V. D. B. schrapt nationale ontwapening uit zijn program. MAANDAG 20 APRIL 1936 HAARDE M'S DAGBLAD 3 Belangrijk werk in Mexico. Voor de Nederlandsche industrie. Aanleg van 200 K.M. spoorlijn. Zondagmorgen is dr. W. Kresin. directeur van het Internationaal Handelsconsortium, uit Mexico naar Nederland teruggekeerd. Bij het Internationaal Handelsconsortium zijn ongeveer vijf en twintig Nederlandsche in- dustrieele- en aannemersbedrijven aangeslo ten, onder welke Werkspoor, Heemaf, de Nederlandshe Constructiewerkplaatsen te Leiden, de werf Gusto te Schiedam, Volkers te Rotterdam en de Nederlandsche Maat schappij voor Havenwerken te Amsterdam. Dr Kresin heeft twee maanden in Mexico vertoefd om te trachten, er bestellingen voor de Nederlandsche industrie opgedragen- te krijgen. Hij is in zijn pogingen geslaagd. Aan het Internationaal Handelsconsortium is op gedragen de uitvoering van den aanleg van twee honderd kilometer spoorweg, deel uit makende van een groote spoorlijn, welke de Mexicaansche regeering voornemens is, aan te doen leggen van Campeche, aan de Golf van Mexico naar Puerto Mexico, eveneens aan de Golf van Mexico, over Boca del C.erro in Centraal Mexico. Het deel van deze groote lijn, dat vanwege het Internationaal Handelsconsortium zal worden aangelegd, zal beginnen bij Boca del Cerro en in de richting van Puerto Mexico gaan. De uitvoering van den aanleg van deze 200 K.M. spoorweg is in haar geheel aan het Internationaal Handelsconsortium opgedra gen. Behalve den aanleg van den eigenlijken spoorweg omvat zij den. bouw van zes groote en een groot aantal kleine bruggen en van vele stationsemplacementen en andere con structies, onder andere van een aantal elec- trische centrales, welke kracht en licht zul len produceeren voor 'n landstreek van niet geringe oppervlakte. Een redacteur van het Algemeen! Neder- landsch Persbuerau heeft met dr. Kresin aan stonds na diens terugkomst een onderhoud gehad. Dr. Kresin wees erop, dat het werk, dat verricht zal worden, deel uitmaakt van een grooten kolonisatie-arbeid, waarmede de Mexicaansche regeering zich bezig houdt en welke tot doel heeft, Centraal-Mexico, nog grootendeels uit oerwoud bestaande, tot ont wikkeling te brengen Dr. Kresin verklaarde, dat de bestelling, welke aan de Nederlandsche industrie is op gedragen, een zeer aanzienlijk bedrag ver tegenwoordigt. Alle werkzaamheden, welke •de Nederlandsche industrie kan verrichten, zullen door haar worden uitgevoerd en uit het buitenland zal slechts worden betrokken datgene, wat Nederland uit den aard der zaak niet kan leveren. Tien tot vijftien Neder landsche ingenieurs zullen naar Mexico wor den uitgezonden om de leiding van het werk op zich te nemen. De eersten zullen reeds de volgende maand vertrekken. Met grooten lof sprak dr. Kresin ook over de zeer bijzondere activiteit van den Neder- landschen zaakgelastigde te Mexico, den heer Fein, aan wiens onvermoeide werkzaamheid het voor een groot deel te danken is, dat de Nederlandsche Industrie zich deze belang rijke bestelling ziet opgedragen. Werkloos gezin beroofd. Laffe wandaad van inbrekers te Amsterdam. Inbrekers hebben Zondagavond in een woon huis aan de Marnixstraat te Amsterdam hun slag geslagen op de miserabelste manier die mogelijk was, door een werkloos gezin te be- rooven van het weinige, waarvan het moest leven, en dat het met moeite bij elkaar ge schraapt had om te voorzien in de noodzake lijkste behoeften. Het gezin woont in een der dichtbevolkte blokken volkswoningen aan de Marnixstraat, een hoog voor, en heeft de gewoonte den Zon dagavond ergens anders door te brengen. De daders schijnen hiervan op de hoogte te zijn geweest. Toen de familie Zondagavond tegen tien uur huiswaarts keerde, vond zij de deur van de woning opengebroken, evenals de deur van de binnenkamer. Hieruit waren een busje met eertig bijeengespaarde kwartjes een bankbiljet van tien gulden alsmede eenige losse guldens verdwenen. Bovendien bleken de laffe indringers den muntmeter te hebben ge licht. Sir Henry Deterding 70 jaar. Zondag is Sir Henry Deterding 70 jaar ge worden. Henri Wilhelm August Deterding werd 19 April 1366 te Amsterdam geboren. Op zijn zestiende jaar werd hij jongste bediende bij de Twentsche Bank te Amsterdam. In 1886 vertrok hij als employé van de Nederlandsche Handelsmaatschappij naar Indië, waar hij al heel spoedig de aandacht op zich vestigde. In 1896 werd hij ontdekt door den directeur van de Koninklijke, den heer Kessler, die den jon geman aan zijn maatschappij wist te verbin den. Toen de heer Kessler in 1900 overleed werd Henri Deterding tot zijn opvolger be noemd. Onder zijn leiding is de Maatschappij tot een wereldomvattend concern uitgegroeid. Bloembollen-smokkel mislukt. Vrachtauto nabij Walbeek door Duitsche douane in beslag genomen. Door de Duitsche douane-beambten werd onder de gemeente Walbeek, gelegen in de onmiddellijke nabijheid van het Noord-Lim- burgsche plaatsje Arcen, een vrachtauto aan gehouden, afkomstig uit Venlo, waarop zich drieduizeknd K. G. bloembollen bevonden, welke frauduleus waren ingevoerd. De auto was via een binnenweg even benoorden Venlo de grens gepasseerd. Toen de chauffeur, die tot dan toe geen last had onervonden. de Duitsche gemeente Walbeek naderde, werd zijn auto plotseling beschoten door een twee tal Duitsche douanebeambten, die zich ver dekt achter een boerderij hadden opgesteld. De chauffeur zag zich weldra genoodzaakt zijn auto tot stilstand te brengen. Hij sprong uit den wagen en vluchtte de bosschen in, waarbij de Duitsche kommiezen hem tal van schoten nazonden. Dank zij het bedekte terrein wist hij echter veilig de Limburgsche grens te bereiken. De auto is door de Duitsche beambten in be^ag eenomen. De lading was afkomstig uit Haarlem en bestemd voor Essen. (A.N.P.) Waa/iom ttanqsbi&f? li deflÜM. Z D« tegenwoordige memek behoeft de I niet meer Ie duchten. Voor hem stilt en voorkomt heeft de pïjt» ha»r verseknl<fclngverte#en, Instantine want thans fcestaat fret moderne, pijn stillende mfddet: Instantine, dat direct op het pijncentrum werltt en zoodoende bij hoofd- en kiespijn, migraine, neural gie, onmiddellijk verlichting brengt (Adv. Ingez. Med.) Bestuursvoorstel aanvaard. Stelsel van collectieve veiligheid verdedigd. Zaterdag en Zondag is te Utrecht op het V.D.B.-congres besproken het rapport van de V.D.B. commissie over de vraag, welke be- teekenis aan de staatkundige en volkenrech telijke ontwikkeling der laatste jaren moet worden toegekend voor de positie van ons land en of en, zoo ja. welke gevolgtrekkin gen daaruit zijn te trekken. De commissie bestond uit prof. mi-. R. Kra nenburg. voorzitter; C. J. Coster, prof. dr. D. van Embden, mej. mr. Ada Goudsmit. mr. A. M. Joekes, prof. mr. A. C. Josephus Jitta, G. Ritmeester, Jan Sohilthuis, mr. L. G. van Dam, secretaris. In deze commissie waren de verschillende opvattingen in het bijzonder met betrekking tot het vraagstuk van de weermacht, welke in de partij bestaan, ver tegenwoordigd. Mr. P. J. Oud. Nadat verschillende sprekers over het be stuursvoorstel om nationale ontwapening uit het werkprogram der partij te doen ver vallen hadden besproken, voerde mr. Joekes het woord. De heer Joekes beantwoordde degenen, die hadden ontkend dat er in de omstandigheden essentieele veranderingen hadden plaats ge grepen met er op te wijzen, dat na 1924 de zaak der ontwapening enorm is achteruit gegaan. De ontwapeningsconferentie is mis lukt, tal van landen bewapenen zich tot het uiterste. Hoe is het gegaan met de preventieve kracht van den Volkenbond? De volkenbond is er in veel minder mate in geslaagd om den oorlog te voorkomen dan men aanvankelijk had gehoopt, men den'ke aan Japan, tegen over China, aan het Chaco-conflict, aan den aanval van Italië op Abessynië. Maar in dit laatste conflict heeft voor het eerst in de wereldgeschiedenis de toepassing van sancties plaats gevonden en is de aan val op Abessynië openlijk en algemeen ver oordeeld. Algemeen is daarbij het inzicht gekomen, dat het collectieve systeem van beveiliging moet worden uitgebouwd. Een gemeenschappelijk machtsapparaat, dat als internationaal politieleger zou kunnen op treden, ontbreekt echter nog. In het systeem der collectieve beveiliging behoort ook ons land in staat te zijn om weerstand te bieden aan een onrechtmatigen aanvaller. Mi-. P. J. Oud nam vervolgens het woord om er op te wijzen dat men in de eerste plaats de eenheid der partij moet bewaren en men er voor waken moet verschillen van opvattingen als onoverbrugbare tesenstellin- gen te beschouwen. Volstrekte veiligheid zal alleen te verkrijgen zijn wanneer de inter nationale rechtsorde zegeviert. De partij late vrijheid aan de vertegen woordigers in het parlement om mee te wer ken aan 't bewaren van den vrede door den opbouw van een sterke collectieve beveili ging. Daarbij is de uitdrukking „nationale ontwapening" in het huidige werkprogram onduidelijk, men is het er niet over eens wat daaronder verstaan moet worden. Geenszins werd daarmede bedoeld een weerloosheid on der de leuze „geen man en geen cent" dat is niimmer de bedoeling van den Vrijz. Dein. Bond geweest, van den aanvana af. in 1924. heeft men een macht lot handhaving van vrede en rechtsorde willen behouden. De Vrijz. Dem. Bond heeft immers zijn idealen voor oogen houdend, getoond een groot wer kelijkheidsbesef te bezitten. Nadat nog tal van afgvaardigden het woord hadden gevoerd, wees de heer Kete laar. lid der Tweede Kamer, er met nadruk op, dat de Kamerleden die tegen de defensie- begrootingen hebben gestemd, dit steeds de den uit volle overtuiging vol eens hun princi- oes. Scherp keerde de heer Ketelaar zich te gen degenen die dit een eeb^ar durfden noe men om indruk te maken bij het publiek, terwijl men wist door dit tegenstemmen de begrooting toch niet in gevaar te brengen. Een dergelijke aantijging noemde de heer Ketelaar laster Naar de meening van den Heer Ketelaar is er sinds 1924. toen men zich -ie nationalp ontwanenine in het program 'en doel stelde, niet zoo veel veranderd. Spreker achtte het onmogeliik dat een Ne derlandsche weermacht een vijand het bin nenrukken en doortrekken zou kunnen ver hinderen. Met klem drong de heer Ketelaar pr op aan het nrogram niet te ve"H»ron. nimmer h->r doel van een Ne^^and'ghe weermacht kan zijn de zelfstandige verde diging van ons land. Wel erkende hij dat Nederland een taak te vervullen heeft in den Volkenbond, maar hij zag deze beperkt. Prof. Van Embden wilde zeker niet over gaan tot het brengen van offers, ten kosten van de moraal en de welvaart in ons land. Deze spr. betreurde ten zeerste, dat het hoofdbestuur de kwestie der nationale ont wapening in discussie heeft gebracht. Zijns inziens was er voor een wijziging in de hui dige redactie van het program geen aanlei ding. Hij bracht hulde aan den heer Oud voor hetgeen deze in zijn tijdens de ochtend vergadering gehouden rede heeft gezegd, maar prof. Van Embden wilde er met nadruk op wijzen, dat de vergadering der partij vol komen vrij staat om het voorstel van het hoofdbestuur te verwerpen, hoezeer het na tuurlijk te betreuren zou zijn. dat de verga dering van meening zou verschillen met het hoofdbestuur. Naar sprekers meening moe ten wij niet meedoen met de bewapenings- verdwazing. die de beschaving naar den on dergang leidt. Wij moeten niet lerugkeeren tot een telsel, waarvan men reeds lang weet. dat het voor de beschaving verderfelijk is. De heer Ketelaar stelde nog de vraag of de discussies nieuwe gezichtspunten hadden geopend. Zijns inziens was dit niet het geval. Hij betreurde de argumentatie van den heer Joekes, die den Volkenbond nogal scherp had aangevallen. De verdeeldheid van meening acht de heer Ketelaar niet gevaarlijk voor den geest in de partij, dien men uitstekend kan noemen. Wat het bestuursvoorstel be treft kon hij niet inzien dat het noodig was de nationale ontwapening uit het program te soh rappen. De heer Oud wilde er de aandacht op ves tigen. dat men tot een bespreking van het ontwapeningsvraagstuk wel moest overgaan, omdat er aanmerkingen kwamen op het feit. dat eenige leden der Kamer hun stem voor defensiebegrooting hadden gegeven. Men be sluite tot een formule, die den Kamerleden in staat stelt, in dezen hun stem naar hun overtuiging uit te brengen zonder met het partijprogram in conflict te geraken. Verder wees de heer Oud er op. dat het eenige middel om oorlog te voorkomen een collectieve beveiliging is. Men moet deze dus zoo krachtig mogelijk maken, ter algemeene preventie van den oorlog. Vervolgens ging men over tot de stemming. Allereerst werd gestemd over een amende ment van Amsterdam, strekkende volgens een rapport-van Embden tot partueele bewapening ten dienste van den Vol kenbond. Dit amendement werd verworpen met 164 stemmen tegen. 27 stemmen voor en 1 blanco. Het bestuursvoorstel werd aangenomen met 165 stemmen voor en 29 tegen. Het luidde met eenige wijzigingen aldus: De algemeene vergadering van den Vrij- zinnig-Democratischen Bond overwegende, 1. dat de oorlog als -middel van tusschen- staatsche eigen richting zedelijk volstrekt verwerpelijk is. zoodat uitbanning daarvan een plicht is. die steeds sterker opdringt, naarmate het oorlogsgeweld afschuwelijker vormen aanneemt, 2. Dat beveiliging daar tegen, in het bij zonder voor kleine landen, alleen kan wor den verkregen door de ontwikkeling door middel van den volkenbond eener Interna tionale rechtsorde, die tot vreedzame oplos sing van geschillen verplicht en over de middelen beschikt om haar beslissingen te doen eerbiedigen. 3." dat er mitsdien naar moet worden ge streefd. dat de nationale weermachten be perkt blijven tot middelen voor de handha ving der binnenlandsche orde en rust en tot medewerking aan de internationale rechts bescherming, 4. dat de vraag, in hoeverre Nederland, onafhankelijk van hetgeen andere landen doen. tot deze ontwapeningkan overgaan, behoort te worden beoordeeld in het lioht der internationale verhoudingen. 5. dat de partij alzoo volledig handhavende haar pacifistisch streven, het beginsel eener oprecht gezonde samenleving der volken met verwerping van geweldmethoden onver zwakt blijft propageeren en zich daarbij krachtig blijft verzetten tegen het drijven van hen, die van den 'huidigen internatio nalen toestand gebruik willen maken om de militaire toerusting onmatig op te voeren. besluit: in het werkprogram de navolgende veran deringen aan te brengen: par. 9 te lezen: beperking van de gewapende macht van den staat tot hetgeen noodig is voor de hand having van binnenlandsche orde en rust en voor de in verband met het lidmaatschap van den volkenbond noodige medewerking aan internationale rechtshandhaving. Par. 10 sub. 1 te lezen: 1. bestuur der buitenlandsche betrekkin gen volgens het beginsel, dat de samenleving der volken slechts gebouwd kan zijn op recht, moraal en onderling, vertrouwen en op de gedachte dat een inbreuk op den vrede niet door zelfstandige oorlogvoering doch door collectieve actie moet worden gekeerd. 4, krachtig streven naar democratiseeren en algemeen maken van den Volkenbond en naar wijziging van zijn handvest in zooda- nigen zin. dat elke aanvalsoorlog als mis daad verboden zij. Vervulling van Nederland's verplichtingen al' lid van den Volkenbond. 5 Zoolang punt 4. eerste alinea nog niet is verwezenlijkt, sluiting van zooveel moge lijk verdragen, behelzende, dat de partjjen om welke reden ook. nimmer de waoenen tegen elkaar gebruiken zullen, tenzij even tueel als onderdeel van een rechtmatige vol- kenbondsactie. Dientengevolge moet nar. 1 sub. 9 natio nale ontwapening vervallen. Voorts toe te voegen: Staatstoezicht on de financieele en verdere o-pHie van particuliere wapenfabrikanten en -Handelaars. P"fcre verzekering van de vrijstelling van militairen dienstplicht op grond van ern stige gewetensbezwaren. Faillissement Hollandsche Grondkredietbank. Tweede Veendammer affaire Eigenaardige transacties. Zaterdag is in het Paleis van Justitie in den Haag de verificatievergadering gehouden in het faillissement van de N.V. Hollandsche Grondkredietbank, in welke vergadering de curator, mr. D. J. Veegens, verslag heeft uit gebracht. Hieraan wordt het volgende ontleend. De bank werd opgericht op 21 October 1904. De drie oprichters, die volgens de akte var- oprichting zelf alle aandeelen namen, traden slechts op als stroomannen voor twee Zwitsers, de heeren H. Wuest en C. Kling, Het maat schappelijk kapitaal van 1 millioen gulden werd tusschen 1904 en 1907 volgestort met f 550.000 in contanten, een fictieve boeking van f375.000 en een verrekening van f 75.000 met uitgekeerd dividend. Terstond na de oprichting werd besloten tot uitgifte van een rentelooze premieleening, verdeeld in 72000 seriën, ieder van 50 nummers. Volgens het plan van aflossing zouden van 1905 tot en met 1979 jaarlijks zes serie- en zes nummer-trekkingen plaats vinden, waarin hoofdprijzen konden worden getrokken van f 120.000,—. f72.000.—, f60.000—, f48.000.—, f 36.000,en l 30.000,en voorts een aantal kleinere premiën. Alle overige nummers van de 240 seriën, die in dit tijdvak jaarlijks moesten uitloten, zou den met f 15 aflosbaar zijn. In een in 1923 uitgebracht accountantsrap port werd onder meer geconstateerd, dat in de eerste jaren van het bestaan der bank- het aantal geplaatste premie-aandeelen kunstma tig was opgevoerd. De conclusie van het rapport was, dat te genover een totaal actief van f 2.035.000 (waar onder ongeveer f700.000 ongedekte vorderin gen) stond een totaal passief van f 1.825.000. Dit vernietigende rapport heeft merkwaardig genoeg zekere onderhandelingen tot over name van de aandeelen der grondkredietbank, welke sinds einde 1922 gaande waren, niet na- deelig beïnvloed. Een Amsterdamsch bankier, de heer E. A. M. G., schijnt daarbij als tus- schenpersoon te zijn opgetreden. Op 16 Juli 1923 werd opgericht een stich ting „Katholieke Steunverleening", met een kapitaal van f 1000, en een levensduur, van vijf jaar, welke haar werkzaamheden aan ving met op den dag van haar oprichting aan een trustee een opdracht tot koop van 940 aan deelen Grondkredietbank te verstrekken voor den prijs van f 1.222.000. Op 21 Juli 1923 gaf de effectenbank Bern namens de aandeelhouders aan den trustee een opdracht tot verkoop van 940 aandeelen voor fl millioen. Het verschil van f 222.000. (plus f 18.000) tusschen aan- en verkoopprijs vertegenwoordigde de provisie van een dei- commissarissen. die zich voor de totstandko ming van deze transactie bijzondere moeite had gegeven. Voorts keerden de verkoopers uit de koopsom f 250.000 uit aan de leden van het oude bestuur als schadevergoeding voor het prijsgeven van hun functies. Den len Augustus 1923 werd de transactie ten uitvoer gebracht. Het oude bestuur trad af en werd vervangen door een nieuwen direc teur, den heer L. van S. Jr.. en nieuwe eommis sarissen, de heeren jhr. T. W. M. van G. van O., mr. C. W. P. M. H. en mr. L. G. K. Achter de nieuwe combinatie stak evenmin eenig ka pitaal, en uit een nauwkeurig boekenonder zoek is onomstootelijk komen vast te staan, dat al hetgeen door de stichting voor en in ver band met de overname van de aandeelen is betaald, van den eersten tot den laatsten cent aan de Hollandsche Grondkredietbank zelf is onttrokken. In ronde cijfers werden grootendeels nog op den dag van overname, voor f305.000 eerste hypothecaire vorderingen en voor f 57.000 ef fecten verkocht, voor f200.000, deposito's bij banken opgevraagd en vorderingen verrekend •van f 627.000 op de aandeelhouders en de Ef- fektenbank Bern en van f 40.000 op andere debiteuren, met vrijgave van de daarvoor ge stelde onderpanden. Voor al deze bedragen debiteerde de Grondkredietbank in haar boe ken eenvoudig een „rekening x". welke al spoedig een saldo van 1 a 2 millioen ver toonde. Daarvoor was aansprakelijk de stichting, die niets anders bezat dan de waardeloos gewor den aandeelen Grondkredietbank, noch rede lijk uitzicht had om in de vijf jaar van haar bestaan eenig noemenswaard actief te ver werven. ij Alvorens een oordeel te vellen over het ge voerde beleid, zullen crediteuren goed doen te bedenken, dat de personen, die vooral in de termen vallen om aansprakelijk te worden gesteld de directeuren en commissarissen, die op 1 Augustus 1923 zijn af- resp. opgetre den niet allen in dezelfde mate schuld dragen. Crediteuren kunnen, er van verzekerd zijn, dat de curator het als zijn voornaamste taak beschouwt om al degenen, die middellijk of onmiddellijk bij de plundering der H. G. B. be trokken zijn geweest of haar door onvoldoende toezicht hebben mogelijk gemaakt, zonder aanzien des persoons tot schadevergoeding aan den boedel te noodzaken. Tot zijn leedwe zen moet de curator hieraan toevoegen, dat de leden van het oude bestuur en hun erfge namen, die hij van de herkomst der door hen en hun erflaters genoten provisiën en schade vergoedingen in kennis heeft gesteld, de geno ten gelden niet hebben willen terugstorten. Naar zijn meening is het zelfs Indien men bij het oude bestuur afwezigheid van alle schuld zou aannemen, een vanzelfspreken de moreele plicht, belooningen van dien aard te restitueeren, nadat men er op wordt gewe zen, dat zij in feite aan de crediteuren zijn onttrokken. In Augustus 1935 kon de bank het niet langer bolwerken en zag zij zich genoodzaakt sur seance van betaling aan te vragen. Ter verga dering van de schuldeischers bleek de stand van den boedel van dien aard te zijn, dat de rechtbank op 24 October 1935 het faillissement uitsprak. Tenslotte merkt de curator op, dat de al- wikkeling van dit faillissement nog geruimen tijd, op zijn minst een paar jaren, zal vergen en dat het hem volstrekt onmogelijk is eenige voorspelling te doen over het percentage, dat crediteuren te wachten hebben. De bij de fail lietverklaring aanwezige en sindsdien geïnde baten, bestaande uit kassaldo, postrekening, effecten, meubilair en opbrengst „Ons Maand blad" zijn tot. nu toe voldoende geweest en zullen ook in de toekomst toereikend zijn om de faillissementsonkosten en de kosten van procedure te betalen. Voor een uitkeering heb ben zij practisch geen beteeken'is, deze zal moeten komen uit hetgeen op debiteuren kan worden verhaald. <A. N. P.) VAN ABBE-MUSEUM TE EINDHOVEN GEOPEND. Zaterdagmiddag heeft minister E?lotemaker de Bruine het door den groot-industrieel H. J. van Abbe aan de gemeente Eindhoven ge schonken. museum geopend, waarbij hij de waardeering der regeering voor de schenking uitsprak. De minister deelde mede. dat de heer Van Abbe door de Koningin tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw was be noemd. 20 April: Bij gunstig weder zal er in den Hout alhier, op tweeden Paaschdag, van 2—4 uur, een muziekuitvoering plaats hebben door het Stedelijk Muziekkorps en zal op dien dag de fontein, daar ter plaatse, op den middag in werking zijn. LANGS DE STRAAT. De vroegrit. En nu zeggen ze nog dat er geen. roman tiek meer in de wereld is. Enkel en alleen omdat de mannen geen groote snorren meer dragen, niet op paarden zitten en geen sere nades meer brengen. Ten minste niet in hun eentje, want zoo'n oorverscheurend lawaai dat tien of twintig tot berstens toe vol gezo gen mannen maken voor de deur van het pasgekozen raadslid, dat is geen romantiek. Dat is meer Rembrandtiek, als ze tenminste fakkels bij zich hebben. Maar kent men wel de romantiek van de vroegrit in onze hoofdstad? Ais de morgen nog jong is, de straat nog bedauwd, de lucht nog frisch en uw buurman nog slaperig. Als in de stille straat de eerste gordijnen opgaan, als de eerste vroege dienstmeisjes buiten ko men, als de postboden van huis tot huis gaan en als dan plotseling de zon een heel klein beetje doorkomt en flitsend in de ruiten van de vroegrit-tram slaat. Ziet U.dat is roman tiek. Dat is de ontvelde en ontvleesde ro mantiek van de twintigste eeuw, die zich door geen afgeschoren snorren en motorfiet sen laat afschrikken. De Romantiek dan stormde door de leege straten, vol van vroege, slaapfrissche men- schen, en vol ochtendbladen, De ochtendbla den, die hebben het gedaan. U zult toch wel toegeven dat je 's avonds beter tegen zoo n overwinning, zoo'n legerbericht en zoo bent opgewassen dan op je nuchtere twee-boter- hammen-en-een-zacht-eitje-plus-een-kopje- thee-maag. De ochtendbladen laden de lucht als met electriciteit. Niet dat de Romantiek zich er wat van aantrekt. Die giert door de straten, de stille straten met den postbode, die stopt, die belt, die rijdt voor je goed en wel binnen bent, en die koestert zich in dat zonneflitsje. Maar in de Romantiek stijgt de spanning bij ieder legerbericht, bij iedere glorieuze zegepraal. Tot eindelijk het man netje met het vriendelijk gezicht zegt: „Hij wint het!" „Nee, meneer, het is een schande, maar het kan niet meer." Ze zijn er hoor. „Nu ja, maar is dat nou zoo erg. Het zijn toch immers maar halve Wilden en...." De rest gaat verloren. Vóór uit de Romantiek klinkt er een dof gebrul. Groot en geweldig staat hij daar, overstemt met zijn geluid het belletje, de bel en het geknars van de Ro mantiek. en striemend komen de woorden uit zijn mond. In een oogenblik is de Romantiek hei*- schapen in een Poolschen Landdag en al deze vroegrijders zijn thans verwoede sanc- tionisten of brute kolonisten. De Groote en Geweldige buldert, de kleine miezerige keft, men vindt het een schandaal, ambulance of niet, dat die arme zwarten Dan, eindelijk, bedaart de deining. Hier en daar sputtert men nog iets over mosterdgas doch de meesten vatten hun ochtend-leger- bericht maar weer op. Dan is er nog het mannetje met het vriendelijke gezicht. Hij heeft dit alles met stomme verbazing ga degeslagen. „Maarbegint hij, doch reeds dondert de Groote en Geweldige hem tegen. Dan, al3 er eindelijk stilte is. zegt het mannetje dood leuk: „Nou, maar hij heeft het gewonnen, hoor!" Heel even is er een peillooze diepte van stilte, een volslagen verstomming. Dan zegt de Groote en Geweldige: „Maar meneer, waarover hebt U het dan?" „Over dien slagersjongen met dat rooie haar. Die zat achter de tram aan en wilde ons in halen. Kijk daar ginds gaat hij." Vriendelijk wipt hij zijn hoedje. „Morgen heeren." De Romantiek spoedt zich naar het sta tion. Motorrijder om het leven gekomen. Op het gevaarlijke kruispunt van den rijks weg Amsterdam—Amersfoort en den weg La ren—Hilversum heeft Zondagmiddag te om streeks kwart over twaalf de 24-jarige mo torrijder R. A. Mijnee uit Haarlem bij een botsing met een uit de richting Laren ko mende auto het leven verloren. De heer M, reed met zijn motorrijwiel ach ter een luxe auto welke bij het kruispunt de richting Hilversum insloeg. Uit de richting Laren kwam met groote snelheid een auto aangereden, bestuurd door den heer Kuijer, wethouder van Blaricum. die den van rechts komenden motorrijder te laat opmerkte. Het motorrijwiel botste tegen de auto. ten gevolge waarvan de berijder tegen den grond gesmakt werd. Spoedig waren een paar artsen ter plaatse, die het slachtoffer de eerste hulp verleen den, waarna deze naar het St.-Jansziekenhuis te Laren werd overgebracht. Onderweg is de heer M. aan zijn wonden bezweken. NATIONAAL VERBOND VAN GEMEENTE AMBTENAREN Volgens het jaarverslag van het Nationaal Verbond van Gemeenteambtenaren bedroeg het ledenaantal op 31 December 1935 3203, tegen 3249 op 31 Dec. 1934. Het aantal afdee- lingen en correspondentschappen bedroeg 44. In het verslag wordt het overlijden van de heeren A. van Geelen Wzn. en R. van Netten gememoreerd, resp. oud-brandmees ter en hoofdbestuurslid. De 30ste algemeene vergadering is te Haarlem op 14 en 15 Juni 1935 gehouden, omdat deze afdeeling onge veer terzelfder tijd haar 25-jarige bestaan her dacht. Op 26 December 1935 bestond de bond 30 jaar. ter gelegenheid waarvan een jubi leum-nummer is uitgegeven. Het hoofdbe stuur had zich op het standpunt gesteld, dat onder de tegenwoordige omstandigheden moeilijk een juichtoon kon worden aangehe ven en daarom besloot het aan het zesde lustrum geen f eestelij kheden te verbinden. In het zeer uitvoerige en keurig verzorede verslag wordt de achteruitgang van het le dental betreurd en worden de leden opge wekt al het mogelijke te doen de lijn naar beneden om te buigen in opwaartsche rich ting Verder worden tal van kwesties, de amb tenaren en hun positie betreffende, op am pele wijze besproken.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5