodlot Noch de aankomst noch het vertrek van den dokter uit Innsbruck dringt tot haar door. Volkomen onttrokken aan haar om geving, geheel in haar eigen gedachten ver diept. gaat de tijd aan haar voorbij. Eerst Szartossy's binnentreden plaatst haar weer midden in de gebeurtenissen van het oogenblik. Met de hem aangeboren tact vindt hij onmiddellijk de juiste woorden om haar viel. En Cor Hermus en Joan Remmelts, om met hen nu maar te beginnen, wisten als de Rector van het College en de geleerde iets on vergetelijks te scheppen, iets dat waarlijk volkmaakt was. Maar onmiddellijk daarnaast stond Gijs Tersteeg, een jong acteur die zijn opleiding ontving in München en Weenen en voor het eerst in Nederland op de planken stond. Als Pater Rawleigh heeft hij prachtige dingen gedaan en zijn bezielde gelaat zal ik niet licht vergeten. Die gloed van de overtuiging had ook Ge rard Schild, de man aan wien zich het wonder voltrekt. En Cees Laseur speelde den uit het Oosten terugkomenden Pater Quarterman in getogen, wijs en groot, zooals Schwab Mon seigneur Carey met een goedmoedige bon- hommie en zachtmoedigheid uitbeeldde. Wanneer ik niet allen bij name noem is dat slechts om niet in herhalingen te vervallen. Een uitzondering moet ik maken voor Mary Dresselhuys die in het laatste bedrijf het ver lamde jongetje zoo zuiver en innig speelde, dat het je de tranen in de oogen bracht. In de mooie decors van Lucas Wensing staan daar al die geestelijken en het komt ons, leeken, voor dat zoo en niet anders de werke lijkheid is. Tot in alle onderdeelen is aan die werkelijkheid recht gedaan en men voelt in allerlei typische kleinigheden de hand van een bij uitstek deskundige. In dezen tijd een dergelijk stuk in een der gelijke bezetting en een dergelijke voorstel ling men krijgt weer hoop op de toekomst. Zoolang zooiets mogelijk is kan ons tooneel niet te gronde gaan. P. H. SCHRÖDER. (gezelschap „fe Narren".) De hoofdfout is deze, dat De Kleine Lord geenszins een Kinderboek is. Het werd niet als zoodanig geschreven en zelfs de voor treffelijkste bewerking moest als kinderstuk daardoor falen. De begrippen en gevoelens zijn die van volwassenen; de maatschap pelijke toestanden kunnen door kinderen niet begrepen worden. Dat de voorstelling van Zaterdagmiddag voorafgegaan werd door een uiteenzetting van de intrigue, is wel het duidelijkste be wijs voor wat ik hierboven zei. Paula de Waart vertelde iets over erfrecht, over aris tocratische begrippen, over de „mindere stand" van mevrouw Errol, ja over de bi gamie door Cedric's oom gepleegd. Gelukkig zullen de jeugdige toeschouwers van deze verhandeling niet veel begrepen hebben. Voor de explicatie was nog een andere reden: het bestaande tooneeistuk is door de leidster der Narren opnieuw bewerkt, gemo derniseerd en besnoeid. En vooral onder de laatste operatie heeft de duidelijkheid wel erg geleden. Maar wanner dan zulk een ver duidelijking noodig is, waarom ze dan ge geven in zulk 'n onkinderlijke taal, waarom ook in het stuk zelf de tekst niet eens duch tig herzien? Van de moderniseering hebben we eigen lijk alleen wat gemerkt toen we Lord Fauntleroy over een vliegmachine hoorden spreken en toen zijn grootvader, op hem steunend, hem toevoegde: Nou, een Dempsey ben je nog niet Overigens was alles vieux jeu, met terzijdes en alleen spraken en al. Ik heb, zóoals ieder, een lieve herinnering aan het boekje De Kleine Lord. Toen jk hem gisteren met zijn blonde krullen en zwart fluweelen pakje op de planken terugzag, vond ik hem wel érg het brave en zoete knaapje, dat na zijn hardloopwedstrijd in het eerste bedrijf zijn dagen alleen maar vult met wijze opmerkingen en weldaden aan appelvrouwen Geheel in dezelfde toon was de edelaardige moeder en de braafheid werd haast sym bolisch, toen aan het slot van het eerste be drijf Cedric op moeders schoot zijn gebedje zeide en insliep. De regie had dit geaccen tueerd door toen de zon met sprongen te laten ondergaan en moeder en zoon in een onverklaarbare lichtbundel te plaatsen. Mijn critische zevenjarige metgezel vond dat een rare geschiedenis en zoo zullen veel kinderen er wel over gedacht hebben, vooral toen we dezelfde vertooning in het 2e bedrijf terug kregen op grootvaders rheumatische knie. Maar gelukkig was meneer Hobbs er nog en was Dick de schoenpoetser er ook. Die twee, verdienstelijk vertolkt door John Alex en Beppie Kila, brachten de kinderlijke èn de vroolijke toon er in en het werd werkelijk allerplezierigst, toen ze met z'n tweeën op het deftige Engelsche kasteel verschenen. Toen was de lach niet van de lucht en leefde de zaal opeens volop mee. Ook de advocaat Havesham, dien ik mij altijd heb voorge steld als een statigen ouden heer, maar die een opgewekte jonge man met een sportief uiterlijk bleek te zijn, had vaak de juiste toon te pakken. De Graaf was inderdaad een gruwelijke brompot, die, zooals Engelsche graven altijd doen, den heelen dag in rok- met-zwarte-das rondliep. En Menne, „een valsche vrouw", zooals het programma ver meldde, deed inderdaad valsch. Cedric zelf werd vertolkt door de tien jarige Jopy Wagner. Het was knap en onbe vangen en de rolkennis was onverbeterlijk; jammer alleen, dat in deze bewerking Cedric geen frisscher leuker jongen kan worden. Ik geloof dat wij het recht hebben aan kin dervoorstellingen hooge eischen te stellen. Aan die eischen voldeed de voorstelling van den Kleinen Lord zeker niet. Maar het was onschuldig en wel eens grappig en voor de kinderen een aangename afwisseling in deze vacantie met slecht weer. P. H. SCHRÖDER. tot de werkelijkheid terug te brengen: „Het is, zooals ik dachtbehalve mala ria, longontstekingtengevolge van een gevatte koudeZyn toestand is wel ernstig maar toch zonder direct levensgevaarDe verpleegster is haar taak reeds begonnen De dokter komt morgen terug „Dank je", zegt Renate en met een smar telijk glimlachje laat zij er op volgen: „Ik wist wel, wat ik deed, toen ik juist jouw hulp inriepNu is alles in goede handen En nu nog het laatste, Stefan. De informatie van Schwarzer heb ik gelezen; ik zou haar voorloopig graag willen behouden. Wat heb je verder nog te vertellen Szartossy neemt uit zijn zak het- doosje met Johanna's ring, welke hij Renate over handigt. En daarbij vertelt hij haar in een voudige bewoordingen van de fijne draden, welke de liefde tusschen Sylvester Vonberg en Johanna Geitier heeft gesponnen.Ter wijl hij spreekt, blijft zijn blik onafgebroken gevestigd op den ring, welke tusschen Renate en hem op het glimmende mahoniehouten blad van de tafel ligtAlleen als hij ge waagt van de mogelijkheid van een aan staande verloving van Johanna met Fritz Mol- Iander, richten zijn oogen zich even op de stille vrouw tegenover hemHij ziet een gelaat, waarin de smart scherpe lijnen heeft trokken en grijze oogen, verduisterd door nameloos leed, (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2