Loterijprijzen. Kroon-Behangsels Het Be£&*#ti{ksU 53e Jaargang No. 16204 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 21 April 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.7254. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnemer.ten op aanvraag. Vraag en aanbod l4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-. Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid I 2000.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400 -. Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger f 30.- Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 21 April. Chicago in Parijs. Onder dezen titel geeft onze Parijsche cor respondent vandaag een beschouwing, die door velen met ontsteltenis gelezen zal worden. Er blijkt uit dat de methoden der „racketeers" van Chicago, georganiseerde moordenaarsben den, die menschen eenvoudig uit den weg ruimen als zij niet een flink deel van hun in komen geregeld aan hen uitbetalen, in de Fransche hoofdstad regel zijn geworden. Er blijkt ook uit dat de Parijsche politie er een voudig geen kans toe ziet een einde aan deze gruwelijke wantoestanden te maken. Wel weet zij dat er thans zes dergelijke benden bestaan, en een ex-racketeer heeft onzen correspondent gemoedelijk verteld dat zij niet alleen door de Amerikaansche „school" maar ook door de methoden van de Siciliaansche „maffia" en de Corsikaansche bandietenorganisaties beïnvloed zijn. Veertig jaar geleden werden in Europa dergelijke be schouwingen alleen gehouden als het de eul- tureele invloeden betrof die zich op een kun stenaar hadden doen gelden. Maar veertig jaar geleden stond de Westersche beschaving dan ook op een heel wat hooger peil dan nu! Van bijzondere verontwaardiging of van bij zondere plannen om dezen nieuwen kanker der samenleving uit te roeien blijkt uit de mede- deelingen van de zijde der Parijsche po litie aan Henry Lesturgeon gedaan, niets. Een zeker geamuseerd cynisme over- heerscht. En men merkt op dat vele ge- plunderden zelf iets op hun kerfstok hebben, zoodat zij bang voor een aan gifte bij de politie zijn. Wat de andere slachtoffers betreftnu ja, die zijn bang hun klanten te verliezen, want daarmee wor den ze door de racketeers in de eerste plaats bedreigd Zeer schoon is de opmeiking van den ex- racketeer omtrent den caféhouder I»eplée, die na eenige maanden betaald te hebben aan gifte bij de politie deed en prompt door de bende vermoord werd: „Leplée heeft er niet aan willen gelooveneerst heeft hij gere geld betaald, toen geweigerden wat is-ie er nu mee opgeschoten? Hij heeft een les ge geven aan alle andere slachtoffers". Die moord is dus een voordeelig zaakje voor de bandieten geweest, want zij hebben er in hun terminologie „een voorbeeld mee gesteld". In anderhalf jaar tijds zijn de da ders van vijftien moorden niet ontdekt. De Parijsche politie schijnt niet meer te kunnen doen dan af en toe een enkel bende lid te pakken nemen, en diens zaak wordt dan zoo „opgeblazen" dat hij voor vele jaren achter de tralies gaat. Maar de benden zelf? Och nee, wat wilt u eigenlijk van ons, daar is niets aan te doen. De dagen waarin er een eer en een plicht in werd gesteld, misdadigersbenden uit te roeien, „de dagen van Sherlock Holmes", liggen blijkbaar ver achter ons. Mocht de Parijsche politie er ooit bij toeval in slagen een der leiders te pakken te krijgen dan zullen trouwens de boulevard-bladen hem wel tot een soort held verheerlijken, daarmee de ziekelijke eerzucht van de andere schurken ijverig aanwakkeren en op die wijze de zaak nog veel erger ma ken. Er zij aan toegevoegd dat niet alleen de Parijsche boulevard-bladen zich daaraan te buiten zullen gaan maar ook vele kranten van hetzelfde gehalte in andere landen. Trouwens, reeds gedurende maanden wor den duizenden inlanders in Abessinië door Europeanen, die hun land zijn binnenge drongen zonder oorlogsverklaring en zonder ook maar een schijn van recht, op de beestachtig ste wijze uitgemoord. Morgen plaatsen wij een brief van jhr. dr. van der Does, van de Nederlandsche ambulance, waarin beschre ven wordt hoe massa's met brandwonden overdekte Abessiniërs gekwetst door vloei baar gas uit vliegtuigen bij de ambulance zijn aangekomen en behandeld, zoo goed en zoo kwaad als het ging. Onze ambulance, die een liefdewerk verricht, heeft zich in grotten moeten verstoppen om zelf niet door de Italianen uitgemoord te wordenzooals zij al zooveel ambulances uitgemoord hebben. Vandaag ontvangen wij ook het bericht dat drie leden der Nederlandsche ambulance nog net bijtijds, met hulp der Engelschen, voor de Italiaansche voorhoede hebben kunnen vluch ten, met achterlating van hun vrachtauto met verplegingsmateriaal. Zijn onze doktoren dan vijanden van de Italianen? Blijkbaar worden zij zoo beschouwd. Zij doen immers liefdewerk voor „die onbeschaafde wilden"? Dat derge lijke dingen geen kreet van verontwaardiging in Europa doen opgaan is nog het ergste van alles. Dat de gruwelijke misdaden, die de Italianen in Abessinië plegen met hun sme rige, gemeene oorlogsmiddelen, door velen zelfs in ons land nog goedgepraat worden ook, be wijst hoe treurig de Europeesche beschaving aan het afzakken is. En dat allerlei primitieve lieden, die dit alles voortdurend hooren, lezen en zien, daardoor (Een café te Parijs heeft als at tractie een automaat geïnstal leerd, waaruit loten zijn te ver krijgen. De hoogste prijzen zijn dranken naar keuze, de troost prijzen zijn hoeken.) Vandaag moet de eigenaar van een café Ook telkens iets anders bedenken, Om dan met behulp van zijn nieuwe idee, Zijn omzet in dranken te schenken. Een teekenend voorbeeld is dit uit Parijs, Daar lokt men met loten de klanten, Wanneer j' iets bestelt, heb je recht op een prijs, Geen nieten, dat is 't intressante. Wanneer je een hoofdprijs wint, krijg je het recht, Nog gratis een drank uit te zoeken, Bedeelt daarentegen het kansspel je slecht, Dan mag je een keus doen uit boeken. Wanneer het dus ooit een probleem is geweest, Wist men het toch hier te beslisser., Een drank gaat ver boven het voer voor den geest, Dat laatste is maklijk te missen. De spiritualiën gaan, zoogezegd. Het spiritueele te boven, Misschien hebt u vroeger dat weieens weerlegd, U moet het nu voortaan gelooven. Het boek is een prijs slechts bij wijze van troost, Omdat je niets beters kon winnen Wanneer je een drank wint ik zeg dan maar Proost! Je hebt je fortuin alweer binnen. P. GASUS. Voor elke smaak, voor elke beurs. Alléén Gr. Houtstr. 179, Telef. 14269 (Adv. Ingez. Med.) uit hun evenwicht raken en blijkbaar zeggen: „nou ja, wat staten doen en wat door vele ont wikkelde en beschaafde menschen geduld en zelfs in sommige gevallen bewonderd wordt, mag ik.dat dan niet?dat verklaart zonder eenigen twijfel het ontstaan der Parijsche moordenaarsbenden in hoogen mate. Er zal nog wel meer volgen. R. P. Jhr. Van der Does te Kaïro. Begin Mei in Nederland. 's-GRAVENHAGE, 21 April. Het hoofdbe stuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft bericht ontvangen, dat Jhi-, Dr. J. N. van der 'Does te Kairo verblijf houdt en be gin Mei in Nederland hoopt terug te kee- ren. COMMISSIE STAATSEXAMEN. In de commissie, belast met het afnemen van het staatsexamen tot toelating tot uni versiteiten, zijn o.m. benoemd: tot lid en voor zitter dr. E. H. Renkema, te 's-Gravenhage; tot lid en ondervoorzitter dr. C. Spoelder, Haarlem; tot leden dr. J. van der Eist te Haarlem en dr. G. Ras te Haarlem. Werkloozen vragen om kolentoeslag. Een deputatie bij wethouder Van Liemt. B. en W. vragen toestemming aan den minister. Gedurende de wintermaanden is aan de werkloozen een brandstoffentoeslag uitge keerd van een gulden per week. In April is daaraan evenwel een einde gekomen. Daar de koude evenwel nog is blijven aan houden is Maandagmorgen een deputatie van vrouwen van werkloozen naar het Stadhuis getrokken om aan den heer W. J. B. van Liemt, wethouder van Armenzorg, te vragen om den kolentoeslag nog uit te betalen. De wethouder deelde mede, dat de gemeentebe sturen dit niet zelfstandig mogen beslissen, daartoe kan alleen de minister van Sociale Zaken machtiging geven. Maandagmiddag is de quaestie in het col lege van B. en W. ter sprake gekomen. Be sloten werd aan den minister een telegram te zenden met het verzoek alsnog den toeslag te mogen uitbetalen. Hedenmorgen is weer een deputatie van een twaalftal vrouwen op het Stadhuis gekomen. Op de Groote Markt stonden toen het was ongeveer half elf eenige honderden werk loozen om het resultaat af te wachten. Aan de vrouwen werd medegedeeld, dat er nog geen antwoord uit Den Haag ontvangen was. Daar op deelden de vrouwen mede. in den loop van den middag nog eens terug te zullen komen. De politie heeft daarna de verzamelde werkloozen op de Groote Markt tot doorloo- pen aangemaand. Alle leden onzer ambulance te Addis Abeba. Sommigen ternauwernood aan de Italianen ontsnapt. Zij moesten hun vrachtauto in den steek laten. ADDIS ABEBA, 21 April (Reuter- A. N. P.) Alle overgebleven leden van de Nederlandsche en Britsche ambulances zijn vannacht te Addis Abeba gearriveerd. De Britsche ambu lance heeft drie leden van de Nederlandsche ambulance o.a. dr. Veeneklaas gered, die ter- nauweronod nabij Kworam aan de voorhoede van het Italiaansche leger ontsnapten. Zij waren genoodzaakt hun vrachtauto in den steek te laten en den tocht per muildier voort te zetten. Spaarne Bank. Winst wordt aan reserve toegevoegd. Naar wij vernemen, zal door Directie en Commissarissen van De Spaarne-Bank N.V. aan de op 9 Mei a<s. te houden Algemeene Vergadering van Aandeelhouders worden voorgesteld, de over 1935 behaalde winst ge heel toe te voegen aan de reserves. Verlichting van den Wagenweg Er komt verbetering. Op een door den A. N. W. B. gedaan ver zoek om een betere verlichting van den Wagenweg te Haarlem hebben B. en W. dier gemeente medegedeeld, dat het in het voor nemen ligt. op de begrooting voor het jaar 1937 de noodige gelden daarvoor uit te trek ken. Nog onlusten in Palestina. Toestand na afkondiging van den staat van beleg rustiger. Maandagmiddag breidden zich in geheel Palestina de ongeregeldheden en plunde ringen wederom uit, meldt Reuter. Te Jaffa zijn vijf Joden aan hun verwondingen bezwe ken, terwijl een dertigtal personen gewond werd. Aan de zijde der Arabieren vielen twee dooden en twee gewonden. Te Jaffa en Tel Aviv hebben ware slachtingen plaats. De monstranten hebben een geheele wijk, die opgetrokken is van hout, in brand gestoken. Een honderdtal huizen stond in vlammen. Te Jeruzalem was het betrekklijk rustig, ofschoon ook daar nu en dan demonstraties plaats vinden en er een honderdtal arresta ties werd verricht. De Mohammedanen besloten tot een alge meene staking, teneinde de regeering te dwingen hun eischen recht te doen weder varen. Zij verlangen ten eerste verbod aan Joden om land in Palestina aan te koopen en ten tweede stopzetting der Joodsche immigratie. Jaffa en Tel Aviv zijn door Britsche troepen bezet. Er zijn nog drie personen, die gisteren bij de demonstraties gewond werden, overleden. Een later Reuterbericht meldde: Na de afkondiging van den staat van be leg in Palestina is de toestand wat rustiger geworden. Toch houdt de ongerustheid aan. Het verkeer tusschen Haifa en Tel Aviv is nog steeds verboden. De gemeentebesturen publiceeren communiqués, waarin de bevol king tot kalmte wordt aangemaand. In het begin van aen middag hadden tijdens de begrafenis der slachtoffers nieuwe botsingen plaats, waardoor een vijftigtal personen werd gewond. Installatie Mr. Bijleveld. Veel belangstelling van de zijde der balie. Mr. C. G. Bijleveld, die hedenmorgen als rechter is geïnstalleerd. Hedenmorgen vond in het Gerechtsgebouw de installatie plaats van Mr. C. G. Bijleveld als rechter, die Mr. Th. Raedt in dit arron dissement opvolgt. Omstreeks half twaalf waren vrijwel alle leden van de balie in de zittingszaal ver zameld. De rechtbank bestond uit Mr. G. Sluis, president, Mr. E. J. Strick van Linschoten en Mr. E. J. W. Top, rechters, terwijl het Open baar Ministerie werd vertegenwoordigd door Mr. J. Andringa. De griffiersplaats werd in genomen door Mr. A. W. baron Sloet van Oldhuis. Nadat de griffier de benoeming van Mr. Bijleveld had voorgelezen, sprak de presi dent eenige hartelijke welkomst woorden tot het nieuwe lid van de rechtbank, waarbij hij de hoop uitsprak dat deze werkkring voor Mr. Bijleveld een aangename zou zijn en dat de tijd van samenwerking een lange en vruchtbare mocht worden. Jn hiermede", besloot mr. Sluis, „ver klaar ik Mr. Bijleveld als rechter geïnstal leerd". Hierop werd de zitting geschorst, waarop de leden van de balie gelegenheid hadden met den nieuwen rechter kennis te maken. De Buitenrustbrug. Opening door den burgemeester. Nader is bepaald, dat de Buitenrustbrug over het Zuider Buiten Spaarne op Zaterdag 25 April a.s. ,des voormiddags om 11 uur. offi cieel door den Burgemeester voor het verkeer zal worden opengesteld. Vermiste gezant nog niet terecht. Door inboorlingen ontvoerd? In officieele kringen maakt men zich on gerust. daar de nasporingen naar den ver dwenen Duitschen gezant Von Stohrer in tegenstelling met een aanvankelijk gemeld bericht nog steeds vruchteloos zijn ge bleven. De secretaris van de Duitsche lega tie legde tegenover een vertegenwoordiger van Havas de volgende verklaring af: „Deze verdwijning is onverklaarbaar, daar wij den minister reeds hadden moeten vin den, omdat de nasporingen van alle richtin gen uit geschieden. Wij worden er toe ge bracht ernstiger veronderstellingen te ma ken, dan alleen van een eenvoudig reisonge- val. Zoo zou men kunnen vreezen. dat de auto in een ravijn is gestort ten gevolge van slecht zich en zandstorm of zelfs van ont voering door inboorlingen. Door vrienden van den gezant werden hedenmorgen de sporen in het westen van de woestijn naar Fajoem en Wadi-Natroon afgezocht. Aan de nasporingen wordt verder deelgenomen door het leger, de politie en de luchtmacht. Het woord is aan.... Een geestelijke, die den Paaschöienst in St. Paul's Cathedral te Londen leidde: „Als Christus thans weer op aarde verscheen, en Hij bevond zich in Italië, en Hij protesteerde daar tegen het gebruik van gifgassen in Abessinië, zou Hij gegrepen en gevonnist en misschien wel gedood hoorden." Veel werk voor de Nederlandsche ambulance. De Nederlanders als grotbewoners Jhr. J. N. van der Does schrijft ons, d.d. 17 Maart: Van de gelegenheid, dat dr. van Schelven van hier weggaat, met het vliegtuig van het Internationale Roode Kruis, waarmede dr. Ju- nod, de commissaris, even overkwam voor een bespreking met den Keizer, maak ik gebruik U even een kort bericht toe te zenden. Maai de tijd is kort om te schrijven, waar hier zoo veel werk voor zoo weinig handen te doen is, en het vliegtuig tegen zonsondergang vertrekt, met het oog op de Italiaansche vliegtuigen. Thans is het onder takken en boomen ver borgen. Het zal U bekend zijn, dat de voorpost der Nederlandsche Roode Kruis Ambulance na alle tegenslagen en bezwaren thans in een grot in de bergen bij Kworam druk aan het werk is. De operatie-kamer is ingericht in het uiterste einde, dat eerst door het Inlandsche personeel wat dieper moest, worden uitgegra ven. Gelukkig hebben wij groote petroleum gaslampen bij ons en het bezwaar van het weinige licht is dus ondervangen, terwijl alle mogelijke zeilen tegen het afdruipend vocht ook afdoende bescherming geven. Gisteren werden drie zwaar gewonden ge bracht en den geheelen dag waren wij bezig deze 'te verzorgen naast de hulp aan den komenden en gaanden man, die steeds ver leend wordt. Want wie uwer beseft, welk een werk het is met drie Europeanen een geheel hospitaaltje, dat eerst pas is ingericht en dus nog moeilijk functionneert, te drijven. U kunt alle doktoren dan ook aantreffen bij de meest ongewone bezigheden, als instrumenten afdro gen, tromühels vullen, en wat dies meer zij. Hoofdzaak is, dat de zaak loopt. Spoedig hopen wij een eerste transport ge wonden naar het basis-hospitaal in Dessié te zenden. Op het oogenblik vind ik slechts met moeite tijd voor dit berichtje. EEN NIEUW BEHANG Dan BARKER'S behang. Beh. beschikb. Gratis afranden. EERSTE SCHOTENSCHE PAPIERHANDEL GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TELEFOON 11657 HAARLEM-NOORD. (Adv. ingez. Med.) De Volkenbondsraad heeft in een met alge meene stemmen aangenomen resolutie op nieuw een beroep op Italië gedaan. pag, 4 De opmarsch der Italianen naar Addis Abeba. pag. 4 Bij Elburg heeft een toestel van de nieuwe lijn AmsterdamBoedapest een noodlanding moeten maken; bestuurder en radio-tele- grafist zijn gewond. pag. 3 Over de reorganisatievoorstellen van de K. N. S. M, is overeenstemming bereikt. pag 3 De teraardebestelling van Jhr. Ruys de Bee- renbrouck. pag. 2 De Tweede Kamer heeft Jhr. Ruys herdacht. pag. 11 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Chicago in Parijs. pag. 1 Jhr. dr. J. N. van der Does: Veel werk voor de Nederlandsche ambulance. pag. 1 Van onzen Parijschen correspondent: Chi cago in Parijs. pag. 11 Hoe ik groeide: Affiche. pag. 3 Langs de Straat: J. H. V. Voetbal in minia tuur. pag. 3 Dr. P. H. Schroder: Erika Mann's Pfeffer- mühle. pag. 7 L. S.: Wij en de Primavera. pag. 7 Nieuwtjes bij de P. T. T. tc Haarlem. pag. 7 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen. pag. 7 C. J. v. T.: Onze 39. Mr. C. Blankevoort. pag. 6 Schaakrubriek. pag. 9 De burgerlijke stand van Haarlem is opge- nomén op pag. 10. De zware sneeuwstorm, die over Zuid- en West-Duilschland woedde, heeft veel schade aangericht en op vele plaatsen stagnatie in het verkeer teweeg gebracht. Bovenstaand? foto werd genomen nabij Usingen in den Taunus, waar boeren bezisf zijn den straatweg van het sneeuwdek te bevrijden.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1