Uit Haarlem's Gemeenteraad. f lOOO.- KAREL I? en wie wie .„wie DONDERDAG 23 APRIL 1936 H A A R L E M'S DAGBLAD 6 Nabetrachting ©ver de salarisverlaging van het gemeente- personeel. Met 23 tegen 15 stemmen werd beslist dat de toonkamer voor het gasbedrijf blijft bestaan. De gemeente draagt 10.000.bij voor het Borgstellingsfonds. De verkeerspuzzle bij het Verwulft. De gemeente mag den brandstof-toeslag aan werkloozen niet verlengen. (Vervolg van ons nummer van gisteren) Het debat over de motie Castricum inzake de verlaging van de loonen en wedden van het gemeentepersoneel wordt voortgezet. De heer van Tetering (r.k.) kon de motie Castricum niet steunen. Aanneming daarvan zou zeker boter aan de galg gesmeerd zijn, het heeft in het geheel geen resultaat- De heer van Engelen K.D.P.) zal voor de motie stemmen als protest. De heer Roodenburg (C.H.), wethouder; een motie tegen B. en W. De heer van Dam (V.D.)B. en W. konden niets anders doen dan aan de uitnoodigmg te voldoen, anders zou het personeel zwaarder getroffen zijn geworden. Voor een motie tegen B. en W. is in het geheel geen reden. Een motie aannemen tegen den minister ligt niet op den weg van den raad. De heer Van der Veldt (r.k.): het is geen motie tegen B. en W. Ik zal er voor stemmen. De heer R e i n a 1 d a (s.d.a.p), wethou der. meende dat dit debat blijk geeft van persoonlijke ontboezemingen. Teleurstelling en vreugde. Wat de zaak zelf betreft: als er esn motie moet worden aangenomen, moet er een motie tegen B. en W. aangenomen worden. Reeds 2 dagen na het raadb<?sluit werd een koninklijk besluit uitgevaardigd met een uit- noodiging aan B. en W. Het college stond voor de beslissing. Una niem is door B. en W aan deze uitnoodiging voldaan, nadat ook het overleg unaniem daartoe had geadviseerd. B. en W. dragen, dus de verantwoordelijkheid. Daarvoor had den B. en W. him zeer ernstige redenen, in het belang der gemeente Haarlem. Als het gemeentebestuur dit niet gedaan had, zou de medewerking van de regeering in andere zaken in gevaar gekomen zün, want dan zou tegenstand gekomen zijn als de gemeente geid van het rijk moest hebben. De houding van de regeering acht spreker onwaardig, in striid met het Staatsrecht. Maar nu dit zoo is. moet -men er rekening mede houden. De motie-Castricum is een slag in de lucht. De raad moet die naast zich neerleggen. Spreker heeft deze verklaring afgelegd voor eig -n verantwoording. Dus niet namens B. en W. Aan den heer Klein antwoordde spreker dat er een geregeld contact geweest is tusschen den minister en het college van B. en W. Over het voorstel Roodenburg was een dagelijksch contact. Nu moet het personeel f 95.000 offe ren. ais het voorstel Roodenburg er niet ge weekt w is. zou het f 150.000 zijn geweest. De voorzitter achtte de uitdrukking „onwaardig" van den heer Reinalda niet toe laatbaar. De heer Reinalda: ik vind het niet on parlementair, maar ik wil er ook wel onjuist van maken. De heer Noordhoff (s.d.a.p.) achtte het betoogde van Mr. van Dam en den heer Rei nalda volkomen juist. Maar de raad mag wel uitspreken, dat het koninküj besluit is uitge vaardigd zonder dat de minister heeft kunnen kennis nemen van het raadsbesluit. Hij diende daartoe een motie in. De voorzitter zei, dat de minister wel heeft kennis genomen van de argumenten van den raad!," namelijk door de pers. De heer de Braai (A.-R.): Het stond voor ons allen vast, dat de minister dadelijk zou doorgaan met zijn verlaging toen .de raad het voorstel verwierp. Het voordeel van het personeel was tenslotte gediend door de aanvaarding van het voorstel Roodenburg. De heer Castricum (r-k.) ontkende dat zijn motie tegen B. en W gericht is B. en W. konden niet anders. De raad moet niet zonder meer aanvaar den wat nu door den minister jegens Haar lem gedaan is. De autonomie der gemeente komt in het gedrang. De minister kan zijn voo-deel doen uit een uitspraak van den raad. De heer Van Tetering (r.-k.) was ook te?c:i de motie-Noordhoff. De heer Reinalda (S.D.A.P.) zeide dat als de lagere organen meenen. dat het hoo- gere gezag onjuist handelt ten opzichte van het lagere orgaan, er geprotesteerd moest worden. De raad had besloten een geldleening van f 1.000.000 te sluiten met de pensioenfondsen. De minister weigerde dat goed te keuren als niet eerst de zaak tusschen binnenlandsche za ken en de gemeente over de loonen en salaris sen uit de wereld was geholpen. Op andere wij ze zal spreker tegen die houding' van de regee ring protesteeren. De heer Roodenburg (c.h.), wet houder, zei, dat men op het departement ook de dagbladen leest. Het raadbesluit was dus bekend. De moties zijn dus onjuist. De raad zou zich door aanneming belache lijk maken. De minister van Koloniën heeft zich op het standpunt gesteld, dat hij de lee ning met het pensioenfonds der Indische ambtenaren niet wilde goedkeuren, voor het geschil met den minister van Binnenlandsche Zaken uit de w-eld was. B. en W. hebben dat niet aan den raad meegedeeld om de debatten niet te vertroebelen. De heer Noordhoff (s. d a. p.ï protes teerde tegen de uitdrukking „belachelijk" De minister had kennis moeten nemen van het raadsdebat. fBovenstaande is reeds in een deel onzer vorige oplage opgenomen.) De heer Roodenburg: de minister was op de hoogte. De heer Reinalda bleef de moties betreu ren. Het zou een verkeerd effect kunnen heb ben als de motie Noordhoff werd verworpen. De heer Klein (r.k.) zei, dat de minister geen verlagingen oplegt, maar hij weet het zoo te voeren, dat de raad of het gemeente bestuur het doet. Nu moet de raad uitspreken, dat deze verlaging feitelijk is opgelegd. De heer Castricum trok zijn motie in, evenzoo de heer Noordhoff. Over werkloozen. De heer Noordewier (communist) vond het onjuist, dat werkloozen die cp.schorst wor den bij de werkverschaffing of die op fraude betrapt worden of ontslag gekregen hebben als werkman door eigen schuld, van den dienst der Werkloosheidsbestrijding worden verwe zen naar Maatschappelijk Hulpbetoon, dus naai de ongeorganiseerden. Dat wil in feite zeggen, dat zij van hun vakorganisatie worden uitge sloten. De heer Castricum (rk.) was het da ar de u't de organisaties zich daarmede heeft vereenigd. De betrokken werkloozen kunnen lid blijven der vakorgani saties, deze organisaties kunnen ook hun be langen blijven behartigen. De heer N o o r d e w i e r: zij krijgen een lageren steun en kunnen dus niet meer de contributie betalen. De heer Mars (s.d.a.p.) zei, dat rekening gehouden moet worden met de meening van de rijkscontroleurs. Eerst wilden de rijkscon troleurs veel werkloozen naar Maatschap pelijk Hulpbetoon verwijzen, maar de gemeen te heeft dit tot 5?Ó der betrokkenen kunnen beperken. Revue van hamer stukken. Zonder discussie of stemming werden de vol gende voorstellen aangenomen: De heer D, Peereboom vraagt eervol ont slag als hoofd van School 33. Wordt verleend onder dankbetuiging voor bewezen diensten. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van de rekening over 1935 van Het Witte Kruis. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van medewerking voor de verbetering van een afscheiding bij de bijzondere school aan de Zomervaart. Voorstel van B en W. tot terugneming uit het Woningbedrijf van de perceelen Esschil- derstraat 23, Rustenburgerlaan 44 A en 44A rood en Spaarnwouderstraat 33 Voorstel van B en W. tot verkoop van grond: a. Jan Gijzenkade iN.V. Twijnders- laan-II), b. Bisschop Callierstraat (C. M. v. d. Beek), c. Orionweg (A. Meijer), d. de Ruy- terplein (v. d Laan de Vries en de Vos). Voorstel van B. en W. tot verkoop van het perceel Westkolk 44 te Spaarndam Voorstel van B. en W. inzake de onteige ning van perceel Esschilderstraat kad. sectie K N. 650 B. en W. stellen voor een rechtsvordering in te stellen tegen den eigenaar van perceel Marsstraat 8, om hem te dwingen dit perceel waarin thans, in strijd met de voorwaarden waaronder de grond verkocht is. een winkel gevestigd is, weer in een woonhuis te ver anderen. B. en W. stellen voor aan O. E. Schmid vergunning te weigeren om in het perceel Westerhoutstraat een dansinstituut te vesti gen B. en W. stellen voor af te wijzen het be- roensschrift van de exploitatie maatschappij ..Masno'ia" tegen de weigering van B. en W. van bouwvergunning voor 26 woonhuizen aan den Vondelweg. omdat het bouwplan op en kele punten in strijd is met de Bouwverorde ning en omdat dat gedeelte van den weg nog niet als bouwterrein is aangewezen. B. en W. stelden voor de Algemeene Poli tieverordening aan te vullen met bepalingen over het voetgangersverkeer. B. en W. stelden voor over te gaan tot be noeming van een commissie, als bedoeld in het voorstel van den heer P. J. M. van Te tering. tot bevordering van den bloei van Haarlem. Voorstel van B en W. tot overplaatsing van enkele hoofden van scholen. Onderhoud van woningen De heer Peper (communist) zei, dat bij vele woningen te weinig aan onderhoud wordt uitgegeven. Sommige bewoners van woning- bouwvereenieingen hebben behangsel gekre gen met de boodschap dat ze het papier zelf maar moeten plakken. Dat is geen goede han delwijze nu er vele behangers rondloopen. De heer Reinalda (s.d.a.p.), wethouder, zei dat er verschillend gehandeld wordt bij het behangen er zijn bewoners die liever zelf be hangen. Bij B. en W .zijn nog geen klachten daarover gekomen. Er wordt niet te weinig uitgegeven aan on derhoud. Hulpverleening bp brand. B. en W. stellen voor om toe te treden tot een regeling tot wederkeeriee hulpverleening bij brand in Haarlem en omliggende gemeen ten. De heer Meijers (s.d.a.p.) vroeg waarom de gemeente Haarlemmerliede c.a. er buiten valt. De voorzitter: wij kunnen nog onder handelen, maar tot nu toe werkt Haarlem merliede met Amsterdam samen wat de brandweer betreft. Toonkamer gasbedrijf. Mr. Blanke voort (V. B.) had een voorstel ingediend om nu de toonkamer van het G.E.B. is opgeheven, ook de toonkamer van het gasbedrijf te sluiten De heer Castricum (r.-k.) pleitte voor de opheffing. Veel ingezetenen kunnen geen gas meer gebruiken omdat de tarieven te hoog zijn in deze tijden van sterk vermin derde verdiensten. De toonkamer kan slechts beteekenis hebben voor een deel der bevol king. De heer Blankevoort zag de toekomst van het gasbedrijf zeer beperkt. Spreker kan het nut van een toonkamer niet inzien. Alle artikelen die in de toonkamer gevonden worden, zijn ook te vinden bij particuliere handelaars. De gemeente moet dit terrein overlaten aan het particulier bedrijf. Er ont staat bovendien een onbillijke verhouding tusschen installateurs en winkeliers. De laat ste hebben veel meer kosten. Per winkelier wordt door de toonkamer nog geen f 60 per jaar uitgekeerd. Veel heeft het dus niet meer te beteekenen. De voorraad van de toonkamer is bovendien sterk ver minderd. Als de tarieven zakken zal het verbruik van gas ook wel toenemen zonder toonka mer. De heer Schaafsma (C.DU.) was over tuigd. dat het gasbedrijf een toonkamer noo- dig heeft. Het publiek moet onbevooroordeeld worden voorgelicht. De heer Van Dam (V.D) steunde het voorstel Blankevoort. Er bestaat geen be hoefte aan de toonkamer, bovendien daalt de omzet geregeld. De heer Noordhoff (s.d.a.p.) dat is een krijgt de in de naamwedstrijd f250 de flOO.-? de f 50.- als premie voor het inzenden van de meeste Karei I sigaren bandjes zal een kistje van 100 stuks KAREL I „MUNT UIT" te beurt vallen De termijn van inzen ding van namen sluit onherroepelijk op 4 Mei a.s. Zie de uitvoerige aankondiging in dit blad van 3 April. (Adv. Ingez. Med.) kort in het maken van propaganda voor het gas. Die houden zelfs kookcursussen. De heer Wester veld (s.d.a.p.) verheug de er zich over dat B. en W. de toonkamer van het gasbedrijf willen behouden. Het be drijf heeft belang bij het behoud. De direc teur pleit voor het behoud en die kan er het beste over oordeelen. Veel installateurs die geen winkel hebben hebben belang bij het voortbestaan van de toonkamer. Het gas behoudt, epri toekomst, het is in geen geval ten doode opgeschreven. Men moet wat vertrouwen behouden in de toe komst. De gemeente haalt nog steeds groote winsten uit het bedrijf. De heer Van Tetering (r.-k.) steunde het voorstel Blankevoort. De toonkamer kost f 6000 per jaar en dat geld behoeft niet uit gegeven te worden. De toonkamer is een armoedig winkeltje dat niet kan wedijveren met enkele groote particuliere zaken. De heer Klein (r.-k.) zei dat de toonka mer nog iets anders is dan een zuiver eco nomische zaak. Kan men er ook geen inlich tingenbureau vestigen voor het electriciteits- bedrijf, nu de toonkamer van het G.E.B. is opgeheven? De heer Peper (communist) betoogde dat er van een gemeentelijken winkel geen sprake is. De winst op de dingen die verkocht worden komt in de zakken der middenstanders. De heer Roodenburg (C.H.)wethouder betoogde dat de middenstand geen nadeel heeft van deze toonkamer. De omzet in 1933 was f 33.000, in 1934 f 23.000 en 1935 f 24.000. Dat wordt verkocht.De installateurs krijgen nog provisie, zoodat er voor de gemeente wei nig winst overbleef. Wat doet zoo'n winkel nu nadeel aan den middenstand? Er is jaren mee geschermd, maar dat was ongegrond. De beweringen over verlies op voorraden zijn er ook naast geweest. Er is geen verlies door Haarlem geleden Maar de toonkamer maakt goede réclame voor het gas. De toonkamer van het G.E.B. kon opgeheven worden, maar die van de gas fabriek niet. Voor de electriciteit wordt reeds genoeg reclame gemaakt. Voor het gas niet, temeer omdat gas sterke concurrentie onder vindt van petroleum en steenkolen. De tijd kan misschien komen dat de gas fabriek verdwijnen zal, maar dan houden wij het gas van de Hoogovens. Het verliescijfer van bijna f 6000 is grooten- deels een boekverlies. Als de toonkamer wordt opgeheven kan de étalageruimte niet ver huurd worden. Bovendien bevordert de toon kamer den verkoop van gas en dat is niet in de cijfers uitgedrukt. Het voorstel Blankevoort werd verworpen met 23 tegen 15 stemmen. De toonkamer blijft dus bestaan. Tehuis voor ouden van dagen. Voorstel van B. en W, om het Tehuis voor Ouden van Dagen en het Kinderhuis, die nu onder Maatschappelijk Hulpbetoon ressor teeren, te stellen onder toezicht van den Geneeskundigen Dienst. Mejuffrouw Broersma (s.d.a.p.) had bij de stukken een rapport van den directeur van den Geneeskundigen dienst gemist. Kunnen B. en W. dit nog overleggen, alsook een ad vies van de commissie voor de gezondheids zorg. De heer Van Liemt (r.k.) wethouder, zei dat B. en W. bereid waren aan dit verzoek te voldoen. Het voorstel moet daarom aan gehouden worden. Borgstellingsfonds. De heer Van Engelen (K.D.P.) vond het uitstekend, dat de woeker bestreden wordt. Hoeveel rente zal gevraagd worden voor de credieten? De heer Castricum (r.k.) wees er op, dat ook anderen dan middenstanders van het fonds gebruik zullen kunnen maken. De lage steun en het verhaal hebben gemaakt dat de arbeiders geen enkele reserve meer hebben. Daarom moet het fonds een alge meen karakter hebben. De heer Wolzak (A.R.) wilde vaststellen dat de gemeente niet meer dan f 10.000 In het fonds moet storten. De gemeente mag niet verder gaan. De heer Blankevoort (V.B.) is secre taris geweest van de Vereeniging tot be strijding van den woeker. Toen is hem geble ken, dat er behoefte is aan een borgstel- lingsfonds.- Zulke fondsen lijden in het algemeen weinig verliezen. De heer Van Liemt (r.k.), wethouder, dankte namens B. en W. voor de instemming die uit den raad met dit voorstel gebleken is. In Leiden gaat het uitstekend en spreker hoopt dat het hier ook zoo zal gaan. Dit fonds wordt voor jaren ingesteld. Daar om wordt de mogelijkheid geopend om in de toekomst nieuwe ondernemingen te ope nen. In den tegenwoordigen tijd is daaraan evenwel geen denken. Het bestuur dat het borgstellingsfonds zal leiden, zal verschillende zaken over de wer king moeten vaststellen. 0.a. ook de rente die geheven zal worden. De gelden worden verstrekt door een particuliere bank, 't fonds neemt alleen de borgstelling voor zijn reke ning. Het risico der gemeente wordt beperkt tot de f 10.000. Het voorstel van B. en W. werd zonder stem ming aangenomen. De Maarschalk-bank. B. en W. stelden voor als plaats voor de Burgemeester Maarschalkbank aan te wijzen het einde van de Dreef. (De burgemeester geeft de leiding tijdelijk over aan den wethouder den heer Rooden burg.) De heer Peper (communist) zei, dat het niet de gewoonte is om monumenten te stich ten voor nog levende personen. Nu de invloed van de kapitalistische maatschappij sterk aan het tanen is, wordt alles gedaan om het gezag hoog te houden. Men eert niet den persoon maar het ambt. De communisten hebben daar aan geen behoefte. Zij willen daaraan niet medewerken. De V o o r z i 11 e rde heer Peper had zijn rede niet behoeven te houden, ieder wist hoe hij er over denkt. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met de stemmen der communisten tegen. Benoemingen. »>■- ""i. i t->» iï- v 1 r rii m- omzet is nu nog p'l;3 ven 1932, Die daling is niet alleen te verklaren door de crisis. De particuliere winkels schieten niet te- B. en W. stellen voor om de gemeente voor f 10.000 te laten deelnemen aan het kapitaal van het op te richten Borgstellingsfonds. De heer Van Kessel (r.k.) vroeg hoe de uitwerking van de aanneming van dit voorstel zal zijn. Er is eenmaal een teveel aan ridden tenders die bii dsn handel betrokken zijn. Er moeten daarom geen credieten ge geven worden om het aantal winkeliers en zakemnenschen nog uit te breiden. Benoemd werden: Tot leden der commissie van toezicht op het Frans Halsmuseum: Mr. H. O. Drilsma en Oscar Mendlik; tot voorzitter en leden der commissie voor de werkloosheidsbestrijding: voorzitter: W. J. B. van Liemt; leden-werkgevers N. Cobelens, Ir. F. C. Dufour, Ir. H. J. M. Bekkers en J. G. Hoffmann; leden-werknemers: A. Mars, G. J. Faber, S. de Leeuw en J. H. Niemöller. tot tijdelijk leeraar aan de Gem. Avond school voor handelsonderwijs Dr. F. A. F. Ver mast. tot hoofden van de scholen 3, 7 en 33 C. Kikkert en C. H'. Folkerts. (De voordracht voor de derde vacature werd door B. en W. teruggenomen omdat een der voorgedragenen bedankt heeft. De voordracht zal nu aange vuld worden). Het verkeer bij het Verwulft. De heer B ij v o et (R.K.) had de volgende schriftelijke vragen tot het college van B. en W. gericht Is het B. en W. bekend, dat sedert eenige weken op het kruispunt Groote Houtstraat VerwulftGedempte Oude Gracht de wiel rijders verplicht worden rechts van den weg te houden, ook wanneer het betreft wielrijders die links af naar het Verwulft. en autobe stuurders die rechtsaf naar de Gedempte Oude Gracht zich willen begeven; Is bij het treffen dier regeling er genoeg zaam rekening mede gehouden, dat deze tot gevolg heeft, dat de naar het Verwulft zich begevende wielrijder genoodzaakt is de links van hem zich bevindende auto-colonne te doorsnijden en dat de autobestuurder, welke naar de Gedempte Oude Gracht wil rijden, de rechts van hem opgestelde rij van wielrij ders moet doorkruisen: Zoo de vorige vraag bevestigend wordt be antwoord, zijn B. en W. den bereid mede te deelen welke voordeelen, van zóó zwaar- wichtigen aard, dat deze opwegen tegen het onmiskenbaar gevaar, aan het door elkan der heen kruisen van in beweging zijnde rijwielen en auto's verbonden, de gemelde regeling oplevert; Zoo de bedoelde vraag ontkennend wordt beantwoord of nadere overweging als nog tot het innemen van een ander standpunt mocht leiden zijn B. en W. dan bereid te bevorde ren, dat de vorenomsehreven regeling ten spoedigste worde ongedaan gemaakt, opdat de tot dusverre door het meerendeel der weg gebruikers eigener beweging steeds gevolgde praktijk, inhoudende, dat het rechtdoor en naar rechts gaand verkeer zich rechts van den weg en het linksaf gaand verkeer zich ter linkerzijde opstelt, wederom toepassing kan vinden? De Voorzitter zei dat de quaestie zeer moeilijk is. De oplossing die nu gevonden is, heeft niet de volle bewondering van B. en W. Maar er is nu tenminste ordening gekomen. Dat heeft 'een voordeel. Bovendien is de poli tie bezig naar een zoo goed mogelijke oplos sing te zoeken. De raad heeft in deze evenwel geen taak, het geldt hier de uitvoering van een rijkswet, die uitsluitend aan de politie toekomt. De heer E ij vo e t was niet bevredigd. Eerst de principieele zaak of deze quaestie onttrok ken is aan de gevoegdheid van den raad of van B. en W. Spreker is het met dit betoog niet eens. Het standpunt van den Commissa ris is niet juist. Juist in het Motor- en Rij wielreglement wordt gezegd, dat het fietsers, autobestuurders enz. verboden is zich links op den weg te begeven tenzïi dat dit noodzakelijk is voor het passeeven. Maar dit bewuste artikel 6 geldt hier niet, te meer niet omdat in de Groote Houtstraat een éénrich- tingverkeer is voorgeschreven. De politie heeft niet het recht om te bevelen dat tegen be palingen der wet gehandeld wordt, tenzij er een tijdelijke verkeersstremming is. De raad en B. en W. hebben de bevoegd heid yërkeersvoorschriften te geven. Anders zou men het geheele verkeer in handen van de politie leggen. De politie heeft in geen geval de bevoegd heid om borden te plaatsen of op de straat te kladden. B. en W. kunnen de algemeene machtiging, die zij aan den Commissaris ge geven hebben om borden te plaatsen of aan wijzingen op den weg te schilderen weer in trekken. Als zij dit doen, wordt op dit punt bij het Verwulft weer de oude toestand hersteld. Spreker is bijna overtuigd, dat geen rech ter iemand veroordeelen zal die zich niet houdt aan die verkeerd gegeven aanwijzingen van de politie. De weggebruikers vinden de door de po litie gegeven aanwijzingen ongewenscht. De toestand moet tot ongelukken aanleiding geven, het is onverantwoordelijk. Spreker heeft al bijna ongelukken zien gebeuren. Vooral fietsers komen in het gedrang. Het is daar voor hen nu levensgevaarlijk. De Commissaris heeft in een perspolemiek gezegd „als de fietsers zich daar niet veilig voelen, moeten zij maar wegblijven". Maar is de Commissaris -baas van den weg? Het is een gekrioel en gekruis dat een warwinkel is. Laat de raad toch uitspreken dat zij deze regeling onjuist en gevaarlijk acht. Nu staan fietsers links van den weg die rechts moe ten afzwenken en auto's staan rechts die links af moeten. Deze situatie mag geen dag langer blijven bestaan. De heer Drilsma (S.D.A.P.) was het vol komen met den heer Bijvoet eens. Het is niet waar. dat de Commissaris het verkeer mag regelen. Alleen in speciale gevallen mag de politie ingrijpen. Er is geen bevoegd heid aan de politie gegeven om vaste verkeers regelingen te maken. Als fietser heeft spreker ook het verkeerde van de regeling der politie ondervonden. De regeling is blijkbaar alleen gemaakt om het snelle autoverkeer te be vorderen. maar de automobilisten kunnen wel even wachten. De heer Mars (S.D.A.P.) wees ook op de bezwaren van den tegenwoordigen toestand. De toestand wie links moet gaan, gaat links staan, wie rechts moet gaat rechts staan was goed. De voorzitter: De Commissaris regelt niet het verkeer. De politie waakt er alleen voor dat de verkeersregelingen goed worden nageleefd. Het beste zou zijn als door een proefproces werd uitgemaakt wat mag en niet mag. B. en W. willen net zoo graag een einde aan de moeilijkheid maken als de raad. De heer Reinalda (S.D.A.P.), wethouder, vond den nieuwen toestand niet ideaal, maar de oude regeling was het ook niet! Het ver keer is daar te veel samengesteld omdat de tram ook aan den verkeerden kant van den weg staat. De Commissaris is er ook in de pers ingeslaagd te betoogen, dat de nieuwe regeling toch nog iets beter is dan de oude. De toe stand dwingt den automobilisten om voorzich tig te zijn. De Commissaris heeft goed gedaan door te trachten een regeling voor het verkeer te maken. Laat de raad nu geen uitspraak doen, maar eens het advies vragen van Commissaris Bak ker te Amsterdam, dit is een erkende ver- keersspecialiteit. In Amsterdam zijn voor enkele moeilijke punten goede regelingen ge maakt. Misschien is dan een goede oplossing te verkrijgen. B. en W. zijn bereid dit advies te vragen. De heer B ij v o e t heeft geen bezwaar tegen het inwinnen van advies van Commissaris Bakker, maar dan moet de oude toestand in elk geval tijdelijk hersteld worden. Spreker diende een motie in om B. en W. uit te noodi- gen alles te doen om voorloopig den ouden toestand te herstellen. Mevrouw Schel te ma (V.B.) vond den nieuwen toestand beter dan den oude. ook al erkent zij dat er nog bezwaren zijn gebleven. In den ouden tijd stond alles door elkaar. De heer Noordhoff (s.d.a.p.) vroeg om een spoedig advies van Commissaris Bakker. Als wij nu, hangende het onderzoek, weer een wijziging maken, weet het publiek niet waar aan het zich moet houden. De voorzitter: Wij zullen spoed be trachten. De heer B ij v o e t: Ik leg mij er bij neer als wij het rapport in de eerstvolgende vergade ring krijgen. De voorzitter. Dat zal wel gaan. Brandstof bij slag. Deheer Peper (communist) vroeg wat B. en W. gedaan hebben om alsnog den brand stoffen toeslag aan de werkloozen te mogen uitkeeren. De heer Van Liemt (r.k.) zei, dat B. en W. het twee keer aan den minister hebben gevraagd, maar het is beslist afgewezen om dat er geen geld is. B. en W. kunnen het dus niet doen. Wel willen B. en W. toezeggen, dat als er zieken in een gezin zijn er kolen ver strekt kunnen worden door tusschenkomst van den Geneeskundigen Dienst. De heer Peper vond dit laatste niet vol doende. Er zijn verschillende gemeenten die den brandstoffentoeslag nog wel uitbetalen. De werkloozen lijden zeer door de koude. B. en W. hadden niet aan den Haag moeten schrijven, maar zonder meer het kolengeld uitkeeren. Als veel gemeenten dit gedaan had den, zou de minister zijn bezwaar wel hebben opgegeven. B. en W. moeten dit alsnog doen. De heer Mars (s.d.a.p.) zei, dat hij reeds op 7 April een verzoek tot B. en W. heeft gericht om den kolentoeslag nog uit te keeren. Ook de Haarlemsche Besturenbond heeft dit gedaan. Het stelt teleur, dat de minister het geweigerd heeft! Het geld had wel gevonden kunnen wor den. Er heerscht nood in de gezinnen der werk loozen. Kinderen verkleumen van koude. Willen B. en W. zoo spoedig mogelijk on derzoeken of het juist is dat enkele gemeenten den toeslag nog uitbetalen. Als dit juist is mag Haarlem het toch ook. De heer Van Liemt zei, dat in Kromme nie en Deventer de brandstoffentoeslag nog is uitbetaald, maar dat was geen overheidsgeld, maar geld dat door particulieren beschikbaar gesteld was. Haarlem kan het besluit van den minister niet naast zich neerleggen. Aan Am sterdam is het ook door den minister ge weigerd. De heer Peper: de raad staat koud tegen over de koude van de werkloozen. De voorzitter protesteerde tegen deze uitlating. De heer Noordhoff (s.d.a.p.) vond het ook zeer ongepast. Haarlem mag niet met het hoofd tegen den muur loopen. Te 6 uur werd de zitting gesloten. Jongen tegen auto gebotst. Aan de gevolgen overleden. Toen het tienjarig zoontje van het gezin A. v. d. Berg te Nieuwerbrug zich Dinsdag ochtend per fiets naar de school te Woerden begaf, reed hij onderweg tegen een stilstaan de auto op, waarschijnlijk doordat hij zenuw achtig' was geworden, omdat van beide kanten auto's naderden. De jongen kwam zoodanig te vallen dat hij een bekkenfractuur bekwam. Hij werd in zorgwekkenden toestand naar het algemeen ziekenhuis te Woerden vervoerd, waar hij Woensdagmiddag is overleden.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10